Nummer 16. Donderdag 23 Februari 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. OU GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, JilUJ - I iULU 1Wil} XJ DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post'door het gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het is voornamelijk de landbouw, waarover bij de beraadslagingen over de begrooting van openbare werken, landbouw en schoone kunsten de discussiën loopen, en naast an dere vraagstukken van meer bijzonder belang, was het gisteren de bescherming, die in de kamer op het tapijt kwam. De afgevaardigde van Nijvel, de heer Du- mont, een der vaders van het wetje, hetwelk de invoerrechten op levend en geslacht vee hersteld heeft, besloot eene lofrede op de z. i. zegenrijke gevolgen van dit wetje met eene waarschuwing, ja bijna eene bedreiging aan het adres der regeering. Belgie, zeide hij, moest een en stap verder gaan op den goeden weg, en, indien de regeering niet een invoer recht voorstelt op granen en andere land bouwproducten, dan zouden ook te dezen aanzien de afgevaardigden van Nijvel het initiatief nemen. Maatregelen tot verdediging tegen de Amerikaansche concurrentie zijn dringend noodig; de staat mag bij den on dergang van den nationalen landbouw niet rustig blijven toezien, en Belgie mag in Eu ropa niet de eenige staat blijven, die aan den bedreigden landbouw eene reddingsplank weigert. Met kracht kwam de liberale afgevaardigde van Bergen, de heer Houzeau de la Haye, hiertegen op. Zooals voorspeld was bij de behandeling van het wetje-Dumont, blijkt nu ten duidelijkste, dat na de prijzen van het vleesch, ten nadeele vooral van de minder gegoeden, kunstmatig te hebben opgedreven, ook het brood duurder gemaakt moet worden. De heer Dumont had, van Europa sprekende, iniiMiiinni»iMimEEm Vrij naar het Iioogduitsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 46 door LUCIFER. Hoofdstuk XXIV. LILLY VINDT EEN ONDERKOMEN. Het was eene zware taak, die Lilly op zich genomen had want de vijf kinderen waren wild, wederspannig en in den hoogsten graad ongehoorzaam maar Lilly, die in weerwil van hare eindelooze zachtmoedigheid zeer vast van karakter was wist de kinderen ontzag in te boezemen en reeds binnen weinige dagen had zij het zoover gebracht, dat zij haar niet alleen onvoorwaardelijk gehoorzaamdenmaar ook hunne zachtejonge leermeesteres een zekere fehechtheid betoonden. Mrs. Bridge was ge- eel verrukt over deze wending ten goede. Zij had geschreven aan de dames, bij welke Lilly vroeger les had gegeven, en deze hadden alle met den grootsten lof over haar gesproken mrs. Bridge was dus uiterst tevreden zulk een degelijke onderwijzeres te bezitten op eene jaarwedde niet half zoo groot als gouvernantes gewoonlijk trekken. De echtgenoot van mrs. Bridge was advocaat met eene goede praktijk te Canterburry, die de dagen op zijn kantoor sleet, en eerst des avonds naar huis kwam. 't Was een klein mannetje, met levendige oogen, die altijd haast had, en wiens eenig streven was eenmaal zeer rijk te worden. Tegenwoordig kwam hij met zijn jaarlijksch inkomen maar even toe een feit dat hem en zijne vrouw veel heimelijken angst berok kende. Zij leefden op tamelijk kostbaren voet maar konden er niet toe komen te sparen, daar zij voor de toekomst vooruitzichten hadden. Er was eene oude dame met de familie ver want, de weduwe van een rijken Londenschen bankier die de oom geweest was van mrs. Bridge. Men geloofde dat de oude dame geen eigene bloedverwanten had, die zij tot erfge namen kon benoemen, en daarom hoopten de ÏB5XWBWBt«B3SCa.