Spanje. Duitschland. Zweden en Noorwegen. Italië. Amerika. Gedwongen winkelnering. cloen aan de mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend. Het voor stel zou zoowel door Frankrijk als door Duitschland ondersteund worden. De Eiffel-toren te Parijs begint reeds een merkwaardige hoogte te bereiken. De Parijsche pers is den 4den Juli aan een de jeuner genoodigddat de beer Eiffel op de eerste verdieping van den toren. 60 meter boven den beganen grond, haar zal aanbieden. Op de internationale tentoonstelling te Bar celona is dezer dagen door het gloeiend wor den van een geleiddraad voor electrische verlichting, een brand ontstaan, welke even wel spoedig gebluscht was zonder dat veel schade werd aangericht. Verleden week is echter een twistvuur ontbrand in de Fransche afdeeling, en de ontevredenheid der inzen ders was zoo groot, dat zij er van spraken zich terug te trekken. Het conflict is echter uit den weg geruimd. De Duitsche Reichs-Anzeiger maakt een keizerlijk schrijven openbaar, waarin in warme en hartelijke bewoordingen dank wordt ge zegd voor de velerlei roerende betuigingen van deelneming, uit alle deelen van Duitsch land en Europa, en ook uit de andere we- relddeelen door Z. M. ontvangen bij gele genheid van het overlijden zijns vaders. „Gelijk mijne voorvaderen" aldus ein digt het keizerlijk schrijven „zoo zal ook ik mijn ernstig streven slechts daarop richten door ongestoorden en vreedzamen arbeid het welzijn des lands te bevorderen." Het Engelsche blad Truth meldt., dat de keizerin-weduwe Victoria den herfst met hare drie dochters in Schotland zal gaan doorbrengen, voor welk doel de koningin het kasteel Abergeldie ter beschikking heeft ge steld. Hetzelfde blad meldt, dat na het einde van den rouw, prinses Victoria van Pruisen met prins Alexander van Battenberg in alle stilte in Engeland in 't huwelijk zal treden, waar het paar zich voor goed metterwoon zal vestigen. Naar aanleiding van het atkeurend oor deel in verschillende bladen uitgesproken over den maatregel ten aanzien der passen voor den Elzas, antwoordt de Nordd. Allgem. Ztg. dat de inlijving van den Elzas op grond van strategische overwegingen is geschied ter bescherming tegen eenen Franschen inval, en dat deze indruk langs de grenzen in de Vogezen krachtiger gemaakt moet worden en in zijne uitwerking verscherpt. In die richting werkt de dwang op het stuk der passen doch nog niet in voldoende mate. Er zullen andere maatregelen moeten volgen, van blijvenden aardzal men den Elzas systematisch los kunnen maken van Frankrijk. Het Duitsche rijk loopt Elzas-Lotharingen niet nahet richt zijne politiek op de be scherming der grenzen zonder zich te storen aan de gevolgen, die daaruit kunnen ontstaan. Een Elzasser en een Pool, twee soldaten te Hoexter in garnizoen, hebben aan keizer Wilhelm den eed van getrouwheid niet willen afleggen. De Elzasser verklaarde onomwon den, dat hij slechts aan één regeering getrouw kon zijnnamelijk aan Frankrijk. Beide soldaten zijn gearresteerd. Omtrent de branden in Zweden bevatten de Noordsche bladen de volgende bijzon derheden De brand in Sundsvall barstte om 12 uren des middags uit. Een geweldige storm uit het Noord-Westen blies den gloed aan en maakte blusschen onmogelijk. In 5 uur tijds was het westelijk deel der stad verbrand. Ook de kerk, pastorie en twee scholen. 