Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Rusland. "uitvoeringen. BINNENLAND. A Ingezetenen, die op 1 Januari jl. hun 25e jaar zijn ingetreden geboren dus in 1863 worden opgeroepen zich voor de schutterij aan te melden op de secretarie alhier, tus schen 15 en 31 Mei a.s. De Italiaansche gezant heeft aan den Franschen minister van büitenlandsche zaken Italie's antwoord ter hand gesteld op de nota der Fransche regeering betreffende het Fransch-Italiaansch handelstractaat. Italië vindt de door Frankrijk gedane concession onvoldoende. PARIJS, 11 Mei. Boulanger is heden mor gen naar Rijsel vertrokkenwaar hij ten 121/o ure zal aankomen. Het spoorwegsta tion alhier was voor het publiek afgesloten, zoodat men eene vergunning moest hebben om er te komen. Twee brigades politiedie naren handhaafden de orde. Bij het vertrek van den trein deed zich eenige malen de kreet: „Leve Boulanger"! hooren. De afge vaardigde Laguerre, graaf Dillon en vele journalisten vergezellen Boulanger. DUINKERKEN, il Mei. Boulanger, al hier te half 2 uren aangekomen, werd ver welkomd door het Boulangistische comité. Buiten het station stond eene talrijke nieuws gierige menigte, welke „leve Boulanger" riep hetgeen echter door sommigen met gefluit beantwoord werd. Boulanger heeft zich naar een hötel begeven en zal morgen naar Douai vertrekken. Er heeft zich geen enkel bij zonder geval voorgedaan. Op een feestmaalhem door de liberale „eighty-club" aangeboden, zeide Parnell, dat hij overtuigd wasdat de katholieke Ieren nooit zouden dulden, dat prelaten bevelen geven of invloed uitoefenen met betrekking tot hun plicht jegens Ierland. Hij was over tuigd, dat de tegenwoordige intrige van de con servatieven en Rome zou mislukken, üe nationale partij had nooit iets gemeen gehad met het veldtochtsplan en zoo dit door de samenwerking van Rome en het gouverne ment werd verijdeld zou de league nog niet zijn overwonnen. Engeland schijnt het zich niet bijzon der moeielijk te maken over het protectoraat van Duitschland over de Samoa-eilanden. DuitschlandEngeland en de Vereenigde Staten waren overeengekomen de onafhanke lijkheid der eilanden te verzekeren en met schending van die overeenkomst hebben de Duitschers den koning van den troon gezet en een ander vorst naar eigen keuze er voor in de plaats gesteld. Het kabinet Salisbury erkent de orde van zaken zooals die nu is en dus zouden alleen de Vereenigde Staten overblijven, die de zaak niet zoo kalm schij nen op te vatten en de handeling een inbreuk noemen op de overeenkomst. Wat daaruit worden zal, zullen wij later zien. LONDEN, 11 Mei. Bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de nationale verdediging zal de eerste lord der schatkist een crediet aanvragen van 3.500,000, welke som door leening zal moeten verkregen wor den. DUBLIN, 11 Mei,. In eene vergadering van Iersche bisschoppen te Clouliffe is eene verklaring aangenomen, behelzende dat, hoe wel de aanschrijving van den paus met den grootsten eerbied behoort ontvangen te wor den, de bisschoppen zich niettemin verplicht voelen dienaangaande een betoog tot den paus te richten. Het Berl. Tageblatt wijdt een woord van hulde aan de trouwe plichtsvervulling van dr. Mackenzie die vrouw kinderen, familie en vrienden verlaten heeft om den ganschen dag in de ziekekamer des keizers door te brengen. Zijn zilveren huwelijksfeest heeft hij niet in den kring der zijnen kunnen door brengen en verleden week nog heeft hij van een kort bezoek aan zijn gezin moeten afzien. Al is de geldelijke belooning voor deze op offeringen nog zoo groothet blad meent dat zij toch hooge waardeering verdienen. In het groothertogdom Oldenburg wordt de wet betreffende de Zondagsrust streng toegepast. De rechtbank der