Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De Tentoonstelling te BRUSSEL. dat dergelijke uitdrukkingen herhaaldelijk door den keizer gebezigd zijn, en dat de hierboven vermelde woorden geheel en al in overeen stemming zijn met 's keizers denkwijze. De Pruisische regeering heeft de districts inspecteurs van onderwijs uitgenoodigd tot het uitbrengen van rapport, hoe in Duitsch- Nederlandsche grensplaatsen het onderrichten de Duitsche taal op de school met beter ge volg dan tot nu toe gegeven kan worden. Een nader telegram over de ontdekking der samenzwering tegen het leven van den czaar meldt, dat te Petersburg groote ont steltenis heerscht. De gearresteerden zouden in het bezit gevonden zijn van bommen met dynamiet gevuld. De Russische regeering bewaart een diep stilzwijgen over deze zaak en houdt alle depeches in, die er over ver zonden waren. Ook de keizerin, die te Gmun- den is, moet de ontdekking van het complot zeer getroffen hebben. Aan de Russische ambassade te Parijs beweert men, dat er van de gansche zaak niets waar is. WAALWIJK. Zondag 2 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis PROGRAMMA AD LIBITUM. BEZOOIEN. Zondag 2 September a.s., ten 12 ure, ma- tinée, door de harmonie St. Crispijn, bij mej. wed. J. Dekkers. f WAALWIJK, 1 Sept. 1888. j In verband met de volledige exploitatie der spoorwegsectie WaalwijkVlijmen, zal, met ingang van 1 October a. s., voor den postdienst van de volgende treinen gebruik gemaakt worden Van L.-Zwaluwe vm. 7.25 10.13 nm. 2.42 7,43 Waalwijk 8.35 11.26 3,52 8.54 Te Vlijmen 9.5 11.53 4.22 9.23 Van Vlijmen 6.50 nm. 12.40 4.40 7.10 Waalwijk 7.17 1.7 5.8 7.40 Te Lage-Zwaluwe 8.30 2.20 6.20 8 50 Bovendien zullen nog de volgende treinen loopen Van Lage-Zwaluwe 4.43 nm. Waalwijk 6.3 Te Vlijmen 6.23 Van Vlijmen 9.38 vm. Waalwijk 10.5 Te Lage-Zwaluwe 11.18 Bij deze nieuwe regeling van den postdienst zal de bodeloop WaalwijkDrunen vervallen; de rit Gorinchem's Bosch blijft, maar doet Drunen niet meer aan. Heden voormiddag tegen 10 uur is door den veldwachter in de gemeente uitgeroepen, dat er om 11 uur gelegenheid was voor schutters om zich te laten keuren. Die bekendmaking kwam waarlijk niet te vroeg. Naar aanleiding van den verjaardag der kroonprinses, wapperde gisteren de natio nale driekleur van het gemeentehuis alhier en van verschillende particuliere gebouwen. Oudiablela coquetterie va-t-elle se nicher zoo dachten wij onwillekeurig, toen wij in de Nieuwe Tilburgsche Courant zagen, dat de Waalwijksche muziekvereeniging St. Crispijn, reeds zoo lang bij ons allen bekend en waarvan wij nog onlangs lazen, dat ze al 70 jaar bestondeerst in 1887 is opgericht. Dames, die de eerste jeugd achter den rug hebbendoen zich wel eens jonger voor dan zij werkelijk zijn, maar van eene deftige matrone als St. Crispijn kan men zoo iets niet verwachten. We weten wel, dat zij verleden jaar een stel nieuwe commissarissen heeft gekregen die met den meest prijzenswaardigen ijver alles in het werk stellen om haar jeugdige krachten weer te geven en tot bloei te bren gen ook heeft zij haren naam eenigszins gewijzigd; maar dit alles verandert het tijd stip harer oprichting niet. De opgave in de Nieuwe Tilburgsche Ct. moet dus bepaald op eene vergissing berusten. De heer August Staller, alhier, die reeds geruimen tijd onderricht geeft in het patronen maken en het uitsnijden en calculeeren van alle soorten lederis van plan eerstdaags een cursus te openen, waar behalve het reeds boven genoemde ook geleerd zal worden de geometrie in de schoenmakerij, de geneeskunde in de schoenmakerij, de behandeling van platvoeten, horlevoeten en alle soorten van buitengewone voeten. De cursus duurt 6 dagen; eiken dag wordt 3 uur les gegeven. Het honorarium bedraagt 10 gulden. Verleden Woensdag is door een defect aan de machine van den om 7.36 