Frankrijk. Turkije. Rusland. Engeland. Duitschland. Spanje. Oostenrijk. BINNENLAND. Ik wil voor heden besluiten met als mijne meening kenbaar te maken dat de pas ge opende tentoonstelling in de meeste opzich ten eene niet onwaardige plaats inneemt in de rij harer zusteren. Wel is waar doet zij, wat machinerieën aangaat, verre onder voor Antwerpen (18S5), en zelfs voor Amsterdam (1883), en ook mist zij de bekoring van de interessante koloniale afdeeling van laatstge noemde maar overigens doet zij voor beide niet onder. Ik durf dan ook gerust ieder een bezoek ten zeerste aan te bevelen. De Nederlandsche industrie is op de ten toonstelling zeer slecht vertegenwoordigd; onder de inzenders treffen wij ook aan de heeren W. Timmermans &Zoon, te Waalwijk, het centrum der Nederlandsche leder-industrie die eenige gelooide huiden zonden van ko lossale afmeting. De thans overleden Fransche maarschalk Leboeuf werd in 1809 geboren. Hij genoot zijn opleiding aan de polytechnische school, en kwam daarna bij de artillerie, waar hij spoedig naam maakte als een kundig officier. In 1837 werd hij tot kapitein benoemd. Hij ging daarop naar Afrika, waar hij aan ver scheidene krijgsbedrijven deelnam, en kwam terug met den rang van escadronschef. In 1852 ging hij naar de Krim, en voerde het bevel over het le legerkorps, bij het beleg van Sebastopol. Tot divisie-generaal bevorderd, stond hij in den Italiaanschen veldtocht aan het hoofd der artillerie, en de overwinning op de Oostenrijkers bij Sol- ferino was voornamelijk aan zijn beleid te danken. Zijn naam wordt echter het meest herin nerd in verband met de gebeurtenissen van 1870, en hij draagt als toenmalig minister van oorlog, een groot deel der verantwoor ding voor Frankrijk's onvoldoende toerusting tot den strijd. Als bevelhebber van het 3e legercorps, streed hij dapper bij Gravelotte en St. Pri- vat en zocht als het ware den dood, maar vond dien niet. Bij de overgave van Metz door Bazaine tegen welken krijgsoverste hij later een ver pletterend getuigenis aflegde werd ook Leboeuf met zijn leger krijgsgevangen ge maakt. Na zijn terugkeer uit Duitschland, woonde hij eenigen tijd te 's Gravenhage. Later, toen het proces tegen Bazaine in behandeling kwam, keerde hij naar Parijs terug. Hij is nu op zijn kasteel Moncel, bij Argentau, over leden. Frankrijk heeft thans nog twee maarschal ken Mac-Mahon en Canrobertof eigent lijk drie, als men Bazaine medetelt, die, hoewel als landverrader geschandvlekt, toch niet van den titel van maarschalk ontzet kon worden. Gedurende twee dagen heeft er in de Menilmontant-buurt een ware revolutie ge- heerscht, hoewel de politiek er geheel vreemd aan is. Een voddenraper Ernest K... werd door vrouw Adelaide G.... van alle voor werpen van waarde alsook van al zijn geld ontroofd. In drift verliet hij haar huis, doch kwam spoedig terug met een 20tal vrienden, alle leden van het voddenrapersgilde. Het huis werd belegerd en toen een tiental man - nen voor de schoone partij trokken, begon een gevecht, dat met slechts eenige uren tus- schenpoozing gedurende twee dagen duurde. Twee voddenrapers zijn doodgestoken. Een der tegenpartij is in het hospitaal op genomen met den hersenpan ingeslagen terwijl er nog vele anderen zwaar of licht verwon 1 zijn. Met veel moeite gelukte het daarna de politie een einde aan het gevecht te maken. Hevige hagelbuien, van storm vergezeld, hebben Donderdag in het Fransche departe ment Gironde groote verwoestingen aange richt, vooral in de wijngaarden, waar men, met veel kosten en aanvankelijk goeden uit slag, Amerikaansche wijnstokken had geplant in plaats van de door druifluis vernielde. Te Saint Emilion o. a. zal niet veel