Nummer 77. Donderdag 27 September 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I FEUILLETON. VIITBTA, ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. De gevolgen van het protectionisme. 16 E. Werner. Waalwytsclie en Langstraalsclie Courant Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Bij het streven van zekere zijde om ook in ons land graanrechten in te voeren, achten wij het niet ondienstig bij herhaling er op te wijzendat de broodprijzen overal stijgen, waar belasting geheven wordt van buiten- landsche granen. Maar, hoe zou dit ook anders kunnen? Men moet protectionist zijn om te ontkennen wat klaar en duidelijk is, of om te beweren dat hoogere broodprijzen voordeelig zijn voor het volk. De Duitsche dagbladen heffen bittere klach ten aan en openen een veldtocht, om de afschaffing der graanrechten te verkrijgen, naar aanleiding van de verhoogde broodprij zen en de ellende, welke deze veroorzaken. Zoo was Zaterdag 15 September de prijs van 100 kilo graan te Keulen f2.50 hooger dan te Amsterdam; voor de rogge was het ver schil zelfs f3.75, en te Görlitz kost het rog gebrood van BVa pond 21 a 25 cent. Over 't algemeen is het roggebrood, dat grooten- deels door de mindere volksklasse gegeten wordt, 4 cent duurder; is dat niet vreeselijk? In Frankrijk is 't juist hetzelfde. De „Temps" constateert dat er hard gewerkt wordt ten gunste eener schorsing van het recht van 5 fr. op de buitenlandsche granen. Al het in Frankrijk verbruikte graan't zij inlandsch of buitenlandschvoelt den terugstoot van dat recht van 5 frs. 'tls een indirecte be lasting, zich uitstrekkende over een totaal verbruik van ongeveer 99 millioen quintalen (10(1 kilo) en een last vertegenwoordigende van 475 millioen franc voor de Fransche bevolking. Men ziet het, de belasting heeft slechts het kwaad verergerd, dat zij moest genezen. De voorstanders van bescherming wachten zich echter wel zulke feiten te vermelden. Zij willen het lijden niet zien, dat uit dit be treurenswaardig stelsel volgtomdat het voor hen een staatkundige quaestie is. Men moet de groote grondeigenaars te vreden stellendie gaarne de pachtprijzen zouden verhoogen. Men moet het vertrouwen winnen der landbouwers, door hen te doen gelooven dat men hunne belangen voorstaat, terwijl men speculeert op hunne vooroordeelen. Of het brood voor de mindere klasse, en in verband daarmede de andere eerste levens behoeften, duurder worden, hierop wordt niet gelet, als men zijn doel maar bereikt. 't Is te hopen, dat de meerderheid onzer volksvertegenwoordiging zich zal spiegelen aan hetgeen elders geschiedt, en zich niet zal laten vinden tot een zoo hatelijke belas- ttng als de graanrechten. Het bestuur van den Nederlandschen brood-, koek- en banketbakkersbondge vestigd te Amsterdam heeft zich reeds bij adres tot de tweede kamer gewendwaarin het opkomt tegen het door de Nederlandsche meelfabrikanten tot den minister gericht ver zoekom op het hier te lande ingevoerde buitenlandsche meel een inkomend recht te heffen van ten minste f0.50 per 100 KG. Het bestuur grondt zijn verzoek tot de ka mer om afwijzend op het adres der meelfa brikanten te beschikken hoofdzakelijk daarop: dat een dergelijke maatregel uitsluitend zou strekken ten voordeele der Nederlandsche meelfabrikantendaar deze daarmede recht streeks beoogen, dat hier te lande een monopolie aan den verkoop van hun product verleend wordt, maar zou zijn in het nadeel der bak kerijen, waarvoor het meel, uit het buitenland ingevoerd, onmisbaar is, als zijnde van bete re kwaliteit en smaakblanker en fijner. Eindelijk dat verhooging van meelprijzen, door inkomende rechten veroorzaakt, noodza kelijk den prijs van het brood zal doen stij gen en een invoerrecht van 50 ets. per 100 KG. een