Nummer 59. Donderdag 26 Juli 1888 lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, FEULLETON. "VIISJ'IET.A., ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. Heeren correspondenten, die nog verzuimden hunne nota's in te zen den, worden beleefd verzocht dit onmiddellijk te doen. Het bedrag zal hun daarna worden geremit teerd. E. Werner. Tm Waal* luim i «BS Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING, op Vrijdag 20 Juli 1888 n/m. 7V, ure. Afwezig de leden Timmermans en Zijl mans. Voorzilter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgele zen en gearresteerd. Ingekomen besluit van gedeputeerde sta ten, houdende goedkeuring van het in de raadsvergadering van 23 Juni vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag over 1888. Aan de orde Voorstel van het college van B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. De voorzitter: „burgemeester en wethou ders stellen voor f 4500 te leenen, voor 4 a 5 maanden't is meermalen voorgekomen dat de gemeente geld heeft moeten opne men, omdat de kas voor 't oogenblik niet toereikend was. De renten en aflossingen zijn betaald, maar daarentegen zijn de op centen op de grond-en personeele belasting, alsmede de hoofdelijke omslag niet ontvan gen dit komt eerst later; ten einde in de behoefte aan kasgeld te voorzien, stellen B en W. voor f4500 op te nemen, tegen de laagst mogelijke rente, af te lossen over 4 of 5 maanden, alsmede nog f 1000, het vol gende jaar terug te geven, in mindering van het bedrag eener nieuwe leening, die het gemeentebestuur dan denkt voor te stellen. We zullen dit jaar eenige kleinigheden op de begrooting te kort komen, en daarvoor wenschen wij die f1000 te besteden. Zoo komen er kleine keien te kortnu kunnen wij die wel koopen, maar 't komt ons veel voordeeliger voor b.v. 5000 groote keien te koopen en die in de straat te ver straten door het opbreken der oude krijgen we dan de kleine, die wij nog noodig hebben, en tegelijkertijd is het gedeelte in de Groote DOOR De warme zomerdag neigde ten einde. De zon was reeds ondergegaanalleen het avondrood scheen nog aan de kimmen, en gloeide en flik kerde op de zeedie kalm en nauwelijks door een koeltje bewogende scheidende dagvorstin weerkaatste. Aan het strand van de badplaats C., op eenigen afstand van de groote wandeling, die zich langs dat strand uitstrekte, waar de badgasten, zooals gewoonlijk op dit uurzich in groote menigte verdrongenlag een eenvoudig landhuis. Het onderscheidde zich slechts door zijn schoone lig ging van de andereover het algemeen veel grooter en sierlijker, huizen en villas, want zijn vensters boden een onbegrensd uitzicht over ae zee. Overigens stond het tamelijk eenzaam en afgezonderd en kon slechts door zulke gasten verkozen wordendie het drukke leven aan de badplaats C. eer vermeden dan opzochten. Voor de open glazen deur, die naar het balkon voerde, stond een vrouw in diepe rouwkleeding. Zij had een. statige, ontzag inboezemende gestalte en kon nog schoor, genoemd worden, hoewel zij den middelbaren leeftijd reeds bereikt had. Dat gelaat met de fijne en regelmatige trekken had zeker nooit een lieve of bekoorlijke uitdrukking bezeten, maar juist hierdoor hadden de jaren het Straat ook in orde. Kunnen de heeren zich met dit voorstel vereenigen De heer van der Heijden „als ik mij niet vergis, mijnheer de voorzitter, hebt u vroe ger wel eens conversieplannen gehadzou den deze niet hiermede in verband kunnen worden gebracht en dan de tijden van aflos sing en rentebetaling zóó gesteld, dat die niet vallen op gedeelten des jaars, dat er ge woonlijk geen geld in kas iswant die tij delijke en telken jare terugkeerende leeningen zijn zeker schadelijk. Iets anders wilde