Engeland. Duitschlancl. Oostenrijk. BINNENLAND. Italië. Amerika. Van hoeveel nut deze verbeterde micro - phoon voor oorlogvoerende troepen kan zijn, zal ieder begrijpen. 40 kilometers in 73 minuten. Twee onderpiqueurs in de manége te Saumur hadden een weddenschap aangegaan. De een nam aan te paard een afstand van veertig kilometer af te leggen in 90 minuten met acht paardendie ieder vijf kilometer moesten afleggen. Hij overtrof nog zichzelve want hij ein digde den tocht 17 minuten vóór den vast- gestelden tijd, na al de formaliteiten vervuld te hebben. Een Fransch koopmanszoonVictor Colin uit Bordeaux clie na volbrachten dienst bij het 41e linieregiment, zijn examen wilde doen voor officier bij de reserve, vroeg tot dat doel een bewijs van goed gedrag aan. Tot zijn verbazing vernam hij toen, dat hij wegens desertie tot twee jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Voorts meldde men hem, dat hij den 8en April 1887 overleden was. Hij wilde natuurlijk daarin niet berusten. Er werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld eu daaruit bleek, dat een jonkman onder zijn naam en met overlegging van al de noodige papieren in den krijgsdienst getreden en latei- veroordeeld en gestorven was. De valsche Colin heeft indertijd aan eenige zijner vrien den bekenddat hij niet Colin heette, dat hij van aanzienlijke familie was en dat zijn naam een geheim was dat hij nooit verraden zou. De burgerlijke rechtbank en de krijgsraad te Rijssel hebben nu beiden Colin in zijn eer hersteld. Zij erkenden, dat een onbekende zich zijn naam had toegeëigend, en dat het vroeger uitgesproken vonnis niet op hem be trekking had. De hervorming van het Engelsche hooger- huis reeds sedert jaren voorbereid, zal nu een begin van uitvoering hebben natuurlijk een zeer klein begin, maar toch een begin en dat zegt in dezen al heel wat. Lord Salisbury heeft in het aristocratische regeeringslichaam een voorstel ingediend ingevolge hetwelk de koningin jaarlijks uit de meest voortreffelijke personen des lands vijf leden zal kiezen voor het hoogerhuis, tot 50 toe. Diensvolgens zou het hoogerhuis over tien jaar slechts voor drie vierde uit mannen van hooge geboorte bestaan en het overige gedeelte uit mannen van politieke of sociale verdiensten. Van dit recht maakte de koningin reeds gebruik, maar door bedoeld voorstel zou het verplichtend worden. Het is weinig maar toch iets, hoewel de voorstanders der hervorming er lang niet tevreden mede zijn. Het hof van appel te Dundalk heeft het vonnis van den lageren rechter bevestigd waarbij aan het Iersche lid van het lagerhuis, Dillon, eene gevangenisstraf van 6 maanden is opgelegd, wegens het houden eener rede voering, in welke hij de pachters heeft aan gespoord zich bij het campagne-plan aan te sluiten. Een geestelijke der parochie Aughnaclay is Zaterdag té Newry gearresteerd onder be schuldiging het huis van een pachter in de vorige maand in brand gestoken te hebben. Te Kilrish, in Ierland, heeft een scher mutseling tusschen de politie en het volk plaats gehadomdat eerstgenoemde iemand in hechtenis wilde nemen. Een agent en een burger zijn ernstig gewond. Men ziet dus, dat de strijd tusschen politie en bevol king in Ierland nog in gang is. De Reichs-Anzeiger bevat een koninklijk besluit van den 20en waarbij de Pruisische landdag tegen den 27 dezer bijeengeroepen wordt. De eerste belangrijke militaire benoe ming, welke keizer. Wilhelm II heeft gedaan is die van prins Albrecht van Pruisen, prins regent van Brunswijk, tot generaal-veldmaar- schalk, welke waardigheid behalve Von Moltke graaf Blumenthal nog in het leger bekleedt. De Duitsche keizerin-weduwe Victoria heeft aan sir Morell Mackenzie, als blijk van achting en dankbaarheid, een kostbaren beker