IEMAND, Wolberichten. Laatste Berichten. Advertentiën. ooBinuB yah mm BiiiiA Biieraiim IJEÏvlAJtTID, bekwame stiksters. IDIÉ3TPOT Handelsberichten. schoenen en laarzen. Matige condities. In eene der Hollandsche steden kunnen direct tegen HOOG LOON geplaatst wordeneenige Onnoodig zich aan te melden zonder voldoende getuigschriften van bekwaamheid en goed gedrag. in het bezit van eenig fortuin wenscht in een flinke stad een te hebben van fijn en gewoon schoenwerk. terwijl ook het onderwijs en de vrije kunsten (arts libéraux) hunne plaatsen tusschen de andere staten van Europa met eere zullen innemen. Te Rotterdam is Zondag pastoor J. W. Brouwersuit Bovenkerk als spreker opge treden voor eene vergadering van ongeveer 1000 katholieken uit Rotterdam en uit den omtrek. In eene herhaaldelijk toegejuichte rede werd door hem voor de rechten van den paus gepleit, waarna telegram-protest aan kardinaal Rampolla werd gezonden en aan genomen zijn de volgende 5 resolution. „De Nederlandsche katholieken, vergaderd te Rotterdam verklaren bij deze ten aanhoore van God en Vaderland „lo. dat zij het nieuwe politiek beginsel van „natuurlijk recht op natuurlijke grenzen" even revolutionair en goddeloos achten in zijne toepassing op de Kerkelijke Staten als het onrechtvaardig revolutionair en godde loos zou zijn in eene gelijke toepassing op het koninkrijk der Nederlandenen dat zij als ware anti-revolutionairen dit revolutionair beginsel veroordeelen, verafschuwen en altijd zullen bestrijden „2o. dat zij de zaak van den paus, overeen komstig de verklaringen van H.H. D.D. HH. de bisschoppen van Nederland en die van de overige katholieke wereld beschouwen als het eerste, als het hoogste, als het alge meen belang van alle katholieken, vooral vati alle katholieke kiezers en alle katholieke gekozenen „3o. dat zij evenals de Duitsche katholie ken, vergaderd te Freyburg, en zelfs in hunne eigen bewoordingen protesteeren tegen de berooving van den paus „4o. dat zij evenals de Duitsche katholieken proclameeren de noodzakelijkheid van eene wereldlijke souvereiniteit en van een territo riaal bezit voor den paus; „5o. dat zij volgens plicht in den paus de macht erkennen om beslissende uitspraak te doen betrekkelijk dat territoriaal bezit, maar dat zij vooralsnog zich ook ten plicht rekenen, om, steunend op Gods gebod, alle geoorloofde middelen te laten gelden om de geheele teruggave der ontnomene Kerkelijke Staten uit de handen der revolutie op te vorderen." Met daverende toejuiching schonk de ver gadering hare onverdeelde goedkeuring aan deze motie. Met de spreuk Vindicamus hereditatem patrum nostrorum, verdedigen wij het erfdeel onzer vaderenbesloot de heer Brouwers zijne rede „God beware Leo XIII en Willem III! De R. K. kerk en toren te Hulsel bij Reuzel zijn totaal afgebrand. Oorzaak onbe kend. Uit Dongen wordt gemeld Alhier is eene poging tot brandstichting ontdekt. In de Kruideniersstraat zag om streeks 121/2 uur een voorbijganger een be gin van brand aan het rieten dak der wo ning van F. K., en in de nabijheid werden lucifers gevonden. Het gelukte de bewoners, waaronder twee oude lieden, spoedig te doen opstaan en het vuur te blusschen. Uit Groesbeek wordt gemeld Zondagavond tegen 7 ure ontstond er brand ten huize van Kersten, op den Driest. De brandspuit kon bijna geen dienst doen, daar er in die buurt weinig water te vinden is zoodat het huis geheel is atgebrand. Alles was verzekerd. Te Drimmelen werd Vrijdagavond door de veldwachters aangehouden een voerman uit Made, die 50 liter gedistilleer fraudu leus vervoerde. Paard en kar werden in be slag genomen, alsmede de 40 liter brande wijn en de 10 liter cognac. De politie te Groningen heeft wederom de hand gelegd op een zeer dubbelzinnig persooneen nog jeugdigen Duitscher, die echter in verschillende minder goede prak tijken een virtuoos scheen te zijn. Hij had zijn intrek genomen in een der eerste hotels en maakte %ldaar goeden sier. Althans alles wat de tijd van den dag medebracht, liet hij zich voordienen, en had als welopgevoed jongmensch daarop eenige aanspraak, want volgens zijn zeggen kwam hij van een groot Duitsch muziek-conservatorium en zou weldra zijn naam als musicus in Nederland maken. Eensklaps