ATIOMLE. Wisselzegels Huider berichten. Advertentién. £5. A. Witlox Zoon, PLAKZEGELS, Handelsberichten. GEZEGELD PAPIER, „ON SSOS3LAN" ANTOON TIELEN te WAALWIJK. Te Oostrum-Venraij heeft een felle brand gewoed in de woning van den land bouwer G. M. Het huis en een gedeelte van den inboedel wer.len vernield. Een varken en een kalf kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Sophie Tobben, eene Hollandsche dienst maagd, 24 jaar oud, die te Ixelles dient, heeft den eersten geldprijs f 48000 der Brus- selsche tentoonstelling gewonnen. Door eene onbekende oorzaak is te Arcen (Limburg) het huis van den landbou wer G. Rievers met den geheelen inboedel de stallen en schuren met al het vee en verderen inhoud geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Van de sleepschroefstoomboot Werken- dom 10, is in de Merwede te Woudrichem een 20jarige jongen gevallen en in de diepte verdwenen. Alle pogingen tot redding bleven vruchteloos. Zijn lijk, waarnaar ijverig ge- vischt is, is gevonden. Dis verongelukte was Gerrit Moes, uit Kralingen. Te Haarlem is Zondagmiddag een paard, bereden door den heer B. aldaar, aan den Zijlweg op hol geraakt en in wilde vaart terechtgekomen in het koffiehuis van J. P. Cliffords gelegen aan de Zijlstraat op den hoek van de Zijlvest. De heer B. is met zijn hoofd tegen den deurstijl geslagen, waardoor hij vrij belangrijk is verwond. Ook heeft Cliffords eene verwonding aan het hoofd ge- krégen en een bezoeker uit Bloemendaal eene kneuzing aan het been door een trap van het paard. In het koffiehuis zijn een aantal meubelen door het paard vernield. Door de justitie te Maastricht werden voor eenigen tijd huizoekingen gedaan in de woning van zekeren M., gewezen agent van politie aldaar, naar verschillende antiquiteiten van groote waarde, welke door mevrouw W. vermist werden en M. in bewaring had ge had. Er werd echter niets gevonden. c Thans evenwel is het der justitie gelukt de vermiste goederen op te sporen. Eenige porseleinen voorwerpen waren verkocht aan een koopman in oudheden te Roermond voor ongeveer 500 frank, en 5 prachtige groote Chineesche vazen aan een koopman in oud heden te Utrecht voor flöOC. Beiden ver klaren deze voorwerpen van M. te hebben gekocht, die beweert, dat zij zijn eigendom waren en dat hij ze van mevrouw W. ten geschenke had gekregen. Sedert eenige dagen worden aan het station te Zevenaar alle pakketten enz. be naderd welke varkensvleesch inhouden en uit Duitschland komen, op grond van de al- •daar heerschende varkensziekte. Al de colli's welke varkensvleesch inhouden, worden door de verificateurs der belasting aan het stadhuis gedeponeerdin afwachting dat verlof tot verdere verzending zal worden gegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft te Groningen eene ernstige verwon ding plaats gehad. Twee meisjes van minder goede reputatie maakten met twee mannen eene wandeling buiten de voormalige Apoort, waarbij deje- neverflesch niet was vergeten. Ter hoogte van de rolpalen aan het Hoendiep buiten de bebouwde kom der gemeente kreeg een der mannen mei zijne schoone een twist, die zoo hoog liep dat hij zijn mes greep en zijne gezellin eene lange en diepe snede over het voorhoofd toebracht. Het slachtoffer bloedde hevig en zakte weldra machteloos ineen, ter wijl de dader de vlucht nam. Het andere paar, inmiddels toegeschoten bracht kort daarna de gewonde op eene kar naar het politiebureau, waar de vrouw heel kundig werd behandeld terwijl de dader zijnde een getrouwd man en vader, weldra door de politie werd gearresteerd. (N. G. C.) Een jong persoon, goed gekleed, die zich te Roermond in de herberg van