BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. Turkije. De beer Van der Heijden«Het ontwerp voor de progressieve belasting had ik gaarne door den burgemeester verdedigd gezien. Maar dit doet nitts af aan de zaak zelve ik blijf er bij dat die aangeslagen wordt voor f 400, nu wel degelijk minder betaalt dan vro ger; dit ontwerp kan heel goed raijue goedkeuring weg dragen. De evenredigheid is hier juister dan vroeger. De heer Timmermans„het is juist mijn bezwaar tegen dit ontwerp, dat lagere aanslagen niet gebaat worden tegenover hoogere." De heer Van der Heijdcu „Maar waar blijft dan het geid dat de hoogere aanslagen meer opbrengen De heer Timmermans: „ik heb u dit zoo even uitgelegd. Men moet bij tie beoordeeling van het nieuwe ontwerp rekening houden met het vorige stelsel." Hierna wordt in beginsel aangenomen dat een progressieve hoofdelijke omslag zal worden ingevoerd. Tegen de leden Wijten, Quinjns en Timmermans. V. Plan tot verb-teiing der Stationsstraat. Het door den opzichter Van Dijk overgelegde plan wordt voorgelezen daarii8 het advies van den heer Herbot, te Tilburg. Het plan Van Dijk luidt als volgt De straatweg gemeten van de Loint bij de school tot den kant aardebaan van den overweg staatspoor bedraagt 420 M., bij eene breedte gemeten tusscheu de banden van i•ordelijk. 6,37 M., zuidelijk 5,80 M., gemiddeld 6,08 M., waar langs te leggen w. erszijden den weg haid- steenen trotoirbanden van dezeifde zwaarte als die in de Groote straat. Aan weerszijden den weg op gemiddelde breedte van een Meter ach ter voornoemde bat den te plaatsen een rij hpeu- boomen op ongeveer 5 Meter onderling n afsiand, zoodat de afstand tusscheu de boouaen gemeten dwars over den weg bedraagt 8 M. en de af stand der boomen met de rooilijn der voorgevels, weerszijde bedraagt 4 M. Op ongeveer 2 M. achter de banden een klinkerpad aan te leggen in halfsteens verband ter breedte van 1,50 M, waarachter tene restee- rende breedte van ongeveer 1,50 M. tot de rooi lijn overblijft, welke breedte iedere eigenaar volgens voorschriften van het gemeentebestuur zal kunnen aarstraten. Het onbestrate gedeelte tusscheu klitkerpad en banden te harder, en te vlakken met een gruisweg, gefundeerd met de uitkomende klei grond, grint, steenslag enz. Om de boomen heen op eenige cM. afstaud daarvan in het te verharden pad een omloop te vormen van de slechtste aauwezige kantktien ter gemakkelijker ontwikkeling in den groei en tot bevochtiging der boomen. Aan weerszijden den weg, op 0,50 M. achter de bauden, in rechte lijn tot de tweede Zeioe (het licht binnen de boomen hebbende) de lan taarns te plaatsen, waarvoor gevorderd wordt tusschen de eerste en tweede Zeine, vermeerde ring van een lantaani, ten einde behoorlijk ver band daarin te kunuen behouden. Langs de rooilijn in het onbebouwde gedeelte beoosten de Stationstraat op de te makeu ter- reinshoogten cn langs het talud der stoep be westen den straatweg een rij kantkeijen te plaat- seD ter voorkoming van het wegloopen der nieuw op te maken grondwerken. De voorhanden zijnde kantkeien zullen met de uitvoering van een of ander geheel kunnen worden verbruikt. Ter behoorlijke afwatering van het gedeelte weg, van den overweg tot aan don kolkrooster bij de Schippersinijn, eene verlenging van 60 M. riool, gelijk het bestaande met twee kolken te maken. In verband met het plan, te makeu een ge heel nieuw pneumatisch riool van de Groote straai bij dc markt tot bezuiden de onderwijzers- woning, verbonden met weerszijden den weg te plaatsen gegoten ijzeren rioolkolken uitwatereud in een verzameiputweder uitwaterend iu de Loint, door het bestaande riool tusschen de huizen bewoond door Benjamin en de Wed. J. Verhulst. De daardoor noodzakelijk gewor den verstratingen, in verband te brengen met de daar ter plaatse te veringen en een weinig om te leggen keiweg, ter lengte van 110 M. en eene bestrating van uitgeschoten