Oostenrijk. Italië. Bulgarije. BINNENLAND. o ogenblik het H. Avondmaal 2011 gebruiken 1 waartoe hij zich echter te zwak gevoelde. Een particulier telegram van de N. R. Ct. zegt het volgende Ik geloof u het volgende als authentiek te kunnen mededeelenMet het oog op de buitengewone zwakte des keizers bleven de ministers permanent vergaderd. Ten 5 ure 's namiddags bracht een adjudant het bericht uit het paleis, dat de keizer overleden was. Daarop spoedden Bismarck en de minister v. Boetticher zich dadelijk naar het paleis, waar middelerwijl het volgende was voorge vallen. De keizer had eene flauwte gekre gen, en noch van ademhaling, noch van pols slag was iets te bespeuren (gelijk ik u reeds geseind heb), zoodat alle verwanten des kei zers ijlings ontboden werden en de hofpre diker Kögel in eene zaal van het paleis eene godsdienstige plechtigheid verrichtte en gebeden voor den stervende opzeide. In middels trachtten de geneesheeren door wrijving en een heetwaterbad de levensgees ten bij den keizer weer op te wekken. Dit gelukte, Z. M. begon weer teekenen van leven te geven. Hij richtte zich zelfs tegen 6 ure op in het bed, en de slapende en wa kende toestand wisselden elkander af. In sommige oogenblikken werd 's keizers geest zoo helder dat hij begon te spreken over Frankrijks leger-organisatie en over de arbei derswetgeving. Omstreeks 7 ure gelukte het den geneesheeren hem rum met een ei en bouillon te doen gebruiken. Van toen af verlevendigde 's keizers geest van minuut tot minuut sneller. Tegen 8 uur bekwam hij champagne en soep, en kon hij het bed voor een korten tijd verlaten. Om dezen tijd sprak Bismarck weder met den keizer, waarop deze geregeld antwoordde. Sedert tien uur sliep Z. M. tot innig genoegen der genees heeren, terwijl hij diep en regelmatig adem haalde. Dientengevolge was de hoop opnieuw verlevendigd, De N. R. Ct. zegt verder: Na de eenigszins geruststellende telegram men, die wij in den loop van den avond en nacht ontvingen, kwam te 2,35 ure het vol gende telegram van Reuter BERLIJN9 Maart. De keizer is over leden. De groote slag voor Duitschland en laten wij zeggen ook voor Europa, is geval len. Duitschlands vorst is niet meer. Hoewel dit sterfgeval te voorzien was, is de verslagenheid algemeen. De grijze vorst was een zekerheid voor den vrede, men hield zich ten minste overtuigd dat zoolang hij leefde, deze vrede, zoo noodig voor het algemeen belang, niet zou verbroken worden; steeds heett zijn persoonlijke politiek den vrede bedoeld. Zijn mannelijk openhartig karakter boezemde aan geheel Europa ver trouwen in en in zijn wijsheid en gematigd heid vond hij zijn groot gezag. De voltooiing van zijn werk heeft de groote vorst niet mo gen beleven, maar hij is kunnen sterven met de voldoening dat hij veel, zeer veel gedaan heelt voor het Duitsche volk. BERLIJN, 9 Maart. In den rijksdag heeft prins Bismarck en in het Pruisische huis van afgevaardigden de minister Puttkamer op diep bewogen toon mededeeling gedaan van het overlijden des keizers, waarna de beide zit tingen zijn verdaagd. De nieuwe koning heeft den naam van Fre- derik III aangenomen. 