Duitsehland. Oostenrijk. Italië. Turkije. BINNENLAND. Burgerlijke stand. eindigde met een verandering in de politiek. De rijksdag heeft Vrijdag, na eene beraad slaging van bijna zes uren, de socialistenwet bij derde lezing aangenomen. De keizer is zeer treurig gestemd over de ernstige berichten welke uit San Remo komen. Zijn gezondheid is er door geschokt en voortdurend verblijft een geneesheer in hel paleis. Aan de Rép. Franc, wordt uit Weenen gemelddat in de diplomatieke kringen aldaar verhaald wordtdat Dinsdag te San Remo een ernstig tooneel heeft plaats gehad. Opnieuw werd bij den prins aangedrongen dat hij besluiten zou afstand te doen van zijn rechten op de kroon. Men hield hem voordat hij nog lang van Berlijn verwijderd zou blijven; dat de keizer eensklaps zou künnen vallenen dat in den tegenwoordigen toestandwaarin Europa verkeerthet van belang isdat de regeering van Duitsehland in een vaste hand berust. De kroonprinses heeft toen hare veront waardiging niet kunnen weerhouden, waarna de prins op kalmen toon geantwoord moet hebbendat hij geen afstand zal doen van de kroon omdat hij er geen recht toe heeft. De toestand van Europa en die van Duitseh land zouden er niet slechter door worden wanneer hij aan het bewind kwamhet te gendeel zou waar zijnen dat weet men te Berlijn zeide de kroonprins. Na de debattendie onlangs over het Duitsch Oostenrijksch tractaat in den rijks dag zijn gevoerd en die vrij onrustig waren zijn de twee laatste zittingen nu weder zeer onrustig geweest door een wetsvoorstel aan gaande de hooge scholen. Zooals men weet hebben onlangs te Wee nen en Praag hevige onlusten plaats gehad tusschen de studenten van die beide steden, waar rassenhaat zich openbaart met al de jeugdige onbezonnenheid der spes patriae. De minister van onderwijs wilde aan die onlusten een einde maken en heeft een wets voorstel ingediend om alle studentenverga deringen onder bewaking der politie te stel len en zelfs gewone huishoudelijke bijeen komsten. Zelfs zouden de professoren als een soort controleurs der politie moeten op treden en zouden zij voor de handelingen der studenten verantwoordelijk zijn. Men begrijpt welk een indruk dat voorstel, in beginsel met de Duitsche socialisten-wet overeenkomende op de studeerende jonge lingschap heefc gemaakt. In den rijksraad met vuur bestredenhebben er zelfs bijna ongeregeldheden plaats gehad buiten het parlementdaar de studenten zich en corps naar het parlement hadden begeven en het daar de politie bijna onmogelijk maakten de orde te handhaven. Het voorstel is naar een commissie ver zonden ten einde het te onderzoeken. Uit Weenen wordt aan de Standard geseind dat men aldaar zich gekrenkt acht, doordien Rusland gemeend heeft mededee- lingen omtrent zijne denkbeelden ten aanzien van de regeling der Bulgaarsche quaestie te Berlijn en niet te Weenen te doen, en hier uit wordt afgeleid dat de Russische voorstel len voor Oostenrijk waarschijnlijk onaanneme lijk zullen zijn. In de oorlogshavens worden toebereidselen gemaakt alsof men aan den vooravond van een oorlog is. Een koortsachtige werkzaam heid is er waar te nemen om de havens van Napels, Spezzia en Genua op voet van oorlog te brengen. 