5^ Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. X 1 Maart. De mazelen zijn hier door den heer inspecteur van den geneeskun digen dienst epidemisch verklaard. den met een nieuw elementen dat element is de wil van het Bulgaarsche volk. Men zal zich herinneren, dat ook in een der En- gelsche nota's over deze aangelegenheid op iets dergelijks als de wenschen der Bulgaren zeiven is gewezenmaar ongelukkigerwijze is dit een begrip waarvoor Rusland geen ge voel heeft en in het Russisch misschien niet eens een woord bestaat. Eene min of meer vertrouwelijke bespre king der Bulgaarsche aangelegenheden tus- schen de mogendheden echter blijft eene onmogelijkheid zoolang Rusland zoo gesloten blijft. Want zoolang dit het geval blijft heerscht er geen waar vertrouwen, en uit alles blijkt, dat men Rusland wantrouwt. Nu weer vestigt de St. Petersburgsche berichtge ver van „Daily News" de aandacht op uit gebreide goud- aankoopen der Russische re geering, blijkbaar met geen vredelievend doel, en een ander weet weer den candidaat te noemen, dien Rusland van zins is vooruit te schuiven, zoodra de Porte hare vermaning om heen te gaan tot den Coburger zal heb ben gesproken. In deze atmosfeer laat zich geen vrede werk verrichten, en op die wijs kunnen de Bulgaren lang op een regeling hunner zaken wachten. Ze zijn dan ook, nu al tijden geleden, maar wijselijk begonnen het zelve te doen. De correspondent te Weenen meldt aan de Timesdat men zich met het denkbeeld eener conferentie over de Bulgaarsche quaes- tie vereenigt, maar dat in die conferentie dan met een nieuwen factor zal moeten ge rekend worden, nl. met den wil van het Bulgaarsche volk. De Porte heeft geenerlei beslissing genomen omtrent eene onwettig verklaring van de positie van prins Ferdinand. Aan de Standard wordt uit Weenen gemeld, dat de onrust weder toeneemt, nu men ver nomen heeft dat Rusland direct met de Porte onderhandelt. De Fransch-Ilaliaansche onderhandelingen over een handelsverdrag zijn aigesprongen. Met zekeren weemoed deelde Crispi het Woens dag in de kamer mede, er bijvoegende, dat van Italiaansche zijde alles was gedaan wat mogelijk was om tot eene overeenstemming te geraken en alle goede wil betoond. De minister verklaarde voorts te hopen, dat de kamer over deze zaak geen discussie zou uitlokken. Inmiddels maakte de „Gazetta Uffiziale" het besluit openbaar, waarbij, nu dadelijk te beginnen, de invoerrechten voor Fransche wa ren verhoogd worden, als daar zijn op ge weven goederen huiden glaswerk aarde werk en koper tot 50 francs 20 cent., terwijl het invoerrecht op Fransche werktuigen met 30 percent verhoogd wordt. Deze afloop en deze maatregelen zullen er zeker niet toe bijdragen, om de onaangename stemming te verbeterenwelke al sedert eenigen tijd tusschen Frankrijk en Italië heerscht. Op onderscheidene plaatsen in Italië gin gen menschenlevens verloren tengevolge van het nederstorten van lawines. Te Medils zijn zeven mannen door de sneeuw bedol ven en waarschijnlijk zal het niet mogelijk zijn hen te redden. Te Valtorta heeft echter nog veel groo- ter onheil plaats gehadEen gedeelte van het plaatsje is namelijk geheel bedolven on der eene lawine. Dertig personen worden vermist en ofschoon de bewoners der om liggende dorpen dadelijk zijn toegesneld, is het niet mogen gelukken de ongelukkigen te redden. Na verscheidene uren werkens werden 12 dooden en 7 gekwetsten te voor schijn gebracht terwijl later nog 13 dooden en 10 levenden werden gevonden. Men gaat steeds ijverig voort met zoeken. Van alle kanten wordt hulp en geld gezonden, want de geredden zijn