Nummer 38. Donderdag 10 Mei 1888. lle Jaargang. 111 L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Staatkundig overzicht dei week, "GEWAAGD SPEL W&wiii&Üen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarl.o en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, •worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kalmte in den staatkundigen toestand van Europavoor acht dagen door ons ge constateerd heeft ook de afgeloopen week voortgeduurd. Toch zijn de ernstige vraag stukken van wederzijdsch belangdie de volkeren verdeelen, en die geen enkel oogen- blik hebben opgehouden de regeeringen bezig te houdennoch opgelost, noch op het punt zulks te worden. Maar als er den laatsten tijd tusschen de mogendheden staatkundige onderhandelingen hebben plaats gehad, dan zijn deze gevoerd met de grootste omzichtig heid en hebben zij geen enkel merkbaar resultaat opgeleverd, noch den wederzijd- schen toestand gewijzigd. De toongevende indruk dien de toekomst blijft inboezemen, is dus niet een gevoel van gerustheid, maar inte gendeel van afwachting en terughoudendheid. De algemeene aandacht wordt voortdurend naar Berlijn getrokken want zeker is 't dat vooral de hopelooze gezondheidstoestand van keizer Fredèrik III alles in onzekerheid houdten de kuiperijen, die openlijk aan gaande zijn persoon plaats hebben zijn het duidelijke bewijs van den ernstigen invloed, dien zijne verdwijning zal hebben op de Duit- sche staatkunde en misschien op die van gansch Europa. In afwacht;ng dat dit lange en moedige martelaarschap een einde zal ge nomen hebben, heeft de kanselier zijne hooge betrekking behouden en wacht onge- twijteld zijn uur af, om aan de aangelegen heden des rijks de richting te geven, die haar moeten voeren tot het voorgestelde doel. Rusland gaat voort met zijne legerscharen bijeen te trekken op zijne westelijke grenzen, gereed voor alle gebeurlijkheden; Oostenrijk, hoe langer zoo minder vertrouwende op den steun, dien het bij voorkomende gelegenheid zal vinden bij het drievoudig verbond, neemt de in zijn neteligen toestand noodige voor zorgsmaatregelen door over te gaan tot nieuwe wapeningen en door drie klassen der Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 63 door LUCIFER. Hoofdstuk XXXV. EENE LOTSBESCHIKKING-. Den dag, volgende op de begrafenis, bracht Lilly door op hare kamer, en verliet deze zelfs voor de maaltijden niet. Daags daarna kwam zij wel in de eetzaal, maar trok zich dadelijk na den maaltijd in hare vertrekken terug. Zij las geene nieuwsbladen, geen boek, maar zat urenlang, in sombere overpeinzingen verdiept, in het haardvuur te staren toen dit zoo reeds meerdere dagen geduurd had, bemerkte Brown met ontzetting, hoe hare jonge meesteres steeds bleeker werd en hoe zij meer en meer verviel, zoodat het allen schijn had, dat zij hare tante spoedig zoude volgen. In haren angst wendde Brown zich tot de huis houdster en maakte deze deelgenoot van hare vrees. „Ik geloof dat een sterke wind in staat zou zijn miss Lilly weg te blazen," zeide zij. „Zij tobt zich dood. Wat moet ik er toch aan doen?" „Wie had gedacht dat zij onze meesteres zoo liefhad!" zeide de huishoudster. „'t Is niet alleen dit" antwoordde Brown, .of schoon ze werkelijk onze goede meesteres teedere liefde toedroeg; ze heeft echter vroeger andere bekommeringen gehad, waarover ik niet mag sprekendeze drukken haar ter neder en zullen haar, naar ik vrees, met de droefheid over hare oudtante, in 't graf helpen. Ze is gelijk aan een vogel, en toont in niets belangstelling Bij het aanschaffen der rouwkleeding heeft zij in't geheel niets gezegd, als dat zij ze uiterst eenvoudig verlang de; al het andere liet zij aan mij over. Ik zal mr. Burgesz of een dokter vrager, wat ik met haar doen moet." „Nu, wat weet een man van zulke dingen riep de huishoudster. Zoo gaat de jonge dame reserve op te