Nummer 28. Donderdag 5 April 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, «er»; Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De fransche kamer heeft al weer een mi nisterie versleten, en daardoor een antwoord gegeven op het manifest van Boulanger, zoo treffend als deze het maar wenschen kon. Zie hier wat gebeurd is. Aan de orde was eene interpellatie der uiterste linkerzijde over de algemeene staat kunde der regeering, alsmede een voorstel tot grondwetsherziening, waarvoor de urgentie gevraagd was. Tegen die dringend verkla ring nu verzette zich de regeering, maar de kamer vereenigde zich daarmede (met 268 tegen 237 stemmen), hoewel daarna weêr een voorstel om onmiddellijk een commissie van rapporteurs te benoemen met 250 tegen 195 stemmen werd verworpen. Het minis terie moest dus weer aftreden. Tirard en de zijnen zijn dan ook alweer naar het Elysée gegaan, waar ze pas met hunne aanstelling vandaan kwamen, om hun ontslag in te dienen. Het debat, dat aan het besluit der kamer voorafging, was uiterst heftig. Baudry d'Asson werd tot de orde geroepen omdat hij zeide, dat geenerlei grondwetsherziening ooit vol doende kon wezen om het land te verlossen van de republiek, eene uitdrnkking door mi nister Viette terecht eene aanzetting tot op roer genoemd, en de bonapartist Jolibois ge raakte in eene levendige woordenwisseling met den republikein Brisson, omdat hij zeide dat, onder de tegenwoordige regeering, het land tot zwijgen werd gedoemd. Daarmede was de deur geopend voor allerlei verwijten. „Weet de kamer wel," dus sprak Brisson met eene van aandoening trillende stem, „uit wiens mond die woorden komen, en zijn het niet de imperialisten geweest, die den# vijand onder de wallen van Parijs hebben doen ko- Vrij naar het Hoogduitsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 55 door LUCIFER. Hoofdstuk XXVIIII. NINA EN HARE VIJANDEN. Vol ergernis beet mrs. Borne zich op de lippen maar zeide niets hare oogen schitter den echter zoo onheilspellend en om haren mond speelde een zoo gruwzame uitdrukking, dat het geen goed voorteeken voor de zooeven medegedeelde verloving was. Om zes uur werd het diner opgediend en na afloop daarvan was Nina blij zich in een shawl te kunnen hullen en op het dek te kun nen op en neer wandelen. Zij zette zich op eene bank neer en beschouw de het betooverend avondgezicht.- De volle maan scheen helder van het don kerblauwe uitspansel en de als zilver schuimen de golvenkaatsten haren glans duizenvoudig terug. Het vaartuig was thans in volle zee en zeilde buitengewoon snel. Wat kon het met schuld beladene paar nog beter wenschen dat daar bij elkander zat en het argelooze offer zijner wraak zegevierend beschouwde. Na een korte beraadslaging verliet mrs. Borne haren echtgenoot, trad op Nina toe ging naast haar zitten en ontlokte haar de bekentenis van het feitdat lord Stonefield op 't oogenblik in het bezit was van den val- schen briefdaarna begon zij Nina weder te bestormen dat zij toch Ralph Borne zou trou wen en zeide haar dat zij dit niet langer meer verzochtmaar dat zij het haar beval. Nina's trosch maar liefelijk gezicht zag er ongewoon bleek uit in den maneschijn toen zij zeide «Dan moet ik u eenvoudig gehoorzaamheid weigeren mrs. Borne. Papa heeft zeker nooit mm Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarbo en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. men en den oorlog hebben verklaard!'' enz. enz. het oude, bekende, eindelooze lied van wederzijdsche verwijten. Zoools wij boven zeiden