van den wijnoogst terecht komen. Ook andere ge wassen werden vernield. De schade bedraagt honderdduizenden francs. bestaande uit elementen, waaruit het tegen woordige ministerie is samengesteld. Volgens telegrammen" uit Madrid zijn de hertog en de hertogin van Edinburgh in den trein tusschen Cordova en Granada be stolen. De dieven hebben de koffers der hertogin opengebroken en daaruit eene be langrijke hoeveelheid kleinoodicn geroofd. Tot dusverre zijn de dieven nog niet ont dekt. De intocht der koningin-regentes te Valencia den 6en dezer was een ware zege tocht. Het station was fraai versierd en de geheele stad geleek eenen bloemenhof. Op verschillende plaatsen waren eerepoorten op gericht, o. a. door de dames van Valencia, door het gemeentebestuur, door de hooge- school, door het garnizoen. Een gesloten rijtuig met de kleine infantes reed vooruit toen de menigte dit zag en vreesde dat de regentes met den koning zich in dat rijtuig aan de blikken van het publiek onttrok, ging er een luid gemor van ontevredenheid op dat evenwel ophield zoodra de prinses van Asturie en de (infante Maria Teresa, die de oorzaak begrepen, aan hen, die op het rijtuig aandrongenzeidenVienen detras. (Zij komen achter ons). Toen nu de geopende landauer in het gezicht kwam, en het volk het koningskind in de armen zijner moeder aanschouwdebarstte er een oorverdoovend gejuich los. De stoet reed verscheidene straten door en werd onophoudelijk van alle balkons met de fraaiste bloemen bestrooid honderden duiven vlogen om het rijtuig heen, terwijl nu en dan gedichten, op veelkleurig papier gedruktals vlinders naar beneden fladderden. Op de Plaza de Miquelete waar de kathedraal staatbegonnen alle klokken te luiden en weerklonken geschut- salvo s van alle zijden. De koningin stapte af, om een Te Deum in de kathedraal te hooren; daarna bezocht zij de kapel van de Virgen de los Desomparadosknielde neer bad eenige oogenblikken en hief met blijkbare aandoening den koning in hare armen om hoog, als om hem aan de heilige maagd der Veriatenen op te dragen. Bij het afscheid hechtte zij eene kostbare diamanten speld op den mantel van het beeld. Op de Plaza del Arzobispo werd der koningin eene hulde gebracht door de Valenciaansche bloemen meisjes zoo beroemd om hare schoonheid; zij boden een bouquet aan van viooltjes, rozen en witte' anjelieren de initialen van den koning nabootsende. Toen het rijtuig onder de eerepoort, opgericht door de dames van Valencia, doorreed, werd het met zulk eenen overvloed van bloertien bestrooid, dat de koningin er halverwege onder verborgen was. De kleine koning greep glimlachend naar den bloemenregen. Ook de studenten brachten eene ovatie en boden twee ver zoekschriften aan, het eene den wensch in houdende om eene faculteit van wijsbegeerte aan hunne hoogeschool opgericht te zien. Nog werd de koningin van eene tribune begroet door de vertegenwoordigers van 80 gemeentebesturen uit de provincie Valencia. Terwijl het feestmaal plaats had, bleef de Plaza del Palacio voortdurend vol publiek. Des avonds was de stad feestelijk geïllumi neerd. De koningin-regentes vertoonde zich op het balkon om de retraite te zien van 700 soldaten van alle wapenen, met muziek en fakkellicht. De stoet was vergezeld van eenen wagen, waarop allegorische voorstel lingen te zien waren van de meest beroemde wapenfeiten, door Valenciaansche troepen verricht. De koningsgezinden verheugen zich over de schitterende ontvangst, haar in Valencia ten deel gevallenen de republikeinsche bladen spreken eveneens met ingenomen heid over de houding der stad bij het be zoek. gemeenschappelijk ontwerp-begrooting toont aan dat de uitgaven de ontvangsten over