Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. van Parijsgeneraal Saussier, last gegeven, Boulanger onmiddellijk te arresteeren, wan neer hij zou ontdekkendat de geringste poging tot een staatsgreep door den ex-ge neraal zou worden gedaan. Volgens de République Franqaise heeft Boulanger een voorname rol gespeeld in de jongste werkstakingen. Hij gaf daarvoor geld. Bij een der voornaamste bewerkers der grève vond men een eigenhandig schrijven van den generaal en een ander, Boulé, was geregeld in betrekking met de leden van het Boulan- gistisch comité. Boulanger stelt zich voor, overal waar het mogelijk is, comité's te vestigen en zich bij de algemeene verkiezingen in '89 overal candidaat te stellen. In de departementen waar dit niet mogelijk is zal hij candidaten aanbevelen, die eene herziening der constitu tie willen. Aan zijn overwinning twijfelt hij niet. Eene maand geleden, zegt hij, telde hij 16 aanhangers in de kamer en thans heeft hij van negen andere kamerleden gelukwen- schen ontvangen. Hoe hij aan het vele geld komt, dat hij tegenwoordig uitgeeft, heeft de generaal me degedeeld aan een der speurhonden van Figaro. Hij erkent te leven van giften en gaven, en wordt feitelijk onderhouden door het schandaal-zuchtig publiek. Gemiddeld een half dozijn aangeteekende brieven kómen per dag aan het postkantoor voor hem aan, som migen met 10000, anderen met 20000 francs, 't Zijn meest kiezers die „walgen van het par lementarisme" en 't is dus zaak voor den generaal die walging aan den gang te houden. Zelfs boeren zegt hij halen voor mij hunne spaarduiten uit de oude kous, waarin ze ze bewaren als ik hen maar van het te genwoordige wanbestuur wil verlossen. De werkstakingskoorts is reeds naar Algerie overgewaaid. De aardwerkers aan den in aanbouw zijnden spoorweg van Blidah naar Berrouaghia hebben het werk gestaakt, omdat zij meer loon en minder werkuren verlangen en niet krijgen kunnen. Te Corbino op Corsica wilden vier politie agenten een man, die van moord ver dacht is, gevangen nemen. Maar de bevolking bevrijdde den man met geweld, waarbij ver scheidene agenten gewond werden. Het ge meentebestuur weigerde den agenten hulp te verleenen. Uit St. Etienne wordt van 22 dezer ge meld Een hevig onweder en hagelslag heeft ge durende den laatsten nacht in deze streek veel schade aangericht. De telegraafpalen werden omgeslingerd en de spoorlijn is op negen plaatsen opgebroken De verbinding met Lyon is verbroken. In den Franschen ministerraad moet een voorstel aangenomen zijn om de kamers eene verlaging der graanrechten voor te dragen daar de mislukte oogst anders eene buiten sporige verhooging der broodprijzen tenge volge zou hebben. PARIJS, 24 Augustus. Gisteren is bevel gezonden aan vice-admiraal Dupetit Thouars alle gepantserde schepen der reserve te Toulon te wapenen en naar de Hyères eilanden te gaan om aan de oefeningen deel te nemen. Een groote bedrijvigheid heerscht in het arsenaal van Toulon. De St. James Gazette zegt, dat de regee ring bericht ontvangen heeft van een ernstigen opstand in Mainena, in noordelijk Afghani stan, waarbij ook Ishak Khan, gouverneur van Balkh, betrokken zou zijn. Van Herat zijn troepen naar Mainena gezonden. De aartsbisschop van Dublin, dr. Walsh, zond 600 gld. voor het Parnell-proces-fonds. Volgens Freeman's Journal staan de kansen slecht voor de Times en is dat blad er thans achter gekomen, dat het op grove wijze is misleid, wat de brieven van Parnell aangaat. Onder de ketelmakers der scheepstim merwerf van de firma Starland Wolff te Belfast is de werkstaking uitgebroken, waar door die inrichting gesloten moest worden 5000 man zijn hierdoor buiten verdiensten. