Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. van oorlog heden medegedeeld, dat de uit gaven, welke de uitvoering der wet vereischen zal, een totaal bedrag van omstreeks 280 millioen zullen bedragen. Het zullen echter uitgaven zijn voor ééns, welke in het algemeen niet tot telkens weerkeerende uitgaven zullen leiden, met uitzondering van de rente der bestede som, de versterking van den bureau- dienst en de onderhoudskosten der nieuw aan te schaffen benoodigdheden. Het nieuw te vormen leger zou in vredestijd slechts op het. papier bestaan, maar bij oorlog vleesch en bloed krijgen. Eeneverklaring, dat dit i.u de laatste militaire eisch zal wezen, kan de minister niet geven, nadat hij tot zijn leed wezen met eene soortgelijke verklaring, in het voorjaar van 1887 afgelegd, zoo weinig geluk gehad heeft. Wegens redenen van mi litair belang moest de minister weigeren, ver dere bijzonderheden mede te deelen. Bij de daarop gevolgde tweede lezing werden de paragrafen van het ontwerp, met slechts weinige, onbeteekenende wijzigingen aangenomen. Eene slotbepaling wijzigt art. 59 der rijks grondwet in dezen geest, dat de dienstplicht in de landweer 2e ban wordt uitgestrekt tot het voltooide 39e levensjaar. Uit Berlijn wordt aan de Standard ge seind dat men aldaar ongerust blijft, al verwacht men ook niet onmiddellijk een oorlog. Militaire kringen achten het bericht juist, dat aan Kaukasische troepen bevel tot den opmarsch is gegeven, maar dit bevel is inge trokken op grond van de weersgesteldheid. Met beter weer zullen de troepenbewegingen echter opnieuw beginnen. Ook aan de Times wordt uit Berlijn geseind, dat de indruk der tijdsomstandig heden aldaar ongunstig is. Volgens brieven uit Warchau heerscht er in w estelijk Rusland groote bedrijvigheid voor het onder dak bren gen der onlangs aangekomen troepen. Uit de nieuwe versterking van het Duitsche leger, samenvallende met de buiten gewone bedrijvigheid van den Oostenrijkschen minister van oorlog, leidt de Standard af dat Duitschland en Oostenrijk ter ééne, Rusland ter andere zijde zich voorbereiden op eene onvermijdelijke worsteling, welke echter geene dier mogendheden wenscht uit te lokken. De Neue Freie Presse weet te melden, dat de zending van den hertog van Norfolk naar Rome mislukt is en dat de paus uitdrukkelijk geweigerd heeftde Engelsche politiek tegen de Ieren te ondersteunen. Het genoemde blad meent te mogen aannemendat den paus eene nuntiatuur in de Engelsche hoofdstad is aangeboden welk belang toch kon de paus er anders bij hebben om het protestantsche Engeland tegen het katholieke Ierland in be scherming te nemen Is dit evenwel zoo, dan moet uit het antwoord van den paus noodzakelijk afgeleid worden dat de paus de Iersche beweging voor zeer sterk houdt. De vinnige koude doet in geheel Hon garije de wolven weer te voorschijn komen. Een Hongaarsch rechterdie van Groswar den in eene slede huiswaarts keerde werd verleden Vrijdag door wolven overvallen, die de paarden beangst maakten, waarvan het gevolg was dat hij uit de slede viel. De koetsier reed zonder op zijn meester te let ten als een krankzinnige voort en de on gelukkige magistraat werd verscheurd. Toen later naar hem gezocht werd, vond men op den weg slechts eenige weinige been deren en stukken zijner kleederen. Een boer in Hongarijedie door wolven vervolgd werd wierp zijn 13-jarigen zoon uit de slede naar de beesten toe en redde daar door zijn eigen leven. Door berouw gefol terd gaf hij zich toen hij zijn dorp bereikte, aan de politie over. De telegraaf meldde dat de onderhande lingen over het Fransch-Italiaansch handels verdrag eensklaps waren afgebroken en wel door het terugroepen der Fransche gedele geerden uit Rome. De Fransche gezant te Rome heeft