Ver stegen voor een Pruisisch officier uitgaf, verkócht aldaar aan zekeren Kusters uit Susteren een Sjarig rijpaard zonder gebreken voor de som van f77. De politie, die in tusschen lucht daarvan kreeg, nam den officier in verhoor, die bij zijn beweren bleef, maar intusschen de herkomst van het paard, dat op eene waarde van f300 geschat werd, niet kon aanwijzen. Ten slotte bekende hij het paard gestolen te hebben. Hij is dan ook in arrest genomen in afwachting dat zijne uitlevering zal worden aangevraagd. Omtrent Jan Streuk en diens 8 A 9jarig zoontje, dood op den weg gevonden in het laatst der vorige week onder Havelte, wordt aan de Asser Ct. medegedeelddat eerst het zoontje en daarna de vader is overleden, waarschijnlijk tengevolge van koude. Streuk had den vorigen dag een bezoek afgelegd bij zijn zuster en heeft bij haar met zijn zoontje gegeten. Zij hadden zich daar van geheel andere kleederen voorzien, wat in zeer langen tijd niet gebeurd was, zoodat de man, zooals men wel eens zegt, onder het ongedierte zat. Streuk wilde met zijn zoontje, dat niet goed in orde was, naar het armenhuis te Meppel. Onderweg moeten zij bij een land bouwer tweemaal hebben aangeklopt om on derkomen, wat hun niet gegeven werd. Zij ..schijnen daarop van vermoeienis en koude te zijn neergevallen. Iemand, die daar voorbij kwam, heeft het zoontje dood gevonden, de vader leefde nog. Ook toen nog moet hun onderkomen zijn geweigerd. De officier van justitie is, volgens den be richtgever der Asser Ct.met de feiten in kennis gesteld. Loon op Zand 8 Oct. Op den stal van Z. van der Velden, in de Moer alhier, is eene koe aan 't miltvuur gestorven. Na door den veearts te zijn afgekeurd is ze volgens de voorschriften der wet verbrand en in den grond gestopt. Eene kat, die van 't vleesch gesnoept had vond men een dag daarna dood. Kaatsheuvel, 8 Oct. Dat de kermisgroo- ten invloed uitoefent op de inlagen en te rugbetalingen der Rijkspostspaarbank kan blijken uit het volgende Gedurende de maand September werd op op ons kantoor en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingeleg f969,72 en terugbe taald f 1656,91. Als men nu weet, dat kermis alhier in September gehouden wordt, dan begrijpt men tevens waarin het verschijnsel zijnen oorsprong vindt, dat over deze maand f 687.19 meer werd terugbetaald dan ingelegd. Aan baldadigheden is hier geen ge brek. Nu weer zijn de vinkenvangers 'tmik- punt geweest van de lage streken eeniger kwaadwilligen. De eerw. heer K. en de heer S. vonden in de vorige week toen zij des morgens hunne respectieve vinkenhuisjes weer wilden betrekken deze zoodanig verontrei nigd met eene stof, die men niet noemt, dat zij vooraf «groote schoonmaak» moesten la ten houden alvorens zij aan hunne lieiheb - berij konden beginnen. 's Gravenmoer. Tegen Donderdag a. s. te 273 ure is door de rederijkerskamer „Oefent u zeiven" een concert georganiseerd, te geven door de Dongensche harmonie „Geduld over wint", die eenige goed gekozen stukken zal uivoeren. Middelerwijl zal te ure het gezel schap een prachtig vaandel ten geschenke aangeboden worden en de overreiking daar van op plechtige wijze plaats hebben. Te 7 ure zullen de werkende leden zeiven handelend optreden en met medewerking van eenige dames, die de kunst hoogschatten, het goed gekozen programma uitvoeren. Een genotvolle middag en avond zijn dus dengenen, die kunst en genoegen voorstaan, door de rederijkerskamer «Oefent u zeiven» bereid. Capcllc8 Oct. In de heden gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is aan den heer H. A. Aalfsop diens ver zoek eervol ontslag verleend als gemeente secretaris en ontvanger. In