van Drunen vertrekkenden trein, deze niet naar Zwaluwe kunnen doorgaanen is te Waalwijk een nieuwe trein naar Zwaluwe geformeerd. De trein van 8,1 nam. van Waalwijk naar Vlijmen is dientengevolge ongeveer 21/* uur te laat vertrokken. Beroepen te Waspik ds. J. Bolkenstein, te Ter Aar; te^-Loonschendijk ds. J. P. van Boven te Oost- en West-Souburg.' Zondag vierde een veteraan onzer Ka tholieke Nederlandsche letterkunde de heer H. Banning, te 's Hertogenbosch, zijn70sten verjaardag. Van vele zijden ontving de ge vierde populaire schrijver bewijzen van ach ting en waardeering. De dichter W. J. H o f d ij k is op ruim 72-jarigen leeftijd overleden. Van jongs af leidde Hofdijk een zeer werk zaam leven. Hij werd opgeleid voor het onderwijsdoch zijn voornaamste vorming dankt hij aan zichzelf. Hij zag zijn ijver be loond met een aanstelling tot leeraar in de Nederlandsche letteren aan het gymnasium te Amsterdam. Door zijn geschiedkundige en dichterlijke werken had hij zich daarenboven een eer vollen naam verworven. Door zijn standaard-werk ,,Ons Voorge slacht" heeft hij duizenden aan zich verplicht, terwijl ook zijn gedichtenwaarbij zijn ge liefd Kennemerland een eereplaats inneemt, ingsgelijks aan duizenden genotvolle oogen- blikken hebben verschaft. Uitslag van het concours te Tilburg De le prijs in de le afdeeling, een lauwer krans in vermeil en f75, een geschenk der stad, werd niet uitgereikt. De 2e pr., een medaille in vermeil en een kunstvoorwerp, verkreeg l'Echo des Montagnes uit Tilburg. Het verplichte stuk was Le fils de la Nuit, ouverture van Joh. M. Coenen. Eigen keuze Fleurs des Champs, fantaisie van W. van Perck. 3e pr. Concordia, van Tongeren (Belgie) een zilveren medaille, eigen keuze Wagneriana van R. Wagner, door Jos. Kessels. 2e afdeeling. Verplicht stuk Ouverture van Jos. Kessels. le prijs niet toegekend, 2e pr. Fanfare Marchin (Belgie), een zilveren medaille en een kunstvoorwerpeigen geko zen stuk La Confiance, Ouverture van Re- moortel. 3e afdeeling. Verplicht stuk La Concorde vau N. Daneau, le pr. Les Amis d'Orphée van Amay (Belgie), een verguld zilveren me daille en f 25, eigen keuze Marche aux Flam- baux No. 2, van Meijerbeer; 2e pr. zilveren medaille en een kunstvoorwerp door Oefening en Uitspanning van Goirle, eigen keuze Fleurs des Champs; 3e pr. een verg. bronzen med., door Nos Jungit Apollo van Sint Oedenrode, eigen keuze Soirées d'Hiver van Doublève. 4e afdeeling. Verplicht stuk La féte Triom- phale p. J. v. Dam. le pr., een verg. zilv. med. Niet toegekend; 2e pr., een zilv, med., fanfare Wageningen, eigen keuze Une Nuit d'Eté p. J. G. Tack3e pr., een verguld bronzen med., Concordia van Tholen, eigen gekozen stuk A l'Opéra Comique Mosaïque p. Jos. Kessels. Bij het concours voor Soli behaalden les Amis d'Orphée van Amay den len; Con cordia van Tongeren en fanfare van Marchin beiden den 2n prijs. In den Woensdag gehouden wedstrijd voor Lecture vue werd in de le afd. de le prijs toegekend aan Concordia van Tongeren en de 2e aan Echo des Montagnes van Tilburg. In de 2e afd. de le prijs aan Amis d'Orphée van Amay (die alzoo drie eerste prijzen be haalde) en de 2e aan fanfare van Marchin. Ten één uur ving de wedstrijd voor har monieën aan, zijnde alle sectiën A van de le, 2e, 3e en 4e afdeeling. Eerste afd. Deelnemende gezelschappen: Apollo te Kaatsheuvel en dd. schutterij te Middelburg. le prijs, lauwerkrans in vermeil en f75, geschenk der stad Tilburg, behaald door Mid delburg; 2e prijs, zilveren med. en een kunst voorwerp, Kaatsheuvel. 2de afd. Deelnemende gezelschappen: Musis Sacrum te Dongen, Vlijt en volharding te RozendaalKoninklijke Harmonie Apollo's Lust te Eindhoven. le prijs, zilv. medaille en f 50, Eindhoven; 2e prijs, zilv. med. en kunstvoorwerp, Don gen; 3e prijs brons verg. med., Rozendaal. 