treffen met 1113,035,634 fl. Van deze som zijn 97,715,855 fl. bestemd voor het leger, en 9,180.047 fl. voor de marine. Het buiten gewone budget bedraagt 23,181,246 fl. In de toelichting wordt gezegd dat of schoon alle kabinetten eenparig zijn in het verlangen dat de vrede bewaard blijve machtige redenen hen niettemin noodzaken de voltooiing hunner militaire strijdkrachten als den besten waarborg voor den vrede te beschouwen. In de toespraak des keizers bij de ont vangst der delegaties wordt geconstateerd dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland onveranderd zijn. De betrek kingen met de overige mogendheden zijn bij voortduring vriendschappeijk. De keizer hoopt, dat ook verder de vrede zal bewaard blijven. Met het oog echter op de onzeker heid van den politieken toestand van Europa en de onophoudelijke vermeerdering der mi litaire krachten van andere staten, is ook Oostenrijk-Hongarije genoodzaakt zijne mili taire positie te voltooien. Van verschillende redevoeringen is ten slotte de korte zin dat Oostenrijk zich op nieuw en steeds dieper in de schuld moet steken wegens de dreigende gebaren zijner buren en om gereed te zijn wanneer deze daarvan eens tot woorden en tot daden mochten overgaan. Uit Konstantinopel verneemt de Standard dat de Porte besloten heeft naar het ver dachte karakter van verscheiden Russen die zich, zoogenaamd als monniken, in het kloos ter op den berg Athos ophouden, door eene commissie ad hoe een onderzoek te doen instellen. Aan de Daily News wordt uit Kon stantinopel gemeld dat de Porte nog geen antwoord gezonden heeft op de nota van Ruslandzij heeft Duitschland gepolst, maar dit heeft geweigerd haar raad te geven. Volgens den correspondent der Times te Konstantinopel heeft de Turksche gezant te St. Petersburg van de Porte de opdracht ontvangen ophelderingen te vragen betreffende de Russische wapeningen, zoowel te land als te water, aan de Zwarte Zee. De meest verontrustende geruchten loopen hier over de behandeling, die men de inboor lingen van Boukharie laat ondergaandie zich voor Rusland verklaard hebben, en hierdoor telkens aan de grootste gevaren zijn blootgesteld. De invloed der Engelschen is sinds eenigen tijd in deze landstreek over wegend en de bevolking toont zich zeer vijandig tegen de Russen en hunne aan hangers. Uit Odessa wordt gemeld dat ongeveer 600 joden in de laatste dagen over de wes telijke grenzen van het rijk zijn gezeten er binnenkort nog veel meer uitzeltingen zullen volgen. Een treurig voorval heeft plaats gehad te Monaco. Een jong Braziliaan, Herques genaamd, die met zijn broeder en diens vrouw aan het diner zat, kreeg onder het dessert een aanval van woede en schoot zijn beide bloedverwanten dood en daarna zich zeiven. Toen de bedienden toesnelden, von den zij drie lijken. Volgens onderzoek blijkt dat de de moor denaar vroeger in betrekking was bij zijn broeder, die een groote handelszaak had te New-York. Na den dood des vaders werd de zaak verkocht, zeer tegen den zin van den ongelukkige, die nu den moord beging en herhaaldelijk vielen er woorden over be doelden verkoop. Gedurende het diner zag hij zeer ernstig, sprak bijna niet, sprong toen eensklaps met een revolver in iedere hand op en gaf vuur. Bij hem werd nog een derde revolver ge vonden en twee dolken. Een Engelsch geestelijke, redacteur van „The Christian Herald" heeft den anti-christ ontdekten wel in den persoon van César Ernest Boulanger, wiens naamlettersin Griekscn letter-cijferschrift overgebrachf, het vermaarde getal 666 uit de openbaring vor men. Ook Christus wederkomst weet hij op den dag af te bepalen die zal volgens hem geschieden op den llen April 1901. De Impartial zegt, dat