zijne plaats is benoemd de heer M. A. Verhoeven thans als zoodanig werkzaam te Vrijhoeven-Kappel. Niettegenstaande geene oproeping was ge daan voor genoemde betrekking had de heer Verhoeven zeven mededingers. Vrijhoeven Kappcl, 8 Oct. Men verneemt, dat de winterkleiaardappelen alhier op proef, naar qualiteit, voor 4.A 4,50 per HL. aangeboden worden. Velen willen echter eerst proeven uit de Boven-Langstraat laten komen, daar zij in de meening verkeeren dat de zandaardappelen het dit jaar in qualiteit van de kleisoorten zullen winnen en goedkooper te bekomen zullen zijn. Met den paardenhandel gaat het tot heden in deze streken slecht. De staltijd is weldra daar en de meeste handelspaarden zijn nog onverkocht. De hoop is nog op een paar markten gevestigd en kunnen zij daar niet aan den man gebracht wordendan kunnen de houders er op rekenendat er voor den aanstaanden winter nog pl.m. f100 voedergeld bijkomt. Met het inkoopen van stalvee is men hier en inde omliggende gemeenten druk be zig. Er wordt van ƒ90 tot f150 per stuk besteed. Tot heden bezocht men daartoe alleen de Rotterdamsche weekmarktthans gaan er ook verscheidene boeren naar de Zuidhollandsche dorpen tusschen de Merwede en de Lek. KaaawssrraMeasTR-z sa 1 )at is te St. Petersburg een zeer alledaag- sche uitdrukking, die „hij is verbannen" be- teekent, en die men in alle kringen, onder het mindere volk evengoed als bij den koop mansstand, de gestudeerdenden hoogen adel, en zelfs ten huize van regeerings-per sonen hoort. Iedereen kan verbannen wor den, wanneer hij het ongeluk heeft door po litiebladen als onbetrouwbaar" te worden gekenschetst. Zoodra het schrikkelijk woord „neblagonadoshny" over iemand is uitgespro ken, is zijn vonnis geveld en den volgenden dag luidt het „011 ssosslan", verbannen. Een gerechtelijk vonnis komt hierbij niet in 't spel, men wordt eenvoudig „langs admini stratieven weg verplaatst" zooals het in par lementaire taal luidt. Sedert de verovering van Siberie door den kozak Ermax Timofeewitsch, ten tijde van keizerin Katharina de Groote een verove ring, die niet veel moeite kostte, aangezien het land onbewoond was speelt de ver banning naar Siberie een groote rol in het Russische staatsleven. Hoe verschrikkelijk ook, werkt de verban ning in zooverre als negatief beschavings middel nuttig, als daardoor de ergste misda digers uit het land kunnen worden gezonden, een gelegenheid, die Rusland door alle andere Europeesche staten, die hun gevangenen duur moeten onderhouden, benijd wordt hoewel in dat opzicht ten onrechte, zooals uit het onderstaande blijkt. Intusschen had czaar Peter de Groote nog een geheel ander doel, dan zich de misdadi gers van den hals te schuiven, namelijk de kolonisatie en beschaving van Aziatisch Rusland. In de laatste honderd jaren neemt de bevolking in dat deel der wereld voort durend toe. Steden als Tobolsk, Jennisseisk, Tomsk, Nertschinsk en andere kunnen met recht tot de groote gerekend worden. Bin nenkort zal te Tomsk een hoogeschool worden opgericht, waartoe de geldmiddelen der regeering door een rijk Siberisch koop man zijn verstrekt. Reeds is de Transkas- pische spoorweg geopend, en is het plan gemaakt voor een grooten spoorwegdie Noord- en Zuid-Azie met elkaar vereenigen zal. Er is waarschijnlijk geen tweede rijk, dat aan zijn gevangenen zooveel heeft ten koste te leggen als Rusland. Fabelachtige sommen worden jaarlijks door de exportatie naar Siberie verslonden. De oorzaak daar van is, dat de reis der ballingen te voet geschiedt, daar, volgens de Russische wet, reeds de reis zelf als een straf geldt. Deze barbaarsche wijze van vervoeren wordt er „po