Sp* >anje. Engeland. Duitse,hland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De Tentoonstelling te BRUSSEL. heid te brengen, welke ingericht zijn of kun nen worden, om troepen naar de Algiersche kusten over te brengen ten einde op alle gebeurtenissen bedacht te zijn. De Matin bespreekt in een hoofdartikel de mogelijkheid van een oorlog met Engeland. Volgens dit blad zou het Britsche rijk door iedere andere maritieme mogendheid inge nomen kunnen worden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Don derdagmorgen tusschen Blaisy en Dijon plaats gehad. Een sneltrein van Parijs van de lijn Paris— Lyon—Méditerrannée is met volle vaart op een anderen sneltrein gereden, die gede railleerd was. De schok was ontzettend en uit de verbrijzelde waggons klonken hartver scheurende kreten. Anderhalf uur verliepen, die eeuwen schenen, voor er hulp kwam. Volgens de laatste berichten beloopt het aantal dooden twaalf, waarvan de meesten onkenbaar zijn door de vreeselijke vermin kingen. De machinist van den trein uit Pa rijs is dood onder zijn machine gevonden en de stoker zwaar gewond. Het aantal gewon den beloopt veertig en men vreest, dat dit getal, bij nader onderzoek nog grooter zal blijken te zijn. Acht waggons en de beide locomotieven zijn totaal vernield. Men schrijft het ongeluk toe aan de krom ming aan den weg. In de provincie Grenada heeft een hevige storm gewoed. De wijn- en olijvenoogst is verloren. Volgens een bericht, dat de Daily Chroni cle uit Durban ontvangt, heerscht in het leger groote ontevredenheid over de houding der burgerlijke autoriteiten, die bij de onderdruk king van den opstand in Zululand andere maatregelen gelastten, dan het legerbestuur noodig achtte. Uit Ottawa wordt gemeld, dat zich in den Canadeesche ministerraaddie een vergade ring hield, een scherp verschil van gevoelen voordeedbetreffende de houdingwelke Canada bij het geschil met de Vereenigde Staten moet aannemen. De houding van president-minister Macdonald en Salisbury werd zeer scherp afgekeurd, zoodat men een ministerieele crisis vreest. In de bekende brouwerij van Barclay en Perkins is een enorm vat kokend bier uiteengesprongen. De heete vloeistof ver spreidde zich naar alle richtingen; drie werk lieden bekwamen zulke ernstige wonden, dat hun behoud bijna onmogelijk is. Een ander verdronk en nog een viertal anderen be kwamen letsel. Nabij het station van Liffey (Ierland) heeft men een zekeren James Ganon in een veld gevonden, met beide oogen uitgestoken. Men schijnt hier wederom met eene wraak neming der fenians te doen te hebben. De verloving van prinses Sofie, zuster van den keizer met den prins-troonopvolger van Griekenlandwordt door de Nat. Ztg. met sympathie begroet en het blad spreekt de meening uit, dat keizer Friedrich vóór zijn dood zijn toestemming heeft gegeven. De prinses is achttien jaar oud, op één na de jongste dochter van wijlen keizer Friedrich, en de prins, die den titel van her tog van Sparta voert, telt twintig jaar. De Nat. Ztg. houdt vol dat de benoe ming van den heer Von Bennigsen tot gou verneur van Hannover geschied is op initia tief van den keizer, die in deze keus in 't minst geen rekening moet hebben gehouden met den rijkskanselierwien de keuze uit politiek oogpunt niets naar den zin is. 