N uramer 86, Zondag 28 October 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YOTETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Gemeentebegrooting voor 1889. 24 E. Werner. en uifslrutsd Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven der gemeente Waalwijk over 't jaar 1889. INKOMSTEN. Opcenten op 's rijks directe belastingen en vaste uitkeering van de person, belasting f 11927,78 Hoofdelijken omslag 5500, Vergunningsrecht tot verkoop van ster ken drank in 't klein 1000. Belasting op honden 225, Vergoeding van de provincie voor de opheffing van tollen 103,38 Opbrengst marktgeld 1000, Opbrengst haven- en kaaigeld 1625, Opbrengst der leges ter secretarie ge heven 75, schoolgelden 965, Huur van huizen en gebouwen 1285, Opbrengst van verpachte landerijen 675, vuilnis 250, gasfabriek 8000, Vergoeding door het rijk ingevolge art. 45 wet lager onderwijs 1200, Ontvangst g«laboeten 20, Pensioensbijdragen der onderwijzers H 84,24 Rijks- en provinciale bijdrage in de verplegingskosten van arme krank zinnigen Teruggaat' van voorschotten voor het rijk wegens reisgelden, huisvesting, voeding, enz. aan manschappen der nationale militie en andere milit. Uitkeering van bijdrage voor het on derwijs ingevolge bestaande ver plichtingen Provinciale bijdrage in de kosten der teelcenschool Vergoeding van de helft der herscliat- tingskosten van 't vergunningsrecht door de aanvragers te voldoen Bijdrage van de gemeente Bezooien voor V» i" het onderhoud van den grintweg BezooienDrongelen Geldleening voor uit te voeren openb. werken. Memorie Totaal der inkomsten 35205,16 UITGAVEN. Jaarwedde van den burgemeester f 500, h van de wethouders 160, Presentiegeld leden van den raad 110. Jaarwedde van den secretaris 750, r klerk ter secretarie 264,— ambtenaar belast met het bijhouden der registers van den burgerl. stand en bevolkings registers 200, Idem aer kiezerslijsten 25, Jaarwedde van den ontvanger 5S0, Jaarwedde gaarder van havengelden 140, Jaarwedde van den veldwachter 365, van nachtwachten 520, Kosten van kleeding en wapening der ambtenaren van politie 80, Jaarwedde van den bouwkundige h 200, klokkenist en klokluider u 40. van den ambtenaar der bo- termijn 36, 800,— 10,- 200,— 150,— 10,- 100,— DOOR De vorstin haalde de schouders op. Vandaag misschienMaar morgen ligt ge toch weer voor haar op de knieën en smeekt haar om vergiffenis. NZe heeft u tot hiertoe immers nog altijd weer zoo ver gebracht. Hoe dikwijls moet ik u voorhouden, dat dit niet de weg is om zulk een trotsch en eigenzinnig meisje de achting in te boezemen, die gij, als ge eens haar echtgenoot zijt, onder alle omstandigheden van haar moet vorderen." «Tot zulke koele berekeningen ben ik niet in staat," riep Leo hartstochtelijk. «Als ik iemand liefheb, met mijn geheele hart aanbid, kan ik niet altijd bedenken of ik in het vervolg als haar man soms een andere gedragslijn zal vol gen." «Dan moet ge u ook niet beklagen, als uw liefde niet zoo beantwoord wordt als gij 't ver langt." zeide de vorstin koel. Zooals ik Wanda ken, zal zij nooit een man liefhebben, die zich onvoorwaardelijk voor hare heerschappij buigt, maar veeleer iemand, die haar durft weerstaan. Een natuur als de hare wil tot liefde gedwon gen worden en dat hebt ge tot hiertoe nog niet begrepen.* Hij wendde wrevelig het hoofd af. «Ik heb ook eigenlijk nog geen reent op Wanda's liefde. Onze verloving mag nog niet eens openlijk bekend van den gem. arbeider 364, schatter van 't vergunningsr. 