^TSNLAmT™ Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Servie. Bulgai BUITENLAND. Frankrijk. Reeds sedert eenigen tijd is eenige toenadering te constasteeren tusschen Rus land en Turkije tot groote onrust van Oos tenrijk. Voortdurend en steeds scherper wordt de polemiek over keizer Wilhelms bezoek aan het Vaticaan in de groote pers van Eu ropa; De Vaticaansche bladen toonen een on aangename stemming maar overigens gaat men voort alle politieke beteekenis af te scheiden van het keizerbezoek. Het doel van alle samenspraken noemt men den vrede en het bezoek wordt aangemerkt als een der grootste resultaten van het pontificaat van Leo XIII. Zoo zegt menmaar of men zoo denkt valt te betwijfelen, ten minste als 'twaar is dat de paus voornemens is op een groot pauselijk consistoriedat eerlang zal ge houden worden, een groote redevoering te houdenwaarin hij ook het keizer-bezoek en de politieke beteekenis daarvan zal ter sprake brengen. Die redevoering, waarin alle mogendheden tegen Italië worden op geroepen zal een protest bevatten tegen den toost van koning Humbert en over de geheele wereld in alle talen worden verspreid. Dat vorst Bismarck nog steeds de touw tjes in handen houdtwaarmede hij de bui- tenlandsche politiek of liever de vertegen woordigers daarvan naar believen laat dan sen vindt bevestiging in het feitdat graaf Herbert von Bismarck meer dan 300 tele grammen uit Rome naar zijn vader heeft ver zonden alle in cijferschrift. Alles werd door vorst Bismarck uit Friedrichsruhe bestuurd tot de kleinste bijzonderheden, en de Italiaan- sche premier Crispi willigde des kanseliers wenschen alle in. De Italiaansche bladen weiden tot in het oneindige uit over het aan de Fransche ka mer overgelegde geel boek betreffende het handelstractaat. Zij doen hun best om te bewijzen dat de breuk uitsluitend te wijten is aan de Fransche regeering. Hunne rede neering is verre van overtuigenden twee feiten blijven er altijd bestaan: het opzeggen van het handelstractaat en het afwijzen van Teisserenc de Bort. Ook blijft het bewijs dat Italië tot grondslag wilde nemen een een zijdig voor de behoefte van het oogenblik in 't leven geroepen documentnamelijk zijn algemeen tariefdat was vastgesteld met het oog op de opzegging van het traktaat. Dat heeft wel iets van de 50°/0 korting aan het publiek aangeboden door een handelaar, die eenige dagen te voren ongemerkt zijn prijzen met 100°/o heeft verhoogd. Daar heeft nu opeens en wel mogen wij zeggen op zijn onverwachtskoning Milan van Servië zijn zin gekregen de Servische staatscourant bevatte namelijk een verklaring van den metropolitaan Theodosius volgens welke het huwelijk van het Servische konings paar ontbonden is. Daaraan vooraf gaat een gemotiveerd schrij ven van den koning aan den metropolitaan als opperherder van de Servische kerk, waarin hem verzocht wordt de echtscheiding uit te spreken. Wij gelooven niet, dat de koningin zich bij dit besluit zal nederleggen. Of dit protest van de schoone vorstin in Servie weerklank zal vinden en ondersteuning van Russische zijdewaartoe zij ongetwijfeld stappen zal doen mogen wij niet beslissenmaar blijft in ieder geval voor geheel Europa vangroot belangde politiek gaat er mede samen. Te Bilbao zijn in tegenwoordigheid der ministers van marine en openbare werken op feestelijke wijze de werkzaamheden aangevan gen ter verbetering der haven aldaar. Deze gewichtige haven staat thans als eene der onveiligste op de Atlantische kust bekend, vooral door eene baar of ondiepte in de mon ding der rivier Nervion. Volgens de plannen van den ingenieur Churrucca, zal door middel van uitstekende landhoofden, tusschen welke eene doorvaartruimte ter breedte van 640 meters gelaten wordt, eene voor- of buiten haven worden gevormd. De kosten van dit werk, dat in 12 jaren gereed moet zijn, wor den op dertig millioen pesetas geraamd. De regeering zal deze onderneming steunen met eene jaarlijksche subsidie van 250.000 pesetas of 120.000 gulden, en de stad zelf heeft reeds voor 3.000.000 pesetas of 1.440.000 gulden ingeschreven. Het overige zal gevonden moeten worden door verhooging van haven gelden en o.a. door een uitvoerrecht van 25 centimes per ton op mineralen, waarvan men de vermoedelijke opbrengst op ruim 360.000 gulden per jaar schat. Vijf honderd werklieden van het Tilbury- Doek hebben het werk gestaakt, omdat hun loon met een penny per uur is verminderd. Zij zijn besloten het verzet vol te houden en worden door hunne collega's van de andere dokken gesteund. In Noord-Lankashire is de grève voor komen, doordien de mijnmaatschappijen het loon der werklieden hebben verhoogd. De National Zeitung meldt dat het gerecht te Duisburg de opheffing bevolen heeft