Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. BINNENLAND. De kamer heeft met 316 tegen 130 stem men de geloofsbrieven van den oud-minister Flourens goedgekeurd. Blijkens telegrammen uit de verschillen de plaatsen, waar de president der republiek voorbij gekomen is op zijne reis naar Bor deaux is hij overal met levendigen bijval begroet. De boulangisten gaan te Parijs een toontje lager zingen, en hoezeer het ook is af te keuren dat door manifestatiën vóór of tegen een of andere zaak of persoon wordt geageerd, een feit is het, dat de boulangisten wat minder overmoedig worden. De graaf van Parijs heeft partijgenoo- ten zijn denkwijze doen kennen aangaande de tegenwoordige crisis in Frankrijk. Het zijn oni zoo te zeggen nieuwe instructies, hij heeft deze onvermijdelijke crisis voorzien; hij ziet de zaken zeer donker in. De graaf heeft de gewoonte zijn orakeltaal te doen hoorenals er een of andere moeielijkheid is ontstaanhij leeft van het ongeluk van anderen. Hij kan deze gelegenheid niet laten voor bijgaan dat een oproerig soldaat een bewe ging veroorzaakt het is 's graven taak in troebel water te visschen hij treedt niet op om de Fransche natie uit haar verwikkelin gen te helpen integendeelhij maakt den toestand nog ingewikkelder. Hij heeft eerst bedaard de verkiezing in het Noorder-departement doen plaatshebben en zegt nu in duidelijke bewoordingen te zijn voor een algeheelen omkeermaar tegen boulangisme, en met dien algeheelen omkeer bedoelt hij natuurlijk een omkeer in reacti- onnairen zin: terugkeer tot het koningschap. Het doel heiligt de middelendenken dus monarchisten zoowel als boulangisten door manifestaties ziet men te komen tot revolutie, zij het dan ook voor gansch uiteenloopende doeleinden. Als een gevolg van den handel, die in den laatsten tijd in ridderorden is gedreven, is in de kamer het voorstel ingediend om de burgerlijke decoratiën af te schaffen. Floquet heeft verklaard dat de regeering zich tegen dit voorstel zal verzetten. De Standard ziet in de ontmoeting der koningin met de drie vorsten van het vredever bond een gelukkig voorteeken. De Daily Telegraph meent dat de ontmoeting tusschen de koningin en prins Bismarck de goede verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland versterken zal. Koningin Victoriavergezeld van prinses Beatrice en prins Battenberg, is Donderdag avond te 7 uren 25 naar Vlissingen vertrok ken. Het afscheid van de leden van het keizerlijk huis aan het stations was zeer har telijk. Door de menigte werd de koningin luide toegejuicht. De betering in den toestand des keizers houdt aande koorts is gering en ook de krachten nemen toe. De keizer heeft Donderdag bijna 4 uren buiten bed door gebracht, en ook de eetlust is steeds zeer bevredigend. BERLIJN27 April. De Reichsanzeiger bevat de benoeming van graaf Herbert Von Bismarck tot lid van het ministerie. Uit Rome wordt gemeld dat minister Crispi Maandag in de kamer geweigerd heeft twee interpellatiën van de afgevaardigden Cavallotti en Casta, (van de uiterste linker zijde), betreffende de binnenlandsche politiek en de sociale hervormingen te beantwoor den, niettegenstaande beiden levendig daarop aandrongen. De zaak heeft groot opzien verwekt. De reden hiervan, welke door een officieus blad wordt medegedeeldis dat Crispi van de uiterste linkerzijde alleen de afgevaardigden Bovis en Fortes te woord wil staan met andere woordendat hij wel te doen wil hebben met tegenstanders doch niet met hevige aanvallers, wel met een critiek doch niet met eene heftige veroordeeling. Te Osimo is van een nieuwen schouw burg welke men bezig is te bouwen het dak plotseling ingestort, met het noodlottig