BUITENLAND. België. Duitschland. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. daarmede eens is, blijkt hieruit, dat de Nord- deutsche Allgemeine Ztg. tot hiertoe nog geen woord daarover gezegd heeft, terwijl ver scheiden Bismarckgezinde bladen de open baarmaking als niet politiek verstandig en ontijdig aanduiden. Wanneer men dat dagboek leestdat ons bestek niet veroorlooft op te nemen, voelt men dat Frederik III de man zou geweest zijn om vele wonden te heelen, als 'them gegeven was geweest langer te regeeren. Hij bezat een open verstandeen edel karakter, een medelijdend hart en een loyalen geest. Uit Athene wordt bericht dat de minister van marine naar het arsenaal te Salamis be vel heeft gezonden om elf oorlogsschepen uit te rusten voor eene demonstratie der Griek- sche vloot rondom de Grieksche eilanden daar de Porte ongenegen schijnt gehoor te geven aan het protest van Griekenland te gen de knevelarijen van den Turkschen gou verneur. In staatkundige kringen te St. Petersburg zegt men, dat de groote mogendheden hebben erkend dat de oplossing der Bulgaarsche quaestie ondergeschikt moet zijn aan de ver wijdering van prins Ferdinanden dat zij niet zullen dralen van die overeenstemming te doen blijken. De „Escaut" sprekende over de katholieke meeting" welke men in navolging van de vergadering der katholieken te Freiburgte Leuven wil houden zegt dat alle Belgische katholieken uit ganscher harte instemmen met 's pausen protesten tegen den toestand, waarin Z. H. gebracht is; maar zegt dit blad, hierbij moet het blijven. De Leuvensche bij eenkomst zou ontijdig zijn kwaadwilligen zouden dezelve uitleggen als een daad van vijandschap tegenover een staatdie vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt met België. Andere katholieke bladen, zooals de «Pa- triote» en het „Journal de Bruxelles" zijn van hetzelfde gevoelen. Uit Brussel wordt van Zondag gemeld: De manifestatie naar aanleiding der herden king van het jaar 1830 is zeer kalm voor bijgegaan. Ongeveer 2000 socialistisch gezinde werk lieden hadden zich naar de Place des Martyrs begeven, waar De Volders eene heftige rede tegen den bestaanden stand van zaken hield. Men hoorde toejuichingen en afkeuringen maar iets ernstigs viel er niet voor. Cardiff bevond zich met zijn aangenomen zooneen beambte bij de Great Western- Spoor weg-maatschappij, op een uitstapje te St. Malo. Nadat de beide heeren in eene res tauratie het middagmaal hadden gebruikt begaf zich de zoon een 23-jarig jonkman naar een tabaksdepot in de buurt doch keer de niet terug. Den volgenden morgen stelde de vader de zaak in handen der politie en vernam van haardat het lijk van een Engelschman dien ochtend eenige mijlen verder was aan gespoeld. De vader herkende dat lijk in het lijkenhuis als dat van zijn zoon, en het bleek dat deze vooraf van zijn gouden zakuurwerk en ketting en eenige Engelsche goudstukken was beroofd. Een onderzoek werd aangevangenmaar men oordeelde het, vreemd genoeg onnoo- dig bijzondere nasporingen naar de omstan digheden in het werk te stellen. Met den Londenschen briefschrijver van het Haagsche Dagblad, aan wien we het verhaal ontleenen, is men geneigd te vra gen „Waartoe dient dit alles en waartoe leidt het De gemeenteraad te Saint-Etienne heeft, met het oog op de arbeidstaking der mijn werkers die steeds grooter verhouding aan neemt zich permanent verklaard. De ar beidstakers zijn nu reeds ten getale van meer dan 4000. Die sterke aanwas moet echter nipt beschouwd worden als een gevolg van vrijwillige toetreding. De arbeidstakers, ge wapend met stokken, loopen bij troepen van honderden de werkplaatsen af, waar de arbeid