de Italiaansche regeering echter verklaarddat hij voldoende instructien ont vangen had om de onderhandelingen voort te zettenwaarop Chrispi hem uitnoodigde deze dan des namiddags te hervatten. Het sluiten van het handelsverdrag is daardoor overgegaan uit de handen van deskundigen in die der diplomaten. Was een andere op lossing bij de gevoeligheidtusschen Italië en Frankrijk bestaandeniet goed mogelijk, de zaak zelf zal daardoor niet spoediger haar beslag krijgen. Over de groote handels quaesties, de invoer van vee uit Italië en van wijn uit Frankrijk, daarover was men het reeds zoo goed als eens. Slechts 89 artikelen der 262 wilde Italië on veranderd in de nieuwe overeenkomst opge nomen zien, behalve de 37 artikelen mede voorkomend in het Oostenrijksch verdrag en die buiten bespreking blijventengevolge der clausule behandeling op den voet der meest begunstigde mogendheid. De Italianen beginnen te begrijpen en te gevoelendat zij een misstap gedaan hebben, door Frankrijks voorstel niet aan te nemen- strekkende het bestaande verdrag te verlent gennu wenscht Italië gaarne op dit besluit- terug te komendoch de Fransche diploma- ie zal nu trachten uit dezen flater munt te slaan en betere voorwaarden te bedingen. Voltaire meldt dat op de beurs te Rome het gerucht in omloop was, dat de minister van oorlog het bericht uit Massowah heelt ontvangendat de Italianen opnieuw bij Saati eene nederlaag zouden geleden hebben. De Abyssiniers zouden eene Italiaansche kolonne overrompeld en eene slachting onder haar aangericht hebben. Aan de Daily News wordt uit Konstanti- pel gemeld, dat de ambassadeur Nelidoffaan de Porte heeft doen weten, dat Rusland niet voornemens isde personen, die wegens het opstootje te Burgas in hechtenis genomen zijn onder zijne bescherming te nemen, maar deze gelegenheid te baat neemt om mede te deelendat Rusland zich verzet tegen het arresteeren, op Turksch gebied en op ver zoek van Bulgarijevan personendie in Bulgarije getracht hebben de orde te ver storen. De Turksche consuls in Rusland rappor teeren dat de krijgstoerustingen op zoo groote schaal plaats hebben, dat dit onvereenigbaar is met het defensieve karakter hetwelk daar aan werd toegeschreven. In het rapport van den consul te St. Petersburg wordt melding gemaakt van omvangrijke oorlogsmaatregelen, die het karakter hebben van eene extensieve geheime mobilisatie. Een Donderdag openbaar gemaakte dag order van den minister van oorlog bepaalt dat aan de plaatselijke brigade-commando's een stafofficier wordt toegevoegd, wien ook ten taak gesteld wordt het materiaal ter voor bereiding eener mobitisatie uit te werken en de tactische oefeningen der reserve-bataljons te leiden, Het Journal de St. Pétersbourg spreekt de geruchten in dagbladen omtrent eene Rus sische leening voor militaire doeleinden tegen; volgens de verklaring van den minister Wischnegradski zou wel is waar eene leening mogelijk zijn, maar dan uitsluitend voor spoor wegbouw. Verder zegt het blad, dat de be richten omtrent het oprukken eener Kauka sische legerafdeeling naar de Oostenrijksche grenzen, en omtrent geheime plannen tegen Erzerum elkaar tegenspreken, daar het van troepen ontblooten van den Kaukasus met een militair optreden in Klein-Azie onver eenigbaar zou zijn. De Börsen-Zeitung deelt mede, dat tusschen het ministerie van financien en een groep van Nederlandsche, Engelsche en Duit sche bankiers eene overeenkomst is gesloten tot converteering van voor 1,700.000 pond sterling 5 percents obligatien Kursk Charkow- Azow in 41/9 percents, vrij van coupon-be lasting:. TILBURG. Zondag 29 Jan., groot instrumentaal en vocaal CONCERT, te geven door het orkest der dd. schutterij uit 's Bosch, met medewer king der liedertafel „Souvenir des Monta- gtiards." Aanvang 'savonds 7 uur Zie verder programma. WAALWIJK. Zondag 29 Januari,'s middags ten 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance op de har- miezaal worden uitgevoerd 1. Marche Militaire Van Hemert. 