:mi:i!s« C. RIETDIJK. Advertentiën. Notaris RANT, Hotel Leenaerts Ondergeteekende ARNHEM. |l500 tot 2000 gulden jaarlijksche bijverdienste! Vereenigde zitting der beide kamers J. M. van GAMEREN-VERMEULEN. I A. M. van GAMEREN. I M. de ROON, Hz. I G. de ROON-VAN EETEN. W. de ROON. C. G. de ROON-VAN MAAREN. P. de ROON. TE WAALWIJK, maakt bekend, Groote Markt, doch men schijnt thans wat tot bedaren te komen, nu de werkgevers aldaar_grootendeels weigeren loonsverhooging toe te staan. In het Compascumer veen, zoo nabij de grenzenen dus ook nabij de goedkoope Duitsche jenevermoet het nog al oproerig zijn. Men heeft daar van de goedwilligen de gereedschappen vernield een gewoon middel bij de opruiers om de werkstaking algemeen te maken en Vrijdag was dan ook niemand aan den arbeid. Een honderd tal ontevredenen togen naar „den berg" Schwartenberg, op Hannoversch grondgebied, en zullen daar wel de noodige hoeveelheid sterken drank gebruikt hebben. De gewa pende macht heeft ernstige botsingen voor komen. Intusschen wordt door velen van hen, die de werkstakingen zeiven betreurentevens verzekerd dat inderdaad verscheidene win- ktliers-verveners hunne waren duurder dan billijk is aan hun volk verkoopen. Gelukkig is dat niet bij allen het geval, en er zijn er ook bij wie de arbeiders zeiven getuigen te vreden te zijn. Wat de loonen aangaat, de gedrukte toestanden brengen mede, dat men weinig verhooging kan toestaandoet men dit toch dan zal het gevolg zijn dat de ver- vener zoo weinig mogelijk laat venverken en vooral zijn herfstwerk inkrimpt. De burgemeesters van Emmen, Vlagtwedde en omliggende dorpen zijn verleden week herhaalde malen persoonlijk in de venen geweest. J. D. molenaarsknecht te Mill (Noord brabant) belast met de ontvangst van maal loon en den verkoop van meel, wekte door zijne groote verteringen in den laatsten tijd de achterdocht van zijn baas. Al spoedig bleek, dat men geld vermiste. Onmiddellijk werd hiervan de wachtmeester der maréchaus- sée te Grave in kennis gesteld, die weldra op de plaats verscheen, en nu bleek bij on derzoek, dat er nog f 28, in de kist van J. D. waren verborgen. Zondagmiddag had omstreeks 2 uur, in den mond van de haven voor Schiedam, een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een giek met 7 Rotter- damsche jongelui liep door de deining van het water vol, zoodat zij omsloeg en alle opvarenden te water geraakten. Vijf hielden zich aan de giek vast, één zwom naar het Oosterhavenhoofd, terwijl er een al sparte lend in zinkenden staat verkeerde. Onmid dellijk werd hulp verleend door eenige hee- ren, waarbij Jan Wijzenbroek Jr. zich door moed onderscheidde. Hij redde den reed; buiten bewustzijn zinkenden jongeling en nog twee der 5 die aan de giek zich klemden. De druipnatte en doodverschrikte roeiers werden zorgvol verpleegd in „café de Maas" door den heer F. Hoek en diens vrouw. De sleepboot „Mentor", die zoo spoedig doen lijk naar de plaats des onheils gestoomd waskon alleen de volgeloopen giek óp- visschen. Zondagnacht wilde een' 18jarig jonge ling, in de stroocartonfabriek te Leeuwarden, belast met de werkzaamheden aan een der kooktoestellen, het deksel afschroeven. Er was echter nog te veel stoom in, tengevolge waarvan het deksel met geweld er af sprong en de jongeling het tegen het aangezicht kreeg. Hij kreeg ook nog de uit het toe stel komende heete pap gedeeltelijk over het lichaam, waarbij hij zware brandwonden be kwam. Hij is naar het Diaconessenhuis ter behandeling overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. -*• Vrijdagmiddag sprong in de stoomka- toenweverij ververij der heeren ter Kulle Kromhoff, te Enschede, de ketel, waarin de gefabriceerde