oude keien, aan te leggen op het voetpad beoosten den kei weg, van af den rijweg genaamd het oude kerk hofpad tot aan de gasfabriek, buiten de bestaande stoepjes en goot ter oppervlakte van 365 M., welke stoepjes en goot eveneens kunDeti worden vervangen door eene op gelijke hoogte aange brachte bestrating. Volgens het lengte profil beoosten den straat weg in zuidelijke richting voorbij de gasfabriek, kan de helling vaö de achterzijde der klinker- bestrating tot den trottoirband, niet minder worden genomen dau 10 cM. terwijl de danraan sluitende terreinen en stoepen van sommige huizen dan nog onder eene groote helling moe ten wordeu bijgewerkt. Op het westelijke lengteprofil, is die helling niet hocger kunnen genomen worden dan 5 cm. en er nochthans eenige deurdrempels van enkele huizen beneden blijven; deze luatsten kunnen, terwijl zij in de nabijheid van het riool geiegen zijn indien ze eventueel door hemelwater zou-, den onderloopen ('t welk bij den tegeuwoordiger, gelijken toestaod evenmin voorkomt door de uitwatering achler hunne eigendommen) gehol pen worden door een aan te brengen rooster achter het te maken klinkerpad, verbonden met eene buisleiding naar het riool terwijl de straat weg tegenover bedoelde huizen niet wordt vrr- hooird, is echter eene verlaging daarvan niet mo gelijk. Zooals ook in het advies vau geraelden ingenieur wordt uitgedrukt, is het verlagen van een weg ten voordeele van een of meer per- ceelcn verderfelijk. Het verschil in hoogte bij het perceel van Iersel 17 c/m. zijnde, kan met de verhooging van den straatweg nog 8 a9 c/m. voor helling van den band tot den deurdrempel overblijven. De helling van den straatweg van daar tot aan het te verlengen riool, mag in geen geval minder worden genomen dau op het lengte profil is aangeduid. Het bestaande riool is van eene stankafslui- ting in elkeu put voorzien, de verlegging daarvan met wittrkolkeu op atstanden van-15 a 20 M., zou voor de gemeente een ul te kostbaar werk zijn; de vrees van genoemden ingenieur omtrent de stankverspreiding door aanvoer van huiswater is daarom al te kieskeuiig opgevat. Oral rent de ligging der hoofdbuis v. d. gas leiding, kan ik mij met de verlegging daarvan wel vereenigen, althans zou de aanwezigheid der gasleiding onder de te plaatsen boomen, bij een eventueel lek den groei daarvan kunnen beletten. De kosten dier verlegging zal met inbegrip van 220 M. nieuwe 4 pijpen, 't welk voor de toe komst noodzakelijk wordt, bedragen f 500. De opvatting van den ingenieur over het te verharden pad, oi.der de boomen, als zou dit her haaldelijk herstellingen eischen, kan wel zoodanig worden gehard, dat geeue groote kuilen daarin kunnen voorkomen; ook zou naar eiken boom eene verlaging kunnen worden gemaakt, 't zij in den vorm eeuer goot in de b-strating aangebracht, als nnderzirs. Met het oog op de afstanden tusschen boomen en huizen, is de verdteling daarvan volgens het plan, bet sierlijkste. Aangezien vooreerst lar.gs eene zijde een klin kerpad zal worden aangelegd, is daarvoor de oost zijde h't meest geschikt. Aan de westzijde verdwijnen successievelijk de laag gelegen huizen waarmede men thans moeilijkheden zal ontmoeten, eveneens, de noodige kuustwerken, welke zullen moeien gemaakt worden tot behoud van den grond aan de stoep, welke thans de uitvoering van een goed werk zullen beletten. De heer Van Dijk wordt binnengeroepen. Hij geeft de verlangde inlichtingen en aanwijzingen en de leden bespreken de zaak onder elkander. Ten slotte wordt het plan van Van Dijk goed- gekenrd met dien verstanden dat de buizen der gasleiding midden onder d°n weg zullen worden gelegd en bet klinkerpad aan de Oostzijde zal komen, terwijl in het algemeen wordt voorop gesteld, dat B. en W. zulleu trachten goed werk te krijgen aan den miustmogelijken prijs. Die aanbesteding zal geschieden iu 6 perceelen. De heer Van der Heijden. „Bij de behande ling