verhooging van l/2 cent van elk brood zal tengevolge hebben wat gelijk staat met f4,500,000'sjaars,z egge vier millioen vijfmaalhonderdduizendgulden over het brood te heffen van het volk. Waarover men in Frankrijk ook te klagen heeftover gebrek aan politiek leven waar lijk niet en zelfs gedurende den zomer die door de leden van andere regeerings-lichamen wordt gebezigd om nieuwe krachten te ver zamelen heeft men zich in Frankrijk kunnen vergasten aan reizen van den president werkstakingen in soorten, meestal met een politiek tintje, het duel en de verkiezing van Boulanger en natuurlijk aan de met dat alles samengaande en er uit voortvloeiende mani- festatien. Of men niet beter had gedaan rustig van den zomer te genieten, al was die dan ook winterachtigwillen wij niet aan een nadere beslissing onderwerpen, in ieder gevalveel voordeel voor volk en staat zal die groote activiteit wel niet hebben. De be grooting biedt ditmaal niet zooveel moeie- lijkheden als andersmaar blijft toch nog steeds een gevaarlijk element voor de re geering. De minister van financien wil zoowel ae inkomsten als de uitgaven verhoogen en denkt in 1889 minstens een millioen of twaalf uit de tentoonstelling te trekken en ongeveer het dubbele uit de belasting op graan. Drie groote quaesties zullen bij de bijeen- DOOR Die arme doctorHij dacht aan alles, behalve aan plezier, 't Schemerde hem voor de oogen. Hoe weinig ondervinding hij ook in liefdeszaken had, toch werd de waarheid hem allengs duide lijk en begon hij te begrijpen, wat er eigenlijk „voorviel". Daarom had Waldemar dus zoo schie lijk in die verzoening toegestemd; daarom reed hij zoo onvermoeid in storm en zonneschijn naar O.; daardoor was zijn geheele natuur als het ware veranderd! De heer Witold kreeg stellig eene beroerte, als hij hoorde wat er gaande was, hij, die dien „Poolschen troep" zoo'n ingewor telden haat toedroeg. De diplomatische zending was wel is waar reeds in het eerste half uur met een gelukkigen uitslag bekroond, maar de uitslag deed den afgezant zoo geweldig ontstellen, dat hij de hem aanbevolen diplomatie ten eenen- male vergat en zich waarschijnlijk in zijn schrik niet had kunnen goed houden, als de vorstin Ba- ratowsky niet juist was binnengetreden. Zij had meer dan eene reden om te wenschen, den opvoeder van haar zoon, die dezen naar de academie zou begeleiden, te leeren kennen. Nu de verzoening gesloten en een duurzame betrek king aangeknoopt was, kon YValdemar's naaste omgeving haar niet onverschillig zijn. Reeds ge durende de eerste tien minuten overtuigde zij zich dan ook, dat ze van dien onschuldigen Fa bian niets vijandigs te vreezen had en dat hij zich integendeel, zonder dat hij het zelf wist, best zou laten gebruiken. Van zulk een bedaar den gids kon men in het vervolg dikwijls iets vernemen, wat van den ontoegankelijken Walde mar niet te vernemen was, en dit bleef onder alle omstandigheden een zaak van groot gewicht. De vorstin deed den doctor de eer aan, hem voor een geschikt werktuig aan te ziendientenge volge was zij vriendelijk en voorkomend jegens tige generaal Boulanger ongetwijfeld in het leven zal roepen dan kan men verwachten, dat het aanstaande politieke jaar in Frankrijk stormachtig zal zijn en er veel afhangt van het beleid des presidenten. Volgens een bericht uit San Francisco, is nu de Fransche vlag geheschen op de Mar - kiezeneilanden Stille Oceaanwelke tot dusverre slechts onder Frankrijk's bescher ming stonden. De inbezitneming blijkt vooraf te zijn ge gaan door een hevig gevecht. Naar men zegtmoeten 200 Fransche zeelieden en een paar duizend inboorlingen daarin gesneu veld zijn. De Italiaansche bladen houden zich bezig met den verjaardag der inneming van Rome op 20 September. Zij doen de voordeelen