Duitschland. Oostenrijk- Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. TILBURGI ANI A. vergieten te voorkomenheeft de koningin een gezantschap gezonden naar den koning van Abessiniein de hoop dezen te kunnen overhalengeen oorlog met Italië te voeren. De koningin betreurt het zeer dat hare po gingen niet geslaagd zijn. De troonrede vermeldt voorts dat de on derhandelingen met Frankrijk over het Suez- kanaal tot een einde zijn gebrachten dat met genoemde mogendheid eene overeenkomst is getroffen betreffende de Hebriden. „Door de in den afgeloopen herlst te Londen gehou den internationale conferentie over de suiker- premiën" zegt de koningin verder, „is een belangrijke stap gedaan in de richting eener bevredigende regeling van deze aangelegen heid." In de troonrede wordt geen gewag ge maakt van het Bulgaarsche vraagstuk noch van den politieken toestand in Europa. De troonrede eindigt met te verklaren, dat de toestand van den handel bemoedigender voor de toekomst is dan sedert verscheiden jaren het geval was. Het aantal agrarische misdrijven in Ierland is afgenomen. Er zul len maatregelen worden voorgesteld om het aantal grondeigenaars onder de landbouwers te vermeerderen. In het hoogerhuis verklaarde Lord Salis bury dat' hijevenals prins Bismarckaan het behoud van den vrede gelooft. Hij heeft de meest categorische verzekeringen ontvan- gandat Rusland op het oogenblik niet van plan is hel zwaard te trekkendoch zich daarvoor zorgvuldig wachten zal. De uitin gen van Russische zijde op dit stuk luiden niet alleen verzoeningsgezind, maar ook rond borstig. Engeland (zoo betoogde later de spreker) verkeert ten opzichte van Turkije niet in de zelfde positie als Duitschland. Het leeft onder zekere tradities en zijne politiek mag zich niet losmakenmaar moet zich vast klampen aan de belangen, die het gedurende drie of vier generaties in het zuidoosten van Europa heeft gehad. Het eenige gevaaar voor die belangen zou gelegen zijn in eene avontuurlijke ot onrechtmatige daad van Rusland. Doch (zeide spreker) wij zijn over tuigd dat de Russische regeering geene zoo danige daad in haar schild voert. Door de jongste overstroomingen van de Gele Rivier in China zijn naar men uit Shanghai bericht, ongeveer twee mill io en menschen van alles beroofd. O'Brien is zeer onwelsedert hij in Frankrijk is. Hij moest, te Boulogne geko men een paar dagen zijn reis afbreken en te Parijs gevoelde hij zich zeer ziek. Waar schijnlijk zal hij langer rust moeten nemen om weer de oude te worden, dan men eerst dacht. De berichten uit San Remo omtrent den kroonprins zijn minder gunstig. Donderdag ging de ademhaling veel moeilijker. Per te legram werd professor Bergemann verzocht over te komen. Intusschen heeft dokter Bra- mann 's namiddags in tegenwoordigheid der andere artsen, de luchtpijpsnede met goed gevolg op den Duitschen kroonprins vol bracht. De toestand van den kroonprins is bevredigend. Omtrent de operatie meldt een particulier telegram van de N. R. Ct. het volgende Nadat des nachts het snelle toenemen der benauwdheid bij den kroonprins nog een me disch consult had noodig gemaakt, werden er terstond nog pogingen aangewend om door uitwendige middelen verlichting aan te bren gen doch de zwelling in de streek van den rechter stemband nam zóó sterk toe, dat men in den loop v.an den huidigen voormiddag beducht werd voor een rechtstreeksch gevaar van verstikking. Nu werd tot eene onver wijlde operatie besloten. De kroonprins en Mackenzie wenschten daarbij geen gebruik te maken van verdoovende middelen; doch de operateur Bramann verklaarde de aanwending daarvan, tot meerdere zekerheid van zijne operatie te