Italië. Rumenie. Bulgarije. Amerika. UIT VCTerTNG E N. WAALWIJK. Turkije. Rusland. STAAT VAN BRIEVEN BINNENLAND. het Oostenrijksche en Duitsche rijk verbiedt de Russische militaire maatregelen met der gelijke maatregelen te beantwoorden, 't Is daaromzegt het blad, dat het tijd wordt dat men er over gaat denken, op welke wijze Duitschland en Oostenrijk hierin kunnen voorzien. Na deze ontboezeming kan men spoedig van Duitschland een beantwoording dier bewering verwachten. Aan de Standard wordt uit Weenen berichtdat de rijks-regeering voornemens zou zijn, aan de delegatien een krediet van 100 millioen fl. te vragen tot stichting van eene oorlogskas. De paus heelt verleden week omstreeks 300 Iersche bedevaartgangers met den aartsbis schop van Dublin aan hun hoofd, en voorts vergezeld van de bisschoppen van Cork, van Kingston van Marera en Ballerat (Australië) ten gehoore ontvangen. De aartsbisschop van Dublin overhandigde aan Leo XIII een door den lord-major van Dublin geteekend adres. De paus heeft in vleiende bewoor dingen voor Ierland geantwoord. Hij her innerde hoe St. Patrick het geloof aan het Iersche volk heelt ingeprent, en wijzende op het voorbeeld der katholieken in Duitschland verklaarde hij zeker te zijn dat de Ieren, in weerwil van de tegenwoordige moeilijkheden hun geloof zouden weten te bewaren. Hij beval hun verder aan, hun lot in handen te stellen van de Voorzienigheid. Hij voor zich zal zooveel hij vermag doen voor het welzijn van Ierland. Eene groote gebeurtenis voor dat land heeft er heden te Rome plaats. De eerste steen voor eene nationale kerk wordt er gelegd. Leo XIII heeft daarna het truweel geze gend, dat gebruikt zal worden voor de steen legging alsook de aarde die de bedevaart gangers hebben medegebracht van het graf van St. Patrick om den eersten steen daarop te doen rusten. De Rumeensche minister Stourdza is er op bedacht geweest om nu reeds te spreken over hetgeen Rumenië doen moet bij het uitbre ken van een oorlog. Dit was het voornaamste doel der reis naar Friedrichsruhe. De Ru meensche regeering wilde niet gaarne komen in hetzelfde geval als in 1876, toen zij ge noodzaakt werd Rusland te vergunnen zijn troepen over Rumeensch grondgebied te la ten gaan, en zij zou daarom trachten de ver bonden mogendheden over te halen Rume- nië's onzijdigheid in de toestand te verze keren. De Times meldt echter dat Stourdza terugkeert naar Bucharest, zonder zijn doel, namelijk eene Duitsch-Oostenrijksche waar borging van Rumenie's onschendbaarheid te hebben bereikt. Stourdza kreeg den raad Rusland uit te noodigen om deel te nemen aan eenen collectieven waarborg der groote mogend heden. Enkele Duitsche bladen deelen onder voorbehoud mede, dat de Bulgaarsche re geering in kennis gesteld is van het feit, dat in de nabijheid van Adrianopel benden van oproerlingen, onder leiding van Russische officieren, gevormd worden, wier voornemen is in Oost-Rumelië door te dringen. De Porte en Bulgarije moeten daartegen reeds voorzorgsmaatregelen hebben genomen. Aan een ander Duitsch blad wordt uit Bucharest geschrevendat zich aan de Turksch-Bul- gaarsche grens enkele uit Montenegrijnen en Bulgaren bestaande benden, ter gezamenlijke sterkte van ongeveer duizend man, gevormd hebbenen dat deze door het Russische consulaat te Bucharest rijkelijk met geld on dersteund worden. Een hevige brand heeft Maandag te New-York vier groote huizen in Broadway geheel vernield en drie andere zwaar bescha digd. Men schat de schade op 2 millioen dollars (f5,000,000) Verscheidene brandweer mannen werden bij het blusschingswerk ge wond. Aan een beschrijving van de hevige sneeuwstormen of blizzards welke onlangs in het noodwesten der Ver.