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung ves tigt de aandacht op de aanwezigheid van den Italiaanschen minister-president Crispi bij prins Bisma.rck op Friedrichsruhbij wien tevens graaf LaunayItaliaansch gezant te Berlijnis aangekomen. Deze veelbeteeke- nende gebeurtenis zegt zijkenmerkt den politieken toestand van den dag en zal met voldoening worden vernomen door allen, die instemmen met het streven van denMidden- Europeeschen vredesbond. De vrijwillige hartelijke ovatien van het talrijk publiek bij het station Friedrichsruhzoowel ter eere van den heer Crispi en van Italië als van den rijkskanselier, zijn in waarheid uitingen der gevoelens van het geheele Duitsche volk en een bewijs dat het voor den Italiaanschen eenheidsstaat, te midden der moeilijkheden waarmede die thans heeft te kampenaan de noordzijde der Alpen niet ontbreekt aan de sympathiewaarop de zaak van het goe de recht natuurlijke aanspraken heeft. Velen beweren dat het doel der reis van Crispi gezocht moet worden in het be zoek dat Willem II aan Rome zal brengen. Dit reisplan had bijna schipbreuk geleden ten gevolge van eenige aanmerkingen door het Vaticaan gemaakt. Het is een feit dat de heer Von Schlösser Duitschland's gezant bij het Vaticaan, eveneens naar Friedrichruhe is ontboden. Aan het strand te Colberg [Pommeren] was dezer dagen een man met zijn drie zoontjes (811 jaren oud) aan het baden, toen hij om hulp hoorde roepen, en op eeni- gen afstand een zwemmer zag, die op het punt was van verdrinken. Hij zwom naar den man toeen het gelukte hem den zin kende boven water te houden. Daar worden plotseling zijne krachten verlamd en hij be gint zelf te zinken. De steeds klaar gehou den reddingboot met eenige wakkere mannen werd hem te hulp gezonden maar het mocht niet gelukken hem tijdig te bereiken. De man, voor wien hij het leven waagde, keerde behouden naar het strand terugmaar de redder vond den dood in de golven. Op het internationaal congres bereffen- de de binnenscheepvaart is in het licht ge steld dat het verkeer dier scheepvaart wer kelijk is toe genomen door het beter be vaarbaarmaken van wateren, doch dat er in dat opzicht verdere verbeteringen behooren plaats te hebben. Er is eene commissie benoemd voor het opmaken van eene uitgebreide statistiek van de binnenscheepvaart. In deze commissie die onmiddellijk zal bijeenkomen, is voor Neder land de heer Conrad en voor Belgie de heer de Reuve gekozen. Te Weenen heerschte Zondag ook groote opschuddingdaar het den voorraaligen af gevaardigde en ridderGeorg Schonerer, be haagde een groot en luidruchtig feest te geven voordat hij naar d e gevangenis gingom de vier maanden tuchthuisstraf te onder gaan, die hij opliep door het zich vergrijpen aan de redacteurs van het Weener blad, dat een voorbarig bericht van den dood van keizer Wilhelm gebracht had. De ijverige anti semiet telt zijn aanhangers bij massa's en het was dus niet te verwonderen, dat de po litie de handen vol had om de orde te be waren en daarin alleen slaagde door den bij stand der troepen. Maandagochtend liet hij zich in een open rijtuig en met groot gevolg naar het gebouw brengenwaarin hij zijn straf ondergaan zal. Dit gaf aanleiding tot nieuwe oploopen, doch de politie wist ten slot te de orde toch te handhaven en bepaalde zich tot het arresteeren van een tiental der gtootste levenmakers. De Riforma verneemt van vertrouwbare zijde dat het doel van Crispi's reis naar Duitschland geheel van vredelievenden aard is en op het oog heeft