- alleen maar vergeten dat ook Engeland nog daartoe behoort, terwijl hij geen oog heeft voor Belgie's belang, dat het als een in om vang klein maar betrekkelijk rijk industrieel land zijne artikelen vrij moet kunnen ruilen tegen voedingsmiddelen, welke het zelf voor de behoefte der bevolking niet voldoende opbrengt. Men zegt dat de landbouwende stand, wil hij niet ten onder gaan, dringend behoefte heeft aan vermeerdering zijner in komsten dit doel is te bereiken, indien de groote landeigenaars hunne pachten verlagen maar de kleine consumenten te laten betalen, opdat die pachten dezelfde kunnen blijven, ja misschien nog verhoogd zouden kunnen worden, dit is eene schreeuwende onrecht vaardigheid. ar'«-K»j»»iwaro Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In den ministerraad hebben de heeren Flourens en Dautresme de laatste voorstellen medegedeeld, welke het Fransche kabinet aan de regeering te Rome gedaan heeft om de quaestie, betreffende het handelstractaat, tot een einde te brengen. Uit Tonkin wordt gemeld, dat de com mandant de legersterkte weder binnen de grenzen zal brengen, welke door de begroo ting zijn aangegeven. Van 1 Maart zal het effectief der troepen van Indo-China bestaan uit 14000 man, waarvan 7200 voor de marine. Te Parijs is men verontwaardigd over een bericht uit Duitschland, dat de duitsche commissaris, die Schnaebelé destijds op duitsch grondgebied gelokt heeft, een belangrijke be vordering heeft ondergaan. Het Journal des Débats meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken Vrijdag een onderhoud heeft gehad met den Itali- Bridges eenmaal haar vermogen van vijftig duizend pond te krijgen. Deze dame leefde te Londen in het Westend, was zeer overspan nen, zeer grillig en kwam weinig in gezelschap omdat zij oud en gebrekkig was. Zij was gewoon jaarlijks in September naar de Bridges te komen en eenige weken bij hen door te brengen maar telkens verkortte zij haar verblijf bij hen, omdat zij beweerde de wildheid en ondeugendheid der kinderen van mrs. Bridge niet te kunnen verdragen. De gewone tijd van het jaarlijksch bezoek dezer dame was nu daar. Zoowat twee weken nadat Lilly in het huis van mrs. Bridge ge komen was kwam deze op zekeren morgen met een open brief in de hand in de leskamer, zond de kinderen weg en zeide vertrouwelijk tot Lillymiss Larkzoo even heb ik een brief ontvangen van de weduwe van een oom mijns echtgenoots, een zonderlinge oude dame, met een onafhankelijk vermogen van vijftig duizend pond. Natuurlijk is mijn man de erfgenaam der oude dame, daar hij de neef is van haar overleden man eu wij verwachten mogen dat haar vermogen op ons overgaat, zij heet mrs. World." «Een vreemde naam," mompelde Lilly. «O, zij is nog veel vreemder dan haar naam," antwoordde mrs. Bridge. «Alle jaren om dezen tijd komt zij hierheen en brengt altijd een schoothondje en eene dienstbode medeeen terngstootend oud ding, dat ons altijd aankijkt als of wij het op het leven harer meesteres gemunt hadden', 't Eenvoudige mensch bemint bare meesteres, die enkel uit luimen en over spanning bestaat. De oude vrouw is in staat midden in den nacht koffie te verlangenen ze haat onze lieve kinderen. Verleden jaar sloeg zij Leopold omdat hij netelen in haar bed had gelegd en hare schoonste muts met meel had bestrooidde arme onschuldige jongen. En ik durfde haar niet tegenhouden, ofschoon Leopold het heele huis bijeen schreeuw de en ik vol angst voor de deur stond. Want, weet gij, wij moeten hare vijftigduizend pond hebben, al mishandelt zij ook onze arme kin deren en de stem van mrs. Bridge werd pathetisch. Zij is een oud, gerimpeld monster! Ik zeg u dit natuurlijk in vertrouwen, miss