-Staten zoo groot verlies van menschenlevens veroorzaakten ontleenen wij het volgende De sneeuwstorm kwam zeer onverwachts na een helderen zonnigen wintermorgen. Tegen den middag kwamen er grauwe wol ken opdie weldra den hemel geheel be dekten. Een dichte sneeuw begon te vallen, de thermometer daalde meer en meer, zelfs tot 25° C. onder 0; de wind stak op, werd een hevige stormen weldra woedde de noodlottige blizzard in volle kracht. De sneeuw werd door den wind tot een een fijn bevrozen stof, dat de ademhaling belemmerde Op veertig passen afstands had men geen olifant kunnen zieneen paar meter ver had men geen menschenstem kunnen hooren, zoo oorverdoovend was het geweld van den bliz zard. Wee hen, die toen in het open veld waren! Geheele troepen menschen en schoolkinderen werden later dood in de sneeuw gevonden. Men vond twee jonge knaapjes hand in hand, een onderwijzeresdie een kleine leerling naar huis had willen brengen en het kind tot beschutting tegen de koude in haar kleed gewikkeld had, enz. Al de spoorwegen van Dakota, Minnesota, JowaNebraska en Wisconsin waren binnen een paar uren door de sneeuw versperd. De telegraafpalen waren omvergeworpen en van den llden tot den 13n kon men niets weten van de ijselijkheden van dien „nacht van zestig uren", waarin zoovelen om het leven kwamen, maar waarin ook menig treffend blijk van heldenmoed en zelfopoffering werd gegeuen. De Argentijnsdie republiek heeft be sloten krachtige maatregelen aan te wenden om den uitvoer van vleesch te bevorderen. Tot dat doel is eene wet in het leven ge roepen waarbij van 1 Januari dezes jaars af, premiën worden beschikbaar gesteld tot een gezamenlijk bedrag van 550,000 dollars. Deze premiën zijn als volgt verdeeld eene van 250,000 dollars voor uitvoer van levende runderen of van rundvleeschdat door koude of andere methoden deugdzaam wordt geconserveerd eene van 150,000 dollars voor uitvoer van levende schapen of geconserveerd schapen- vleesch eene van 50,000 dollars voor pekelvleesch naar nieuwe markten eene van 100,000 dollars voor premiën, toe te kennen bij binnenlandsche veetentoon stellingen en markten. De premiën worden kwartaalsgewijze uitgekeerden met 20 dol lars voor elke 1000 kilogram rundvleesch 3 dollars voor elk levend rund en 6 dollars voor elke 1000 kilogram schapenvleesch. De premiën kunnen alleen dan verkregen worden in geval de uitvoerder per kwartaal meer dan 5000 kilogram vleesch of meer dan 25 runderen uitvoert. Hieronder is niet begrepen het vleesch noodzakelijk voor scheepsprovisienoch de runderen langs de landzijde uitgevoerd. Zondag 5 dezer des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" Programma AD LIBITUM. De ministerraad te Konstantinopel heeft besloten, aan de conventie omtrent het Suez- kanaal eene bepaling toe te voegen, waarbij Turkije's recht gehandhaafd wordtmaatre gelen van verdediging te nemen in deTurk- sche bezittingen aan de Roode Zee. Enge- lands vertegenwoordiger, de heer White, heeft aan den Franschen ambassadeur en aan de Porte doen wetendat Engeland tot deze toevoeging geene toestemming verleenen zou en dat, indien men daaraan vasthieldhet afbreken der onderhandelingen ovei de con ventie daarvan het gevolg zou zijn. Zeven nihilisten die ter dood waren ver oordeeld,hebben van den