het treffen eener over eenkomst met Duitschland tot het organisee- ren .van een Europeesch congres ter rege - ling der Bulgaarsche quaestie. Daarna zou een voorstel gedaan worden van algemeene ontwa pening en zoo Frankrijk zich niet aansluit zou dit den oorlog tengevolge hebben. Een telegram uit Weenen aan de Matin zegt echterdat Crispi naar Friedrichruhe gereisd is, teneinde den kanselier te raadplegen over hetgeen Italië te doen zoude staanindien Frankrijk het in het antwoord van Goblet vervatteten uitvoer brengt. Gelijk het Italiaansche dagblad Tribu- na mededeeltbestond bij de regeering het plan om een militair gezantschap naar den Abessynschen Negus af te vaardigen, ten ein de nieuwe vredesonderhandelingen aan te knoopentoen de slag bij Saganetti plaats greep, waardoor het plan verijdeld werd. De personenwelke het gezantschap zouden uitmaken waren reeds aangewezen. De Grieksche gezant te Rome heeft de instructie ontvangen, eene rectificatie-nota aan de regeering ter hand te stellen waar in Griekenland elke insinuatie afwijst van Italië, omtrent eene beweerde inconsequentie van de Grieksche regeering ten opzichte van de quaestie van Massowah. Griekenland heeft Italie's beweringen ten aanzien van de capitulaties nooit als juist erkend. Uit Konstantinopel wordt aan de „Daily News" geseind dat de regeering van Kreta eene leening gesloten heeft van T. 60,000 waaraan de Porte echter weigert hare goed keuring te schenken. De hoofdambtenaren op Kreta hebben daarop naar Konstantino pel geseinddat als de leening niet bekrach tigd wordtalle ambtenaren het werk zullen stakendaar zij reeds sedert vele maanden geene bezoldiging hebben ontvangen. De rooversbende welke op de Turk- sche grenzen den heer Karasto Yanoff ge vangen heeft genomen is nu in Macedonië gezien. Uit Orenburg wordt gemeld, dat tengevolge van een vreeselijken brand welke meer dan duizend hoofdzakelijk door arbeiders en werklieden bewoonde huizen vernield heeft omstreeks 10,000 personen aldaar zonder dak zijn. Een rijke burgeres van Moskau Ma- tilde Rosenfelddie veel met nihilisten ver keerde is in den kelder van haar huis ver moord gevonden. Zij stond indertijd terecht wegens het huis vesten van nihilisten en bleef deswege onder bijzonder toezicht der politie. Maar in den tijd had zij drie van hare nihilistische vrien den aan de politie verraden, en men vermoedt dat de moord een wraakneming was wegens dat verraad. De brieven der vermoorde en een som van 30,000 roebel in baar geld zijn door de moordenaars meegenomen. Een orkaan heeft in de Louisiana en Mississippi-staten enorme schade toege bracht. Vele streken staan onder water en een aantal personen zijn verdronken. UITVOERINGEN^ WAALWIJK. Zondag 26 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Marche Militaire. van Hemert. 2. Louise-ouverture. Canivez. 3. Italiana. Fantaisie Baudonck. 4. Marchen ans schöner Zeit. Walzer. Faust. BEZOOIEN. Maandag, 27 Augustts 1888. MATINEE, door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis" bij Mej. de wed. Jud. Dekkers. Voormiddags 10 ure. Buitengewone VOORSTELLING door de liefhebberij Tooneelclub „Vondel" bij den heer W. Brokken. Voormiddags 10 ure. 