was de eigenlijke overwinnaar in de kamerzitting van 30 Maart generaal Boulanger. Dit wordt door alle ge matigde republikeinen erkend. In de circu laire, die deze tot de kiezers in heti noorder departement heeft gericht, schrijft het Jour nal des Débats, vraagt hij de herziening der constitutie, en 24 uren later verklaart de kamer dat de herziening spoed vereischt. Hij valt het ministerie heftig aan, en de kamer jaagt het ministerie weg. Hij roept ach en wee over de machteloosheid en de onbekwaamheid der vergadering, die in het paleis Bourbon zetelt, en de meerderheid haast zich hem gelijk te geven, door zich honderdmaal onbekwamer en onverstandiger te toonen dan hij had durven hopen. Er is één afgevaardige op de twintig, die niet de tegen Boulanger genomen maatregelen goed keurt en er is niet een afgevaardigde op de twee, die moed, gezond verstand en ge voel van schaamte genoeg had om het mi nisterie tegen hem te verdedigen. Men kan fraaie phrasen schrijven en lange redevoe ringen houden om eene verklaring te geven van het votum van 30 Maart. Het zullen phrasen en redevoeringen blijven. Het al gemeen stemrecht verdiept zich niet in der gelijke spitsvondigheden. Het redeneert veel eenvoudiger. Het zal zich herinneren dat ge neraal Boulanger den 27sten Maart door het ministerie Tirard verwijderd is uit het leger, en dat het ministerie-Tirard drie dagen la ter afgemaakt is. Floquet heeft de opdracht om een mi nisterie samen te stellen, aanvaard. Volgens La France is het de bedoeling van Carnot, een ministerie te doen samen stellen, dat lot de kamer-ontbinding zal overgaan. verlangddat ik onpassende bevelen zou ge hoorzamen die slechts mijn geluk kunnen verstoren. Hij zou u ontrouw vinden aan de u opgelegde taak als hij kon weten dat gij mij wilt dwingen Ralph Borne te huwen. Eens en vooral heb ik Ralph verklaardnooit zijne vrouw te kunnen worden." «Dat zullen wij dan toch nog eens zien," antwoordde mrs. Borne hare lippen toornig samentrekkend. In hare opgewondenheid stond Victoria op en ging naar haren echtgenootdie aan de andere zijde van het dek op en neer liep. Nina leunde over de verschansing hief ha re oogen op naar de sterren en mompelde «Misschien misschien heeft zij toch den brief vervalscht. Iloe zonderling komt zij mij van avond voor ik ben bang van haar. Ik wenschte dat ik niet met haar mede gegaan was. Een namelooze schrik heeft zich van mij meester gemaakt." Die schrik nam steeds toe en het liefelijk gelaat werd bleeker en treurigerterwijl de minuten verliepen en het yacht steeds verder noordwaarts zeilde. Ach waarheen Hoofdstuk XXX. WAAR NINA'S REIS EINDIGDE. Nina zat zeer langen tijd op het dekhet spel van het maanlicht op de golven gade slaande terwijl de sombere stemmingwelke zich van haar meester gemaakt had steeds meer en meer haar gemoed overweldigde, 't Was reeds zeer laattoen de jonge erfge name eindelijk hare hut opzocht en te bed ging. Maar zij kon den slaap niet vatten. Eene koortsachtige onrust had haar overmees- sterd. De eerste schaduw vau wantrouwen tegen Victoria Borne was in haar ontloken. Eindelijk sliep zij toch in, maar haar slaap was niet verfi-isschend en zij zag er bleek en afgemat uittoen zij den volgenden morgen, na zorgvuldig toilet gemaakt te hebben hare hut verlieten in de voor gemeenschappelijk gebruik bestemde kamer binnentrad. Het ontbijt stond op tafel en mr. en mrs Borne zaten zachtjes met elkander pratend op een rustbank. Ter Parijsche tentoonstelling van 1889 zullen verschillende platte gronden en per