Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Rusland. Afrika. Amerika. BINxXENLANdT De voorzitter„ik geloot niet dat het noodig zal zijn er nog wat bij te lappen en dat wij er zonder lappen ook wel zullen ko men dus zonder lapperij Aangenomen. De voorzitter sluit de vergadering. De bereidwillige en sympathieke ontvangst, door den czar den Duitschen keizer bereid, beheerscht voortdurend alle andere aangele genheden en blijft nog steeds aanleiding ge ven tot de meest uiteenloopende en meest gewaagde veronderstellingen aangaande den invloed, dien deze gebeurtenis zal kunnen hebben op het lot der algemeene staatkunde van Europa. Tegenover het volkomen gebrek aan eenige aanwijzingen, die ons zouden kunnen voor lichten is de openbare meening bezorgd hieraan valt niet te twijfelen. De afgeloopen week heelt zij zich een sensatie-artikel van een Fransch dagblad zeer aangetrokken, waarin gezegd werd dat het voornaamste doel van het bezoek van Wil helm II aan het Russische hof was, den czar onder het oog te brengen, dat Frankrijk een voortdurend brandpunt is van revoluties en dat de revanche-denkbeelden van dat land den Europeeschen vrede in aanhoudend ge vaar stellen. Reeds in ons vorig nummer toonden wij de ongerijmdheid aan van deze beweringen. Overigens is er niets waarschijnlijks in; 'tzijn naar men weetde voornaamste grieven, die de groote kanselier elk oogenblik aan zijn tegenstander voorwerpt, en de redenen, nog onlangs aan het parlement gegeven om de goedkeuring te krijgen van nieuwe en zware credieten voor militaire doeleinden. Zeker is 't ook dat Bismarck Rusland van Frankrijk tracht te verwijderen, om laatstge noemden staat geheel te isoleeren. Maar onmogelijk is 'taan te nemen, dat de czar het oor zou kunnen leenen aan voorstellenten doel hebbende een gezamenlijken stap der mogendheden, om Frankrijk te dwingen een gedeelte van zijn leger of te danken en zich alzoo over te geven aan de willekeur van de omliggende naties. En inderdaadRusland heeft er niet het minste belang bij zich te laten mede slepen in combinaties wier voornaamste gevolg zou zijn het uitsluitend overwicht van Duitschland in Europa te vestigen. Wat zou het voor zich zelve gewonnen hebben als eenmaal Duitschland geheel alleen meester zou zijn en zonder tegenwicht zijn onbe perkte macht in het westen van Europa zou uitoefenen. De voordeelen welke Bismarck in de Balkan-staten zal kunnen aanbieden, zonder de belangen van zijn bondgenoot Oostenrijk, doodelijk te kwetsen, zouden niet kunnen op wegen tegen zulk een einduitkomst. Rus land weet zeer goed dat er in het Oosten zonder zijne toestemming niets duurzaams kan tot stand komen, en dat zijn uur zal komen, als het maar geduld oefent. Waarschijnlijk is het dus dat Wilhelm II, ofschoon te St. Petersburg alle wenschelijke vredelievende verzekeringen en vriendschaps betuigingen ontvangende, er niet in zal slagen Rusland meer te binden dan het den laatsten tijd was. De czar zal begrijpen dat de baatzuchtige stap, die hem op 't oogenblik geldt, het dui delijk bewijs is, dat hij alleen in werkelijk heid het lot van den vrede in handen heeften dat hij er alle belang bij heeft om zijn vrijheid van handelen te bewaren als het zekerste middel voor hem om beslissenden invloed uit te oefenen op den gang der Eu- ropeesche zaken. Wanneer men dit overweegt komt men tot de slotsom, dat niets an ders het resultaat zal zijn van de samenkomst der beide keizers, welker gevolgen men zoo angstig te gemoet ziet. Welke vooringenomenheid men al moge hebben tegen den regeeringsvorm, die Frank rijk zich zelve heeft gegeven, en de betreu renswaardige onstandvastigheden van het gouvernement, voortvloeiende uit het