der begrootiug is nog de toezegging gedaan, dat, als de plaatselijke orastandighedeu adver tenties noadig maakten, deze voortaan zonden opganomt-n wordt n in de Echo van het Zuiden. Tot mijne verwondering heb ik nu onlangs weer een advententie van de gemeente in de Till). Ct. gezien eu niet in de Echo. Ik wensehte u nu wel te vragen wat daarvan dc reden is De Voorzitter: ,,'t I* waar; de advertentie van het verkoop van straatmnst heeft in d<* Till). Ct. gestaan, maar maar ééns; ik wil u wel verklaren, dat ik er over gesproken heb om ze in de Echo te doen opnemen ik was daar voor maar het dag. bestuur heeft toen anders be slist." De heer Van der Heijdeu //Het komt mij voor dat de gemeenteadvertenties wel degelijk in de Echo te huis behooren ik vertrouw, dat als er weer zijn, die zeker in die courant zullen ko men. Daarbij, 't is bij de begrooting bepaald beloofd. De burgemeester kan wel eens iets ge lezen hebben dat hem niet beviel, maar zoo zullen er wel meer zijn, dat is geen reden om met de clandisie elders te gaan. De inwoners moeten de kosten betalen, 't is dus ook billijk dat zoo veel mogelijk inwoners er van profiteered" De Voorzitter „Ik beloof u dat er bij ren volgende gelegenheid op gelet zal worden. Na nog eer.ige opmerkingen over het snoeien en aanschaffen van boomen, en het toezicht door den havenmeester op de haven uit te oefenen, sloot de Voorzitter de vergadering. Een deel der rechterzijde en de radicalen zijn voornemens, bij wijze van demonstratie, te stemmen tegen de geldigverklaring der verkiezing van den heer Flourens, minister van buitenlandsche zaken. Wilson en Ribaudeau zijn van het te gen hen gewezen vonnis in hooger beroep beroep gekomen. Het minste vonnis dat aan Wilson kon worden opgelegd was één jaar gevangenis straf en het maximum 6 jaren. De boete kan afwisselen van 50 tot 3000 francs en het verlies van burgerlijke en burgerschaps rechten van 5 tot 10 jaren. Het hof van appèl kan daarom, als het de beslissing be vestigt, de gevangenisstraf tot de helft en de boete tot op 1/60 verminderen. Verlies van burgerlijke en burgerschapsrechten beteekent onbekwaamheid om te stemmen, als lid eener jury te dienen, openbare bedieningen te ver vullen, wapenen te dragen, voogd te zijn (behalve over zijne eigene kinderen), akten te bekrachtigen, of getuigenis af te leggen (behalve eene eenvoudige verklaring.) Het verlies van het recht om tot afgevaardigde te worden gekozen geldt' voor het geheele leven. Een telegram der Lloyd, uit Guyana, meldt, dat een fransch schoener op de kus ten van Guyana is vergaan, waarbij zestig menschen zijn omgekomen. Slechts een klein aantal passagiers is gered. Treurig zijn de berichten uit Spanje om trent de verwoestingen, door de herhaalde en langdurige sneeuwstormen in verscheidene oorden aangericht. Een aantal huizen zijn ingestort, en vele personen zijn öf onder de puinhopen öf onder de sneeuw bedolven en gedood. In Asturiën onder anderen is een gedeelte van den oogst en het vee verloren. Ook een steiger van het tentoonstellingsge bouw te Barcelona is neergeslagen. Een per soon werd hierbij gedood en acht werden gekwetst, van welke drie zoo deerlijk, dat hun leven in gevaar is. Wederom is in Engeland een nieuwe land- bouwplaag ontdekt, namelijk een soort van aardkever, die de jonge tarweplanten aan tast. Verschillende waarnemers hebben de door dit insect aangerichte schade waarge nomen en met de bekende insectekundige, Miss E. A. Orsnerod, briefwisseling daarover gevoerd. Genoemde dame had nooit gehoord dat dit insect tarweplanten beschadigde. Het nadeelige insect behoort waarschijnlijk tot de soort die als zabrus gibbus bekend staat. Het tast de planten dicht bij den grond aan zoodat ze afbreken. De kever werd tot dusverre gezien op het eiland Wight en in de graafschappen Midd lesex en Hertford. Dat de toestand van den duitschen kroon prins alles behalve gunstig is, daarvoor