BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. 't Lijkt alleronwaarschijnlijkst dat de twee keizers een dag of acht met elkander door brengen zonder een woord over politiek te spreken. Dit zegt de «Nord» in antwoord aan het Weener „Fremdenblatt" dat het belang dezer bijeenkomst wat te veel verkleind schijnt te hebben. De telegraaf meldt ons dat Wilhelm II die met Frans Jozef op jacht is, den lsten dag voor zijn persoon 8 herten gedood heeft. Dit getuigt natuurlijk van zijn jagerstalent maar dit is geen reden om de staatkunde geheel buiten te sluiten. De „Nord" wil nog steeds hopen dat de beide keizers van gedachten zullen wisselen over de Bulgaarsche quaestie. Men geloofde, zegt het, dat de ontmoeting te Ween en een aanvulsel van die te Peterhof, den weg zou banen voor een oplossing van het Bulgaar sche vraagstuk, aanneembaar voor al de be trokken partijen. Moet die hoop vaarwel gezegd worden? Keizer Wilhelm hecht zoo zeer aan den vrededat het niet is aan te nemen dat hij geen gebruik zou maken van de hem thans aangeboden gelegenheid om hem te vestigen op vaste en duurzame grond slagen door terzijdestelling van alles, wat hem kan bedreigen tengevolge van de in Bulgarije reeds zoolang geduurd hebbende crisis. Aan de Standard wordt uit Konstantinopel berichtdat de betrekkingen fusschen Enge land en Turkije eenigszins gespannen zijn gelijk blijkt uit het plan der Porte om eene algemeene patentwet in te voeren met bijna prohibitieve voorwaarden, waarvan Engeland ter elfder ure zijne toestemming afhankelijk maakt. De regeering van Turkije beweertdat Engelands handelwijze de ge- heele quaestie heropentnadat de houding der groote mogendheden recht gaf om op eene gunstige oplossing te hopen. De «Daily News» verneemt uit Konstan tinopel, dat de onderhandelingen over lega lisatie van den toestand in Bulgarije voort duren. De Russische regeering zag af van het zenden van commissarissen naar Sofia tot voorloopige bewindvoering. Rusland verlangt thans alleen het zenden van een Turkschen commissarisom de Sobranje te onbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven onder een ministerie met Stambouloff, Zankoff en KaravelofF. Oostenrijk moet bereid zijn in het heengaan van Ferdinand te berusten, in afwachting van den afloop dier verkiezingen. Men verwacht desbetreffende eene nota van de groote mogendheden aan Turkije. Is Boulanger nu al dan niet te Parijs Ziedaar de groote vraag, waarmede vele bla den der hoofdstad zich bezig houden. Hier zegt men ja hij is reeds voor eenige da gen te Parijs teruggekeerddaar is het neen. Dat er comedie is gespeeld, is zeker. Zooals bericht is, was zijne komst op Vrij dag stellig aangekondigd, en de hem toege- negene bladen hebben toen op het bepaalde uur vertegenwoordigers naar het station ge zonden, om hem in optima forma op te wachten maar wie er kwam, niet Boulanger. Sommige Boulangistische bladen, onder welke la France, beklagen zich bitter over deze fopperij. Of zou dit alles slechts geveinsd zijn, en moet men hier ook te hunnen op zichte aan comediespel denken Zooveel is zeker dat al dat geheimzinnige veel opzien wekt. Men spitst zich op nieuwe onthullingen over schandalen, nu de minister van justitie Ferrouillat, den ministerraad mededeelde, dat hij gevolg zal geven aan de klacht van Andrieux tegen den werkman-afgevaardigde Numa Gilly, in verband met beschuldigin gen, door dezen laatste tegen de budget- commissie geuit, als waren zij handlangers en deelgenooten van Wilson. In het Zuiden is de eerste sneeuw ge vallen. Uit Bourg-Madame aan de Spaansche grens, wordt geseind, dat