's Keizers reisprogramma is nu definitief vastgesteld. Den 30en dezer gaat de vorst naar het eiland Mainau aan het meer van Constanzwaar de verjaardag van keizerin Frederik in de familie van den groot-hertog van Baden zal worden gevierd (de groot hertogin van Baden is de zuster van wijlen keizer Frederik). Van daar gaat de keizer een bezoek bren gen aan den koning van Wurtemberg, even eens aan het meer van Constanz verblijf- houdende, en gaat vervolgens over Lindau en Ulm naar Munchen, om van daar naar Weenen te reizen, waar zijn verblijf van vrij langen duur zal zijn en zal samengaan met groote jachten in Styrie. De aankomst te Rome is voorloopig op 10 October bepaald, van waar de keizer met koning Humbert, zijn gastheer, een bezoek zal brengen aan de golf van Napels. Bij deze gelegenheid zal een deel van het eskader uit de Noordzee in de Italiaansche wateren de beide vorsten komen begroeten. De terugkeer is op den 20en October be paald opdat de keizer den 22en te Berlijn zij ter viering van den verjaardag zijner ge malin, keizerin Victoria-Augusta. Keizer Wilhelm heeft bericht gezonden dat hij bij zijn bezoek aan Napels, den Vesu vius beklimmen zal. Ook zullen in zijn tegen woordigheid eenige uitgravingen te Pompei gedaan worden. De keizer zal vergezeld worden van eenige Duitsche en Italiaansche oudheidkundigen. Ingevolge den aanhoudende regen gedu rende de laatste dagen in Silezie is het water opnieuw gestegen en in de dalen worden overstroomingen gevreesd. Daar de regen later opgehouden is, is het water op dezelfde hoogte gebleven en men heeft weder eenige hoop dat het gevaar afgewend zal worden. In verschillende streken van Bohemen daarentegen komen hevige overstroomingen voor, en Pisekwaar de manoeuvres plaats hebben die door den keizer worden bijge woond, is in gevaar, zoodat de revue, die moest plaats hebben, is afgesteld. In Budweis beloopt de schade millioenen, maar van verliezen van menschenlevens is nog niets vernomen. Ook in boven-Oostenrijk moet het water groote schade aanrichten en op verschillende spoorlijnen is het verkeer reeds gestaakt. De jong-Tzechen hebben ten getale van 5000 een meeting gehouden nabij Praag, waarbij ijverig voor de belangen der partij werd opgekomen. De oud-Tzechen hebben nu een tegen- meeting te Praag aangekondigd tegen 16 dezer. Er worden reeds groote toebereidselen gemaakt voor de schitterende ontvangst van den Duitschen keizer te Rome. Op het Kapitool zal een feest aangericht worden, dat 300000 lire zal kosten. De Tribuna behelst een artikel, dat op zien heeft gewekt. Het is getiteld: Tripoli of elders. De slotsom van het opstel komt hierop neer, dat Italië zich van een of ander punt aan de Middellandsche Zee moet meester maken om hetgeen men het evenwicht in de Middellandsche Zee gelieft te noemen, te herstellen. Maar Italië, zegt het blad, moet daarvoor den geschikten tijd kiezen en het heeft te beslissen waar het zijn slag moet slaan. De keizer en de keizerin zijn met een talrijk gevolg naar zuidelijk Rusland ver rokken. Naar men zegt, zal de reis meer dan twee maanden duren en zich uitstrekken tot aan den Kaukasus. Het bureau voor landbouw deelt mede, dat overvloedige regens de katoen beschadigen terwijl daarentegen droogte heerscht in het Noord-Westen, waar het weer zeer ongunstig is voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansas, terwijl het in Kentucky door regens veel leed. Een middelmatige tabaksoogst is verzekerd. De landbouwcourant van Chicago zegt, dat de gemiddelde opbrengst der wintertarwe in Illinois geschat kan worden op 15*/10 schepel per acre, in Wisconsin op 21, in Indiana op 12, in Kentucky op IB1/» en in Kansas op 101/8. Voor eenige weken had te New York diefstal plaats eener brandkast, op zulk eene stoute en vreemdsoortige wijze, dat het ver haal daarvan haast ongeloofelijk klinkt. De geschiedenis heeft zich echter geheel toege