kan wel als bewijs dienen het plotseling vertrek van prins Wilhelm naar San Remo. Reeds werd verteld dat door de houding van den toekomstigen troonopvolger tusschen vader en zoon een verkoeling was ontstaan, maar deze reis is een logenstraffing dezer geruch ten, die de publieke meening in Duitschland reeds vrij hevig hadden verontrust. In de socialisten-quaestie is gisteren te Berlijn uitspraak gedaan. De beschuldigden Perkei, John, Smidt, Seelig en twee anderen zijn veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf wegens schending der artt. 128 en 129 van het wetboek van strafrecht (deel neming aan geheime vereenigingen). Stoltz en Neumann moeten twee maanden gevan genisstraf ondergaan. De preventieve hech tenis is in de straf begrepen. Uit Kameroen wordt gemeld, dat het Duitsche oorlogschip „Albatros" koning Ma- litoa, van Samoa in die kolonie heeft aan gebracht. Malitoa zal, naar men zegt, te Ka meroen geïnterneerd blijven. Uit de fabriek van Krupp is verzonden een monsterkanon, wegende 82.000 kilogram en 12 meter langhet is bestemd voor een Turksch fort. De bondsraad heeft heden in volle ver gadering het door den rijksdag aangenomen wetsontwerp nopens de verlenging van de socialistenwet goedgekeurd. Onder al de geruchten omtrent het nemen van besluiten aangaande de Bulgaarsrhe quaestie is het meest waarschijnlijk, dat, vol gens hetwelk Rusland voornemens zou zijn uit het Berlijnsch tractaat te treden, of liever dit niet meer te erkennen, indien de Porte, ge sterkt door de verdeeldheid der mogendheden, weigert te Sofia stappen te doen, zooals Rus land die van haar verwacht. Een dergelijk optreden van Rusland zou natuurlijk zeer ernstig zijn. maar begrijpelijk is het, na het mislukken der laatste pogingen, wel, hoewel wij gelooven dat Rusland een dergelijk be sluit niet zal nemen gelijkstaande met het spelen van vuur in een kruitmagazijn of alle andere wegen moeten afgesneden zijn om tot een oplossing te komen. Te Weenen toont men een zekere „Scha den freude" dat Ruslands voorstellen schip breuk hebben geleden en men gelooft dat zoowel Duitschland als Oostenrijk zelf, de eerste door de verlaging van den roebel, de laatste door de campagne tegen het koren Rusland wel wat toegevender zullen maken' De Standard meldt uit Weenen dat de regeering niet voornemens is den afloop der tegenwoordige legerwet af te wachten maar onmiddellijk na Paschen wetsontwerpen zal indienen in de Hongaarsche en Oostenrijk- sche parlementen, strekkende om de man schappen van het Oostenrijksch-Hongaarsch leger met vijf-entwintig percent ongeveer te verhoogen, daardoor het totaal van het leger opvoerend tot over een millioen man. De ver hooging zoude dadelijk tot stand komen waartoe de regeering een extracrediet wil aan vragen, hetwelk waarschijnlijk 100,000,000 fl. beloopt, wegens de noodzakelijke vermeerde ring van wapenen, amunitie, kleeding en pro viand. De delegation zullen in het begin van Mei dit extracrediet in overweging nemen. Den lsten dezer 's voormiddags hebben te Rome eenige honderd arbeiders, dat tenge volge van het staken van bouwondernemin gen zonder werk waren, met vrouwen en kinderen eenige wijken afgeloopen en bij de bakkers brood geëischt, dat hun gegeven werd. Het gelukte der politie den hoop te verdrijven, zonder dat er iets verder voor viel. Des namiddags trok een grooter hoop werkeloozen naar het ICapitool om arbeid te vragen en zond met dat doel eene deputa tie naar den syndicus. Het plein was afge zet door eene compagnie soldaten. De ar beiders wachtten rustig den uitslag van het onderhoud der deputatie met den syndicus af; van tijd tot tijd riepen zij enkel»Werk! werkEenigen tijd nadat de troep voor het Kapitool gekomen was, rukte eene tweede compagnie soldaten aan de bajonet op het geweer. Maar toen werd de kreet aangehe ven „Weg met de bajonetten!" De solda ten gingen op de menigte los om haar uiteen te