65. Salaris van de herschatters 20. Reis- en verblijfkosten van commissien door den raad benoemd 25, Idem verkiezingen 10, Idem dagelijksch bestuur 25, Kosten van schoonhouden en meubelen van het gemeentehuis 100, Kosten van licht en brandstoffen 15, schrijfbehoeften 45,- briefporten, bodeloonen en andere kleine verschotten u 40, Abonnementen 15,50 Kosten van het aanleggen der registers van den burgerlijken stand 115, Kosten van aankoop der registers van bevelschriften met de zegelgelden 110, Kosten van aankoop en inbinding van boeken 25, Zegels en dergelijke 15, Zegels van huweiijks afkondigingen 20, Aavertentiekosten 75, Onderhoud van wegen, straten, pleinen enz. 1200, Onderhoud gemeentetoren 10, Onderhoud haven en havenkaai 300. pompen en putten 50, algemeene begraafplaats 10, Het bouwen eener boterhal, teeken- school en veldwachterswoning (een gebouw). Memorie. Aanleg trottoirs, Noordzijde, Groote Straat. Memorie. Onderhoud en exploitatie gasfabriek 7875, van het gemeentehuis 50, kazernen en wachth. 50, der brandweer 305, r van ponten en schuiten 25, van liet telegraafgebouw 75, der brandsuuithui-jes 15, h en aanleg aer gemeente-be plantingen 100, Ontginning van woeste grondenen van verbetering van andere gem. gronden 25. Grondbelasting gebouwde en ongeb. eigendommen 150. Polderlasten 30, Renten van door de gemeente aange gane geldleeningen 3142,50 Graan en geldrenten 1,25 Aflossing van schulden 2500, Jaarwedden der onderwijzers 4000, Vergoeding aan het hoofd der school wegens gemis van tuin 12, Instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen 100, Aanschaffen en onderhoud, van school- meu beien 100, Aanschaffen en onderh. van schoolboe ken, leermiddelen en schoolbeh. 475, Verlichting en verwarming en schoon houden der schoollokalen. 200, Plaatselijk toezicht 10, Storting van pensioensbijdrage der on derwijzers bij den betaalmeester 84,24 Jaarwedden van de onderwijzers der teekenschool 450, gemaakt worden ons huwelijk wordt tot in de verre, verre toekomst verschoven!" «Omdat 't nu geen tijd is om aan verloving en trouwen te denken," viel zijne moeder met groote vastberadenheid hier in.' «Omdat ge nu andere en ernstiger plichten te vervullen hebt dan een jonge vrouw te aanbidden, die al het andere voor u op den achtergrond zou dringen. Verre toekomst? Als er hoogstens van een jaar uitstel sprake isl Verdien eerst uw uitverkorene De gelegenheid daartoe zal u niet ontbreken Wanda zelve zal nooit besluiten u eerder hare hand te geven. Dit brengt mij echter op een ander punt, dat ik u niet mag verzwijgen, Leo; uw oom is zeer ontevreden over u." «Heeft hij zich bij u over mij beklaagd vroeg de jonge man met een somberen oogopslag. «Dat moest hij, helaas 1 wel doen. Moet ik u nog herinneren, dat gij uw ouderen bloedver want, den leider uwer partij, ten allen tijde ge hoorzaamheid verschuldigd zijt In plaats van dit te bedenken, legt ge hem 'allerlei moeielijk- heden in den weg en komt ge aan het hoofd van een menigte andere jongelieden van uw leeftijd openlijk in verzet tegen hem. Wat is eigenlijk uw doel daarmede?" «Wij zijn geen kinderen meer, die ons door anderen laten leiden," antwoordde Leo op stroe ven en trotschen toon. «Indien wij al de jong- sten zijn, hebben we toch het recht om een eigen overtuiging te bezitten, en we kunnen dat eeuwige talmen en bedenken niet uitstaan, waardoor we weerhouden worden om te doen wat ons goed dunkt." «Denkt ge dan dat mijn broeder zich door zulk een troep jonge heethoofden in een richting zal laten vooi tcfrijven, die hij verderfelijk acht?" Kosten van teekenmodellen Onderhoud en schoonhouden der gebouwen en schoolmeubelen Subsidie aan het armbestuur Verpleging van arme krankzinnigen Jaarwedden van den geneeskundige Kosten geneesmiddelen Begraven van lijken van onvermog. Kosten van sanitaire voorzorgen Kosten van oude en gebrekkige arme lieden en wezen