Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. f^Bij de behandeling der waterstaats- en spoorwegbegrootingen in de le kamer vroeg de heer Verheijen een spoedige exploitatie van het 2de gedeelte der lijn Zwaluwé-'sBosch (tot Cromvoort) en een kleine halte te Baard wijk. men in aanmerking, dat van het toetreden van Engeland tot het drievoudig verbond voor eenigen tijd door de Duitsche bladen voor speld tot heden niets bekend is geworden zoo ligt het vermoeden voor de handdat de Engelsche regeering geprofiteeerd heeft van de verhoudingen op het vasteland om met Rusland weder op goeden voet te ko men. Als bewijsdat Duitschland niet zeer ge rust is over de houding van Rusland en alle middelen aangrijpt den kolossus van het noorden te verzwakkengeldt het herhaald benadeelen van Ruslands krediet, door mid del der regeeringsbladen. Zoo nu weder de Kölnische Zeitung, die een lang artikel wijdt aan een betrekkelijk onbelangrijke concessie aan de Groote Russische spoorweg Mij. waar door de Russische regeering 6 millioen roe bels ontvangt. In plaats van mede te dee- len dat zulk een bedrag op het Russische Budget niets uitmaaktwordt gehamerd op de spreuk: alle kleine beetjes helpen. De verkoeling tusschen Oostenrijk en Duitschland overschaduwt alle andere poli tieke feitenzooals de hachelijke toestand der Italianen in Abessiniëwaar de Negus steeds nader rukt, hoewel deze in den rug bedreigd wordt door zuidelijke Afrikaansche stammen. Uit Weenen wordt gemelddat de Bulgaarsche regeering de aanmunting van drie millioen franken nikkelgeld in Engeland heeft doen uitbesteden, aangezien de Duit sche regeering die aanmunting binnen de grenzen van het rijk verboden heeft. De meeste Italiaansche bladen verheugen zich over de gelukkige oplossing van het in cident tusschen Frankrijk en Italië. Aan de Times wordt uit Konstantinopel geseind, dat de Porte bevolen heeft de Oost- Rumelische grenzen te versterken. Ten einde het Turksche mijnwezen en de industrie te ontwikkelen, worden beide takken geplaatst onder Duitsche ambtenaren. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat men in financieele kringen aldaar zich ongerust maakt over een gerucht dat de minister van financiën voornemens zou zijn eene gedwon gen leening uit te schrijven. _Men vermoedt dat het de bedoeling der Russische regeering is, prins Dondoukoff, een voornaam edelman uit den Kaukasus, eene hooge militaire waardigheid in Polen op te dragen. Naar men uit St. Petersburg bericht, is dezer dagen de eerste trein gereden over de brug oyer de Amu Daria (Midden-Azië). Die brug is ruim 2040 meter lang. Gedurende een huiszoeking in de wo ning van verdachte nihilisten te St. Petersburg, brak dezer dagen een hevige brand uit, welke in een paar uren het geheele huis met alles wat daarin was een geheime drukkerij en een aantal papieren, vernielde. De brand was blijkbaar met opzet gesticht, om het onder zoek der politie te verijdelen. Verscheidene bewoners van het huis zijn in hechtenis ge nomen. WAALWIJK, 25 Januari 1888. Bij kon. besluit is, ter vervanging van mi. A. M. Sassen, benoemd tot andere fun- tiën, met 1 Februari 1888, tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tilburg be noemd W. J. Ph. van Oppenraay, schoolop ziener in het district Tilburg, wonende te ,,Als zoo iets zoude gebenren," zeide Nina vast besloten ,,dan zou ik uw voorstel in overweging nemen en gewis ook dienovereen komstig handelen.11 ,,Dan deedtgij 7t best, over Stonefield's voor stel na te denken,11 zeide sir George lachend maar ernstig. »Eens moet gij toch trouwen, waarom dan niet spoedig Kies er maar een, waardig uws vaders plaats in te nemen en gij zult ge lukkig zijn.1 „Harpe, wacht een oogenblik,11 riep de baronet met verheffing van stem, ,,ik heb u iets te zeggen.11 Lord Stonefield had de laatste weken