Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. STAAT VAN BRIEVEN Toen onlangs in het lagerhuis dienaan gaande werd gesproken bleek dat ook daar een herziening van het hoogerhuis algemeen ingang vondhet voorstel tot herziening werd wel niet aangenomen maar dat was alleen omdat de hooge heeren niet zoo eens klaps zouden opschrikken. Men wilde liever dat het initiatief tot hervorming van de le den zeiven uitgingdau had het meer het voorkomen van een vrije handeling met be waring van hun waardigheid. De leden van het hoogerhuis begrepen hun eigen belang nieteen voorstel van lord Roseberryaan gaande hervorming, werd met een non possumus beantwoord. In de regeering schijnt nu een andere ge- dachtenstroom te zijn gekomen want zij heeft beloofd een wetsvoorstel in te dienen waar door naast de mannen van hooge geboorte ook mannen zouden zitten die alleen aan hun talenten of verdiensten die eer danken. Dit is de eerste stap van hervorming er zullen er meer volgen. In Ierland wordt een dame, miss Norah Fitzmaurice door de landliga geboycot. Daar zij toch hare kerkelijke plichten wilde ver vullen is zij verplicht geweest zich Zondag door zestien agenten op haar tocht naar de kerk te laten escorteeren. In den toestand van keizer Frederik van Duitschland is de verbetering aanhoudende vreesde men eenige dagen geleden ieder oo genblik het einde gekomennu stemmen de geneesheeren daarin overeen dat het on middellijk gevaar geweken is en dat in het lijden naar allen schijn een pauze is inge treden van eenige weken. Zelfs worden reeds geruchten vernomen van een voorgenomen overbrenging des keizers van Charlottenburg naar het zachtere klimaat van Wiesbaden. Ingevolge die reis of liever er mede samen gaande, zou aan prins Wilhelm een gmotere macht worden verleend, zijn plaatsvervanging zou meer op een eigenlijk regentschap gaan gelijken. Ongetwijfeld zal geheel Europa zich ver heugen in de verbetering zij zij dan ook slechts tijdelijk in het lijden der keizers. De verklaring van prof. Bergmann, dat hij niet langer aan de geneeskundige behan deling des keizers deel wil nemen en zijne hiervan naar Charlottenburg gezonden ken nisgeving hebben niet weinig opzien gebaard. Tusschen Mackenzie en Bergmann bestond sedert geruimen tijd een ernstig verschil van zienswijze. Reeds te San Remo wilde Berg mann ofschoon door keizer Wilhelm als diens vertrouwde geneeskundige raadsman derwaarts gezonden zich terugtrekken, maar op bepaald bevel des keizers gaf hij daaraan geen gevolg. Ook de tegenwoordige kroon prins Wilhelm was op zijne handen aan prins Bismarck moest hij herhaaldeiijk offici eel verslag van den loop der ziekte geven. De rechtstreeksche aanleiding dat Bergmann nu zijn ontslag genomen heeftwas o. a., dat in de laatste dagen verschillende bladen brieven hebben opgenomen, door Mackenzie met zijn naam voluit onderteekend waarin persoonlijke aanvallen op prof. Bergmann ge daan en zijne diensten overtollig genoemd worden. Dit kwam hier vandaan dat Mac kenzie vermoedde dat de ongunstige beoor deelingen over de Engelsche geneeskundigen in de dagbladen van Bergmann uitgingen. Thans is de bekende heelkundige directeur van het Charité hospitaal te Berlijn, de 70 jarige geheimraad von Bardeleben in de plaats van Bergmann bij den keizer in con sult geroepen. Een groot proces is te Berlijn aange- van tegen den bankier Raiff, wegens ver duistering van hem toevertrouwde gelden. Voorloopig zijn niet minder dan 160 perso nen, die benadeeld zijn geworden, als getui gen geroepen, terwijl bovendien nog 46 aan klachten wegens bedrog tegen hem aanhan gig zijn. Het bedrag zijner oplichterijen be loopt ongeveer een millioen