's Avonds ten 8 ure. SOIREE bij mej. de Wed. Jud. Dekkers, door de liedertatel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien Dinsdag 28 Augustus. Voormiddags ÏO1/^ ure. MATINEE door de zangvereeniging „Vooruitgang zij ons doel", in de zaal van den heer Ant. van der Zaken. Men zie de verschillende programma's. WAALWIJK, 25 Aug. 1888. De liedertafel „Oefening en Vermaak," van Waalwijk en Bezooien, genoot deze week de onderscheiding, uitgenoodigd te worden een concert te komen geven op de sociëteit „Burgerkring," te Rozendaal. Zooals hier heel dikwijls 't geval is, wanneer een knecht niet langer voor een baas verkiest te werken, moest de politie dezer dagen weder tusschenbeide komen, ten einde den baas in het bezit van zijn recht matig eigendom te stellen. Waarschijnlijk naar aanleiding hiervan werden bij den baas twee achtereenvolgende nachten de ruiten ingeworpen. Het vermoeden viel natuurlijk onmiddellijk op bedoelden knecht en deze kwam al spoe dig tot bekentenis. Er viel trouwens niet te ontkennendaar de dader op heeterdaad betrapt werd en bovendien zijn geheim aan derden had toevertrouwd. In de eerste dagen dezer week werden van Heusden, alleen per stoomboot de Beer Co., niet minder dan 474 manden, elk van circa een mud inhoud, met snijboonen vervoerd. Rekent men daarbij de verzen ding per stoomboot „stad Heusden" die ver moedelijk daaraan gelijk of meer zal zijn, dan ziet men dat deze teelt voor de ge meenten Hedikhuizen, Vlijmen en Nieuw- kuik, dit iaar van vrij groote beteekenis is. De manoeuvres, waarbij proeven met wielrijders zullen plaats hebben, worden ge houden van 3—7 September in het land van Altena, tusschen Heusden en Woudrichem, en van 3—12 September in westelijk Noord brabant, tusschen Wouw en Rozendaal. De „Algemeene Nederlandsche wielrijdersbond" heeft voorgesteld, dat het rijk voor logies zal zorgen, hetzij door inkwartiering, hetzij door het verschaffen van de noodige veld tenten met toebehooren, en waar dit niet kan f 1.25 per nacht en per hoofd uit te keeren aan de deelnemers. De deelnemers die dit verlangen, krijgen van deft algemee- nen Nederlandschen wielrijdersbond de reis kosten er. die van het levensonderhoud ver goed. Onze beste rijders hebben zich reeds aangemeld, en daar er slechts 16 deelnemers noodig zijn, heeft het bestuur; eene keuze moeten doen, die reeds geschied is. Het krankzinnigengesticht te Vucht: Naar aanleiding van hetgeen is gebeurd met de doktoren van 't gesticht te Vucht schrijft men aan den „Amst." Ten slotte drie punten lo. bij het vaststellen der nieuwe instructie is niet het bezwaar weggenomen, dat èn de psychiatrische vereeniging èn de maatschappij van geneeskunde tegen het college van toe zicht hadden. Over het geheel schijnt deze instructie er meer op aangelegd de bevoegd heden van broeder- en zusteroverste vast te stellen, dan die van doktoren, wier betrekking zich enkel en alleen tot de zuiver genees kundige behandeling beperkt; 2o. al de verpleegden der le en 2e klasse op éen na zullen, is men wel ingelicht, het gesticht verlaten; 3o. in den Bosch gelooft thans zoowat nie mand meer aan een bloeiende toekomst van het Vuchtsche gesticht. Het is zonde en jammer, aldus eindigt de schrijver, dat zóo is gehandeld met een in richting, waaraan men zooveel schatten heeft ten koste gelegd, en die, al moge zij nu niet het ideaal zijn van een krankzinnigengesticht, toch in elk geval een der beste Nederlandsche had kunnen worden. Blijkens nadere berichtenhéden ontvangen, is de toestand van Z. M. den koning aanmerkelijk beter en behandelt Z.M. weder regeeringszaken. Naar aanleiding der verontrustende be richten over den staat van zaken in Kediri verspreid, heeft eene der groote handelsin richtingen te Amsterdam haren correspon dent om inlichtingen gevraagd. Het ant woord per telegraaf, onmiddellijk teruggezon den, luidde: „Toestand Kediri normaal." (Hbl.) De landbouwkroniek van den heer Cor- ten heeft van volkomen vertrouwbare zijde mededeeling ontvangen van den