uitkomen, die het land uit de verwezenlijking van zijn eenheid getrokken heeft. De hoofd stad zelve heeft daarbij in alle opzichten gewonnen. De Riforma, o. a. vestigt de aandacht op de veranderingen die de stad sedert 1870 heeft ondergaan. In dat iaar telde zij 226,222 inwonersthans bijna het dubbele. Naar die vermeerdering kan men de veranderin gen afmeten die de geheele stad ondergaan heeft. Opmerkelijk is hetdat het aantal overleden personen thans jaarlijks nagenoeg hetzelfde is als in 1870. Tot dezen zooveel gunstiger toestand heeft de vooruitgang der hygiënische wetenschap en een aantal open bare werken in het belang der gezondheid ondernomen niet weinig bijgedragen. Op het Vaticaan trekt men zich de taal der liberale bladen zeer aanwelke de te genwoordigheid van den Duitschen keizer te Rome voorstellen als een formeele erkenning van den status quo. Het Vaticaan heeft te Berlijn levendig aangedrongen op verklaringen en waarborgen, komst der kamers onmiddellijk op het tapijt I opj^t de'tegenwoordigheid van den keizer te worden gebrachtte weten grondwetsher- Rome niet de beteekenis hebbe die men ziening, de regeling der verkiezingen en de nieuwe verkiezingen zeiven, dus een program ma dat alleszins belangwekkend mag heeten en alle partijen in het vuur zal voeren. Voegt men daarbij de verwarringen die de onrus Rome niet de beteekenis hebbe er aan wil geven. De openbaarmaking van het dagboek van keizer Friedrich blijft voortdurend groot op zien wekken. Hoe weinig Bismarck het hem, en de nederigheid, waarmede hij tot haar opzag en haar antwoordde, stemde haar nog des te genadiger jegens hem. Ze vergaf hem zijne beschroomdheid en linkschheid of liever, ze vond beide in hare nabijheid niet meer dan natuurlijk, en verwaardigde zich een vrij lang gesprek met hem aan te knoopen. Bij het binnentreden zijner moeder scheen Wal demar weer in zijn vroegere stugheid en stil zwijgendheid te vervallen. Hij nam weinig of geen deel aan het gesprek en voegde de vorstin eindelijk zacht een enkel woord toe. Zij stond dadelijk op en ging hem voor naar het balkon. ^Verlangt ge mij alleen te spreken?" vroeg zij. „Niet langer dan eene minuut," antwoordde Waldemar. ,/Ik wilde u alleen zeggen, dat 't mij onmogelijk is u en Leo naar Wilicza te verge zellen, zooals wij hadden afgesproken." Min of meer verschrikt zag zijne moeder hem aan. Waarom worden er soms bezwaren ge opperd tegen uw vertrek A-Ja/ antwoordde de jonge man verdrietig. „Het blijkt dat er na mijne meerderjarigverkla ring nog eenige formaliteiten te vervullen zijn, waarbij ik persoonlijk tegenwoordig moet we zen. Vader's testament bevatte verschillende be palingen in dit opzicht; oom Witold noch ik heb ben hieraan gedacht, en juist nu ik vertrekken wil, komt de oproeping. Ik zal dus vooreerst nog hier moeten bliiven." „Wel nu, dan zullen wij ons vertrek ook nog een poosje uitstellen," zeide de vorstin, //en moet ik Wanda alleen naar Rakowicz zenden." „Dat in geen geval!" viel Waldemar haar op beslisten toon in de rede. »,Ik heb al naar Wi licza geschreven, dat ge daar eerstdaags zult aan komen en dat het uoodige in het kasteel voor u in orde moet worden gebracht." „En gij dan ,,-lk volg u, zoodra ik kan. In elk geval breng ik daar eenige weken bij u door, eer ik naar de academie ga." //Nog eene vraag, Waldemarhernam de vor stin ernstig. //Heeft uw voormalige voogd reeds iets van ons plan vernomen?" A-Neen. Ik heb tot hiertoe alleen van mijn eigen bezoek op Wilicza gesproken." „üan zult ge ons verblijf daar ook voor hem moeten verantwoorden 1" "Dat zal ik," antwoordde Waldemar kortaf. „Overigens heb ik mijn rentmeester bevel gege ven, zich tot aan mijn komst geheel te uwer beschikking te stellen. Ge hebt slechts te gebie den om gehoorzaamd