gevolg dat vier werklieden om 't leven zijn gekomen. Vermoedelijk is het gebruiken van een ouden balkals steunpunt van het dak, de oorzaak van de ramp. Er is dadelijk een onderzoek ingesteld. De Porte gaat zich een weinig ongerust maken over de beweging in Macedonië en op Kreta en heeft daartoe ook wel reden. Van sommige zijden werd verondersteld dat Griekenland er onder stak, maarte Kon- stantinopel schijnt men meer verdenking te hebben op Rusland, welke mogendheid zich in den laatsten tijd zeer actief heeft getoond in Macedonië en in diplomotieke kringen denkt men dat zij het gelóóf wil doen ingang vinden dat Griekenland inderdaad Macedonië bedreigt om den staat van zaken in Bulgarije tot een verandering te brengen. Vond dat gevoelen ingang bij de Bulgaren dan zou vorst Ferdinand genoodzaakt zijn naar Ma cedonië op te rukken om het aan den denk- beeldigen vijand te ontrukken of en dat is natuurlijk Ruslands hoofddoel hij zou afstand doen van de regeering. De Porte schijnt de zaak nogal ernstig op te nemen en wil de Helleensche propaganda met kracht tegengaan, te meer daar een aan tal opstandelingen of liever roovers van de schoone gelegenheid gebruik maken om hun slag te slaan. Met een zestigduizend man denkt de Ottomaansche regeering hen ge makkelijk te kunnen onderdrukken, een ern stige opstand wordt niet gevreesd; wel vreest zij dat allicht de politieke agitatie zou kunnen toenemen en daardoor de aandacht getrokken zou kunnen worden van de verschillende staten van Europa (steeds in een staat van gewapenden vrede verkeerende) dat vergete men niet. De beweging op Kreta boezemt de Porte minder ongerustheid in. UITVOE RIN GE N." WAALWIJK. Zondag 29 dezer des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" 1. Op het Kerkhof. De Vliegh. 2. De Nomen (op verzoek) Gevaert. 3. 4. La Valse des Etudiants. Bosselet. BAARDWIJK. Buitengewone uitvoering door de tooneel- vereeniging „Eensgezindheid", bij mej. dewed. N. L. Dekkers, op Maandag 30 April 1888 des avonds ten 71/a ure precies. Zie verder programma's. WAALWIJK, 28 April 1888. In plaats van de weekmarkt op Vrijdag 4 Mei 1888, zal te Waalwijk op Donderdag 3 Mei a.s. jaarmarkt gehouden worden. Dientengevolge zal de lokaaltrein no 411 (vertrek Geertruidenberg 7,13aankomst Waalwijk—Bezooien 7,51 's morgens) op Vrij dag 4 Mei 1888 nietdoch op Donderdag 3 Mei wel loopen. Naar aanleiding van een artikeltje, dat dë Prov. Ct. zich uit Drunen laat schrijven, als zoude het bericht omtrent de opening van het baanvak Waalwijk-Vlijmen daar voor een verdichtsel gehouden wordenherhalen wij wat wij reeds zeiden in ons nummer van 15 dezer: dat wel degelijk het plan bestaat ge zegd baanvak bij den aanvang van den zo merdienst in exploitatie te brengen. Dat noch de aannemers van den weg noch de ambtenaren daarvan iets met zekerheid weten, is begrijpelijk't is hunne zaak nietmaar eene aangelegenheid, die den minister raakt en de exploitatie-maatschappij. Dat deze laat ste, als zij exploiteeren moet, de minst nadeelige condities voor zich tracht te bedingen, is zeer natuurlijk; en daarover is men nog steeds in onderhandeling. Het hoofdbezwaar tegen de plannen der maatschappij schijnt te zitten in het niet be zetten der stations en wachthuizen; maar ten slotte zal men het wel tijdig eens worden. 't Is trouwens te hopen wantkomt dit gedeelte van den weg in Juni niet in gebruik, al heeft men er in den zomer minder nut van, tegen den winter zal men weer met de zelfde bezwaren hebben te kampenen dan zouden de lui wel weer teleurgesteld kunnen uitkomen. Met de onteigening van het nog te maken gedeelte Vlijmen's Bosch is nog geen aan vang gemaakt, daar alles nog onder water staat. Heden ochtend, ruim 3 uur, werd brand ontdekt in het huis, in de Stationsstraat, toe- behoorende aan J. Marks en bewoond door den timmerman C. Vivi. Het met riet on- derschoten dak en eenig op den zolder voor radig houtwerk, brandden nog al hevig, echter zonder dat het vuur zich een flinken uitweg naar buiten kon banen. 