verkoop der eerste bezending rechtstreeks naar Buenos- Ayres verzonden Friesch vee, die in De cember 1887 is aangekomen en op 31 Mei 1888 aldaar in openbare veiling is verkocht. De geheele bezending, welke bestond uit 16 stieren, koeien en kalveren, heeft in massa opgebracht f20,096, dus gemiddeld per stuk f 1256. De schitterende uitslag van dezen eersten verkoop zal, naar men aan het blad mede deelt, aanleiding geven om den invoer van Friesch vee in de Argentijnsche republiek spoedig te herhalen. Ook het internationaal postverkeer kan veel bespoedigd worden door den nieuwen spoorweg naar Constantinopel. Er kan nu dagelijks een post van en naar die stad ver zonden worden, in plaats van, zooals vroe ger tweemaal per week. Maar de Turksche regeering wil het post verkeer niet over de nieuwe lijn doen plaats hebben, tenzij het geheel onder hare leiding geschiede, en de in Turkije gevestigde post kantoren der vreemde mogendheden opge heven worden. Voorloopig is men overeen gekomen, dat de verzending tot 14 Septem ber zal geschieden door tusschenkomst van de Oostenrijksch-Hongaarsche post, en voor later zal men zeker ook wel, in het algemeen belang tot een schikking komen. Een vreeselijk ongeluk heeft te Sche- veningen plaats gehad. De beide zonen van den scheepsbouwmees ter Hoogeveen, zesden en zeventien jaar oud, zijn bij het baden in de uitmonding van het ververschingskanaal aan het strand te Sche- veningen om het leven gekomen. Het ongeluk dat omstreeks half 4 plaats greep, heeft eene niet geringe ontsteltenis teweeggebracht. Onder leiding van den in genieur der werken is de politie, door eenige Scheveningers bijgestaanaan het dreggen gegaan in de kom naar de lijken, welke eerst 's avonds ter plaatse werden opgehaald. De beide jongelingen, die te Katwijk ter school gingen, waren met vacantie thuis en gingen in gezelschap van eenen neef uit Rot terdam wandelen aan het strand. Bij de uitmonding van het ververschings kanaal gekomen, bekroop hen de lust om een bad te nemen. De neef bleef op de duinen. Blijkbaar wisten zij niet hoe ge vaarlijk de kom is, die door het water uit- geschuurd wordt en vooral bij wassend wa ter, zooals op dat oogenblik, niet is te door waden. Na eenigen tijd in het water te hebben doorgebracht, ontzonk hun de grond en bij de pogingen om zich te redden, zak ten zij steeds dieper in den weeken bodem. Wel riep de neef om hulp, maar voordat deze ter plaatse was, waren de jongelingen reeds geheel weggezonken. Algemeen is de verslagenheid in het dorp. De grootmoeder der twee verdronken jon gelieden, mevr, wed. Hoogeveen, te Sche- veningen, is bij het vernemen van het onge val harer kleinkinderen, aan de gevolgen van den schrik overleden. Donderdag namiddag ten 4 ure is te Arnhem een proefrit gehouden met het stoom- rijtuig „Noviomagum", vervaardigd door den heer P. Van Rijn, te Nijmegen. Loopende met eene drukking van 7 atmos- feeren legde het rijtuig ongeveer 250 meter per minuut afgedreven door eene dubbele stoommachine. Het rijtuig draait, gestuurd door een stuur rad als bij een gewoon voertuiggemakke lijk op zijne as en verbruikt 190 liter water en een half mud cokes per rit van 3 uren. Men meldt uit Vaals (Limburg) Zondagnacht werd de rijksambtenaar Crijns alhier, toen hij een rijtuig wilde visiteeren hetwelk van Aken hier was aangekomen door vier zich daarin bevindende personen aangegrepen geslagenmishandeld en, ter wijl de koetsier rechtsomkeert maakte naar Duitsch grondgebied medegesleurd. Aldaar liet men hem losop zóó onzachte wijze dat

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2