dik wijls bezoeken afgelegd op Rookhurst, maar sedert zijne eerste liefdesverklaring had hij geen vertrouwelijk gesprek meer met Nina gehad, en steeds was 't hem voorgekomen dat zij hem met opzet ontweek. Hij erkende dat zich thans eene uiterst gunstige gelegenheid aanbood om zijn aanzoek te hernieuwen, en hij besloot er gebruik van te maken. «Ik vrees dat wij u heden wat te ruw over vallen hebben, Nina,1' zeide de jonge man, terwijl zij langzaam, tamelijk ver van de beide ruiters verwijderd, de laan langs wandelden. «Maar sir George Markham was besloten eene poging te doen lady Rokeby van deze verbintenis terug te houden die haar zeker nog berouwen zal. Zij schijnt het ware ka rakter haars minnaars niet te kennen, en in weerwil van onze welgemeende waarschuwing zal zij des te meer aan hem hechten.11 Hieruit blijkt dat lord Stonefield ofschoon hij in 't algemeen geen voorliefde voor lady Oosterwijk, met vergunning om beide betrek kingen gelijktijdig te bekleeden. Bij kon. besluit van 19 Jan. zijn be noemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden, voor de lichting der nationale militie van 1888 Provincie Noord-Brabant: in het le milie- tiedistrict, tot voorzitter mr. W. D, Bosch, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger L. van Meerwijk, lid der Prov. Staten tot lid mr. A. H. Sassen lid van den gemeen teraad van 's Hertogenbosch tot zijn plaats vervanger R. A. van der Ven lid van den gemeenteraad van 's Hertogenboschin het 2de militiedistricttot voorzitter mr. M. P. M. van Damlid der Prov. Statentot zijn plaatsvervanger J. A. van Akenlid der Prov. Statentot lid mr. E. de Man Ez., lid van den gemeenteraad van Bredatot zijn plaatsvervanger E. H. A. Guljélid van den gemeenteraad van Breda in het 8de militie district tot voorzitter mr. H. J. A. van Baar, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger mr. A. Verheijen van Estveltlid der Prov. Staten tot lid J. J. Schutjeslid van den gemeenteraad van Eindhoven tot zijn plaats vervanger J. W. van der Veldenlid van den gemeenteraad van Eindhoven Bij kon. besluit van 20 Januari 1888 no. 1, is aan na te melden officieren bij rustende schutterijen op hun verzoek, eervol ontslag verleend als in de provincie Noord- Brabant 8ste bataljonaan A. J. van den Hoek als 2de luit.9de bat., aan W. Blok, als 2de luit. Benoemd in de provincie Noord- Brabant 8e bataljon tot 2de luitenant J. G. Talen, thans schutter. De laatste dagen hebben in verschillende gemeentenbehoorende tot het kiesdistrict Waalwijk bijeenkomsten plaats gehad om besprekingen te houden over het oprichten eener kiesvereeniging voor hendie zich niet kunnen vereenigen met de leiding der kiesvereeniging Noord-Brabant. Als waar schijnlijk candidaat dezer laatste voor dit kiesdistrict wordt thans weder een andere naam voorgesteld. Maar deze is, even als de vroegere genoemde, iemand van buiten het district, die in 't geheel niet op de hoogte kan zijn van onze wenschen en be langen. In plaats van de weekmarkt op Vrijdag 27 Januari' 1888 zal te Waalwijk op Don derdag 26 Januari a.s. jaarmarkt gehouden worden. Dientengevolge zullen de treinen No. 590 WaalwijkBesoijen—Geertruidenberg en No. 411 Geertruidenberg—Waalwijk— Besoijen niet loopen op Vrijdag 27 doch wel op Donderdag 26 Januari 1888. Voorts zullen de treinen No. 592 en 593 op Donderdag 26 Januari 1888 loopen vol gens de dienstregeling vastgesteld voor des Vriidags en daarentegen op Vrijdag 27 Jan. 1888 volgens de voor de overige dagen aan gegeven dienstregeling. Onze schoenfabrikanten zien met ver trouwen het aanstaande voorjaar te gemoet. Enkelen, die hunne klanten reeds bezochten, waren zeer voldaan en kwamen met goede commissie te huis. Welnu, op de wijze waarop onze schoenmakers tegenwoordig zich op hun vak toeleggen, kan 't niet anders of de industrie moet vooruitgaan. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen 80 komiezen der vierde klasse der directe belastingeninvoerrechten en accijnzen worden aangesteld op eene bezol diging wegens tractement en toelage van f480 'sjaars. Op nader vast te stellen tijd- Rokeby had in 't minst niet vermoedde hoe slecht zij in werkelijkheid was. «Het spijt mij om u,11 sprak Nina zuchtend. «Nuzij zal eenvoudig de gevolgen harer eigenzinnigheid te dragen hebben,11 zeide lord Stonefieldmaar gij moogt niet mede lijden onder haar ongeluk." «Wees maar gerust, ik zal haar wel op een afstand weten te houden." Zij zeide dit met zooveel geestkracht, met zulk een zelfbewustzijn dat Stonefield, hare hand grijpend, uitriep: «Ja ik vertrouw u!" Daarbij trof hem een blik uit Nina's oogen, die hem voldoende scheen. Hierdoor opgewekt sprak hij fluisterend: «Ninasedert den avond dat ik u zoo on verhoeds mijne liefde bekende hebt gij mij steeds koel op een afstand gehouden. Wijs mij thans niet af. Zeg mij eerlijk, liefste, of gij met mij gelukkig zoudt kunnen zijn of ik u dierbaarder ben dan een ander." Zijne helderblauwe oogen schoten electrische vonken in de hare. Zijn hartstochtelijk gelaat, zoo schoon, zoo voornaam, zoo edel, was lief devol naar haar gekeerd. Sidderend sloeg Nina de oogen neder. Ook haar hart klopte van aandoening en in dit oogenblik werd het haar duidelijk dat, wat er ook gebeuren moge, zij Ronald Stonefield uit ganscher harte en met al de kracht harer ziel beminde, en zij alleen als zijne gade vol komen gelukkig zoude zijn. Maar als een smartelijke slag drong zich op dit oogenblik de overtuiging bij haar op, dat haar een zware strijd te wachten stond tus- stip en plaats zal een onderzoek worden in gesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. In aanmerking kunnen komen zij, die een gezond en sterk lichaamsgestel hebben on gehuwd niet beneden de 23 en niet boven 28 jaar oud en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde zijnde hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderofficierendie minstens 12 jaren militairen dienst hebben, is op 34 jaaren voor gepasporteerde onderofficieren of andere miiitairen die minstens 6 jaren militairen dienst hebben op 30 jaar bepaald. Verzoekschriften om toelating tot het voor schreven onderzoek moeten voor den ln Maart 1888 bij het Departement van Financiën zijn ingekomen en kunnen desverkiezende wor den ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingeninvoer rechten en accijnzen, bij wie ook nadere in lichtingen le bekomen zijn omtrent de stuk ken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Te Grave worden krachtige pogingen aangewend voor het in exploitatie brengen van den stoomtram Grave-Ós. De gemeen teraad aldaar heeft voldaan aan het verzoek om gedurende, 15 jaren 600 rente-garantie te verleenen, mits de concessionaris zich on derwerpt aan de te stellen voorwaarden. Zondag nacht ontstond te Tilburg in de wijk Korvel brand in de schuur behoo rende bij de hofstede, bewoond door den landbouwer F. Wilbers. De schuur met den inboedel werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Het gebouw was ver zekerd. In de gemeente Raamsdonk brak Vrij dag nacht omstreeks half een brand uit in eene arbeiderswoningnabij de Melkhaven door 3 gezinnen bewoond. De woning lag in een half uur tijds in asch. Door de gun stige windrichting liepen andere gebouwen geen gevaar. De woning en inboedel van de eigenares waren tegen brandschade verzekerd bij de maatschappij te Tiel, terwijl de andere roe rende goederen niet verzekerd zijn, en deze lieden een groot verlies lijden door bederf aan voorraad aardappelen en huisraad, waar van weinig is gered. Naar men verneemt, wordt het passief van een te Amsterdam gefailleerd handelaar in diamanten geschat op f 300,000, terwijl