Engeland. Duitsohland. Oostenrijk. It us! and. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Woensdag 30 Mei Jaarmarkt Waalwijk. Omtrent den tragischen dood van den Corsicaanschen bandiet Alessandri worden uit Ajaccio de volgende bijzonderheden be richt: Alessandri had een schuilplaats gevonden in een grot op een hoogte van 1400 meter. Toen de gendarmes, in grooten getale, hem kwamen zoeken, verschanste hij zich daar, en maakte zich gereed een beleg uit te houden. Maar door een rookend vuur aan den ingang van de grot, evenals men wel aanlegt bij de holen van wilde dieren, dwongen de gendar mes hem te voorschijn te komen. Allessandri trad toen naar buiten, en schoot op zijn vervolgers. Deze schoten terug en door vijf kogels getroffen viel de beruchte roover dood neder. Men vond in het hol krijgsbehoeften en levensmiddelen van allerlei aard. PARIJS, 25 Mei. Een hevige ontploffing heeft gistermiddag om vijf uur plaats gehad in de voorstad Pantin in de vuurwerkfabriek van de heeren Virion Co. Verschillende huizen zijn ingestort, andere beschadigd en een muur van 15 meter lengte werd omver geworpen door de kracht. Een begin van brand is ontstaan, dat men vrij spoedig mees ter was. Een groote menigte is op het terrein aan wezig en vreeselijke tooneelen vallen voor, daar er een aantal dooden en gewonden zijn, hoeveel weet men nog niet, maar met de werkzaamheden tot bevrijding wordt met koortsachtigen ijver voortgegaan. Te Dublin is Zondag, onder voorzitter schap van den lord-mayorin Phoenix-Park eene groote „betooging" gehouden tegen de bekende pauselijke aanschrijving, waarbij het „veldtochtplan" en het boycotten zijn afge keurd. Het aantal der aanwezigen wordt op vijf- of zesduizend geschat; geestelijken wer den onder hen niet opgemerkt. De vergadering verklaarde in te stemmen met de besluitendienaangaande door de katholieke Iersche parlementsleden genomen, en „eerbiediglijk den pauselijken stoel het recht te ontzeggen op het Iersche volk eeni- gen invloed uit te oefenen in het beleid der politieke aangelegenheden van Ierland." Gedurende een hevig onweder dat Za terdag te Glasgow woedde, werden op de openbare wandelplaats aldaar drie knapen door den bliksem getroffen. Twee waren on middellijk doodde derde is gewond. Op een ander punt der stad werden twee man nen getroffen; een hunner werd gedood en de ander is zwaar gewond. Te Closburn, hij Domfries, is een boeren knecht door den bliksem gedood, met twee paarden welke hij geleidde'. Een 66 jarige dame, mrs. Wright in Cannonburry Terrace (Londen), is op klaar lichten dag, tijdens de afwezigheid van haar man, vermoord door twee dieven, die bij haar binnendrongen. Een Fransche dame, die daar tegenover woonde, zag de mannen binnen gaan. Zij trachtte hen te bespieden, hoorde spoedig hulpgeroep, zag de mannen het huis weder uitkomen en liep hen na, maar zon der hen te kunnen achterhalen. Politie was er niet te zien en toen de Fransche dame eindelijk een agent vond, wilde deze, die haar gebroken Engelsch moei lijk kon verstaan, niet eens naar haar luis teren. Een zak, die door de dieven verloren en door haar opgeraapt was, wilde hij niet aannemen, en eerst toen een voorbijganger hem had beduid dat het hier een ernstig geval betrof, ging hij met de dame naar het bnreel. Er is nu zeer weinig kans dat men ooit de moordenaars zal in kanden krijgen. Het slechte politietoezicht in die wijk geeft natuurlijk stof tot vele gegronde klachten, te meer daar een paar dagen te voren een po ging tot inbraak ten huize der vermoorde was beproefd. DUBLIN 24 Mei. De katholieke leden van den gemeenteraad hebben onder voor zitterschap van den lord-mayor een voorstel aangenomen, om te protesteeren