4000 werklieden zijn onlangs aangenomendie dag en nacht werkendes nachts met electrisch licht. Te Napels en Genua moeten een honderdtal koopvaardij schepen geinspecteerd wordenten einde deze daarna als kruisers te wapenen ingeval van oorlog. In het arsenaal en de artillerie kazerne te Venetie, wordt nacht en dag ge werkt aan het monteeren van kanonnen. De minister van marine heeft gelast de hoogste klasse der zee-academie te Eivorno te sluiten en de dertig onderofficierendie deel dezer klasse uitmakenop de oorlogsschepen te plaatsenwelke in gereedheid worden ge bracht. Van Italiaansche zijde wordt bericht dat de tijding, volgens welke aan het leger van Gograu eene nederlaag is toegebracht door den Derwischen bevestigd wordt. Laatst genoemden hebben zich meester gemaakt van Guides en Gondar. De geregelde Italiaansche troepen hebben Ailes bezet. Naar gezegd wordt, heeft de koning het ontslag van den minister van onderwijs aangenomen en den heer Bosselli tot diens opvolger benoemd. Uit Konstantinopel wordt gemelddat de uitvoering van het besluit der Porteom 100,000 man onder de wapenen te roepen wacht op eene verbetering in den treurigen financieelen toestand. Naar het heetis er een komplot tegen den sultan ontdekt. De Porte heeft eene memorie aan de Russische regeering gezondenwaarin zij aantoont dat de Oostenrijksche regeering de Mohammedaansche ingezetenen van Bosnië en de Herzegowina onbeschermd laat tegen de vervolgingen hunner mede-ingezetenen en de Porte den terugkeer eischt van Bosnië en de Herzegowina onder de Turksche heerschappij benevens gezamenlijke behan deling dezer quaestie met de Bulgaarsche. De Russische regeering moet zich genegen verklaard hebben hiertoe mede te werken. WAALWIJK, 22 Februari 1888. Thans kunnen wij bepaald mededeelen, dat de heer Mr. H. C. F. RITS, kanton rechter alhier, de candidatuur voor het lid maatschap der tweede kamer voor ons district, hem door tal van invloedrijke personen aan geboden, heeft aangenomen. Door de gezamenlijke afgevaardigden der R. K. kiezers van het district Doetinchem is tot candidaat voor de Tweede Kamer voor dat district gekozen mr. A. F. Vos de Wael. 's Konings verjaardag is hier verleden Zondag op de gebruikelijke wijze herdacht, door het luiden der gemeenteklok en het uitsteken der vlag van het gemeentehuis en verschillende particuliere gebouwen. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien zong op hare matinée een viertal echt vaderlandsche stukken, die door het talrijk aanwezig publiek met groote instemming en geestdrift werden toegejuicht. Een der commissarissen zond aan Z. M. na mens het gezelschap een telegram van geluk - wensching, dat Z. M. Maandag door den adjudant van dienst, Grovestins, deed beant woorden. De onderwijzer van Baardwijk, alhier, is als zoodanig benoemd te Geldrop. De koninklijke bewilliging is verkregen op de statuten van het Tilburgsch Algemeen Verzekeringsfonds voor werklieden. De akte van oprichting is Zaterdag ten stadhuize notarieel opgemaakt. Met primo Maart zal het fonds definitief in werking treden. De lijst der hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen, verkiesbaar voor leden der eerste kamer, omvat voor Noord- Brabant 311 namen. De hoogstaangeslagene is de heer mr. G. J. H. Heere te Raamsdonk, ad f2705.59, de laagste de heer D. Burgers te Willemstad ad f 297.42. Beroepen te Baardwijk ds. Ph. Bogers van Buuren, te Made. De sneeuwstormen der laatste dagen hebben natuurlijk vele moeilijkheden veroorzaakt aan de middelen van vervoer met name aan den stoomtram Tilburg— Waalwijk. Door de flinke maatregelen echter door de maatschappij genomen, hebben de treinen Zaterdag en Zondag geen noemens waardige vertraging ondervonden, en is de correspondentie niet gemist. Een woord van lof mag daarom aan directie en dienstdoend personeel niet onthouden worden. Alleen Maandag was er eenig oponthoud in een der namiddag treinen. De sneeuw was toen op sommige punten zoo hoog op gewaaid dat er geen doorkomen aan was. Heden Woensdagavond, zal