mark. In de zitting van het huis van afge vaardigden bij de behandeling van het wets ontwerp tot voorziening in den nood der door overstrooming geteisterde strekengaf de leider van het centrumde heer Windt- horstin overwegingvoor het leggen van nieuwe dijken ook den raad van Nederland- sche waterbouwkundigen in te roepen. De minister Maybach antwoordde dat de regee ring reeds bezig is zich op de hoogte te stellen van de waterstaatstoestanden, zoowel in Nederland als in andere landen. Volgens berichten uit Straatsburg zou de politie beslag gelegd hebben op verschei dene kisteninhoudende brochures met de biografie van Boulanger. Over Zwitserland zouden deze kisten naar den Elzas verzonden zijn. Het aantal zelfmoorden in het Beiersche leger neemt schrikbarend toe. In de maand Februari hebben niet minder dan tien sol daten zich van het leven beroofd. De paus heeft voor eenigen tijd een schrij ven aan de Iersche bisschoppen doen toe komen, dat binnenkort openbaar zal gemaakt worden. Naar verzekerd wordt, komt in dien brief het verbod aan de katholieken voor om het „boycotten" in hunnen strijd voor hunne vrijheden of rechten op te nemen, en in het algemeen drukt de paus hun gehoor zaamheid aan de wetten op het hart. Het heilig Officie had vooraf beslist, dat het „boycotten" onwettig is, en die verklaring is door den paus goedgekeurd. Nadat Zaterdag Z. H. de paus eene audiëntie verleend had aan de bisschoppen van 's Bosch, Breda en Roermond, werden Zondag de Nederlandsche pelgrims ontvan gen. Op een door den aartsbisschop van Utrecht voorgelezen adres antwoordde de paus in het fransch. Z. H. prees de Neder landers wegens de trouw aan hun geloof en spoorde hen aan daarin te volharden. Ten slotte gaf hij hun zijn zegen. Onder andere geschenken ontving de paus een prachtig album met gezichten en be schrijvingen, allen door Nederlandsche ka tholieken vervaardigd. In een gedeelte van Dobroutja, dat na den laatsten oorlog aan Bulgarije is afgestaan, is een revolutionnaire beweging uitgebroken welke tegen Vorst Ferdinand is gericht. De boeren hebben de wapenen opgenomen en de locale autoriteiten gevangen genomen. De regeering heeft de troepen uitgezonden en het gerucht liep te Bucharest, dat een bloedige schermutseling tusschen de opstan delingen en de soldaten heeft plaats gehad. De verhouding met Griekenland is zeer gespannen. De troepen op de grens van Rumelië worden naar de Grieksche grenzen gedirigeerd. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News, dat de Russische regeering bevolen heeft de joden uit Helsingfors te verdrijven, met uit zondering alleen van die joden, die in het leger dienst doen, alsmede van hunne kin deren. De Finsche pers verzet zich met kracht tegen dezen maatregel. Vluchtelingen uit Ondurman te Wady Haifa aangekomen, melden dat de mahdi door zijn luitenant vermoord is en dat de moordenaar het bewind heeft overgenomen. New-York, 30 April. De expres van New- York naar Washington is nabij Philadelphia in botsing gvveest met een anderen trein. De locomotief verbrijzelde vier wagens. Zeven tien personen werden gedood of zwaar ge wond. Verzonden gedurende de le helft der maand April 1888 geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. 1. Mej. P. Verhulst. Amsterdam. 2. Wed. T. H, Kouwenberg. Leiden. Verzonden geweest naar Belgie. E. Ernest. Brussel. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. WAALWIJK, 2 Mei 1888. Tot nadere bevestiging van hetgeen wij schreven omtrent de exploitatie van het baanvak Waalwijk—Vlijmen, van den spoor weg ZwaluweBosch bij den aanvang van den zomerdienstkunnen wij thans mede- deelen dat een gedeelte van het materiaal voor de indienststelling noodig, reeds op het station alhier is aangekomen. Ook is reeds opgaaf gevraagd van het vereischte rollend materieel. Op 3 Mei vertrekken aan het station alhier per trein 406 ongeveer 50 en op 7 Mei ongeveer 105 miliciens met de geleiden de officieren per spoor naar Geertruiden- berg. Van den 1 Mei a. s. af en tijdens den duur der internationale tentoonstelling te Brussel, zullen de retourkaarten door stations der staatsspoorwegen naar genoemde stad af gegeven geldig zijn voor acht dagen. Retourkaarten uitgereikt des Zaterdags zullen daarentegen tien dagen geldig zijn. Echter maken hierop eene uitzondering de kaarten, die genomen worden te Bergen- opzoom RozendaalOudenboschEtten en Leur, die slechts 4 dagen geldig blijven. Evenals het vorig jaar worden ook dit jaar weder rondreisbiljetten voor Nederland en Belgie verstrekt, zoowel voor rondreizen tot een gezamenlijk af te leggen traject heen en terug voor 400 kilometer als 600 km. Die voor 400 km. zijn 20 en die voor 600 km. 45 dagen geldig. Exemplaren voor op te maken itineraires kunnen op aanvrag tegen betaling aan de stations besteld worden. Aan de stations der lijn Lage Zwaluwe Waalwijk worden vanaf 1 tot en met 4 Mei pelgrims- plaatskaarten uitgegeven voor de bedevaart op 5 Mei a.s. naar Sichem, terug 6 Mei. Aan de tusschengelegen wachtposten kan men met die kaarten ook in- en uitstappen, mits de kaarten genomen zijn aan het voor gaand station richting Waalwijk. Te Breda zijn Zondag, begunstigd door fraai weder, met groote opgewektheid de groote voorjaars-harddraverijen en wedren nen gehouden, met den navolgenden uitslag: W elkomstprijs, harddraverijen onder den man voor paarden uit Noord-Brabant, die nog nooit een len prijs gehad hebben af stand 1200 meter le prijs f50 Apollo van J. Potters Breda 2e pr. f 20 Emma, van Siemons, Breda. Prinsen h age -Stakes, wedren op de vlakke baan voor officieren en gentlemen ri ders uit Nederland. Afstand 1400 meter, le prijs, f200, Jarl, ex-Jesuit II, van luit. Metelerkamp, Amersfoort; 2e pr., f 75, Demi Dieu van luit. Jhr. Rutgers van Rozenburg Breda; 3e pr. f25, Lady, van luit. Meteler kamp, Amersfoort. Nationale Harddraver ij, aange spannen voor 2 of 4wielige rijtuigen voor Nederlandsche paarden van iederen leeftijd Handicap met verschillenden afstand, mini mum afstand 1800 meter, le prijs f200; de Vetlok van Joh. de Mol, 's Gravenhage 2e prijs f 100 N. N. van Van Wickevoort Crommelin Haarlem; 3e prijs f25 Apollo van J. PottersBreda. J u b i 1 - p r ij s. Militaire wedren over hindernissen, uitsluitend voor officieren van het Ned. en Ned.-Ind. leger, voor paarden van 4 jaar en ouder, het eigendom zijnde en bereden door genoemde officiers, le prijs f 350 Valenda, van Jhr. Rutgers van Rozen burg, Breda; 2e prijs f 100, Jasmine van lt. Punt, Arnhem 3e pr. f 50 Ringma van lt. van Hoogstraten Amersfoort4e prijs f25 Bomber, van lt. Metelerkamp, Amers foort. D a m e s-p r ij s. Jachtrijden voor officie ren en gentlemenriders uit Nederland. Af stand 1800 M. ongeveer, waarvan 1300 M. achter een jagermeester en 4 a 500 M. flat race. le prijs f 100 Jarlex-Jezuit II, lt. Metelerkamp Amersfoort2e pr. een ver- meille medaille Banderolle van lt. Erzey Bredaeen zilveren medaille Elize, van luit. Van de Mersch 's Gravenhage. De stafmuziek van het 6e reg. inf. luisterde de feestelijkheden op. De gezamentlijke kegelvereenigingen te Nijmegen hebben besloten tot het geven van een „Nationaal Kegelconcours" op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni a. s. Het concours zal bestaan uit a. Een- korpswedstrijd. b. Een personeele wedstrijd. Voor den korpswedstrijd worden