2. Freut euch des Lebens, Walzer de Haan. 3. Allessandro Stradella, potpourri Flotow. 4. Le Voyageur, Galop. Brohm. BAARDWIJK. ZONDAG 29 Januari's avonds ten 7 ure, concert door de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" bij den heer A. Mulders. WAALWIJK, 28 Januari 1888. Bij kon. besluit is aan mr. E. F. baron van Rijckevorsel van Kesselop verzoek, eervol ontslag verleend als majoor-comman dant der dd. schutterij te 's Hertogenbosch. Het inschrijvingsregister der nationale militie met de alphabetische lijst der lotelin- gen in de gemeente Waalwijkvoor de lich ting van 1888 ligt ter secretarie ter inzage tot den len Februari a. s.van des voor middags 9 tot 12 uur. Bezwaren daartegen kunnen tot gemelden datum bij den commissaris des konings door tusschenkomst van den burgemeester worden ingediend. 9^ Door den burgemeester van Waalwijk is bekend gemaaktdat de besmettelijke ziekte de mazelen, volgens verklaring van den heer inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant en Limburg in deze gemeente epidemisch voorkomt. De ziekte schijnt echter eenigermate tot staan te komen en heeft algemeen een goed aardig karakter. De scholen zijn niet gesloten. De heer J. B. Timmermans Wz., president der kamer van koophandel alhierheeft deze week te Amsterdam, ten huize van den heer mr. Stuartdaartoe uitgenoodigd, eene vergadering bijgewoond van een 30 tal be langstellenden in de het volgend jaar te Brussel te houden tentoonstelling. Op die vergadering is een uitvoerend comité gecon stitueerdbestaande uit de heeren: Hoog land voorzitter Louis Kuinders vice voor zittermr. Stuartsecretaris, Muller en Schef- fer commissarissenG. de Jager gedelegeerd commissaris te Brussel. Dit comité, na door de Nederlandsche en Belgische regeeringen te zijn erkend zal de belangen der Nederlandsche inzenders op die tentoonstelling behartigen. Op bovengezegde vergaderingdie ook werd bijgewoond door den consul-generaal van Belgieis besloten per circulaire tot deelneming aan de tentoonstelling uit te noodigen. De weersvoorspelling van de New-York Herald is dezen keer ten volle bewaarhied geworden. De laatste twee drie dagen heb ben wij geduchten storm gehadvergezeld van regen, hagel en sneeuw. Den afgeloo- pen nacht was de storm het hevigsten heeft op verschillende punten de sneeuw op gejaagd zoodat de communicatie met de gewone vervoermiddelen bemoeielijkt wordt. De rechtbank te Breda, uitspraak doende in de zaak contra den heer J. F. de Booij heeft hem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en de kosten. De vorige week werd bij een ingezete ne alhier een portemonnaie met geld ont vreemd uit eene lade der tafel in zijn woonvertrek. Direct had de eigenaar ver moeden op iemand en zag hij zich hoewel met moeite in 't bezit van zijn eigendom hersteld. Dientengevolge gaf hij aan de zaak geen ruchtbaarheid maar de dienaren der heilige Hermandad met hunne Argusoogen kwamen er achterstelden een onderzoek in en hadden spoedig den dader ontdekt een oud bekende der justitie die zeker ten nadeele der openbare veiligheid zijn gerechte straf niet mocht ontgaan. Hij heeft reeds bekend en zal te zijner tijd met de justitie hebben af te rekenen. De kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg heeft herbenoemd tot voorzitter den heer J. H. A. Diepen en tot vice-voor- zitter den heer Arn. Mutsaers. In de Maandag te 's Bosch gehouden openbare vergadering van hoold-ingelanden van het waterschap Noord-Oostelijk Noord- Brabant kwam in behandeling een