algemeen stemrecht, te ontkennen valt het niet, af gaande op de ontvangstdoor de bevolking den president Carnot bereid op zijne reis naar Dauphiné, dat de republiek door het grootste aantal gewenscht wordt. Dat de viering van het eeuwfeest der revolutie, welke zoo vredelievend wordt voorbereid, niet valt in den smaak der Europeesche monarchieën, is niet dan natuurlijk; de beginselen zelfs van 1789 staan deze tegen. Maar te goe- dertrouw de liefde tot den vrede en de vrij heid, welke op 't oogenblik de Fransche natie bezieltte ontkennen is onmogelijk. Naar de Réforme verhaalt, heelt er Don derdagavond in de Belgische afdeeling van den Grand Concours een ergerlijk schan daal plaats gehad. Aldaar is, grenzende aan de machinen- galerij, eene groote bakkerij ingericht, welke door een aantal bakkers gezamenlijk wordt geëxploiteerd, en welke, te midden van tro peeën en vlaggedoek, den naam vertoonde van „Boulangerie nationale." Het eigenaar dige dezer inrichting was, dat daar onder de oogen van het publiek het brood in ver schillende vormen werd gebakken, terwijl het in twee zijlokalen te koop geboden werd. Voor den verkoop van eet- en drinkwaren binnen de tentoonstellings-galerijen had de heer Somzée echter het uitsluitend recht ver kocht aan zekeren Mackenzie-Ross, die zich bij de uitvoerende commissie niet ten on rechte over den verkoop van het brood be klaagde. Dientengevolge ontving de zetbaas der bakkerij een schrijven van den secre taris van den heer Somzée, hem verwittigende dat hij eene schikking tot schadeloosstelling met den heer Mackenzie-Ross te treffen had, op straffe van tegen hem „ex officio maat regelen van geweld" te zien toepassen. Deze bedreiging is maar al te letterlijk uitgevoerd. Daar eene schikking achterwege gebleven was, zijn Donderdagavond, onmid dellijk na de sluiting der tentoonstellingsga lerijen, een aantal werklieden onder aanvoe ring van den heer Corneli, agent van den heer Somzée, aan het werk getogen en heb ben in de „Nationale bakkerij" letterlijk al les vernield geen gereedschap is geheel ge bleven, en alles wat vastgesmeed of gena geld was, is met geweld losgerukt. Het zelfde lot heeft een aangrenzend chocolade- winkeltje getroffen, toebehoorende aan zekere mad. Bassédie in hetzelfde geval als de bakkers verkeerde, doch eersc voor een paar dagen daarop opmerkzaam gemaakt was door den heer de Savoie, commissaris der Bel gische afdeeling. Eene aangrenzende uitstal ling van fijn bewerkt linnen en witgoed heeft bij dat werk van verwoesting groote schade geleden, daar een belangrijk deel harer ar tikelen den volgenden dag vertrapt op den vloer gevonden werd. Vrijdag ochtend was de opgewondenheid onder de Belgische exposanten, die door het gebeurde overtuigd werden dat hunne eigen dommen in de tentoonstelling niet veilig wa ren, zoo groot, dat men een oogenblik on geregeldheden duchtte, en nog verergerde de toestand, toen op de ruïne der bakkerij een bord geplant werd met het opschrift „Deze belgische inrichting is verwoest door den heer Corneli, Duitsch onderdaan." De Belgische commissaris, de heer de Savoie, in allerijl ontboden, was reeds voor 9 uur ter plaatse; terstond liet hij het be doelde bord wegnemen, en met groote moeite slaagde hij er in de gemoederen tot kalmte te brengen, tevens den benadeelden belo vende niets te zullen verzuimen om hun recht te verschaffen. Ter uitvoering dezer belofte heeft de heer de Savoie gisteren terstond eene klacht bij het parket der Brusselsche rechtbank ingediend. De heer Corneli, agent van den ondernemer, die het werk der ver woesting geleid heeft, is gisteren in den tuin der tentoonstelling door eenen koopman in nougat aangerand en op zulk