Nummer 71. Donderdag 6 September 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YHsTETA, ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: "Waalwijk. Het volgend nummer zal Vrijdagavond worden uitgegeven. Adverten tien worden dien dag ingewacht tot uiterlijk 12 uur 's middags. 11 E. Werner. De Echo van het Zuiden, WaalwtJIsdse en Langstraalsclic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het schijntdat men in Frankrijk toch waarde gehecht heeft aan het gerucht dat Spanje aanbiedingen gedaan waren, om tot het drievoudig verbond toe te tredenten minste het is opvallend zoo hoffelijk de ad miraal der Spaansche vloot en zijne officie ren te Toulon door den minister Floquet ontvangen zijn. Aan groote woorden heeft het natuurlijk niet ontbroken en niemand twijfelt er dan ook aan of de aanzittenden aan het gala-diner wenschen slechts de nauwste vriendschap tusschen de beide ro- maansche rijken; jammer, dat der hoogstge- plaatsten persoonlijke gevoelens zoo weinig op hunne berekeningen laten influenceeren. Uit Marocco komen betere tijdingen de sultan heelt zich met het gros van zijn leger door de oproerige stammen weten heen te slaan en bevindt zich nu in het noorden Yan zijn rijk te Dellourouwaar hij de hulde der overwonnen stamhoofden zoomede de oorlogschatting in ontvangst neemt. Met eenige spanning ziet men te Weenen den uitslag *e gemoet van het echtscheidings proces van koning Milan. Deze is geheel op de hand van Oostenrijk, terwijl de koningin, eene Russische van geboorte door de Rus- sischgezinde bevolkingals martelares wordt voorgesteld. Ten bewijze hoe sterk de aanhang der koningin is, behoeft men slechts te meldendat de officieren der lijfwacht bij een officieel diner ter gelegenheid van den geboortedag van den kroonprins zich ver- DOOR „Dat kan ik om Wanda niet doen. Ik kan van mijn bi'oeder niet vergen, dat hij zijn lieveling nog langer aan mij afstaat. Hij heelt reeds on gaarne en alleen op mijn bijzonder verlangen toe gestaan, dat ze nog een poos hier zou blijven. Nu heb ik hem dan ook beloofd in eigen per soon haar naar Rakowicz te brengen." „Rakowicz ligt immers niet ver van Wilicza?" vroeg Waldemar snel, „Maar een uur van elkaar, omstreeks half zoo ver als de Oldenhof van hier." De jonge man zweeg en wierp weer een zijde- lingschen blik uit het venster. Het strand sclieen dien dag een buitengewone aantrekkelijkheid te hebben. „A propos van Wilicza," hernam de vorstin, als ter loops het gesprek vervolgende, „nu ge mondig zijt geworden, zult ge het bestuur over uw goederen wel zelf aanvaarden? Wanneer denkt ge daarheen te gaan „Ik had gedacht, het volgend voorjaar," zeide "VValdemar verstrooid en nog altijd naar buiten kijkende. „Ik zou dezen winter nog bij oom blijven. Hierin zal nu echter verandering ko men, daar ik plan heb naar de academie te gaan.'. Zijne moeder knikte toestemmend. „Dat's een uitnemend besluit," betuigde zij. „Ik heb u nooit verheeld, dat ik de practische opvoeding, die uw voogd u in eerste plaats liet geven, veel te een zijdig vond. Voor iemand van uwe positie is een veelzijdige ontwikkeling onontbeerlijk." «Maar ik zou Wilicza vooraf wel eens willen zien," hernam Waldemar. „Ik ben er niet ge weest, sedert ik niet veel meer dan een kind was en gij blijft toch zeker eenigen tijd op Rakowicz «Ik weet 't niet," antwoordde de vorstin. „Voor het oogenblik zie ik mij wel verplicht van het toevluchtsoord gebruik te maken, dat mijn broe- oorloolden eenparig uit te roepen Leve de kroonprinsleve koningin NathalieLeve Rusland. Heeft de koning zich verwijderd om tijdens het proces niet aan manifestatien bloot te staan hij is met den kroonprins te Toblatz, de koningin daarentegen ves tigde zich te Belgrado, zoo dicht mogelijk nabij Servië, want nog steeds is