brief van den minister van Waterstaatwaarbij het waterschap wordt herinnerd aan zijne ver plichting tot betaling van den len termijn (groot f 40,000) der aan het rijk toegezegde bijdrage van f 2,000,000 in de kosten van verlegging der uitmonding van de Maas naar den Amer. Met 94 tegen 5 stemmen werd op voorstel van mr. F. van Lanschot en jhr. mr. L. van Meeuwen besloten aan de regeering te ken nen te geven ,„dat volgens van gedeputeerde staten verkregen inlichtingen de Heerenwaar- densche overlaten nog niet voldoen aan het bij contract bepaalde en dat wij mitsdien bezwaar moeten maken thans reeds te be talen." In verband met de onteigening voor den aanleg van den spoorweg Cromvoirt— 's Hertogenbosch hebben burgemeester en wethouders van 's Bosch bij de commissie van Gedeputeerde Staten aangedrongen, dat men zich yoorloopig bepale tot datgene wat strikt noodig is voor de aansluiting van de lijn Zwaluwe, en inmiddels een plan zou worden voorbereid tot afdoende verbetering van de overbrugging der Dieze en van het rangeer terrein te 's Bosch. Blijkens het thans ter inzage liggend advies van voornoemde commissie heeft deze de wenschelijkheid nitgesproken, dat thans geene kostbare werken worden ondernomen, die de uitvoering van nadere plannen tot afdoende voorziening in den weg staan. Zij vestigt er verder met ernst de aandacht op, dat de bestaande brug over de Dieze niet alleen hoogst belemmerend is voor de scheepvaart doch dat deze bovendien bij herhaling ge bleken is gebrekkig, zelfs gevaarlijk voor het publiek verkeer. Te Eindhoven hebben hevige vecht partijen plaats gehad. De rijkspolitie moest van de sabel gebruik makenwaarbij een der vechtenden een groote snede aan het voorhoofd werd toegebracht. Ook een 80ja- rige man werd gewond. In het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht zijn onaangenaamheden gerezen tusschen de doctoren en het college van re genten zoodat de eerstgenoemden van plan moeten zijn hun ontslag in te dienen. Men meentdat de regenten het onderspit zullen moeten delvenom de doctoren te behou den. Het Handboogschutters-gezelschap De Batavieren te Tilburggeeft bij gelegenheid van zijn I273 jarig bestaanden 5 Februari a. s een nationalen wedstrijd met den edelen handboogin de zaal van den heer H. Dielissenalwaar het gezelschap gevestigd is. De doellengte is naar gewoonte 28 me ters. Alle handboogschutters-gezelschappen, zon der onderscheid, worden uitgenoodigd aan dezen zeldzamen wedstrijd deel te nemen de uitgeloofde prijzen zijn 6 buitengewoon fraaie medailleswaaronder eereprijs en rozenprijs. Uit Tilburg meldt men Naar men verneemt, heeft van wege de justitie een verhoor plaats gehad van de be trokken personen bij de plaats gehad heb bende branden, benevens van de bewoners der nabijgelegen huizen, op grond van een vermoeden van brandstichting. Men heeft echter niets naders ontdekt. Te Goorle kregen twee personen on- eenigheid in zekere herberg. Van woorden ging men tot daden over. Al vechtende kwamen onze drinkebroêrs tegen een houten putkuip verzeild welke slechts los op den put stond. De kuip schoof door den schok weg ende helden hals over kop den put in. Met den schrik en een nat pak kwamen zij vrij. Zondagnacht is ingebroken in het paters- klooster te Houtem. De inbreker, I. S., uit Terblijt, werd aangehouden door de klooster lingen en aan de marchaussée overgeleverd, die hem naar de gevangenis te Maastricht overbrachten. Woensdagnacht wilde dokter Heypt te Roosendaal een zieke gaan bezoekenonge lukkig bemerkte hij niet dat de brug over de haven openstond, zoodat hij in de stroomende vliet viel en daarin bijna een uur doorbracht, alvorens er hulp kwam opdagen. Hoewel de Heer H. thans ziek te bed ligt, is zijn toestand gelukkig