binnenlandT BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. vallen van den Hongaarschen minister met daarbij gevoegde op- en aanmerkingen. Op hetzelfde oogenblik, dat Tisza te Pesth ageerde tegen deelneming aan de Fransche tentoonstellingdrukte Salisburyde Engel - sche premier, zich in dezelfde bewoordingen uit tegenover een comité uit fabrikanten van Birmingham, met het oog op hun deelneming aan de tentoonstelling in quaestie. Schijnt Rusland tot nog toe niet vatbaar te zijn geweest voor de vriendelijkheden van Bismarck, door die in ontvangst te nemen alsof het niet anders behoordeFrankrijk neemt eenzelfde houding aan tegenover de onvriendelijkheden of zelfs in zekeren zin hatelijkheden die Bismarck den westelijken buurman niet spaart. De kalmte, waarmede de maatregelen, tegen de Franschen genomen, die door den Elzas moeten of er verblijf houden, worden ontvangen door de pers en de openbare meening, is waarlijk teekenend voor een natie als de Fransche en kan niet anders dan hoogst gunstig zijn voor het al gemeen belang. Of het zoo blijven zal is de vraagde regeering heeft zich nog niet verklaard en de bedaardheid is meer uit- dan inwendig. Zondag werden de verkiezingen gehouden voor.de vernieuwing van de helft der leden van de provinciale staten. In de provincie Luxemburg behaalden de katholieken de meerderheid op de liberalen, doch in de provincie Namen verloren de katholieken verscheidene zetels. In de stad Namen komen 12 liberalen in herstemming met 12 aftredende katholieken. In de provinciën LuikHenegouwen en Brabant handhaven de liberalen hunne stel lingen welke zelfs eenigszins versterkt zijn. Wat de provincie Antwerpen, de beide Vlaan deren en Limburg betrefthielden de ka tholieken zich staande behalve in de stad Antwerpenwaar zij den strijd niet aan vaardden en door 21 liberalen vervangen zijn. De socialistische candidaten die in ver schillende gemeenten gesteld waren ver kregen betrekkelijk slechts weinig stemmen. De officieele opening van de internatio nale; tentoonstelling zal den 6den Juni door den koning geschieden. De minister van marine heeft de volgende nota medegedeeldEen telegram van het algemeen gouvernement van Indo China meldt van 19 dezerdat de kolonne van graaf Bose, die tegen Doney Banh opereer de te Maszif, gelegen tusschen den Rooden vloed en de Zwarte rivier een post Muong veroverde, na een levendig gevecht, waarbij wij- 9 doodenhadden (waarondereen kapitein) en 6 gekwetsten. Op het kerkhof Père-Lachaise heeft Zondag middag een opstootje plaats gehal. Door de redacteurs van de „Intransigeant" werd een krans naar het kerkhof gebracht. Over het dragen der krans ontstond een twist waarvan het gevolg was dat er drie revolverschoten gelost werden waardoor twee personen werden gewond. Volgens den „Figaro" zal een der maatregelen van de partij die de herziening der grondwet voorstaatzijn de zuivering van het corps diplomatique. Jules Ferry heeft verklaarddat de toestand in Tonkin uitmuntend is. Wanneer Frankrijk zich uit Annam en Tonkin te rugtrok zooals enkele bladen beweren, zou Duitschland het onmiddellijk vervangen. In een Zaterdagavond gehouden mee ting, waar Joffrin als spreker optrad, hebben de anarchisten den spreker zoo toegetakeld, dat hij in een koffiehuis verbonden is moe ten worden. De Temps stelt in het licht, dat het geen de Hongaarsche minister Tisza in het parlement te Pest gesproken heeft, aldaar groote verbazing heeft doen ontstaan. De Nation zegtIndien al niet de goede trouw,dan had althans de internationale beleefdheid den minister moeten terughouden eene dergelijke taal te voeren. Het blad hoopt, dat de Fransche