tegen de breve van den paus betreffende «boycottage» en «plan of campaign" evenals de Iersche parlementsleden. De aartsbisschop Walsh deed per draad- bericht weten, dat de inmenging van het Vaticaan in de Iersche politiek geheel onge grond was. Het officieele blad van Elzas-Lotharingen bevat een besluitwaarbij bepaald isdat te beginnen met 31 Mei alle vreemdelingen, die over de Fransche grens naar Duitschland reizen, zonder onderscheidof zij slechts door reizen of voornemens zijn zich in Duitsch land op te houdenvan een pas moeten voorzien zijnvoor gezien geteekend door het Duitsche gezantschap te Parijs. De be woners der grensgemeenten, die voor zaken de grens overkomen zijn bevrijd van het vertoonen van een pas. De „Nordd. Allgem. Ztg." neemt zon der eenigerlei tegenspraak verschillende me- dedeelingen uit andere bladen over, uit welke blijkt dat Duitschland in het vorige jaar te vergeefs getracht heeft, langs vriendschappe- lijken weg, van Rusland eene verzachting te verkrijgen van de differentieele maatregelen ten aanzien van den invoer uit Duitschland. Deze poging van Duitschland werd door Rusland beantwoord met verdere maatrege len in denzelfden zin voornamelijk ten aan zien van Duitsche steenkolen en ijzer (ten bate van den invoer uit Engeland.) Wat de verscherping betreft der Duitsche voorschriften ten aanzien van de paspoorten voor het verkeer over de Fransche grenzen enz naar Elzas-Lotharingen wordt gezegd, dat zij het gevolg is van krachtigere agitatie tegen Duitschland door zich in het rijksland ophoudende Fransche staatsburgers, op wie men tot dusver geen vat heeft kunnen krij- gen. Het heet daarbij dat vooral de^Liguedes Patriotes" te Parijs sedert het optreden van Boulanger weder krachtiger in het rijksland agiteert. Donderdag heeft in het kasteel te Char- lottenburg de huwelijksvoltrekking plaats ge had tusschen prins Hendrik tweeden zoon des keizersen zijne nichtprinses Irene van Hessen. l)e bruid is 22 jaar oud en een zeer lieftalligmaar ook zeer teeder meisje. De bruidegom 26 jaar oud en we gens zijne maritieme loopbaan hij is thans korvet-kapitein bijgenaamd „de zeeman", is evenals zijne aanstaande gemalin zeer slank ja men kan gerust zeggen mager. Althans, wanneer hij niet reeds op zee had gevaren zon men denken dat hij zich wel aan het zeemansleven mocht gaan wijden toe behoud en versterking zijner gezondheid. Met dat al is hij een hoogst aangenaam per soon en in de maritieme kringen zeer be mind te meer omdat hij met hart en ziel zeeman is. Zoo als te verwachten was, liep de huwe lijksvoltrekking stil afhoewel toch, alle on misbare waardigheidsbekleeders medegere- kend 300 personen aan haar deelnamen. Anders worden gewoonlijk 2000 personen uit- genoodigd. Keizer Frederik wilde eerst slechts het wisselen der ringen bijwonen, maar door de blijde gewaarwording voelde hij zich zóó sterk, dat hij bij de geheele kerkelijke trouwplechtigheid bleef. Hij zag er zeer ma ger en bleek uit, maar zat zonder eenigen bij zon deren steun op zijn stoel. Hij maak te ook een kleinen rondgang door de sier lijke kapel en begroette de aanwezigen met stilzwijgend het hoofd te buigen. Het ont roerde allen toen hij na de kerkelijke in zegening zonder een woord te spreken en met tranen in de oogenzijnen zoon en diens jeugdige vrouw meermalen hartelijk omhelsde. De keizer woonde het familie maal niet bijom meer vermoeienis te ver mijden. De kroonprins bracht in zijne plaats den heildronk aan het jeugdige paar. Dairna had de gewone van oudsher gebruikelijke plechtigheid der verdeeling van den kousen band der bruid onder de aanwezigen plaats, welke het einde van het feest aankondigt. Naar aanleiding van dit huwelijk werd de