roepenonder voorwendsel den manschappen de behandeling van het nieuwe geweer te leeren. De reis van president Carnot naar het Zuiden is gelukkig afgeloopen; op zijn door tocht is aan het hoofd van den staat de best mogelijke ontvangst ten deel gevallen maar toch is daardoor nog in verre na niet de toestand der republiek vaster geworden. De boulangistische beweging is namelijk nog niet op het punt van uit te stervenzooals men veinst te geloovenwat nog erger is is de geestgesteldheiddie zij aan den. dag brengt bij de bevolkingvermoeid en ont goocheld door een regeeringsvorm, die niets heeft opgeleverd dan verwarring der partij en zwakte der uitvoerende macht en finan- .cieele en gouvernementeele moeilijkheden welke het land hebben in wanorde gebracht. De ophanden zijnde bijeenkomst der kamers, welker handelingen dezen toestand in 'tleven hebben geroepen zal ongetwijfeld het uit gangspunt zijn van nieuwe innerlijke twisten, die Frankrijk dreigen te werpen in avonturen, waarvan het onbekende zoozeer te vreezen is voor zijne welvaart en toekomst. De Gazette deelt het volgende mede om trent de opening van de Brusselsche „Ten toonstelling" en van den „Grooten Prijs kamp." Verleden Zaterdag zijn de tuinen der ten toonstelling die den eersten tijd tegen be taling van tien en de laatste acht dagen van 50 centimes steeds voor het publiek toegan kelijk waren officieel zonder eenige plech tigheid geopend. Men zalevenals vroeger, het recht heb ben te wandelen in een park met onvoltooide wegen, en langs meerendeels nog onafgewerkte gebouwen. Er is niets gereed dan enkele tapperijen. voor onze oogen ten. gronde. Het groote hui? hier is zoo eenzaam en somber en nog steeds heerscht er de treurigheid des doods. De jonge dame heeft afwisseling noodig, dat is het. Ga met haar naar eene badplaats of breng haar op het vasteland in een andere omgeving en gij zult zien, dat zij weder frisch en vroolijk- als als een vogel terugkomt." Dat voorstel beviel mrs. Brown. Zij spoedde zich naar de gele kamer en kwam met lichten tred binnen. Lilly zat in een leun stoel voor den schoorsteen en staarde onafgewend met droeven blik in het vuur. Zij zag op naar hare bediende, die haar met droefheid in het hart, maar uiterlijk volkomen kalm naderde, „Ik heb u iets te zeggen, miss Lilly," sprak Brown, onmiddellijk met haar verlangen voor den dag komend. „Ik heb er eens over nagedacht hoe somber en treurig ons huis is zonder onze dierbare oude meesteres, en gij zit hier zooveel in de kamer, dat gij zeker ziek zult worden, als er geen verandering komt. En daar ook ik voor eenige weken eenige afleiding hoog noodig heb, ben ik gekomen om u te verzoeken voor eene maand naar eene badplaats te gaan." Het meisje schudde treurig het hoofd. „Niet daarheen," antwoordde zij. „Ik kan de vele opgeruimde gezichten, de vroolijlce levens wijs op zulke plaats niet verdragen." „Laat ons dan raar de heuvelen gaan uwer Schotsche bezitting," drong Brown aan. „Reeds eenmaal ben ik daar geweest en wij kunnen Topper medenemen. De opzichter, die daar woont, kan ons aan bedienden helpen. Veroorloof mij hem nog heden te telegrafeeren, en laat ons mor gen vertrekken." „Mij goed," antwoordde de jonge meesteres on verschillig. „Als gij het wilt gaan wij op reis". Het ernstige gela-t der trouwe bediende hel derde op en zij drukte haren dank in gevoelvolle bewoordingen uit. „Ik zal onmiddellijk telegrafeeren, miss Lilly/ zeide zij „maar het is bijna nog beter dat ik Topper vooruit zend om onze aankomst te melden en alles voor te bereiden, Hij moet met den eersten trein vertrekken, als gij het veroorlooft miss Lilly." Lilly stemde toe en mrs. Brown ging heen om Zal er misschien eiken namiddag muziek ge maakt worden Gisteren werd er over gesproken; 'tschijnt dat men concerten gaat geven maar nie mand weet hiervan iets met zekerheid te zeggen, 't