uitgeloofd vier of meer medailles naar gelang van de deelnamevoor den personeelen wedstrijd verschillende prijzen. De mededinging is vrij doch alleen voor bestaande vereenigingen. Aan den korps wedstrijd wordt door 5 afgevaar digden van iedere vereeniging deelgenomen. Op het feestterrein zullen concerten mati- néesvuurwerk en verdere feestelijkheden plaats hebben. Er zal gelegenheid worden gegeven £t f2.per couvert, aan een ge- meenschappelijken maaltijd deel te nemen mits men dit acht dagen te voren aan het bestuur mededeele. Tot het geven van nadere inlichtingen stelt zich gaarne beschikbaar de regelings-com- missie van het Nationaal Kegelconcours te Nijmegen. Omtrent de audiëntie der Nederlandsche bedevaartgangers bij Z. H. lezen wij in de „Tijd" o. a.: Zondagmiddag op audiëntie bij Z. H. De paus trad de Sala Ducale binnen, waar de Nederlandsche pelgrims en achter hen de Tyrolers en de bedevaartgangers uit Bergamo geschaard stonden. Na ons den zegen ge geven te hebben, nam de paus plaats op zijn troonzetel, die door de kardin. Mazzella, Rampolla, Zigliari,Ricci, Sacconie, Ledoc'nows- ki, Christofori. en Melchers omgeven werd. Mgr. Snickers trad met drie andere bisschoppen, welke Zaterdagavond reeds door Z. H. in particuliere audiëntie ontvangen waren, en het comité vóór den pauselijken troon, en las een adres voor, waarin den paus de hulde werd aangeboden van de Nederlandsche bis schoppen de geestelijkheid en het volk, welke gezamenlijk het jubelfeest van den H. vader gevierd hebben en nu, voor zoover niet hier aanwezig, in hun gebeden de pelgrims vergezelden, die zich om den opperherder verdringen. De H. vader antwoordde dat de gevoelens, door den aartsbisschop uitgedrukt, den Nederlanders en hun standvastig karak ter waardig waren. Na het eindigen der rede van Z. H. wer den de bisschoppen tot den voetkus en het kussen van den ring toegelaten. Prof. Jan sen bood het „Album Neerlandia Catholica" aan, waarover de paus in vleiende woorden zijn bewondering uitsprak. Het provinciaal comité der Franciscanerorde schonk een prachtexemplaar van twee jaargangen van haar tijdschrift en 10,000 francs, bijeenge bracht door de leden van den derden regel. De paus sprak over de gevers zijn bij zonde ren zegen uit, welke hij ook ook nogmaals verleende aan alle aanwezigen. Bij de tweede audiëntie der Hollanders stelde Z. H. hen ieder een herinneringsme daille ter hand en gaf Z. H. zijne hooge voldoening te kennen over de wijze, waarop Nederland zijn jubelfeest had gevierd. „Wan neer gij in uw vaderland zij t teruggekeerd zeide Z. H. verzekert dan uwe landge- nooten dat de paus over u tevreden is." De geestdrift, die allen bij deze woorden bezieldevond een krachtige vertolking in den bezielden Bosschenaar, onzen gevierden Willem Deckers, die met stentorstem het „Tu es Petrus" aanhief. De paus was door dien uit het hart ge- welden en zoo wëlsprekenden kreet des ge- loofs zichtbaar getroffen. Voor de laatste maal zegende de H. Vader de neergeknielde schare en vertrok langzaam te midden der uitbundige toejuichingen van ons allen, die ons zoo bij uitstek gelukkig gevoelen over de ontvangt, ons vanwege den paus ten deel gevallen. Zondag-avond te 8 uur vertrokken de Ne derlandsche pelgrims naar Florence. H.H. doorluchtige hoogwaardigheden de bisschop pen van 's Bosch, Breda en Roermond maak ten de terugreis mede. Z. D. hoogw. de' aartsbisschop van Utrecht was persoonlijk afscheid van de pelgrims komen nemen. De te Rome gevestigde of tijdelijk vertoevende Nederlanders waren mede in grooten getale aan het station tegenwoordig. Met onbegrij pelijke geestdrift werd door de pelgrims een laatste afscheidsgroet