goederen voor het verven ge kookt worden. Persoonlijke ongelukken wer den gelukkig niet veroorzaaktde fabriek evenwel kreeg tamelijk groote schade, daar een flink gat in het dak werd uitgeslagen. Zaterdagavond is te Baarn, op de gren zen van Eemnes, een felle brand uitgebro ken en werd het heerenhuis bewoond door den heer Heiink in korten tijd in de asch gelegd. Drie brandspuiten uit Baarn en een van Eemnes gaven water, maar konden al leen de belendende gebouwen beveiligen. Een paard en verscheidene kippen kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Slechts een klein gedeelte van den inboedel is gered geworden. Als oorzaak van dezen brand wordt ge meld, dat iemand, met een petroleumlamp in de hand, een bos stroo wilde halen, toen uit het stroo eene rat te voorschijn kwam. Deze werd achtervolgd door een kat, welke in hare vaart de brandende lamp omverstiet. Zondag kreeg de politie te Roermond kennis, dat een soldaat van het 2e regiment infanterie, die 8 jaren geleden gedeserteerd was, zich bij zijne ouders zou ophouden. Na lang zoeken werd hij in eene kist gevonden, aangehouden en Maandag naar 's Bosch over gebracht, ter beschikking van den auditeur militair. Er is Maandag een werkstaking uitge broken onder de arbeiders in den grooten veenpolder in Westellingwerl. Er zijn reeds ongeregeldheden gepleegd, 40 militairen on der bevel van den le luitenant Engelenburg zijn met den laatsten trein naar Wolvega vertrokken. Te Wageningen geraakten Zaterdag een 372 jarig knaapje zoodanig tusschen eene kar en eenen muur beklemd, dat de dood bijna onmiddelijk volgde. Tilburg28 April. Blijkens het verslag over den toestand van handel en nijverheid over 1887 in deze gemeente, door de kamer van koophandel den gemeenteraad aange boden, gaat de Tilburgsche nijverheid, wat de wollenstoffenfabrieken aangaat, achteruit. Dit is merkbaar aan den verminderden uit voer naar het buitenland, terwijl ook in het binnenland de handel minder was. Het is te begrijpen, dat ook de werkman leed onder dien toestand, daar gemiddeld op de fabrie ken minder uren gewerkt werd en ook de buitenwevers gemis aan werk hadden. Het aantal stoomwollenstoffenfabrieken is met een vermeerderd, zoodat het aantal met die zonder stoom thans 135 bedraagt. Kaatsheuvel, 2 Mei. In zijne jongste ver gadering besloot het bestuur der harmonie Euphonia, alhier, gevolg te geven aan de uit- noodiging om deel te nemen aan het in den loop van dit jaar te houden festival te Prin- senhage. De harmonie Apollo zal deelnemen aan het concours, uitgeschreven door de Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburgwelke kampstrijd in de laatste week der maand Augustus van dit jaar aldaar zal worden ge houden. Een beruchte en onverbeterlijke vech tersbaas J. L. ontmoette den vorigen Zondag den schoenmaker C. D. Zonder dat deze er in 't minst aanleiding toe gaf, viel bovenge noemde J. S. hem onverhoeds op straat aan en bracht hem met de vuist zulk een harden slag toe, dat de aangevallene bedwe'md over den weg heenrolde. Niet tevreden met zijn aanvankelijk surces wierp hij zich woedend op zijn slachtoffer en zette met handen en voeten den ongelijken strijd voort, totdat een tweetal inmiddels toegeschoten menschen onzen schoenmaker, overigens geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, uit zijnen hachelijken toestand verlosten. Als blijk van hunne gezindheid ten opzichte van den met wonden overdekten schoenmaker mogen de typische woorden dienenwaarmede hunne hulp vergezeld ging: „Slaat ge hem nu hee- lemaal dooddan kunt ge hem later niet meer op zijn tabernakel komen." Deze woor den maakten indruk op den woesteling en de strijd eindigde. ^Baardwijk1 