'sA- vonds te negen uren brandde het postkan tfoor men hoopt echter dat de brieven en gèldswaarde in d£ brandkasten veilig waren. Eer de nacht inviel was de stad één groote puinhoop. Al zeer spoedig was de telegra fische verbinding verbroken, zoodat eerst te half 6 hulp uit Ostersund kon afgezonden worden een corps militairen, die zich dapper weerden en met veel moeite het station voor een groot deel redden en de locomotieven en waggons in veiligheid brachten. De storm raasde voort en verspreidde het vuur tot ver buiten de stad, waardoor nog verscheidene villa's en hoeven in den omtrek vernield werden. De ellende is groot. Negen duizend men- schen zijn zonder dak, voedsel en kleederen. Daarentegen zijn twee menschenlevens te be treuren. Koning Oscar vertrok 's nachts te drie uren naar de zoo zwaar geteisterde stad met verscheidene hooggeplaatste ambtenaren, en een bezending van 50') dekens, 70 ten ten en 200 flesschen wijn, door de koningin verstrekt. Kort na koning Oscar kwamen uit Stock holm nog 500 dekens en 30 tenten. De justitie archieven te Sundsvall zijn alle verbrand. Men berekent de schade voor de assurantiën alleen op 20 millioen kronen. De gewelven der Enskildeabank zijn geopend en de inhoud bleek gelukkig onbeschadigd. Het vlek Silla Edet is een der oudste aan de Gota elf en bestond uit 60 huizen die allen verbrand zijn. Te Umea is groot gebrek aan meel en gezouten vleesch, daar alle winkels verbrand zijn. De boschbrand in Dalarne ontstond door een vonk uit de locomotief. Ook uit Sala kwam bericht van een brand die ongeveer 1000 tonders bosch verwoestte. In Noorwegen schijnt ook al brand te zijn. Een telegram te Christiania ontvangen luidde De boschbrand te Aamot neemt toe. In Ha- mar ziet men dikke rookwolken. De laatste berichten uit Dalarne zijn, dat de bosch brand daar afneemt. De Lesseps vindt navolgers. De kanalen van Suez en Panama zouden hun pendant wel eens in Europa kunnen krijgen. Men deelt mede dat een Italiaansche ingenieur Vittorio Boccahet plan gevormd heeft om Italië door een kanaal in tweeën te snijden, waardoor de Middellandsche zee met de Adriatische zee verbonden zou worden. Dit kanaaldat bevaarbaar moet zijn voor de grootste schepen zou vijf honderd millioen kosten. Te Massowah heeft onlangs de plechtige opening plaats gehad van de nieuwe water leiding welke in een dringende behoefte voorziet. De verbazing der inlanders moet onbe schrijfelijk zijn geweest, vooral toen de fon tein, welke de Piazza Garibaldi te Massowah versiert, begon te springen en de waterstraal nagenoeg de hoogte der omliggende huizen bereikte. De menigte kon nauwelijks haar ongeduld bedwingen tot generaal Baldissera zijne openingsrede had uitgesproken en een oude Kadi den dank der bevolking had ver tolkt. De waterdraagsters verdrongen zich om hare watervaten te vullen aan de twintig- kleine kranen waarvan de fontein is voorzien. De kleine belastingwelke vroeger voor elk zoodanig vat water werd gehevenis tevens afgeschaft. De studenten der hoogeschool te Pisa zijn hun leven niet zeker sedert zij, bij de feesten te Bologna, de bonte studentenmuts als gewone dracht hebben aangenomen. Die dracht heeft, naar het schijnt, den haat van het schuim der bevolking in hooge mate opgewekt. Verscheidene malen werden 's nachts stu denten aangevallen. Een der jongelieden werd bij zulk een gelegenheid zeer ernstig gewond. De studenten hebben nu verlof bekomen tot het dragen van revolversen militaire patrouilles trekken 's nachts door de stad. De minister van onderwijs heeft zich voor de veiligheid der studenten te Pisa aanspra kelijk gesteld, en er zijn een aantal geheime politie agenten derwaarts gezonden. Maar ondanks die maatregelenhebben reeds vele studenten de stad verlaten. Een pleizier-boot van New-York, die Zon dag met een groot aantal pleizier-reizigers een tocht maaktesloeg in New-Bay om en een zestal personen, waaronder vijf vrouwen, zijn verdronken. Een hevige brand heeft te Holbrook (Arizona) in de Vereenigde Staten gewoed, waarbij de geheele handelswijk der stad ver woest is. Na de hevige sneeuwstormen in de Vereenigde Staten van N.