Nummer 36. Donderdag 3 Mei 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, zich onledig houdende met het opmaken van het verslag betreffende den toestand van handelscheepvaart en nijver heid over het jaar 1887, verzoekt heer en in- dustriëelen haar zooveel mogelijk iulichtin- tingen te verschaffen en bijzonderheden mede te deelen omtrent hun bedrijf, trafiek of fabriek. Waalwijk 26 April 1888. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau ran Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De afgeloopen week was kalmer dan hare voorgangsters. De beterschap in den gezond heidstoestand van keizer Frederikde te genwoordige kalmte der Oostersche crisis, en de oogenblikkelijke afwezigheid van storende gebeurtenissen in de wederzijdsche betrek kingen der mogendheden, hebben eenigszins de levendige bezorgdheid van den laatsten tijd verminderd en de gemoederen in zekere mate tot bedaren gebracht. Toch is de staatkundige toestand van Eu ropa steeds dezelfde. De nieuwe verwisseling van hoofd des staats, die men in Duitschland vreest, is maar een quaestie van tijd; de oplossing der Bul- gaarsche crisis is nog in lange niet gevonden en de houding der regeeringen tegenover elkander laat ruimte voor steeds te vreezen staatkundige verrassingen. 't Is mogelijk, dat de reis der koningin van Engeland niet is ingegeven door dringende staatkundige overwegingenmaar 't is niet twijfelachtig dat in hare bijeenkomsten met den koning van Italië, den keizer van Oos tenrijk en ten slotte met prins Bismarck er tusschen die machtige personen gedachten- wisselingen hebben plaats gehad, van groot gewicht in den tegenwoordigen toestand van Europa. Te Weenen vooral hoopt men, dat de vriendschapsbanden welke, ten allen tijde beide landen vereenigd hebben, er nauwer door zullen toegehaald worden en dat Oos tenrijk door de gemeenschappelijkheid van be langen in Engeland een ernstigen steun zal vin- Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 61 door LUCIFER. Hoofdstuk XXXIII. OPENING DER VIJANDELIJKHEDEN. «Celeste, gij moet hier in deze kamer slapen,' zeide mrs. Borne tot hare bediende, „en gij moet zeer waakzaam zijn; miss Rokeby is vertwijfeld en zal zeker pogingen doen om te ontvluchten.' «Ik vrees wel geene vervolging," zeide mr. Borne nadenkend, //maar ik zoude onze vervolgers gaarne op een verkeerd spoor brengen. Ik wilde aat ik lord Stonefield tegelijk met den scherp- zinnigen mr. Harpe naar 't vasteland kon lokken. Hoe kunnen wij het nu aanleggen oiu hen te doen gelooven, dat wij op 't vasteland zijn." Een tijdlang zaten zij daarover na te denken. //Ik heb het,' zeide Geleste eindelijk. „Ik heb eene zuster, welke te Brussel woont. Gij moet eenen brief schrijven in het handschrift van mejuffrouw en van Brussel gedateerd. Ik zal hem aan miine zuster bezorgen, die hem dan in Brussel op de post kan doen. Dat is 't beste wat wij doen kunnen. Een der matrozen zal mijnen brief, tegelijk met den ingesloten naar Inverness brengen. Keurt gij dit goed Dit plan beviel aan mr. en mrs. Borne", en zij besloten het uit te voeren. Het gansche gezel schap keerde naar het salon terug. Mrs. Borne haalde een brief voor den dag. dien zij van Nina van uit het pensionaat had ont vangen en dien zij, als mogelijk nog ooit kun nende dienstig zijn, had bewaard. Mr. Borne was nog in 't bezit van de enveloppe van den door Nina aan haren verloofde geschre ven en onderschepten brief. den tegen Russische ondernemingen in het Oos ten te meer daar men de staatkunde van Bismarck hoe langer hoe meer begint te wantrouwen. De gereserveerde ontvangst door de bevolking van