Mei. Dat wij geen vrees Dehoeven te hebben voor vertraging in de exploitatie van het baanvak Waalwijk-Vlijmen blijkt hieruitdat bij den heer burgemeester dezer gemeente een schrijven is ingekomen van den heer rijksopziener op de spoorweg diensten waarin verzocht wordt om opgave van de geschiktste punten in deze gemeente aan de lijn voor het in- en uitlaten van rei zigers. Door den burgemeester is bij dien heer er op gewezendat wij hier zeker ge diend zijn met stopplaatsenmaar vooral behoefte hebben aan eene halte. Het ware wel te wenschen dat de ijverige bemoeiin gen van het hoofd der gemeente met een gewenschten uitslag bekroond werden. yA- De tooneelvereeniging „Eensgezindheid" £af Zondag avond eene uitvoering ten huize van de Wed. Dekkers. Het programma be vatte de twee nummers„De wraak dei- twee weezen" en „2maal honderdduizend gulden," terwijl door eenige h.h. dilettanten van de harmonie „l'Espérance" van Waalwijk tusschen de stukken en bedrijven eenige goed gekozen nummers werden gespeeldbijzon der goed en schoon vonden wij de Ursule concertmazurka, van Tack, zonder daarom iets te kort te willen doen aan de andere stukken, die volgens gewoonte van de „Es- pérance" flink werden afgewerkt. De tooneelstukken zijn zelden zoo flink van stapel geloopen de keus der personen was gelukkig en de rollen zaten er goed in; wel valt hier en daar een fout op te merken doch wij mogen niet streng zijn als de exe cutanten dilettanten zijnzoo vonden wij bijv. het afsterven van den blinden graaf wel wat gejaagddoch sterven is moeielijk als men moet maar nog lastiger als men niet moet. De blinde graaf heeft deze fout echter ruim vergoedtoen hij in de gedaante van Gijs van Schrapenburg meende te moe ten sterven van angst en schrik daar was hij bepaald onverbeterlijkook de andere rollen werden net afgewerkt. Fernand en Al- bert de oude bekenden, speelden als gewoon lijk zeer goed en een betere waard dan die uit den gouden Leeuwnoch een betere knecht dan Kobus, is er niet. Alle personen afzonderlijk bespreken gaat nietde ruimte laat 't niet toesergeant Brunting maakt goede vorderingen maar zijn knevel scheen hem wat lastig te zijn dat hinderde zijn spel. Zeer voldaan ging ieder huiswaarts met den wensch spoedig weer als op dezen avond onthaald te worden. Capelle. Ofschoon in deze gemeente nog weinig gevallen van mazelen zijn voorgeko men, niettegenstaande het heerschen dezer ziekte in aangrenzende gemeenten, zijn in de laatste dagen verscheidene kinderen in lich ten graad aangetast, voornamelijk in de Hei straat. Opmerkelijk is het, dat zich in de kom van het dorp Capelle nog geen enkel geval heeft voorgedaan. Bokstel, 30 April. Een aantal grondeige naren in het waterschap de rivier de Dom mel c. a. onder de gemeenten Nuenen en Tongelre hebben bij de provinciale staten bezwaren ingebracht tegen de voorgenomen werken tot verkrijging van meer doorlaat- vermogen van de sluis alhier. Adressanten beweren, dat de eigenaren te St. Oedenrode meer water willen behouden, en dat de wei- en hooilanden boven St. Oe denrode behoefte aan water hebben, terwijl de eigenaren van gronden beneden deze ge meente te grooten afvoer van water vreezen. Breda, 28 April. In de heden voormiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd gestemd over het voorstel van den heer mr. Pels Rijcken, „om de commissie van beheer der bank van leening te verzoeken, op het door haar aangevraagd ontslag terug te ko men," over welk voorstel in de laatste raads vergadering de stemmen staakten. De uit slag der stemming was, dat het voorstel werd aangenomen met 11 tegen drie stemmen (die van de heeren de BooyVan Dongen en Van Hal). De nood, door