czaar gratie gekregen. Vijf zijn tot 18 k 8 jaar dwangarbeid veroor deeld, twee tot dwangarbeid voor onbepaal- den tijd. Het tweede eeuwfeest van de Russi sche marine zal. worden gevierd op 30 Mei, den geboortedag van Peter den Groote. Mag men de St. James Gazette geloo- ven dan heeft men naar het hospitaal te St. Petersburg overgebracht een officier, die ge tracht had zich zelf te dooden omdat hij door het lot was aangewezen den czaar te vermoorden. Verzonden gedurende de le helft der maand Januari 1887, geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. A. J. D. Wever. Nijkerk. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. WAALWIJK, 4 Februari 1888. Openbare vergadering van den gemeente raad heden Zaterdag avond 61/* ure. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Bezwaarschriften tegen de door B. en W. opgemaakte kiezerslijsten. 3. Politieverordening. De loting voor de nationale militie in deze gemeente zal plaats hebben op Don derdag 16 Eebruari a.s., des voormiddags ten elf ure. De bewijsstukken tot bekoming van vrij stelling op grond van te zijn eenige wettige zoon of wegens broederdienstkunnen ter secretarie worden aangevraagd op Maandag 20 Februari d. a. v., des voormiddags van 9 tot 12 ure. Bij kon. besluit is benoemdmet in gang van 5 Februari tot burgemeester van Raamsdonk mr. G. J. H. Heere In het Staatsblad no. 20 is opgenomen een kon. besluit van den 26 Januari 1888, tot het toekennen van vrijdom van belasting voor azijn en houtzuur ten behoeve van leer looierijen. Aan de oproeping vanwege het gemeen tebestuur van Tilburg om plannen van bouw kundigen voor eene overdekte vleesch- en botermarkt, waarvan de kosten op f25,000 geraamd zijn hebben 9 architecten gevolg gegeven. Hieruit zal door den raad eene keuze worden gedaan. Te Breda is tot lid van den gemeen teraad gekozen, de heer J. E. Yreede, met 502 van de 796 stemmen. De heer J. Rosu verkreeg 225 stemmen. De keer Vreede was reeds vroeger jaren lid van den gemeenteraad, doch werd in 't vorig jaar vervangen door den heer J. F. de Booy. In de gisteren te Amsterdam gehouden druk bezochte bijeenkomst van industrieelen en belangstellenden in de nijverheid, ook door den Franschen gezant den heer Legrand bij gewoond, en door den inspecteur van den waterstaat, Conrad, gepresideerd, werd met algemee..e stemmen besloten tot oprichting eener vereeniging met het doelde deelne ming aan de Parijsche tentoonstelling te ver wezenlijken, de vermoedelijke kosten te ramen, en die om te slaan over de inzenders, voorts de vertegenwoordiging der Nederlandsche exposanten op zich te nemen, en de vorming van een waarborgfonds, strekkende om de eventueele deficitten te dekken. De Commissie die tijdelijk de leiding aan vaard heeft, nam de opdracht van de verga dering tot voortzetting harer taak aan. Uit den Haag wordt gemeld: Pogingen tot vorming eener »nationale partij> die aangelegenheden van zuiver godsdienstigen aard buitensluit maar vasthoudt aan den constitutioneel monarchalen regee - ringsvorm, gaan uit van de volgende heeren: den oud-raad van Indie Van den Bossche den vice-admiraal De Casembroot, ihr. R. A. Klerck, mr. J. Lion, jhr. Von Schmidt auf Altenstadtoud-kapitein ter zee, en mr. H. Struben. Hij streeft o. a. naar het verleggen van het zwaartepunt in de onderwijs-quaestie door opdracht der uitvoering van het beginsel van art. 192 der grondwet op de provinciale staten, mits onderwijs van overheidswege regel zij bij tekortkoming van het bijzonder