regeering hem dit begrijpelijk zal maken. Clemenceau had een onderhoud met den minister-president Floquet, waarbij hij dezen wees op de wenschelijkheid de Orient- expres, die nu van uit Rumenie door Hon garije Oostenrijk Beieren Wurtemburg Baden, over den Elzas in Frankrijk komt en tot Parijs loopt, met het oog op de moei lijkheden, die het verkeer van Fransche on derdanen in den Elzas ondervindt, te ver leggen over Zwitserland Hoéwei de trein daardoor eenige hoofdstations als Munchen Stuttgart, Karlsruhe en Straatsburg missen zou, verklaarde de minister-president het voorstel nader te zullen overwegen. 30 Vertegenwoordigers van de pers uit de provincie bezochten Maandag de tentoon stelling. Op de eerste verdieping van den Eifeltoren, 34-5 voet hoogwerd hun een dejeuner aangeboden, PARIJS, 29 Mei. De ministers vergaderden i heden morgen op het Elysée, onder voorzit ting van den president der republiek. De minister Goblet deelde eene dépêche mede, welke hij ontvangen had van Frankrijks ge zant te Weenen en welke handelt over de woorden, door den Hongaarschen minister Tisza in het parlement gesproken. Hij ver klaarde dat hij ten spoedigste volledige in lichtingen verwachtte. De spoorwegverbinding tusschen de hoofd stad en Sarragossa is tengvolge van over strooming verbroken. Het kabinet—Salisbury had ongetwijfeld gedacht in de breve van den paus betreffende „boycottage" en het «plan of campuin» der Ieren grooten steun te vinden maar bij slot van rekening blijken dit luchtkasteelen te zijn geweestde protesten tegen die breve nemen in Ierland dagelijks toe en doen het politiek bewustzijn een schrede voorwaarts doen. Alleen Zondag hebben er zes groote meetingen plaats gehad als protest tegen 's pausen breve. Het huis van afgevaardigden hield Zater dag zijne laatste zitting, welke met een drie maal herhaald en met geestdrift uitgeroepen hoch voor den keizer werd gesloten. Bij gelegenheid van de discussie over eene verkiezings-quaestie nam Richter het woord over de houding der conservatieve en na- tionaal-liberale pers bij de jongste kanseliers- crisis alsmede over de bekendevan Leip zig en Breslau uitgaande petitie voor het aanblijven van Bismarck op zijn post. Hij critiseerde voorts op de scherpste wijze de gerechtelijke vervolging tegen de vrijzinnige bladen die het bekende tegen de keizerin gerichte artikel in een Dresdener blad hadden afgedrukt om het te brandmerken. Rauchaupt kwam er namens de conserva tieven, Zetlitz namens de vrij-conservatieven, en Egnern namens de nationaal-liberalen ten krachtigste tegen op dat aldus de kroon in het debat werd gesleept. Het gouvernement in Elzas Lotharingen verzond zeer uitvoerige instructiën aan de chefs der grensstations en andere douane beambten. Iedere reiziger moet voorzien zijn van een bewijs, dat het hem toegestaan is in den Elzas te vertoeven, zonder permis- séjour wordt men weder over de grens ge bracht ook al heeft men een voldoend pas poort. In twijfelachtige gevallen moeten de beambten zich zelfs per telegraaf tot den commissaris van politie wenden vertoeven de in de plaats in het permis-séjour vermeld. De betreffende persoon blijft onder politie toezichttotdat de commissaris geantwoord heeftdat alles in orde is. De Landes Zeitung zal binnenkort een aanvullend besluit publiceeren voornamelijk betrekking hebbende op vreemde landeigena ren in den Elzas. Reeds zijn vele eigenaren van groote landgoederen in onderhandeling om deze te verkoopener is eehter weinig kooplust, daar Duilsche koopers hopen, dat de gedwongen verkoop den prijs der lan derijen zal drukken. Fabrikanten en indu- striëelen worden niet door het verbannings- besluit