het in de oostelijke Pyreneeën sedert 24 uren sneeuwt Te Pon- tarlier ligt de sneeuw tien centimeter hoog. MADRID 9 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in Murcia aardbe- vingsschokken waargenomen. Zij duurden 6 seconden en richtten slechts onbeduidende schade aan. Alle verdachten aan de moorden van Whi- techapel zijn weder vrijgelaten, daar zij hun onschuld wisten te bewijzen. Het publiek is zeer opgewonden, men spreekt er van bloed honden ter beschikking der politie te stellen, op moordenaars gedresseerd. Uit Schotland wordt een geweldige sneeuwstorm bericht, die veel schade aan het géw'as toebracht. De emir van Afghanistan bericht, dat zijne troepen eene overwinning op Ishak-Kan behaald hebben bij Jashkurgan, welke stad zij ingenomen hebben. Ishak-' Kan is op de vlucht. Kolonel Crookshank, bevelhebber van eene kolonneis bij de expeditie in de Zwarte Bergen zwaar gekwetst geworden. Eene andere kolonne heeft daarop de hoogte van den berg bezet. Daily News verneemt uit Calcutta, dat de politie te Bombay ontdekt heeft een ge heimen handel in wapenen en krijgsbehoef ten tusschen kooplieden te Bombay en de stammen aan de Afghaansche grenzen. Vier Afghanen werden deswege veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf. Aan de Times wordt uit Durban ge meld, dat de vice-president van de Trans vaal naar de grenzen vertrekt om Dinizoeloe in het Lydenburgsche te interneeren. In het graafschap Cork (Ierland), zijn Vrijdag negen moorden gepleegd op boeren, die verdacht waren in dienst der Engelsche politie te zijn. Men beschuldigt de Moon lighters van deze misdaden. Een der onfeilbaarste kenteekenen van eencn herlevenden handel in Engeland is het rijzen der vrachtprijzen en de terugkeerende bedrijvigheid op de voornaamste scheeps timmerwerven. Hier is de verbetering in derdaad merkwaardig te noemen, ja bijna verrassend. In de voornaamste middelpun ten schijnt het niet langer de quaestie te wezen om koopers te lokken, maar om hen van het lijf te houden zij worden erg las tig En zij komen van heinde en ver. Duit- schers, Franschen en Spanjaarden, lang af wezig, worden weder aan de Tyne, de Clyde en de Tees gezien, ja zelfs Amerikanen en Grieken komen er nieuwe vaartuigen bestel len. De scheepsbouwmeesters hebben han den en hoofden vol. Langzamerhand wor den zij kieskeuriger en willen zij alleen or ders uitvoeren tegen hunne eigen prijzen. In vele gevallen vragen zij nu 15 ten honderd meer dan in het begin dezes jaars. Geen wonder, als het waar is dat er aan de Clyde thans tweemaal harder gewerkt wordt, dan verleden jaar op ditzelfde tijdstip. De sta tistiek geeft gewis aan, dat er in de jongst verloopen negen maanden op deze eilanden even vele vaartuigen van stapel geloopen zijn als in dezelfde maanden van 1887, en meer dan in het geheele jaar 1886. Zooveel staat vastin de voornaamste havens des rijks zal er geen gebrek aan werk zijn ge durende de wintermaanden, en de loonen hebben geen kans op verlaging; Eerder an dersom, en dit is een aangenaam vooruit zicht. Maandagnamiddag is een man in Whi- techapel gevangen genomen, die na een wan- hopigen tegenstand voor den politierechter in Bethnal Green is gebracht, onder verden king van medeplichtigheid aan de vrouwen- moorden. De vorige week heeft te Berlijn een der gevaarlijkste internationale gauwdieven terecht gestaan. Hij is afkomstig uit Russisch Polen en heet Hirsch Isaac Ostrowsky, maar reisde onder den naam van graaf Ostrowsky, noem de zich hier en daar ook wel haron Sucha- noff en nam soms bij afwisseling nog an dere valsche namen aan. Zijne