voornamelijk Engelsche importeurs van ruwe diamanten getroffen zouden worden. (A. C.) Wij lezen in de Meier. Ct. De eeuwenoude Geldropsche toren is niet meer. Hij is gevallen door dynamiet. Lang bood het kolossale gevaarte wederstand, mijn op mijn ontplofte kaapstanders deden het mogelijketot eindelijk de zware colossus waggelend bezweek. Meer dan 1200 cubiek meter metselwerk, een gewicht vertegenwoor digende van meer dan 2,000,000 kilogram, kwam in eens naar benedenen juist op dezelfde wijzezooals kapitein Gijsberti Hodenpijl, onder wiens leiding eenige militaire der genie het vernielingswerk verrichtten voorzegd had. Een onoverzienbare stofwolk verhief zich ten hemel, luide kreten stegen uit de groote menigte op, die gekomen was om den reus te zien vallen, en deze juichtonen verdubbel den, toen slechts na enkele oogenblikken de Nederlandsche vlag boven op de puinhoopen vroolijk wapperde de harmonie speelde en oud en jong, arm en rijk juichten van harte bij den loggen val van Geldrops oudsten burger. Er is niettegenstaande de vrees van sommigengeene noemenswaardige schade aangericht. In naam der harmonie en der ingezetenen bracht de heer J. Schepens een woord van hulde aan den kapitein, die steeds dezelfde met eene te waardeeren bedaardheid en bezadigdheid het werk volvoerde, waarvoor schen hare liefde en haar plicht vau gehoor zaamheid aan de vermeende wenschen van haar overleden vader. «Bemint gij mij fluisterde de jonge graaf haar op vurigen toon toe? «O Nina, ik be min u van ganscher harte, en ik heb nog nooit bemind. Is mijne liefde hopeloos De schuchtere trouwe oogen zagen vluchtig naar hem op; maar daarin las lord Stonefield haar antwooid en wist dat hij bemind werd. Een oogenblik heerschte tusschen hen een bekoorlijk stilzwijgen. Zij geven elkander geen verlovingskus zij omhelsden elkander niet maar lord Stonefield hield Nina's hand vast in de zijne, en in dezen handdruk sprak zijne ziel tot de hare. «Mag ik sir George en mr. Harpe zeggen dat wij verloofd zijne, mijne geliefde?" vroeg de jonge graaf zacht. «Nog niet, Ronald, nog niet. Ik heb u lief, Ronald" en de stem van 'tjonge werd fluis terend, «maar toch kan 't nu nog niet zijn 't is mij alles nog zoo nieuw zoo vreemd en en «Ik versta u," sprak de graaf. «Onze liefde is te heilig om op 't oogenblik dat wij haar elkander bekennen, aan anderen medegedeeld te worden wij zullen ze geheim houden tot na lady Rokeby's huwelijkmaar toch zijn wij verloofd, geliefde Ons geluk zou volko men zijn, als sir Iienry onze vereeniging kon zegenen. Maar ik ben overtuigd dat hij uit den hemel zegenend op ons nederziet. Hij hield veel van mij, Nina, en hij wenschte ons huwelijk. Mijn vader heeft het mij op zijn deze op hartelijke wijze dank zegde terwijl hij tevens met de ruimste waardeering sprak van het bestuur der gemeente, zoowel als van het kerkbestuurwelke zoo ijverig samen werkten om op deze eenvoudige en niet ge vaarlijke wijze den veroordeelden toren der gemeente ten gronde te doen storten. 't Is een indrukwekkende puinhoopdie thans daar ligt, waar vroeger de slanke toren zich verhief en zelfs deze puinhoop zal wel licht nog tal van nieuwsgierigen naar Geldrop lokken. Uit Nijmegen schrijft men Het slachten en verzenden van varkens voor de Engelsche markt, die niet zwaarder mogen zijn dan 50 a 100 halve kilo's, houdt alhierte Neerbosch, Groesbeek, Malden, Wijchen en een paar andere plaatsen, vele handen bezig. Men maakt 40 cent per kilo schoon. Het mag eene uitkomst heeten voor den landbouwer in deze streken, dat de vraag naar varkens zich staande houdt, en eer toe- dim afneemt. Er zijn alhier ondernemers, die op éenen dag 30 a 40 van zulke dieren slachten en via Rotterdam naar Londen verzenden. Ook de middelen van vervoer maken daar bij goede zaken. Over den gang van zaken te Atjeh bevat de