Engeland. Italië. Oostenrijk. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Rijkspostspaarbank. Dilettantismus. overmaat van ramp begon een der paaiden van de aanwezige gendarmerie dermate te steigeren dat er een paniek ontstond en een onbeschrijfbaar gedrang volgde. Velen wer den gewond doch verdere bijzonderheden ontbreken nog. Heel Korsika is in rep en roer. Het land waar de romans nog op den openba ren weg worden vertoondwaar iemand, die niet op zijn gemak is in de steedsche sa menleving, met een buks op den schouder de struiken ingaat en bandiet wordt waar de gendarmes laarzen van zeven mijlen moeten dragen, om de romanhelden na te loopen die het veel te prozaïsch vinden om geregeld belasting te betalen; het wondereiland, welks bevolking evenals een gothische domkerk schijnt overgebleven te zijn uit de midden eeuwen als een levend protest tegen alle negentiende-eeuwsche verordening van hooger handKorsika in één woord is m volle koortshitte want eindelijk en te langen leste zal er een voorbeeld worden gesteld en een Korsikaan in levenden lijve door het gerecht worden onthalsd op de openbare plaats te Sartène. „In levenden lijve" is misschien wat veel gezegd want er zijn zooveel men- schen door hunnen naaste doodgeschoten op dit wondereilanddat de Korsikanen het maar niet begrijpen kunnen dat men de guillotine heel uit Parijs zoude doen komen met begeleiding van een beul en zijne twee knechtsdat alles alleen om aan een Korsi kaan den grooten sprong in het duister te laten doen. Het is dus best mogelijk, dat de hoold- persoon van dit treurspel, Rocchini geheeten, zal worden doodgeschoten door een mensch- lievenden vriendom hem het gezicht van Monsieur de Paris anders gezegd den hr. Deibier, te besparen. De gevangene was te Bastia opgesloten en de strafoefening moet, gelijk gezegd, te Sar tène plaats hebben, dat is dertig uren Tij dens van daar. Men vond dit rij toertje te onmenschelijk en men heeft Rocchini dus eerst overgebracht per stoomboot naar Ajac- cioom hem van daar naar Sartène te ver voeren. Maar, zooals ik zeghet is nog vol strekt niet zekerdat de overheid het recht zijnen gang zal kunnen doen gaanwant hoeveel voorzorgen men nemen moge hoe veel gendarmen er ook in het geweer mogen komen Korsika is en blijft altijd Korsika dat is het land van het onvoorziene, van het nooit vertoonde. In eene halve eeuw heeft aldaar geene terechtstelling plaats gehad, en het zou wel wonder zijn, als de Korsikanen dit lieten begaan, zonder „het kruit te laten spreken", zooals de Arabieren zeggen. Bij gelegenheid van de uitzetting van eenige pachters van de hoeven van lord Clarincardt hebben in Ierland eenige ernstige schermut selingen plaats gehad. Te Cloncoe werd de politie, toen zij een pachter van zijn woning wilde zetten, op steenen en kokend water ontvangen, dat op de vertegenwoordigers der wet herhaaldelijk nederstorsttezoodat zij telkens moesten terugtrekken. Bij de vecht partijen die hierop volgdenhebben ver scheiden personen ernstige wonden in het gezichtaan de armen en op het lichaam bekomen. Achttien jongelieden zijn in hech tenis genomen. In een brouwerij te Londen heeft Zater dag een ontploffing plaats gehad waarbij 1 personen zijn gewond. De Parijsche politie heeft te Londen het hoofd eener dievenbende opgespoord, die verschillende belangrijke diefstallen bij wisselagenten te Parijs gepleegd heeft. Dit hoofd der bende noemt zich „Touche-a-tout en is Hollander van geboorte. Hij werd in 't bezit gevonden van 100,000 francs in effec ten en 15000 frs. in bankbiljetten. Saksen, van de prinsen Heinrich en Albrecht en den kroonprins van Griekenland, en van een talrijk gevolg. De zonen des keizers woonden de parade in een met vier paarden bespannen hofrijtuig bij. Nadat de stoet langs het front der troepen gereden was, werd et tweemaal gedefileerd.! De keizer werd bij zijne aankomst en zijn vertrek door de dicht opeengehoopte menigte met warmte begroet. 