schoonvader van prins Hendrik de groot hertog van Hessen benoemd tot inspecteur van hec leger. Er wordt weder van verduistering van vestingplannen en instructies in geval van leger-mobilisatie gesproken. Een teekenaar van den staf is gearresteerd, doch men heeft niets gevonden, wat aanleiding geven kan te vermoeden welke mogendheid die plannen in handen heeft gekregen. Von Moltke moet zeer ontstemd zijn over deze ontdekking. Naar men uit Weenen verneemt, werd de beurs aldaar gedrukt door de belemmering van den aanvoer van graan uit Rusland op de Duitsche markten. Men is aldaar zeer ongerust wegens de toenemende spanning in de betrekkingen tusschen Rusland en Duitsch land. Vooral de Hongaarsche pers laat zich over den stand van zaken in zeer zwaartil- lenden geest uit, Uit Weenen zijn berichten ontvangen welke bevestigen dat de besluiten der regee ring omtrent dislocatie van regimenten in Gallicie geenszins in verband staan met het samentrekken van Russische troepen aan de grenzen. In de betrekkingen tusschen Rus land en Oostenrijk-Hongarije is geenerlei wijziging gekomen. De anti-semitische wanordelijkheden duren te Weenen voort en nemen een ern stig karakter aan. De rector van de uni versiteit heeft de studenten officieel gewaar schuwd dat zij, die aan de manifestation deel nemen, streng gestraft zullen worden. Generaal Komaron, kommandant der Tran- kaspische troepen, heeft den minister van oorlog getelegrafeerd, dat den 15en Mei een bloedige botsing is ontstaan tusschen Afgha- nen en Russen. Kolonel Alischanoff verjoeg de Afghanen. Volgens een telegram uit Washington aan de New-York Herald, gelooven de politieke leiders niet dat de tarieven-quaestie in deze zitting van het parlement geregeld zal wor den. De democratische en republikeinsclie partijen zullen waarschijnlijk een beroep op het volk doen om over de quaestie te be slissen. Het water van den Missisippi begint bij Quincy (Illinois) langzaam te zakken, of schoon nog 25000 hectaren lan 1 twee a drie meters onder water staan. Er zijn vele zie ken. De communicatie op de spoorwegen in de richting van het noord-oosten en van het zuiden is geheel afgebroken. De schade wordt voor de stad en de omstreken op drie vier millioen dollars geschat WAALWIJK. Zondag 27 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" 1. Vertrouwen Abt. 2. De martelaars in het Colyseum Rillé. 4. De stem der zee Coenen. Dientengevolge zal de lokaaltrein No. 411 (vertrek Geertruidenberg 7,13aankomst Waalwijk-Besoyen 7,51 's morgens) op Vrijdag 1 Juni 1888 niet, doch op Woensdag 30 Mei 1888 wel loopen. WAALVV IJK, 26~Mei 1888. Door burgemeester en wethouders van Waahviik is op zijn verzoek aan den heer F. van den Brand eervol ontslag verleend als klerk ter secretarie alhierin te gaan aan staanden Maandag. Het kohier voor den progressieven hoof- delijken omslag voor het loopend dienstjaar is door het dagelijksch bestuur onzer gemeente opgemaakt en zal nu wel spoedig aan den raad wonden aangeboden. Tot deken van het dekenaat Heusden is benoemd de zeer eerwaarde heer J. van Baar, pastoor te Nieuwkuik. Op de 4e bladzijde van dit nummer hebhen wij opgenomen de zomerdienstregeling voor de spoorweglijn ZwaluweWaalwijk Vlijmen en van de aansluitende spoorwegen. Volledige dienstregelingen der spoorwegen zijn bij onzen uitgever verkrijgbaar A 5 cent. In de deze week onder voorzitterschap van het kamerlid B. H. Heldt gehouden 18e jaarlijksche algemeene vergadering van het „Algemeen Nederlandsch.Werkliedenverbond" is o. m. behandeld een vraagpunt van de afdeeling Hoogeland-Sappenneer Welk belang hebben de werklieden bij het heffen van invoerrechten van buitenlandsche granen? Welke houding zal het Verbond