fr Sp* )anje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Azië. Amerika. BINNENLAND. f Tentoonstelling te Parijs in 1889. besloten en bepaald dat het verrijzen zal op den hoek van de Rue de l'Ecole de Méde- cine en van den Boulevard Saint-Germain, niet ver van de woning waar Danton gehuis vest was. Een wedstrijd tusschen de Fransche beeldhouwers werd daarop uitgeschreven, en niet minder dan 66 kunstenaars hebben daar aan deelgenomen. Hunne modellen zijn thans in het raadhuis voor het publiek ter bezich tiging gesteld. De gemeenteraad heeft be sloten 60,000 fr. beschikbaar te stellen voor de kunstenaars, die met het werk belast zul len worden. Men begrijpt dat er onder de 66 mede dingers een groot verschil van opvatting is. Zoo heeft om slechts iets te noemen een hunner, de beeldhouwer Pierre Roche, Danton voorgesteld als in triomf gedragen door het volk, en een ander, Bouret, stelt hem voor de handen gebonden op den rug, den hals naakt, op het schavot staande om onthalsd te worden en tot het volk zeggende: „Gij zult mijn hoofd aan het volk toonen het ziet niet dikwijls een dergelijken kop." Figaro vraagt of deze beide modellen niet een goed pendant vormen Ik zou, ware ik gemeenteraad, de beide beelden tegen elkaar over plaatsen als de alpha en omega der revolutie. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met de quaestie der militaire hervormingen, en er is besloten de Cortes tegen 5 Decem ber bijeen te roepen en de urgentie voor die hervormingen te vragen. Daar op die wijze eene schikking getroffen is tusschen de mi nisters, is elke vrees voor eene ministerieele crisis verdwenen. De mijnwerkers in de graafschappen York shire hebben geweigerd naar de raadgevingen van den burgemeester van Sheffield te luis teren. Zij hebben zich hun vrijheid van han delen voorbehouden. Vo'gens de Justice zou lord Salisbury een nota aan het VaUcaan gezonden hebben, meldende dat het Engelsche kabinet niet ge neigd is weder een Britschen gezant bij het Vaticaan te benoemen. De Duitsche grzant moet bezwaren ge opperd hebben bij lord Salisbury, tegen het openbaarmaken van zekeren brief in een me disch tijdschrift over de ziekte van keizer Frederik, welke briet, naar men vermoedde, afkomstig zou zijn van een der leden van het Engelsche vorstelijke huis. Lord Salis bury heeft tegen dit vermoeden heftig ge protesteerd. De president van het bewakingscomité, dat zich in de beruchte wijk Whitechapel heeft gevormd, heeft een brief ontvangen met een stuk van het lijk eener vrouw. In den brief wordt gezegd, dat het mes, dat tot de operatie gebruikt is, nog met bloed bedekt gezonden kan worden. De Iersche boeren worden nu bij hon derden tegelijk tot eigenaars van den grond gemaakt, dien zij zooveel jaren in pacht heb ben gehad. De eigenaar verkoopt zijn land aan zijn pachters en ontvangt de betaling door de daartoe vanwege het parlement ge machtigde „landaankooprechtbank" aan welke ieder zijn schuld bij termijnen afdoet. Indien men dezen maatregel vroeger had aangewend, zou Ierland de Engelsche regee ring nu niet zooveel onrust veroorzaken. Het heeft er nu veel van of men den put gaat dempen als het kalf verdronken is. Duitschlands keizer is van ziju langen tocht door Duitschland, Oostenrijk en Italië, we der aan den huiselijken haard teruggekeerd, maar voor slechts weinig tijds want een groote jachtpartij, de inwijding van de nieuwe haven te Hamburg, (29 dezer) en de eerste steenlegging van het hooggerechtshof te Leip zig (31 dezer) rekenen op zijn tegenwoor digheid. Men verzekert, dat de keizer aan den Reichstag een krediet van 100 millioen mark zal aanvragen tot uitbreiding der