9 Maart. De beurs i£ heden gesloten. Uit San Remo is heden ochtend het be richt ontvangen, dat de kroonprins en kroon prinses de reisroute zullen volgen over den Brenner-spoorweg rechtstreeks naar Charlot- tenburg. Naar men verneemt, zal de kroonprins als keizer zijne residentie vestigen in het pa leis te Charlottenburg, hetwelk eene zeer stille ligging heeft en gemakkelijk van hier kan worden bereikt. Er heerscht thans vooral bezorgdheid om trent den toestand der keizerindie zich reeds in de laatste dagen slechts zeer moei lijk op de been kon houden en thans geheel en al geknakt is. 9 Maart. De Reichsanzeiger bevat de onderstaande mededeeling „De rijkskanselier heeft het volgende tele gram ontvangen uit San Remo In de diep ste droefenis verkeerende wegens het over lijden van den keizer-koning mijnen geliefden heer en vader, breng ik aan u en aan het staatsministerie dank voor de toewijding en trouw, met welke gij allen hem hebt gediend. Ik reken op uw aller bijstand bij de zware taak, die mij is toevertrouwd. Ik vertrek te 10 u. 3 m. 's morgens naar Berlijn." öp den bekenden Schaf berg, bij Ischlin Op- per-Oostenrijk, 3095 voet boven de opper vlakte der zee, staat een hotel, dat des win ters aan de zorg van twee bedienden wordt toevertrouwd. Zij worden daar ruim van levensmiddelen voorzien, maar zijn doorgaans door de sneeuw van alle gemeenschap met den omtrek buitengesloten. Verleden week, Dinsdag, werden er op het hotel drie vlaggen geheschen, hetgeen men voor een noodsein hield. Maar niemand durfde den berg beklimmen, en de twee man nen werden aan hun lot overgelaten. Zon dag 1.1. werd er een zwarte vlag geheschen; maar nog werd er niets gedaan. Men is, nu het geval bekend werd, alge meen verontwaardigd over het gedrag der plaatselijke Alpenclubs, die geen poging waag den tot ontzet van de in nood verkeerende mannen. Waarschijnlijk zullen nu eenige Weener bergbeklimmers den tocht wagen als het nog niet te laat is. Een Hongaarsche dame van zeer aan zienlijke familie, Gravin Schmetow, is met hare twee dochters, meisjes van 16 en 15 jaren, te Weenen in hechtenis genomen, on der beschuldiging van oplichting, gepleegd ten nadeele van een juwelier te Innsbruck. De gravin is een weduwe zonder vermo gen. Zij werd in 1886 uit Pressburg verban nen, omdat zij geen voldoend middel van bestaan kon opgeven. Een paar jaren ge leden verwekte zij in de deftige kringen te Dresden groote ergernis door haar gedrag. Door den Italiaanschen minister Crispi is een wetsontwerp ingediend tot ondersteuning der noodlijdenden in de door de lawines ge teisterde streken. Aan de Esercito Italiano wordt uit Masso- wah gemelddat een treffen heeft plaats gehad tusschen de ongeregelde Italiaansche troepen en de Abessyniörs tusschen Beresa en Ambatokanbijzonderheden ontbreken. Te Rome is de rust weder geheel hersteld. Een aantal werklieden, tot bekende oproerige vereenigingen behoorendwelke zich uit de Romagna naar Rome hadden begeven, kregen order van de politie om weder te vertrekken. Uit het noorden van Italië komen voortdurend berichten van het verlies van menschenlevens door het neerstorten van la wines. Te Ronco in Piemont werden 30 menschen door eene lawine bedolven en hoewel 100 militairen uit Ivrea werden af gezonden mocht men er tot nog toe niet in slagen de ongelukkigen te vinden. Te Settimo Vittone, eveneens in Piemont, werden 6 menschen door eene lawine gedood. Te Piani Andi werden 13 personen onder het puin van eenige door eene lawine inge storte huizen begraven. Te Ala Stura kwa men op twee verschillende plaatsen 12 en 9 menschen om 't leven en zoo gaat het he laas dag aan dag voort. De sneeuw ligt op vele plaatsen 3x/a meter hoog en op sommige plaatsen zelfs 5 meter. De ellende is zeer groot. Een gedeelte van het Castel Capuano te Napels waar