Soerabaja Ct. zeer scherpe beschou wingen onder haar wekelijksche kroniek. Het blad noemt den tegenwoordigen toe stand een schande voor onze regeering, zoo hier als in Nederland (voor de laatste vooral), voor den legercommandant en ten slotte voor het geheele volk. Luidens vrij vertrouwbare berichten is een bende Atjehers, sterk 50 man, onder aanvoering van Nja Oelim de Tamiang rivier overgetrokken. Doel natuurlijk roof- en stroop tochten in het Langkatsche. De Besitan-streek ligt nog even open voor Atjehsche coups de main als in het begin van 't vorig jaar. Met de militaire vestiging meer landwaarts in, nabij kampong Besitan, die de rivier moetbeheer- schen en de kampong beschermen, is nog niet begonnen en het garnizoen voor die post be stemd, zit nog steeds doelloos opgesloten in Pangkalan Siatas. Het langzame schijnt nog steeds bewonderaars te hebben. Gewaarschuwd dat Atjehers het via Edi op de Oostkust ge munt hadden, is anders genoeg. Kampong Besitan is thans, zoo het niet bezet wordt, a la merci van de Atjehers, die denzelfden weg als het vorig jaar slechts te volgen heb ben, om wederom in Langkat door te dringen. Het lieve leventje van „Atjehers op komst" begint dus weer. Betreffende de gevangenneming der Atje hers, die betrokken zijn aan de amokpartij, vernemen wij, dat er van gevangenneming in Tamiang geen sprake is geweest. De hoofden aldaar schijnen, naar wij zeer goed kunnen begrijpen, het met de Atjehers niet geheel te willen verkerven en de vijt Atjehers zijn onder voorwendsel, dat zij in Langkat werk zouden krijgen met een zoet lijntje naar Clambir gelokt, waar zij ingerekend werden. Heden morgen werd te Kapellebrug (Klinge) bij den herbergier Blommaert een vreeselijk drama afgespeeld. Zekere Mortier vad Trompe (België) heeft de dienstbode van B., Seraphina van Puijvelde, vermoord en daarna zichzelf gedood. Mortier, houthakker van beroep, had Zondag met zijne beminde, Seraphina, die in de herberg Het Mantje diende, twist gehad. Heden morgen kwam Mortier, die den geheelen nacht gedronken had, naar zijn werk in een bosch nabij de woning van Seraphina. Op het oogenblik dat deze uit den koestal kwam, waar zij het vee gemolken had, ging hij haar achterop en volgde haar in de gelagkamer, waar hij haar met zijn hakmes eenen slag in hals en kin toe bracht. De slag was niet direct doodelijk, het slachtoffer leefde nog eenige oogenblikken. Onmiddellijk nadat de misdaad was ge- sterfbed zelf gezegd." «Als ik dat maar konde weten," fluisterde Nina. «Ik weet dat papa van u hield. Ge looft gij wezenlijk dat hij ons huwelijk goed keurt «Wat zet gij een angstig gezichtIk weet zeker dat hij het goedkeurt, Nina. Mijn zoete, kleine lieveling, mijn alles, dat niets ter wereld mij zal kunnen ontrukken" riep lord Stonefield hartstochtelijk. «Ik ga nu met sir George naar huis en kom van avond weder naar u. Ik wil u zien zonder door de valsche, bespie dende blikken van mrs. Luttrell als 'tware verslonden te worden. Ik zal voorzichtig zijn en zwijgen, Nina, daar gij zulks verlangt, maar ik wenschtte wel dat mijn proeftijd verstreken was, en ik de wereld mijn geluk kon verkon digen. Bij het hek scheidden zij en Nina keerde langzaam naar huis terug, terwijl de jonge graaf in 't zadel sprong en zijne vrienden na reed, die wel vermoedden wat tusschen hem en Nina was voorgevallendaar hij zelf er echter niet over sprak, waren zij te discreet om toespelingen te maken. Intusschen wandelde Nina, mét vreugde en smart te gelijk vervuld, huiswaarts en sprak in zich zelve „Wat zal ik doen Ik bemin Ronald en zonder hem zal het leven mij onverdragelijk zijn; zal ik ter wille van deze liefde papa's laatste wenschen minachten, die ik als een heilig bevel wilde beschouwen? O, wist ik toch maar wat ik doen moet (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2