ik den raad nog in over weging geven. Die 1000 gulden, die gij nu reeds op re kening van het volgend jaar wilt leenen, hebt gij reeds verloren alleen op den dok ter Dr. van Gils hebt gij vroeger voor f 800 kunnen krijgende meerderheid van den raad heeft dat niet gewild, nu betaalt gij voor denzelfden geneesheer f1400; dat is dus f 600 's jaars weggegooideveu als de ruim f400, advertenties, die het vragen naar een anderen gekost heeft, en alles zon der resultaatik vind het roekeloos op die wijze voort te gaan. Dan zijn er nog kleinere zaken, waarop gelet dient te worden. Zoo heb ik onlangs gemeenteadvertenties gezien in couranten waarvan er zeker geen tien in de gansche gemeente gelezen worden; dat de gemeente advertenties niet geplaatst worden in de Echo van het Zuiden, die hier wordt uitge geven en die mede zijn aandeel in de ge meentebelastingen betaalt, vind ik ongeper mitteerd maar dit kan ik natuurlijk niet dwingen, en 'tis genoeg bekend dat dit al leen een gevolg is van persoonlijke hate lijkheid maar wilt ge dan daar niet in ad- verteeren, doe het dan ten minste ook niet in couranten, die door niemand gelezen wor den en waaraan het geld is weggegooid." De voorzitter „ik zal beginnen den heer van der Heijden te beantwoorden met het laatste punt. Ik verklaar dan dat ik er tegen ben en steeds tegen zal blijven, dat gemeenteadver tenties geplaatst worden in de Echo van het Zuiden, en ik vertrouw dat de wethouders mij hierin zullen steunen. Ik ga met u mede, dat het noodeloos zou zijn te adverteeren in een courant, die niet gelezen wordtmaar in de Prov. courant zullen advertenties toch niet misplaatst zijn geweest, daar die nog al in verschillende gemeenten van ons land komt. Ik ben het verder volkomen met u eens, dat wij daar- ook niets van zijn koele en strenge schoonheid kunnen ontnemenwaarop het zich ook thans nog kon laten voorstaan. Het doffe, zwarte ge waad en de krippen sluier over het voorhoofd getuigden van een zwaar, eerst onlangs geleden verlies; maar men zocht te vergeefs naar een spoor van vergoten tranen in die oogen, naar een zachte uitdrukking in die wezenstrekken. Indien die vrouw inderdaad door een verdriet was ge troffen, dan had zij dit öf niet diep gevoeld öf reeds overwonnen. Naast haar stond een man, niet minder aristo cratisch in zijn voorkomen. Waarschijnlijk wa3 hij slechts een paar jaren ouder dan zij en toch scheen het alsoi zij meer dan tien jaren in leef tijd verschilden; want de tijd en het leven waren bij hem niet spoorloos voorbijgegaan. De den kende, karakteristieke kop met bet scherpgetee- kend profiel scheen reeds menigen storm weer stand te hebben geboden; het dikke donkere haar begon al hier en daar te vergrijzen; in het voor hoofd stond reeds menige rimpel gegroefd en er lag iets weemoedigs in zijn blik, dat aan het gelaat van dien man een sombere uitdrukking gaf. Hij had tot hiertoe met buitengewone belang stelling naar de zee gestaard, maar thans wendde hij ongeduldig het hoofd af. „Daar is noj£ altijd niets te zien! Ze kunnen bezwaarlijk vóór zonsondergang terug zijn." „Gij liadt ons uw terugkomst vooraf moeten melden zeide de dame. //Wij verwachtten u pas over een paar dagen. Overigens is de boot ook niet eer te zien, dan als zij die met kreupel hout begroeide landtong voorbij is; maar dan is zij ook in weinige oogenblikken hier." Zij ging naar ae kamer terug en wendde zich tot een bediende, die bezig was met verschillende voor zoo weinig mogelijk geld moeten uit geven. Wij moeten econoom zijn. Wat de dokterszaak betreft, ik betreur dat wij geen tweeden dokter kunnen krijgener zijn naar mijne meening twee voorname re denen die daartoe medewerken ten eerste, geloof ik dat er lui zijn, die