-Amerika werd al gemeen de heldhaftigheid geroemd van de onderwijzeres Minnie Freeman in Nobraska, die met edele zelfopoffering de haar toever trouwde kinderen had gered. Het is nu gebleken, dat dit geheele ver haal niets was dan een verdichtsel van den verloofde dier onderwijzereseen tele grafist en dagbladberichtgever. Toen Minnie in tal van gedichten bezongenin geïllus treerde bladen afgebeeld werd en vele ge schenken, voornamelijk in geld, ontving, had de jonkman veel genoegen van zijn berichten. Maar dat was gedaan toen het uitkwam, dat Minnie niet de kinderen had geredmaar zelve gered was door twee der grootste leer lingen uit hare klasse die verklaarden dat zij hare bezinning geheel verloren had. Het Nebraska State Journal spoort nu miss Minnie aan om, ten bewijze dat zij niet medeplichtig is aan het bedrog, de ontvan gen gelden en geschenken af te staan aan andere onderwijzeressen die zich werkelijk bij de ramp onderscheidden en van welke eenige nog lijdende zijn ten gevolge van de uitgestane koude. WAALWIJK, 4 Juli 1888* Gedurende de kermis alhier, aanvangende Zondag 8 en eindigende Zondag 15Julia.s., mogen de herbergen open blijven tot 12 uur; de kramen, tenten enz. tot 10 uur. Toen wij in ons nummer van verleden Donderdag schreven dat de leden der lie dertafel „Oefening en Vermaak", in den na middag van kermis-Maandag bij het te geven concert eene verrassing wachtte, kenden wij zeer goed de inzichten der directie. Daar zij echter verlangde dat deze eene verrassing zouden zijn wachtten wij ons wel er meer van te zeggen. Nu echter de berichtgever van een elders verschijnend blad goedgevonden heeft tegen de bedoeling der liedertafel in, hare plannen bekend te makenzelfs voordat men nog zekerheid had dat zij zouden verwezenlijkt worden en dus het karakter van verrassing is verloren gegaan, nu zullen wij onze lezers geheel op de hoogte stellen. Maandag avond is bericht gekomen van den heer Willem Deckers, dat hij zich ter beschikking der liedertafel stelt voor het namiddag-concert. De gevierde baryton, die hier steeds met zooveel sympathie ontvangen wordt, heeft geen weerstand kunnen bieden aan den drang van de vele vrienden, die hij hier telt, en zijne hoog gewaardeerde mede werking toegezegd. Daarbij worden er nog voortdurend pogingen aangewend om aan dat concert andere aantrekkelijkheden te ver binden zoodat het belooft een waardige voortzetting, als 'tware de bekroning, te zijn van de matinée. Zij, die geen lid van de liedertafel zijn, of bij afwisseling liever instrumentale muziek hoorenofwel hun hart willen ophalen aan den dans, hebben daartoe, zooals wij reeds vroeger mededeelden, gelegenheid op den doelen „Recht door Zee", waar l'Espórance concert geeft en waar een volksbal gehouden wordt. Aan uitspanning zal het hier dus Maandag niet ontbreken. Wil het weder medewerken dan wachten wij veel publiek, ook uit de naburige gemeenten. Volgens jaarlijksch gebruik zal de har monie l'Espérance op kermis-Dinsdag heeren abonné's en hunne dames eene matinée aan bieden. Het met zorg samengestelde pro gramma, dat eerdaags den leden zal worden toegezonden, rechtvaardigt in alle opzichten de verwachting van buitengewoon genot. Verschillende prachtige, eerst den laatsten tijd ingestudeerde en dus nog niet ten gehoore gebrachte stukken, komen er op voor, terwijl voor de gewenschte afwisseling zal gezorgd worden door de op hun