getroffen uit vrees dat de fabrieken door hen gesloten zullen wordenen de nij verheid naar Frankrijk verplaatst zal worden. De meeste Franschen, die in Elzas- Lotharingen wonen zouden weldranaar men verzekertover de grenzen gezet wor den. Deze maatregel zou, volgens de Frankf. Zeit., nog door verscheidene andere gevolgd worden. De keizer heeft aan prof. Virchow de orde van den Rooden adelaar 2e kl. geschon ken. Deze onderscheiding wekt een weinig opzien, omdat prof. Virchow tot de progres- sistische partij behoort. Men zegt, dat de keizer en zijn naaste omgeving niet ingenomen zijn met het ge vallen besluit ten opzichte van de passen in Elzas-Lotharingen en moet die maatregel toegeschreven worden aan het doordrijven van graaf Herbert Von Bismarck. Wanneer dit waar is, wordt de jonge graaf een man van gezag want de gespannen verhouding met Rusland wordt ook reeds aan hem toe geschreven. Van den koninkl. schouwburg (Schau- spielhaus), waarin tegenwoordig herstellingen worden gedaan, stortte Maandagochtend een gedeelte van het dak in. Van de 40 man, die aan het werk waren, zijn er op het oogenblik 26 uitgehaald. Men zegt, dat zes dood zijn. De brandweer zet het reddingswerk voort. BERLIJN, 29 Mei. De Nórdd. Allg. Zeitung zegt, dat de thans genomen maatre gelen in Elzas Lotharingen niet moeten worden beschouwd als eene represaille wegens bepaal de voorvallen maar als een gevolg der al- gemeene politiek om de terugverkrijging van den Elzas verder te bevestigen. Uit aan merking* van den toegenomen nationalen haat der Franschen jegens de Duitschers, die door de Fransche regeering ten behoeve harer eigene versterking meer wordt bevorderd dan tegengegaan, acht de Duitsche rijksregeering het voor den vrede dienstig, door beperking in het grensverkeer alle gevaarlijke aanrakin gen zoovel mogelijk te beletten. arr. rechtbank te 's Bosch, waarbij zij wegens eenvoudige mishandeling zijn veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. Heden heeft de officieele opname plaats van de lijn WaalwijkVlijmen door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. De afgevaardigde Cavalotti heeft Vrijdag avond een scherpe redevoering gehouden tegen Crispi's politiek met Duitschland, welke hij vernederend noemde voor Italië en geheel tegen 's lands belangen. De afgevaardigde werd uitgefloten en de zaal moest door de politie worden on,ruimd. Te Rome staat op 't oogenblik eene bende van 31 dieven terecht, die Rome tot het tooneel hunner werkzaamheden hadden gekozen. Ongeveer honderd diefstallen wer den door hen bedrevenwaaronder een van ruim 20,000 lires aan kostbaarhedenten nadeele van graaf Telfener, en verscheidene ten nadeele van juweliers en goudsmeden. De leden waren door een eed van trouw aan elkaar verbonden. Het hoofd, zekere Emilio Brilli, doordeleden„papa" genoemd, nam geen werkzaam deel aan de diefstallen, doch zorgde voor het te gelde maken der gestolen voor werpen, het smelten van het goud en zilver enz. Zijn luitenant-generaal, een jongeling van even twintig jaar, genoot een vaste toelage van 4 lires daags terwijl ieder der overige leden een deel van de diefstallen kreeg, hetzij in geld of in levensmiddelen. Ruim 250 getuigen moeten worden gehoord. De regeering heeft het plan opgevat de rechten te verhoogen op kolen, katoen en champagne van Duitschen oorsprong. Duitsch land en Oostenrijk zullen de rechten op het Russische koren in dat geval waarschijnlijk met de helft verhoogen. Te Lublin en Iwanorod zijn negen Rus sische officieren gearresteerd wegens deel neming aan een nihilistische samenzwering. In de kleedingfabrieken van Polen wordt ijyerig gewerkt en