geschonkenwelke het eigendom was van den overleden keizer en waaraan een drie voudige herinnering verbonden is n.l. aan de koningin van Engelandde keizerin en den keizer. Door de Berlijnsche politie zijn twee Fransche journalistenBonneton Pubertuy correspondent van den Gauloisen Jules Ramson, redacteur van den Matin, uitgezet. Beide personen werden genoodzaakt Berlijn zoo spoedig mogelijk te verlaten. Als de reden wordt opgegeven dat de eerstgenoemde in de te Londen verschijnende World artikelen heeft doen opnemenin welke hij het tegenwoordige keizerlijke paar smadelijk bejegende. Ramson wordt verant woordelijk gesteld voor vroeger in Fransche bladen verschenen artikelen. Men verwacht dat er eene amnestie zal worden afgekondigd waarbij de tegen woordige keizer de onder zijne vader plaats gehad hebbenden genade-verleeningen zal uit breiden tot alle strafgevallen, welke zich hebben voorgedaan tot aan het tijdstip, waarop hij zelf de regeering heeft aanvaard. Keizer Frederik heeft bij testament o.a. het slot te Charlottenburg aan zijne gemalin gemaakt. De Tsechische pers in Boheme is boos op de autoriteiten en wel om de volgende reden Twaalf tooneelspelers en eenige too- neelspeelsters van den keizerlijken schouw burg te St. Petersburg, die eenige voorstel lingen in Polen gegeven hebben, waren voor nemens naar Praag te gaan. om ook daar op te treden. Na langdurige onderhandelingen met de Oostenrijksche autoriteiten heeft de gouverneur van Bohemen deze Russische tooneelvoorstellingen verboden, uit vrees dat zij aanleiding zouden geven tot luidruchtige manifestaties ten gunste van Rusland van de zijde der Tsechische bevolking van Praag. Verscheidene Tsechische bladen, die hef tige artikelen naar aanleiding hiervan be vatten, zijn in beslag genomen. Bologna over de Hij had De rector van de hoogeschool te is afgetreden, wegens oneenigheden leiding der feestelijkheden aldaar, alles zelf en alleen willen doen, schijnt het, en doordien zulks onmogelijk was, schoot hij in alles te kort. Eenige gedeelten van Italië worden evenals Algerië, geteisterd door de sprinkha nenplaag. Deskundigen verzekeren echter, dat het niet de verschrikkelijke Afrikaansche sprinkhaan is, doch een minder schadelijk soort, tot de familie der krekels behoorend. Men tracht ze uit te roeien door groote lakens over de velden uit te spreiden, waarop de dieren zich gretig nederwerpen, en waar men ze dan gemakkelijk vernietigen kan. Het afsnijden van wijnstokken in Italië als wraakoefening, waarvan wij onlangs mel ding maakte.i, neemt steeds grootere afme tingen aan. Te Cazale werden in één nacht 2378 wijnstokken van 7 verschillende eige naren afgesneden. Te Mitabello eveneens in één nacht 891 van twee verschillende eigenaren en te Viarigi in 3 verschillende nachten 750. Dr. Ztaps, een Amerikaan, die zich op het gebied der werktuigkunde naam heeft ge maakt heeft als men het verhaal, dat in Amerikaansche bladen de ronde doet gelooven wil een zeer gewichtige uitvinding gedaan. Op een heuvelwaarboven zich dikwijls onweersbuien samentrokken had hij op hooge stangen veertien „bliksemvallen" opgestelddie bestaan uit een twee meter hooge kist, vervaardigd uit een stof, die de electriciteit niet kan geleiden. Het open staande deksel staat in verbinding met een 50 meter langen ijzeren band die als een spiraal in de kist ligt. Zoodra nu een blik semstraal het mecaal treft, wordt door een vernuftig bedachte inrichting het deksel on middellijk geslotenterwijl de beide einden van den ijzeren band zich vereenigen en zoodoende een gesloten keten vormen, waarin de bliksem nu voortdurend moet rondloopen daar hij niet kan overspringen op den wand van de kistdie niet geleidt. Het gelukte dr. Ztaps reeds vier bliksemstralen op te vangen die in