Nummer 13. Zondag 12 Februari 1888. 11° Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAöï) ANTOON TI ELEN BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het. geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Generaal Logerot, de minister van oorlog, heeft een militaire wet in voorbereiding, die moet strekken tot uitbreiding van het actieve leger en de wapeningen van Frankrijk in ge lijke verhouding zal brengen tot die van Duitschland. Een goed voorbeeld doet goed volgen Het vermoeden is bevestigd. Wilson is eindelijk voor de correctionneele rechtbank onder beschuldiging van bedriegerijen ge daagd. Hij heeft namelijk tegen een gelde lijke belooning de heeren Legrand en Crespin de la Jeannière laten decoreeren. De zaak zal den 16, 17 en 18 dezer voor de recht bank dienen. Geschreven aanplakbiljetten zijn gister nacht aan de muren gehecht gevonden in de nabijheid der Duitsche ambassade te Parijs. Deze biljetten bevatten beleedigingen aan het adres van Bismarck, naar aanleiding van zijn redevoering in den rijksdag. De politie heeft de biljetten laten wegnemen. Het blijkt thans, dat de inschrijvingen ten gunste der slachtoffers van den brand Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 43 door LUCIFER. Hoofdstuk XXI7. VAN DEN DOOD OPGESTAAN. Zij ging naar buiten en liet de deur open om spoedig daarna de sleutels te halen. De aanblik des hemels en der groene aarde daar buiten prikkelden mijnen moed tot vertwijfe ling. Ik zat in een gordeldien ik om liet lijf had daaraan was de ketting bevestigd die met het andere einde door middel van een ring in den muur was vastgeklonken. Duizende malen had ik aan den gordel en aan den ketting getrokken maar gisteren avond toen ik met de kracht eens waanzinni gen er aan rukte liet de gordel los. Ik viel op den grond van mijne boeien bevrijd. Ik sprong op en vloog de deur uit. In de nabijheid der hut stond een gezadeld paard. Ik sprong er op en vloog juist weg op het oogenblik toen de vrouwen naar buiten storm den om mij te vervolgen. Ik wist ongeveer de richting waarin uwe bungalow ligt. Ik reed den ganschen nacht door en hier ben ik nu half dood van afmatting, maar zeer dankbaar en overgelukkig. De baronet liet het hoofd zakken en stortte vreugdetranen. «Gij zijt nu in zekerheid sir Henry," riep de overste. Ik hoor daar buiten leven. Zeker zijn mijue lieden met Surrah teruggekomen. Ik moet naar buiten om hem voorbeeldig te straffengij kunt u intusschen door een bad verfrisschen en van kleederen verwisselen. Mijne vrouw vergaat bereids van begeerte om u te zien. Dus ga eerst wat rusten wasch en kleed u dan en daarna zal ik komen zien hoe 't u gaat;. Gij zijt onder vrienden, sir Henry en ik kan u niet zeggen hoe ge lukkig het mij maakt te weten dat gij in le ven zij tl" Hij rfrukte sir Henry de hand en spoedde zich naaf buiten. Daar het den bedienden niet gelukt was Surrah te vinden begaf de overste zich naar .zijne vrouw, om haar de geschiedenis van sir •^Heurv te vertellen. Middelerwijl nam de baronet een bad en ging naar bed. Hij sliep verscheidene uren lang en ontwaakte eerst in den namiddag. Hij schoor zich en trok zijne eigene klee deren aan die hij in de kast vond maar die hem veel te wijd geworden warendaarna begaf hij zich naar de algemeene kamer. ïT-p-irm-tü-nmir—rrr—w rnpiiu'i t n i der Opéra-Comique te Parijs, eene som be dragen hebben van 786,605 fr. De fransche kapitein Krebs, met kapt. Renard uitvinder van bestuurbare luchtbal