was echter onze artist verdwenen. Hij had daarbij, helaasvergeten zijne re kening te vereffenen. Nu kwam het de politie verder ter oore, dat er zich een Duitsch jongmensch onder allerlei voorgevens bij verschillende ingeze tenen had vervoegd om onderstand, en een en ander met elkaar in verband gebracht deed haar tot zijne opsporing besluiten. Alweder natuurlijk met een gunstig gevolg, want gisteren avond werd de avonturier in een zeer geringe slaapstede aangehouden. Wat zijn logies betreft was hij dus zeer spoedig gedaald, want van De Doelen was hij naar een der kleinste slaapsteden ver huisd. Naar wij vernemen moet het jongmensch uit Duitschland gevlucht zijn en nog een ap peltje met de Dresdener justitie hebben te schillen, zoodat het niet valt te betw:jfelen of onze politie heeft alweder een goede vangst gedaan. (N. G. C.) Vrijdag na afloop eener manoeuvre, had in een der kazernes te Maastricht het vol gende voorval plaatsEen soldaat, op de chambrée komende, legde zijn geweer op een zijner kameraden aan, hem dreigende te zullen doodschieten. Het geweer bleek ge laden te zijn met een losse patroon, zoodat bij het aftrekken laatstbedoelde persoon op korten afstand de lading in het gezicht kreeg en vreeselijk verminkt naar het hospitaal moest vervoerd worden. Men hoopt op het behoud zijner oogen. De dader zit in arrest; uit het ingestelde onderzoek zal moeten blij ken of hier aan een ongeluk dan wel aan voorbedachten rade moet gedacht worden. Nabij Maastricht is in een zandkuil het lijk gevonden van een 70jarigen metse laar, die sedert Zondagavond vermist werd en door de duisternis in den kuil gevallen en gestikt schijnt te zijn. Den 16n' October jl. zijn te 's Graven- hage 1600 aan munt- en bankpapier en goudgeld ontvreemd ten nadeele van den tapper W. Van dezen diefstal wordt een vrouw (goede kennis) verdacht; die sedert de gemeente verlaten heeft in de richting naar Rotterdam, genaamd Carolina Eshuis, 33 jaar, die ver gezeld was van haar 12jarige dochter, ge kleed met bruinen mantel en bonten muts. Zij is verder in gezelschap van Hendrik Ba- vius. De commissaris van politie der le afdee- ling in den Haag verzoekt aanhouding en opzending van genoemde vrouw en ook van Bavius, zoo daartoe termen blijken te zijn, inbeslagneming van het geld en bericht. Nog 5 lijken gevonden. Bij het onderzoeken van de »Secunda 43» van Maassluis zijn in de kooien nog vijf lij ken gevonden, waarvan een met gebroken beenen. Er zijn nu met elkaar 7 lijken aan wal. Vermoedelijk is het scheepje omgeslagen, toen een deel der manschap de wacht te kooi had en rustig sliep. Een der zoons van den reeder heeft zich naar Tessel begevenvergezeld van twee familieleden van den schipper der „Secunda," om die lijken te schouwen. Te Neerbosch bij Nijmegen is door de justitie in hechtenis genomen en gevan kelijk naar Arnhem overgebracht de 15jarige zoon van den landbouwer P. Hermsen, op het landgoed «Duckenburg,» als verdacht in de vorige martncl in de boerderij en woning zijns vaders moedwillig den brand te heb ben'gesticht, waardoor beiden geheel in de asch werden gelegd, al het aanwezige koren verloren ging en eenige stuks vee in de vlammen omkwamen, zonder dat men toen de oorzaak kon gissen. Een boekhouder van een cargadoor uit Delftzijl had zich Zaterdagavond uit die plaats verwijderd, medenemende een aan zienlijk bedrag in bankpapier, aan zijn pa troon toebehoorende. Die patroon, natuurlijk alles behalve op zijn gemak, seinde Zondag ochtend zoo vroeg mogelijk om aanhouding naSr Groningen en vertrok zelf met den eersten trein derwaarts. Een nauwkeurig signalement werd nu aan de polkie aldaar opgegeven en deze stelde een onderzoek in, met het gelukkig gevolg dat de ontrouwe bediende reeds des ochtends omstreeks 81/2 uur in eene tapperij werd ge arresteerd en vervolgens naar het politiebu reau overgebracht. Het bleek nu, dat hij nog omstreeks 2500 aan verschillende muntspeciën, zijnde bijna het geheele vermiste bedrag, in zijn bezit had. De vluchteling moet van plan zijn geweest, met den eerstvolgenden trein de plaat te poetsen, waarvoor hij reeds eenige reisbe- noodigdheden had aangeschaft Om de po litie omtrent zijn spoor te misleiden, was hij van Delftzijl