de kist een duidelijk hoorbaar knetteren en knarsen veroorzaak ten. Een bliksemvaldie met de noodige voorzorgmaatregelen op het vrije veld geo pend werd ontlaadde zich met hevige ver schijnselen van onweerwaarop tengevolge van de beweging, die daardoor in de lucht ontstondeen hevige regen voelde. Onze landbouwers van de toekomst behoeven dus niet meer voor droogte te vreezen: wanneer ze regen noodig hebben openen zij eenvou dig zoo'n bliksemval. Een zeer brutale roof aanval op een spoortrein werd dezer dagen gepleegd op den North Pacific-spoorwegin Montana (Ver. St.) Na den trein te hebben doen stil staan door een sein van gevaar, braken acht welgewapende en gemaskerde roovers den waggon met brieven en pakketten van waarde open en plunderden dien. Daarna beroofden zij ook een gedeelte der passagiers; maar zij waren zoo galant van de dames ongemoeid te laten, en zij maakten niet veel buit, want terwijl zij de wagens openbraken, hadden de passagiers hun geld en kostbaarheden ver borgeneen man o. a. had een som van 15,000 dollars in een proviandmandje weg gestopt. Na verloop van vijt kwartiers reden de roovers heenen kon de trein voortrijden Er werd een troep soldaten uitgezonden, 0111 de roovers vermoedelijk koeherders, z. g Cowboys op te sporen. In Pennsylvania is de stad Dubois af gebrand. Drie honderd houten huizen werden vernield, waardoor een vierduizend menschen zonder dak zijn. De schade wordt geraamd op 5D0000 dollars. UITVOERINGEN. DRUNEN. Zondag 24 dezer, 's namiddags 5 uur, concert door de harmonie „de Eendracht," in den tuin van den heer C. van Huiten. WAALWIJK, 23 Juni 1888. Openbare vergadering van den gemeente raad op Zaterdag 23 Juni, 's avonds 6 uur. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. 2 Onafgedane zaken. 3 Vaststelling kohier van den hoofdelijken omslag over 1888. Het kohier van de belasting op het personeel, no. 1, voor de gemeente Waalwijk,, is door den inspecteur van 's rijks directe belastingen dezer provincie op den 18 Juni executoir verklaard en op den 2Oen aan den rijksontvanger ter invordering toegezonden. Ieder is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden tijd te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard gevoelen, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift binnen 3 maanden indienen bij gedeputeerde staten, des verkiezende door tusschenkomst van den betrokken controleur van 's rijks belastingen. Ten einde onze mede-ingezetenen mo gelijke onaangenaamheden te besparen, her inneren wij dat het verboden is den inhoud der vuilnisbakken op straat uit te storten. De bakken moeten vóór aan huis worden nedergezet en zullen dan door de daarmede belaste personen worden geledigd. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, in overleg met zijne ambt- genooten, bepaald, dat, te rekenen van Zon dag 15 Juli e. k., des Zondags geene bestel ling of afgifte zal plaats vinden van brieven of stukkenwelke portvrij verzonden zijn (dienstbrieven of dienstpakketten), tenzij de behandeling daarvan bijzonderen spoed ver- eischt en ter aanduiding daarvan het woord „spoed" op het adres vermeld is. Van dezen maatregel zijn, uit den aard der aak, uit te sluiten de brieven en andere tukken voor Z. M. den koning en H. D. Huis, en zullen daarin tevens niet moeten worden begrepen, die bestemd voor het ka binet des konings en de brieven en stukken uit het buitenland verzonden aan het depar tement van buitenlandsche zaken. In plaats van de weekmarkt op Vrijdag 29 dezer, zal op 28 Juni a. s. alhier weekmarkt gehouden worden. In verband daarmede zal de trein van 7 u. 13 v. m. van Geertruiden- berg naar Waalwijk in plaats van Vrijdag loopen op Donderdag 28 dezer. - Mr. B. M. Bahlmann, afgevaardigde ter tweede kamer voor het