lons heeft nu ook een door electriciteit voortbewogen boot vervaardigd, welke, na met goeden uitslag te Havre gedaiie proef nemingen, te Brest zal worden in dienst ge steld. Dit vaartuig, 885 centimeter lang, 225 breed en 154 diep, heeft een gemiddelde snelheid van 6 knoopen. De machine weegt 2891 kg. en de accumulatoren, naar het stelsel van Commelin-Desmazures, bestaan uit 132 elementen. Daar de boot zonder eenig ge raas manoeuvreert, verwacht men er veel van voor den dienst bij nacht en voor torpedo's. Het optreden van den heer Goron als hoofd der Parijsche veiligheidspolitie zoo schrijft men ons uit Parijs, heeft niet zoo gunstige gevolgen als men verwachtte. Het is 's avonds na elf uren nog steeds zeer on veilig in de minder drukke straten der stad, en er gaat bijna geen nacht voorbij zonder dat er iemand wordt aangerand of vermoord. De politie heeft er nu een dievenbende gevat van 15 leden, waarvan de aanvoerder 15 jaren en het oudste lid 16 jaren telt. De jonge boeven legden zich vooral toe op het plunderen van win kei-uitstallingen. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De overste die hem daar reeds zat te wach ten ging hem met uitgestoken handen te ge moet. »Gij ziet er weder uit als vroegersir Hen- ry," riep hij uit. «Mijne vrouw is onder de verandaen brandt van ongeduld om u te o zien. Hij nam den baronet bij den arm geleidde hem naar de veranda, waar de baronet met innige vreugde door mr. Krigger begroet werd. Zoowel zij als de kinderen van den overste, beschouwde hem echter met een zekere eer biedwaardige vrees. Een maaltijd werd opgedragen nadat die genuttigd was en inrs.Krigger zich met de kin deren verwijderd had zeide de baronet op een toon, die geen tegenspraak toeliet: Wanneer vertrekt het eerste stoomschip naar Engeland. Daarmede moet ik weg. Deuk aan mijne vrouw en mijne dochter. Iedere dag die mij van haar verwijderd houdt, schijnt mij eene eeuwigheidoverste. Maar Surrah heeft mij tot van mijn laatsten penning beroofd. 'tWas zoowel hebzucht als wraak, die hem in zijne handelwijze tegenover mij leidde. Ik zal u verzoeken mij de reiskosten voor te schie ten." «Met het grootste genoegen Ik heb geluk kig groote sommen in de bank te Calcutta ge deponeerd en deze staan te uwer beschikking. Ik begrijp uw ongeduld om te huis te komen. Ik zal u naar Calcutta begeleiden, en u eerst verlaten als gij aan boord zijt. Ik zou wen- schen nog meer voor u te kunnen doen." «Dat kunt gij overste door het diepste stilzwijgen over mijne wederverschijning in acht te nemen," antwoordde sir Henry naden kend. «Wellicht is mijne vrouw door verdriet den dood nabij en als zij nu plotseling hoort dat ik nog in leven ben kan deze tijding haar gevaarlijk worden. Ik keer onder een aange nomen naam naar Engeland terug overste opdat mijne geschiedenis niet bekend worde vooraleer zij mij ziet. In Calcutta en in En geland wil ik mij aan niemand vertoonen die mij kent. Op mijn gemak wil ik onbekend naar Rookhurst gaan dan met alle voorzich tigheid Nina trachten te spreken, en door haar mijne vrouw langzaam op mijne terugkomst voorbereiden. Ik ben nu volkomen uitgerust, overste en als 't u gelegen komtzou ik nog heden avond naar Calcutta willen afreizen." De overste vond dit goed en nog denzelfden avond gingen de twee vrienden op weg. Zij kwamen nog tijdig genoeg aan om de naar Engeland vertrekkende stoomboot te halen en reeds den derden dag, nadat sir Henry de bungalow van den overste verlaten had,'was