het konink lijk besluit van kracht, dat haar verbiedt de grens te overschrijden. Behalve het reeds vermelde trekken de berichten uit Berlijn de aandacht en wel be treffende het doopfeest van den jongsten keizerlijken prins. Een beschrijving te geven van alles wat voorvieldat gaat ons bestek verre te buiten laten wij volstaan met de mededeeling, dat terwijl vroeger de officieele plechtigheden aan het hof der Hohenzollern steeds met een waas van eenvoud als waren overtogen, de tegenwoordige keizer daarbij eene luxe ten toon spreidt, die verrassend op de omgeving werkt. Prins Bismarck mocht eene nieuwe onder scheiding van den jongen keizer ontvangen wel haast had ieder gedacht dat het onmoge lijk was deze nog met meer eerbetoon te over laden, doch er is wat op gevonden. Bismarck was generaal der cavalerie a la suite, en droeg in deze qualiteit het bekende uniform der Witte currassiers doch bij de legerhervor- mingen werden deze afschaft en dus feite lijk de generaal op nonactief gebracht dit verzuim is nu hersteld hij werd benoemd tot chef van het tweede landweer-regiment, eene eer tot heden slechts voor prinsen van den bloede weggelegd. Uit Mtlnchen wordt aan de „F ranc e" geseind dat Bismarck na het vertrek van Crispide volgende woorden heeft ge sproken „De heer Crispi weet dat hij op eigen risico en verantwoordelijkheid handelt in alle quaestiën, waarin Duitschland niet betrokken is." De Italiaansche regeering maakt intusschen voortgang met het versterken der zeehavens. De Engelsche firma Armstrong ontving der mij en mijn zoon aanbiedt. De tijd zal lee- ren, of wij op den duur zijne edelmoedigheid zullen inroepen." De jonge Nordeck zag op. „Toevluchtsoord edelmoedigheid wat bedoelt ge met die uit drukkingen, moeder Een zenuwachtige trilling vertoonde zich om de lippen der vorstin, het eenige tee ken, hoe zwaar haar de stap viel, dien zij op het punt stond te doen. Overigens scheen zij volkomen kalm, terwijl zij antwoordde „Ik heb onze omstandigheden tot dusver voor de wereld verborgen gehouden en hoop dit ook verder te doen. Voor u kan noch wil ik ze ech ter geheim houden. Ja, ik ben genoodzaakt een toevlucht bij mijn broeder te zoeken. Ge weet wat er tijdens mijn tweede huwelijk in ons land voorviel. Ik heb aan de zijde van mijn echtge noot gestaan, toen de stormen der omwenteling liera met zich medevoerdenik heb hem in de ballingschap gevolgd en deze bijna zeven jaren met hem gedeeld. Ons vermogen is onder dit alles ten gronde gegaanreeds de laatste jaren deden een onoverkomelijke wanverhouding ont staan tusschen de positie, die wij moesten op houden, en de middelen, die ons daartoe ten dienste stonden. Een vluchtig overzicht van onze zaken na den dood van den vorst heeft mij doen zien, dat ik ook dezen strijd moet opgevendat onze hulpbronnen zijn uitgeput." Waldemar wilde naar in ae rede vallen; maar zijne moeder voorkwam hem. „Ge begrijpt wat het mij kost, u dit alles mede te deelen, en dat ik 't ook thans nog voor u zou verzwegen hebben, als er alleen kwestie was van mijzelvemaar als moeder moet ik mede voor mijn zoon handelen en hiervoor treden alle andere belangen op den achtergrond, Leo begint pas te leven en zich te ontwikkelenik vrees niet zoozeer voor hem de ontberingen, die de armoede oplegt, als de vernederingen, waaraan ze ons blootsteltik weet dat hij deze niet ver dragen kan noch zal. U heeft het lot rijkdom men in den schoot geworpen, van nu af hebt ge de onvoorwaardelijke beschikking daarover Waldemar, de toekomst van uw broeder ver trouw ik aan uwe edelmoedige gezindheid toe." Het zou voor ieder ander een vreeselijke ver ootmoediging zijn geweest, den zoon van den bestelling op 100 affuiten voor zwaar geschut, waarvan de kanonnen in de Italiaansche mi litaire inrichtingen