van de inbeslagneming der brochure van Mackenzie. De Reichsanzeiger maakt berichten open baar van den Duitschen consul-generaal in Zanzibar over de gebeurtenissen in Oostelijk Afrika. Zij loopen tot 25 September, zijn ten deele door de telegrafische dépêches ver ouderd en behelzen weinig nieuws. Doch zij vermelden eenige, voor het overige op zich zelf weinig beteekenende voorvallen, waaruit duidelijk blijkt dat de geheele beweging tegen het Europeesche en christelijke element stel selmatig uitgaat van de Arabische aristocratie. Zelfs het leven van generaal Matthews, be velhebber der troepen van den sultan van Zanzibar, was herhaaldelijk in gevaar, enkel en alleen omdat hij een christen is. De aan zienlijke Arabieren riepen vergaderingen bij- een, waarin tot opstand besloten werd. De geheele beweging schijnt van Pangaui uit geleid te worden. voldoende zijne strakke gelaatstrekken en zijn haast maken bij het verlaten van het pause lijke paleis. Een der jongste nummers van de Mün- chener Neueste Nachrichten is te Stuttgart in beslag genomen, omdat het een artikel bevatte, dat voor den koning van Wurtem- berg beleedigend werd geacht. Het artikel deelde o. a. mede, dat de zie kelijke en meer en meer menschenschuw wor dende koning geheel onder den invloed staat van drie jonge Amerikaansche spiritisten, die hij met gunsten overlaadt, en voor wie hij een prachtig huis heeft laten inrichten, waar zij de geesten zijner vaderen voor hem op roepen. Schatten van geldbenevens een aantal ridderorden, moeten, volgens het artikel, door den zwakken koning aan de sluwe vreemde lingen zijn verspild. Uiï de inbeslagneming van het blad volgt nog niet noodzakelijk, gelijk men begrijpt, de onwaarheid der mededeelingen. Keizer Wilhelm heeft zich voor zijn reis naar Rome voorzien van eenige cadeaux om een herinnering achter te laten bij de geluk kigen, die er mede bedacht werden. Hij had van Berlijn medegenomen dertig armbanden en vier en twintig diamanten rin gen, twintig sterren versierd met brillanten van de orders van den Zwarten en den Roo- den Adelaar, honderd vijftig zilveren sterren, vijftig dasspeldenzes gala-degens, veertig portretten groot formaat, allen in gouden lijstjes, van de keizerlijke familie, dertig gou den horloges met ketting en ten slotte een honderdtal sigarenkokers met zijn naamcijfer in goud versierd en voorzien van de keizer lijke wapens. Men berekent, dat door deze vrijgevigheid, die zeer zeldzaam is bij de Hohenzollern, de reiskosten van den keizer naar Weenen en Rome op één millioen zijn gebracht. Een hevige brand is uitgebroken nabij Fleurburg (Sleeswijk-Holstein) in een klein dorp. Verscheidene huizen zijn reeds een prooi der vlammen geworden en zes personen zijn levend verbrand. De bladen waarschuwen de vreemdelingen, geen tochtjes in de omstreken te ondernemen zonder goed gewapend te zijn. De Hongaarsche politie heeft eene ern stige samenzwering tegen den koning van Servie ontdekt. Verschillende personen waarvan eenige studenten zijnzijn in hechtenis genomen. Alle Montenegrijnendie sedert geruimen tijd in Servië gevestigd warenzijn op bevel van den minister verbannen, Er is thans eene openlijke ministerieele crisis. Naar het zich laat aanzienzou ge neraal Protitch het voorzitterschap aanvaar den Georgevitch de portefeuille van bin- nenlandsche zakenNiatovitch financiën en Milan Christich die van buitenlandsche zaken. Het „Journal de St.Petersbourg melding makende van dagblad berichten omtrent een op den sultan geoefenden druk, om tot de vre- desliga toe te treden en van de daarbij ge bezigde en tegen Rusland gerichte uitdruk kingen noemt deze laatste onnut en vruch teloos want Rusland zal zich daardoor niet laten afleiden van den juisten en vredelie- venden Weg, dien het ongestoord gevolgd heeft. In verband met Giers' jubileum her innert het Journal aan de circulaire nota ter gelegenheid van 's keizers troonbestijgingen terwijl het die opnieuw afdrukt, toont het aan dat Ituslands politiek consequent vrede lievend is gebleven en de minister Giers steeds de vertolker is geweest van 's keizers wil en meening bij de handhaving van Rus- lands eer en onschendbaarheid op het hem aangewezen gebied. Volgens den correspondent vanDailyNews te Konstantinopel zonden Italië Oostenrijk en Duitschland thans sterk aandringen dat de Porte prins Ferdinand erkenne waar tegenover de Russische ambassadeur moet hebben verklaard dat de Russische regee ring de erkenning als een «casus belli» be schouwen zou. Bij de behandeling van de buitengewone begrooting van oorlog in de kamer heeft de minister van financiën verklaard niet te den ken aan nieuwe leeningen, maar wel eene billijkere verdeeling der bestaande belastingen te