onderwijs. Uit Hoensbroek wordt gemeld: Dezer dagen las men in de bladen het bericht, dat door den burgemeester onzer gemeente pro ces-verbaal was opgemaakt tegen vijf raads leden, ter zake van valschheid in geschriften. De raadsleden zeiven weten hiervan niets, en ook is hun niet bekend op welke gronden zij zich aan valschheid zouden hebben schuldig gemaakt. Wel dragen zij kennis van een gerucht, dat de ronde doet en waarbij ver haald wordtdat in het register der raads besluiten eene vergissing zou hebben plaats gevonden, bestaande in het verkeerd opnemen van den datum der jongste raadsvergadering. Deze had plaats op 2 December, en nu zou achter de 2 in vermeld register later eene nul zijn gevoegd. Bevat genoemd verhaal waarheid, wie heeft deze 0 er dan aan toe gevoegd? De secretaris beweert het niet ge daan te hebben, terwijl de raadsleden evenmin van de zaak iets afweten. Eenparig is door de raadsleden tegen de beschuldiging protest aangeteekend. Van een gezelschap uit hooge kringen, dat zich op de vijvers van de buitenplaats „Torenvliet," aan den Koudekerkschen weg nabij Middelburg, met schaatsenrijden ver maakte, zijn een achttal personen door het ijs gezakt, met het treurig gevolg dat twee dames verdronken. Nader wordt hiervan gemeld De deelneming in dit treffend ongeval is hier algemeen. Er waren op dat oogenblik (ongeveer 372 uur) alleen dames op het ijs, zoodat de tuinbaas de eenige mannelijke per soon was, die hulp kon bieden. Hoe verdien stelijk die pogingen ook waren, hij kon niet verhoeden dat het ijs twee slachtoffers eischte: mevr. De Brauw, echtgenoote van den com missaris des konings, en freule van Doorn. Een derde dame, mej. Hurgronje verkeert in zorgwekkenden toestand. Ook de wakkere tuinman is niet geheel buiten gevaar. Den vorigen dag was op denzelfden vijver druk gereden en had het ijs zich goed gehouden. De buitenplaats „Torenvliet," in eigendom toebehoorende aan Jhr. mr. L. Schorer, bur gemeester van Middelburg, ligt een kwartier van de stad, zoodat geneeskundige hulp be trekkelijk eerst laat te krijgen was. Het is begrijpelijk, dat zulk een droevige afloop van het ijsvermaak groote verslagenheid heeft te weeggebracht. Te Son, Noordbrabant, heeft eene bru tale diefstal plaats gehad. De dieven hebben zich, door het openen van ramen en deuren, toegang tot de woning van den heer J. M. weten te verschaffen en een som van f 500 in geld, benevens verschillende gouden voor werpen ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek. Woensdag voormiddag om 11 uren ont stond er brand in een pand op Zandwijk te Tiel, waarin paarden, rijtuigen, varkens, hooi en stroo geborgen waren. Het pand en hooi, tegen brandschade ver zekerd, zijn door de vlammen vernield. Bij een onderzoek door de politie naar de oorzaak van den brand bleek, dat hij moet worden toegeschreven aan onachtzaamheid van een loodgietersknechtdie met eene brandende spirituslamp in het pand zoo dicht bij het hooi en stroo werkzaamheden verrichtte, dat die daardoor in den brand vlogen. Tegen den verdachte is proces-verbaal opgemaakt. Twee inwoners van Heivoort zijn eer gisteren avond in een wak gereden, met het ongelukkig gevolg dat een van hen verdronk. Gisteren middag brak er in de nabij heid van Osch een hevige brand uit, die in korten tijd de hoeve, bewoond door J. W., in asch legde. Van den inboedel is behalve het vee niets gered. Oorzaak onbekend. Donderdag ochtend had aan het station te Uitgeest een arbeider door de gladheid