er hun fort van maken onze gemeente in een kwaad dag licht te stellen, zoodra zij hooren dat een of ander dokter plan heeft hierheen te komen en ten tweede is er voor een getrouwden dokter geen woning te krijgen. Dr. Van Gils heeft men vroeger voor f 800 kunnen krij gen, dit is waarmaar dat was voor een vaste aanstelling; bij een tijdelijke aanstel ling, zooals nu, doet hij dit niet voor dat tractement." De heer van der Heijden„maar als de raad een ander dokter aanstelt kan hij hem toch ook ontslaan als er gegronde klachten zijn, en als men Dr. Van Gils voor vast aan stelde, zou men toch ook wel fatsoenlijk ge noeg zijn om hem niet te ontslaan zonder redenen. De raad kan natuurlijk om ge gronde redenen ieder ontslaan, dien hij heeft aangesteld. Wij kunnen toch hen niet bin den, die na ons komen." De voorzitter„ik moet opmerken dat het vaststaat dat er een tweede dokter zal be noemd worden, zoodra wij er een kunnen krijgendokter Van Gils weet dit ook zeer goed, en daarom moeten wij hem hetzelfde salaris betalen, dat voor een nieuwen wordt uitgeloofd. Wat zoudt u dan willen?" De heer van der Heijden„ik zou willen voorstellen Dr. Van Gils te benoemen voor f 800.-" De voorzitter: „dan zou de raad afwijken van zijn vroeger besluit." De heer van der Heijden „als een tweede dokter zoo dringend noodig is, dan is de meerderheid van den raad, die dat gevoelen is toegedaan, wel degelijk verplicht te zorgen dat er een tweede komt, al moet hij dan ook 2500 3000 gulden kosten, al moest men hem voor goud koopen." De voorzitter„zooals ik reeds zeide, is er hier voor een getrouwde niet aan een huis te komen." De heer van der Heijden„den laatsten tijd toch wel, maar misschien zijt u ze nu te vlug af geweest." De voorzitter„laat ons daar nu maar niet over praten, maar bij de zaak blijven." De heer van der Heijden „u spraakt daar over de Provinciale courant; maar de door mij bedoelde advertenties stonden ook daar reisbenoodigdheden naar een der aangrenzende vertrekken te brengen, zeggende „Ga naar het strand, Pawlick, en zeg terstond als de boot aanlegt aan mijn zoon en de jonge gravin, dat graaf Morynski is aangekomen. De bediende verwijderde zich met het ontvan gen bevel. Ook graaf Morynski werd het wachten op het balcon moede en trad de kamer binnen, waar hij naast de dame op de sofa plaats nam. „Neem mij niet kwalijk dat ik zoo ongeduldig ben I V oorloopig had ik mij tevreden moeten stellen met mijne zuster terug te zien; maar ik heb een geheel jaar naar mijn kind verlangd, moet ge denken." De dame glimlachte. „Ge zult van dat „kind* niet veel meer zien," merkte zij aan. „Op dien leefdtijd brengt een iaar een groote verandering teweeg en Wanda belooft een schoon meisje te worden." „En hoe is 'tmet haar verstandelijke ontwik keling? In uw brieven liet ge u altijd met ingenomenheid daarover uit." „Zeker. Zij overtrof altijd ieders verwachtingen; ik heb haar ijver meer moeten bedwingen "dan aanvuren. In dit opzicht bleef mij niets te wen- schen over. Wél in een ander. Wanda is eigen zinnig en weet haar wil met geweld door te drijven. Ik heb haar soms moeten dwingen mij te gehoorzamen." Een vluchtige glimlach verspreidde zich over het gelaat van den vader, terwijl hij antwoordde: „Dat verwijt klinkt mij vreemd uit uw mor.d. Een eigen wil te hebben en dien onder alle om standigheden door te drijven is altijd een in het oog vallende trek van uw karakter, eigenlijk van onze geheele lamilie geweest." «Die echter bij een zestienjarig meisje niet te niet in, evenmin als in de Echo, een blad, dat zooals genoeg bekend is, door iedereen in de gemeente gelezen wordt en waarin de groote meerderheid zeker gaarne geadver teerd zou zien." De voorzitter „de Bredasche