alhier ge houden wo- den eene vergadering der in deze gemeente wonende leden van de onlangs op gerichte R. K. Kiesvereeniging. Zooals men weet krijgt Waalwijk drie bestuursleden, zoo dat er nog twee zullen moeten gekozen wor den; dit zal heden geschieden. Naar wij vernemen is proces-verbaal opgemaakt tegen twee jongelieden uit onze gemeente, verdacht van in den nacht tusschen 13 en 14 Febr. j. 1. den heer Mdie uit een koffiehuis kwam te hebben aangevallen en deerlijk toegetakeldzoodat hij met een gebroken been en half ontkleed bewusteloos in de barre koude op straat is blijven liggen, totdat hem eenige voorbijgangers hebben op gemerkt en huiswaarts gedragen. Uit het jaarverslag der Noordbrabant- scne stoomtramwegmaatschappij over 1887 blijkt dat het aantal vervoerde reizigers 94,338 is geweest, en het gewicht der ver voerde goederen ongeveer 1,280,00') kgr. De opbrengst van het personenvervoer heeft f 24,353,85 beloopen, aan goederenvervoer is 14,088,58 en aan diversen f 4000 ontvan gen, dus in het geheel f 42.442,43, of f5.07 per dagkilometer. Uit den Haag ontvangen wij het ver blijdend bericht dat Z. M. de koning in be terschap toeneemt. Door een Beiersch gezelschap, bestaande uit dertig personen, is verlof gevraagd om te Breda de Passiespelen op te voeren. De ver gunning daartoe is echter geweigerd. Een koopman in borstelwerk uit Breda werd in den avond door een drietal kerels op den weg van Rijen aangerand. Niet alleen ontnamen zij hem zijn geld, maar ook moest hij hun het onverkochte borstelwerk afgeven. Na besloten tijd werd door een drietal personen toegang verlangd tot een dranklo kaal gelegen langs den Tongelreschen weg onder de gemeente Stratum. De eigenaar weigerde wegens het late uur de deur te openen daarop werd met brutale baldadig heid een ruit verbrijzeldde patroon snelde naar buiten, doch werd door de drie kerels weer naar binnen gedreven, waar een van hen met een op tafel liggend mes hem een gapende wonde aan het achterhoofd toebracht. De zaak is in handen der justitie. Terwijl de berijder eener velocipède Vrijdag, onder de gemeente Tegelen, in eene herberg een glas bier dronk, werd zijne ve locipède, die buiten de herberg stond, ont vreemd. Door de maréchaussée werd, dank zij den gevallen sneeuw, het spoor ontdekt en werd de dief achtervolgd. Nabij de Prui sische grenzen komende, vonden zij hem reeds in handen van den veldwachter van Qffen- beek, die het vreemd gevonden had, een landlooper op een driewieler te zien rijden, en hem daarom aangehouden had. De aan gehoudene is naar de gevangenis te Roermond overgebrachthij is slechts 20 jaar oud en werd geboren te Tongeren (Belgie.) G. Aretz, in Decemb. te Roermond aan gehouden, wegens poging tot moord gepleegd te Tusschenbroek (Pruisen) op zijne vrouw, wordt Woensdag door de Nederlandsche aan de Pruisische politie te station Simpelveld uitgeleverd. De Belgische rijksambtenaren aan het grensstation Welkenraedt deden Donderdag 11. eene belangrijke aanhaling. Niet minder dan 16 groote vaten met spiritus gevuld werden bij aankomst van eenen goederentrein door hen in beslag genomen. Volgens verklaringen van den chef-conducteur van den trein zou den de vaten olie bevatten. Te Sittard is dezer dagen de wissel wachter G. Reulen, bij het rangeeren der wagens van den goederentrein, tusschen de in gang zijnde wagens gevallen. Gelukkig viel hij in de lengte tusschen de rails, met het verblijdend gevolg, dat de wagens over hem heen liepen en hij met slechts lichte kwetsuren en den schrik vrijkwam. Sedert Maandag 11. wordt vermist ze kere B., vrachtvrijder tusschen Maastricht