niet gevaarlijk. Te Susteren is Zondag jl. bij eene he vige vechtpartij in de herberg van J. S. een der vechtenden ernstig aan het hoofd verwond door een bierglas. Een streng onderzoek is door de maréchaussée ingesteld. De verwonde is niet buiten levensgevaar. Door de politie te Beek onder Ubbergen is aangehouden, en vervolgens naar de ge vangenis te Arnhem getransporteerd, zekere H. v. E., werkman, herkomstig uit Winsen, die zich te Beek bij versch-'llende ingezetenen aan bedelarij had schuldig gemaakt, terwijl hij bij een hunner, toen men hem niet spoe dig den gevraagden reispenning wilde geven, dreigde diens huis in brand te zullen steken, en men hem met moeite van het erf kon verwijderen. Op het platteland in die streken heeft men tegenwoordig veel overlast van brutale land- loopers en bedelaars. Van de gelegenheid, die Maandag aan de werkstakers te Almeloo aangeboden werd om den arbeid te hervatten, is geen gebruik gemaakt, zoodat de werkstaking voortduurt. Ongeregeldheden zijn niet voorgevallen. Naar de Tw. Ct. verneemt, is de com missie, die zich op verzoek van den burge- meester van Almeloo met dezen heeft gevormd, ten einde eene schikking te beproeven tus schen de heeren Scholten en hunne arbeiders, tot haar leedwezen daarin niet geslaagd, en heeft zij zich dientengevolge ontbonden. Tilburg, 27 Januari. Omtrent het plan van de heeren Bottenberg, de Jong en van Schie, tot aanleg eener waterleiding alhier waarover in de Echo van 22 dezer gesproken wordt, verneem ik nader het volgende Op 't oogenblik zijn de concessie-aanvra gers bezig maatregelen te treffen tot-het zoe ken van eene andere prise d'eau. Die welke aangegeven was vervalt, omdat het rioolwater van Tilburg heen geleid zal worden juist daar, waar zij goed water hebben gevonden. Dit geeft nog al oponthoud, te meer daar het jaargetijde daarvoor ongunstig is. Te bejammeren is 't dat vele fabrikanten zoohng wachten met hel beantwoorden der in de circulaire gestelde vragen; ben ik juist ingelicht dan hebben nog pas een twintigtal van de 70 hun antwoord ingezonden, onder welke twee die verklaarden water in over vloed te hebben. Steeds is het meer dan gewenscht bij zulk eene zaak de medewerking en den steun der ingezetenen te mogen ondervinden; maar in 't onderhavige geval is dit een allerdringend ste behoefteomdat Tilburg een kostbaar buizennet zal moeten hebben, uithoofde van de uitgebreidheid der stad. Allen dus, die belangstellen in het tot stand komen dezer nuttige inrichting, zullen weldoen het inzen den der antwoorden niet langer uit te stellen. Kaatsheuvel, 28 Januari. Eenige brooddron ken jongelieden, diej.l. Maandag ijverig had den deelgenomen aan de feestviering der harmonieën en zich evenmin onbetuigd hadden gelaten in het plengen van milde offers aan Bacchus, keerden in het holle van den nacht huiswaarts en kregen onderweg den dwazen inval^ een bezoek te brengen bij een hunner kennissen, die in Morpheus' armen reeds her stel had gezocht van de vermoeienissen van den vorigen woeligen dag. Daar de deur gesloten was, openden zij knaphandig het raam en poogden daardoor zich toegang te ver schaffen tot zijne woning. De bewoner, door al die drukte uit zijne zoete sluimering ge wekt, scheen niet bijzonder ingenomen met dat bezoek en slaagde er na vele moeite in, de binnengedrongenen tot den aftocht te no pen. Nadat hij zijn huis van de luidruchtige indringers had bevrijd, sloot hij het opge schoven raam en legde zich weder te ruste. Maar nauwelijks had hij zijne legerstede we der opgezocht, of een hevig gerinkel van ge broken glasruiten bracht hem tot de over tuiging, dat het laatste bedrijf van de scène nog niet geheel was afgespeeld en hij te>

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2