hij onder zeil naar Engeland. Ach welke ontvangst wachtte hem daar Dezer dagen werd uit Parijs bericht, dat in den omtrek der schouwburgen vele dameskleederen werden bedorven door man nen, die ze aanraakten met op stokken ge stoken sponsjes, gedrenkt in een of ander bijtend vocht. Een van die mannen is nu op heeterdaad betrapt, en gevangen genomen. Hij verklaarde bediende te .zijn in een modewinkel, en de schade aangericht te hebben, „om wat leven in het vak te brengen." In de kamer heeft Castelar eene lange rede gehouden. Hij vergeleek het industrieel Amerikaansch regime met het militaire Eu- ropeesche. Hij schreef de Europeesche ma laise toe aan de oorlogs- en veroveringszuch tige politiek, die Duitschland in tegenstrijd heeft gebracht met de liberale politiek, die in 1830 in Europa was aangenomen door de overeenstemming van Frankrijk en Engeland. Hij beval de onzijdigheid van Spanje aan, ingeval een Europeesch conflict ontstond. Het gouvernement moet onzijdig blijven, maar de openbare meening moet ontwapening en teruggaaf- van Elzas-Lotharingen aan Frank rijk eischen. Hij stelde voor als een nationaal dogma de integriteit van Marokko aan te Hoofdstuk XXIII. NINA'S BESLUIT TEN OPZICHTE VAN RALPH. Toen de heldere herfstmorgen aanbrak na den nachtgedurende welken Nina zoo erg over harén vader gedroomd had bedaarde zij meer en meeren zeide tot zich zelve dat alles toch maar een droom geweest was. Zij kleedde zich voor het ontbijt en zag er in haar wit morgengewaad met roode linten al lerliefst uitmaar haar gezicht was zeer bleek en er lag een onrustige uitdrukking in hare bruine oogen, toen zij langzaam en afgemat, een uur later dan gewoonlijk in de ontbijtkamer kwam. Toen Nina binnentrad, was er nie mand. De groote tafel was voor vijf personen gedekt. Al de glazen deuren die op het ter ras uitkwamen stonden open, om de frissche morgenlucht binnen te laten. Door eene dei- geopende deuren begaf Nina zich naar buiten op het terras waar eene pauw in den zonne schijn heen en weder wandelde. Langzaam ging Nina op het terras op en neer. Een oogenblik later hoorde zij iemand door eene der glazen deuren op het terras komen en haar van ach teren naderen. «Goeden morgen miss Ninazeide Ralph Borne toen hij bij haar was. «Een sclioone morgen niet waar Nina beantwoordde zijnen groet ernstig. Zij wist dat Ralph Borne den vorigen nacht na het bal hier was blijven slapen en dat lady Rokeby thans mrs. Borne, eene eigene kamer op Rookhurst te zijner beschikking had gesteld. «Gij liadt uwe bezwaren moeien ter zijde stellen en gisteren avond in het salon moeten komen zeide Ralph Borne. «Ik verzeker u 't ging er opgewekt toeen gij zoudt de ko ningin van het bal geweest zijn. Ik heb voort durend naar de deur gekeken of gij niet komen zoudten in 't geheel niet gedanstofschoon er eene groote menigte schoone dames waren. Maar voor mij was geene enkele schoon voegde hij er zuchtend bij «voor mij is er slechts één schoon meisje op de werelden dat zijt gij bekoorlijke Nina." «Hebt gij vroeger nooit bemind eer gij mij lief hadt," vroeg Nina, hem met hare donke re schitterende oogen vast en openhartig aan ziende. «Ik neen stamelde Ralph plotseling verbleekend en met neergeslagen oogen. Bijna ieder man heeft zijne jongensminnarijen, miss Nina. Wat echter ooit de mijne mogen ge weest zijn mijn leven was rein en mijn hart behoort u alleen. Gelooft gij mij «Ja ik geloof u. Mr. en mr. Borne zijn voor 't ontbijt naar beneden