verlangen. De kroonprins nam daarop in eenen leunstoel plaats en werd ge- cloroformeerd. Bramann opende het vleesch van den hals, waarbij slechts een gering bloedverlies plaats had, en maakte toen in de bloed-armekraakbeenachtige luchtpijp eene tamelijk lange snede, terwijl hij tegelij kertijd eéne zilveren ademhalingsbuis inbracht. De operatie, om 33/4 uur begonnen, duurde nauwelijks tien minuten en verliep volkomen glad. Terstond daarna begon de patient we der ruim te ademen. De artsen zijn met den toestand voor het oogenblik tevreden. De beschouwingen over Bismarcks rede loopen zeer uiteen. Men zegt dat de strek king er van meer heeft van een toenadering, dan van een uitdaging ten opzichte van Rus land, Bismarck heeft namelijk erkend dat Rusland een overwegend recht heeft in Bul garije en Duitschland in 't minst geen belang heeft bij de quaestie, hoewel het steeds zijn goeden raad voor de mogendheden beschik baar houdt. De rechten van Rusland op Bulgarije zijn sinds het sluiten van het Ber- lijnsche tractaat in niets veranderd. Indien Rusland zijn rechten langs diplomatieken weg wil doen gelden, meent Bismarck dat het de plicht zou zijn van Duitschland zich strikt aan aan Berlijnsch tractaat te houden. Dat dit gedeelte van Bismarck's rede te St. Petersburg welwillend zal worden ontvangen lijdt geen twijfel of men er echter in Weenen wel zoo bijzonder over gesticht is, valt sterk te betwijfelen. Aan eenen feestmaaltijd ter eere van den Brandenburgschen provincialen landdag heeft prins Wilhelm een toost gedronken op de provincie Brandenburg. Op mijne tochten door de mark Brandenburg, zeide de prins, hebben de welige landouwen en de bloei ende bedrijven mij duidelijk genoeg doen zien, waarin de ware grond te vinden is van volkswelvaart en vruchtbaren arbeid. „Ik weet wel dat door het groote publiek, in het bij zonder in het buitenland, mij een lichtzinnig haken naar den oorlog, tot bevrediging mijner eigen roemzucht, toegedicht wordt. God be hoede mij voor dergelijke misdadige licht zinnigheid Zulke beschuldigingen wijs ik met verontwaardiging van mij afMaar, mijne heeren, ik ben soldaat, en alle Branden bur gers zijn soldaten, dat weet ik. Laat ik daarom eindigen met de woorden, den 6en Februari door onzen grooten rijkskanselier den rijksdag toegeroepen, op den dag die ons het grootsche schouwspel gaf te aan schouwen van eene met de regeering innig aaneengesloten volksvertegenwoordiging, en laat ik die woorden in het bijzonder toepas selijk maken op de mark Brandenburg „Wij Brandenburgers vreezen alleen God, en an ders niets ter wereld Deze erg jeugdige en after-dinner-achtige toost, zegt het N. v. d. D., ware, als zoovele andere zijner broeders, zeker beter ongetoost gebleven, en het aanhalen van des rijkskan- selier's woorden in het verkleinde kon niet anders dan eenen ongunstigen indruk maken, evenals dat overmatig notitie nemen door prins Wilhelm van de geruchten welke om trent zijne ik-heid alzoo worden verspreid. De prins bevindt zich in eene uitermate kiesche positie, waarin een verstandig stil zwijgen hem vóór alles geraden is. Immers slechts de dood zijns vaders kan hem den weg tot den troon openen en poseert hij te veel als toekomstig keizer, dan wekt dit met de piëteit strijdige gevoelens en gewaarwor dingen. Verscheidene Duitsche en Oostenrijksche bladen melden dat er tusschen den genera- len staf te Berlijn en dien te Weenen reeds een gemeenschappelijk veldtochtplan voor het geval van eenen oorlog is vastgesteld. Daar entegen spreekt Bismarck's Nordd. Allg. Ztg. ook hedenin een hoofdartikelover de waarschijnlijkheid van een vaster vertrouwen in den vrede, tengevolge