te worden." De vorstin wilde hem danken, maar de woor den konden haar niet over de lippen komen zij wist maar al te goed, dat die edelmoedigheid niet haar gold; en de eigenaardig koele wijs, waarop dat aanbod gedaan werd, liet haar geen andere keus over, wilde zij zich niet vernederen, dan om het even koel te beantwoorden We mogen u dus stellig verwachten?" vroeg zij. „Wat Leo betreft «Leo is nog altijd boos, na het geschil dat we eergisteren gehad hebben," viel Waldemar hier in. „Hij ging bij mijn komst driftig naar het strand, zonder mij te willen zien." Dc vorstin trok de wenkbrauwen saam ze had Leo bepaald bevolen zijn broeder voorkomend te behandelen en nu was hij zoo stuursch Dit kwam de moeder al zeer ongelegen. „Leo is wat driftig en onbedacht," antwoordde zij. A-Ik zal zorgen dat hij u het eerst de hand der verzoening biedt." „Laat ons die zaak liever onder ons afdoen," dus wees Waldemar koel hare bemiddeling af. „Heb geen zorg!" Zij traden wederom het salon binnen, waar Wanda zich intusschen had bezig gehouden met doctor Fabian van de eene verlegenheid in de andere te brengen. De vorstin verloste hem thans; zij wenschte het plan, dat haar zoon bij de stu dies zou volgen, voorloopig met hem te bespre ken, en hij volgde haar daartoe op haar verzoek naar hare eigen kamer. „Die arme doctor!" zeide Wanda, hem naziende, „'t Komt mij voor, Waldemar, dat gij de ver houding tusschen u beiden juist hebt omgekeerd, üij hebt niet den minsten eerbied voor uw leer meester, en hij heeft daarentegen een onbegrensde vrees voor u." Waldemar weersprak deze maar al te juiste opmerking niet. „Vindt ge doctor Fabian iemand om eerbied voor te hebben?" vroeg hij. „Dat niet; maar hij schijnt zoo goedaardig en geduldig te zijn.' De jonge man haalde minachtend de schou ders op. 't Is mogelijk; maar dit zijn eigenschappen, die ik volstrekt niet. weet te waardeeren." „Moet men u soms tiranniseeren, als men u respect wil inboezemen?" vroeg Wanda met een ondeugend lachje. Waldemar schoof een stoel naderbij en ging naast haar zitten, „'t Is alleen de vraag van wie die tirannie uitgaat. Op den Oldenhof zou ik niemand raden 't te probeeren, zelfs oom Witold niet, en hier duld ik ze ook slechts van een kant." „Wie weet?' riep Wanda luchtig. .Ik zou t durven wagen u ernstig boos te maken." Hij gaf geen antwoordzijne gedachten sche nen 'slechts half bij het gesprek te zijn en zich met iets geheel anders bezig te houden. „Vondt ge 't eergisteren niet prachtig op den Beukenheuvel?" vroeg hij, eensklaps van onder werp veranderend. Een lichte blos steeg de jonge gravin naar de wangenmaar ze antwoordde op denzelfden overmoedigen toon van straks; „Ik vind die plek altijd min of meer huiveringwekkend, hoe schoon 't er ook moge wezenen wat overigens die zeelegende betreft ik wil ze liever niet ten tweeden male bii zonsondergang hooren. Men zou er wezenlijk toe gebracht worden aan de oude sprookjes te gelooven Ja, men komt er toe," zeide Waldemar zacht. „Ge verweet mij dat ik de poëzie in die sage niet begreep nu heb ik ze leeren begrijpen." Wanaa zweeg. Zij streed weer met dat gevoel van verlegenheid, dat ze eigenlijk eerst sedert een paar dagen kende. Reeds bij het binnentre den van den jongen Nordeck liaa dit gevoel zich van haar meester gemaaktze had beproefd het door lach en scherts te verdrijven, en dit was haar ook in het bijzijn van de anderen gelukt, maar zoodra ze zicb met hem alleen bevond, kwam het met nieuwe kracht terug en kon ze den ongekunstelden toon van vroeger niet meer aanslaan, 't Was zonderling! Die avond op den Beukenheuvel had iets verwonderlijk ernstigs ge geven aan de zaak, die immers niets meer dan een grap zou zijn en blijven. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1