gekomen. Laat ons naar binnen gaan." Zij werden daar opgewacht door de jong gehuwden en mrs. Luttrel. Nina begroette lady Rokeby met haren nieuwen naam en nemen, aan welke noch Spanje noch iemand anders mag raken. Hij was voor samengaan met Frankrijk in de Afrikaansche quaestie en kritiseerde Italie's aansluiting bij het ver bond der noordsche mogendheden, maar hij wenschte het geluk met de vrijheid, die zij aan den paus toestond. Den paus raaddeh ij af te zien van de wereldlijke macht. De rede werd warm toegejuicht. Te Madrid is de schouwburg „Rio Tinto,, afgebrand. De vlammen zijn uitge slagen eenigen tijd vóórdat de voorstelling zou beginnen. Niemand is bij de ramp om gekomen. Het parlement is Donderdag geopend met eene troonrede in welke de koningin ver klaart dat zij bij voortduring van alle mo gendheden de verzekering blijft ontvangen van de meest vriendschelijke gezindheid en van het levendige verlangen dat de wereld vrede bewaard blijvel De koningin hoopt dat de afbakening der Afghaansche grens er toe zal strekken de mogelijkheid van een mis verstand tusschen Engeland en Rusland ten aanzien van de bezittingen in Azieweg te nemen. Bezield door het verlangen bloed- maakte eene kalme buiging voor mr. Borne en mrs. Luttrel. Het kleine gezelschap zette zich aan 't ont bijt. Nina sprak gedurende den ganschen maal tijd bijna geen woord. Toen hij afgeloopen was gingen mr. en mrs Borne arm in arm den tuin in en mrs. Luttrell begaf zich naar hare kamer. Nina ging naar de muziekzaal, zette zich aan de piano en begon vreemde, klagende melodieën te spelen die schenen uit te drukken wat in hare ziel omging. Terwijl zij zoo in haar spel verdiept was werd de deur zachtkens geopend en Ralph Borne trad ongemerkt binnen. Hij stond neven haartoen zij plotseling hare klagende fantaisieën afbrak en tot hem opzag. «Uwe muziek klinkt als een klaaglied zeide Ralph over de piano heen leunend en haar vol bewondering in het bleek gelaat ziende. «Dat hoort ook zooantwoordde Nina. «Ik dacht aan mijn vader." «Zoo zeide Ralph eenigszins verward. «Mijn arme papa heeft veel van u gehouden, niet waar Ralph vroeg Ninaaan den zoo kunstig vervalschten brief denkend dien zij aan haren boezem verborgen bij zich droeg en die voor den laatsten brief haars vaders uit Indie moest doorgaan. Ralph Borne was door zijn vader er op voorbereid dat Nina hem den een of anderen dag deze vraag zou doen, en Digby Borne had zijnen zoon bevolen ze bevestigend te beant woorden, Ralph bezat weinig wilskrachthij was laf en vreesachtig van aard maar 't lag niet in zijne natuur met voorbedachten rade oneer lijk te zijn. Hij kon het jonge meisje niet beliegenwelks trouwe oogen hem zoo onder zoekend aanzagen. «Ik was nooit persoonlijk met sir Henry Rokeby bekend Nina zeide de jonge man, in weerwil van zijnen angst besloten waarheid te spreken. Nina keek hem ongewoon verward en ver legen aan. «Hier onder schijnt een buitengewoon ge heim te schuilen, dat ik niet doorgronden kan," zeide zij. «Ik heb eenen brief, dien papa, van een duister voorgevoel omtrent zijn ont zettend lot vervuld in Indie geschreven heeft, en daarin spreekt papa met zeldzame voor liefde van u en zegt en zegt «Zij hield op maar haar blozen vulde den volzin genoegzaam aan. Eene koude siddering liep Ralph door de leden hij raadde de oor zaak van Nina's blos, èn doorzag een deel van zijns vaders schandelijkheden. Wat zou hij doen? Word vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1