Verpleging van onverm. zieken in 't gasthuis Nadeelig slot der rekening over 1887 Kosten aer schutterij Verzekering tegen brandschade Aandeel der gemeente in verevende uit gaven van kwade posten der pers. belasting Vergoeding aan het rijk ingevolge de wet, van 2l/s ten honderd Verkoopingen en verhui ingen Voorschotten voor het rijk wegens reis gelden enz. aan militairen On verhaalbare kosten Premien voor markten Bijdrage in de bezoldig, veearts Toelage kamer van koophandel Opneming der patenten Openbare boterveilingen Uitkeering aan de gemeente Bezooien voor 1/3 in de opbrengst van het grasgewas aan den Zomerdijk Huur van een strookje grond Huur van een lokaal voor opneming van lijders aan besmettelijke ziekte Kosten voor 't stembureau Kosten voortvloeiende uit politie maat regelen Teruggaaf van te veel betaalde belast. Gemeente-reinigingsdienst Onvoorziene uitgaven enz. 10,— 30,- 1775, 2000, 800, 200,— 20,— 25,- 400,- 500,— 459,655 259,50 45,— 160,— 150,— 50,— 10,— 15, 50,— 120,— 100,— 5,- 62,— 15,- 16.40 181,65 15,- 75,- 25,— 350,— 606,46» Totaal der uitgaven t 35205,16 Inkomsten der gemeente f 35205,16 Uitgaven der gemeente 35205,16 Slot Nihil. Uit de algemeene discussie over de be grooting in de Fransche kamer is maar al te duidelijk gebleken, dat zoowel bonapartisten als socialisten lang geen ja en amen zeggen op al wat de regeering doetde regeering springt dan ook met de millioenen om als of de schatkist bodemloos was en toch heeft Frankrijk 29 milliard schuld. De royalisten moeten niets van generaal Boulanger hebbenmaar de bonapartisten sluiten zich steeds vaster bij den generaal c.s. aan, welke laatste voor de desbetreffende commissie zijn voorstel tot grondwetsherzie ning heeft toegelicht. Hij verklaarde dat hij de herziening tot vroeg de vorstin scherp. «In dat geval vergist ge u zeer. 't Valt hem al moeilijk genoeg al die tegenstrijdige elementen in bedwang te houden, en nu moet hij het bovendien nog beleven, dat zijn eigen neet het voorbeeld geeft van verzet." «Ik heb hem alleen tegengesproken en niets meer, verdedigde Leo zich. «Ik draag oom Mo- rynski indei'daad liefde en eerbied toe als uw broeder en meer nog als Wanda's vader, maar het hindert mij, dat hij mij niet zelfstandig wil laten denken en handelen. Gij zelve hebt mij dikwijls genoeg gezegd, dat ik door mijn naam en afkomst gerechtigd ben een eerste plaats in te nemen, en nu eischt oom van mij, mij met een ondergeschikte te vergenoegen." «Omdat hij het nog niet durft wagen, aan zoo'n eenentwintigjarigen driftkop iets van belang toe te vertrouwen. Geloof mij, gij beoordeelt hem geheel verkeerd. Het geluk is hem ontzegd, een zoon en erfgenaam te hebben, en'hoezeer Wanda ook zijn afgod moge zijn, zoo berusten zijne ver wachtingen, die slechts een zoon voor hem kan verwezenlijken, enkel en alleen op u, die toch ook een afstammeling van ziin geslacht zijt en binnenkort zijn schoonzoon zult worden. Indien hij het voor het oogenblik nog noodig acht u te breidelen, vertrouwt hij toch voor de toekomst op uwe jonge, frissche krachten, zoodra de zijnen hem beginnen te begeven. Hij heeft mij beloofd, dat vorst Leo Baratowski, wanneer het tot een beslissing komt, de voor hem bestemde plaats zal innemen en we hopen beiden dat gij u die waardig zult betoonen." «Twijfelt ge daaraan?" riep Leo opgewonden en met glinsterende oogen. Zijne moeder legde zacht de hand op zijn arm. «Aan uw moed zeker niet. Wat u ontbreekt, is stand gebracht wil zien door eene consti- tueerende vergadering en hij verlangde de ontbinding der kamer. Hij weigerde verkla ringen te geven omtrent zijne inzichten aan gaande de nieuwe constitutie. Het herstel der monarchiezeide hijis