worden vervaardigd. Er is weer sprake van vorstelijke verlo vingen. In de eerste plaats van die van prinses Clementine jongste dochter van den koning der Belgen, met Victor Emanuel, den kroonprins van Italië. Als dat huwelijk door gaat zullen eenmaal de keizer van Oosten rijk en de koning van Italië schoonbroeders zijn; want de Oostenrijksche kroonprins, de aartshertog Rudolfiszooals men weet gehuwd met koning Leopold's oudste doch ter. De paus moet, tegen veler verwachting gunnstig gestemd zijn voor het plan. Voorts moetvolgens Figaro een andere prinses Clementinede moeder van vorst Ferdinand van Bulgarijehaar best doen om een huwelijk tot stand te brengen tusschen dien vorst en de 19-jarige prinses Louise van Parma een rijke erfdochter wier vader, de hertog van Parma, de voor naamste erfgenaam van den graaf de Cham- bord was. In een buitengewoon nommer van den „Reichs-Anzeiger" wordt eindelijk de tot stand gekomen verloving van prinses Sophia, jongste zuster des keizers, met den kroonprins van Griekenland bekend gemaakt. Bij gelegenheid van zijn bezoek te Toulon was de heer Floquet genoodigd op een lunch te Hyères. Hij heeft aan die invitatie gevolg gegeven en aldaar een toost uitgebracht waarin hij o. a. zeide „Eene mogendheid, die weet recht te hebben op aller achting omdat zij sterk genoeg is om zich te doen eerbiedigen is natuurlijk vredelievend. Ons land is dit nog omdat het eene republiek is en de ware republikeinen in de eerste plaats streven naar uitbreiding van eendracht, broe derschap, arbeid en handel. Evenmin als de man, dien ze vol haat en verachting den rug had gekeerd, om hulp te smeeken, maar deze vrouw wist die verootmoediging op zulk een wijs te dragen, dat er al het vernederende aan ontnomen wei'd en haar eigen trots er niet in het minst onder leed. De houding, waarmede zij voor haar zoon stond, was niet die van een smeekende. Ze deed geen beroep op zijn kinderlijk gevoel, op zijn tederheiddie, zooals ze zeer wel wist, niet aanwezig waren. De moeder met hare moeder lijke reenten trad voor het oogenblik ten eenen- male op den achtergrondze liet deze rusten, maar ze beriep zich op het gevoel van billijk heid des ouderen broeders en eischte dat hii zich het lot van den jongeren zou aantrekken, 't Bleek dat zij juist had gezien. Belangstellend stond hij op. „En vertelt ge mij dat eerst nu, eerst vandaag? Waarom heb ik dat niet vroeger vernomen De blik der vorstin ontmoette vast en ernstig den zijne. „Wat zoudt ge wel geantwoord hebben, als ik u dit reeds bij onze eerste ontmoeting had me degedeeld Waldemar zag voor zich; hij herinnerde zich nog maar al te goed, op welk 'een belcedigende wijs hij zijne moeder destijds gevraagd had wat zij van hem begeerde. „Gij beoordeelt mij verkeerd," antwoordde hij haastig. „Ik zou nooit hebben toegelaten, dat gij met Leo hulp zocht bij een ander dan bij mij. Zou ik heer en meester van Wilicza zijn, en dul den dat mijn moeder en broeder van anderen afhankelijk waren? Ge miskent mij, moeder. Dat wantrouwen heb ik niet verdiend." „Ik wantrouwde ook niet u, mijn zoon, maar den invloed, waaronder ge tot hiertoe gestaan hebt en misschien nog staat. Ik weet immers niet eens of 't u zal vergund worden, ons een schuilplaats te bieden." Dat was weer de prikkel, die nooit zijn uit werking miste en die de moeder altijd 'op het juiste oogenblik wist aan te wenden. Hij bleef ook thans niet zonder invloed op den jongen man. „Ik meen u reeds voldoende bewijzen gegeven te hebben, dat ik mijn zelfstandigheid weet te bewaren," antwoordde nij kortaf. „En nu, zeg mij wat ik doen moet. Ik ben tot alles bereid." Fransche republiek bevreesd zou zijn voor buitenlandsche vijanden, wanneer zij die had, evenmin is zij bevreesd voor hare binnen- landsche vijanden voor