Berlijn en de Duitsche pers aan Engelands koningin bereid, is een teeken van het gewichtdat Duitschland hecht aan een verzoening met Rusland. De houding van den kanselier in zake het hu welijk van prinses Victoria met den prins van Batten berg is hiervan een on wederleg- baar bewijs 't zou dus schijnen dat er uit dezen toestand een nieuwe groepeering der mogendheden zou moeten volgenals men geen rekening had te houden met de steeds verrassende combinaties van den machtigen staatsman. De boulangistische veldtocht is nog steeds op dezelfde hoogtewel wekt hij hevige te genstrijdige manifestaties, die zelfs nieuwe wanordelijkheden in de straten van Parijs en andere steden hebben veroorzaaktmaar niettemin blijft het een ernstig gevaar voor Frankrijk. 1 )e reis van president van Carnot naar het zuiden loopt zonder kenteekenende gebeurte nissen af; de bevolking juicht hem op zijn doortocht toe maar men weet dat in Frank rijk de openbare meening licht ontvlambaar is en lichtelijk verandert, en dat het Fransche volk gemakkelijk vandaag verbrandt wat het gisteren aanbeden heeft. Aan de toebereidselen voor de aanstaande tentoonstelling te Brussel, en den „Grooten In ternationalen Prijskamp", wordt ijverig ge werkt, en men vordert vlug. Zooals reeds gemeld is, worden de tuinen den 5en Mei a. s. en de gebouwen den 19en Mei veer tien dagen later dan eerst bepaald was geopend. Ongelukkig loopen er reeds nu geruchten, dat de commissie voor de tentoonstelling zich zal moeten failliet verklaren. Toegerust niet die hulpmiddelen en zijne be kwaamheid in het namaken van handschriften zette mr. Borne zich aan het werk, om eenen uit Brussel gedagteekenden brief in Nina's naam te schrijven. Terwijl hij daarmede bezig was, schreef de Franpaise eer.en brief aan hare zuster en verzocht haar den ingesloten brief op de post te bezorgen. Victoria Borne gaf hare kamenier eene bank noot om haar schadeloos te stellen voor den bewezen dienst. De dubbele brief werd denzelfden avond nog gereed gemaakt en verzegeld; den volgenden ochtend zeilde Digby Borne zelf er mede naar Inverness^ora hem op de post te bezorgen. Dit was dns de brief, door lord Stonefield van zijn hofmeester te Londen ontvangen en door den jongen graaf onmiddellijk voor valsch gehouden. Maar, ofschoon de brief zijn doel miste en niet vermocht den jongen graaf te misleiden gaf hij hem toch ook geen opheldering omtrent Nina's verblijf. Hij ging voort haar te zoeken. Mr. Harpe en geslepen detectives hielpen hem, maar het gelukte hun allen niet eenig spoor van het verdwenen jonge meisie te vinden. En zij, ver borgen in de verre Schotsche wildernis, inge sloten tusschen rotsen en bergtoppen, wachtte te vergeefs op de komst haars verloofden. Hare vijanden waren inderdaad sluwer, dan zij gemeend had, en het scheen werkelijk dat Digby Boine's woorden zouden bewaarheid worden, dat de zaak tusschen belegeraars en belegerde eene vraag van weerstand bieden worden zoude. Wie zou zich eerst onderwerpen en toegeven tengevolge van de sombere eenzaamheid en de vreeselijke gestrengheid van den met rassche schreden naderende Hooglandschen winter. Hoofdstuk XXXIV. DE OPENING VAN HET TESTAMENT. Het plotseling overlijden van mrs. World was een zware slag voor de arme Lilly Lark, die de wel overspannene, maar buitengewoon goedhar tige vrouw in korten tijd als eene moeder had leeren beminnenzij kleedde zich aan en kwam Na afloop van het eerste politieke diner, dat Boulanger Vrijdagavond in het „Café Riche" aan geestverwanten uit de kamer ge geven heeft, hebben mariifestatien plaats ge had, waarvan eenige arrestatièn het