van alles beroofd, daar de huizen geheel zijn vernield en het vee is omgekomen, Ook het postverkeer is op vele plaatsen gestremd. Omtrent de vreeselijke verwoesting te Valtorta, door eene lawine aangericht, wordt thans nader bericht, dat 36 personen door de sneeuw werden bedolven, waarvan 25 dood 2 gekwetst en 9 ongedeerd te voorschijn werden gebracht. Hoe ontzettend de hevig heid van den cycloon moet geweest zijn, ver oorzaakt door den luchtdruk, welke het ge volg was van de verplaatsing dier massa sneeuw, kan men zich denken uit de mede- deeling, dat geheele muren tot op I5 meter afstand van de lawine werden verplaatst. Tal van hartverscheurende bijzonderheden worden door de couranten medegedeeld zoo was een man getuige van den dood strijd zijner vrouw, zonder dat het hem mo gelijk was haar te naderen. Van twee broer tjes welke tezamen sliepen, werd het eene gedood terwijl het andere ongedeerd bleef. Hetzelfde lot trof een echtpaar. Te Bari is dezer dagen een man ter dood veroordeeld, die in November van 't afgeloopen jaar zijne schoonmoeder, zijne vrouw en drie zijner kinderen heeft vermoord, omdat zijne vrouw weigerde het laatste stukje grond te verkoopen, dat zij nog bezat, nadat hij reeds alles wat verder hun eigendom was geweest, had opgemaakt. Toen het doodvonnis werd uitgesproken daverde de zaal van de toejuichingen van het publiek. In het arrondissement Ivree is zeer veel sneeuw gevallen, waardoor verscheidene on gelukken zijn veroorzaakt. Bij Settimo zijn drie huizen door een sneeuwval verpletterd waardoor zeven personen onder de sneeuw zijn begraven. Het rijtuigverkeer te Turijn is, nadat het twee dagen gestremd is geweest, weder geopend. Verscheidene daken van spoorwegstations zijn onder het gewicht der sneeuw gezwicht. De minister van oorlog heeft uit Mas- sowah bericht ontvangen, dat de negus De barza heeft verlaten en clat hij proclamaties heeft uitgevaardigd waarbij den gewapenden troepen bevolen wordt hem tegen de Itali anen te volgen. Hij heeft hoop na de over winning Soedan te overwinnen. Ter herinnering aan zijn jubilé heeft de paus aan alle patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen het dragen van de violette baret toegestaan. De Porte heeft nog geenerlei besluit geno men met betrekking tot het aanzoek van Rusland en een tweetal andere mogendheden: om openlijk te verklaren dat de bestijging van den Bulgaarschen troon door Ferdinand van Saksen-Coburg en diens voeren van het bewind, in strijd met het verdrag van Berlijn en dus onwettig is. Aan aansporingen laat Rusland het anders niet ontbreken. Het is zeer wel met eenige zwakke punten der Porte bekend en weet daarvan gebruik te maken. Dat alleenhan- delen van Rusland overigens met de Porte nadat het eerst de mogendheden tot een ge- meenschappelijken stap had uitgenoodigd maakt, met name te Weenen, een ongunstigen indruk. De Standard meldt uit Berlijndat Rusland nog nietzooals een gerucht ten onrechte zegteen candidaat voor den Bul gaarschen troon heeft aangewezen en prins Dolgorouky zal het zeker niet zijn. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News geseind dat Rusland voortgaat met het inkoopen van belangrijke bedragen goud dat wel niet voor vredelievende doelein den bestemd zal zijn. Aanstaanden Woensdag zal deze Courant eerst 's avonds verschij nen, teneinde daarin zooveel mo gelijk den uitslag der verkiezingen in de verschillende districten op te nemen. Onze abonnés zullen wij gaarne in de gelegenheid stellen, aan ons bureau in den loop van den dag kennis te nemen van de ons rechtstreeks toegezonden worden de dépêches. De Redactie. