Engeland. Duitsc-hland. Italië. Amerika. BINNENLAND. V>, WAALWIJK, 16 Juni 1888. Hij verklaarde volstrekt geen spijt te hebben, hij voegde er zelfs bij dat hij geen tweedoch zes lijken moest hebben. Hij heeft namelijk zes kinderen en hij wilde zich wreken, omdat zij eenigen tijd te voren hem genoodzaakt hadden een huis, dat hem ver maakt was te verkoopen. De maatschappijdie de speelbanken te Monte Carlo exploiteert is voor een som 'van 52,000 francs bestolen geworden. De kas wordt iederen avond opgemaakt in tegen woordigheid van den directeur en daarna in een sterke brandkast gesloten. Dit was als steeds geschied, doch toen 'sochtends de gel den weder uitgeteld werden, ontbrak eene por tefeuille die bovengenoemd bedrag bevatte. De schuldige in deze raadselachtige ont vreemding zal niet gemakkelijk gevonden worden. Volgens telegrammen door de Engel- sche bladen"' ontvangenmaakt de cholera te Cachemire (Indië) vele slachtoffers. In den tijd van drie dagen zijn 376 nieuwe ge vallen geconstateerd, en zijn 187 sterfgeval len voorgekomen. In het bekende museum van madame Tussaud, te Londen, is het beeld van Bou- langer naast dat van Arabi-pacha op een voetstuk geplaatst. Te Liverpool is uit St. Paul de Loanda van 25 April bericht gekomen dat op dat tijdstip nog niets van Stanley bekend was. Men begint het ergste te vreezen. Bood van den Duitschen keizer. „Unser Fritz" zooals de Duitschers hem bij voorkeur noemden is niet meer. Slechts kort heeft hij mogen tronen als keizer van Duitschland- Hem was het niet gegeven zijn naam als heerscher door roemrijke daden te vereeuwigendoch als „Unser Fritz" zal hij voort blijven leven in het hart van millioenen Dnitschers en niet het minst der Duitsche vrouwen. Paste voor zijn vader de titel „Wilhelm der Siegreiche" Unser Fritz zou men kunnen noemen „De vredestichter". Voorzeker, hij was als soldaat trouw op zijn post, waar het gold de Duitsche vaan hoog te houden en meermalen voerde hij de troe pen aan zijne leiding toevertrouwd ter over winning, doch zijne grootste verdienste ligt in het verzoenen van Zuid- en Noord-Duitsch- land. Hoewel hem geenszins die vastheid van karakter ontbrak zoo noodig voor een veldheer niet alleenmaar voor ieder die geroepen is over millioenen te heerschen toch sprak uit het open oog een welwillend heid zoo goedheid te lauw klinkt, die wel dadig aandeed en die vele Zuid-Duitschen vooralverzoenden met de gedachtedat hen zou regeeren een vorst uit het Noorden, een „Pruis"; want dat woord wekt bij de Zuidduitschers dezelfde gedachte als bij ons op. Werd Donderdag nog gemeld, dat in den toestand van keizer Friedrich eenige, hoewel zeer flauwe hoopwas te constateeren, dat de groote slag nog niet zoo spoedig zou vallen, sedert was er zulk een verandering gekomen dat ieder oogenblik het bericht dat de hooge lijder den laatsten adem heeft uitgeblazen, kon worden verwacht. De toe stand was hopeloos, uit het ziekbed was een sterfbed geworden. Vrijdagnamiddag ontvingen wij per tele graaf het bericht dat Frederik III des voor middags ten 11 ure was overleden. Aan die dépêche gaven wij in onze gemeente zooveel mogelijk bekendheid. Opvolger is zijn zoon Wilhelm, die de ver schrikkingen van den oorlog niet kent en volgens algemeen gevoelen weinig garantie biedt voor den vrede, die in keizer Frederik een vasten steun vond. De nieuwe keizer is geboren den 27 Jan. 1859 en gehuwd met eene prinses van Slees- wijk-Holstein-Sonderburg-Augustenburg. Uit vrees dat de soldaten te veel revolu- tionnaire denkbeelden zullen krijgen, hebben de militaire autoriteiten te Mainz aan de aldaar in garnizoen liggende troepen