dragen, zooals hier wordt gemeld. Eene bende dieven, bestaande uit 12 man, was door middel van handlangers te weten gekomen de afmetingen, het gewicht en nadere bijzonderheden van de groote brandkast der Prestonbank in Rolandstreet te New York. Het gevaarte woog 8000 kilo's. De dieven berekenden dat de kast, wanneer ze luchtdicht gesloten was, te water gelaten een draag vermogen had van 250 kilo. Nu werd door hen uit dun staal en ijzer vervaardigd een soort boegspriet, mast en roer, een en ander pasklaar gemaakt en in zeer korten tijd met bouten aan de kast te bevestigen. Toen in den nacht van 2 op 3 Augustus de kast met ongekende krachtsinspanning was ontvreemd en te water gelaten, was deze in een omme zien in een soort schip veranderd. Twee leden der bende begaven zich aan boord met compas en toebehooren, en toen ook nog een zeil geheschen was ging het vooruit de rivier af naar het vier uur verder gelegen Euston, waar de kast werd geopend en van haar inhoud ontdaan. De dieven vonden U/a millioen aan staats papieren en 85000 dollars aan geld. Volgens verklaring van deskundigen gaf het varen met dit vaartuig blijk van een zeemanschap, zooals men zelden aantreft. Een voorbijvarende stoomboot heeft gerap porteerd, dat de kast met een flinke bries 7Va mÖl liep, maar men had niet kunnen vermoeden dat de vermetele zeelui onder hunne voeten zulk een fortuin verborgen hadden. De justitie is ondanks alle ernstige pogingen niet geslaagd om eenig spoor der dieven te ontdekken. Een telegram uit Philadelphia van den 2en September meldt het volgende: De stad Hot Springs, '(Arkansaswerd Donderdagavond gedeeltelijk vernielfl door eene overstrooming (Waterspout), waarbij 13 personen omkwamen. De schade wordt in geld berekend op 100000 dollars. Te Beaver-creek, graafschap Pueblo, Colo rado, had Donderdag eene wolbreuk plaats die eene zwelling van de rivier ter hoogte van zes voet veroorzaakte. Zes „cowboys," (koehoeders) die op den oever lagen te slapen, verdronken. Te Jacksonville, Florida, maakt de gele koorts dagelijks slachtoffers. Er is gevraagd om verpleegsters, geld en voedsel. Er zijn quarantaine-maatregelen genomen en vele inwoners ontvluchten de stad. Het landbouw-departement in Manitoba maakte bekend, dat de oogst aldaar de over- vloedigste en beste is, welke er nog ooit is voorgekomen. De directie van den Candian Pacific-spoorweg heeft gelijkluidende berichten ontvangen. Noordbrubuntschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Aug. 1888. OpbreDgst personenvervoer f 2678. Xu goederenvervoer 1907.15 postvervoer 166,66 Diversen In Aug. 1887 Totaal f4751.81 f3953.17 WAALWIJK. Zondag 9 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Marche militaire. Brohm. 2. Une nuit d'été, ouverture. Tack. 4. Potpourri populaire. Planquette. SB—BMHIIWM—IWBMM—PW—Wp——M—I WAALWIJK, 7 Sept. 1888. In de gisterenavond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad, is door B. en W. den raad aangeboden de gemeen terekening, benevens de armen- en gasthuis rekening, welke ter onderzoek gesteld zijn in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Timmermans, Mombers en Gragt- mans. Vervolgens werdén gekozen candidaten voor het lidmaatschap van het college van zetters, als volgt Vacature Baijens le candidaat: Baijens 2e Verbunt, na weigering van den heer Quirijns om de candidatuur aan te nemen. Vacature van der Heijden le candidaat Ficq. 2e van der Heijden. Aan den heer Gragtmans is op zijn ver zoek vergunning verleend om den trottoir band ten westen van zijn huis, te zijnen koste te laten zakken. Het verzoek