van de dringende vermaning welke de rijkskanselier in dien zin tot al de arbeidende en voortbrengende krachten der natie heeft gericht. Volgens de Kreuzzeitung is de Russi sche brigade, welke nabij de Pruisische grens in de buurt van Suwalki gelegerd isthans bijna op oorlogssterkte gebracht. Voorts doet genoemd blad uitkomen dat de Russische troepentransporten naar het Westen onge stoord voortgaan en dat reeds sedert tien dagen de troepen uit Kaukasië naar de wes telijke grenzen op weg zijn. In verband hiermede brengt het blad in herinnering dat bij den voorlaatsten Oosterschen oorlog de vorige Czaar den Engelschen gezant persoon lijk op de stelligste wijze verzekerde dat de vrede bewaard zou blijven toen de Russi sche troepen reeds over de Pruth trokken De rijksdag heeft bij derde lezing het ontwerp betreffende de verlenging van het mandaat der afgevaardigden tot 5 jaren aangenomen. Tegen hebben gestemd het centrumde vrijzinnige partij de Polen en de Denen. Evenals bij tweede lezing is de land weerwei bij derde lezing zonder beraadslaging door den rijksdag goedgekeurd. De raadsheeren van staatKlein en Gunzet, hebben bij den stadhouder prins Hohenlohe geprotesteerd tegen de knevelarij en in Elzas-Lotharingen; de stadhouder ant woordde dat hij bereid was af treden maar dan vervangen zou worden door een soldaat. Een telegram uit Lemberg meldt dat he vige sneeuwstormen in Volhynie groote ver woestingen hebben aangericht. Behalve een aanzienlijk verlies van men- schenlevens zijn lal van dorpen letterlijk onder de sneeuw begraven en alle verkeer en ge meenschap is gestremd. In Gallicie heeft het twee dagen achtereen zonder ophouden gesneeuwd. Ondanks de vermoeienissen waaraan hij bij gelegenheid (der jubileumfeesten heeft blootgestaan is de gezondheidstoestand van den paus uitmuntend. Men berekent dat de paus in enkele weken zoowel in gezelschap als afzonderlijk, meer dan 60,000 personen heeft ontvangen. De Rép. Fr. en het Petit Journal zeg gen dat het Itaiiaansche gouvernement de troepen uit Massowa zal terugroepen en er slechts vrijwilligers zal laten. WAALWIJK* ZONDAG 12 Febr., zal door de harmonie l'Espérance worden uitgevoerd 1. Brigade Marsch. 2. Retraite Militaire. 3. Carnaval Quadrille. 4. Potpourri populaire. Maandag 13 Februari 's avonds 7 uur, con cert door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal bij A. N. van Riek Dinsdag 14 Febr. 's avonds 7 uur, concert op Musis Sacrum door de liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Bezooien. BEZOOIEN. Zondag 12 Febr. 's avonds 6 uur, door de rederijkerskamer Eensgezindheid van Baard wijk bij mej. de wed. Jud. Dekkers. BAARDWIJK. Maandag 13 Februari 's avonds 6 uur door de rederijkerskamer Eensgezindheid, bij mej. de wed. N. L. Dekkers. *Zie advertentien en programma's. WAALWIJK, 11 Februari 1888. Door een aantal kiezers in ons district die zich niet een vertegenwoordiger in de 2e kamer wenschen te zien opgedrongen uit den vreemdemaar iemand zoeken uit hun midden, bekend met hunne toestanden, be langen en behoeften, is besloten de candida- tuur aan te bieden aan mr. H. C. F. RITS, kantonrechter alhier, die door zijne verschil lende betrekkingen en langdurig verblijf in het district, daarvoor de aangewezen man is* In ons kiesdistrict heeft zich zelf candidaat gesteld de heer Hendrik Reijgers, van Empel en Meerwijk. Woensdag 6 Maart a. s. zal de make laar J. C. van Houten, te Rotterdam, de derde lederveiling houden. Zij, die lader bij deze veiling wenschen te voegen, gelieven dit met nauwkeurige opgaaf en limiet te zenden aan de heeren H. van Vollenhoven en Co., expediteurs te Rotter dam, moetende iedere