openlijke reactie of voor pogingen tot overweldiging. Zij heeft geene exceptioneelegeene te rugwerkende maatregelen noodig. Zij zal hare richting blijven volgenaltoos voor waarts, ter linker- en rechterzijde allen ter zijde latende die haar zouden willen over halen tot herstel der monarchie of tot eene gewaagde dictatuur. Een der voorwerpen die op de we reldtentoonstelling in 1889 het meest de aan dacht trekken is zonder twijfel, vermeent Industries*, de groote globe, die thans ver vaardigd wordt onder directie van den inge nieur Cordeau en van den heer Filon di recteur van de Parijsche gemeenteschool La voisier. Deze globe zal eene middellijn heb ben van 40 meteren de aarde voorstellen op de schaal van één millioenste. Volgens die schaal zal Parijs eene oppervlakte beslaan van 12 mM2. Een gegoten ijzeren voetstuk van 5 M. hoogt? zal de globe dragen die eenmaal in de 24 uren om hare as zal wen telen. Het omhulsel zal bestaan uit meridia nen en parallellijnen van ijzeren staven. Ga lerijen rondom de globe en op 5 meter af stand van deze zullen den bezoekers de ge legenheid aanbieden den aardbol van ver schillende zijden en hoogten te bezichtingen. De noordpool zal zich op 45 M. boven den beganen grond bevinden. De globe zal van binnen ingericht worden voor eene leeszaal waarin drie honderd personen zullen kunnen plaats vinden. Te Jumet is Zondag aan de bedevaart van Onze Lieve Vrouw der bedroefden een ernstig ongeval overkomen. De bedevaart bestond uit ongeveer 20,000 personen en de bisschop van Doornik zou juist de Mis aan vangen, toen een estrade, waarop de meisjes en koorknapen plaats hadden genomen, met een vreeselijk gekraak instortte. Eenige kin deren werden ernstig gekwetsteen knaapje van 13 jaar gaf spoedig den geest. Tot De vorstin gevoelde dat ze thans een waag stuk ondernam nochthans ging zij vastberaden op haar doel af. „Wij kunnen uwe hulp slechts in een vorm aannemen, indien ze ons niet zal vernederen," zeide zij. Gij zijt de eigenaar van Wilicza zou het niet het natnurlijkst zijn als uw moeder en broeder hier uwe gasten waren Waldemar ontstelde. Bij den naam van Wilicza slopen de vroegere argwaan en het vroegere wan trouwen weer plotseling zijne ziel binnen. Alles wat zijn pleegvader gezegd had, om hem voor de plannen zijner moeder te waarschuwen, stond hem eensklaps voor den geest. De vorstin liet dit niet onopgemerkt; maar ze wist 't meester lijk te pareeren. „Alleen om de nabijheid van Rakowicz zou die plaats eenige aantrekkelijkheid voor mij bezit ten," zeide zij op onverschilligen toon. „In dat geval zou ik Wanda dagelijks kunnen blijven zien." De nabijheid van RakowiczDe dagelijksche omgang met zijn bewoners! Dit besliste dé zaak. Een blos steeg den jongen man naar de wangen, terwijl hij antwoordde: „Beschik dat alles raar uw eigen zin en wil. Ik stem in alles toe. Ik vestig mij wel is waar nog niet voor goed op Wilicza, maar ik breng er u in elk geval heen en dan er zijn lange vacanties aan de academie 1" De vorstin stak hem de hand toe. „Ik dank u, Waldemar, zoowel uit mijn eigen naam als uit dien van Leo." Ze meende die woorden oprecht, maar toch misten ze de rechte hartelijkheid, en even koel klonk Waldemar's antwoord: „Geen dank, moe der ge maakt mij verleden. Die zaak is dus afgedaan.Mag ik nu eindelijk naar het strand gaan Hij scheen het gesprek nu ten koste van eiken prijs te willen afbreken en zijr.e moeder weer hield hem niet langerzij wist maar al te goed, aan wie zij de zoo even behaalde zege te danken had. Aan het venster staande zag zij, hoe de jonge man in allerijl den tuin door en naar het strand stapte, en keerde daarop weer naar de schrijftafel terug, om den straks begonnen brief aan haar broeder te voltooien. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1