't Duurde nog al lang eer de brandspuiten ter plaatse waren en water gavenwellicht is dit een gevolg van het feit, dat de fluit, waarvan de nacht- wachts voorzien zijn, niet geschikt is om de inwoners te wekken. Door de vereenigde krachten der beide spuiten, waarvan de eene echter minder goed werkte was men den brand spoedig meester. De inboedel, waar van een gedeelte gered iswas verzekerd evenals het woonhuis. Oorzaak onbekend. Bij kon. besl. is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op 1 Mei 1888, benoemd mr. A. A. J. banin van Schimmel- penninck van der Oye, lid dier kamer; is benoemd tot president der arrond. recht bank te Breda Mr. B. Hulshoff, thans sub stituut-officier van justitie bij de Arrond.- rechtbank te 's Gravenhage. In Sttsbl. no. 76 is het kon. besl. van den 25sten April opgenomen, bepalende dat de zitting van de nieuwe kamers der staten generaal wordt geopend door eene commissie van 's konings wege, waartoe worden be noemd de ministers, hoofden van ministe- riëele departementen. De tijdelijke voorzitter van de tweede kamer, zijnde de heer van der Schrieck, als oudste lid in jaren, 2al in de vergadering van aanstaanden Dinsdagmiddag voorstellen om de eerstvolgende zitting te houden Woens dag, 2 Mei, twee ure 's namiddags, en als dan, nadat omtrent de toelating der leden zal zijn beslist, over te gaan tot het opma ken van de nominatie van 3 candidaten voor het voorzitterschap. De beëediging of belofteafneming van de leden der kamers, tot wier toelating besloten is, zal vermoedelijk, met machtiging des ko nings geschieden door den voorzitter en tijdelijken voorzitter van elk der kamers nadat zij zelf in handen van Z. M. ten pa- leize de gevorderde eeden zullen hebben af gelegd. Een groot aantal wetsontwerpen moet bij de ministerieele departementen ter indie ning bij de nieuwe kamer gereed liggen tot regeling van de pensioenen van bur gerlijke ambtenaren tot wering van bedrog bij den boterhan- del tot vervanging der wet van 6 Maart 1818, ter verzekering van de naleving van alge- meene maatregelen van bestuur, naar aan leiding van art. 56, al. 2, der grondwet tot verzekering der heffingen voor het ge bruik van rijkswerken en inrichtingenin verband met art. 174, al 2 der grondwet; tot verbetering van het Hellegat; tot herziening van het tarief van reis- en verblijfkosten voor landsambtenaren. In de Woensdag te Tilburg gehouden zitting van den gemeenteraad werden o. m. de geloofsbrieven van het gekozen lid, den heer J. M. Kerstens van Leeuwen, onder zocht, en besloten tot de toelating. Verder werd mededeeling gedaan van een adres van de „nieuwe koninklijke harmonie", waar bij wordt gevraagd om eenen aanmoedigings prijs van wege de stad Tilburg op het in Aug. te houden concours, waarna op voor stel van den voorzitter besloten wordt, burg. en weth. te machtigen vanwege de gemeente eenen prijs aan te bieden. Verder werd bij de goedkeuring van de aanbesteding voor eene vleesch- en boter markt het werk aan op één na den laagsten inschrijver gegund, omdat, zooals bleek, tij dens het openen der biljetten een biljet was bijgevoegd, en dit toevallig van den laagsten inschrijver was. Hierna werd de vergadering met gesloten deuren voortgezet. De Rotterdamsche kamer van koop handel heeft in hare laatste zitting be sloten zich tot