kavel, om onnoodige veilingskosten te sparen, boven 300 gulden ibedragen. Na 29 Februari wordt geen leder voor de veiling meer aangenomen. De makelaar Van Houten geeft inlichtingen. Donderdag werd door de gemeente politie te 's Bosch aangehouden en naai de gevangenis aldaar overgebracht, de klokken maker J. v. d. H., wonende te Dussen, als verdacht van het maken van valsche munt speciën. Vier valsche vijf-en-twintig centstuk ken werden bij hem gevonden, alsook de vorm, dienende tot vervaardiging dier valsche munt. Kaatsheuvel, 10 Februari. Op den avond van den dag, waarop onze beide muziekge zelschappen den pot verteerden, ontstond in een koffiehuis alhier een hevige twist tusschen twee personen. Nadat de een, erg twistziek van aard, den ander de huid had vol ge scholden, ontstak de laatste in hevige gram schap, greep den twistzoeker bij den kraag, wierp hem buiten de deur en smakte hem met zulk eene kracht op de straatkeien neer, dat hij voor dood bleef liggen. Opgeraapt en naar zijne woning gebracht, heeft hij een veertiental dagen te bed en in huis gelegen heid gehad na te denken over 't gevaar, dat er in steekt, iemand de schandelijkste ver- .wijten naar 't hoofd te slingeren. Tegen den hardhandigen aanvaller is proces-verbaal op gemaakt. Nog steeds sterven hier verscheidene kinderen aan de mazelen. In drie dagen tijds zijn weder vijf kleinen, onder welke twee uit één gezin, aan deze ziekte bezweken. In het naburige Klein-Dongen breidt de mazelen epidemie zich eveneens uit. Op advies van den inspecteur van 't geneeskundig staatstoe zicht is de openbare school aldaar tijdelijk gesloten. Capelle. Blijkens de statistiek van het la ger onderwijs bedroeg het aantal kinderen tusschen 612 jaar in deze gemeente op 1 Januari 1888 332. Hiervan komen 46 voor op den staat van schoolverzuimw. o. 14 van 6 jaren, en 18 kinderen, die 12 jaren oud zijn, wel een bewijs dat het schoolver zuim verreweg het sterkst is onder de jongste en oudste kinderen. Trouwens dit is een gewoon en verklaarbaar verschijnseldat zich zonder twijfel ook op vele andere plaatsen ten platte lande zal voordoendaar de kleinstewegens den verren afstanddie sommige hebben af te leggen om de school te bezoeken door de ouders liever een jaar langer worden thuis gehouden terwijl de 12 jarigen dikwijls al geroepen worden om vader of moeder ter zijde te staan 't zij in de huishouding't zij ter beoefening van den landbouw of eenig ander bedrijf. —^Baardwijk 10 Febr. In de laatstgehouden vergadering van het gemeentebestuur is aan den heer A. Fooij2en onderwijzer aan de openbare school, eene gratificatie van f 20 toegekendonder nadere goedkeuring van h.h. gedeputeerde staten. Druncn 10 Febr. Verleden Maandag gaf de harmonie „de Eendracht" alhier haar tweede winterconcert, met welwillende mede werking van den heer L. v. C., uit Baard wijk. Onder leiding van den talentvollen direc teur, den heer Brohmwerden de verschil lende stukken correct ten gehoore gebracht. Vooral muntten uit „Muzikale Hutspot" en Carnaval- Quadrille dit laatste stuk werd zoo geapplaudisseerd, dat de muzikanten om het publiek tevreden te stellenhet moesten herhalen. Het blijspel „de Nihilistische samenzwering" liep zeer goed van stapel en droeg de alge- meene goedkeuring weg. Vooral mijnheer Ezelwatski kweet zich uitstekend van zijne taak. De heer v. C., uit Baardwijk, vergastte op een drietal zangstukken waardoor hij de toehoorders geheel voor zich innam. Met zijne lieve stem gepaard aan eene gekuischte voordracht en duidelijke uitspraak, won hij aller harten. Algemeen is dan ook de wensch dat het ons nog dikwijls gegeven zij hier van zijnen schoonen zang