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 5 dezer des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum" 1. Die Betende. Diabelli. 2. Opwaarts. Hol. 3. 4. Omhoog. Heinze. WAALWIJK, 4 Maart 1888. De gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd bij afwezigheid van den burgemeester gepresi deerd door den wethouder Hoffmans. Nadat eenige af- en overschrijvingen waren goedgekeurden besloten was den grond waarop de Veldtent in den zomer staat, voor één jaar te verhuren aan J. Kogels, was aan de orde het ontwerp tot het heffen van een progressieven hoofdelijken omslag. Na eenige gedachtenwisseling werd op voorstel van den heer Van der Heijden besloten, de behandeling aan te houden tot een volgende vergadering, omdat de burge meester, wiens kind het plan is, niet tegen woordig was. Verder is met algemeene stemmen goedgekeurd het plan van den gemeente-architect Van Dijk tot verbetering der Stationsstraat. De keiweg, waaronder de gasleiding komt, wordt gemiddeld breed 6.08 M. waarlangs aan weerszijde hardsteenen trottoirbanden. Aan beide zijden van den weg, op gemiddelde breedte van één meter achter voornoemde banden, ypenboomen op ongeveer 5 M. on- derlingen afstand. Aan de Oostzijde, op ongeveer 2 M. achter de banden, een klin kerpad ter breedte van 1.50. Het gedeelte tusschen klinkerpad cn ban den te harden met een gruisweg. Het uitvoerig versl-ig in het volgend nummer. De eerste zitting van den militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Til burg, op Dinsdag den 20 Maart as. des voorm. ten 1 (P/a ure. Deze zitting is bestemd tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de nat. militie aangeboden hebbende personen en der lotelingen, die redenen van vrijstel ling vernieenen te kunnen doen gelden. De lotelingen, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd, zich daartoe voor 1 April as. ter secretarie aan te melden. De heer W. J. N. Landré, notaris te Vlijmen, die reeds eenige dagen geleden was uitgenoodigd zich candidaat te stellen voor de 2e kamer in het district Waalwijk, maar dat verzoek uitdrukkelijk van de hand had gewezen,heeft ons gemachtigd mede te deelen, dat hij bepaald bedankt voor de candidatuur die geheel buiten hem om is aanbevolen. Van zeer vertrouwbare zijde vernemen wij, dat Mr. P. C. 't Hooft verklaard heeft geen zetel in de 2e kamer te verlangen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissiën, in het voorjaar van 1888 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs in Noord-Brabanta. tot lid en voorzitter de schoolopziener tn het district Tilburg; b. tot leden de schoolopzieners in het district 's-Hertogenbosch en in de arrondisse menten Breda, Bergen-op-Zoom en Waalwijk c. tot leden-plaatsvervanger de schoolop zieners in de arrondissementen Boksmeer, Heusden en Vechel. Naar men verneemt, hebben de genees- heeren in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Vucht gezamenlijk ontslag uit hunne betrekking verzocht. Zooals bekend is, bestonden er sedert geruimen tijd moeie- lijkheden tusschen de geneesheeren en het college van regenten over de godshuizen te 's Bosch; daarin schijnt de reden van het ge vraagd ontslag te moeten gezocht worden. Zondag namiddag vermaakten zich vele jongelieden met schaatsenrijden op eenige slooten nabij het dorp Gastel in de Meir- weikes. Een troep van ongeveer twintig, die achter elkander reed, zakte door het ijs. Zij lagen door en op elkander te water en om dat velen met de schaatsen in elkander haak ten, ging het moeilijk op het droge te komen. Toch gelukte het