hoofdstad heeft tot gevangenisstraf van een dag of een mark boete veroordeeld, een kleermaker, omdat hij in den morgen van Zondag 8 Aprilen wei onder de hoogmisde straat is overgegaan met een pantalon, die hij afgewerkt had, on der den arm. Met het oog op de periode van stil stand in 's keizers ziekte werd de datum van het huwelijk van zijn tweeden zoon prins Heinrich met Prinses Irene van Hessen- Darmstadt vastgesteldt op Donderdag 24 Mei. Er zullen geene groote feestelijkheden plaats hebben; de voltrekking zal geschieden te Cliarlottenburg. Uit het stroomgebied van den Weichsel wordt het volgende gemeld: Niet alleen aan have'en goed, ook aan menschenlevens heeft het hooge water veel offers geëischt. Bij Nietwitz is het lijk van een vrouwbij Kulm zijn twee mannenlijken aangespoeld. 'Nabij Elbing zijn tal van verzandingen, voorgekomen, zoodat op enkele plaatsen de zandbanken slecht één meter onder water stg,an. BERLIJN, 11 Mei. De keizer heeft eenen goéden dag gehad. Hij is tot 's avonds half 9' in zijne schrijfkamer gebleven. Er zal waarschijnlijk morgen geen bulletin worden uitgegeven. Te Genua is men een groote dievenbende op het spoor gekomen. Reeds werden 60 leden gevangen genomen. Een hunner, welke 43 jaar oud is, heeft reeds 33 vonnissen on dergaan. In een tunnel bij Messina heeft een treurig onheil plaats gehaddoor eene ont snapping van gas tengevolge eener onbekende oorzaak. Al de werklieden werden bedwelmd, tengevolge waarvan zes hunner stierven, ter wijl zestig in bedenkelijken toestand ver- keeren. Prins Ferdinand is naar Routschouk en Tirnova vertrokken. Hij heeft de godsdienst oefening in de „kerk der martelaren,, bijge woond. Stambouloff heeft hem gezegd, dat dit de eerste maal is sedert eeuwen, dat een Bul- gaarsch souverein de godsdienstoefening in de kerk onzer c aren bijwoont. De prins heeft hierop geantwoord: Heden herhaal ik de verbintenis, die ik jegens het Bulgaarsche volk op mij genomen heb en die ik vastbe sloten ben gestand te doen. Ik heb van alles afstand gedaan en ben een Bulgaar. Bulga- garije's onafhankelijkheid is eene heilige zaak, voor welke ik mijn leven wil laten. De feesten volgen den prins op zijne reis. De Bulgaarsche regeering heeft den Griekschen aartsbisschop Clement uit zijne waardigheden ontzetwegens zijne vijandige houding jegens prins Ferdinand. Een klooster werd hem tot verblijf aangewezen. De rechters, die Popoff veroordeelden., ontvingen verschillende dreigbrieven. De politie ontdekte een complot onder het leger, met het doel de ministers te dooden en den prins te verjagen. Een manifestatie ten gunste van Popoff werd met geweld onderdrukt. ST. PETERSBURG10 Mei. Het offi- cieele regeeringsblad behelst eene beant woording van een artikel in de Nowoje Wremja over de Bulgaarsche quaestie. De gebeur tenissen sedert den oorlog van 1877-78 zijn voor onpartijdige kritiek nog te versch. De houding der Russische vertegenwoordigers in Bulgarije was geenszins onzeker en wispelturig, wat zij trouwens niet kon zijn, daar Bulgarije te snel uit een toestand van volledige dwin gelandij onder den constitutioneelen regee- ringsvorm kwam waardoor politieke harts tochten opgewekt en Ruslands welwillende bedoelingen miskend werden. Dit had een ongunstiger verhouding tot Bulgarije ten ge volge, maar de tijd en de ervaring zullende bestuurders van Bulgarije eindelijk tot het inzicht hunner dwalingen brengen. De keizerlijke regeering heeft alles gedaan om hun den terugkeer op den weg der wet telijkheid en het herstel der regelmatige be trekkingen met Rusland mogelijk te maken. Het in het officieele blad opeftbaar gemaakte regeeringsprogramma ten aanzien van Bulga rije blijft onveranderd gehandhaafden als er in de onnatuurlijke verhouding