etapu" genoemd. Op de Russische heerwegen ontmoet men telkens troepen gevangenen (partija are- stantow) die voortschrijden als schimmen in hun lange kielen van grauwe stof met een lap bont doek op den rug, ten teeken, dat zij naar Siberie verbannen zijn. Het nare rammelen der ketenen is reeds van verre hoorbaar. Voor en achteraan en op zijde loopen de soldaten nie de gevangenen naar hun plaats van bestemming moeten brengen. Zij zien er gewoonlijk weinig beter uit, dan de ballingen zeiven. Deze troepen bestaan dan ook uit de slechtst geoefende en onont wikkeldste manschappen van het leger, de zoogenaamde garnizoens bataljons. Zoo trek ken deze ongelukkigen uit alle deelen des rijks over de eentonige wegen, die op Moskou als middelpunt uitloopen. Bijna alle gevan genen, die naar Siberie verbannen worden, komen daar in de Zentrailnoja Peressylotsch noja Tjurma, d. i. de centrale ballinggevan genis, samen en van daar worden zij op be paalde tijden in groote partijen over den Oeral naar het ongastvrije Siberie gezonden. Dat zulk een verzending, die niet slechts maanden, maar gewoonlijk jaren duurt, veel geld kost, ligt voor de hand, want hoewel op voeding, kleeding en onderhoud van ver- bannenen en begeleiders zooveel mogelijk bezuinigd wordtberekenen de Russische leveranciers voor eiken dag een behoorlijke vergoeding, die op den langen duur hoog oploopt. Eenige jaren geleden is een vereenvoudi ging ingevoerd. Een groot deel van de ver- bannenen, die in Moskou samenkomen, wor den nl. niet meer verder landvyaarls in, over den Oeral gebracht, maar naar de zuidelijke havenstad Odessa, van waaruit zij in sche pen door het Suez-kanaal en Roode Zee, naar het schiereiland, Kamschatka of het eiland Sachalien aan Siberie's oostkust ver voerd worden. Daarvoor bezit men de groote stoombooten der z. g. vrijwillige vloot, die tijdens den jongsten Russisch—-Turkschen oorlog door vrijwillige bijdragen uit alle deelen des rijks gevormd werd. In de ge vangenis te Moskou worden de veroordeelden zoolang opgesloten tot dat langzamerhand een genoegzaam aantal voor een scheeps lading bijeen is gekomen, waarna zij naar. Odessa verzonden worden. Het lot der ver- bannenen is door dezen maatregel eenigs- zins verbeterd, maar de vervoerkosten zijn er niet minder op geworden, zoodat men nog steeds naar een zuiniger wijze blijft zoeken, waarop men de misdadigers kan kwijt raken. Hieromtrent is een geschil ontstaan tus schen de beide eerste mannen des rijks, den alvermogenden graaf Tolstoi,minister van binnenbndsche zaken, en den heer Wysch- negradski, minister van financien. De eerste wordt „de rechterhand," de tweede „het oor" van den czaar genoemd, en inderdaad heb ben zij groote macht. Van hen beiden hangt de verbanning af. Deze wordt door graaf Tolstoi geregeld, terwijl de minister van financien voor het noodige geld ie zorgen heeft. Laatstgenoemde heeft thans een an der plan bedacht, waardoor naar zijne mee ning vele kosten zullen worden uitgespaard. Hij stelt voor overal in Rusland, evenals in alle andere Europesche staten, gevangenis sen en tuchthuizen op te richten en de ver zending naar Siberie te doen ophouden. Graaf Tolstoi en vele andere staatslieden, die met hem het verbannen naar de Azia tische kolonie voorstaan, hebben zich tegen dit voorstel gekant. Het is duidelijk, dat deze vraag eigenlijk neerkomt op de quaestie van Rusland's be schavingswerk in Azie. Houdt men thans op Siberie te koloniseeren, dan is al het geen Rusland daarvoor nu reeds een eeuw lang gedaan heeft, vergeefsch en zou Siberie jaarlijks een groot atmtal krachtige en kun dige mannen missen moeten, die thans als