onmogelijk in Frankrijk. Hij zal stemmen voor de ophef fing van het presidentschap der republiek. Alle ambtenaren, te beginnen met het hoofd des staats, moeten verantwoordelijk zijn. De scheiding van kerk en staat dient onderwor pen te worden aan een „referendum". Het leger moet buiten de staatkunde worden gehouden en de soldaten moeten verstoken zijn van het stemrecht. In Spanje is iedereen ontevreden over het door Sagasta uitgedacht compromis. Gene raal Cassolade maker van het ontwerp der militaire hervormingen is overtuigd dat de oppositie in de Cortes machtig genoeg zal zijn om de aanneming van het ontwerp te beletten. De militairen zouden gewild heb ben dat de hervormingen werden 4ingevoerd bij koninklijk besluit. Het plan van Sagasta is geen oplossing, op zijn best kan 't het bestaan van het kabinet eenige weken ver lengen. Nauwelijks is keizer Wilhelm in zijn rijk teruggekeerd of de geruchten van voorgenomen belangrijke veranderingen in de hoogste rijks instellingen doen weder van zich hooren tot groot ongenoegen van de officieusen, die zich Duitschland niet kunnen denken zonder Bis marck, en bij grooten omkeerin bedoelde rijks instellingen zou ook de rijkskanselier veel kans loopen met het noodigeceremonieel be leefd te worden uitgenoodigd te Friedrichs- ruhe voor goed een welverdiende rust te gaan genieten. De anti-liberalen in Duitschland kunnen het aangaande de aanstaande landdagver kiezingen maar niet eens worden, er heerscht groote verdeeldheid in hun kamp en de nationaal-liberalen die anders de conserva tieven een handje helpen hellen nu meer en meer tot de gematigd liberalen over. Voor de leden van het centrum is de schoolquaestie de spil waarom de geheele verkiezing draait. De hopelooze toestand in Oost-Afrika stemt de gemoederen in Duitschland scherp en voornamelijk bij de liberale pers hebben de kolonistendie hun bekwaamheid nim mer door daden hebben getoondhet hard te verantwoorden; men schijnt te gaan in zien dat bij slot van rekening de staat zal moeten verhelpen, wat door particulieren be dorven is. overleg en bedachtzaamheid, en ik vrees dat deze u zullen blijven ontbreken, omdat ge hetzelfde temperament als uw vader hebt. Ook Baratowski liet zich altijd zoo schielijk medeslepen zonder mogelijke hinderpalen of onvoorziene gebeurte nissen te berekenen, en dit heeft hem en mij leed genoeg berokkend. Maar ge zijt toch ook mijn zoon, Leo, en iets zult' ge, hoop ik, ook wei van uwe moeder geërfd hebben. Daarvoor ben ik mijn broeder borg gebleven het staat aan u dien borgtocht te voldoen." Ondanks den diepen ernst sprak er toch zulk een moederlijke trots uit deze woorden, dat Leo haar met een opwelling van kinderlijk gevoel om den hals viel. De vorstin glimlachte; zij was slechts zelden toegankelijk voor dergelijke uitin gen van gemoedelijkheid, maar op dit oogenblik openbaarde zich al hare moederlijke teederheid in den blik en den toon, waarmede zij de om helzing van haar zoon beantwoordde en zeide: «Wat ik van u, mijn Leo, in de toekomst hoop en verwacht, dat behoef ik u niet te herhalen ge hebt 't dikwijls genoeg van mij gehoord. Zijt ge niet altijd mijn eenige, mijn alles geweest?" /,Uw eenige?" herhaalde de jonge vorst min of meer verwijtend. «En Waldemar dan «Waldemar/" De vorstin hief het hoofd op; bij dien naam verdween op eens alle zachtheid uit haar wezenstrekken, alle teederheid uit hare stem. Haar gelaat werd weer even streng en ernstig als straks, en haar toon klonk ijskoud, toen ze er op liet volgen't Is waar, ik had hem ver- geten. Het noodlot heeft hem nu eens tot heer van Wilicza gemaakt wij zullen hem moeten dulden." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1