voortgezet wordt, om de broeders te dwingen gemeene zaak met hen te makenen te Saint-Etienne is eene vergadering gehouden, waar met eenparige stemmen is besloten om jegens degenen, die weigeren, geweld te ge bruiken. Intusschen hebben de drijvers op vele plaatsen het hoofd gestooten. Zoo te MontrambertRoche-la-Molière Firminy Beaubrun en te Ricamarie. Men rekent dat er omstreeks 4500 man aan den arbeid geble ven zijn. Te Ricamarie werden de werksta kers die gekomen waren om de arbeiders met geweld in de beweging mede te slepen, door de vrouwen uitgejouwd. Vrijdagnacht is in de mélinietfabrieken te Esquerdes brand uitgebroken. Tegen half drie had er een vreeselijke ontploffing plaats welke de brandende muren van het gebouw tot 300 meter ver wegslingerde en zes andere deelen van de fabriek, benevens twee par ticuliere huizen in brand zette. Eenige werk lieden werden gewond. De aangerichte scha de is belangrijk. Een koopman in Belfort gevestigd, is te Montreux-Vieux door de Duitsche gendar merie gearresteerd en naar Dannemarie (Elzas) overgebracht, onder beschuldiging van spionnage. De Temps heeft de volgende berichten uit Belfort ontvangen De poging tot moordwaarvan de luite nant der infanterie Lorillard het slachtoffer is geweestis zeer overdreven voorgesteld. Generaal Dorlodot des Essarts is door nie mand beleedigdwas niet bij het gebeurde tegenwoordig en heeft er niets mede te ma ken. De moordenaar Lehr is een kwajongen van 16 jaargeen Duitscher van geboorte. Zijn overleden vader woonde te Belfort. De toestand van den gekwetsten luitenant is gunstig. Te St. Malo heeft zich in de vorige week een geval voorgedaan dat sterke over eenkomst heeft met dat van den noodlottig omgekomen journalist M'Neilleenigen tijd geleden vermoedelijk in de omstreken van Boulogne vermoord. De heer Clarkson van Aan The Times wordt uit Zanzibar gete- legrapheerd, dat het gerucht loopt, dat de Usambara-opperhoofden onder aanvoering van Simboja in opstand zijn tegen de Duit sche maatschappij. Dr. Meijer's karavaan werd door Simboja uiteengeslagen en' de doctor keert naar de kust terug. Woensdagavond deed Suahali een woesten aanval op den secretaris van den Engelschen admiraal Freemantlé, dien hij, naar men gelooft, hield voor een ambtenaar der Duit sche maatschappij. Suahali ontkwam in de duisternis. De secretaris werd niet ernstig gewond. Blijkens een officieel telegram, door de regeering van den Congo-staat ontvangen, is kolonel Jameson, die den vermoorden ma joor Barttelot opvolgde als aanvoerder der achterhoede van Stanley's expeditie, bij het station der Bangalas overleden. Dat telegram bevestigt ook den moord van majoor Barttelot, waarvan daar tot dus verre nog geen officieel bericht werd ont vangen. Omtrent den slavenhandel aan den Congo, deelt „The Times" een brief uit Leopold- ville mede, welke lijnrecht in strijd is met de gunstige berichten van den Belgischen kapitein Van Gele. De briefschrijver, de heer Graham Wilmot Brooke, die pas terug gekeerd is van een zendingstocht langs den Opper-Congo, verhaalt, dat Tipoo-Tib bij de Stanley watervallen en in den omtrek van de Aruwini nog veel wreeder slavenjachten drijft dan voor hij gouverneur werd in den dienst van den Congostaat. In zijn brief zegt voorts de heer Brooke, dat de Engelsche kolonisten aan den Congo met afschuw vervuld zijn over het nieuws van de daden, die in den naam van Bart telot en Stanley gepleegd worden. De Zan- zibaren, die de reizigers vergezelden, heb ben de gewoonte Monyemas te huren, die menscheneters zijn, en zich alleen bij Bart telot aansloten op voorwaarde, dat zij zou den kunnen doen wat zij wilden, d. w. z. plunderen, moorden