gevolg zijn geweest. Onder de gearresteerden be vonden zich Paul Déroulède, Sussini en Hé risse, die weder spoedig op vrije voeten zijn gesteld. Van Déroulède zijn in het gedrang de kleederen geheel gescheurd, bovendien heeft hij en ook anderen nog stokslagen ontvangen. Het Boulangistische comité is besloten der regeering krachtig weerstand te bieden, heeft Déroulède verklaard. Reeds nieuwe incidenten in de departementen en te Parijs worden voorbereid. Daar de regeering is voorgegaan, voegde Déroulède er bij, bui ten haar recht te treden, door de arresta- tiën van Vrijdagavond, waarom zouden wij dan binnen de grenzen der wet blijven Laguerre, die de adjudant van Bou langer genoemd kan wordenbereidt een reisplan voor Boulanger voor in het Noorder departement. Laguerre zal aan de direc teurs der mijnen te Anzin toestemming vra gen om in de mijnen af te dalen. Aan den president is te Bordeaux een banket aangeboden, waarbij de heer Carnot een toespraak heelt gehouden, die buitenge woon veel bijval heeft verworven. In het bosch van Boulogne heeft tusschen twee kunstcritici Dupuis en Habert tenge volge van een gevoerde polemiek een duel plaats gehad, Habert trof zijn tegenstander zoo ongelukkig, dat hij onmiddellijk dood ter aarde stortte. De moordenaar en zijn ge tuigen namen de vlucht, terwijl de getuigen van den overledene den commissaris van het feit in kennis stelden. Het parket heeft een onderzoek ingesteld en laat Habert met zijn getuigen opsporen. In een café te Parijs, is een bijeen komst gehouden tot stichting van een bond om onder het opkomend geslacht propaganda voor Boulanger te maken. Laisant is tot pre sident van den bond gekozen. bleek en aangedaan in de kamer van mrs. World, vervuld van een nameloos gevoel van verlaten heid. 't Scheen dat het noodlot haar vervolgde en dat allen, die zij liefhad, door een vloek ge troffen werden. Hare ouders waren dood haren jongen echt genoot had men van hare zijde weggerukt en nu was hare oudtante gestorven en zij weder alleen. Zij was niet zelfzuchtig in hare smart, maar zii kon niet nalaten over hare bittere verlatenheid te weenen, als zij over het reeds verstijfde li chaam heenboog en de bleeke koude lipnen kuste. Brown kreeg spoedig hare zelfbeheersching terug. Er was veel voor haar te doen. Zij moest hare tranen weerhouden totdat zij tijd zoude hebben uit te weenen. Zij moest er zorg voor dragen dat alles geregeld en naar behooren geschieddezooals de achting voor haar overle dene meesteres, die zij zoo zeer bemind had, vorderde. Haar eerste werk was geweest Lilly en de dienstboden te wekkenvervolgens had zij on middellijk om den huisarts gezonden, en om mr. Burgesz, den advocaat van mrs. World. De geneesheer kwam het eerst. Hij verried in 't geheel geen verrassing de oude dame dood te vinden en zeide tot Brown dit reeds maanden verwacht te hebben. De rechtsgeleerde kwam, terwijl de dokter nog in huis wa3. Tijdens haar leven had mrs. World reeds bevolendat na haren dood mr. Burgesz alle beschikkingen in haar huis zou nemen. Hij verzegelde daarom hare schrijftafelnam al hare persoonlijke papieren in bewaring en trof de noodige maatregelen voor de teraardebestelling. Den volgenden ochtend verscheen het overlij densbericht in alle couranten en in den namiddag van denzelfden dag reed een rijtuig aan het sterf huis voor, waaruit mr. en mrs. Bridge stegen. Zij klopten luide en een bediende haastte zich haar te openen. *Ik verneem uit de nieuwsbladendat mijne goede tante dood is, Topper,' zeide mr. Bridge tot den bediende; «waarom kreeg ik geen bericht Te Toulouse werden Zaterdagavond ernstige