gauwdieverij bestond hierindat hij in de hotels des nachts in de kamers der reizigers wist te komen en hunne brieventasschen, portemon- naies, enz. weg te kapen. Op die nachtelijke tochten droeg hij een zwart hemd, zwart mutsje, zwarte kousen, en wist hij zoo stil en behendig te sluipen, dat, wanneer een rei ziger soms plotseling ontwaakte, hij toch maar meende te hebben gedroomd. Nadat de dief op die manier te LondenParijs Weenen, Rome, Milaan en andere steden jaren achtereen in de hotels die kunstgrepen ongehinderd had voortgezetwerd hij ten slotte in het hotel Kaiserhof te Berlijn op heeterdaad betrapt en gegrepen. Welke voor- deelige zaken hij als rondsluipende zwarte gedaante heeft gemaakt, bleek voldoende en vooral uit de geldverspilling aan zijn liefje, eene danseres. Hij is nu tot vijf jaar tucht huisstraf veroordeeld; Een boer te Lonozyn, nabij Löbau, in West-Pruisen, heeft dezer dagen op een zij ner akkers een aantal zilveren voorwerpen in den grond gevonden. Er waren armban den een gordelhaakverscheidene staven zilver en ongeveer duizend stuks Engelsche, Duitsche en Arabische munten van omstreeks het jaar 1000. Dit alles is opgenomen in het provinciaal museum te Dantzig. STUTTGART, 9 October. Een brug over den Neckar is ingezakt op het oogenblik, dat een munitiewagen er over ging. De voerman en 3 paarden verdronken. WEENEN, 9 October. De Donau is buiten zijn oevers getreden. Het Benedictijnen klooster te Beuron is door het water geheel omringd. Een onmetelijke meer bedekt de Tuttlingenvallei. Uit Rome wordt gemeld, dat de Duitsche gezant bij het Vaticaan, de heer von Schloe- zer, thans in een onderhoud met den paus voor goed het ceremonieel heeft geregeld, dat gevolgd zal worden bij het bezoek, het welk keizer Wilhelm aan Leo XIII zal bren gen. De keizer zal den llen dezer te Rome komen en den volgenden dag zich naar het Vaticaan begeven in een open rijtuig, getrok ken door vier paarden, die, gelijk ook het rijtuig, voor dat bijzondere doel uit Berlijn daarheen gezonden zijn. De keizer zal niet van het Duitsche gezantschap bij de Itali- aansche regeering, maar van dat der Duitsche ambassade bij het Vaticaan, en wel zonder escorte, naar den paus rijden. Leo XIII moet zeer tevreden zijn over den spoed, waarmede de keizer op het Va ticaan komt. Plij ziet daarin een bewijs van veel waardeering. Maar, zegt het bericht, de Romeinsche quaestie zal er geen stap verder door gebracht worden. Koning Humbert heeft een prachtige zilveren coupe besteld voor graaf Herbert von Bismarck. Het deksel zal georneerd wor den met vier beelden de kracht, de gema tigdheid, rechtvaardigheid en wijsheid. Het geheel rust op leeuwenkoppenterwijl de wapens van Italië en Duitschland op schil den zijn aangebracht. BELGRADO9 October. De staat van beleg is verklaard. Het gerucht wint veld, dat sedert gisteren de Bulgaarsche troepen de grenzen van Macedonië oversteken. De ongerustheid onder de bevolking neemt toe. Een nieuwe wet is afgekondigd tot verge makkelijking van den uitvoer van granen en meel uit de havens der Oostzee, Zwarte Zee en Zee van Azow, en wel door tolvrije toe lating van de noodige buitenlandsche zakken. Een andere wet vergunt de toelating, zon der telkens afzonderlijke keizerlijke beschik king, van vennootschappen, welke in Rus land slechts buitenlandsche fabrikaten ver- koopen, en van scheepvaartmaatschappijen, welke met Rusland in verkeer zijn. WAALWIJK, 10 Oct. 1888. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Bergen-op-Zoom mr. H. C. F. Rits thans kantonrechter te Waalwijk. De uitslag van den Maandag door de scherpschutters-vereeniging alhier gehouden schietwedstrijd is als volgt. le Serie. Ie prijs E. Papenhoven. 