en Maasdijk. Zijn hondenkar werd aan den kant der Zuid-Willemsvaart gevonden. Men ver moedt, dat hij te water geraakt en verdron ken is. Te Lanaije, nabij Maastricht, is een oud man, D. genaamd, te water geraakt en ver dronken. Te Tiel heeft de politie de hand ge legd op eene brutale oplichtster. Zij had in den laatsten tijd in verschillende winkels goederen gehaald op naam van een ander voor een gezamenlijke waarde van ongeveer f 40. De goederen werden gedeeltelijk in haar bezit gevonden, terwijl de overige door haar in een huis te Zoelen gebracht waren, alwaar zij binnen een paar dagen in dienst zou treden. Donderdagavond omstreeks 7 uur ge raakte een 9-jarig knaapje te Bergen-op-Zoom, dat door zijn zieke moeder om een bood schap in de buurt uitgezonden was, in de haven en werd een uur later levenloos op gehaald. Men vermoedt, dat het ventje 't slachtoffer geworden is van de zorgzaamheid zijner moeder. De arme vrouw toch raadde hem om zijn jasje over 't hoofd te doen, ten einde zich tegen het ruwe weer te beschutten en men veronderstelt, dat de knaap zich te dicht heeft toegestopt in de overtuiging, dat hij den korten, zoozeer bekenden nog be hoorlijk verlichten weg schier blindelings wel kon volgen en zoodoende in de haven is te recht gekomen. Het lijkje werd onmiddellijk naar 't gasthuis vervoerd. De meeningdat veldslagen, sedert de verbetering der vuurwapenen, meer slacht offers kosten dan vroegerwordt door de Miliiar Zeitung met cijfers bestreden. Bij Kunersdorf (1759) verloren de Pruisen 40 percent hunner manschappen en bij Zorn- dorf (1758) 38 percent. Bij Leipzig verloor het korps van Kleist 33 en dat van York 25 percent. Bij Lützen vielen van de Pruisen 30 percent en bij Waterloo van de Engel- schen 25 percent. Daarentegen verloren de Duitschers bij Mars la Tour 22, bij Spichern 18,Wörth 12, bij Gravelotte 10 en bij Sédan 4l/a percent. De slag bij Königgr&tz kostte den Pruisen 4 en den Oostenrijkers 11 percent aan dooden en gewonden. Te Maastricht heeft een meisje van 6 jaren, door het vlam vatten harer kleederen, zulke hevige brandwonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. Het huis van C. S., broodbakker in den Lagen Ham te Dongen, is door een hevigen brand vernield. Het talrijk gezin ontkwam ternauwernood aan de vlammen en van het hnisraad kon niets worden gered. Huis en inboedel waren verzekerdlaatst genoemde echter te laag. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondag avond werden door den com missaris van politie te Wageningen gearres teerd en den volgenden morgen op diens last gevankelijk naar Arnhem vervoerd, twee personen genaamd J. C. L. (Duitscher) en A. S., beschuldigd van verschillende dief stallen, gepleegd te Pannerden en te Osch. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen zekere vrouw Woltersdie het land afreist en stoelen van latwerk ten verkoop aanbiedt. Gemelde stoelen kosten 4 francs per stuk welk geld zij bij verkoop in ontvangst neemt. Zij komt later terugvoorgevende het een of het ander aan den stoel te moeten veran deren dien zij alsdan meeneemten niet weer terugbrengt. De brigadier der maréchaus sée te Gulpen stelde Vrijdag een onderzoek naar haar in maar toen was zij reeds van daar verdwenen. Men kwam tevens tot de ontdekkingdat men met een bekende der justitie te doen hadwelke nog 6 maanden zitten te goed heeft. In de stad Mount Vernon (in den staat Illinois) zijn door een typhoon ongeveer 500 huizen min of meer zwaar beschadigd. Tij dens den storm brak er brand uit, die een groot gedeelte der stad in de asch legde. Het aantal dooden wordt op 29, dat der ver