Lark. Want het zou geheel met ons uit zijn, aanschen gezant. De minister ruimde het misverstand uit den weg, dat ontstaan was uit een onnauwkeurig verslag van zijne rede te Briacon op zijne verkiezingsreis. De gezant antwoordde dat de officieele tekst der- rede geen twijfel overliet omtrent de gevoelens van den minister. Te Grenoble is een onderofficier der artillerie verdwenen in gezelschap van een jong, Beiersch meisje, dat verdacht wordt, ge- spionneerd te hebben. Dit meisje, dat bij de jongelingschap van Grenoble zeer bekend was, gaf veel geld uit en stond eerst in betrekking tot een officier, die om deze relatie reeds verplaatst was. Toen de duitsche juffer het verzoek kreeg om op het bureau van den plaatselijken kommandant te komen, was zij eensklaps verdwenen. Op de fransche kust heeft een storm gewoed. Verscheidene schepen zijn te Cher bourg binnen moeten loopen. Valsche munters hebben dezer dagen te Madrid listig hun fabricaat aan den man we ten te brengen. Den dag waarop de nieuwe stukken van 5 peseta's (iets minder dan onze rijksdaalders) met het borstbeeld van den jongen koning werden uitgegeven, stapte een heer in een tramwagen en gaf een nagemaakt 5 peseta stuk in betaling. Het nieuwe geldstuk werd door alle passa giers bekeken. De heer vertelde, dat men hem zooeven aan de bank een som gelds in die stukken had betaald. Hij voldeed zeer bereidwillig aan het verzoek van een dame, die gaarne ander geld tegen zulk een 5-Pe seta stuk wilde wisselenhij bood zelfs aan ieder die maar wilde hetzelfde genoegen te doen, en velen maakten van zijn „vriende als tante World hoorde, dat ik haar zoo noem. Zij staat zeer op achting en eerbied en eens eischte zij van mij dat ik Victor zou straffen omdat hij haar een oude heks genoemd had." «Wanneer verwacht gij deze dame vroeg Lilly. «Morgen komt zij met met hare dienstbode, haren hond, en hare ontelbare doozen en kisten. Zij schrijftdat zij eene maand blijft, en in 't geheel geen last wil hebben van de kinderen, dat dezen in geen geval in hare kamer mogen komen het oude monster Als 't. niet om haar geld was zou ik haar kunnen telegrafee- ren naar het peperland te gaan maar in on zen toestand kan ik dat niet doen en moet mij naar hare luimen schikken. Ik bid u dus, miss Lark, te willen zorgen, dat de kinderen haar gedurende haar verblijf alhier geen last aandoen. Als wij alles te harer liefde doen moet zij ons haar vermogen nalaten, dat is een troost «Ik zal al het mogelijke doen om de kinde ren van mrs. World verwijderd te houden," zeide Lilly ernstig. «Dat moet ge doen want de oude vrouw - schrijft ons, dat dit waarschijnlijk het laatste bezoek is, dat zij ons brengt, omdat zij steeds zwakker en meer lijdende wordtzij zinspeelt er op dat het tijd wordt haar testament te maken. Alles hangt af van de ontvangst, die wij haar ditmaal bereiden. Wordt zij boos op ons, dan is alles uit. Dus, nogmaals, miss Lark, zij mag op geenerlei wijze door de kin deren gestoord worden." «Ik zal er voor zorgen," antwoordde Lilly. «Kan ik soms nog iets voor u doen, mrs. Bridge «O ja, onze gouvernanten moeten 's avonds altijd bij haar piano spelen en zingen. Zij houdt hartstochtelijk van muziek. Wij huren altijd een piano en plaatsen die in hare kamer zoolang haar verblijf hier duurt. Zij is zeer vrijgevig voor eene gouvernante die goed speelt; miss Norne kreeg verleden jaar vijf pond van haar. En telkens, als zij van hier vertrekt geeft zij mij twintig poncï en zegt dat zij aan niemand verplichting wil hebben, en daarmede de kosten wil vergoeden, die hare tegenwoor digheid veroorzaakt. Ik moet het geld wel aannemen en