ver boden de bijeenkomstenmanifestatiën of feesten van welken aard ook, die door de werklieden-vereenigingen georganiseerd zijn bij te wonen. Een heer, die te Ingelheim planten zocht, werd voor een Franschen spion gehou den. De boeren, met hooivorken gewapend en door hunne honden voorafgegaan, vervolg den den vreemdelingdie ten slotte in een boom vluchtte. Half dood van schrik werd hij naar het politiebureau gebrachtwaar de ongelukkige zijn identiteit kon bewijzen. Het hoogverraad-proces tegen Dietz en Appel bij den hoogen raad zal 2 Juli a.s. een aanvang nemen. De verdedigers, de advokaten Haake, Staber en Theiss, zijn aan gekomen en hebben reeds verschillende malen met de beklaagden geconfereerd. Ook de provincie Foggia wordt met een inval van sprinkhanen bedreigd. Hier en daar hebben zij zich reeds vertoond, hetgeen de minister in de kamer bevestigde. Op de vraag welke maatregelen de regeering tegen deze ongenoode gasten denkt te nemen antwoordde de minister, dat men hierover nog niet eenstemmig was. Te Spezzia zijn ongeregeldheden voor gevallen bij gelegenheid van het houden eener processie. De stoet werd aangevallen door anti-clericalen en officieren .zijn tus- schenbeide moeten treden om aan het opstoot je een einde te maken. Er waren eenige gewonden en verscheidene manifestanten werden gearresteerd. Bij gelegenheid van het achtste eeuw feest der universiteit van Boulogne hebben de studenten een banket georganiseerd waar voor de studenten der andere hoogescholen een levenden os hebben gezonden, benevens een okshoofd wijn 1000 liter bevattend, en een Milaansche koek van 200 pond. Een hevige cycloon heeft de kleine stad Browntown in Texas (vereenigde staten) ge deeltelijk verwoest. In den namiddag begon de cycloon met een groote hevigheid alles langs zijn weg medenemende of vernielende over een oppervlakte van 30Ü meter. Van de kerken en acht huizen is geen steen op elkaar gebleven. Een negerin is gedood en acht anderen, waaronder de rechter en de griffier, zijn doodelijk gewond. De materiëele schade is enorm. Denzelfden dag heeft een cycloon gewoed te Arganca in Kansas en heeft dat stadje geheel vernield. De meest volkrijke wijk is er door bezocht en de kerk, een groot hotel en een aanzien lijk aantal huizen werden totaal vernield. Velen werden ernstig gewond, maar gedood niemand. Het schijnt dat in Texas verscheidene plaatsen bezocht zijn. Te Sulpkur-Springs waren de hagelsteenen zoo groot dat ver scheidene daken zijn stukgehageld en de oogst over een oppervlakte van drie mijlen letterlijk is afgesneden. In het westen eri zuiden van Texas hebben de cyclonen groote schade aangerichtde plaatsen, die er door bezocht zijn, beloopen tientallen. STAAT YAN BRIEYEN Verzonden gedurende de le helft der maand Mei 1888 geadresseerd aan onbekenden. Van Baardwijk. M. Vugs Rosmalen. Van Drunen. J. Vruchts Eeten. Briefkaart. J. van der Leur Waalwijk. Kunnende de brieven door tussehenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. UIT YOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, des midd. 12 ure, door de Harmonie „L'Espérance" op de harmo niezaal Programma AD LIBITUM. Concert door de harmonie „l'Espérance" in den tuin bij de kinderen Van Reeop Zondag 17 Juni, nam. 6 ure. (Zie programma's.) Ofschoon men meende te mogen veron derstellen, dat met de voltooiing der spoor- weglijn Zwaluwe—'s Bosch thans de noodige spoed zou worden gemaakt, verneemt men tot heden niets van eene aanbesteding van eenig daartoe behoorend werk, noch van aan koop van eenig daarvoor benoodigd perceel; zelfs is door de commissie der gemachtigden tot dien aankoop nog