een pak slaag getrakteerd, dat hij zijne bezoeken aan de tentoonstelling wel eenigen tijd staken zal. Zondagavond is een deel der koninkl. stallen, gelegen in de Rue de Namuron middellijk achter het paleis van den graaf van Vlaanderen, door het vuur vernield. Bij het eerste alarm, toen de vlammen boven het paleis zichtbaar werden, meende men niet anders of dit stond in brand maar de vor stelijke woning is geheel onbeschadigd ge bleven. De brand is ontstaan op de four rage-zolders, in den linkervleugel van het gebouw, die geheel vernield is. De daaron der staande galakoetsen zijn intijds geborgen kunnen worden, terwijl de paarden, die in den rechtervleugel stondenslechts gering gevaar geloopen hebben. De brandweer was in een uur tijds de vlammen meester, echter eerst nadat zij eene schade hadden aange richtwelke op ongeveer 100,000 fr. geschat wordt. De uitslag der stemming ter verkiezing van een afgevaardigden in het departement Ardèche is op dit oogenblik uit 250 ge meenten van de 339 bekend. Uitgebracht zijn op Beaussier, republikein, 36,531 en op Boulanger 19,235 stemmen. De verkiezing van Beaussier kan als verzekerd beschouwd worden. De volledige uitslag der verkiezing in het departement Dordogne is thans bekend. Gekozen is de monarchaal Taillefer met 49,427 stemmen. Clerjounie, republikein, verkreeg 43099 stemmen en Boulanger 4737 stemmen. In het departement der Rhone is Chepié, progressist, gekozen met 33,028 stemmen van de 37,755 die uitgebracht zijn. Over Boulanger's -huishouding worden interessante zaken verhaald. De generaal houdt twee secretarissen drie bedienden twee koetsiers, een stalknecht, een keuken meid en een werkmeid. Zijn stal bevat 14 paarden en zijn remise vijf rijtuigen. Hij betaalt 12000 francs huur en zijnjaarlijksche uitgaven beloopen 150,000 frs. Even zooveel heeft zijn vrouw noodig die van haar man gescheiden met haar dochters te Versailles leeft en daar in de huishouding evenals in de stallen geen geld ontziet. Als men nu weet, dat de generaal 8000 francs pensioen heeft, dan mag men wel vra gen van waar al die overvloed Aan boord van het stoomschip Asturia- nodat met een lading van 8400 vaten pe troleum te Dieppedalle bij Rouaan lag, heeft een ontploffing plaats gehad gevolgd door een hevigen brand welke het geheele vaar tuig vernielde. Van de bemanning (26 koppen) waren ver scheidene aan land gegaan; maar van dege nen die aan boord waren kwamen zes om het leven. Een scheepsjongen en een ma troos werden in het water geslingerd en ver dronken een ander matroos verbrandde. Eenige werklieden die bezig waren met los sen konden zich met de bemanning redden in een schuitmaar een dier arbeiders kwam in de vlammen om en twee anderen ver dronken. Nog een ander en een matroos werden voorts zeer ernstig gewond. De schok van de ontploffing was zoo hevig, dat in vele huizen te Dieppedalle de glas ruiten sprongen. De vrees, dat de Asturiano zou omslaan, en de brandende petroleum naar de haven van Rouaan drijven werd geluk kig niet bewaarheid. Het brandende vaartuig leverde een grootsch maar vreeselijk schouwspel op. De schade bedraagt ruim een millioen francs. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard geseind dat er een ernstig geschil gerezen is tusschen Turkije en Engeland, naar aan leiding van het Turksch-Perzisch grenstrac- taat van 1856 waarbij Turkije zich verbon den heeft geen defensiewerken op de grens aan te leggen binnen eene in het tractaat bepaalde strook lands. Turkije is nu dien ondanks onlangs begonnen, verdedigings werken te maken langs de oevers van den Euphraat en den Tigris. De Engelsche ge zant heeft aandacht der Porte gevestigd op deze schending van het tractaat, waarop de Turksche regeering geantwoord heeft, dat de bedoelde verdedigingswerken noodig zijn voor de rijksdefensie. Perzië kon desver- kiezend ook forten op de grenzen aanleggen. Dit antwoord der Porte is door Britsche re geering onbevredigend verklaard, en zij heeft de Porte gesommeerd den aanleg der bo venbedoelde forten te stakenomdat zij eene bedreiging opleveren voor de Engelsche stoombooten op de rivieren. Engeland schijnt besloten te zijn de zaak door te drijven, en van de iuwilliging zijner eischen desnoods een casus belli te maken. De Porte zal vermoedelijk toegeven tenzij Rusland tusschen beide mocht komen. De quaestie van het gevangeniswezen in Ierland of liever van de onmenschelijke behandeling in de gevangenis te Tullamore, die volgens de liberalen in het Engelsche Lagerhuis den dood heeft veroorzaakt van hun partijgenoot Mandeville, heeft een nieuwe wending genomen door dei; zelfmoord van den dokter der gevangenis in dergelijke om standigheden, dat die daad den parnellisten en gladstonianen een wapen in de hand geeft tegen het optreden der regeering. Bij een terdoodbrenging door middel van ophanging te Oxfordheeft de beul Berry den veroordeelde met zooveel kracht naar beneden geworpen, dat diens hoofd van het lichaam gescheiden is en bij een inter pellatie in het lagerhuis dienaangaande, werd de vraag gesteld of de beul gelijktijdig den veroordeelde mag ophangen en guilolineeren. De interpellant stelde voor den galg in Engeland af te schaffen. De paus heeft eene nieuwe encycliek tot de Iersche bisschoppen uitgevaardigddie blijkbaar geschreven is om de ontevredenheid die de vorige encycliek bij de heethoofden in Ierland veroorzaakt heeftweg te nemen en het verzet te breken. Leo XIII neemt ech ter niets terug van de lessen die hij den Ie ren gegeven had. Het nieuwe stuk kan saamgevat worden in de volgende woorden Niets nadeeliger zelfs voor de rechtvaardigste zaak, dan het be zigen van gewelddadige middelen te harer verdediging. Naar de Milaansche bladen melden, heeft het dezer dagen aan de meeren in Noord-Italië een streek, waar de temperatuur gewoonlijk toch niet laag is, er flink op los gesneeuwd. In overeenstemming daarmede wordt uit Pavia Florence en Napels bericht dat daar volslagen winter heerschtzoodat het touristen verkeer dit jaar zeer onbedui dend is. Zaterdag woonde keizer Wilhelm bij St. Petersburg eene schitterende parade bij, waar aan deelgenomen werd door 60 halve batal jons, 51 eskadrons en 168 stukken geschut, onder commando van grootvorst Wladimir. Nadat de vorstelijke personen langs het front gereden hadden, voerden de troepen den voorbijmarsch uit, waarbij keizer Wil helm aan het hoofd van zijn regiment langs den czar reed. Na afloop van den parademarsch had er in het keizerlijk paviljoen een dejeuner plaats waaraan door de bevelhebbers werd deelge nomen. Keizer Alexander wijdde een dronk aan keizer Wilhelm, die met een toost in het Russisch antwoordde. Toen bij het begin van het defileeren der troepen ktizer Alexander zich aan het hoofd van zijn eskorte plaatste en daarmede langs keizer Wilhelm reed, zwenkte deze in de ge lederen van het escorte, waarvoor de Rus sische keizer hem met een handbeweging bedankte. Toen keizer Wilhelm's eigen regiment voor hem defileerde, heeft hij het hart der man schappen gestolen door aan elk bataljon, bij het voorbijzwenken, in het russisch toe te voegen: „Dank, mijne dapperen!" En na de parade heeft hij aan keizer Alexander onder herhaalden handdruk zijn dank betuigd. Zaterdag middag was er groot diner aan het hötel der Duitsche ambassade te St. Pe tersburg. Toen de duitsche keizer derwaarts reed werd hij door de menigte luide toe