allen en kwamen ze met den schrik en een koud bad er af. Uit Heesch wordt van 28 Februari gemeld: Gepasseerden nacht is deze gemeente ook door kerkdieven bezocht, die echter groote teleurstelling moeten ondervonden hebben. Door een groot vak uit het zuid westelijk kerkraam te breken zijn zij binnengekomen. Dikke houten met uitstekende stompen, ston den buiten en ook binnen in de kerk, waar langs zij op en afgeklauterd zijn. Alle offerblokken waren met geweld open en stuk gebroken, maar hielden schier niets in, vermits deze hier telkens bij tijds geledigd worden. Ook de sacristijen worden altijd ook van binnen goed gesloten, zoodat de sterke deuren beletten daarin door te dringen. Er is verder niets ontvreemd en de schade bepaalt zich tot het verbrijzelen van 3 offer blokken en het vak kerkraam. De sieraden van het beeld van O. L. Vrouw waren afgetrokkenmaar deze vond men daarachter nedergelegd en waren dus niet medegenomen. Het doel schijnt geweest te zijn geld te stelen. (Nbr.) J. F. W. Bovenkerk handelsagent en koopman, oud 34 jaar, geboren te Wesel en wonende te Bochum, die eene Duitsche firma voor eene belangrijke som in zaken had be nadeeld door de opbrengst van de voor zijne principalen verkochte goederen te eigen bate aan te wenden, en te Dordrecht onder den valschen naam van Schrieck eenigen tijd zijn domicilium had genomen, is gevankelijk naar Duitschland overgebracht. Indertijd had de Duitsche regeering zijne uitlevering aan gevraagd waartegen genoemde J. F. W. B. op 6 Februari 11. in de zitting der arrondis- sements-rechtbank te Dordrecht verklaard had geen bezwaar te hebben, aangezien hij er toch niets aan kon doen. Te Dorst tusschen Breda en Oosterhout, is een van dolheid verdachte hond doodge schoten. Een tiental honden door het ver dachte dier gebeten, zijn mede doodgeschoten Woensdag in den vroegen ochtend ont dekte de koster van de R. K. kerk te Boks meer, dat onbekenden zich daarin toegang hadden verschafteen viertal offerblokken opengebroken en den inhouddie slechis eenige centen heeft kunnen bedragen, hadden meegenomen. Aan de gestationeerde maré- chaussées is het niet gelukt de dieven te ontdekken. Woensdag namiddag, omstreeks 4 uur, ontstond er een felle brand in de leerlooierij van den heer L. Dietvors, aan den Groes- beekschenweg, onder Nijmegen. Het gebouw is grootendeels uitgebrand, terwijl ruim 50,000 Kg. eik of looischors, een aantal huiden en leerlooirrsgereedschappen in de vlammen op gingen. De schade is aanzienlijk. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig waswas men toch den vuurgloed in de brandende schors te 7 ure nog niet volkomen meester. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Woensel zijn in de vorige week in de fabriek van de firma Lurmans en Co. een veertigtal ruiten ingegooid. Men kent geen der daders. Een oude bekende van de justitie, die zich reeds vroeger bij den predikant K. in de Molenstraat te 's Hage vervoegd had om onderstand, meldde zich heden wederom bij dezen predikant om ondersteuning aan, doch maakte van de gelegenheid gebruik, onderwijl de dienstbode hem aandiende, om uit de voorkamer uit eene gesloten kast een pakje thee te ontvreemden. Hij werd door de politie uit de woning van ds. K. gehaald en geboeid overgebracht naar het bureau aan de Groenmarkt. Baardwijk29 Febr. Een tweede geval van miltvuur heeft zich hier voorgedaan nu in den stal van den landbouwer P. Pullens. Het gestorven beest is alweder volgens de voorschriften der wet op de besmettelijke ziekten begravende stal wordt ontsmet. Het beroep naar de Hervormde ge meente alhier