geen enkel bod gedaan. Het schijnt derhalve dat van den zoo ge- wenschten spoed geen sprake meer is. Wel licht staat dit in verband met de verschil lende bij de regeering ingediende adressen, en de plaats gehad hebbende besprekingen met den heer directeur der staatsspoorwegen, die vóór eenige dagen te 's Bosch vertoefde, en den toestand aldaar in oogenschouw nam. Men vleit zich derhalve meer dan ooit dat door de regeering uitvoering zal worden ge geven aan het vroegere plan, waaraan de groote belangen van 's Hertogenbosch en ook van de Langstraat zoo nauw zijn verbonden. In ieder geval, naar aanvang van het werk, dat leiden zal tot directe verbinding der hoofdplaats met de Langstraat, wordt thans vooral reikhalzend uitgezien. Gaan er allerwege klachten op over de gebrekkige dienstregeling op het baanvak Waalwijk—"Vlijmenzoodat er voor zaken niet dan zeer wenig gebruik van kan worden gemaakt, er is een ander punt, dat wel de aandacht behoort te trekken van dé bevoegde autoriteiten namelijk het niet bewaken en niet afsluiten der overwegen. Men ijst er van als men ziet, hoeveel kinderen zich op sommige punten, b.v. in Stationsstraat alhier, nabij de lijn verdringen, als er een trein voorbij gaat. Dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd is te verwonderen. Maar wat toch nu toe nog niet is geschied kan elk oogenblik voorvallen. Te Drunen is onlangs eene vrouw bijna overreden, die met een kruiwagen de rails overstak bij het naderen van een trein. Men dempe den put eer het kalf verdron ken is. Naar aanleiding van een bericht uit Waalwijk voorkomende in een elders ver schijnend blad, dat in de maand Juli meer treinen zouden loopen op het baanvak Waal wijk—Vlijmen, hebben wij inlichtingen inge wonnen. Hieruit is ons gebleken, dat van het plan daartoe in 't geheel niets bekend is; wel is er sprake van geweest om bij den a.s. winterdienst meer reisgelegenheid te geven; daartoe zou er dan eene machine bijkomen op het dépot Waalwijk. De mogelijkheid blijft echter niet uitgeslo ten, dat de gelegenheid worde opengesteld om met de thans ledig naar en van Vlijmen rijdende treinen reizigers te vervoeren. Maar, wij herhalen het, iets zekers is dien aangaande nog niet bekend. De verleden Woensdag door den ont vanger der registratie en domeinen alhier gehouden verpachting van gronden, onteigend ten behoeve van de verlegging van den Maas mond^ onder de gemeenten, Waspik, Capelle, Bezooien en Waalwijk, heeft in 'tgeheel op gebracht f5376.De prijzen, besteed voor gronden onder Bezooien, Capelle en Waspik, waren niet hoog, voor die onder Waalwijk echter zeer voldoende. De toemaat gold mede slechts matige prijzen. Bij de gisteren alhier gehouden ver pachtingen van hooilanden, zijn over 't alge meen hooger prijzen besteed dan vorige jaren. De reden hiervan moet gezocht worden in het geringe beschot van dit jaar en dat er geen jarig hooi meer voorhanden is. Voor de verhuring voor jaren bestond blijkbaar meer animo dan voor den aankoop van voor gras alleen. Men deelt ons mede dat de persoon die onlangs aan de politie bekend heeft zich een stuk leder te hebben toegeëigend ten nadeele van zijn patroon, thans beleden heeft dezen ook twee huiden te hebben ont vreemd en te gelde gemaakt. De zaak is in onderzoek. Uit Groningen wordt gemeld, dat in de kas van wijlen den rijks-betaalmeester L. een aanzienlijk tekort moet zijn. Men noemt het cijfer van f 100,000. Uit 's Hertogenbosch meldt de N. R. Ct. het volgende Dezer dagen kwam de heer dr. Ruijsch, inspecteur der krankzinnigengestichten, 'sa- vonds met den laatsten trein alhier aan en begaf zich tegen middernacht naar