durf niet wagen het te weigeren, lijkheid" gebruik. Zoo raakte de heer al de valsche muntstukken die hij bij zich had en de trampassagiers het geld dat zij er voor wisselden, kwijt. Het Engelsche lagerhuis heeft de discussie geëindigd over Parnell's amendement op het adres van antwoord op^de troonrede. Zooals te wachten was, is dit amendement, een protest tegen de onderdrukkings-politiek, door Engeland in Ierland gevolgd, verwor pen, maar met eene kiene meerderheid, dus maar betrekkelijk ten gunste der regeering, als men rekening houdt met de verdeeldheid, die onder de liberalen heerscht en dus de regeeringsmannen, een groot voordeel ver schaft. Ongetwijfeld heeft men dezen uitslag te danken aan Gladstone's groote rede, welke beschouwd wordt als een der schoonste, ooit door den grooten staatkundige gehouden en de indruk was verpletterend voor de rechter zijde. I11 die zitting hebben de leden der kamer hun hart eens lucht gegeven en el kander ongezouten de waarheid gezegd. Bal four, de staats-secretaris van Ierland, zeide dat juist de afkeuringen der Parnellisten aan gaande de in Ierland gevolgde politiek, een lofuiting zijn voor de regeering. Verder wijdde Balfour een woord van lof aan de politie en de rechters in Ierland, die met kracht de wet hebben gehandhaafd en hij voorspelde den val der radicalen. Daarna nam Gladstone het woord, hij veroordeelde de spionnage en het optreden der politie in Ierland en beschuldigde de regeering met groote wreedheid bloed te hebben doen vloeien. Vermindering van misdaden heeft de onderdrukkingswet niet tengevolge gehad en de nationale lyga die groote ongelukken voor komt, is bloeiender dan ooit en de spreker w'tZal mij recht aangenaam zijn haar op die wijze te onderhouden, mrs. Bridge," her nam de jonge gouvernante ik zal mij om hare luimen niet boos maken maar steeds denken dat zij oud en ziekelijk is," «En dat zij vijftigduizend pond bezit, die wij moeten erven," zeide mrs. Bridge; «vergeet dat niet." Verheugd hare gouvernante op hare nieuwe plichten opmerkzaam te hebben gemaakt, ver wijderde zich mrs. Bridge om raad te houden met hare keukenmeid. De meest omvattende voorbereidselen wer den dien dag voor de ontvangst der oude dame gemaakt en de twee netste kamers van het gansche huis voor haar ingericht. Toen mr. Bridge te huis kwam eten, werd hem het nieuws medegedeeld; hij verzocht de gouvernante eveneensals hare betrekking haar lief was de kinderen van de oude vrouw verwijderd te houden. Alles was dus in orde en er bleef niets meer over dan de aankomst van de verwachte gast af te wachten. Hoofdstuk XXIV. NINA'S ANTWOORD VOOR LORD STONE- FIELD. Mr. en mrs. Borne beraadslaagden gedurende verscheidene uren met de onmisbare mrs. Lut- trel, om een besluit te nemen hoe verder met Nina te handelen. Om het gewaagde spel, dat zij speelden, teu volle te doen gelukken, was het onmisbaar noodigdat Nina Ralph Borne huwde; maar zij had hem zooeven be slist afgeAvezen en hare vijanden waren tot de overtuiging gekomen dat het hun zeer veel moeite zou kosten haar tot dat huwelijk te dwingen.Maar zij gaven hun schandelijk besluit niet op en ontwierpen samen een plan, van welks uitvoering zij een volkomen succes verwachtten. Naar aanleiding van dit besluit verliet mrs. Luttrel nog denzelfden namiddag Rookhurst en reisde, zooals zij voorgafnaar Londen, waar zij bij vrienden zou blijven, tot na de terugkomst van mr. en mrs. Borne van Ro- keby-IIouse. Zij reisde werkelijk naar Londen, maar waarheen zij van daaruit hare schreden richtte, daarnaar vroeg niemand. Wordt vervolgd#

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1