jagen. Hierop werd door eenigen met steenen naar de soldaten geworpen. Deze voerden nu eene charge uitwaarbij vijf personen gekwetst werden. Verscheidene anderen werden in verzekerde bewaring ge nomen. De syndicus gaf aan de deputatie zijne verwachting te kennen, dat de gemeenteraad weldra de uitvoering van openbare werken zal goedkeuren. WAALWIJK, 7 Maart 1888. Naar wij vernemen werden door toedoen der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen in overleg met de stoomvaart maatschappij „Zeeland" nieuwe vrachtprijzen ingevoerd voor de verzending van huiden van Engeland naar Noord-Brabant via Vlissingen. Wij wenschen H.H. Handelaren in de Lang straat hierop attent te maken, vooral wegens het snelle en billijke vervoer over deze route. Nadere inlichtingen verstrekt de heer J. van Goeckingk handelsagent der staatsspoorwegen te Breda. Op een nader te bepalen tijd in de maand Mei zal aan het centraal bureau der staatsspoorwegmaatschappij te Utrecht een vergelijkend examen gehouden worden voor surnumerair. Hoogstens acht candidaten zullen in aan- De Italiaansche minister-president schijnt op zijn tijd ook wel eens flegmatiek te kun nen zijn en vol vertrouwen in de toekomst bovendien, ten minste ten opzichte van den tarieven oorlog tusschen Italië en Frankrijk is hij nog altijd, vol hoop dat alles goed zal afloopen en een nieuw tractaat tusschen beide landen spoedig zal worden vastgesteld. De geheele schuld werpt Crispi op Robilant en diens afkondiging van het tractaat van 1881. Hetgeen met terzijdestelling van alle poli tieke motieven het ernstigst is in de geheele zaak, dat is de verstoring in den gang van den handel, die voor alles vastheid en ze kerheid noodig heeftmen moet kunnen re kenen op den volgenden dag, de onzekerheid aangaande rechten en voorwaarden van in- en uitvoer legt den handel aan banden. Op de beide belanghebbende natiën moet die verhouding bepaald slecht werken. Zelfs al wordt de vrede weder gesloten op handels gebied dan ziet de een in den ander niet anders dan een spion of een vijand en daar om is terecht pezegd dat er maar weinig tractaten zijndie niet den kiem bevatten van een nieuwen oorlog. Hopen wij dat de zaken tusschen Frankrijk en Italië niet tot een definitieve breuk zullen leiden. Uit Soekin wordt van 4 dezer geseind Na de verovering van een fort, westelijk van Souakim, hebben de Soudaneezen gedu rende 4 uren een heftigen aanval op de stad gericht, zij zijn teruggeslagen met een ver lies van 100 dooden en gewonden. Kolonel Rapt is gesneuveld19 soldaten zijn gedood of gewond. De paus heeft Zaterdag zijn 78ste jaar bereikt, bij welke gelegenheid eene toespraak door hem werd gehouden over den ondraag- lijken toestand van den H. S. te Rome, en de beleedigingen welke den pauselijken stoei werden aangedaan en door de ministers zei- ven werden aangemoedigd. Wanneer de Porte geen gevolg geeft aan Ruslands noodiging in zake Bulgarijezal Rusland in dit geval de Berlijnsche over eenkomst opzeggen en zich meester maken van Erzerum, als onderpand voor de aflos sing der nog altijd door Turkije niet betaal de oorlogsschatting. Voor het geval dat de Porte tot Vorst Ferdinand de gevraagde aanmaning richt maar deze daaraan niet voldoetwordt eene blokkade van Burgas en Varna door Russisch- Turksch eskader aangekondigd. Bulgarije's zaakgelastigde te Constantinopel ontving inmiddels de opdracht aan de Porte te verklarendat de Bulgaren elke aanran ding van den tegenwoordigen staat van zaken met alle macht zullen tegengaan. In over eenstemming daarmedeworden te Burgas en Varna versterkingen aangelegd. De Daily News meldt uit Konstanti- nopel dat Turksche kringen verzekeren dat Engeland aan de Porte kgnnis gegeven heeft dat het eene Engelsche vloot naar den Bos- phorus zal zenden, indien Turkije Ruslands voorstel betreffende Bulgarije mocht aanne men.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2