geringe koffieoogsten en andere oorzaken ontstaan, zal zooveel mogelijk worden gelenigd door matiging bij het invorderen van belastingendoor de bevolking te ontheffen van onbetaalde diensten en door het aanleggen van haar ten nutte komende openbare werken. Naar verbetering der toestanden op Sumatra, waardoor eene vreedzame oplossing der geschillen met Atjeh mogelijk worde, wordt gestreefd. De herziening der wet op het beheer en de verantwoording van de Indische geldmiddelen alsmede eene algemeene verordening op het mijn wezen worden voorbereid. I11 verband hiermede zal ook de door den tijd noodzakelijk geworden herziening van enkele bepalingen van het Indische regeeringsreglement aan de orde worden gesteld. Moge onder Gods onmisbaren zegenonze ge meenschappelijke arbeid strekken tot heil van ons vaderland. In naam des konings verklaren wij deze zitting van de nieuwe kamers der staten-generaal geo pend. De ministers worden, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. De voorzitter sluit, nadat de commissie is te ruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. op Dinsdag den len Mei 1888, tot opening van de zitting der nieuwe kamers van de staten-generaal. De heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpen- ninck-van der Oije, die den voorzittersstoel be kleedt opentnadat de leden der beide kamers zich in ae zaal, bestemd voor de zittingen der tweede kamer, vereenigd hebben tegen half één uur de vergadering, en laat een koninklijk besluit van den 2östen April 1888, No 3, houdende zijn benoeming tot voorzitter der eerste kamer ge durende ae aanstaande zitting, door den griflier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig het voorschrift van art. 108 der grond wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissieom de commissie door zijne majesteit den koning benoemd tot ope: ing dezer vergadering, bij haar aankomst in het ge bouw der staten-generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeren ministers, die de commissie tot ope ning uitmaken en zich op statelijke wijze naar het gebouw vrm de tweede kamer der staten-ge neraal hebben begevenwordenna een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergader zaal binnengeleid. De heeren ministers plaatsen zich voor den troon. De heer Mackay, minister van binnenlandsche zaken, houdt de volgende rede M ij n e heeren! De koning heeft ons opgedragen deze zitting van de staten-generaal te openen. Na het tot stand komen van de grondwetsher ziening heeft het vorig kabinet gemeend zijne taak als geëindigd te moeten beschouwen, en heeft het den koning behaagd een nieuw minis terie te benoemen, dat thans voor de eerste maal het voorrecht heeft de vertegenwoordigers des volks te ontmoeten. De groote belangstelling, bij de tengevolge der invoering van de gewijzigde grondwet gehouden vei kiezingen aan den dag gelegd, bewijst dat de op ui'gebreide schaal verleende kiesbevoegdheid, ook door ae thans voor het eerst opgeroepen kiezers zeer op prijs wordt gesteld. De uitslag der verkiezingen heeft opnieuw ge toond de in den lande levendige begeerte, dat bij de regeling van het volksonderwijs rekening worde gehouden met het Christelijk bewustzijn van het Nederlanösche volk. 