vloot. Maandag is te Mainz de nieuwe huza- renkazerne een prooi der vlammen geworden. Te Bremen heeft Zondag de feestelijke overgave van het vrijhavengebied plaats ge had. De burgemeester hield eene rede, waarin hij zeide „Onze keizer handhaaft de macht des rijks, om het rijk vrede te verzekeren. God schenke hem kracht om door de macht des rijks de steun des vredes te blijven." Het Berliner Tageblatt meldt, dat de koning van Wurtemberg bij zijne aankomst te Nizza ontvangen is geworden met gefluit en met kreten van „Weg met Pruissen Het blad voegt daarbij de opmerking, dat de Franschen op den duur een zeer gevaarlijk spel drijven met de lankmoedigheid der Duitschers. Van de pauselijke nunciatuur te Mtin- chen is tot de katholieke bladen in Duitsch land het volgende wachtwoord gericht„de Romeinsche quaestie is door het bezoek] des keizers onveranderd geblevenvóórdat dit bezoek plaats greep, heeft de Duitsche re geering de verzekering gegeven dat daarmede niet bedoeld werd de thans bestaande ver houdingen te Rome te erkennen." In zake het Noord-Oostzee-kanaal wordt in de bladen medegedeeld dat het overne men van de vereischte stukken grond zoo vlug 'gaat, dat men nog in het loopende be- grootingsiaar 1888/89 daarmede gereed hoopt te kunnen zijn. Ten gevolge van nadere overwegingen heeft men besloten in den loop van het kanaal een paar wijzigingen te brengen, zoodat het o. a. niet, gelijk vroeger het plan was, bij Bastenberg, maar bij Schulp in den Eider zal uitkomen. Het aankoopen van den grond heeft voor verreweg de meeste gevallen onderhands plaats gehad. Aange kocht zijn thans 2424 hectaren, voor eene som van 5,200,000 mark, terwij, nog iets meer dan 800 hectaren verworven moeten worden. Voor meer dan de helft van het kanaal zijn de werken, in tien afdeelingen, uitbesteed aan de ondernemers, en de uit besteding van het overige zal eerstdaags ge schieden. Bij twee dier afdeelingen is met den arbeid reeds een aanvang gemaakt. De politie te Dresden heeft een 20tal jon gelieden gearresteerd, die eenige duizenden exemplaren eener brochure hebben verspreid, waarin het Saksische volk wordt opgehitst het juk, dat hen verdrukt, af te schudden. Het neerleggen op bevel des keizers van een prachtigen lauwerkrans op het grafmo nument ter eere van de soldaten, die bij bet bestormen van de bres in de Porta Pia zijn gevallen (in 1870, toen koning Victor Ema nuel van Rome als hoofdstad van Italië be zit nam), verwekt in de pauselijke kringen de grootste ontsteltenis. Dit is evenzeer 't geval met de woorden door Wilhelm tot Humbert gerichtbij zijn vertrek uit Rome „Ik kom nog eens terug naar het onver vreemdbare (intangibile) Rome." Een plan dat door keizer Frederik reeds was opgevatnamelijk om te Rome een instituut, in het leven te roepen speciaal voor Duitsche studenten, is nu door keizer Wilhelm opgenomen en zal waarschijn lijk spoedig ten uitvoer worden gebracht. Uit Rome verneemt de «Daily News» dat er op den spoorweg van Napels naar Brindisitusschen Salandra en Grassani, eene 50 meter breede aardstorting heeft plaats gehad juist toen de nachtsneltrein van Napels passeerde. Deze werd bedolven; 90 passagiers werden gedood en 50 gewond. De overheid zond troependie echter nog niet er in ge slaagd warende bedolvenen allen op te graven. Prins Hendrik van Pruisen is te Weenen aangekomen om den keizer persoonlijk be richt te brengen over de ontvangst in Italië en wel voornamelijk bij den paus. De keizer en de kroonprins waren weder in groot Prui sisch uniform aan het station omgeven van militaire en burgerlijke autoriteiten. Het „Fremdenblatt" zegtVolgens onze ten volle vertrouwbare berichten