spectieven van Parijs te zien zijn in een ge bouw, dat 140 meters beslaan zal. Een cre- diet van 25,000 fr. is uitgetrokken, waarvan 20,0C0 zullen worden besteed aan het doen uitvoeren van vier perspectieven, voorstel lende Parijs in 1789 en in 1889. De groote platte grond op de schaal van 1/I0000e zal ook ter bezichtiging worden gesteld. Deze werd in 1817 begonnen en in 1865 voorloo- pig voltooid, doch naderhand natuurlijk steeds bijgewerkt. Het tegenwoordige Parijs heeft eene op pervlakte van 7.802 hectaren, waaraan meer dan 5000 bebouwd. De straten, burgwallen, lanen enz. beslaan 1532 heet., de tuinen, pleinen enz. 182 bunders. Er zijn 3750 straten en burgwallen en 29 bruggen, waarvan 3 uit sluitend voor voetgangers; 218,500 meters burg wallen en lanen zijn met 86 600 boomen be plant; 668,207 meters zijn niet beplant. Wat het verkeer aangaatdit wisselt tusschen 29,500 rijtuigen per etmaal (avenue de l'opéra) en 217 idem (boulevard Lefebure). De straten zijn behoudens hoogst enkele en steeds zeldzamer wordende uitzonderingen, minstens 22 meter breed. Het aantal huizen bedraagt 84,000. Te Chatham zijn in de vorige maand zee klaar opgeleverd vier kolossale oorlogschepen. Het zijn de „Benbow,", een schip met dubbele schroef, stalen pantsering, twaalf ka nonnen, waaronder van 111 ton, metende 10,00() ton en een stoomvermogen van 7500 paardenkrachtde „Hero", een stoomschip met 6 stukken, 6200 ton en 4500 pk.de „Warspite", gepantserde kruiser, 10 stukken, 7390 ton met 5000 pk., en de „Rodney", ook een kruiser met 10 stukken, metende 9700 ton met 7500 pk. Verder wordt met den uitersten spoed ge werkt aan de voltooiing van de andere sche pen die daar op stapel staan. Nog onlangs zijn 120 timmerlieden aangenomen voor het binnenwerk. Als schuldbewust krompen zij bij Nina's binnentreden ineen, maar toch riep mrs. Borne op gemaakt vroolijken toon «Goede morgen, mijne lievelinge." Gij zijt van ochtend eene achterblijfster. 'tls reeds 10 uur, en ik heb reeds eene wandeling op het dek gemaakt. De lucht is heerlijk en buitengewoon verfrisschend. »lk hoop dat ik u niet heb laten wachten," zeide Nina beleefd, nHoudt gij ons voor bar- baarsch genoeg om zonder u te ontbijten?" riep Digby Borne nu met overdreven hoffelijk heid. nik betreur hetdat gij er niet beter uitziet. Hebt gij geen goeden nacht gehad nik heb niet heel goed geslapen," antwoord de Nina kalm. nik meen dat wij heden reeds op Rokeby House zullen slapen," voegde zij er bij zich dwingende tot eene opgeruimdheid die zij in werkelijkheid niet gevoelde. Lang voor den avond moeten wij te Yorkshire zijn, als wij zoo snel zeilen. Waar zullen wij lan den? zeker nabij een of ander station, vanwaar wij onmiddellijk verder kunnen reizen." Man en vrouw wisselden thans een veelbe- teekenenden blik. «Lieve Nina," begon nu mrs. Borne vleiend «zou er u heel veel aan gelegen als wij niet naar Rokeby-House gingen? Gij kent de plaats zoo weinig en hebt er geene bekenden evenmin als ik, zoodat ik vrees dat ons verblijf op het weduwengoed ontzettend vervelend zijn zal. Nina keek de spreekster vol schrik aan. «Zijn wij dan niet op weg naar Rokeby- House, mrs Borne," vroeg zij ten hoogste ver rast. «Ja, mijne liefste, als gij staat op de stipte uitvoering van ons oorsprokelijk plan." ant woordde Mrs Borne. Maar ik ben overtuigd dat gij niet zoo hardvochtig zijn zult. Ik wensch niet meer naar Rokeby-House te gaan, en Digby vreestdat wij ons daar vervelen zullen; maar natuurlijk, als gij er op staat, zullen wij ons genoegen stellen