de rechtbanken zitting hou den is ingestort. Bijna allen die er in wa ren hadden nog juist den tijd tot vluchten alleen de rechter Moscati kon niet tijdig weg komen maar gelukkig bleef het stuk vloer waarop zijn schrijftafel stond ongeschonden hij zat ongedeerd, als op een terras, temid den van het puin. De brandweer toog dadelijk aan het werk om de vele boeken en papieren uit het puin te halen. Het geheele gebouw werd ont ruimd en het zal niet gebruikt worden dan na een nauwkeurig onderzoek omtrent zijn stevigheid. Het Castel Capuano dat in 1231 gebouwd werdhad aan den thans vernielden linker vleugel slechts eenige scheurenmaar welke men juist bezig was te herstellen toen nu onverwachts de twee zuilen waarop dat ge deelte van het gebouw rustteinzakten. Uit Sofia wordt gemeld dat zoolang Rus land geen programma voor de toekomst zal hebben geformuleerdde toestand in Bulga rije niet veranderen zal. De algemeene op vatting is, dat Rusland zou slagen, indien het de nationaliteit der Bulgaren plechtig waar borgde zijne inmenging in de Bulgaarsche aangelegenheden met scherpte omschreef, bij voorbaat een of twee candidaten naar de keuze der mogendheden aanweesen straffe loosheid verzekerde aan de Bulgaren die verzet boden. WAALWIJK, 10 Maart 1888. Zooals onze lezers zien zullen herinneren, was door het bestuur der vereeniging „de Sociëteit de Gezelligheid" alhier een bezwaar schrift ingediend tegen het raadsbesluit van 16 Januariwaarbij onder meer werd vast gesteld „dat onder tapperijen verstaan worden „alle huizen, lokalen, tuinen en terreinen, „waar dranken worden geschonken of ver docht of gelagen van weikeu aard ook „worden gezet." Adressanten vreesden datwanneer deze bepaling werd goedgekeurd, het sluitingsuur van herbergen en tapperijen ook toepas selijk zou zijn op gemelde sociëteit, en daar door de erkende vereeniging geen reden van bestaan meer zou hebbenwijl men geheel en al zou afhangen van he^ h00fd der gemeente-politiedie het k£aal zoude kunnen doen ontruimen en /ei-ïaten op het gestelde uur. Gedeputeerde staten de^lden voik0men de bezwaren van het besti>ur der Gezelligheid en gaven den raad in overWeging, bedoeld artikel zoodanig te J^jzjgen dat werkelijk bestaande sociëteiten, n-ej. vaden onder het bereik der poÜtie-ve/rordenjng< Op voorstel van den burgemeester hand haafde de raad tegen het adres van ged. staten in het raadsbesluit van 16 Januari met 6 tegen 4 stemmen. Ged. staten droegen toen het raadsbesluit, voor zoover betreft art. 5, ter vernietiging voor aan den koning. Z. M. heeft zich volkomen vereenigd met de zienswijze van ged. staten en het raads besluit vernietigd. Art. 5 van de politie-verordening blijft dus zooals 't vroeger waszoodat „onder de benaming van tapperijen worden verstaan alle openbare plaatsen, alwaar wijn, bier, sterke dranken of likeuren worden verkocht en geschonken." Sociëteitenals zijnde geen openbare plaatsenvallen daarbuiten. Ware het raadsbesluit van 16 Januari ge handhaafd gebleven, dan zouden aan het sluitingsuur onderworpen zijn geweest niet alleen de sociëteitenkoffiehuizen en tappe rijen maar ook de particuliere huizen, waar dranken verkocht worden, zooals de woningen van wijnhandelaars en slijters bierbrouwersja zelfs van melkverkoopers. 