politieke gevangenen over de grenzen komen. Dit is echter niet het bezwaar van graaf Tolstoi, want de beschaving der Russische kolonie is den minister geheel onverschillig. De reden is, dat graaf Tolstoi het niet raad zaam acht, dat politieke misdadigers langer dan noodig is binnen de grenzen blijven zelfs niet in gevangenissen. En onderscheid te maken tusschen politieke en andere mis dadigers, komt den minister niet wenschelijk voor. Op die wijze blijft de verbanning naar het noorden van Azie voortduren. GORINCHEM, 8 Oct. Men besteedde voorristarwe f 7,95 a 8.25 roode dito f7,80 A f8,15, witte dito f8,50 A f8.70 inl. rogge f6,a 6,15 buitenl. dito f5,30 a 5,50 gerst f4,95 a 5,15, haver f3,A 3,25 beste kook- erwten f 0,a 0,lijnzaad f a per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 442 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f160 A 240 Kalfvaarzen f120 a 170 Melkkoeien f 120 A 200 Ilokkeling ossen f A ll/s jarige ossen f Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 4 80 A 100 90 A 120 40 A 80 20 a 50 6 a 12 varkens van 18 a 19 c.voor dito A c. per half kilo, 288 biggen van 4 tot f 9 per stuk. Boter 55 A 65 cent per half kilo. Eieren f 1.40 a 1.50 per 26 stuks. ROrTERDAM, 8 Oct. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f8.50 A f8.75 Mindere en geringe f 7.75 8,25 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.A 6.dito mindere f 0.A 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f5.a 5,60; mindere f0,— a 0,beste Zomer f4,25 a 5.mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.A 3.25. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 0.A 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 12,50 a 13,75; Mindere f0,A 0. Witte boonen. De beste fA Kook erwtende beste partijtjes van 18.75 i 9.50 mindere van f0.a 0. Schokkers van f 0,A 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f a f Zoraerzaad f 0,tot f0. Xanariezaad f8.75 tot f9. Lijnzaad ruim aangevoerd; met eene goede vraag konden de prijzen zich goed staande houden, vooral voor de puike partijen; afwijkende soorten waren moeielijker te plaatsen. ROTTERDAM, 9 Oct. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 30, runde ren 2367, vette graskalv 456, nuchtere kalveren 7 schapen of lammeren 27, varkens biggen bokken of geiten 2. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 62 a ct. 2e kw. 58 a ct. 3e kw. 54fca ct. Kalverenle kw. 8773 a ct.2de kw. 80 A 75 ct.3de kw. a ct. Schapenle kw. 58 ct., 2e kw. 50 ct. Aardappelen. Spuische jammen f3,50 a 4,25, dito Flakkessche f3.a 3.50, magnum bonum fl,60 A 1.80, champions f3.— a 3,25, Zeeuwsche blauwe fl,50 a 2,jammen poters fl.70 a 1.90 alles per heet. Hamburgers f 4.a 4,25 Saksische' jammen f3,30 A 3.70, dito roode f3,A 3,10, alles per 70 kilo. Handel vlug. ROTTERDAM, 9 Octob. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Afloop der inschrijving op heden, verk, nos 265 273-275 290 295, 297, 299 301, 305, 308, 309-311 313, 315, 316, 322-326, 331-335, 338-343, 345. Restant opgehouden. Nog werden afgedaan Kav. 99 en 129, veiling 4 Octcber 11. Kav. 28, veiling 25 September 11. Levensverzekering-Maatschappij, Opgericht te Parijs in 1830. Waarborgfonds 268 millioen francs. Gerealiseerde verzekeringen sedert 1830. Aan kapitalen ruim een milliard 195 000.000. Aan renten uitbetaald frs. 235.000.000. Aan winsten uitgekeerd frs. 41 000.000. Verslagen brochuren en inlichtingen gra tis verkrijgbaar bij de Hoofdagenten, de H.H. te Waalwijk, Wissel- en Effectenkantoor en Agentschap der Zuid-Holj. Hypotheekbank. EN ANDER steeds verkrijgbaar bij

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3