3. Voordracht tot benoeming van twee leden van 't college van zetters. 4. Ingekomen stukken. Uit het uitvoerig rapport van den Italiaan- schen bevelhebber der troepen te Massowah, 't welk thans door het ministerie van oorlog is ontvangen, blijkt dat de nederlaag bij Sa- ganeite voor een groot deel geweten moet worden aan den bevelvoerenden officier, ka pitein Cornacchia. In plaats namelijk van met de vlugheid en geheimhouding te werk te gaan, welke hem uitdrukkelijk waren aan bevolen, en de hem opgedragen orders, welke de vrucht waren van eene volledige kennis der omstandigheden, stipt na te komen schijnt hij met anderen over de zaak te heb ben gesproken, waardoor zij is uitgelekt en Debeb van een en ander in kennis kon ge steld worden. Voorts had hij in opdracht, naar t blijkt, om terug te trekken en niet tot den aanval over te gaan, wanneer hij mocht bemerken dat de zaak was uitgelekt en de vijand' hem verwachtte, in welk geval de onderneming een andermaal zou zijn ondernomen, doch in plaats daarvan ging hij tot den aanval over met een moed en enthousiasme, welke in den soldaat wel is waar niet genoeg ge roemd kunnen worden, doch eenigszins mis plaatst zijn in den hoofdbevelhebber. Als rechtvaardiging van de onderneming voert generaal Baldissera de verregaande driestheid aan van Debeb in 't maken van stroop- en rooftochten ten koste der bevol king, welke zich vrijwillig aan Itatië heeft onderworpen en welke Italië daarom gebon den is te beschermen. Geheel 't rechte van deze ongelukkige on derneming zal men echter wel nimmer ver nemen, daar de overlevenden allen, in meer der of minder mate, redenen hebben om de feiten zoo voor te stellen, dat zij niet ge laakt kunnen worden. De Engelsche vloot in de Middelland- sche zee wordt te Napels verwacht bij het keizersbezoek. De Italiaansche vlootdie daar paradeeren zal, is veertig schepen groot. De koning zou voornemens zijn het kasteel Rocconigi met onderhoorigheden, als park, pachthoeven, domeinen enz., aan prin ses Laetitia als bruidsgeschenk te geven. In Hongarije is een nieuw verkiezingsscham daal ontdekt. Door het blad Debreczen nl. wordt een brief openbaar gemaakt, waarin de Temeser Obergespan (prefect) Ormos den minister van binnenlandsche zaken zeer naïef meldt, dat voor een nieuwen ministerieelen candidaat in Weiskirchen minstens f 9000 zouden noodig zijn, maar dat er een mid del was om die kosten te dekken, daar een grondbezitter in die streek bereid was die som te betalen, als hem een door hem ver langde adellijke titel werd verleend. Een te legrafisch antwoord op dien brief gaf last, het aanbod des landeigenaars aan te nemen. De man kreeg zijn adellijken titel en be taalde de f9000, welke voor verkiezingskos- ten werden gebruikt. De jongste zoon des keizers kreeg de na men Oskar, Karl, Gustav, Adolph. De tegen woordigheid der keizerin-weduwe Frederik met haar dochters maakte een zeer gu"pl1" gen indruk. De koning van Zweden hield aan het gala-diner een schitterende rede op den doopeling. Von Benningsen zal spoedig de be trekking van opperpresident van Hancver aanvaarden. De benoeming moet door den keizer zelf doorgezet wezen en met geheel de goedkeuring van Bismarck wegdragen. Algemeen juicht men het toe, dat meer op bekwaamheid zal worden gelet bij het be zetten