2e A. Hendriks. 3e A. Kemperman. 4e Gerard de Rooij, 5e Antoon Appels, 6e Jacobus v. d. Ven. 2e Serie. le prijs A. de Folter. 2e E. W. Kleijberg. 3e Corn, van de Wiel. 4e Adr. Brekelmans. 5e T. Timmermans. De Rozenprijs werd behaald door A. de Folter. De aflevering van Hooi voor de ver schillende persen had sedert de vorige no teering langzaam plaats en betrof voor een groot gedeelte partijen, die reeds vroeger op levering tegen 20 en f21 per 500 Kg. ge kocht waren. Nieuwe inkoopen werden er betrekkelijk weinig gedaan, wijl de verkoo- pers er niet gaarne toe overgaan minder prijs te maken dan 21. Schraal Hooi werd in de jongst verloopen dagen weder druk gezocht en van f 15 tot f 17 per 500 KG. gekocht. In stroo is de handel zeer stil. De tegen woordige prijs van het roggestroo bedraagt f 14 a 16 per 500 KG. De prijs der winter-aardappelen is in de Bovenlangstraat nog niet vastgesteldin 't klein worden ze nog verkocht tegen f 2,50 k 3,50 per HL. Hop zeer gedrukt. Noch voor het nieuwe gewasnoch voor jarig product wordt een bod gedaan. Uit Maastricht wordt geschreven Zooals bekend isbehoort de Limburgsche bevolking tot de eersten, die op bescherming van den landbouw aandringen. Diezelfde bevolking heeft thans gelegenheid om het verkeerde van haren eisch in te zien. Wat toch is het geval? De aardappeloogst is hier bijna geheel mislukt en niet half voldoende om in de behoefte te voorzien. Er worden nu groote hoeveelheden aadappelen uit Duitschland ingevoerd, zonder welke niet alleen gebrek aan dit product zoude zijn, maar ook de prijzen daarvan buitengewoon zouden stij gen. Waren thans de aardappelen met een inkomend recht belast, dan zouden enkele landbouwers wel hunne waar tegen hooge prijzen kunnen verkoopen, maar dan zou die verhooging in de eerste plaats den werkman drukken, voor wien de aardappel het voedsel bij uitnemendheid is. En wat van de aard appelen gezegd wordtgeldt ook voor de granen, die hier ook weinig beschot hebben opgeleverd. Het is ongetwijfeld een bewijs van den vooruitgang van onzen overzeeschen handel, dat de Nederlandsch-Amerik. Stoomvaartmaat schappij weldra een directe lijn voor passa giers en goederen naar Zuid-Amerika zal openen. Zij zal beginnen met een tweetal schepen, de «Zaandam» en de «Edam» in de vaart te brengenterwijl beurtelings om de maand Amsterdam en Rotterdam haven van insche ping zal zijn. Op 5 December vertrekt de Zaandam" van Amsterdam naar Montevideo Buenos- Ayres en zoo noodig tusschenliggende havens, op 5 Januari zal de „Edam" van Rotterdam naar dezelfde havens vertrekken. Op het station te Breda werd Maandag avond met een machine gerangeerd, toen de machinist bemerktedat iemand onder de locomotif was geraakt. Bij onderzoek bleek het iemand te zijn van ongeveer 20jarigen leeftijd. De ongelukkige werd onmiddellijk gedood. De gedenksteen welke door de ge meente Tilburg zal geplaatst worden in den voorgevel van het huis waarin prof. Donders werd geboren is thans gereed en zal eerst daags aangebracht worden. Het gedenktee- ken is uit één stuk aan de zijde gefrijnd en in het midden zwart geslepen, waarin met vergulde letters is gebeiteld op den 27en van bloeimaand DES JAARS O. H. MDCCCXVIII WERD Volgaarne willen wij den nieuwen jaar gang der Katholieke Illusstratie bij onze lezers aanbevelen. Dat verdient zij ooic ten volle, zooals de vorige jaargang weer in menig op zicht heeft getoond. Immers in een tijdschrift waar mannen die in de vaderlandsche letteren een klank vollen