de ministerieele crisis eene algemeene zal zijn. Zij verzekert, dat Sagasta een nieuw kabinet zal vormen, Met spanning ziet men tegemoet wie in plaats van Von Puttkamer minister van bin- nenlandsche zaken zal worden en vooral of 't weer een conservatief dan wel een natio- naal-liberaal zal wezen. Over 't geheel stelt men zich niet extra-veel voordeel voor de liberalen van Puttkamer's aftreden voor. In een hoofdartikel van de „Nordd. Allgem. Zeitung" wordt in de eerste plaats hevig geklaagd dat personen, behoorende tot de Duitsch-vrijzïnnige partij in de ver- trouwelijkstifbetrekkingen tot de omgeving des keizers staan. Er wordt verder in ge zegd dat minister von Puttkamer dadelijk bij de troonsbeklimming van keizer Frederik zijn ontslag wilde nemen doch gebleven is op verlangen van het geheele ministerie, tot zoolang er in den gezondheidstoestand des keizers eenige verbetering zou zijn gekomen. Het gewone Oostenrijksch-Hongaarsche Noordbrabantschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand M e i 1888. Opbrengst personenvervoer f 1950.55 i, goederenvervoer 1507.03 postvervoer 166,66 Diversen In Mei 1887 Totaal f 3624 24 f3378.77 WAALWIJK, 13 Juni 1888. Tot klerk ter secretarie alhier is benoemd de hr. J. A. van Bokhoven thans volontair ter secretarie te Heusden. C^Naar wij vernemen is er ernstig sprake van de reorganisatie van het onderwijs aan de openbare school alhier; wij hebben allen grond om aan te nemen dat door den heer districts-schoolopziener reeds een ontwerp is ingezonden, waarin het geven van meer uit gebreid lager onderwijs is opgenomen. Natuurlijk zal dit wel eenige meerdere uitgaven vorderen, maar de behoefte aan meer uitgebreid lager onderwijs in onze ge meente is zoo groot en zoo algemeen erkend, dat het eigenlijk le verwonderen is dat het reeds niet lang gegeven wordt. Wij hopen dan ook dat de zaak nu met kracht moge worden aangepakt en binnen den kortst mogelijken tijd tot een gewenscht resultaat gebracht Gisteren vergaderden alhier de onder wijzers uit het arrondissement Waalwijk op de zaal van Musis Sacrum. De volgende punten werden ingeleid respectievelijk dooi de heeren Briels, te BesoijenGeene, te Nieuwkuik, en Klerkx te Drunen: 1. Acht gij het noodzakelijk het zoeken van den grootsten gemeenen deeler op de lagere school te onderwijzen; 2. Het tech nisch lezen op de lagere school3. De re kenmethode van den heer Wisselink. Het was der vergadering een groote eer behalve den voorzitter, Jhr. E. Verheijen, ook den nieuw benoemden distrits-schoolopziener den heer Van Oppenraai, in haar midden te zien die met belangstelling deelnam in de discussien en door zijne degelijke opmerkin gen toonde volkomen op de hoogte te zijn van het lager onderwijs. Men deelt ons mededat verleden Maandag voormiddag in of in de nabijheid van het raadhuis alhier, iets is waargenomen, dat op eene uitbarsting geleekmaar bij nader onderzoek bleek louter „knaleffect" te zijn. De oorzaak heeft men niet nauwkeurig kunnen opsporen, maar schijnt vermoedelijk te moeten worden toegeschreven aan opeen- hooping van grootheidswaanzin. Tot onze spijt heeft ons de gelegenheid ontbroken de iuistheid van dit bericht te controleeren; wij geven het dus slechts onder reserve. Door den gemeenteraad van Tilburg is thans aan de heeren W. Bottenberg, te Oud- Beierland, F. A. de Jongh, te Schiedam, en L. A. van der Schie, te Schiedam, concessie verleend tot het aanleggen en exploiteeren van de waterleiding in die gemeente, voor den tijd van veertig jaren. Namens de com missie van onderzoek was uitvoerig rapport uitgebracht over hetgeen voor het tot stand komen der waterleiding door de concessie aanvragers gedaan was en