der hooge posten, dan op het con servatisme. De manoeuvres van de vloot in de Kielerbocht zijn begonnen met het doen springen van de oude kanonneerboot „De Draak." Dit wrak was rondom aan ledige petroleumvaten bevestigd, zoodat het niet diep kon zinken. Om de uitwerking na te gaan, welke de uitbarsting van de torpedo in het schip zou hebben, waren twaalf scha pen op de kanonneerboot geplaatst, waarvan een door de ontploffing gedood werd, terwijl de overigen geen zichtbaar letsel bekwamen. Zaterdag heeft eene schitterende parade van de garde plaats gehad. De keizer ver scheen te 9 uur op het paradeplein te paard, vergezeld van de koningen van Zweden en Uit Petersburg wordt gemeld, dat Krupp, de beroemde kanonnenfabrikant te Essen, voornemens is in Rusland een succursaal van zijn etablissement te vestigen, welke uitslui tend bestemd zou zijn tot het maken van stalen kanonnen. Verscheidene ingenieurs, die in dienst van Krupp zijn, bevinden zich reeds in Rusland, in de omstreken van Eka- terinoslav, waar zij onderhandelen over den aankoop van een terrein tot bebouwing met fabrieken en arbeiderswoningen. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Augustus Ingelegd f 1797,38. Terugbetaald f4103,31. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 714. In de maand Juli werd in het gansche rijk: ingelegd f886948,92, Terugbetaald f 530778,96. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 12422260,265. Gedurende die maand werden 4064 nieuwe boekjes uitgegeven, en 1030 boekjes geheel afbetaald. onnR, Ultimo Juli waren er m omloop loyuo4:. T "'MVItllUt riT>KMagi»3BaM»^b>g*3Wa8g*?1JW"1" WAALWIJK, 5 Sept. 1888. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 6 dezer, namiddags 7y2 uur. 1. Aanbieding der gemeenterekening; 2. t armen- en gasthuisrekening; X— Het huwelijk van den burgemeester van "waalwijk, Jhr. August van Grotenhuis, met mejuffrouw Cato de Greeff, heeft Maandag plaats gehad. De raadszaal van het gemeentehuis was netjes met groen en vlaggen versierd. Op de trap was een schild aangebracht met het opschrift„Dank en hulde aan bruid en bruidegom door den algemeenen arme." De heer Hoffmans officieerde als ambtenaar van den burgerlijken stand en ieliciteerde de jonggehuwden na de voltrekking. In de kerk werd het H. Sacrament toege diend door den ZEerw. heer pastoor, geas sisteerd door de heeren kapelaans; daarna werd eene plechtige H. mis gedaan; na de mis werd aan de armen brood uitgedeeld op het gemeentehuis. Van het raadhuis, de R. C. kerk en het liefdehuis en vele particuliere woningen wap perde de driekleur. Door de beide harmonieën werden den burgemeester ovaties gebracht. Een en ander lokte natuurlijk een groot aantal belangstellenden en nieuwsgierigen. Wij voegen onze gelukwenschen bij de andere, den burgemeester bij deze gelegen heid aangeboden. Wij spreken hierbij de hoop uitdat hij in het echtelijk leven al het geluk zal vinden, dat hij er zich van heeft voorgesteld, opdat hij steeds lust en opge wektheid gevoele om zich met ijver te wijden aan de behartiging van de belangen onzer schoone gemeente. X- Maandag voormiddag kwam alhier aan een gedeelte der troepen bestemd voor de manoeuvres in het land van Heusden en Altena, en werd per exprestrein verder ver voerd. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien gaat Zaterderdag te Rozendaal het door ons reeds vroeger aan gekondigde concert geven. Na afloop daar van maken de leden een uitstapje naar Brussel. Bij het koningschieten op den konink lijken Oranje doelen is koning geworden de heer A. van Schijndel. Op Recht door Zee de heer H. Ver wiel. Bij laatstgenoemd gezelschap werd de feestelijkheid opgeluisterd door de harmonie l'Espérance, die na afloop den nieuwen sire huiswaarts geleidde. Gisteren is alhier een vergadering ge houden van de Langstraatsche onderwijzers- vereeniging. Sedert de vorige noteering werden eenige partijen hooi van 't nieuwe gewas ge kocht en afgeleverd, die f20 en 21 per 500 Kg opbrachten. Schraal hooi, afkomstig van moerassige of gronden van geringe qualiteit, werd hier en daar op levering gekocht, zon der bekende prijzen. Gewoonlijk wordt daar voor gemiddeld het twee derde gedeelte van den prijs der goede qualiteit betaald._ Stroo nog weinig voorhanden en daar velen in eigen behoefte door dorschen hebben voorzienis de vraag thans minder levendig. Daarbij komtdat men zoowel hier, als in de Boven- Langstraat, waar veel strooisel verpacht werd, druk bezig is met het inzamelen er van en de boeren voor 't oogenblik hunne varkens en ander stalvee droog kunnen houden. Zaterdag had op het stadhuis te 'sBosch eene bijeenkomst plaats ter overlegging van een nieuw planbetreffende de aansluiting van den spoorweg Zwaluwe's Bosch in ver band met te ondernemen werken aan de sta tionsterreinen. Aan deze samenspreking namen deelbur gemeester en wethouders, de kamer van koop handel en fabrieken, de chefs van dienst van weg en werken en mouvement der maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen hoofdingenieurs dier maatschappij, de heeren Kalff en Engeringh en de eerstaanwezende ingenieur de heer Broekman. Omtrent de in het binnenland aangekoch te paarden heeft de minister van oorlog het volgende bekend gemaakt: Sedert 1884zijn 496 paarden aangekocht. De verhouding van dat cijfer tot de verschillende provinciën is: Noord- en Zuid-Holland 37, Zeeland 2, Noord Brabant 119, Gelderland 85, Utrecht 3, Over- ijsel 24, Groningen 199, en Friesland 27 stuks. Slechts op bepaalde uren van den dag, en dan nog alleen op werkdagen worden aan de postkantoren postwissels ter ver zending aangenomen eu uitbetaald. Wenscht men echter gebruik te maken van de gele- legenheid om per telegraaf een zoodanig wis sel te verzenden in spoedeischende gevallen is dit een bijzonder groot gemak dan kan men niet alleen op werkdagendoch ook des Zondags aan de postkantoren terecht op alle uren, waarop deze voor het publiek zijn opengesteld. Ook aan de uitbetaling der per telegraaf ontvangen wissels zijn deze vergemakkelijkende bepalingen verbonden die, hoewel reeds geruimen tijd bestaande nog zeer weinig bekend zijn. Wij achten het daarom van algemeen belang een en ander nog eens in herinnering te brengen. Sedert eenige Jaren ontvingen de fa- brikantan te Eindhoven er. omstreken een suppletoiren aanslag in het patentrecht als koopman binnenslands, afgegeven te Amster dam, en zij hebben daarin berust, totdaten- kelen hunner zich tot gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben gewend, welk college de bezwaren gegrond bevindende ontheffing van dien aanslag heeft verleend en zulks uit overweging dat „aangezien de hier bedoelde fabrikanten „geene kooplieden zijn, zij alzoo wegens de '„zaken, die zij te Amsterdam doen, ook niet „als kooplieden een aanvullingsrecht ver schuldigd kunnen zijn." De meeste fabrikanten hebben dit voorbeeld gevolgd, en allen verkregen hetzelfde resul taat d. i. „ontheffing van den suppletoiren aanslag." Niet onwaarschijnlijk is het, dat in het vervolg de fabrikanten wederom een supple toiren aanslag uit Amsterdam .zullen ont vangen en dus opnieuw ontheffing daarvan zullen moeten aanvragen. Daargelaten nu de daardoor onnoodig veroorzaakte moeite en de onvermijdelijk