naar Appingedam gewandeld en had aan laatstgenoemd station plaats in den trein naar Groningen genomen. (N. G. C.) Te Hoogeloon zijn 4 kleine boerde rijen door brand vernield. Slechts een van de vier panden was tegen brandschade ver zekerd. De brand ontstond in een der niet verzekerde hoeven. Persoonlijk ongelukken werden niet veroorzaakt. Alleen kwam eenig klein vee in de vlammen om. Terwijl een slepersknecht aan de Wes terkade te Rotterdam, bezig was met het la den van ledige kisten op zijn wagen, geraakte hij, door het kantelen van eene der kisten, beklemd tusschen wagen en paard. Ernstig aan hoofd en voeten verwond, is hij onder politietoezicht naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmiddag had een conducteur van de Rotterdamsche Tram-omnibus-maat schappij, in de Hoogstraat, de onvoorzichtig heid aan den voorkant van den wagen af te springen, tengevolge waarvan hij struikelde en de wielen over een zijner beenen heen gingen. Hij werd in een café aldaar opge nomen en daarna naar het ziekenhuis over gebracht. Zondag middag vermaakten een 6 tal fabrieksmeisjes en een jongen zich met het varen in een bootje in het water aan 's Gra- venweg te Kralingen. Door het schommelen kantelde het bootje om en allen geraakten in het water. Eenige werklieden snelden toe en brachten allen behouden op het droge, wat met zeer veel moeite gepaard ging, daar er waren die onder het bootje waren geraakt. Maandag avond te 7 uren is te Assen brand ontstaan in de blooterij van Hennig aan het Noord-Willemskanaal. In korten tijd is het gebouw, waarin ook de woning van den eigenaar, geheel afgebrand. Eene partij hui den en varkenshaar is mede verloren gegaan. Alles was verzekerd. Als oorzaak van den brand wordt het springen van eene petroleum lamp genoemd. H. de H., te Giessen-Nieuwkerk zou met zijn rijwiel in den donker huiswaars kee- ren toen door eene of andere oorzaak zijn rijwiel kantelde en de berijder in eene diepe sloot terechtkwam zoodanig dat hij met het hoofd in de modder bleef steken. W. S., die juist met eene lantaarn buiten kwam merkte den drenkeling op en mocht het genoegen smaken, den jongeling, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, te red den. Een paar nog al ernstige verwondin gen heeft de jongeling bij dit ongeval beko men. Men schrijft uit Terschelling aan het „Handelsblad Het is bekenddat de gebr. Visser te Westernieland in Groningen zich een groot gedeelte van het jaar onledig houden met het vangen en dooden van zeehouden om van het spek traan te koken. Die visschers werpen al het vleesch en been der gedoode dieren weg. Het is echter heel best moge lijk dat zulk vleesch, waarvan zij van 600 tot 1000 kg. per week naar gissing wegwer pen, een uitstekend voedsel is voor bewoners onzer dierentuinen. Is dit zoo, dan wenschen zij de aandacht van belanghebbenden hierop te vestigen. Zondagavond sprong nabij de Harts- velderbrug een boerenknecht van de in gang zijnde Gooische stoomtramofschoon zijn medereizigers hem voor de mogelijke gevol gen dier onvoorzichtigheid bijtijds gewaar schuwd hadden. Hij viel geraakte onder de tram en werd stervend opgenomen. Looiiopzand. 22 Oct. Het stelen van kip pen heeft zich hier verleden week herhaald en wel op twee plaatsen, bij A. B. en V. d. V. Wijl men er nu evenwel één in 't veld gevonden heeft, wordt verondersteld, dat een vos de dief is. 't Is te hopen dat men Reintje spoedig onder schot krijgt, want reeds op een 4tal plaatsen is nu binnen eenige weken het kippenhok geledigd. Csipellc, 22 Oct. De heer A. P. Smits, al hier, die onlangs zijn diploma als rijksveearts verkreegis thans benoemd tot veearts te Varseveld en heeft die benoeming aange nomen. Ds. J. M. C. H. Mond nam gisteren voor eene buitengewone schare volks afscheid van deze gemeente, waarin hij acht jaar gearbeid had. Den 4 Nov. a. s. zak hij in zijne nieuwe gemeente Dinteloorcl bevestigd worden. j/>Jh'zooieii, 23 October. Gisteren werd alhier feestelijk het vijftigjarig bestaan gevierd van het gilde St. Chrispijn, in het Hof van Hol land, bij de wed. van Son. De zaal was netjes versierd en aan den wand prijkte het met groen en bloemen omkranste portret van wij len den heer Jan Baptist de Bakker, oprichter en hoofdman van genoemd gezelschap. Des namiddags wachtte den leden en genoodig- den een prettige avond de heer van Ree, de bekende komiekzanger, uit Waalwijk, ge steund door den verdienstelijken pianist, den heer Schrijner uit Baardwijk, bracht de aan wezigen in de vroolijkste stemming. Het feest liep in de beste orde en tot aller genoegen af. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 64 a ct. 2e kw. 60 a ct. 3e kw. 54 a ct. Kalverenle kw. 90 a ct.2de kw. 80 a 75 ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. - ct., 2e kw. ct. Aardappelen. Spuische jammen f3,60 a 4,75 dito Flokkeesclie f3.25 a 3 75, magnum bonum f2,20 2.50, champions f3.75 a 4,30, Zeeuwsche blauwe f2,20 a 2,60, jammen poters fl.80 a 2.35 alles per heet. Hamburgers f4.a 4,25Saksische jammen f3,75 a 3.90, dito roode f3,10 3,35, alles per 70 kilo. Handel flauw. GORIHCHEM, 22 Oct. Men besteedde voor: ristarwe f8,a 8.25 roode dito f 7,25 k f 7,40witte dito f8,50 it 18.75 inl. rogge f6,— 5. 6,15 buitenl. dito f5,25 a 5,40 gerst f4,95 a 5,15, haver f3,— 3,25 beste kook- erwten f0,—- a 0,— lijnzaad f—k—per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 404 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f160 a 240 Kalf vaarzen f Melkkoeien f 120 a 180 Hok keling ossen f IV2 jarige ossen f 70 100 Guiste vaarzen f 80 110 Pinken f 40 i 80 Graskalveren f 20 a 40 Nuchtere kalv. f 6 :A 12 ROITERÜAM, 22 Oct. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f8.80 k f9.20 Mindere en geringe f 8.25 a 8,60 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.50 k 5.80; dito mindere f5.a 5.40. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 5.25 a 6,—mindere f 0,— k 0,—beste Zomer f4,25 a 5.mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.k 3.25. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 14,50 a 15,50; Mindere f0,k 0.-—. Witte boonen. De beste f 13.k 14.—. Kook erwtende beste partijtjes van 19.75 k 10.75 mindere van f0.a 0. Schokkers van f 0,0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot fafZomerzaad f0,tot f0. Xanariezaad f8.75 tot f9.— ROTTERDAM, 23 Oct. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 27, runde ren 654, vette graskalv 487, nuchtere kalveren 9, -chapen ol lammeren 6, varkens bitreen 206, bokken of geiten 1. Aangeboden ANTWERPEN, 23 October. Wol (le dag). Afloop der veiling op heden Verkocht. 1773 bn. B.-A. 1436 bn. 533 Montevideo 475 337 Australische 298 229 Kaapsche 150 2872 2359 Het aantal koopers was groot, en er heersch- te veel animo. Vergeleken met de Juli- Augustus-veilingwaren prijzen 10 a 15 centimes hooger voor Buenos-Ayres en Mon tevideo en 10 centimes voor la Plata en lamswol. PARIJS, 23 October. Roche, als rappor teur, zette de oorlogsbegrooting uiteen. Hij rechtvaardigde de verhoogde uitgaven op grond van eene buitenlandsche coalitie die de vrijheid van Frankrijk bedreigt, en ver wachtte dat niemand voor die uitgaven zou terugdeinzen (toejuichingen). De begrooting zal aldus 1,065,000,000 fr. bedragen. Officieus wordt heden geschreven, dat, volgens de jongste berichten uit Oost-Afrika de gansche, tot het sultanaat Zanzibar be- hoorende kust in opstand verkeert. Vooral in den omtrek van Bagamoyo heerschen moord en plundering, hoewel deze plaats zelve, dank der tegenwoordigheid van de Duitsche oor logsschepen, rustig gebleven is. De handel met het binnenland moet geheel zijn afgebroken, tot groote schade van de Duitsche kooplieden te Zanzibar niet alleen, maar ook van de In dische haudelaars in de havens aan de kust. De toestand is van dien aard dat noch de sultan van Zanzibar, noch de Oost-Atrikaan- sche compagnie in staat is de bepalingen van het in het v oorjaar gesloten tractaat na te leven. ONDERTROUWD EN Waalwijk, Tilbueo, 17 0ctober ms- benige en algemeene kennisgeving. met het vak bekenddoor omstandigheden van zijn wil onafhankelijk buiten betrekking geraaktwenscht als vertegenwoordiger op te treden voor een flinke fabriek van Brieven franco letters Y. 322 aan den uitgever dezer courant. Adres motto stikster aan het bureau van dit blad. Reflectanten adressecren zich met franco brieven onder letters p. g. R. bureau van de Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3