wanordelijkheden gepleegd. Tenge volge van eene manifestatie der studenten tegen Boulanger, kwamen verschillende jon gelieden uit de voorsteden voor de vereni gingslokalen der studenten bijeen. Uit een der vensters van een lokaal, waar 300 stu denten bijeen waren, werden vier revolver- scholen gelost. De manifestanten werden daarop woedendzij verzetten zich tegen de politiede troepen werden ontboden en de gendarmerie maakte een charge, waardoor de straten volkomen werden schoongeveegd. Met 312 stemmen tegen 132 verleende de kamer van afgevaardigden toestemming voor de uitgifte der groote loterijleening ten behoeve van het kanaal van Panama onder voorwaarde dat uitdrukkelijk vermeld wordt dat de regeering niet aansprakelijk isterwijl tevens bepaald moet wordendat de Fran sche industrie alle werktuigen moet leveren, voor de voltooiing vereischt. Het congres der Noord-Amerikaansche Unie heeft het voorstel aangenomen om deel te nemen aan de Parijsche tentoonstetling in 1889. Het krediet hiervoor verstrekt be draagt 250,000 dollarsonder voorwaarde dat het Amerikaansche spek in Frankrijk op nieuw als invoerartikel zal worden toegelaten. Een der hechtste en oudste staatsinstellin gen van Engeland zal binnenkort een hevi- gen schok krijgen Salisbury de premier heeft in een der laatste zittingen van het hoogerhuis aangekondigd, dat binnenkort een wetsvoorstel zou worden ingediend tot her ziening van de grondslagen waarop het huis is gevestigd. Men herinnert zich hoe het hoogerhuis een gevoeligen schok heeft ge kregen door zijn verzet tegen de agrarische hervormingen voor Ierland en de kieshervor- mingen van Gladstone. Zooals men weet is toen gezegd van liberale zijde dat het huis moest worden herzien of geheel ontbonden en gedurende die drie of vier jaar is de houding er niet op verbeterd door de volks partij tegenover het hoogerhuis aangenomen; de aristocratie bij uitnemendheid had de macht der democratie te gering geschat. van hare ziekte «Mrs. World is heel plotseling gestorven, mijn heer,' antwoordde de bediende eerbiedig. «Waarom heeft men mij niet onmiddellijk na haren dood getelegrafeerd «Dat weet ik niet, mijnheer. Mr. Burgesz heeft alle beschikkingen gpnomen." «Breng ons naar onze kamer, Topper. Gij zult wel weten dat ik de erfgenuam der oude dame ben. Ik ben de neef van haar overleden echtge noot, die haar zijn gansch vermogen naliet. Nu gaat alles op mij over. Ik zal u hier in huis houdenTopperals ik hier kom wonen wat onverwijld zal gebeuren. Maar komaan breng ons naar onze kamer.' Topper aarzelde. «Vergeef mij, mijnheer, maar eerst moet ik mrs. Brown spreken. Miss World raag niet ge stoord worden en ik weet niet welke kamer mrs. Brown u zal aanwijzen." „In alle geval de gele kamer,' zeide mrs. Bridge ep hoogen toon. «Wij moeten de beste kamer van hetlieele huis hebben wat ook Brown of iemand anders daartegen mocht hebben in te brengen." «Miss World, bewoont de gele kamer,' zeide Topper. «Miss World!' hernam mr. Bridgehoonend; „en wie is dan miss World, als ik het vragen mag?' z/'t Is de jonge nicht van mrs. World, welke deze van Canterburry mede herwaarts gebracht heeft. Onze meesteres heeft ons bevolen haar miss YVorld te noemen. Als gij even in het sa lon wilt jjaan zal ik mrs. Brown roepen.' De Bridges gingen in het salon om op Brown te wachten en lieten uiterlijk niets merken var. de onrastdie zij gevoelden. „Gij gelooft toch niet dat de oude een testa ment gemaakt heeft, waarbij zij Lilly Lark tot hare erfgename heeft benoemd?" fluisterde mrs. Bridge haren echtgenoot toe. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1