het ongeluk te vallenjuist toen eene loco motief kwam aanrijden. Toevallig viel de man tusschen de rails, zoodat hij er levend afkwam. Alleen is een zijner armen ernstig gekwetst. Te Venloo kwam Donderdag morgen de personentrein van Maastricht eerst te 11 uren, in plaats van te ongeveer 9 uren aan waardoor alle aansluiting verbroken was. De vertraging ontstond door het ontsporen van den goederentrein van Maastricht in de na bijheid van het station Sittard. De stukken lagen tot op 400 meter lengte der lijn, zoodat deze geheel versperd was. Er is veel mate- rieele schade, doch er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Te Leeuwarden zijn een paar ingeze tenen de slachtoffers geworden van twee, vermoedelijk Amsterdamsche kooplieden die met linnen venten en dit op allerlei las tige manieren aan den manof liever aan de vrouw trachten te brengen tegen betaling van het dubbele der waarde. De een is als heer gekleedkleiner van gestalte dan de anderdie k\s knecht dienst doet. Zij zijn reeds vertrokken om waarschijnlijk ook elders hunne bedriegelijke praktijken voort te zet ten, Drunen. Loop der bevolking in 1887 M. V. Totaal. Geboren 35 49 84 Zich gevestigd 40 44 84 Te zamen 75 93 168 Overleden 21 32 53 Vertrokken 53 63 116 Te zamen 74 95 169 Vermeerderd met 1 Verminderd met 2 Bev. op 31 Dec. 1887, 1555 1406 2961 Gesloten huwelijken 20. Levenloos aangegeven 4. Verleden Maandag gaf de handboog schutterij Constancia alhierhaar jaarfeest voor de honoraire leden ten huize van den heer J. Elshout. Zij werden onthaald op bier en worstenbrooden daarbij verrast door de opvoering van een comediestukje „Jeremias Pieterman" of „Wat is het lastig als men geen geld heeft." Voorwaar, goed gekozen in dezen tijd van malaisewant er zijn tegenwoordig veel Pietermannendie de ondervinding herhaaldelijk hebben opgedaan dat het lastig is als men gee?i geld heeft. In aanmerking genomen dat het meest allen nieuwelingen warendie de planken betradenliep alles goed van stapel. Het is echter te betreuren, dat in eene gemeente als Drunenwaar zooveel liefheb bers van het tooneel gevonden worden niet een flinke Rederijkerskamer wordt opgericht; eerst dan zou men door elkander te oefenen en te verbeteren, eens flink kunnen optreden. Als hiervan eens degelijk werk werd ge maakt geloof ik wel, dat het gewenschte doel spoedig bereikt zou worden en zich liefheb bers genoeg zouden aanbieden. De vorige week is uit de gemeente een jongen verdwenen van omstreeks löjaar, die hier door een Amsterdamsch weeshuis bij een schoenmaker besteld was. Men heeft sedert niets meer van hem vernomen; thans echter gaat er een praatje dat hij, in Leiden of den Haag zoude gezien zijn. Na achtereenvolgens verschillende dor pen in de nabuurschap te hebben besmet, hebben de mazelen zich ook hier in enkele huisgezinnen vertoond. Tot nu toe echter schijnen zij van een goedaardig karakter. Nicuwkuik, 2 Februari. De heden bij L. van den Broek alhier gehouden vergadering van genoodigde R. C. kiezers was zeer druk bezocht; door 82 aanwezigen werd een tien tal heeren gekozen, die het bestuur zouden uitmaken. De navolgende personen vereenigden de meeste stemmen op zich, M. Mommersteeg, Vlijmen 79 A. C. Zijlmans, Waalwijk 77 N. A. D. Vermeulen, Waspik 67 A. Verhoeven, Heusden 66 Van de Ven 47 Not. Verberne, Dussen 37 Jos. Loeff, Baardwijk 40 G. J. Schreppers, Drunen 40 J. A. J. Van Heijst, Baardwijk 36 Godschalx, Empel 30

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2