tusschen Bulgarije en Rusland nog geene verbetering is gekomendan ligt dit alleen aan de machtsbekleeders in Bulgarije. WAALWIJK. Zondag 13 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" Programma AD LIBITUM. DRUNEN. MATINEE te geven door de harmonie «de Eendracht», op Maandag 14- Mei 1888, ten huize van den heer C. van Huiten. Aanvang ten 10 ure. (Zie programma.) WAALWIJK, 12 Mei 1888. Konden wij reeds eenigen tijd geleden wijzen op de uitstekende gelegenheid, door de heeren Th. van Delft en H. Meul- kens den schoenmakersleerlingen gegeven om zich te bekwamen in het teekenen en het maken van patronen volgens de nieuwste meetkundige gegevensthans vestigen wij met genoegen de aandacht van belangheb benden op den cursus in het geometrisch patronen maken voor aile soorten schoeisel door een vakman van erkende bekwaamheid, den heer August Staller 15 Mei te openen. Tevens zal hij onderricht geven in het uitsnij den en calculeeren van alle soorten overle der enz. Veel is er reeds gesproken over het op richten eener vakschool voor de schoenma kerij in onze gemeente. Wij zeiven hebben er herhaaldelijk hoofdartikels aan gewijd en plannen aangegeven nog niet lang geleden heeft zich eene raadscommissie' met het vraagstuk bezig gehouden maar zonder re sultaat er schijnen onoverkomelijke bezwaren te bestaan. Nu echter van particuliere zijde zulke schoone gelegenheid wordt aangeboden om het wetenschappelijk patronenmaken en het voordeelig snijden te leeren, zouden wij het onverantwoordelijk vinden,indien daarvan niet ruimschoots gebruik gemaakt werd. Bij den tegenwoordigen hevigen strijd op 't gebied der schoen fabricage mag niets ver zuimd worden, wat kan dienen om ons meer en meer te wapenen tegen büitenlandsche concurrentie. 't Is waar, zooals wij reeds meermalen met voldoening constateerdende schoenmakerij in de Langstraat is over 't geheel de laatste jaren enorm vooruitgegaan, en kan zeker even goed zoo niet beter werk leveren dan het buitenlandmaar zij mag niet stilstaan stilstaan is achteruitgaan. Wij vertrouwen daarom, dat velen zich zul len aanmelden om van de lessen van den heer Staller te profiteeren. Mr De aanhoudende gure weersgesteldheid der laatste weken werkt zeer nadeelig op den gang der schoenmakerij en slaat de aanvan kelijk gunstige vooruitzichten gedeeltelijk den bodem in. Wel zijn er verschillende fabrikanten, die volop commissie hebben maar over 't alge meen is het minder druk, dan men reden had te mogen verwachten. Intusschen verloopt het gunstige seizoen want na Pinksteren treedt gewoonlijk de stille tijd in. Ook land- en tuinbouw en weiderij lijden zeer onder de abnormale temperatuur. We zullen in eens van den winter in den zomer moeten overstappen, ten minste als de zomer ook niet achterwege blijft. ^^Naar wij met genoegen vernemen, zal de heer Jud. Timmermans Wz. optreden als president der liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien, Donderdag vierden P. van Ree en Jo hanna van Drunen, omringd van kinderen en kleinkinderen, hun gouden bruiloft. Tereere der jubilarissen wapperde de nationale drie kleur van de meeste huizen in de Stations straat. Voor de woning der feestvierenden waren versieringen aangebracht van groen vlaggen en bloemen en talrijk waren de blij ken van belangstelling door hen ondervonden. De beide harmonieën, met hunne commissa rissen aan het hoofd brachten hun ovaties. Wij voegen onze wenschen bij die van andere belangstellenden, en hopen ^dat de oude lui nog vele jaren met genoegen op dezen schoo- nen dag mogen terugblikken. Tot lid der provinciale staten is te Zevenbergen gekozen Mr. A. J. M. Smits advocaat te Oosterhout, met 1276 van de 1513 geldige stemmen. Ons bericht, dat retourkaarten naar Brussel zouden