waar zij het ge schiktste punt voor een prise d'eau gevonden hebben. In dezelfde? vergadering is besloten tot het uitvoeren van de in de vorige vergadering voorgestelde werken, waarvan de kosten on geveer f 100000 bedragen, en voorts tot het achtereenvolgend leenen van de daarvoor benoodigde gelden. De commissaris des konings in Noord brabant is door den minister van binnenl. zaken gemachtigd om voorwaardelijk en voor een maand weder vergunning te verleenen tot invoer in Nederland van wol en huiden, te Antwerpen opgeslagen en afkomstig uit landen buiten Europa. Naar wordt medegedeeld, moet bij de regeering het voornemen bestaan om op de begrooting voor 1889 geen gelden uit te trekken voor de voorbereidende klassen bij de rij ksnormaal1 essen. De Indépendance bericht dat de rei zigers, die per spoor op Belgisch grondgebied komen en geen bagage of aan rechten onder hevige goederen bij zich hebbenaan de grenskantoren voortaan niet meer uit den trein behoeven te stappen om naar het visi tatiekantoor te gaan. De vereeniging ter behartiging van de Nederlandsche belangen op de tentoonstelling te Parijs in 1889 heeft een schrijven gericht tot allen, die de producten hunner nijverheid, van hun land- of tuinbouw, van hun kunst of van hun wetenschap, te Parijs wenschen ten toon te stellen. Reeds hebben zich 56 personen en firma's v^orloopig aangemeld. Een meer algemeen toetreden een meer bepaalde opgave van de door ieder benoodigde ruimte, wordt thans beoogd. Bij het rondschrijven is een algemeen reglement gevoegd, benevens een blanco in schrijvingsbiljet, welke zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór 25 Juli a. s. aan het adres van den eersten secretaris Mr. Th. Stuart, 435 Heerengracht te Amsterdam, wordt terug' verwacht. Belanghebbenden kunnen desverkiezende inzage van de bedoelde stukken nemen aan het bureau van dit blad. Nederland_ en Belgie vereenigd Te Brussel is dezer dagen een brochure verschenen van een onbekenden schrijver getiteld „1'Alliance Hollando-Belge." De schrijver begint met te wijzen op de gevaren, welke Belgie bij een eventueelen oorlog tus schen Duitschland en Frankrijk bedreigen; maar naar zijn meening is ons land evenzeer bedreigd als Belgie. Als een uitgemaakte zaak wordt het be schouwd, dat Belgie dan het tooneel van den strijd zal zijn. De versterkingen aan de Maas zijn nog niet gereed en evenmin als Frankrijk, zal Duitschland Belgie's onzijdigheid eerbie digen. Immers het verbond met Oostenrijk en Italië veroorlooft Duitschland, zelfs bij een oorlog tegen Frankrijk en Rusland samen, een legerkorps naar Belgie te zenden. In de eerste plaats is dan Antwerpen aan de beurt maar zal ook Vlissingen en daarna Rotter dam en Amsterdam, bestookt worden. De schrijver acht het daarom dringend noodig, dat Nederland en Belgie zich veree nigen, ten einde gemeenschappelijk het drei gend gevaar af te wenden. Indien zij zich vereenigen, zijn zij sterk genoeg om een vij andelijk legerkorps tegen te houdenmaar ieder op zichzelf is daartoe niet in staat. De slotsom der brochure is een beroep op de Belgische regeeringten einde het hare te doen om een verbond tusschen Belgie en Nederland tot stand te brengen. De reeds vroeger aangekondigde eerste algemeene prov. Noordbrabantsche landbouw tentoonstelling zal te Boxtel gehouden wor den op 12 September (opening), 13 Septem ber (algem. verg.) 14 September (keuring en bekroning) en 15 Sept. e. k. De keuringscommissiöno. a. voor de hengsten, merrien, aangespannen paarden en rundvee, zijn samengesteld als volgt. Heng sten Godschalk, te EmpelL. Bogaerts te 's Bosch, en M. de Roon, te Raamsdonk;-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2