van den marktmeester Bo- gaerts, om vermindering van pachtsom, tot een bedrag van f150, is aangehouden tot de volgende vergadering. Het uitvoerig verslag in het volgend nummer. Uit bovenstaande opgaaf betreffende de ontvangsten van de N. Br. stoomtramweg maatschappij blijktdat de opbrengst over Augustus merkelijk hooger is dan in 1887; dit moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het steeds toenemend goederenvervoer. Bijna dagelijks loopt er een expres-goede rentrein tusschen hier en Tilbiirg. Dikwijls liggen er 5 d 6 graan- en houtschepen in onze haven te lossen. Deze meerdere le vendigheid in de scheepvaartbeweging komt natuurlijk onze gemeente en in de eerste plaats aan de arbeiders ten goede, die hierdoor eene goede gelegenheid vinden om flink geld te verdienen. ^X,De Baardwijksche kermis belooft dit jaar veel genot. Zondag geeft onze zoo met roem bekende harm. l'Espérance een concert op het terrein bij den heer A. Mulders, ge durende het koningschieten van den doelen Soranus. Maandag matinée door de nog wel jeugdige maar toch reeds goed aangeschreven lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst", in haar lokaal bij den heer Mulders; Dinsdag na middag Vliegerwedstrijd, iets tot dusverre nog geheel onbekend in deze streek. Woens dag voorstelling door de rederijkerskamer «Eensgezindheid», in de zaal bij mej. dewed. Dekkers. Uit deze opsomming ziet men, dat de ver schillende corporaties al het mogelijke doen om de kermis zoo prettig mogelijk temaken, teneinde de inwoners in de gemeente te houden en vreemdelingen te lokken. Wij wenschen allen het grootste succes toe. Heden zijn hier verschillende troepen- afdeelingen aangekomen, die per extratrein naar hunne garnizoenen zijn teruggevoerd. De cursus 1888/1889 aan de rijks hoo- gere burgerschool Willem II te Tilburg, is aangevangen met 42 leerlingen, te weten: le kl. 8, 2e kl. 13, 3e kl. 9, 4e kl. 10 en 5e kl. 2 leerlingen. De nieuwste vervalsching van koffie be staat in de vermenging met gebrande maïs. In Zuid-Duitschland werd onlangs in een monster „Echte Java koffie" met het opschrift „fur de Reinheit wird garantirt" niet minder dan ruim 46 pet. maïs geconstateerd. - Het volgende is onlangs aan een der stations van den Hollandschen spoor gebeurd: Terwijl een trein gereed staat om te ver trekken, komt een reiziger het perron opstor men onder het roepen van: „Jansen, Jansen!" Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond zijn hoofd buiten het portier en ontvangt daarop zulk een geweldige muil peer, dat hij suizebollend in zijn kussen terugtuimelt. Woedend roept hij den hoofd conducteur, aan wien hij de zaak vertelt. „Maar heet u dan Jansen?" vroeg de con ducteur beleefd. „Neen!" antwoordt de ongelukkige. „Nu wat deedt ge dan uw hoofd buiten het portier te steken?" merkte de beambte bedaard op. Aan den rijksweg Tilburg—Breda is op klaarlichten dag in de arbeiderswoning van de wed. v. G. nabij Rijen ingebroken. Uit eene kast, waarvan de inhoud geheel door elkaar werd geworpen, werd ongeveer f 15 aan geld ontvreemd. De politie heeft nog niets van den dader ontdekt. Capclle. In uw nommer van jl. Zaterdag las ik een vrij uitvoerig verslag van het dra ma dat in de gepasseerde week op de Ca- pelsche Zandschel is afgespeeld. Vergun mij dat ik volledigheidshalve daaraan nog eene kleine mededeeling toevoeg, nl. op welke wij ze het slachtoffer tot de bekentenis is geko men dat zij zelve een aanslag op haar leven heeft gepleegd. Niet, omdat dit feit op zich zelf zoo merkwaardig isdoch alleen 'om te doen zien welk een belangrijke rol 