den nieuwen minister te wen den, om hem te wijzen op het groote on recht, dat onze transito-handel ondervindt door de Engelsche wet op de Trademark. De redenen waarom de miliciens van de lichting van 1887, die aangewezen waren om 30 dezer met onbepaald verlof te ver trekken, tot nader order onder de wapenen moeien worden gehouden, is, dat de batal jons infanterie door dat vertrek (ongeveer 60 a 70 man per bataljon) zoodanig zouden worden verzwakt, dat niet altijd gevolg zou kunnen worden gegeven aan de in de laatste dagen toenemende aanvragen om detache menten infanterie, tot beteugeling of voor koming van ongeregeldheden. Dezer dagen is gemeld dat de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de lijn BoxtelWezel voor eigen rekening zou hebben overgenomen. Volgens het Utrechtsch Dagblad is dit be richt ter plaatse, waar men dit het eerst zou kunnen en moeten weten, volkomen onbe kend. Aan de stemming 11. Dinsdag voor een lid van den gemeenteraad te 's Gravemoer namen 71 kiezers deel. Toch bevatte de stembus 72 briefjes. Hiervan verkreeg de heer W. Versteeg 36 stemmen en werd hij als de verkozene beschouwd. Te laat begreep echter het stembureau dat door genoemde informaliteit (72 briefjes) deze stemming ver nietigd zal moeten worden en derhalve Ver steeg niet gekozen is. Door het kantongerecht te Middelburg is beslistdatwanneer meer buitendeuren van hetzelfde gebouw toegang geven tot een lokaal, waar sterke drank in het klein wordt verkochtonverschillig of men door die deu ren al dan niet rechtstreeks zoodanig lokaal binnentreedtkrachtens artikel 13 der drank wet boven of terzijde, van elke buitendeur het woord „vergunning" te lezen moet zijn. Aan het ministerie van waterstaat, han del en nijverheid is aanbesteed: het verlen gen van den bestaanden stroomleidenden dam aan het boveneinde van den Ameronder de gemeenten Made en Drimmelen en Geer truidenberg tusschen de kilometerraaien 54 en 56, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver was de heer L. Volker Az., te Sliedrecht, voor f27,000. Gevraagdeen schoenmaker bekend met Italiaansch (dubbel) boekhouden Eenige dagen geleden deed het bericht de rondedat men aan de candidaten voor baas-schoenmaker in de cellulaire gevange nis te Breda de vraag had gedaan of zij be kend waren met Italiaansch (dubbel) boek houden. Uit de voorloopige aanstelling, die heeft plaats gehad, bleek dat het wel dege lijk ernst was met het stellen dier vraag. Uit de 140 sollicitanten was een 9tal opge maakt en uit dit een 3talonder deze drie personen, die op het schoenmaken, doch niet op het boekhouden zich hadden toegelegd was er toch een, en wel een Bredaenaar, die behalve kennis van het schoenvak ook be kend was met het gewoon (eenvoudig) boek houden, maar neen dit was nog niet genoeg voor de gevorderde administratieve bekwaam heid, slechts het dubbel boekhouden kon in aanmerking komen, zoodat ook dit drietal werd afgewezen en voor drie maanden is aangesteld een heer, werkzaam op de ge meente-secretarie te Drunendie wei dubbel boekhouden maar weinig van het schoenvak verstaat, reden waarom een tijdelijke benoe ming heeft plaats gehad. Zou de meening niet gewettigd zijn, dat iemand gezocht werd voor het bureauvakmaar die zal moeten figureeren op de beambtenlijst voor baas- schoenmaker, vraagt het Centrum. Sedert eenige dagen wordt te Maastricht vermist de heer v. d. W., commissionair in effecten. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Terwijl het St. Sebastiaans gilde te Goor- le (bij Tilburg) dezer dagen feest vierde in een lokaal, waarin alleen leden toegang had den, drong een dronken kerel binnen, die na buiten te zijn gezet, door de ruiten weer binnensprong en daar met het mes in de hand zoo woest aanging, dat men voor on gelukken vreesde. Men wist hem het mes gelukkig te ontnemen en den dader te ar resteeren, die eerst kort geleden uit de ge vangenis ontslagen was, wegens het afbijten van den neus van een politie-agent. Uit Gestel kan het volgende worden medegedeeld: Volgden de andere gemeenten met Eind hoven aan het hoofd het voorbeeld van onzen burgemeester en onze burgers, spoedig zou het ruitenbreken tot de geschiedenis behooren. Bleven wij altijd nog van deze treurige bal dadigheid verschoond, Maandagavond sche nen de belhamels Gestel tot het terrein hun ner werkzaamheden uitgekozen te hebben. Of hun dit goed bevallen is, valt wel te be twijfelen. Nadat zij eenige glasruiten ver brijzeld h.idden, werden zij door den burge meester en een 50tal inmiddels toegeschoten burgers achtervolgd, en weldra waren H. L. uit Eindhoven en L. K. uit Stratum in handen van het volk, dat dadelijk de lynchwet toe paste, terwijl een derde W. K. uit Eindhoven aan de woede van 't volk wist te ontkomen. Den halven nacht hebben de burgers wacht gehouden, stonden steeds gereed en hadden afgesproken om op het eerste teeken geza menlijk op te treden. De belhamels kwamen echter niet terug, ofschoon dat oorspronkelijk in hun plan schijnt gelegen te hebben. Voor taan zal 's avonds een burgerwacht een rond gang maken, die Zaterdag, Zondag en Maan dag verdubbeld zal zijn. -— Woensdag is te Vucht het lijk van den heer Van S., boekhouder op de fabriek Bo- gaerts, uit eene sloot opgehaald. De heer Van S., die zijne woning den vorigen morgen verlaten had met het doel wilde rozenstekken voor zijnen tuin te gaan snijden, is bij die bezigheid te water geraakt. Men vond de gesneden stekken met het mes in de nabijheid van het lijk. Uit Nijmegen wordt gemeld Zekere Ferrari, verver van beroep, bracht Woensdag voormiddag alhier aan zijne huis vrouw door middel van revolverschoten le vensgevaarlijke wonden toe, en schoot zich zelf daarna op de plaats dood. Huiselijke onaangenaamheden, gevolg van het misbruik dat de man van sterken drank maaktemoeten als oorzaak dezer droevige gebeurtenis beschouwd worden. Het is gebleken, dat de vrouw door twee revolverschoten is getroffen, waarvan een de linkerhand heeft doorboord en een door de slaapstreek in het hoofd is gedrongen, zoodat haar toestand hopeloos mag genoemd worden. De kogels, die uit eene revolver van groot kaliber zijn geschoten zijn nog niet uit de wonden verwijderd kunnen worden. Te Steenbergen heeft een arbeider bij het graven van eene sloot, in een aarden pot ruim honderd zilveren en gouden muntstukken gevonden. Volgens deskundigen is de munt uit den tijd van keizer Maxiliaan I, en dus vier honderd jaren oud. Donderdag had H. R. te Etten (N. B.) het ongeluk van een vrij hoogen zolder te vallen en met het hoofd op de steenen terecht te komen. De man, die vrouw en vijf jeug dige kinderen heeft, verkeert in zorgwekken- den toestand. Te Stein (L.) zijn vijf landbouwerswo ningen afgebrand. Oorzaak onbekend. Slchts drie waren verzekerd. De gebroeders R., te Etten, die verleden week wegens mishandeleng en moord op den 2ljarigen V. G. aldaar in arrest werden ge nomen hebben thans volledige bekentenis afgelegd. Dinsdagmorgen ongeveer half vijf brak brand uit op den zolder eener arbeiderswo ning in de zoogenaamde „Poort van 's lands Welvaren," een onaanzienlijk steegje in de onmiddellijke nabijheid van de gemeente-gas fabriek te Bergenopzoom. Het vuur was spoedig gebluscht zoodat alleen het dak ver nield werdterwijl de schade aan huisraad

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2