district Tilburg, heeft Donderdag onze gemeente bezochtom zich op de plaats zelve de meest nauwkeurige inlichtingen te verschaffen omtrent alles, wat betrekking heeft op de belangen onzer ge meente in verband met de verlegging van den Maasmond, teneinde die in de 2e kamer met de meeste kennis van zaken te kunnen be pleiten. Wij hopen dat zijne pogingen alsnog met den gewénschten uitslag zullen worden bekroond, en dat te gemoet zal worden ge komen aan de billijke, reeds dikwijls uitgespro ken wenschen van Waalwijk en de Langstraat niet alleen, maar ook van Tilburg, de grootste fabriekstad van Nederland, voor welker indus trie eene goede haven te Waalwijk eene quaestie van overwegend belang mag ge noemd worden. Verleden Woensdag had voor het ge rechtshof te 's Bosch in appèl de behandeling plaats van de zaak contra C. v. W. en E. K. alhier. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. P. van Meeuwen, achtte schuldigverklaring aan het hun ten laste gelegde feit bewezen en requireerde bevestiging van het vonnis a quo. Aanstaanden Woensdag uitspraak. Gisteren namiddag woedde boven deze streek een zwaar onweder. vergezeld van een hevige hagelbui. Gedurende enkele minuten vielen er steenen ter grootte van knikkers. Natuurlijk zullen deze schade berokkend heb ben aan veld- en tuinvruchten. Van ongelukken is ons tot heden toe niets ter oore gekomen; zooals men verder zien zal is de bliksem te Baardwijk en te Kaatsheuvel ingeslagen. De Langstraatsche berichtgever van de N. Rott. Ct. schrijft aan dat blad Hoewel de exploitatie van den spoorweg van Zwaluwe tot Vlijmen nog veel te wenschen overlaat is het reeds duidelijk dat hij in eene groote behoefte voorziet, daar het ver keer reeds levendiger is dan men zich zal hebben voorgesteldook op het baanvak WaalwijkVlijmen. Velen maken hiervan gebruik om 's Bosch te bezoeken en het is geen zeldzaamheid dat vandaar reizigers te Vlijmen worden gebracht of afgehaald. Des Zondags vooral gaan velen uit de Langstraat naar 's Bosch. Met eene kleine verbetering zou thans in werkelijke behoeften kunnen worden voorzien, nl. des morgens vroegtijdig bijv. 6 uur half 7 een trein van Vlijmen, ten einde de talrijke marktgangers in de ge legenheid te stellen bijtijds in Rotterdam te zijn, en des middags ongeveer 1 uur of half twee een trein terug uit Waalwijk. Hieraan be staat vooral des Vrijdags behoefte, omdat dan velen uit de omliggende plaatsen naar Waalwijk moeten, hetzij om de markt te be zoeken hetzij wegens aangelegenheden op het kantongerecht of het kantoor van regis tratie. Indien zij in de gelegenheid waren des middags terug te keeren, zouden zij daarvan gaarne gebruik maken, daar het geen doen is, tot des avonds acht uur in Waalwijk te blijven. Men vleit zich echter met de hoop, dat de exploitatie wel zal worden ver beterd als maar blijkt dat daardoor in wer kelijke behoeften wordt voorzien. Omtrent de aansluiting te 's Bosch wordt niets meer vernomenmisschien dat zij nog eenmaal door een nieuw systeem luchtspoorweg wordt tot stand gebracht. De Staats-Courant bevat de volgende mededeeling Bij koninklijk .besluit van 19 dezer no. 17, is aan den heer O. van Rees, op zijn ver zoek, een eervol ontslag verleend als gouver neur-generaal van Nederlandsch Indie, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, en met bepaling dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag, waarop de heer Van Rees de functiën van gouverneur-generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven. Bij koninklijk besluit van gelijke dagtee- kening no. 18 is benoemd tot gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie de heer mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-minister van bin- nenlandsche zaken, thans commissaris des