is door Ds. P. H. Bogers Van Buren te Made en Drimmelen aangenomen. TILBURGI ANI A. X. We schrijven lentemaand, maar het schoo- ne seizoen zelf, waar mag het wel blijven? Want zelfs de kleurige tulpen, de geurige hyacinthen en andere eerstelingen uit Flora's tuin, die achter de spiegelruiten de aanvalli ge kopjes onzer schoonen omlijsten, schijnen ons dit jaar geene trouwe lenteboden te zijn. Buiten denkt geen madeliefje, geen veldvi ooltje, geen sneeuwklokje zelfs, aan ontluiken, 't Is winter overalin de stad en op het veldin vele woningen en in vele harten winter ook in vele beurzen. Het eigenaar dig vermaak, dat het gure jaargetij ons ge woonlijk biedt, heeft alle aantrekkelijkheid verloren, nu de zon zoo hoog staat, en de dagen zoo lang wordende schaatsenbaan geraakt meer en meer verlatende uitge schreven wedstrijden mislukkende bonte arresleden en tuigen zijn, na een paar wan hopige pogingen om nog even te mogen schitteren, weer voor een tijdje opgeborgen, en de dames doen nu niets liever dan werk maken van hare voorjaars toiletten. Slechts één der vele winteramusementjes heeft tot het einde toe veel deelnemers ge had, namelijk de Tilburgsche glijbaantjes. Door onze magistraten zelf, naar het schijnt tot eigen oefening en uitspanning, geëxploi teerd en getolereerd, werden ze (ik bedoel de glijbaantjes) overal aangetroffenop de markt, op de stoep van 't stadhuis, voor het statión, bij het postkantoor en op de hoeken der straten. Trots politieverordening en klachten, was alles zóódanig ingericht, dat iedereen, oud en jong, arm en rijk, zij het dan ook nolens volens van de partij moest zijn. Onze geachte burgervader, die zich trou wens bij openbare leesten nimmer onbetuigd laat, had ook thans met weinig pijn en veel succes, de reeks van buitelingen en vreemde sprongen, met een flinken salto mortale ge opend. Onder de velen, die het voorbeeld van ZEd. Achtb. hebben gevolgd, zijn er enkelen, die het er niet zoo goed hebben af gebracht ik ken er zelfs, die het kortstondig vermaak met maanden lang kamerarrest heb ben moeten boeten. Doch, wat noodde heeren van 't stadhuis hebben zich geamu seerd, en dat is 't voornaamste, ze mogen toch ook wel iets hebben. Was de vrij sterke voorjaarszon niet zoo indiscreet geweestom ons eiken dag een paar uurtjes te komen beschijnen, dan gleden we geloof ik, nog minstens 14 dagen. Maar aan alle baantjes komt een einde, zelfs aan de Tilburgsche glijbaantjes. Dank zij de zon, die ongevraagd het werkje op zich nam, dat eigenlijk bij onze stadsarbeiders 't huis behoort, beginnen de voetpaden weer begaan baar te worden. Ik hoop nu maar dat ons stadsbestuur met den Burgemeester aan het hoofd, niet in die mate op de baantjes verlekkerd zal zijn ge raakt, dat wij allen ook in volgende winters op denzelfden voet zullen moeten voortglij den. Zij, die zich liever geen ongeluk vallen, en in den onhebbelijken toestand der voet wegen gevaar zien voor de openbare veilig heid, zijn misschien wel in de minderheid maar ook aan de minderheden behoort recht te worden gedaan, zegt Dr. Schaepman. Vele bewoners zijn brutaal genoeg geweest om door middel van een bezem en een schop een kwartiertje slechts ter hand genomen ijs en sneeuw voor hunne woningen uit den weg te ruimenweer andere om een handje vol zand of asch te strooien. Maar zulke moeielijke, ingewikkelde en ingrijpende maatregelen algemeen te doen toepassen, of er de stadsarbeiders voor aan 't werk te zetten, ziet, dat gaat er ook zóó maar niet. Daar mogen de vroede vaderen nog wel eens

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2