3de afd. Deelnemende gezelschappen: Har monie Eendracht te Nieuwkuik, Euterpe te Zaltbommel, Concordia te Vlijmen, Vlijt en Eendracht te Rijen, Volksvlijt Volksvermaak te Waspik, Arti et Amicitiae te Oorschot. le prijs, yerg. zilv. med. en f25, Zaltbom mel; 2e prijs, zilv. med. en kunstvoorwerp Vlijmen; 3e prijs, zilv. med Oorschot; 4e prijs, br. verg. med., Nieuwkuik. 4e afdeeling. Deelnemende gezelschappen: Amicitia in Arte te Boxmeer, Vlijt en Vol harding te Rozendaal, dd. schutterij te Meppel. le prijs, verg. zilv. med.: Rozendaal; 2e prijs, zilv. med., niet toegekend; 3de prijs, br. verg. med.; Boksmeer en Meppel elk een. Wedstrijd lecture a vue. Sectie A. 2e afdeeling. Deelnemende har monieën: Arti et Amicitiae te Oorschot, Apollo te Kaatsheuvel, Kon. Harmonie Apollo's Lust te Eindhoven, Musis Sacrum te Dongen, lste prijs zilv. verg. med. en kunstvoorwerp ge schenk der dames: Apollo's lust te Eind hoven; le prijs zilv. med. Musis Sacrum te Dongen. Wedstrijd concours de soli. Deelnemende harmonieën: Musis Sacrum, te Donsren en Kon. Harmonie Apollo's Lust, te Eindhoven. le prijs, zilv. med. en kunstvoorwerp eerebeker van de sociëteit Philharmonie behaald door Musis Sacrum te Dongen; 2e prijs, zilv. med., Apollo's Lust te Eindhoven. Kantsheuvel, 31 Augustus. De verjaardag Van H. K. H. prinses Wilhelmina werd heden op de gebruikelijke wijze alhier gevierd door 't uitsteken der vlag van 't gemeentehuis. Woensdagnacht arriveerde alhier met een expres-tram het muziekgezelschap Apollo van den wedstrijdwelke op dien dag te Tilburg was gehouden. Ofschoon de luide bijvalsbetuigingen van het in den tuin der Koninklijke Harmonie te Tilburg aanwezige publiek getuigenis aflegden voor de degelijk heid der muziekwelke Apollo ten gehoore bracht, werd 't in den kampstrijd overwonnen door de schutterij van Middelburg en behaalde den tweeden prijs. Wij wenschen het muziekgezelschap Apollo geluk met den nieuwen lauwer, dien 't zich heeft weten te verwerven, en hopen, dat 't met denzelfden onverdroten ijver zal blijven streven naar volmaking op muzikaal gebied, als waarvan 't tot heden steeds blijk gaf. Donderdagavond 6 uur trok het muziek gezelschap Apollo onder 't spelen van vroolijke marschen naar 't station Nieuwen weg alhier om de prijzen, welke 't den vorigen dag te Til burg had behaald in ontvangst te nemen. Onder een toeloop van eene groote menigte volks maakte 't een muzikaal tochtje door onze stratenbracht eene serenade aan 't hoofd onzer gemeente en keerde tegen acht uur naar zijn muzieklokaal terugalwaar de avond onder muziek en kout verder genoeg lijk werd doorgebracht. Waspik29 Aug. De kermisvreugde is dit jaar weder ingeleid met een geanimeerde matinée gegeven door de vereeniging «Volksvlijt en Volksvermaak». „Henry Bur ton of de vadermoorder" stond aan het hoofd van het programma. Dit stukmisschien voor velen wel wat ernstig voor kermis, werd zeer verdienstelijk afgespeeld; evenzoo een tweede«Het spreekuur van den dokter, dat wat luimiger was. Onze jeugdigezeer gewaardeerde zang vereniging „Eendracht", bleef ook niet ten achteren om eenige genotvolle uren te ver schaffen. Dinsdag-morgen gaf zij in de zaal van den heer Gijsman een drietal welgeko zen kluchtspelen ten beste. Buitengewoon en zeer verdiend was de bijval die „Een dracht" van het talrijk opgekomen publiek iuoogstte. Beide verenigingen mogen met zelfvol doening voortgaan om Waspik's ingezetenen in eendracht en blijde stemming te brengen en zoo mogelijk te houden. Capclle. Dinsdagmorgen heelt zich op 't gehucht Zandschel zekere weduwe van T. met een scheermes eene ernstige wonde aan den hals toegebracht. Sedert eenigen tijd was zij niet al te wel bij 't hoofd en had reeds meermalen aan de buren te kennen gegeven, dat zij zich het leven wilde bene men. Daags te voren had zij hare dochter nog bezocht, welke hier in het dorp dienst baar is, en ook aan deze gezegd dat zij het niet lang meer zou maken. 