het krank zinnigengesticht op het Hinthamereind. Toen de portier bezwaar maakte om hem binnen te laten, verzocht hij den len geneesheer dr. Westeneng te roepen. Deze laatste ech ter was te bed en vond het de moeite niet waard op te staan, zoodat den inspecteur niets anders overbleef dan onverrichterzake naar zijn hotel te gaan. Den volgenden morgen vervoegde hij zich omstreeks half tien bij den heer De la Court, president van het college van regenten over de Godshuizen, maar deze wilde hem slechts ontvangen in qualiteit van regent, en als zoodanig was hij eerst te spreken om 11 uur op het bureau in de Gasthuisstraat. De heer Ruijsch had er nu zeker genoeg van, en is zonder iets meer van zich te la ten hooren, vertrokken. Ui.t het bovenstaande kan men nagaan, hoe gespannen de verhouding is, tengevolge van de quaestie Voorburg, dat met het ge sticht alhier onder beheer van dezelfde re genten staat. De Nederlandsche vereeniging van psy chiatrie heeft in hare vergadering van Woens dag, na bespreking van het aan de heeren drs. Tellegen, Verlinden en Ruland als ge- neesheeren van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Voorburg" te Vucht verleend eervol ontslag, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De Nederl. vereeniging voor psychiatrie betuigt haren dank aan voormelde heeren dat zij bij het verlaten hunner betrekking den eenig juisten beginselen, die het stand punt van den geneesheer aan een genees kundig gesticht voor krankzinnigen behooren te beheerschenstandvastig zijn getrouw gebleven. „Zij spreekt het vertrouwen uit, dat geen Nederlandsch medicus ooit bereid zal bevon den worden op eenig andere wijze het beheer van een geneeskundig gesticht van krank zinnigen op zich te nemen wanneer daarbij niet de beginselen van onaihankelijkheid des geneesheers op voldoende wijze gewaarborgd worden." Te Renkum is Woensdagmiddag eene vrouw door een locomotief van de Ooster stoomtram-maatschappij, welke op eenigen afstand van een gepasseerden trein kwam aanrijden, gegrepen, met het droevig gevolg dat zij rakelings langs de machine op den grond nedersloeg. Zij kreeg eene belangrijke hoofdwonde, en werd aan een van hare voe ten ernstig gekneusd. De vrouw had wegens doofheid het schellen van den machinist niet gehoord. Op Tessel is petroleum gevonden Een berichtgever van het „Hblad" schrijft het volgende Toen de dorpssmid bezig was een putje op zijn erf uit te diepen, ontwaarde hij plotseling een straaltje petroleum. Hij schepte de vloeistof voorzichtig af en probeerde of ze wilde branden. En waarlijk de proef gelukte Of hij waarlijk eene petroleumrijke bron ontdekt heeft, is niet uit te maken. Tot nog toe schepte de smid een dozijn liter uitzijn putje, maar slechts door eene Nortonpomp te slaan, zou hij kunnen onderzoeken of hij zich ook met eene doode musch verheugd heeft. Te Deventer viel Woensdag het zoontje van I. van 't Laar in den IJsel (haven.) Toen de moeder dit zag, sprong zij haar kind achterna. Beiden zouden vermoedelijk verdronken zijn, zoo niet schipper Lijkleboom zich te water begeven en hen er uitgehaald had. Ten bewijze dat de sluikhandel in spi ritus die van uit zuid-oostelijk Drente op Munsterland wordt gedreven, en die in den jongsten tijd sterk afnam, thans weer her leeft, diene, dat in eene der jongste zittin gen van de arrondissements rechtbank te Assen niet minder dan 38 personen zijn ver oordeeld wegens frauduleusen invoer van spiritus, allen in de gemeenten Odoorn, Em- men en Schoonebeek woonachtig. Te Schoonebeek is de landbouwerswo- ning van D. Kramer door den bliksem in den brand geraakt. Het huis met vele land bouwproducten en eene zeug met vier jon gen benevens drie kalveren, werd eene prooi der vlammen. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. De heer K., adjunct-chef bij het staats spoor te Rozendaal, is Woensdagnacht waar schijnlijk door een noodlottig toeval te wa ter geraakt en verdronken. Donderdagmor gen is het lijk opgehaald. Op de hoeve „Lorhtin de Limburg- sche gemeente Bunde, is Maandag namiddag brand ontstaan in de stallen. Gemelde hoeve hoort toe aan den heer Gulikers, oud-rechter in de arrondissements-rechtbank te Maas tricht en wordt bewoond door den heer Van Eis-Habets. Daar de hoeve op een hoog punt gelegen is en haar water alleen uit een regenput moet putten was er voor het blusschen van den brand volstrekt geen water voorhanden. De wonig en schuur zijn echter behouden, dank zijn het ijverig optreden van een paar werklieden van den heer Regout te Maastricht, die in de nabijheid bezig wa ren met het herstellen van het dak der hoeve „Kruisberg", op circa 10 minuten afstands van daar gelegen. Genoemde werklieden beklommen, ondanks de felle hittehet daknamen eene partij pannen weg, zaagden het kapwerk door, en sneden dientengevolge den pas af. De stallen zijn totaal verbrand terwijl 22 zich daarin bevindende varkens in de vlammen zijn omgekomen. Alles was verzekerd bij de „Vereenigde eigenaars" te Brussel. Omtrent een ontzettend ongeval, dat Vrijdagmorgen ten negen ure op de Hoog straat te Rotterdam plaats had, deelt een ooggetuige het volgende mede De Hoogstraat begon allengs weder haar gewoon druk aanzien te verkrijgen en ik stond met een mijner buren te praten over de nieuwe tram omnibus, die sedert Donder dag het gerij is komen vermeerderen, toen wij plotseling opgeschrikt werden door een slag die den grond deed dreunen. Wat ik dacht op dit oogenblik weet ik zelf niet meer; eerst was het mij als ware een kanonschot door de Hoogstraat gevallen, later beving mij de gedachte dat in de buurt eene stelling ingestort moest zijn en dat er menschenlevens in gevaar waren, want „red den" riep men. Wij keken beiden naar den kant van waar dit geroep kwam en zagen de vlammen slaan uit een winkelhuis, Hoog straat 330, waar de heer W. Kok, firma J. E. van de Laar, over St. Lucas, waar de gouden handschoen uithangt, zijne chemische wasscherij en stoomververij heeft. Wij liepen nog niet naar het huis toe of door de Nauwe Marktsteeg rolde brandspuit No. 4, die terstond op den ontzettenden slag moet zijn uitgereden, want nog stonden de omstanders versteld van den den schrik toen de spuit stelling nam. Inmiddels was de heer August Heckner onverschrokken toegesneld, in het midden der vlammen was hij gesprongen door de ruit op de toonbank, had den eigenaar aangegre pen en naar buiten gedrongen, zoomede de dochter, die dieper in den winkel gestaan had en met ernstige brandwonden overdekt, niet wist waarheen zich te begeven. De oude moeder was het ernstigste er aan toe ge heel brandend liep zij haren redder tege moet doch viel. De heer August Heckner (eere wien eere toekomt) greep haar aan, doch zijne krach ten waren niet meer toereikend de vrouw van den vuurdood te redden; hij riep en ontving hulp, doch twee menschenlevens had hij gered, het derde leven mocht hij niet behouden. De vlammen sloegen onderwijl uit de kel derruimte en den winkel en dekten het lijk der schoonmoeder, die onherkenbaar gebrand op de troittoir geworpen was. De vlammen waren haar in de volle borst geslagen. Het was een verschrikkelijke aanblik, dat blauw- iiihmuh hjb.ii r-u miiniiiniirTH,-Aji.L>tiwim..jjfr.r>.uwmsc?

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2