gebied zoo gunstig bekende specialiteiten mevrouw Boekbinder en de heeren Boekbinder en Jacobs. Een druk bezoek kan dan ook niet uitblijven. Ongetwijfeld neemt de natuur dit jaar een loopje met ons. Na eenen zoo onaan genaam mogelijken winter, gedurende welken wij met sneeuw overladen werden, hebben wij eene lente gehad, zoo juist gelijkende op het voorafgegane jaargetijde, dat men zich ergerde aan de tegenstrijdige verklaring dien aangaande van den almanak. Op 't eind van de lente kregen we toch eenige zonnige dagen. Maar een droge, schrale wind, die stofwolken opjoeg en den bewoners der Stationsstraat vooral veel last veroorzaakte, bedierf al het genoegen dat zij ons zouden hebben kunnen verschaffen. Daar kwam de zomer. En welk een zomer Eenige dagen van. groote hitte, 's Ochtends een helderen hemelmen was vol hoop. Eensklaps brak een onweder los, stortbuien uitbrakend. Twee, drie, zelfs vijf buien door stond de temperatuur,'f maar bij de zesde heeft zij den strijd moeten opgeven. Tot Zondagavond toe was de lucht bij stillen noordwesten wind donker en regen achtig men zocht zijn winterkleederen we der op en kouwelijke menschen zouden vuur hebben laten aanleggen, als de kachel niet opgeruimd geweest was. Natuurlijk kon er dien dag bij zulk weder geen sprake zijn van het aangekondigde concert in den tuin bij den heer V. J. Gerris alhier 't moest op de zaal gegeven worden, waar de uitsluitend koperen instrumenten der mu. ziekvereeniging „Si. Cr is pijn" (we hebben gehoord dat ze herdoopt is en niet meer heet „Harmonie Si. Cn'spijn") het trommel vlies van sommige toehoorders wel min of meer onaangenaam aandeden. Maar dit was niet geheel de schuld der muzikanten, die allen uitstekend hun best deden. 't Was lang geleden dat we „Crispijn'' op een concert gehoord hadden, maar wij, en velen met ons, constateerden met genoegen, dat het gezelschap den laatsten tijd veel vooruit is gegaan, 't Is te hopen dat de leden op den ingeslagen weg zullen voort gaan en met ijver zullen profiteeren van de lessen van hunnen bekwamen leermeester, opdat de vereeniging eenmaal op dezelfde hoogte kome als de beide andere muziek gezelschappen, in welker bezit Waalwijk zich mag verheugen en waarop het zoo met recht trotsch is. Zondagmorgen werden de duiven, voor de wedvlucht van Parijs, uitgeschreven door de postduiven vereeniging alhier, in vrijheid gesteld te 6 uren. De hevige noordwesten wind en zwaar bewolkte lucht zijn zeker oor zaak geweest van den slechten afloop. Zon dag kwam geen enkele duif terug en Maan dag in den voormiddag slechts 3 van-de 16; Dinsdagochtend waren er nog niet meer we dergekeerd. Maandag is hier een kind van 21/2 jaar in eene laaf kuip gevallen. Hoewel nog levend er uitgehaald is het Dinsdagochtend aan de gevolgen overleden. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer W. J. van Dam, geboren te Baard wijk, met academisch proefschrift, get. „Bu rengerucht." Bedankt voor het beroep naar Sprang (cl. Heusden) door ds. J. Bolkenstein, te Ter-Aar. Door den heer F. Domela Nieuwenhuis is bij de tweede kamer ingediend een wetsvoor stel tot het nemen van maatregelen tegen de gedwongen winkelnering't luidt aldus Art. 1. Zij, die personeu in dienst heb ben, zijn verplicht het volle bedrag van het bedongen loon wekelijks en in algemeen gang bare Nederlandsche munt uit te betalen. Uitgezonderd hiervan zijn inwonende dienstboden. Art. 2 Het loon mag niet worden uitbe taald op plaatsenwaar sterke drank wordt verkocht. Art. 3. Alleen bij schade, toegebracht door de schuld van den arbeider, kan van het loon een deel worden gekort en afgehouden door den