aannemen bij eventueele voorstellen tot het heffen van zulke invoerrechten? Gezamenlijk met dit punt werden behandeld het vraagpunt der afd. Amsterdam„Is het in het belang der industrie het vrijhandelstelsel te handha ven en dat der afdeeling Uithuizen: »Wat kan het Verbond doen tegen de invoering der protectie?» Hoogezand leidde kortelijk haar vraagpunt in en kwam tot de conclusie, dat invoerrechten op buitenlandsche granen te eenenmale verwerpelijk moeten geacht worden, als zullende dan daaruit voortvloei ende hoogere broodprijzen voornamelijk druk ken op den werkman. Uithuizen trachtte aan te toonen, dat de beweringen der protectionisten als zou er van bescherming verbetering in den toestand van handel en nijverheid te wachten zijn onwaar mogen heeten. Wel zal bescherming de prijzen der levensbehoeften doen stijgen, maar de loonen van den werkman kunnen da .rmede geen gelijken tred houden. Deze afdeeling drong met kracht er op aan, dat het Verbond, bij elke gelegenheid die zich zal voordoen, zijne stem verheffe tegen be scherming in welken vorm ook. Amsterdam is blijkens haren woordvoerder vóór het vrij handelstelsel, op twee voorwaarden: vooreerst dat de ons omringende landen hetzelfde stelsel huldigen. Thans staan de kansen ongelijk; Duitschland en Frankrijk overstelpen ons met hunne voortbrengselen, terwijl de Nederland- sche werkman geen werk heeft. De andere voorwaarde zou zijn, dat bedoelde landen in gelijke mate als wij het vrijhandelstelsel in voerden. Als bewijs dat de werkman niet kan wel varen bij protectie, wees Uithoven er op, dat juist in Belgie, waar handel en nijverheid be schermd worden de werkman minder loon geniet dan hier te lande. Ook een ander afgevaardigde van Amster dam betoogde de wenschelijkheid om protec tie in te voeren, echter alleen op nijver heidsvoortbrengselen, niet op granen. De heer De Rot (bestuurslid) zeide dat alle protectionisten egoïsten waren, onver schillig of zij kapitalist, dan wel werkman zijn, en beval vrijhandel aan. Ook het re- ciprociteitsstelsel keurde hij af, als zijnde niet edel. Nederland moet de beginselen van vrijhandel hoog houden, totdat ook de andere natiën ons voorbeeld volgen en het vrijhan- stelsel op die wijze internationaal zal worden. Een ander afgevaardigde wil vrijhandel op grondstoffen toepassen, maar bewerkte goe deren zoo zwaar mogelijk belast zien. Een der afgevaardigden uit het Noorden sprak zijne vreugd er over uit, dat dit onderwerp hier ter sprake is gebracht; te veel toch wordt uit het verlangen naar protectie politieke munt geslagen; en het is wenschelijk dat men het onbeteekenende inziet van de belofte dat protectie arbeid zal in het land brengen. De afgevaardigden van Rotterdam spraken hunne volle ingenomenheid uit met het vrij handelsstelsel; een hunner meende, dat de kwijning in ons land op industrieel gebied hoofdzakelijk te wijten was aan mindere deug delijkheid der nijverheidsinrichtingen en van den geringeren ondernemingsgeest van ons Nederlanders. De heer Heldt weerlegde de verschillende opmerkingen, die ten gunste van protectie zich hadden doen hoorenmaar zeide de vraag daar te laten of het niet wenschelijk is de bestaande tarieven eens te herzien. Als uitvloeisel van de discussie werd in stemming gebracht eene motie, waarin de vergadering zich in het algemeen verklaart voor vrijhandel, en de hoop uitspreekt dat hij spoedig inter nationaal moge worden, daarbij het bestuur machtigendevan een en ander kennis te geven aan de regeering, en andere vereeni- gingen op te wekken hare instemming met de verklaring van het Verbond te betuigen. Deze motie werd met 28 tegen 1 stem aangenomen. Eene motie strekkende om de wenschelijkheid uit te