'sKonings regeering, het openbaar onderwijs als een voorwerp liarer aanhoudende zorg be schouwende zal trachten binnen de perken der grondwetbelemmeringen, die tot nog toe der ontwikkeling van het vrije onderwijs in den weg staan zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. Ook in ons vaderland eischen de maatschappe lijke vraagstukken de volle aandacht. De door de vorige tweede kamer begonnen enquête geeft reeds nu de gelegenheid, maatregelen te beramen, om de verbetering van verschillende toestanden te beproeven. De nog steeds gedrukte toestand van den land bouw noopt tot een voortgezet onderzoek naar de middelen om die groote bror. van onze volks welvaart te ontwikkelen en te bevorderenook de belangen van handel en nationale nijverheid zullen niet uit het oog worden verloren. De ter uitvoering der nieuwe grondwettelijke bepalingen noodige wetsontwerpenzullen gelei delijk worden ter hand genomen. De regeling van de administratieve rechtspraak zal worden ontworpenterwijl de volgens de tweede alinea van art. 181 der grondwet gevor derde wet betreffende 's lands verdediging, zal worden voorbereid door eene staats-comraissie. Ofschoon de financieele toestand van het rijk niet ongunstig kan genoemd worden, rekent 's konings regeering het zich ten plichtdoor te trachten vermeerdering van uitgaven tegen te gaan endoor te streven naar bezuiniging, zoo mogelijk verhooging van lasten te voorkomen. Eenige bepalingen van de wet op de personeele belasting vorderen herziening, mede in verband met het te regelen kiesrechtterwijl met ernst zal worden overwogen in hoeverre van de in voerrechten als bron van inkomst voor de schat kist, meer partij getrokken en de druk van en kele accijnzen verminderd kan worden. Eene nadere regeling van de verhouding tus schen de rijks- en gemeente-financiën is een dringende eisch des tijds. Uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten, zal deze in staat moeten stellen meer onafhankelijk te voorzien in hare eigene behoeften. De korte tijd, die ons scheidt van den dag, waarop het aan de Nederlandsche bank verleende octrooi zal komen te vervallen, maakt eene spoe dige beslissing van het ten vorige jare ingediende wetsontwerp tot verlenging van dat octrooi wen- schelijlc. Uit dien hoofde is 's konings machti ging gevraagd dit ontwerp reeds dadelijk onver- andera in te dienen, Met betrekking tot Neder- landsch Oost- en West-Indië, verlangt 's konings regeering ernstig, dat de heerschappij van Neder land aan die bezittingen tot zegen zij en dat verlevendiging van landbouw, handel en nijver heid tot verhoogde algemeene welvaart, zoowel onder de volken van Indie als onder de ingeze tenen van het rijk zelf bijdrage. Heden overleed, tot diepe droefheidl Ivan hare kinderen en behuwdkinderenj vrouwe Maria Elisabeth Smits, weduwe van den heer H. de Roon I i eerder weduwe van den heer J. Ver- ICEULEN. M. E, van den HURK-VERMEULEN. |W. A. J. van den HURK. W. C. van der KUIJLEN. WASPIK, 26 April 1888. dat de vaste goederen behoorende aan den heer W. J. SCHOUTEN Pz., te Raams- donkzijn ingezet als volgt Koop 1, op f2900. 2, op f4100. 3, op f 660. 4, op f 20. 5, op f 325. 6, op f 25. n 7, op f 110. u 8, op f 500. 9, op f 1000. 10, op f1600. 11, op f2900. 12, op f1170. 13, op f2120. 14, op f 1060. TOESLAG op Dinsdag 8 Mei 1888, ten 7 ure, ter herberge van H. MONTENS, te Waspik (Harmoniezaal). Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris gehoogd worden. bericht bij dezedat zij heeft overgeno men de zaak in vroeger gedreven door den heer KRABBEN DAM, op de markt alhier. Zij beveelt zich beleefdelijk aan LOGIES et DÉJEUNER f 1,25. DINER fl,25. RIJTUIGEN STEEDS DISPONIBEL. Onder aanbeveling, Eene weduwe uit den deftigen stand wdnscht in een der hoofdsteden een depót te hebben van Des gevorderd kan garantie gesteld worden. Brieven franco motto Schoeisel aan den uitgever dezer courant. gjkunnen fatsoenlijke liedenvan iederen stand, bij eenige werkzaamheid verdienen. Offer-I Bten onder letters E. V. Algemeen Advertentie bureau A. de la MAR Az. AmsterdamX IB

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3