't Schijnt dat zij eindelijk haar plan heeft willen ten uitvoer brengen In nachtgewaad met eene gapende en erg bloedende wonde aan den hals, en een mes in de hand, werd zij op straat gevonden door de buren, die hnar naar binnen brachten en geneeskundige hulp inriepen. Haar toestand schijnt hoope- loos te zijn. Naar men ons meldt ontkende zij echter zich zelve de wonde te hebben toegebracht, maar beschuldigde daarvan haren naasten buur man V., met wien zij op geen vriendschap- pelijken voet leefde. Uit het door de brigade maréchaussée te Waalwijk ingestelde onderzoek moet nochtans de onschuld van V. zonneklaar zijn gebleken, zoodat deze geheel op vrijen voet is gelaten. De algemeene opinie is dat vrouw v. T. door deze beschuldiging een soort wraak heeft willen nemen op V., omdat deze onlangs legen haar eene klacht had ingediend wegens kippendiefstal, waarvoor zij vreesde gevange nisstraf te zullen moeten ondergaan. Ten slotte heeft zij toch bekend het feit zelve gepleegd te hebben. Bezooien. De verschillende hier bestaan- ge zeischappen hebben zichbij gelegenheid der kermis, uitmuntend van hunne taak ge kweten. Maandag gaf de rederijkerskamer „Oefe ning kweekt kennis" met welwillende mede werking van de liedertafel «Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien, eene matinée in de eivolle zaal van mej. dewed. Jud. Deckers. „Een Luistervink" door de rederijkers op gevoerd, voldeed allerbest; de oude kennissen speelden zeer goed, zooals we van hen gewoon zijn en van den nieuweling mag men met der tijd de beste verwachtingen koesteren. De liedertafel handhaafde in alle opzichten haren gevestigden roem. De heer Snijders uit 's Bosch luisterde de matinée mede open zijn ongekend schoon basgeluid deed de aanwezigen ademloos luisteren naar zijn „Behutt dich Gott." Ook de heer van Iersel zong uitstekend „Mijn Vaderland" van Fr. v. d. Heijden. De heer P. van Ree bracht de lachspieren in beweging door zijne koddige voordrach ten. Waarlijkeen enkele voormiddag is te kort om zooveel schoons op verschillend terrein te genieten; wij hopen dan ook maar weer op een volgend jaar. Denzelfden ochtend gaf de tooneelclub „Vondel" hare jaarlijksche kermisuitvoering in het daartoe versierde lokaal van den heer W. Brokken. Opgevoerd werden 1. Pleerenknechts; 2. De eerlijke turf boer3. De aanhouder wint, terwijl voor en na de stukken eenige leden der harmonie l'Espérance hunne opwekkende tonen lieten hooren. Voldeden 1 en 2 zoowel door inhoud als uitvoering uitmuntendno. 3 spande de kroon. De acteurs handhaafden ook daarin hun ouden roem en deden meermalen de lachspieren der talrijke bezoekers tot in de fijnste vezelen trillen. Ook de scènes en de gesticulatie vonden veel bijval. De zangvereeniging «Vooruitgang zij ons doe)" gaf Dinsdag hare uitvoering in de net versierde zaal van den Heer Ant. van der Zaken. Evenals vroeger mocht zich ook thans weer de vereeniging verheugen in de opkomst van een talrijk publiek. De koorstukken werden keurig gezongen, dank zij de goede leiding van den Direc teur. Ook de komediestukkenuitstekend door de jeugdige leden opgevoerd, dwongen het publiek telkens een langdurig applaus af, zoowel als de verschillende andere voor drachten. De dag werd besloten met een druk be zocht en zeer géanimeerd bal. Drunen. Een geval van varkensziekte is ook in onze gemeente geconstateerd. Deze week is de ontsmettingsmethode in den Wolfshoek toegepast. De landbouwer J. v. H. verloor dezer dagen door een ongeluk een zijner beste koeien. Het dier aangejaagd door andere, kwam terecht tegen een losgeraakte heining, zoodat het hout diep in zijn lichaam drong. Denzelfden dag stierf het aan de gevolgen der bekomen wonde. Bij gelegenheid van den verjaardag der kroonprinses wapperde de vlag van