werkgever. Over de vraag of de schade is toegebracht door de schuld van den arbeider en over de hoegrootheid van het bedrag der schade wordt beslist door eene commissie, bestaande uit een gelijk getal werkbazen uit het vak, gekozen door den werkgever, en werklieden uit het vak, gekozen door den betrokken arbeiderdeze kiest buiten haar midden een voorzitter, die als zoodanig mede stem heeft. Art. 4. Het is den werkgevers verboden eenigerlei dwang, hetzij direct, hetzij indirect op hunne arbeiders uit te oefenen, teneinde hen te bewegen tot het aankoopen van wa ren in winkels, hetzij direct, hetzij indirect, door hen gedreven. Art. 5. Ingeval de werkgevers zeiven of personen, die tot hen in eenigerlei dienst betrekking of in betrekking van bloedver wantschap ot zwagerschap staan, een winkel drijven of in een winkelnering zijn betrok ken, mogen de waren in die winkels niet hooger verkocht worden dan wordt bepaald in een tarief, vast te stellen door den burge meester der gemeente, in overeenstemming met de prijzen in andere winkels der plaats. Art. 6. Vorderingen, ontstaan tengevolge van ontduiking dezer bepalingenhebben geene rechtsgeldigheid. Art. 7. Aansprakelijk zijn wegens overtreding van art, 1 en 4 de werkgevers wegens overtreding van art. 2 de werkge vers en tappers wegens overtreding van art. 5 de werkge vers en winkelhouders. Art. 8. Overtreding dezer wet wordt ge straft met eene geldboete van 100 tot 150 gulden, bij wanbetaling te vervangen door hechtenis »an ten hoogste 25 dagen. Bij eerste herhaling wordt de overtreding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden. Bij volgende herhaling wordt de overtreding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 maanden, ontzetting van het recht van kiezen en verkiesbaarheid gedurende 4 jaar, en van het recht tot uitoefening van het beroep van winkelhouderen, voor zooverre het den tappers betreft, wordt hun bij over treding het vergunningsrecht ontnomen. Overgangsbepaling. De schulden der ar beiders, ontstaan tengevolge van het inkoo- pen van winkelwaren in den winkel der werk gevers, worden van staatswege afbetaald in dier voege, dat 2/3 van de geboekte schuld zal worden vergoed. Volgens eene opgaaf van de Nieuwe Tilburgsche Courant, zijn de gezelschappen, welke aan het in Augustus te Tilburg te houden concours zullen deelnemende vol gende de eigen gekozen stukkenwaarme de zij in de vier eerste afdeelingen zullen mededingen zijn daarbij vermeld le Afdeeling Sectie A. Kaatsheuvel. Apollo. «Scène et Danse Fan- tastique»Jos. Kessels. le Afdeeling Sectie B. Luik. Fanfare St. Hubert. „Fleurs des Champs" Fantaisie. W. Perck. Korrel—Tilburg. V Echo des Montagues. „Fleurs des Champs" Fantaisie. W. Perck. Tongeren. Concordia. «Wagneriana». Jos. Kessels. 2e Afdeeling Sectie A. Dongen. Musis Sacrum. «Au Cap Nord» Fantaisie. J. Heymans. Rozendaal. Vlijt Volharding. Fête A bord. Fantaisie J. Heymans. Eindhoven. Koninklijke Harmonie Apol lo's lust. «Festival Ouverture». Leut- ner. 2e Afdeeling Sectie B. Marchin. Fanfare. «La Confiance» Ouver ture. Van Remoortel. Mont St. Guibert. Fanf. C Union. «Marie Louise> Ouverture. Panne. Vucht. Fanfare. Potpourri. Schmidt. Helmond. 3e Afdeeling Sectie A. Rijen. Harm. Vlijt en Eendracht. Mosaique sur Faust. Arnaud. Nieuwkuik. Harmonie Eendracht. «A l'opéra comique» Mosaique. Jos. .Kessels. Hoven bij Zutphcu. Symphonia. «Robert le diable» Fantaisie. M. J. H. Kessels. Oirsehot. Arti et Amiticia. «Venise la belle» Fantaisie L. Pivet. Zalt Bommel. Euterpe. «La Reine Louise Marie». Ouverture. Ch. Panne.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2