de nieuwe vesting werken van Warschau zijn van dergelijk be lang, dat een speciale commissie is benoemd ter beraming van middelen om de magazijnen te voorzien voor de garnizoenendie de 13 forten rond de stad zullen bezetten. Een bericht uit San Francisco verhaalt van een ouderwetschen aanval van Chineesche zeeroovers op het schip San Pablo, dat in de Straat van Formosa gestrand was. Een aantal vaartuigen omringden het schip en bij twintigtallen kwamen gewapende coolies op het dek. De bemanning en de passagiers boden hunmet vuurwapenen en messen, krachtigen tegenstand; maar de roovers staken het schip in brand, dat tevens begon te zin ken. De schrik onder de niet-strijdenden, die beneden moesten blijven, was grooten het gevecht dreigde werkelijk voor de blanken noodlottig te worden toen op eens de ma chinist de aanvallers bespoot met stroomen kokend water, waarvoor zij de vlucht namen. De passagiers gingen toen, met de post zakken en het geld, in de booten naar land. Op eenigen afstand van de San Pablo ge komen zagen zij de zeeroovers naar het schip terugkeeren. De manschappen, die van de kust afgezonden werden ter bevrijding van het schipvonden niets dan een ver branden en geplunderden romp. otgatsaa1 gcneaaM WAALWIJK, 30 Mei 1888. In de vergadering van verleden Zaterdag heeft het college van B. en W. alhier, in plaats van den tot secretaris te Geldrop aan- gcstelden heer F. van den Brand, benoemd tot klerk ter secretarie den heer Th. van der Heijden, tot dusverre volontair. Het dagelijksch bestuur had echter voor waarden gesteld, die de benoemde meende niet te kunnen aannemen, zoodat hij voor de be trekking heeft bedankt. De bewoners der Stationsstraat en al len, die verplicht zijn daar te passeeren, zien met groot verlangen de voltooiing te gemoet der nieuwe keibestrating en verdere werken, 't Is er den laatsten tijd een ware zandwoes- tein Sahara, en de Samoum of zandstuifwind kan men er dubbel en dwars genieten. Ge lukkig dat er wat regen gevallen is. Belanghebbenden zouden met groot ge nöegen zien, dat de werkzaamheden wat be spoedigd werden, om van den grooten last bevrijd te zijn. Ter openbare terechtzitting van de ar rondissements-rechtbank te 's Bosch is giste ren behandeld de zaak ca. J. Snijtsever, vroeger werkzaam op de looierij en schoe nenfabriek van den hr. C. G. van der Heijden alhier. Hij was beschuldigd van diefstal ten nadeele zijns meesters, had de wijk haar Belgie genomen, maar was te Antwerpen aan gehouden en aan de Nederlandsche justitie overgeleverd. Het O. M. eischte tegen hem eene cel straf van 9 maanden. Namens C. v. W. en E. K. alhier, is appèl aangeteekend tegen het vonnis der Bij verordening van den Privy Council is het verbod van invoer in Groot-Brittan- nië van slachtvee uit Vlissingen, met ingang van 29 dezer, ingetrokken. Op dit besluit is natuurlijk niet zonder invloed geweest het besluit der Nederlandsche regeeringom den invoer van Duitsche schapen te verbieden. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in de onlangs medegedeelde zaak tusschen de firma's V. D. V. D. Co, en F. K., waarin het verschil liep over de vraag of bij koop van eene scheepslading huiden rafactie voor de natte huiden door den verkooper moest worden toegestaan. Bij interlocutoir vonnis was aan de gedaagde firma F. K. te bewijzen opgelegd: lo. dat het algemeen en bestendig gebruikelijk was, ook bij contracten als ten deze een tusschen par tijen was gesloten, dat er voor te natte huiden gewichtsrafactie werd toegekend2o. dat het lid A. v. D. der eischende firma ter Beurze had goedgevondendat de bepaling dier rafactie aan den makelaar V. D. L. werd