en menschen eten. We ten Engelschen, die de „zegeningen des han dels" naar de Stanley Falls willen overbren gen, wel wat dit beteekent? vraagt de heer Brooke. Het beteekent, dat de Zanzibaren een groote hoeveelheid goedkoope goederen en een goede vraag voor ivoor zullen heb ben. De Monyemas zullen vrij spel hebben en in staat zijn Stanley Falls te voorzien van wonderlijk goedkoop ivoor, maar tot welken prijs Wat daar gebeurt is een voor beeld V2n kwaad dat bedreven wordt, op dat er goed uit voortspruite. Maar, aldus eindigt de heer Brooke, er zijn nog erer dingen verhalen van strooptochten, moor den en menscheneterij, waarbij het eene ver lichting zal zijn te hooren, dat de Engel schen, die er bij tegenwoordig waren, zich bepaalden tot de rol van lijdelijke toeschou wers. Uit Munchen wordt gemeld De minister van oorlog heeft besloten, dat van 1 October af het geheele effectief der infanterie van het repetitie-geweer zal voor zien worden. De Beiersche regeering heeft geweigerd om, ten minste dit jaar, het ka der der infanterie en kavalerie nog te ver sterken en wel om redenen van financiëelen aard. De oogst is slecht uitgevallen, vooral in Swaben en Beneden-Beieren. De regeering wenscht middelen beschikbaar te houden, om bij een eventueelen hongersnood in deze gedeelten van het land voldoenden bijstand te kunnen verstrekken. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt gemachtigd te zijn te verklaren, dat de openbaarmaking van het zoogenaamde door den kroonprins gedurende den oorlog van 1870/71 gehouden dagboek heeft plaats ge had zonder voorkennis van den keizer. Wat den tekst van het dagboek aangaat, men vindt er volgens de herinneringen van per sonen, die bij de bedoelde gebeurtenissen betrokken waren, zulke sterk sprekende mis grepen in, zoowel ten aanzien der chrono logie als omtrent de feiten, dat de echtheid van het dagboek in twijfel moet worden ge trokken. Vooral is het denkbeeld uitgeslo ten, dat de gansche inhoud van den kroon prins zelf afkomstig is en dagelijks in de versche herinnering door hem is opgetee- kend. - Volgens te Berlijn ontvangen berichten heeft er een aanval plaats gehad op de ne derzetting van de Duitsch-Oostafrikaansche maatschappij in Bagamorp. De aanval is echter met de hulp van landingstroepen van de rondkruisende korvet Leipzig na een kort stondig gevecht teruggeslagen. De aanval lende Arabieren lieten 100 dooden achter. De Duitschers hadden geen enkel verlies. De rechtbank te Metz heeft een inwo ner dezer stad, Kirche genaamd, tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld, wegens het uitsteken der Fransche vlag. Een regiment uhlanen heeft bevel ont vangen de stad Maagdenburg te verlaten ten einde het effectief der Badensche kava lerie te Carlsruhe te gaan versterken. De koninklijke gieterijen zijn druk bezig met het vervaardigen van vestingmaterieel, 264 nieuwe werklieden zijn aangenomen ten einde de vestingen nabij Mainz, Marienhorn en Don- nerberg spoedig gereed te kunnen hebben. Op de spoorweglijn Frankfort—Anger mtlnde bij Werbig, is een trein met 1500 van de legeroefeningen terugkeerende soldaten ontspoord. Vijf wagens vielen omver, maar van de manschappen bekwam geen enkele erger kwetsuren dan eenige schrammen en lichte kneuzingen. De gouverneur van Istric, Vuketict, heeft zijn ontslag ingediend, omdat de regeering de Slavische taal aan de Italiaansche bevol king van het land wil opdringen, niettegen staande dit in den landdag is afgestemd. Eenige voerlieden die twee overheids personen van Killarney naar Cakereiven over brachten, vonden den volgenden dag hunne paarden verbrand in den stal. Te