spreken, den invoer van bewerkte voortbrengselen te belasten werd met algemeene stemmen op 1 na ver worpen. De hulpkantoren te Almkerk, Bezooien en 's Gravemoer, worden onder meer andere voortaan mede belast met de behandeling van aangeteekende brieven, eene aangegeven waarde van f 600 te boven gaande. Naar men verneemt, hebben de hoof den der verschillende departementen een rondschrijven verzonden aan alle ambtenaren zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dat allen, wien van rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen verplicht zijn, de onderhoudskosten der hun verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het rijk zal mo gen worden gebracht. In de deze week gehouden zitting van den hoogen raad heeft de adv.-gen. mr. Gregory conclusie genomen in de zaak van den hr. J. F. de Booy, fabrikant en lid van den gemeenteraad te Breda, met bevestiging van een vonnis der rechtbank aldaar, door het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens valsch» heid in geschrifte en het opzettelijk gebruik maken daarvan. De adv.-gen. was van oordeel, dat hier wel degelijk valschheid in geschrifte gepleegd en van het valsche stuk opzettelijk gebruik gemaakt was. Z. i. waren de voorgestelde cassatiemiddelen ongegrond en mitsdien strek te zijne conclusie tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 18 Juni. Door de arr.-rechtbank te Bredais uitspraak gedaan in zake W. G. Schretzmeijer, 43 jaren oud fabriekarbeider wonende te Breda, gedetineerd ter zake van mishandeling den dood ten gevolge gehad hebbende. Hij is veroordeeld lot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. Door dezelfde rechtbank is J. J. Chapel huisschilder57 jaren, geb. ie 's Bosch, wo nende te Bergenopzoom, gedetineerd ter zake van opzettelijke brandstichtingwaardoor gemeen gevaar voor goederen en levensge vaar voor een ander te duchten was, veroor» deeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de drie geneesheeren van 't krankzinnigenge sticht Voorburg bij Vucht hun verzoek om ontslag handhaven en definitief tot heengaan besloten zijn. In weerwil van de vele aangewende po gingen, schijnt een verzoening tusschen HH. doctoren en 't regenten-college niet te zijn tot stand gekomen. Als toekomstige eerste geneesheer wordt algemeen genoemd dr. Sweens, practizcerend geneesheer te 's Bosch. In een gezelschap deed zich onlangs de vraag voor of de meester en de meeste res aansprakelijk zijn voor. hetgeen hun dienst meid op, krediet koopt. Het is zeer moei lijk om op die vraag een antwoord te geven dat voor alle gevallen kan dienen, maar wel weten we, dat verleden jaar het volgende gebeurd is Een slager had bij een zijner klanten de rekening laten oploop-n tot een bedrag van vijfhonderd gulden, zonder dat hij zich in 't minste beklaagd of betaling gevraagd had. Eerst met nieuwjaar waagde hij het een re kening te zenden. De klant verklaarde ech ter van niets te weten. Hij had iederen dag aan de meid het noodige geld voor het vleesch gegeven en met den slager had hij niets te maken. Deze beweerde echter wel degelijk aan den meester en niet aan de dienstmeid verkocht en krediet verleend te hebben, waarom hij, toen de klant alle schik king en betaling bleef weigeren, aan de recht bank om beslissing vroeg. En welk was haar antwoord Dat de slager niet ontvankelijk werd ver klaard m zijn eisch, aangezien het bewezen was, dat de heer X. dagelijks aan zijn dienst bode het geld voor het vleesch had gegeven en de slager, die vroeger altijd dagelijks was betaald geworden, onderzoek had moeten doen naar de reden, waarom hij nu in acht maanden geen geld had ontvangen. H.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2