onder uwen wensch. Nina streed met hare verwarring. «Ik meende dat wij op weg waren [naar Rokeby-Ilouse" antwoordde zij, «maar gij moet niet denken dat ik er op sta derwaarts te gaan als gij liever ergens anders heengaat. Zooeven verscheen het verwachte keizerlijk besluit, waarbij kwijtschelding verleend wordt voor alle veroordeelingen wegens Majesteits- beleediging, politieke vergrijpen en persde licten, voor zoover die in burgerlijke zaken gepleegd zijn. Verder wordt kwijtschelding verleend voor alle vergrijpen, welke eene straf tot en met zes weken gevangenis ten gevolge hadden. Of ook voor militaire straffen amnestie verleend zal worden, en in hoeverre ook ver oordeelden wegens overtreding der socialis tenwet begenadigd zullen worden, laat zich voor het oogenblik nog niet zeggen. Opmerking verdient, dat de Kreuzzeitung heden avond, nog mededeelde, dat het lei dend comité der socialisten zal uitstooten, die van de te verwachten amnestie gebruik maken. Naar men uit Berlijn bericht, zijn al daar en te Hamburg, Altona, Maagdenburg, Leipzig en Mainz ongeveer zestig personen in hechtenis genomen, wegens verspreiding van een anarchistisch schotschrift tegen den keizer, in antwoord op diens proclamatie. Omtrent de overstroomingen wordt van 31 Maart onder anderen het volgende ge meld. Dantzig. Overal in de provincie heeft de watervloed eene ontzaglijke schade ver oorzaakt. De spoorlijnen van hier op Dir- schau en van Marienburg op Mlawka zijn onbruikbaar, deels doordien het spoor door het water is ondermijnd. De voorsteden van Dantzig, alsook de binnenstad en Schedlitz zijn reeds gisteren namiddag ondergeloopen. Uwe wenschen en uw genoegen komen in de eerste plaats in aanmerking. Geeft gij de voorkeur aan de eene of andere badplaats aan de kust?" «Neen," zeide mrs Borne. «O ik ben verheugd Nina, want ik vreesde dat gij mijne wenschen zoudt wederstreven, en ik meen, dat zoo ooit eene vrouw haren wil mag hebben, dit zeker is op hare huwelijksreis. Digby heeft mij verteld van de eenige bezitting, die hij in de wereld heeft, een waardeloos oud slot in het Hocgland, dat slechts als jachslot bruikbaar is en dat nooit iemand wil huren; ik voor mij verlang nu sterk dit eens te zien. Ik houd het voor een zeer natuurlijk verlangen van van eene jonggetrouwde, de bezitting van haren echtgenoot te leeren kennenDigby Borne heeft dit van een Schotsch familielid, een Mac- donal, geërfd het slot is het onderwerp van een heel leger romantische sagen, en wordt «de Wildernis" genoemd. Daar ik zoo verlan gend ben het te zien meent Digby dat wij zeer goed naar «de Wildernis" kunnen zeilen als gij er niets tegen hebt. «Waar ligt die plaats?" vroèg Nina. «In Roszshire. In de nabijheid zijn post kantoren genoegzoodat gij dagelijks schrij ven kunt als gij wilt «Maar men zal onze komst daar niet ver wachten hernam Nina. De dienstboden op Rokeby-House wachten ons maar in de «Wildernis" is niemand op onze komst voorbereid. Er zijn daar een paar oude bedienden «zeide Digdy Borne en alles zal gedaan wor den om ons verblijf in mijn oud slot aangenaam te maken. Kan ik niets zeggen om de strenge uitdrukking, die zich in uwe trekken open baart, miss Ninaweg te nemen «Het seizoen is zeer ver gevorderd voor hot Hoogland bracht Nina in «Maar daar is bij uitzondering liefelijk we der drong mrs. Borne verder aan. „-En wij zullen er maar een week blijven. Ik jsie gil wilt ons gansche genoegen bederven Nina en ons dwingen uwen zin te doen." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1