overgelaten; dienovereenkomstig waren er aan beide zijden getuigen gehoord. Omtrent het eerste punt overwoog de rechtbank, dat slechts één getuige pertinent had verklaard, dat zoodanig gebruik bestond edoch te Antwerpen, verklarende hij zich over Amsterdam en Rotterdam niet te kunnen uitlaten, terwijl de overige getuigen, voor zooverre niet door de verklaringen van de getuigen der contre-enquête ontzenuwd, wel omtrent partijen, niet aangaande scheepsla dingen konden verklaren. Tot bewijs van het tweede feit had de gedaagde slechts één getuige voorgebracht welke door de eischeres echter gewraakt was, zoodat hieromtrent geen bewijs was geleverd. De gedaagde kon alzoo niet geacht worden bewezen te hebbenwat haar te bewijzen was opgelegd Wel had zij na de enquête beweerd te hebben aangetoond, dat de bil lijkheid het geven van die rafactie medebracht, doch, daargelaten dat zij volgens het inter locutoir dit niet te bewijzen had, vermeende de rechtbank op deze bewering geen acht te kunnen slaan, daar de grond van billijkheid bij dagvaarding noch conclusie van eisch was aangevoerd. Op grond van dit een en ander wees zij aan de eischeres hare vordering toe, met veroordeeling van de gedaagde in de proces kosten. Onlangs is voor den hoogen raad de vraag bepleit, of de gehuwde man bevoegd is om zonder toestemming zijner echtgenoote een haar persoonlijk toebehoorend aandeel te verpanden. Het hof en de rechtbank te 's Hertogenbosch, hadden indertijd die vraag ontkennend beantwoord. De advocaat generaal Van Maanen heeft in deze zaak conclusie genomen. Hij kon zich niet vereenigen met de in het vonnis en arrest gehuldigde leeren concludeerde mitsdien tot vernietiging van 's hofs arrest. In het land van Heusden en Altena werden in de beide vorige weken keuringen gehouden van paarden, aangegeven ter in schrijving in het Nederlandsch paarden-stam- boek, afdeeling Noordbrabant. Van de aan geboden paarden werden goedgekeurd vier hengsten, waarvan twee van Duitsch en twee van gekruist rasvoorts veertien merriën waarvan twee van Duitsch en twaalf van ge kruist ras, allen toebehoorende aan eigenaren in de gemeenten Meeuwen, Eeten, Dussen en Almkerk. De keurings commissie bestond uit de hee- ren J. H. Stael, te Dussen, en J. A. Vlamings te 's Hertogenbosch, in tegenwoordigheid van den heer B. Snoekte Almkerk, voorzitter der afdeeling. In de overige gedeelten der provincie zal op een nader te bepalen dag de keuring geschieden. Met ingang van 6 Juni a. s. wordt te Dinteloord een rijkstelegraatkantoor, ingericht met telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Dit kantoor blijft op Zon- en feest dagen gesloten en zal op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 en 6V2 tot 7Y3 uur namiddags. Vrijdagmorgen omstreeks vier uur, ont stond er brand bij den landbouwer K. B. te Zundert, In minder dan een kwartier lag de gansche schuur in asch en woedden de vlammen reeds op het strooien dak van het huis. Ook dit was in korten tijd geheel door het vuur verteerd, zoodat slechts weinig van het huisraad kon gered worden. Alles dat zich in de schuur bevond, karren ploegen enz. benevens een schoon paard, zijn een prooi der vlammen geworden. De gebouwen alleen waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Zaterdag avond is trein 110 207 van UtrechtBokstel bij 's Hertogenbosch ont spoord naar men zegt door het omkantelen van een rail. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De passagiers zijn met een anderen trein naar hunne bestemming gebracht Andermaal is te Rotterdam een moord uit minnenijd gepleegd. Zekere Jan Kooiman,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2