Cork wetden twee agenten van politie, die een arrestatie moesten bewerkstelligen, door het volk aangevallen en ernstig toegetakeld. Ge durende de laatste 3 dagen heerschten te Dublin ongeregeldheden. De hard achteruitgaande Engelsche aris tocratie kiest hoe langer hoe zonderlinger en flauwer vermaken. In de salons hoort men jonge meisjes onzinnige negerliedjes zingen of sedert mrs. Shaw te Londen is ge weest opera-deuntjes fluiten .enz. enz. Maar wat te zeggen van het jongste feest van den Engelschen kring te Hamburg, bij gelegenheid van het verblijf van den prins van Wales (den toongever op het gebied van mode-flauwiteiten). Ziehier het programma: Wedren voor dames, ieder een zacht ei balanceerend in een lepel Wedren voor heeren, ieder eene dame in eenen kruiwagen voor zich heen rollend Wedren voor dames en blinde „ezels"; de „ezels" voorgesteld door heeren met hunne hoofden in gekleurde zakken gewikkeld; de dames hare eigene „ezels" kiezend en men nend. Dames en heeren van de hoogste aristo cratie namen aan deze krankzinnige kinder achtigheden deel. Op Sicilië hebben de roovers dezer dagen weder gruwelijk huisgehouden. Te Scalilli nabij Alcamo werd een heer die met zijn gezin huiswaarts keerde, door zes bandieten aangehouden, die hem eerst wilden medenemenmaar daarna op zijn voorstel, met hem medegingen naar zijn huis, waar hij hun een losprijs zou betalen. Toen zij de woning bereikt hadden, beletten zij hunnen gevangene naar binnen te gaan. Een der zoons gelukte het nu echter hein aan hunne handen te onttrekken. Reeds wilden vader en zoons de deur versperren, toen de onverlaten op hen begonnen te vuren. De jongste zoon viel doodelijk gewond ter neer; de heer Zalapi en zijne vrouw werden aan de hand gewonden een tweede schot be roofde den oudsten zoon van het leven. Nadat de roovers vervolgens nog twee schoten op de inmiddels toegeschoten bedienden hadden gelost, welke beiden werden gewond, namen zij eindelijk de vlucht. Er zijn natuurlijk dadelijk pogingen in 't werk gesteld om hen op te sporen. WAALWIJK, 26 Sept. 1888. Op de laatste bladzijde van dit nummer vinden onze abonnés de op 1 October in werking tredende dienstregelingen van lo. het postkantoor te Waalwijk; 2o. Vlijmen (station) 's Bosch, van Gend en Loos 3o. de spoorweglijn ZwaluweVlijmen met de daarop correspondeerende treinen; 4o. de Noordbrabantsche Stoomtramweg maatschappij. Deze vier dienstregelingen, bij elkander op afzonderlijk papier gedrukt, zullen van af Donderdag verkrijgbaar zijn bij den uitgever dezer courant. De heer H. A. Aalfs, secretaris der ge meente 's Grevelduin-Kapelle is benoemd tot burgemeester van Oldekerk (Gr.) De heer W. Schermers, thans klerk ten postkantore alhieris als zoodanig benoemd te Heusden. L&ï Onder den naam van St. Cecilia is in onze gemeente een nieuwe zangvereeniging opgericht bestaande hoofdzakelijk uit leden der R. K. zangkoren van Waalwijk en van Bezooien. De oefeningen worden gehouden op de bovenzaal van den heer Van Krechten, onder leiding van den heer Norbertus van Bladel. Ofschoon de prijs van het leverantie- hooi op ƒ21 per 500 Kg. vast blijft en velen aanvankelijk niet geneigd waren tegen dien prijs af te leveren werd er sedert 8 dagen nogal wat verhandeld. Weldra komt ook de tijd om stalvee aan te koopen, waartoe geld noodig is en behalve de groote landeigena ren moeten vele landbouwers en veehouders het eene met het andere dekken. Bij het slechte vooruitzichtdat vele pachters na af loop van den hooitijd haddenis het eene groote verassingdat de rekening met den hooibouw nog vrij goed sluiten zal. Hoewel de opbrengst der tweede snede mede gering is kan men zich