gejuicht. Zondagmorgen werd op Peterhof een galagodsdienstoefening gehouden, ver volgens op de Hohenzollern gedejeuneerd en daarna weder op Peterhof een gala diner gehouden, waaraan ook de elite van het gevolg en de commandanten der schepen mochten deelnemen Des avonds was het fraaie park van het kasteel weer tooverachtig verlicht en werd een vuurwerk ontstoken. WADY-ALFA 22 Juli. 400 derwischen hebben gisteravond een dorp bij het eiland Dabruso, vijf mijlen ten noorden van Wady- Alfa aangevallen. Kolonel Woodhouse, aan het hoofd zijner troepen en der politie, leverde hun slag en verjoeg hen, zij werden tot in de bergen achtervolgd. De derwischen hebben zware verliezen geleden, 20 dorpelingen en 1 Egyp tische soldaat werden gedood. Met 162 tegen 149 stemmen heeft de volks vertegenwoordiging te Washington het nieuwe toltarief goedgekeurd. Het handhaaft de beschermende rechten op rijst, suiker, zekere soorten van tabak en verscheidene andere artikelen. De grootste vermindering, welke aangeno men is, de wol uitgezonderdbetreft de suiker. De regeering heeft medegedeeld, dat te Port au Prince den 4 dezer een groote brand heeft gewoed. Den 7den stond de stad opnieuw in brand en het grootste ge deelte der plaats is vernield. Fransche ma trozen hielpen het vuur blusschen en be waakten het gezantschap. De leiders der jongste dynamietsamen- zwering te Chicago blijken uitsluitend Cze- chen te wezen. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1888 is gedurende 5 maanden op de secretarie voor een ieder in afschrift ter in zage nedergelegd vanaf 22 Juli 1888. Donderdag 2 Augustus jaarmarkt te Waal wijk, in plaats van de Vrijdagsche weekmarkt. In verband daarmede zal de trein van 7,13 voorm. van Geertruidenberg naar Waalwijk in plaats van Vrijdag 3, loopen op Donder dag 2 Augustus. WAALWIJK. 25 Juli 1888. Het verhandelde in de laatste raadsver gadering geeft wel stof tot ernstige overwe ging we komen er wellicht later op terug. Voor heden wenschen wij alleen te con- stateeren lo. dat door den heer van der Heijden het nietplaatsen van gemeente-advertentiesin de Echo van het Zuiden, is toegeschreven alleen aan persoonlijke hatelijkheid, en dat deze bewering noch door den voorzitter noch door een der raadsleden is weersproken 2o. dat de voorzitter heeft verklaard, dat op kosten der gemeente advertenties zijn ge plaatst in eene elders verschijnende en hier bijna niet gelezen courant, omdat het ge meentebestuur dat blad gratis ontvangt. Ex uno disce onnesLeer uit dit eene voorbeeld hoe er met de rest wordt omge sprongen. ^^Aanstaanden Zondag 29 Juli gaat de har monie l'Espérance van Waalwijk, een concert geven in den dierentuin te Rotterdam. Lief hebbers van een aardig uitstapje van een enkelen dag kunnen blijkens achterstaande advertentie de reis mede maken. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot subs.- griffier bij de arr.-rechtbank te 's Hertogen- bosch, mr. G. J. van Heyst, advocaat en procureur, wonende te Vucht. De staatscommissie, bij koninklijk be sluit van 22 Nov. 1879 ingesteld tot herzie ning van het wetboek van koophandel, heeft aan den koning het ontwerp een'er wet op het faillissement en de surseance van betaling ingediend met een memorie van toelichting. Bij de aanbieding van hun ontwerp gaven de leden (de heeren J. G. Kist, F. M. C. Asser, M. J. Pijnappel, G. J. Th. Beelaerts van Blok land en W. L. P. A. Molengraaff) in over weging het te doen drukken en algemeen verkrijgbaar te stellen. Overeenkomstig dien wensch is gehandeld en 't ontwerp sedert bij Gebrs. Belirjfante in Den Haag verschenen. De minister van -npiMiii >i inwu miiiii—

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2