'tkwart- guldenstuk in deze geschiedenis heeft ver vuld. Daar al de omstandigheden er voor pleitten, zooals in het vorig bericht ook wordt vermelddat niemand anders dan zij zelve de daad kon hebben gepleegd en het betichten haars buurmans louter aan wraak neming moest worden toegeschreven, werden door de politie en den geneesheerwelke laatste bij het verhoor tegenwoordig was alle pogingen aangewend, om bedoelde vrouw tot bekentenis harer schuld te brengen. Doch alles te vergeefs, het een hielp evenmin als het anderzij bleef maar stokstijf volhouden dat haar buurman V. de schuldige was. Of men haar nu al op het hart drukte dat zij mogelijk binnenkort voor den Hoogsten Rechter zou worden geroepen, om verant woording te geven van hare daden, en öf men er haar op weesdat zijdoor bij hare be wering te volharden haar buurman en zijn gezin voor altijd ongelukkig zou kunnen ma ken 't baatte alles evenveelzij bleef perti nent ontkennen. Doch zie, wat wil het geval Een inwoner van de Nieuwevaart, ook van het ongeluk onderricht, gaat ter plaatse, om van zijne persoonlijke belangstelling in dezen te doen blijken nadat de politie en de ge neesheer bereids vertrokken waren. Met een zeker tact wendde deze persoon, terwijl hij met de bewuste vrouw alleen is nog een laatste middel aanom haar tot bekentenis te brengen, een middel, waarvoor reeds velen zijn bezweken en waartegen ook zij niet bestand bleek te zijn. «Wel Coba» zoo begon hijge mot me nou toch de waarhèd is zegge, den krègde ook een kwartje van me. En zie! de gevoelige snaar is aangeroeid. De belofte dat het zeggen den waarheid hier beloond zou worden met een kwartje, zegge 25 centenmaakt op de vrouw zulk een ge- weldadigen invloed, dat zij op de vraag „mende da" oogenblikkelijk liet volgen „wel nou dan, ik hè 'tzeivers gedoan, moar nou ök m'n kwartje. Hoe len af lezersvoor eene vrouw, die zooveel respect gevoelt voor de waarheid als deze bewoonster der Capel- sche Zandschel. Mocht u soms belangstel len in haar wedervaren, dan diene dat het laatste officieele bulletin „beterschap" aan kondigten wij alzoo in het vooruitzicht le ven nog eenigen tijd deze Madonna in ons midden te mogen hebben. ^/^Baardwijk. Door Ged. Staten is goedkeu ring verleend aan de subsidie voor den vliegerwedstrijd ter eere van prinses Wlihel- mina. Aanstaanden Dinsdag namiddag zal de wed strijd gehouden worden, die, naar het zich laat aanzien, Baardwijks jeugd heel wat pret zal bezorgen. Aan het hoofd der commissie voor den wedstrijd staan, de Heeren H. H. Breuer voorzitter, L. Loeff vice-voorzitter L. Schoenmakers secretaris-penningmeester. De heer burgemeester is eere-voorzitter. (Van onzen eigen correspondent.) Waarde Redacteur! Thans willen we in de eerste plaats eens gaan zien, wat we zoowat uit Nederland op de Brus- selsche tentoonstelling kunnen vinden. Het park rechts inslaande, ontmoeten we al spoediv aan onze linkerhand een ouden Holland schen bekende, het antieke huisje van de Erven Lucas Bols; het trsditioneele huisje, hadden we haast gezegdwant we vonden het reeds op de Antwerpsche tentoonstelling in 1885 en op die van voedingsmiddelen te Amsterdamin 1887. En steeds vonden we er dezelfde juffrouw in dezelfde zelfs, die we reeds in 1878 op de wereld tentoonstelling te Parijs aantroffen in het drank winkeltje door de Erven Bols toen aldaar op gericht. Het volgende jaar zal men, naar ik verneem, de firma ook weer te Parijs op het Champ de Mars vinden, maar dan in een nieuw huisje. Of er dan ook een nieuwe juffrouw zal zijn,'kan

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2