courant krij gen wij voor niets, de Provinciale moeten wij betalen; wij hebben het nu billijk gevon den ook eens advertenties in de Bredasche te plaatsen, omdat wij dat blad voor niets krijgen. Maar vinden de leden van den raad beter in 't geheel niet te adverteeren, mij goed er zijn verscheidene gemeenten van den om vang der onze, waar in 't geheel geen cou rant is en alle bekendmakingen slechts door aflezing en bij bekkenslag worden afgekon digd en dat kan ook zeer goed. Daarbij geloof ik dat de meerderheid van den raad, en ook de meerderheid van de gemeente, die het goed meent" (de heer van der Heijden „altijd volgens u") is tegen het plaatsen van advertenties in de Echo." De heer Van der Heijden „de meerder heid van den raad, dit zal voor 't oogenblik wel zijn zoolang die zoo blijft kan mijn partij aan de bestaande onbillijkheid geen einde maken maar laat de inwoners der gemeente, de kiezers, die ons hier gebracht hebben, er eens over stemmen, dan zoudt ge zien welke groote meerderheid voor de Echo is." De voorzitter „Kunnen de heeren zich vereenigen met het voorstel van B. en W." De heer Hoffmans „Ik wou het plan nog wat nader toelichten. B. en W. hebben plan nog een 5000 nieuwe keien te leggen in de Groote straatten einde de daaruit- komende kleine in de Stationsstraat te ge bruiken. Hiermede en omdat de andere werkzaamheden wat hooger loopen wordt de begrooting wat overschreden. Daarvoor wenschen B. en W. f1000 op te nemen en die in te lasschen bij de leening van 't vol gend jaar." De heer Mombers „meermalen is er reeds geleend op de wijze zooals nu; ik ben het eens met de opmerking van heer Van der Heijden dat de aflossing dient verplaatst te worden opdat die tijdelijke leeningen niet meer noodig zijn." De voorzitter„Door het heftig debat over de Echo heb ik dit punt geheel verge ten. Het dag. best. zal hierop letten en voor de nieuwe leening de aflossing en rentebeta ling in Nov. stellen. Kunnen de heeren zich thans met het voorstel vereenigen De heer Van der Heijden „maar hebt ge nu wel zeker genoeg? anders zou ik er nog maar wat bijlappen." pas komt en in geen geval te dulden is," viel zijne zuster hem in de rede. „Als men haar in alles haar eigen zin liet volgen, zou ze spoedig trotsch en slecht geluimd worden. Maar ik waar schuw uge zult er nog dikwijls mede te strij den hebben." Deze wending van het gesprek was den graaf niet bijzonder welgevallig, naar het scheen. „Ik weet dat ik mijn kind aan geen beter handen had kunnen toevertrouwen dan aan de uwen,* zeide hij op vergoelijkenden toon, „en daarom verheugt het mij dubbel, dat Wanda, nu ik haar weer onder mijne hoede neem, uw bijzijn niet geheel behoeft te ontberen. Ik had niet gedacht, dat ge al zoo spoedig na den dood van uw echt genoot plan zoudt maken om terug te kceren, en meende dat ge te Parijs zoudt blijven, zoolang totdat Leo althans zijn studies zou voltooid hebben.* Zijne zuster schudde ontkennend het hoofd, vlk heb mij te Parijs nooit thuis gevoeld, hoeveel jaren we er ook gewoond hebben, 't Is voorwaar geen benijdenswaardig leven, dat de uitgewekenen er leidendat weet ge bij ondervinding 1 En zoo men vorst Baratowski heeft verboden zijn geboortegrond te betreden, zijne weduwe en zijn zoon kan men den terugkeer niet versperren. ïk heb er dan ook terstond toe besloten. Leo zal eindelijk de lucht van zijn vaderland inademen en zich een zoon van zijn volk gaan voelen. Hij is thans de eenige vertegenwoordiger van ons geslacht. Wel is waar is hij nog jong, maar hij moet leeren oud en wijs te zijn vóór zijn jaren en zich met het werk en de plichten ver trouwd te maken, die na zijns vaders dood op hem rusten.* Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1