enkele huizen. De harmonie is de heele straat doorgetrok ken zelfs tot in den Wolfshoek, en heeft daarna nog een concert gegeven. Verder heeft er niets plaats gehad van al het aangekondigde in het bericht van de Prov. Ct., ook in de Echo overgenomen. Er schijnt hier een grappenmaker te zijn, die er genoegen in heeft onware berichten in de wereld te zenden en er nu en dan eens een courant te laten inloopen. (Van onzen eigen correspondent.) Waarde Redacteur De tentoonstelling wordt gehouden op het voor malige exercitie veld, aan het einde der Wetstraat; dus op dezelfde plaats, waar in 1880 de nationale tentoonstelling gevonden werd. Het toen aan het einde van het park opgerichte hoofdgebouw, dat, tusschen haakjes gezegd nog nooit geheel is voltooid geworden, leidt tot daarachter tijdelijk opgerichte hallen. Een nieuwigheid is zeker, dat de trams het ter rein binnenrijden en de reizigers desverkiezende, afzetten en bij de terugreis weder opnemen vlak vóór het hoofdgebouw. Het entree betaalt men aan den conducteurterwijl een ambtenaar van de tentoonstelling even voor den ingang en onder het rijden de kaartjes komt nazien. Voor de bezoekers is dit zeer gemakkelijk, maar velen van hen, die paviljoenen in het park hebben gebouwdzijn met deze nieuwigheid niet bijster ingenomen, want een groot aantal bezoekers rijden nu hun établissementen voorbij om eerst vlak voor het hoofdgebouw uit te stappen en daar binnen te gaan, zonder eenige aandacht te wijden aan de „opgezetenen" van het park. In dat park vindt ge, van den ingang tot aan het einde, dat zooals ik reeds zeide begrensd wordt door het hoofdgebouw, links en rechts een reeks paviljoenen en kiosken, mannetje aan man netje, ongeveer twee straten vormende. Achter de linkerstraat verheft zich het gebouw der En- gelsche afdeeling en is een montagne russe inge richt; achter de rechterstraat staat een caroussel, nog twee montagnes russes, en eenige dergelijke gelegenheden, deelnemende aan het grand concours des sciences et de Vindustrieonder anderen een tent, waarin eenige meer of minder echte Afrika ners te zien zijn. Overigens is in het park niets te zien dan een viertal muziektenten, twee internationale drank winkels internationaal, wel zeker, de vlagden van alle mogelijke naties wapperen er op, om te doen zien dat overal gedronken wordt en dat ieder er drinken kan. - Puis, voila toutl In de twee straten links en rechts staat bierhuis aan bierhuis, evenals in de Warmoesstraat, slechts hier en daar afgewisseld door een paviljoen waar alles te krijgen is, wat ge in die bierhuizen vindt, be halve bier. De afwisseling is stellig niet groot maar toch is het er een. Zij is echter uitzondering.' Zooveel is zeker, dat de aantrekkelijkheid, welke een wandeling door het park der koloniale ten toonstelling in 1883 te Amsterdam aanbood, hier volstrekt niet bestaat. Ook te Antwerpen, in 1885, was de hof der wereldtentoonstelling allergezel ligst. Men vond er afwisseling bij elke schrede, die men er deed. Ik herhaal het, niets is een toniger dan die aanéénschakeling van bierhuizen welke men verplicht is langs te gaan om het hoofdgebouw te bereiken. De zoogenaamde „groo- te'' restauratie, het aquarium Kursaal," door den bekenden JBlaton-Anbert geheel als grotwerk ge bouwd en met een bassin er yoor, waarin een paar heusche zeehonden rondspartelenis zelfs onmachtig om die eentoonigheid voldoende te verbreken. Gelegenheden om je geld kwijt te worden vindt men daarentegen te over I Bij den ingang den rechter kant insLande, vindt ge eerst een afgesloten terrein, waar een ballon- captif wordt opgelaten. Gij kunt daar binnen -aan voor 50 centimen. Dat wil zeggen, dat ge .an het afgesloten terrein kunt binnen treden; om met den ballon mede te gaan moet ge bovendien nog 5 frank betalen.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2