aan de eeuwige stad gebracht. Te Eindhoven zijn Vrijdagavond weder bij eenige ingezetenen de de ruiten ingewor pen waaronder 2 groot spiegelruiten. Door de politie zijn twee der vermoedelijke daders in arrest genomen. Buiten verwachting is in den toestand van vrouw Ferrai te Nijmegen, op wie Don derdag een moordaanslag gepleegd werd door haren man eene gunstige verandering gekomen. Een der kogels is reeds door den geneesheer uit de wond verwijderd, en, wan neer de toestand het toelaatzal ook de an dere kogel binnen weinige dagen uit het lichaam kunnen genomen worden. Zij zal echter aan het linkeroog blind zijnen men vreest dat ook het rechteroog groot gevaar loopt. Tusschen de Hardingsveldsche en Wou- drichemsche visschers ontstond Maandagoch tend een twist over de grenzen van het vischwater in de Boven-Merwede. Evenals nu elf jaren geleden heeft zich precies onder de scheidingslijn eene zandplaat gezet, waarop beiden recht beweren te bezitten van op te kunnen visschen. Toen nu Maandagochtend de Hardingsveldsche visschers op het vlot wilden beginnen met visschen, legden de Wou- drichemsche visschers even beneden dat vlot ook het hunne zoodat geen van beiden kon visschen. Dat dit belangrijke schade oplevert, vooral voor eerstgenoemde visschers, laat zich denken, daar het thans in het drukste van de elftteelt is en de visch nu vrij doorschot heeft tot even beneden Woudrichem, alwaar de daar visschenden zeer in hun vuistje lachen, wegens de nu reeds merkbare vangst van zalm en elft. Het is te hopendat deze plaat niet tot zulke groote moeilijkheden aanlei ding zal geven als vroeger het geval was maar dat deskundigen spoedig eene nieuwe meting zullen doen ten einde de grenslijn nader te bepalen. Naar wij vernemen zal weldra eene commissie dit werk verrichten, Uit de Weerdinger-Ter Apeler en Com- pascumer venen schrijft men dat aldaar sinds Vrijdag geen oploopen meer hebben plaats gevonden, en dat de arbeid langza merhand hervat wordt. In het Weerdingerveen is de algemeene werkstaking slechts van zeer korten "duur ge weest, ongeveer een halven dag. De arbeiders wilden in optocht bij de verveners langs, om hunne grieven en eischen kenbaar te maken, doch de burgemeester van Emmen belette hun de uitvoering van dat voornemen. Daar entegen liet hij een zevental als afgevaar digden onder geleide van de veldwacht naar de werkgevers gaanvan welke som migen 10 15 cent per man en per dag verhooging voor het turfgraven toestonden en 10 ct. per roe baggel. Gedeeltelijk werden alzoo de eischen ingewilligd door sommigen, anderen echter weigerden toe te geven. Op de vraag om de zoogenaamde gedwon gen winkelnering af te schaffen kon door verreweg de meeste verveners moeilijk an ders dan afwijzend geantwoord worden. In derdaad berust de geheele vervening in deze streken op 't crediet van den winkel, en dit stelsel kan zeer bezwaarlijk zoo in eens wor den afgeschaft. Wilde men dat toch door geweld doordrijven, dan zou het onmiddellijk gevolg zijn, dat de geheele vervening ongeveer zou moeten gestaakt worden en de arbeiders andere oorden moesten opzoekenhetgeen ook al zijn eigenaardige bezwaren heeft. Terwijl men dan nu het nooit geziene schouwspel beleeft van de soldaten door de venen te zien marcheeren, om de goedwillige arbeiders, die de meerderheid uitmaken te beveiligen tegen de vernielzucht van hunne minder tevreden kameraden is in het Weerdingerveen ongeveer iedereen weer aan den arbeid, behalve enkele van de heet hoofden. In de Ter Appelsche venen waakt de mi litaire macht eveneens. Aldaar heeft men sinds verleden Maandag zeer weinig verricht

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2