't Schijnt wel onzinnigmaar toc.h had onze gemeenteraad tot tweemaal toe zoo'n prachtig besluit genomen. Gelukkig dat er nog zijn des juges a Berlin. Reeds eenigen tijd geleden deelden wij mede dat de vooruitzichten voor de schoen makerij alhier gunstig waren. Thans, na het ophouden van den onvervvachten en buiten gewoon strengen nawinter, blijkt dat die ver wachtingen verwezenlijkt worden. Onze ia- brikar.ten krijgen volop commissie, zelfs zoo dat er reeds handen te kort komen. Er is hier dus volop werk te krijgen vooi flinke werklieden maar natuurlijk, krukken kunnen we hier niet gebruiken. Eindelijk is van al de verkiezingen de uit slag bekend. Aangezien er nog over 26 plaatsen herstemd zal moeten worden, is er van den stand der partijen in de nieuwe kamer nog geen volledig overzicht te geven. Eén ding is alvast zekerde liberale partij heeft zware verliezen geleden. Gekozen zijn 20 anti-revolutionairen, 20 katholieken en 1 reactionair, te zamen 41, tegen 33 liberalenwelke verhouding evenwel door het groote aantal herstemmingen nog aanmerkelijke wijziging kan ondergaan. Van verscheidene der herstemmingen zijn de kansen voor de liberalen niet twijfelachtig, van andere niet slecht. Van de 9 verschillende bestekken voor de te bouwen overdekte markt te Tilburg, is nummer 4 door den raad als het doelmatigste aangewezen. Dit plan is gebleken te zijn van den heer J. Schotel, ingenieur architect te Rot terdam, die reeds met veel succes verschil lende werken van dergelijken aard heeft uit gevoerd. Dank zij den voorvarenden ijver der bouwcommissie, hoopt men spoedig met de uitvoering te beginnen. Door het O. M. van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, is geeischt het vonnis der rechtbank te Breda tegen J. F. de B., ge meenteraadslid aldaarwaarbij hij wegens valschheid in geschrifte tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld wordt, te bevestigen en beklaagde te veroordeelen in de kosten van het hooger beroep. De directie der eerste Ned. verzeke ringsmaatschappij op het leven, tegen invali diteit en ongelukken, te 's-Hage, heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor een reclame- biljet. De jury, bestaande uit de heeren J. Bosboom, mr. J. G. Patijn en J. A. B. Stroebei, •heeft uit de 39 ontwerpen den eersten prijs toegekend aan den heer A. F. Gips te Bergen- op-Zoom, den tweeden prijs aan den heer G. W. Bekker te Rotterdam, en eene eervolle vermelding aan den heer Jh. P. Berlage te Amsterdam. Uit Made wordt gemeld: Bij gelegenheid der veemarkt alhier, ont stond gisteren tengevolge van het opsluiten van een beschonken persoon, een hevig ge vecht tusschen maréchaussée, politie-agenten en opgewonden burgers. Men eischte dat de beschoiikene in vrijheid zou gesteld worden. De opgewondenheid onder de bevolking hield aan. Een der maréchaussées werd ontwapend en zwaar gewond aan het voorhoofd. Door krachtig optreden van den burge meester, jhr. De Milet van Coehoom, begonnen de gemoederen te bedaren en werd de rj,gf~ hersteld. Te Eindhoven en qfistreken is valsch geld in omloop. Eenige guldens en kwartjes zijn in beslag genome^-; Op den treiï Van Bokstel, die Dinsdag avond 6.20 Vucht kwam, is even vóór Vucht gespten. De kogel vloog door een ruit djgf'"postcoupé en kwam terecht tegen de ij?