Is overigens een der meest verwonde ringwekkende dingen in de organisatie van den Grooten Prijskamp dat de lieden die er het meeste belang bij hebben nauwkeurig op de hoogte te zijn van al wat daar op het oude Plaine des Manoeuvres voorvalt met niets worden in kennis gesteld, niet weten wien zij moeten aanspreken om inlichtingen te krijgen. Zij kunnen wel gaan naar de Rue Royale 217 maar dat is wel wat ver, Rue Royale 217! Eene wandeling in de onmetelijke hallen, gelegen achter de twee groote paviljoenen, heeft voor 't oogenblik nog niets aanlokke lijks. Met koortsachtige gejaagdheid wordt er gewerkt, en de indringer, die het inden zin krijgt zich daar te wagen, heeft groote kans langs de hellingen in de diepten te rollen welke de hallen van elkander scheiden of wel eene plank op het hoofd te krijgen, die van een dak komt gevallen, of een steen af komstig van een in aanbouw zijnden muur. Zich een denkbeeld te vormen van wat de uitgestrekte gallerijen zullen zijn is nog on mogelijk daar er nog geen enkele uitstal ling in is. De openingsdag is dan ook nog niet bepaald vastgesteld. De financiëele commissie voor de wereld tentoonstelling van 1889 heeft eene bijeen komst gehad met den minister van koophan del, waarin gehandeld is over eenige aan gelegenheden, die nog te regelen waren. Er is besloten dat de tentoonstelling zes dagen van de week geopend zal zijn van 's och tends 8 tot 'smiddags 12 uur, tegen betaling van 2 fr.; van 'smiddags 12 tot 6 uur 's avonds tegen betaling van 1 fr.; van zes ure af is de toegang echter weer bepaald op 2 fr. den bediende de plannen harer meesteres mede te deelen en hem te bevelen onmiddellijk naar het Noorden op reis te gaan. Toen hij weg was keerde zij tot Lilly terug. „Topper is reeds op weg naar het station miss," zeide zij. „Hij zal alles voor onze komst in ge reedheid laten brengen, 'tls koud op de heide- lieuvelenmiss Lillyen gij zult u goed van warme kleederen moeten voorzien. „Bestel alles voor mijwat ik noodig heb Brown," zeide Lilly op onverschilligen toon. „Dat zal ik doen, maar gij moet ook een pels mantel hebben, en dien moet gij toch zelve koopen, om te kunnen zien of hij u past," antwoordde Brown. „Ook moeten wij boeken muziek en handweikjes medenemen. en die kunt het best zelve uitkiezenmiss. Ik zal het rijtuig laten inspannen dan kunnen wij uitrijden om onze inUoopen te doen." Toen het rijtuig voorkwam waren Lilly en hare geleidster reeds gereed; zij gingen naar be neden, stegen in en reden van den cenen winkel naar den andere, om het benoodigde in te slaan. Toen zij reeds bijna met alles klaar waren, liet Lilly stilhouden voor een platenwinkel, waar een kleine schilderij voor hel winkelraam hare opmerkzaamheid getrokken had. 't Was een eenvoudig genrestukje, maar 't herinnerde haar aan den tijd van haar kortston dig huwelijk, toen Ralph iets dergelijks geschil derd haden daar dit schilderstuk goed was, besloot zij het te koopen. Zij ging den winkel binnen, liet zich hetschil- ders'tuk toonen, onderzocht het zorgvuldig, vroeg naar den prijs, en daar deze haar niet te hoog voorkwam, zeide zij „Ik zal het nemen. Ik zal er nog eene passende 1 st voor uitzoeken, en nog heden kunt ge het mij laten bezorgen. Hier is mijn adres." De platenlianaelaar liet haar een groot aantal lijsten zien, en terwijl zij aan 't kiezen was kwam een jongraensch in den winkel, die dicht in hare nabijheid bleef staan, om een oude schil derij te beschouwen, waaraan eene kaart hing, die het stuk voor een echten Murillo verklaarde. „Dat is evenmin een Murillo als ik er een ben," sprak de binnengekomene met luider stem, zich half tot deri eigenaar van den winkel omkee- rende. Een Murillo I Belachelijk eene gebrekkige Voor de Zondagen blijft de toegang van het middaguur af bepaald op 1 fr. Voorts is besloten dat alleen voor de ex posanten, het administratief