wonden op meer dan 100 geschat. De schade wordt geraamd op een half millioen dollars. Kaai slieu vel23 Februari. Ondanks eene tegen verhoogd salaris hernieuwde oproeping, waarin de voordeelen, aan de betrekking van gemeente-geneesheer alhier verbonden, zoo helder mogelijk in het licht werden gesteld, hebben zich nog geene sollicitanten aangemeld. Dientengevolge vreest men en niet zonder reden, dat ook verdere oproepingen niet zullen baten en onze gemeente weldra van alle ge neeskundige hulp zal verstoken zijn. Verreweg de meeste knechts, welke met Vastenavond ontslagen werden, hebben weder werk bekomen. Nog slechts eenige weinigen loopen om vast werk rond. Slagen deze in hun pogen, en hiertoe bestaat alle grond, dan is 't zoo gevreesde spook der wer keloosheid, althans voor een jaar, hier ver dwenen. Baardwijk 21 Febr. Daar in de woning der onderwijzers een lijder aan de mazelen, ismogen zij volgens de wet op de besmet telijke ziekten niet in de school komen evenmin als 't hoofd der school, die ook een zieke aan mazelen in zijne woning heeft. Voorloopig is nu de school voor acht dagen gesloten. Druncii21 Febuari. Gisteren avond werd alhier opgericht eene gemeentelijke kiesver eeniging als zijnde eene afdeeling van de onlangs opgerichte R. K. kiesvereeniging te Nieuwkuik. Vijf nieuwe leden traden gisteren avond tot de vereeniging toe zoodat met de reeds toegetredenen in Nieuwkuik de ver eeniging 22 leden telt. De heer J. Elshout, lid van den gemeenteraad, werd met meer derheid van stemmen als bestuurslid gekozen. Kaamsdonk, 18 Febr. De heden gehouden paarden- en beestenmarkt is tengevolge het ongunstig weder bijna niets geweest, niettegen staande er nog al kooplieden tegenwoordig waren, benevens de commissie voor aankoop van remonte-paarden. 19 Febr. Heden namiddag, omstreeks 3 uren ontstond brand in de schuur, waarin brandbare stoffen en gereedschappen gebor gen waren, van A. Bossers alhierzij brandde geheel af. Door spoedig opgedaagde hulp der brand weer bleven de belendende gebouwen ge spaard. Oorzaak onbekend en niets verze kerd. Gcertruidenberg 18 Febr. Gisteren is ten nadeele van J. L., koffiehuishouder alhier uit de secretaire, staande in zijne woonkamer en zonder dat daaraan braak was te be speuren een bankbiljet groot f 100 verdwe nen. Nadere bijzonderheden ontbreken. 19 Febr. Eenige kleine kinderen gooi den den half dronken tamboer V. G., alhier in garnizoen, met sneeuwballen. Op eenigen afstand stonden grooteren daarnaar te kijken, waarop hij waarschijnlijk zijne wraak wilde koelen. Een drietal van hen werd door hem aan hoofd en handen met een mes verwond. SPRANG. GEBOREN Adrianus, z. van Bastiaan Timmer mans en Anna Maria van Ballegoijen. Martinus Nicolaas, z. van Cornelis van der Bijl en Johanna de Jong. Jacobus, z. van Arie Vriens en Cornelia Werther. OVERLEDEN Marinus Johannes Broeks, 6 m. Johannes Marinus Broeks, 6 m. te eischen ten gunste van leriana. Het gerucht dat Engeland op het punt zou staan of voornemens zou zijn, militaire maatregelen tegen Venezuela te nemen, is volkomen ongegrond. In beginsel is de re geering niet afkeerig van het onderwerpen van geschilpunten aan een scheidsgericht maar de door Venezuela voorgestelde grond slag voor eene scheidsrechtelijke uitspraak is niet aannemelijk. Aan de Standard wordt uit Shanghai gemeld dat eene vreeselijke aardbeving te Yoennan tweeduizend menschen gedood heeft. Een fransch ingenieurssyndicaat heeft het herstel der dijken aan de Gele rivier en het dertigjarig onderhoud daarvan aangeboden voor 30 millioen taels

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2