<£fén plaat, die voor het kacheltje staat. De oeide postconducteurs zijn met den schrik vrijgekomen. Te Maastricht zal dit jaar van 9—23 Juli eene tentoonstelling van de reliquieön ge houden worden. Zooals men weet, bezit de St. Servaaskerk aldaar een schat van belang rijke oudheden en reliquieen, welke om de zeven jaren in het openbaar tentoongesteld worden. Deze gewoonte vas een langen tijd gestaakt, doch werd voor het eerst weder in 1874 ingevoerd, zoodat het thans de derde maal is, dat die kerkelijke plechtigheid plaats vindt. Zij valt samen met een dergelijke plechtigheid te Aken en lokt gewoonlijk op beide plaatsen vele bezoekers. Kaatsheuvel. Aan de verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten generaal hebben deelgenomen 346 kiezers. Aan het stembureau te Kaatsheuvel werden ingeleverd 241, aan dat te Loonopzand 105 stembilletten. Het aantal kiesgerechtigden in de gemeente Loonopzand bedraagt 578. Cupcllc. De rederijkerskamers „Vrienden trouw" alhier gaf jl. Donderdagavond hare tweede winteruitvoering ten huize van M. Boezer aldaar. Opgevoerd werden 1. De twee bedienden of het spook te mid dernacht. 2. De 100000 uit de Loterij of zooals het wel eens meer gaat. Beide stukken werden flink afgespeeld en vielen wel in den smaak van het publiek dat helaas in geen grooten getale vertegen woordigd was. Eere vooral aan de dames, die „Vrienden trouw" eergisteren met een bezoek hebben vereerd waardoor de gelegenheid geopend werd, het feest te sluiten, met een zeer ge animeerd bal, dat tot laat in den avond de aanwezigen nog menig genotvol en zonder twijfel ook gelukkig oogenblikje heeft ver schaft. Dank ook aan de rederijkerskamer voor den recht genoeglijken avond, welken zij ons thans wederom heeft bezorgd, terwijl wij haar bij deze van harte nog een langdurig en steeds bloeiend bestaan toewenschen. ?\Bcsoijen, 8 Maart. Heden overleed alhier in den ouderdom van 79 jaren de Zeer Eer waarde heer pastoor Johs. Van Kessel. Van de stichting onzer parochie in 1852 tot vóór weinige dagen is hij onvermoeid werkzaam geweest in den wijngaard des Heeren. Hij ruste in vrede aard wijk, 10 Maart. De openbare school, die hier bijna vier weken wegens het heer- schen der mazelen gesloten is geweest, wordt Dinsdag a. s. weer geopend. Druncn. Verleden Dinsdag, bij gelegenheid en naar aanleiding van de verkiezing, ont stond in eene herberg alhier een twist, waarbij J- Uverschillende wonden aan het hoofd bekwamo. a. eene van 4 en eene van 6 centimer; hevig bloedende werd hij bij den dokter gebracht, die de grootste moeite had om den in zeer opgewonden toestand ver keerenden man te verbinden. Ook de broeder van den gewondedie hem wilde te hulp komen, liep in den strijd eenige schrammen op. Als daders worden een paar andere inge zetenen aangeduid, maar 't schijnt, bij de alge meene opgewondenheid en verwarring die er heerschte, moeilijk te zullen zijn, ieders schuld te constateeren. Uitslag der Verkiezingen. BERGUM. Geldig 2729 Cekozen Bosgra 1374 Kielstra 1232 ZUIDHORN. Geldig 2795 Herstemming Van Velzen 1171 Cremers 1146. Geldig 2830 Herstemming Bahlmann 1104 Van Dedem 982 LOOSDUINEN. Geldig 3437 Herstemming van Doorn 1094 Van Berckel 1319 BEVERWIJK. Geldig 3136 Herstemming Boreel 1454 Travaglino 1456. AMSTERDAM. Geldig 15988 Gekozen Gildemeester 9237 Cremer 9473 Tak 8979 Gleichmann 9299 Kerdijk 8985. Rutgers 8661 Heldt 8689 Hartogh 3866 Hq'stemming Veegens 5415 en de Beaufort 5161. HONTENISSE. Geldig 2998 Herstemming Walker 1419 en Rompe 1194 ft DOKKUM. Geldig 2820 Gekozen Huber 1419 OOSTBURG. Geldig 2643 Herstemming Hennequin 1238 en Glinderman 879 ZIERIKZEE. Uitgebracht 3168 Gekozen Kerkwijk 1797 ENKHUIZEN. Geldig 3901 Gekozen Visser 2150. BRIELLE. Geldig 3030 Gekozen Goekoop 1629 GOES. Geldig 3559 Gekozen Lohmann 2194 FT ST

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2