naam hebbenhunne pennevruchten leveren, heeft men vanzelf iets goeds, iets bui tengewoons te wachten. Bovendien, de bij dragen van hen, die zich niet uitsluitend in de letteren bewegen maar meer op het gebied van kennis en kunst in 't algemeen, waarborgen haar een verscheidenheid, die haar aanspraak doet maken op de belang stelling van elk beschaafd Nederlander. Daarenboven lokken de kostbare prijzen die aan de oplossing der rebussen verbonden zijn zeer zeker tot het nemen van een abon nement uiten zoo waren aan den eersten rebus niet minder dan twaalf prijzen verbonden. Dit weinige moge voldoende wezen menig een onder onze lezers tot het nemen van een abonnement op de Katholieke Illustratie aan te sporen, waartoe men van onze tus- schenkomst gebruik kan maken. De goudvelden van den Transvaal ne- men nog dagelijks in uitbreiding toe. Van Witwatersrand worden de riffen vervolgd naar het Oosten en Westen. In het district Heidelberg zijn een paar maanden geleden weder rijke riffen ontdekt zijn; algemeen houdt men het Marraisrif voor het rijkste tot nog toe ontdekte rif in de Witwaters-rand- Heijdelberg goudvelden. Volgens het jongste nummer van de Vrijstaatsche Express [is de Transvaal een Dorado en zal ver boven Californie en Australië ,'prijken in den rijk dom harer voortbrengselen. «Goud» zegt zij «is niet de eenige delfstof daar gevon den maar ook zilver ijzer lood pot lood enzoovoorts komen voor in groote „hoeveelheden. Het goud dat uit het Con- „glomeraatrif kan verkregen worden op zijn „matigst geschat, zal de ongelooflijke som „van f 7,927,910,000,000 bedragen dat is „genoeg om een spoorweg van zuiver goud „om den heelen heelen aardbol te maken". Te Uden is de boerderij van A. Klerx tijdens de afwezigheid der bewoners geheel afgebrand. Door de buren werden het vee en de huismeubelen gered. De geheele oogst werd echter eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. De inbrekers hebben Zondagavond te Rotterdam weder hun slag geslagen, ditmaal aan den Westzeedijk. De heer E., die aldaar in het pand No. 24 eenkoffiehuis heeft, vond Zondagavond om half twaalf bij zijn thuiskomst de kasten beroofd van al het geld en de sieraden, welke er zich in bevonden, bestaan de in gouden en juweelen ringen juweelen oorbellen, broches, gouden dameshorloge collier enz., met het bankpapier, een waarde vertegenwoordigende van circa f 5<J00. Als gewoonlijk des Zondags is het koffie huis namiddag 2 uur gesloten en des avonds begaf de heer E. zich met zijn echtgenoote naar den schouwburgzoodat zich des avonds niemand in huis bevond. Toen de schoonzuster van den heer E., die bij hem inwoont, om elf uur tehuiskwam, vond zij de deur een zijdeur in een poort niet ge sloten en boven komende zag zij dat de kas ten opengebroken waren. De inbrekers hebben blijkbaar op hun gemak gewerkt alle laden waren goed doorsnuffeld en alles wat van hun gading was hebben zij mede genomen. Een gouden dames-horloge dat op een penanttafeltje stondis zeker niet opgemerktdit althans is ongedeerd blijven staan. De toonbanklade in het koffiehuis hebben de inbrekers ongemoeid gelaten, zeker wetendedat de eigenaar de gewoonte heeft het geld steeds des avonds uit de toonbank lade te nemen. Hadden zij echter ook hier heen hunne schreden gericht, dan zouden zij gezien hebben dat de eigenaar ditmaal van zijn gewoonte afgeweken was en hadden zij nog f60,— gevonden. De politie doet onderzoek. aaa—EMP—BBMBwuiiHMii—qui bhü nwTMmwjiiM—wcotki i) n )f M r> y> tf FRANCISCUS CORNELlS DONDERS IN DEZE WONING GEBOREN.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2