geldig zijn gedurende 8 of 10 dagen, behoort in zooverre gerectificeerd te worden, dat de verlengde geldigheidsduur eerst zal ingaan op den dagwaarop de Brusselsche tentoonstelling officieel zal geopend worden, niet dus vanaf 1 Mei. In eene te Rotterdam door dr. Schaep- man gehouden politieke redevoering is, vol gens „de Maasbode" door spreker over het onderwijsvraagstuk gezegd De schoolstrijd is nog altijd een strijd van het Nederlandsche volk. Op welke wijze zoo vraagt spreker, niet naar welke beginselen, moet die opgelost worden Naar welke be ginselen, dat hebben anderen reeds op voor treffelijke wijze gezegd. Op welke wijze dan Hier treedt eerst eene andere vraag op den voorgrond. Is onder de heerschappij van art 194 der grond wet eene volledige oplossing mogelijk? Spreker gelooft het niet, doch het is zijne persoonlijke meening. Deze vraag laat hij verder rusten, omdat die zonder practische waarde of be- teekenis is. Niemand denkt thans meer aan eene herziening van het artikel. Men kent er de geschiedenis van. Het was in de tweede kamer gedood, maar de eerste kamer heeft het wederom gegalvaniseerden het heet weer eene levende kracht. Wie dit echter gelooft, bezit eene kracht van geloof, die men in deze dagen van ongeloof niet bij den ge- loovigste zou onderstellen. Dat art. 194 heeft door den strijd, dien het heeft doorgestaan, eene wijziging onder gaan. Algemeen heeft men te dien opzichte verklaringen afgelegd, die van groote waarde zijndie wij in ons hart bewaard hebben. Wij hebben nu niet meer te verstaan het art. 194 van 1857 en 1878, maar dat van 1887. Met laatstgenoemde interpretatie van dat ar tikel kan men groote, zeer groote schreden doen in de goede richting. Spreker zou mee- nen dat men kan aanvangen met eene betere regeling te treffen, zonder juist eene geheel nieuwe schoolwet te maken. Wij kunnen veel doen door ondersteuning van normaallessen, waardoor de opperheerschappij der kweek scholen gefnuikt wordt. Wij kunnen een einde maken aan de weelde van het onderwijzend, personeel, niet in eens, voorgoed, maar ten minste voor een begin. Schoolgeldheffing kan men tot wettelijke verplichting maken. De noodlottige verbinding tusschen 's rijks- en gemeentemiddelen, in het leven geroepen door art. 45 van de wet op het lager onder wijs van 1878, kunnen wij losser maken. De uitkeering van 30 ten honderd kunnen wij onderwerpen aan de voorwaarde van school geldheffing. Niets verbiedt ons, het bijzonder onderwijs te steunen. Wenscht men dit niet door subsidien, welnu dan geschiedt het door restitutien. De bijzondere armenschool kan worden bekostigd uit openbare kassen. Die voordeelen het spraakgebruik uit den tijdtoen wij nog minderheid waren, deed spreker gelijke rechten voordeelen noemen die rechten zullen den triomf der vrije school voorbereiden. Regeling der examenswaardoor tevens een einde wordt gemaakt aan de bureaucratie; geen scheren over één kam bij examens voor onderwijzers voor het platteland en voor de groote steden. Spreker gelooft dat de rech terzijde op het stuk van onderwijs ons niet zal teleurstellen. Zij heeft veel voor op de liberalen; zij heeft zelve scholen moeten bou wen, en daardoor geleerd ook goede scholen te bouwen zonder dwang op de consciëntie van anderen. Spreker wil geen directe in diening van eene geheel nieuwe schoolwet die mogelijk veel tegenspraak zou ondervin den, doch eene milder regeling van het on derwijs. Het Album Neerlandia Catholica, den paus ter gelegenheid van zijn gouden pries terfeest door de katholieken in Nederland opgedragen, zal thans bij de firma P. W. van de Weyer te Utrecht het licht zien. Het boek is gedrukt in groot folio formaat, op geschept getint papier, de Latijnsche tekst met Elsevier, de Nederlandsche