daaraan verbonden, zij het ook geringe, kosten, doet zich toch onwillekeurig de vraag op, of het niet onbillijk is, dat de fiscus een sup pletoir recht blijft vorderen en het bedrag daarvan in ontvangst neemt van fabrikanten, welke onbekend zijn met de zienswijze van o-edep. staten van Noord-Holland, of verzui men hunne bezwaren tegen den suppletoiren aanslag in te brengen. Eene ministerieele resolutie zou toch aan deze onbillijkheid wel een einde kunnen maken. Wij deelen het bovenstaande mede in 't belang onzer leder- en schoenfabrikanten, die, als wij ons niet vergissen eveneens een sup pletoiren aanslag hebben te betalen. Op de tentoonstelling te Boxtel zijn de volgende bekroningen toegekend De prijzen door den minister van oorlog uitgeloofd voor remonte-paarden zijn niet toegekend. Prijzen bekwamen voor dekhengsten ge boren in 1885 en vroeger (inlandsch ras) den len prijs de heer J. J. Buijs te Herpt2en prijs Gebr. Hagoort te Dussen. Voor hengsten geboren 1886 (inl. ras), len prijs A. Maas te Aalst; 2en prijs M. F. Timmermans te St. Oedenrode. Voor hengsten geboren 1887 (inl. ras), len prijs Jos. v. d. Langenberg te Boxtel. Voor dekhengsten geboren in 1885 of vroe ger, voor koetspaarden (paarden van vreemd of gekruist ras). len prijsde vereeniging tot veredeling van het paardenras, gevestigd Driel, Bom- melerwaard2en prijs H. Donker Almkerk. Voor lichte dekhengsten geboren in 1885 of vroeger voor rijtuig- of rijpaarden (vreemd of gekr. ras.) len prijs: Gebr. Hagoort, Dussen; 2en prijs K. D. Punt, Arnhem. Voor hengsten geboren in 1886 (vreemd of gekr. ras.) len prijs: P. S. Zijlmans, Haarlemmermeer; 2en prijs J. J. van Heeswijk, Dussen. Voor aangespannen paarden (van inl. of gekr. ras). 2en prijs L. Bogaerts te 's Hertogenbosch, le prijs niet toegekend. Idem paarden van vreemd ras. len prijs A. J. D. v. d. Kroon, officier inf. te 's Hertogenbosch2en prijs P. L. Hon- koop te Heusden. Voor dekhengst inlandsch ras, paarden, ingeschreven in het Nederlandsch paarden stamboek. len prijs Gebr. Hagoort te Dussen. Idem dekhengst van vreemd of gekr. ras. len prijs P. S. Zijlmans, te Haarlemmer meer2en prijs Gebr. Hagoort te Dussen. Idem voor merrien inlandsch ras. len prijs B. Snoek te Almkerk Idem merrien vreemd of gekruist ras. len prijs B. Snoek te Almkerk. Voor pluimgedierte J. A. W. Suijs, te 's Bosch, drie eerste prijzen en een tweede. Voor bloemen Jhr. De Grez, 's Bosch, gouden medaille. Voor planten Mevrouw de wed. Carel Van Rijckevorsel, 's Bosch, gouden medaille. Baardwijk, 4 Sept. De landbouwer C. Klerx vond Zaterdagavond zijne koe dood in de weide. Daar het vleesch schadelijk was voor de gezondheid is, op bevel van den veearts, het beest begraven. Zondag werd hier een bondsconcours gegeven door de scherpschuttersvereeniging „Midden zij ons doel." Wegens het slechte weer waren maar weinig gezelschappen op gekomen. Ie prijs, een zilveren medaille, werd ge wonnen door J. Stevens van Rijen, 2e prijs door P. Theeuwes, de 3e prijs door F. Theeu- wes, beiden ook van Rijen. Den 4e prijs won G. de Leijer van Bezooien. De uitreiking der prijzen werd opgeluisterd door de welwillende medewerking van de liedertafel „tot bloei der toonkunst". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Dilettantisme. Goüt trés vif pour la musique, surtout pour la musique Italienne. Dilettantisme, Kunstliejhebberij-smaak voor de m Het tijdschrift //De Ingenieur'" No. 32, bladz. 274, geeft een kort verslag van de 16e en 17e zitting der 2de kamer staten-generaal. Deze beide zittingen zijn reeds behandeld in

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2