personeel der tentoonstelling en de vertegenwoordigers der dagbladen, zoowel van het buitenland en de departementen als van Parijs, kosteloos door- loopende toegangkaarten zullen beschikbaar worden gesteld. Die kaarten zijn alleen per soonlijk; het photografisch afbeeldsel van den houder moet er op voorkomen, alsook diens handteekening. De leden van verschillende commissien van de tentoonstelling kunnen bij uitzonde ring een abonnement bekomen voor 26 fr. Op de terreinen der tentoonstelling zal een schouwburg verrijzen, die avond aan avond voorstellingen zal geven. Met dat doel is eene overeenkomst getroffen met het bestuur van les Folies-Parisiennes. La Lanterne meldt dat er in de pa- tronenfabriek te Douay negentien patronen voor het Lebel-geweer gestolen zijn. De werklieden en de onderofficieren zijn nu allen opgesloten en buiten toegang gesteld, en de chefs bij de verschillende afdeelingen zijn geroepen om ondervraagd te worden. Zaterdagavond om half zes zal Bou- langer te Rijssel aankomen. Des avonds zal hem een banket van 600 couverts worden aangeboden. Van de eerste editie van Boulanger's brochure getiteld „de inval der Duitschers" zijn door den generaal 250000 exemplaren gratis verspreid. De schrijver begint zijn werkje met een woord aan den lezer, waarin het volgende wordt gezegd „Mijne tegen standers stellen mij als een oorlogs-apostel voor. Het staat aan u te beoordeelen, wan neer ge dit boek gelezen hebt van een pa triot, die geen ander doel heeft dan het be houd der nationale waardigheid. Boulanger. In de glasblazerijen in het departement Seine-et-Oise blijft het werk gestaakt. Bij de proefnemingen met kogels, ge vuld met meliniet, in het kamp van Chd- navolging er van, dat is het." Bij den klank van de stem des vreemden had Lilly verschrikt de lijst laten vallen, die zij in de hand hield. Zij keerde zich om en keek hem met wijd geopende oogen, verbleekend en naar adem hijgend aan. De vreemde criticus, die zoo stoutweg zijne meening omtrent den vermeenden Murillo geuit had, was Ralph Borne. Hij was de eenzaamheid op Rookhurst moede geworden en naar Londen gekomen, om zich een dag te verstrooien. De platenwinkel, waar Lilly aan 't koopen waswas voor hem eene geliefkoosde plaats, waar hij in vroegere dagen dikwijls stof ge vonden had voor de armzalige schilderstukjes, die hij gemaakt had om voor zich en zijne jonge echtgenoote brood te verdienen. Zijn gelaat was half afgewend, maar Lilly erkende hem en een doodelijke zwakte maakte zich van haar meester. Hij was smaakvol gekleed en zag er zeer voor naam uit. Zijne haren kwamen in sierlijke krul len onder een grooten kunstenaarshoed te voor schijn en zijne trekken waren van bezijden ma ger en spitstoch schenen zij de laatste maanden vaster geworden te zijn. Den eigenaar zoekendewendde Ralph zich langzaam naar de meisjesachtige in 't zwart ge- kleede gestalte. Een lichte kreet ontsnapte aan Lilly's lippen. Ralph hoorde dien en hij keek haar aan. Haar dichte crêpe sluier was terug geslagen en haar teder gelaat zag er in die zwarte omlijsting zoo bleek, zoo treurig klagend uit, dat Ralph het voor eene verschijning, een gezichtsbrog, voor een fantaisiebeeld hield. Ont zet week hij terug. „Ralph! o Ralph I" riep de verlatene jonge echtgenoote onwillekeurig op smeekenden toon. Mrs. Brown hoorde den naam en wist dus on middellijk wie de jonge man was. Zij trad Lilly ter zijde en weerde met een somber gelaat en toornige blikken den jongen man af. „Kom, liefste," zeide zij„laat ons gaan I" „Ralph, o Ralp!" zuchtte de arme jonge vrouw weder, niets ziende dan het van ontzetting bleeke gelaat van haren echtgenoot, niets hoorende dan zijne zware ademhaling. Ralph streek langzaam met de hand over het voorhoofd. „Hemel I" mompelde hij. „Lilly's ge zicht, Lilly's stem!" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1