worden in de westelijke grens-gouvernementen van Rusland juist in den laatsten tijd toebereid selen gemaakt voor eene spoedige verplaat sing van eene zeer aanzienlijke troepen macht naar den kant van Oostenrijks Duitsche grenzen. De „Daily News" verneemt uit Petersburg dat er krachtige pogingen te Konstantinopel worden aangewend om eene Russisch-Turksche alliantie tot stand te brengen. Omtrent de typhoondie in de vorige maand Japan, vooral de omstreken van Hiogo en Osaka heeft geteisterd, wordt thans nader gemelddat volgens voorloopige officieele opgaven 267 personen gedood en 227 ge kwetst zijn, meestal door het instorten van huizen. Men heeft Opgaaf van 6288 huizen, die geheel vernield, van 3378, die zwaar be schadigd zijn. Niet minder dan 856 schepen op de kust werden van de ankers geslagen en ongeveer 500 vergingen, De katoen- en rijstoogsten moeten in 'tgeheele land veel hebben geleden. Een formeele burgeroorlog is uitgebroken tusschen de bewoners van het noordelijk en hel zuidelijk deel. De noordelijke met de inwoners van Port de Paix aan het hoofd zijn opgetrokken naar Port-au-Prince, naar zij zeg gen om den moord van generaal Telemaque te wreken. De zuidelijken leggen verdedi gingswerken aan. Volgens dépêches uit Manitoba is er eene ernstige crisis aldaar ontstaan, naar aan leiding van een conflict tuschen de Canadian Pacific en de Redri ver valley spoorweg-maat schappijen. De eerstgenoemde schijnt be sloten de kruising harer [spoorweglijn door de laatstgenoemde gewelddadig te verhinderen De Canadian Pacific heeft daartoe een trein geplaatst nabij het kruisingspunt, welke zou moeten weggeruimd wordenalvorens de Redrivervalley Mij. den aanleg der lijn kan voortzetten. Voor een lang beleg uitgeruste beambten verdedigen den trein, terwijl de arbeiders van de Redrivervalley Mij. het kruisingspunt naderen, waar eene botsing on vermijdelijk schijnt. Het bestuur van Mani toba neemt krachtige maatregelen om de rechten der Redrivervalley Mij. te verdedigen; de militie is opgeroepen en het opgewonden volk van Manitoba steunt de regeering. De Daily News verneemt uit Guyaquil dat de regeering van Ecuador de benoeming van Caamanos als gezant voor Europa heeft in getrokken. De staatspresident heeft partij gekozen voor de kerkelijken, hetgeen in ette lijke provinciën tot gewapende opstanden der liberalen heeft geleid. De mislukte cacao- oogst vermindert de ontvangsten der schat kist, en het geldgebrek dwingt de regeering woekerleeningen aan te gaan bij de plaatse lijke banken. WAALWIJK, 24 Oct. 1888. Verleden Maandag is een nieuwe wa- gendienst geopend tusschen Waalwijk en 's Bosch en vice versa, door den heer D. Duijser. De prijzen zijn lager, dan die van Van Gend Loos en spoortrein samen. Te Waalwijk is het kantoor bij den heer V. J. Gerris, te 's Bosch bij de wed. van Eethen. De wagen vertrekt uit Waalwijk 's ochtends 61/2 uuren komt om 8y3 te 's Bosch aan van waar hij nam. 31/2 uur terugkeert. Verleden Maandag is het 50jarig jubilé van den den heer Tabbers, als lid van het gild St. Chrispijn, alhier, door dat gezelschap op feestelijke wijze gevierd. In de gemeente was ter eere van den jubilaris van verschil lende huizen de vlag uitgestoken. Aanstaanden Zondag zal de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be zooien haar eerste winterconcert geven. Zij opent de reeks harer uitvoeringen met de Kroningscantate van dr. W. A. Smits. Wij vertrouwen, dat alleen de vermelding hiervan voldoende zal zijn, om de liefhebbers van schoone muziek in grooten getale te doen opkomen. De commissie van rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer F. Domela Nieu- wenhuis (gedwongen winkelnering) heeft reeds haar eindverslag uitgebracht. Zij verklaart daarin, «na kennis te hebben genomen van de memorie van antwoord", door «de gewis selde schrifturen de openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid» te achten. Het groot aantal wijzigingen die in het ontwerp zijn gebracht en de fouten die er in zijn gelaten ot ingebracht, schenen wel een tweede afdeelingsonderzoek noodig te maken. De commissie van rapporteurs is van een ander oordeel. De toon, door den voorsteller in zijn antwoord aangeslagenkan op dat oordeel van invloed zijn geweestmaar ver moedelijk acht de commissie het zoo ge brekkig gebleven voorstel onbruikbaar als grondslag voor een goede regeling en dus alle moeite daaraan verder besteed, als ver loren. „Genoegzaam voorbereid voor de openbare beraadslaging" beteekent dus„rijp voor verwerping". In verschillende groote en kleine plaat sen van ons land worden aanstalten gemaakt om den 75en gedenkdag van „N eerland.s onafhankelijkheid" (17 November) feestelijk te vieren. Men leest aan het hoofd van de Staats courant: Naar aanleiding van loopendedikwijls onjuiste berichten omtrent den gezondheids toestand van Z. M. den koning, zullen, naar omstandigheden van tijd tot tijd berichten dienaangaande in de Staatscourant worden gegeven. Volgens verklaring van hoogstdeszelfs ge- neesheeren is zijne majesteit thans hersteld van de catarrhale ziekte, waardoor zijne ma jesteit in Augustus jl. werd aangetast, zonder dat deze nadeelige gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal, waaraan zijne majesteit lijdende is. Zijne majesteit neemt thans in lichaams- en werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilijk heid van beweging vorderen zeer groote voor zichtigheid met betrekking tot het genieten van de buitenlucht. Door Ged. staten van N.-Br. is aanbe steed het onderhoud der provinciale wegen in dit gewest, van 1 Januari 1889 tot uit0. December 1891 in 31 perceelen. Minste inschrijvers waren per jaar voor perceel 8. M. Vissers te Drunen 5300. 18. „5546. 19. 5400. 22. A. de Kort, te Baardwijk „9154. Postbladendie door welke oorzaak ook voor het gebruik ongeschikt zijn gewor den, mits zij niet reeds vroeger gediend heb ben kunnen tegen bijbetaling van de for- mulierkosten ad y3 cent tegen nieuwe worden ingeruild; Het is niet overbodig hierbij te herinneren, dat deze bepaling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden brief kaarten en gezegelde omslagen. Visitekaartjes naar Belgie waarop de in ons land toegestane bijvoegingen p. f. p. c., p. r., enz. voorkomenworden aldaar steeds met port belast of wel aan de afzen ders teruggezonden met de aanmerking «be vat schrift». Het is dus raadzaam die bij voegingen weg te laten. In verband met het op 1 Augustus in wer king getreden verminderde port voor druk werken van en naar Belgie, kunnen drukwer ken (dus ook visitekaartjes), tot een gewicht van hoogstens 15 gram verzonden worden a 1 centmits die stukken open in den vorm van kaartenof wel onder een strook of kruisband ter post bezorgd worden. In eene open enveloppe verzonden blijven ze onderworpen aan het port van 2>/2 cent per 50 gram. Het veranderen van 40,000 achterlaad- en repetitiegeweren voor het leger is aan de firma Ed. de Beaumond et Soleil, wapenfa brikanten te Maastricht, opgedragen onder voorwaarde dat de geheele aanneming moet worden afgeleverd in den tijd van zeventien maanden, en wel 20,000 het eerste jaar, en 4000 stuks per maand van het daaropvolgend jaar. De heer P. Bank Jr., te Breda, heeft met de coöperatieve vereeniging voor zee- en landmacht, te 's Hageeene overeenkomst aangegaan