te genieten. De heer J. R. zong zeer goed „de lompe Boeren" en, J. B. „Alleen." Over 't geheel mag de uitvoering uitste kend geslaagd genoemd wordenen gerust kan men zeggen dat de toehoorders een prettigen avond hebben gehad. Dank daarvoor aan de executanten. De Amsterdamsche weesjongendie den 24 Januari heimelijk zijn kosthuis alhier heeft verlatenis te 's Gravenhage door de politie opgepakt en verder naar Amsterdam getransporteerd. De opbrengst eener collecte, door hem in 't station te 's Bosch gehouden, had hem in staat gesteld de reis naar den Haag te maken. IX. Aan den heer Anonymus te Tilburg. Waarde heer Uw schrijven van 24 Januari heb ik door tusschenkomst der geachte redactie van dit blad te zijner tijd ontvangen. De aanhef „Amice" komt eenvoudig niet te pas: dest trop de familiarité pour si peu de connaissance maar overigens prijs ik den goeden toon en de beschaafde vormen van uw brief. Uit den inhoud en ook uit andere omstandigheden zou ik haast moeten opmaken, dat ik nog al druk gelezen word iets wat ik nog niet wist. Eene van die andere omstandigheden is, dat de bekende correspondent van de N. Rotter- damsche Courant, aan dat blad een bericht zond over onze waterleiding, 't welk blijkbaar doch zonder vermelding der bron uit de Tilburgiania is geput. Indien gij bijge legenheid dat heerschap eens spreekt, zeg hetu dan, dat hij in 't vervolg alleen dan zich het vaderschap aanmatige, wanneer hij daarop werkelijk aanspraak kan maken. Voor complimentjes over een welversneden pen en over vloeienden stijl zou ik zelfs ongevoelig zijn al waren ze wezenlijk ver diend, en uwe mededeeling, dat ik het ge lukkigst was met mijne critische beschouwin gen over gevierde en ongevierde feesten, laat mij heelemaal koud te meer omdat al dat fraais eigenlijk schijnt te moeten strekken ora de pil te verguldenwelke gij mij aan het einde uwer missive wilt toedienen, in den vorm van vermaningendie echter uit uw mond wel wat al te vaderlijk klinken, en van vriend schappelijke dreigementjes, die mij waarlijk al te naief toeschijnen. Het vermakelijkst van al echter is uwe bewering dat ikzonder het eigenlijk zelf te willen elke noodzakelijke verbetering in den weg sta, en wèl omdat niemand (lach niet, lezerden schijn zou willen aannemen naar „Jantje" te hebben geluisterd! „Dat dus" zoo concludeert gij heel deftig dit noodeloos geschrijf gestaakt worde dit zij u, ook in uw eigen belang aangeraden. Zelfs de waarheid mag niet altijd worden gezegd, en op den duur zouden zelfs uwe vrienden zich wel eens tegen u kunnen keeren Daar zit ik nou In plaats van voor een bevorderaar der algemeene belangen, voor een apostel der goede zaak door te gaan zou het ten langen leste nog mijne schuld zijn dat iemand op gladde wegen uitschuift en zijn hals breektdat de waterleiding niet tot stand komtdat onze gasbriek duur en gebrekkig licht blijft leveren; dat de kiezers voor de Kamer van Koophandel zoo slecht opkomen en dat de hemel weetwelke on heilen ons nog meer boven het hoofd hangen! Maar laat ons ernstig zijn. Gij weet toch heel goed waarde heerik zeide het reeds in mijne inleiding tot de Tilburgiania dat ik uitsluitend schrijf voor mijn eigen pleizier mijn volledig programma kunt ge, zoo ge daar belang in steltin mijne drie eerste opstelletjes vinden. Of men mij nu verder leest of niet leestof het bevalt of niet be valt, geloof me 't maakt mij ni chaudni froid. „Die aan den weg timmert, heeft veel bekijks" is een gevleugeld en waar woord, laatstelijk nog wel van de Tilburgsche Cou rant (de oude). Ik dring echter aan niemand Briffaux. Wagner. Resch. Rethez.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2