niet herinneren zulke puike qualiteit gewonnen te hebben als in de laat ste dagen werd ingezameld. Voor eigen vee voeder bestemd is het heel wat frisscher en geuriger dan gewoonlijk en biedt men hier .en daar tot 25 per 500 KG. De geringe voorraad roggestroowelke er dit jaar zijn zal, en het prachtig weder, bren gen er veel toe bij, dat dit jaar slooten en moe rassen meer dan ooit uitgemaaid en schoonge maakt worden, om zoodoende strooisel te beko men. Daardoor krijgen de landerijen ook een beter aanzien en kan menig arbeider, die an ders zonder werk zou zijn, nog heel wat verdie nen. Roggestroo geldt thans 15 A 17 per 500 KG. jarig dito 1 2 hooger. Nadat door den heer H. Bruyelle meelfabrikant te Tilburg, herhaalde malen te vergeefs gerequesteerd was om verbetering van het goederenemplacement der staatsspoor te verkrijgenheeft hij thans een eigene lijn gelegd in verbinding met de lijn der Noord brabantsche stoomtramwegmaatschappij, wel ke nu de honderden wagenladingen over Waalwijk zal vervoerenhetgeen aan die maatschappij zeer ten goede komt. De ex ploitatiemaatschappij lijdt hierdoor aanmer kelijk schade te meer daar nu alle graan handelaren te Tilburg hunne goederen met genoemde tram vervoeren. Een raad aan Moeders. Onder dien titel heeft M. van den Berg, Tandmeester", Goudbloemstraat No. 2 te Antwerpen een klein boekje uitgegeven, waarin hij, als man van het vak, eenige zeer nuttige wenken geeft over de behandeling en het onderhoud der tanden. Voorzeker is het eene strenge waarheid, dat een groot aantal tandlijders naar de wetten der natuur te vroegöf geheel óf gedeeltelijk van het gebit beroofd zijn. Mee- rendeels is dit een gevolg van de verwaarloo- zing en verkeerde behandeling der tanden en vooral bij de wisseling in de kinderjaren. Aan hen wie de zorg van kinderen is opgedragen, zal het boekje van M. Van den Berg van een onbetwistbaar nut zijn. Dit boekje wordt door M. van den Berg kosteloos toegezonden aan al wie die er de aanvraag van doet aan gemeld adres. Te Terheyden is Zaterdag namiddag, terwijl de ouders afwezig waren door on voorzichtigheid der kinderen brand ontstaan bij J. van Unen,^ in het schuurtje, van waar het vuur verder in aanraking kwam met het huisdat met den inboedel, na het krachtig optreden de brandweernog voor een groot gedeelte behouden bleef. Alles was verzekerd. Zondagnacht omstreeks 3 uren brandde in korten tijd de boerderijmet den pas ingehaalden oogstaf van J. V. te Duizel. Alleen het huis was zeer laag echter tegen brandschade verzekerd. Aan onvoor zichtigheid van spelende kinderen schrijft men de oorzaak van den brand toe. Zaterdagnacht brandde te Leur (N.Br.) het huis af van den bakker J. v. H. Men slaagde er in het vee te redden. Het huis was geassureerd. De vier runderen van den landbouwer Lippertz te Kunrad-Voerendaalwelke men gestolen waande en waaromtrent door de maróchaussée te Heerle een onderzoek inge steld was, zijn eindelijk terecht. Zij zijn te Simpelveld teruggevonden, en door den eige naar aldaar afgehaald. Zekere P. S., oud 39 jarente Dor drecht woonachtigbesteller in dienst der Nijmeesche stoombootreederij is door de politie aldaar aangehouden, als verdacht van door het namaken van handteekeningen in de bestelboekenzich schuldig te hebben ge maakt aan valschheid in geschrifte en ver duistering van gelddat hij als rembourse- ment, namens zijn patroon, aan een paar firma's moest afdragen. Te Middelharnis is een knaap van 5 jaar onder een met tarwe geladen wagen ge raakt met het gevolg, dat beide wielen hem over het lijf gingen. Het kind is aan de ge volgen overleden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2