konings in de provincie Drente, met bepaling dat de benoemde gouverneur-generaal als zoodanig optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. Wij vernemen dat het ministerie bij de hervatting der werkzaamheden in de tweede kamer van de zijde van dr. Schaepman een interpellatie wacht, over de keuze der regee ring voor de benoemingen tot gewichtige of voordeelige landsbetrekkingen. Het trekt de aandacht der tegenwoordige meerderheid in de kamer, dat de keuze o. a. nu weer bij die van den nieuwen gou verneur-generaal van Nederl. Indie bijna voortdurend op liberale personen valt. N. v. N. Naar het Dagblad verneemt, heeft Z. M. de koning mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot lid van den raad van state. De telegraaf brengt het droeve bericht van het overlijden op 32-iarigen leeftijd van prinses Mariegemalin van prinses Albert van Saksen -Altenburgweduwe van onzen prins Hendrik. Aan velen hier te lande zal de nagedachtenis van deze beminnenswaardige vorstin dierbaar blijven. De oorzaak van haar overlijden wordt be schreven als ribben vliesontsteking, vermoede lijk een gevolg van het kraambed. Te Etten—Leur is een insect versche nen, dat zijne vernielzucht bij voorkeur bot viert aan de ionge beetwortelplanten en veel schade aanricht. Geheel e velden zijn er mede bezaaid. Een exemplaar is tot onderzoek gezonden aan de landbouwschool te Wage- ningen. Volgens de ontvangen beschrijving heeft men hier te doen met de beruchte Sylpha Opaca, die in den laatsten tijd op de beetwortelvelden in het noorden van Frankrijk zulke groote verwoestingen aanricht. Oplichters De burgemeester van Meppel noodigt allen die geleverd hebben aan, of ten behoeve van C. Jbzn. Bakker te Landsmeer, zich bedrie- gelijk noemende en schrijvende handelaar in effecten enz., of aanvragen tot levering heb ben ontvangen bedoelde schrifturen ten spoedigste te bezorgen ten gemeentehuize ter opzending aan de justitie. In aansluiting aan deze oproeping meldt de Mepp. Ct. 't volgende Wij kunnen mededeelen dat enkele onzer stadgenooten in den val geloopen zijn; trou wens de manier, waarop deze persoon zijn strikken spant, kanzooals blijktervaren kooplieden misleiden In fraai bedrukte en veloppe, met den naam C. Bakker Jz., Lands meer, handelaar in effecten, bezorgt geld op hypotheken enz., alsmede de klinkende woor den: Telegram-adres Bakker, Landsmeer,^ vindt men op het allerbeste papier geschreven de mededeeling, dat hij door recommandatie met het adres van adressant is bekend ge worden. Hij verzoekt prijsopgave (wanneer ten minste levering aan een particulier niet te gering is) van de allerpuikste boter. Dit geschied zijnde volgt bestellingmet opgave van toezending aan een bepaald adres te Amsterdam, welke persoon zijn factor aldaar is. Is de bestelling uitgevoerd, dan volgt bericht dat de boter zeer fijn van smaak is en zoo uitstekend bevalt, dat onmiddellijk nog toezending van een vaatje voor een zijner vrienden wordt verzocht, met bericht, dat dan voor beide commissies onmiddellijk de gelden per postwissel zullen worden geremitteerd. Een drietal boterkoopers te Meppel hebben de treurige ervaring opgedaan met een op lichter te doen te hebben. De beruchte oplichtersfirma Schoema- cher tracht thans onder den naam van W. J. Geervliet, 'sGravenhage 18 St. Jacobstraat, •pnieuw relatiën aan te knoopen tot het doen afgeven van handelsgoederen. Mej. P. Poppes te Olbeboorn ontving de vorige week een brieikaart van den volgen den inhoud »M U zoude mij verplichten met prijsopgave van uw ontbijt- en sucadekoek. p.o. W. J. Geervliet, 'sGravenhage, 18 St. Jacobstraat." Later volgde een bestelling op verschil lende soorten ontbijt-, sucade- en Drachtster-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2