voor het leveren van rijlaarzen en andere schoensoorten voor de leden dier ver: eeniging, ten getale van 800. Te Boxtel is in eene vergadering van de Nederlandsche protectionistische Land- bouwvereeniging een provinciaal bestuur ge kozen, n. 1. de heeren F. P. de Poorter te Mill, voorzitterH. G. van Leeuwen te Boxtelonder-voorzitter Hub. Stokkermans, te Tilburg, secretaris; benevens nog vijf be stuursleden. Er werd besloten 12 districts- afdeelingen op te richten. De volgendedoor den minister van financiën genomen administratieve beslissing wordt gemleld Op een wisselonderworpen aan 10 cent zegelrechtwaren door den trekker twee plakzegels gehecht van 5 centop elk waar van hij zijne geheele naamteekening alsmede den datum stelde. Bij de aanbieding der registratie van de akte van protest vorderde de ontvanger 10 cent zegelrechtdaar hij den wissel als ongezegeld beschonwde4 boeten van 25 guldenverbeurd door den trekkerden acceptantden endossant en den houder, die protest deed maken, zonder vooraf het zegelrecht te voldoen. Op het rekest om teruggaaf dier boete is den 9en Februari 1888 door den minis ter de volgende afwijzende beschikking ge nomen. Gelezen hebbende een rekest van L. J. B. v. d. H., notaris te S., namens de be langhebbenden om kwijtschelding en terug gaaf van 4 boeten van 25 door hen verbeurd ingevolge art. 5 der wet van 11 Juli 1882 (Staatsblad no. 93) wegens even zoovele overtredingen van dat artikelter zake dat voor een wisselgroot f 185,79den 5en December jl. getrokken door G. L. L. te V. op I. I. te S., betaalbaar op 6 Januari d. a. v., geëndosseerd door H. G. Co. en ten verzoeke van R. B. en v. d. M. geprotes teerd zijn gebezigd twee plakzegels van 5 centop elk waarvan, behalve de dagtee- kening, de geheele handteekening van den trekker is gesteld overwegende, dat de voormelde wissel was voltooid toen de trekker op een der beide plakzegels zijne onderteekening stelde en datin verband met art. 1 van het kon. besluit van 18 Dec. 1882. (Staatsblad No 218) slechts van een der beide plakzegels kan gezegd wordendat het overeenkomstig de voorschriften is gebruikt; overwegendedat de boeten dus terecht zijn gevorderd doch dat ten onrechte 10 ct. in plaats van 5 zegelrecht gevorderd werd j heeft goedgevonden enz. De voorzitter der Nederl. commissie voor de Parijsche tentoonstelling, mr. W. van der Vlietvertrok Vrijdag naar Parijsom al daar met den heer Berger, directeur-generaal der tentoonstelling, en de heeren de Keyser en Carlier, commissarissen-generaal voor En geland en Belgie, eene samenkomst te heb ben waarin de gemeenschappelijke belangen der op de tentoonstelling aan elkander gren zende drie landen zullen worden besproken. Wij vernemen verderdat het getal toege zegde inzendingen uit Nederland in de laat ste weken aanmerkelijk is toegenomen. Zoo belooft de Hollandsche tuinbouw o. a. flink vertegenwoordigd te worden door verschei dene zeer belangrijke collectiën. In het park van het Trocadero zal eene uitgebreide ver zameling tulpen hare plaats vindende heer Berger heeft er zeer op aangedrongendat de alom zoo gunstig bekende Hollandsche tulpen bij de opening in vollen bloei zouden prijkende bollen worden dan ook thans reeds in de aarde gelegd. Ook de Nederlandsche landbouw blijft niet achterwegede voor die afdeeling bestemde oppervlakte van 200 m. is reeds geheel be sproken. Het Ned. rundvee-stamboek zal bovendien op de tentoonstelling van levend vee met eenige der beste exemplaren van het Hollandsche ras mededingen. Ook de schilders beeldhouwers en archi tecten maken zich tot den kunststrijd gereed,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2