met Oud- Hollandsche letter. Beide teksten vergezellen elkaar op elke bladzijde in twee kolommen. Buitendien zijn tusschen den tekst de afbeel dingen en vol d'oiseau geplaatst van de groote seminaries der vijf bisdommen, en wordt het hoofdstuk „Het katholiek Amsterdam" ge ïllustreerd door een 15tal lijsten en vignetten, waarin de voornaamste gebouwen der kathol, gemeente uit vroegeren en nieuweren tijd zijn saamgesteld. De omvang van het album bedraagt on geveer 650 bladzijden en, te oordeelen naar de proefbladen, die men ons toezond, belooft dit boek, ook uit een typographisch oogpunt, iuderdaad een prachtwerk te zullen worden dat, wanneer het gebonden is in den band daarvoor bestemd, een waar sieraad zal zijn dat in menig katholiek gezin een waardige plaats toekomt. Het „Handelsblad" vernam, dat de heer O. van Rees zijn ontslag heeft gevraagd als gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie. Op van officieele zijde ingewonnen infor maties ontvingen wij de verzekering, zegt het „Vaderland" dat de officieele aan vraag om ontslag niet is ingekomen." Naar hetgeen wij van andere zijden hebben vernomen, is er grond te vermoeden, dat on middellijk na het optreden van het nieuwe kabinet een telegram van den gouv.-generaal is ontvangenwaaruit het voornemen van Z. Exc. om ontslag te vragen viel af te leiden, doch dat de regeering Z. Exc. daarop heeft verzocht, aan dat voornemen vooralsnog geen gevolg te geven. Er kan natuurlijk nog niet anders dan telegrafische gedachten wisseling hebben plaats gehad. Een groot ongeluk trof Woensdag in den vroegen morgen de in Vrijenban eerst sedert 1885 opgerichte „Lijm- en Gelatinefa- briek," aan den Rotterdamschen straatweg. Het zal ongeveer vier ure zijn geweest toen door een drietal werklieden een begin van brand in een der bijgebouwen werd ontdekt. De plaats was zoo ongunstig mogelijk gele gen, wijl de vlammen daar overvloed van voedsel vonden. In een oogwenk stond dat gedeelte der fabriek in lichterlaaie. Een viertal handbrandspuiten, waaronder die van de fa briek, poogden het vuur te dooven; toen echter de stoombrandspuit der Ned. Gist- Spiri tusfabriek te Delft op het terrein verscheen en haar krachtige stralen liet werken, toen slaagde men er in den brand meester te worden. Toch had het vuur in één uur tijds groote verwoestingen aangericht. De bijge bouwen, waarin de machinerieën zich bevon den, alsmede een houten loods, die daarachter stond, werden een prooi der vlammen. Het hoofdgebouw, hoewel eenigszins beschadigd is gespaard gebleven. Zondagavond had in Wery's Honden en Apentheaterdat sinds eenige dagen te Gouda voorstellingen geeft, een paniek plaats die zeer erge gevolgen had kunnen hebben. Toen de eerste afdeeling was uitgevoerd en het scherm gezakt was beproefde een persoon daar er aan de gasleidingnabij den meter een lek was dit op te sporen. Daartoe ging hij meteen brandende lucifer langs de leiding met dit gevolgdat het gas plot seling ontbrandde. Nadat vele pogingen wa ren beproefd om de vlam uit te dooven kwam er van de straat een persoon en sloot plotseling de hoofdkraan, zoodat het publiek in volslagen duisternis zat (noodlantaarns waren niet eens aanwezigSommigen van het publiek, die het vlammetje hadden ge zien, dachten dat er brand was voldoen de om enkelen te doen roepenbrand Men kan zich voorstellen welk een schrik ontstond en dat in het duister, terwijl onder 't publiek vele kinderen waren Jongens op de gaanderij gezetenschreeuwden„de plank onder onze voeten brandt reeds" wat slechts verbeelding was en daarop zocht ieder een goed heenkomen Het was een alge- meenen «sauve qui peutInderdaad mag men blij zijn dat niet velen het met den

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2