beoogen. Fauché en Guerrier, de twee beschul digden in den moord van Armentières, zijn ter dood veroordeeld. De minister van justitie von Friedberg, die zich tegen het rapport van den kanselier, in zake het Geffcken-proces had verklaard heeft besloten zijn ontslag te nemen. Men verwacht, dat de heer Tessendorff, procureur- generaal bij het keizerlijke hof, hem zal op volgen. Zondag zal de keizer naar Friedrichsruhe gaan, teneinde den kanselier zijne reisindruk ken mede te deelen. Hij zal bij Bismarck overnachten. De officieuse Kölnische Ztg. bespreekt nogmaals het incident te Havre en knoopt daaraan vast de ontvangst van den koning van Wurtemberg te Nizza, waar hij met ge fluit enz. werd ontvangen. Aan een rede neering, waarin de Duitsche natie hemelhoog wordt verheven en de Fransche er lang niet malsch afkomt een redeneering, die nog al eenzijdig is waarin men van zichzelven niets dan schoons weet en van anderen niets dan slechtsmet miskenning of beter ver zwijging van het goede wordt de ernstige waarschuwing vastgeknoopt, dat de beleediging van een Duitsch regeerend vorst ernstige gevolgen kan hebben en het belang van den Europeescben vrede eischt, dat worde zorg gedragen, dat niet met dit gevaarlijke vuur gespeeld wordt. De Berlijnsche National Zeitung meent thans de juiste lezing te kunnen mededeelen van hetgeen ten Vaticane is voorgevallen, bij gelegenheid van het bezoek van keizer Wil helm aan den paus. Volgens programma zou niet worden ge sproken over de wereldlijke macht. Maar op het laatste oogenblik heeft de paus dat on derwerp toch ter sprake gebracht. De keizer verklaarde toen, als gast van den koning van Italië onmogelijk over diens hoofd stad in discussie te kunnen treden, en het gesprek dreigde zeer pijnlijk te zullen worden, toen prins Heinrich, vroeger dan men ver wacht had, binnentrad. Zulks schijnt inder daad toevallig te zijn geweest. De kamerheeren van den paus wilden hem laten wachten, maar door graaf Bismarck krachtig gesteund, ging hij binnen. Bij Herbert Bismarck is de paus des avonds op de zaak der wereldlijke macht teruggeko men. Toen Z. H., na de toelichting omtrent Duitschlands houding te dier zake te hebben aangehoord, in zijne wenschen volhardde verklaarde graaf Bismarck woordelijk: „Het is voor ons onmogelijk, tot de middeleeuwen terug te keeren." De keizer was over de houding van het Vaticaan ten zeerste geërgerd, en dit verklaart Volgens een bericht, door den minister van openbare werken ontvangen, zijn er bij de aardstorting bij Potenza, op den spoorweg tusschen Grassano en Taranto, ten gevolge waarvan de trein bedolven werd, 19 reizigers omgekomen en 52 gewond. Men meent te weten, dat het aantal reizigers op den trein tusschen 350 ft 40U was. De meesten waren naar Napels geweest om getuigen te zijn van de feesten ter gelegenheid der komst van keizer Wilhelm aldaar, en waren op de te rugreis. In de eerste berichten is het aantal dooden en gekwetsten veel hooger opgegeven. Men schrijft dit daaraan toe, dat de meesten der gered len zich zoo haastig weggemaakt had den om zich naar de hunnen te begeven, dat men hen deels onder de dooden, deels onder de gekwetsten gerangschikt heeft. Te Messina is eene ontplofbare bom neergelegd in de nabijheid van het Duitsche consulaat, waar zij is gesprongen. Een groot gedeelte van het gebouw is beschadigd. De misdadiger is tot nu toe onbekend gebleven. Een aantal Napolitaansche bedevaart gangers, onder geleide van den aartsbisschop van Napels, is op het Vaticaan geweest, waar de aartsbisschop den paus uit hunnen naam een adres heeft aangeboden. In antwoord hierop heeft Leo XIII gezegd, dat de Italia nen door hun huldebetoon bij zijn jubileum de vijanden der kerk hebben gelogenstraft die willen doen gelooven dat geheel Italië het pausdom vijandig gezind is en de geloo- vigen trachten los te maken van den Heiligen Stoel. Hij, de paus, wenscht niets liever dan dat zijne vijanden in plaats van hem den oorlog aan te doen, hem de vrijheid geven. Altoos heeft hij voor zich de vrijheid en on afhankelijkheid geëischt, en hij vraagt zich af, waarom de jongste voorvallen op nieuw aanleiding hebben gegeven tot snoode onder nemingen tegen den Heiligen Stoel. Vooral te Rome is de strijd heftiger wegens de daar aanwezige secten, die een ingekan- kerden haat tegen 's pausen wereldlijk gezag hebben. In officieele omstandigheden, die dezer da gen hebben plaats gehad, heeft men door nieuwe beleedigingen de overweldiging durven bevestigen, zonder te beseffen welke grootsche bestemming aan Rome verbonden is. Zijne vijanden willen van Rome eenvoudig de hoofdstad van Italië maken, terwijl het de koningin isde hoofdstad der katholieke wereld. De plaatsvervanger van Jesus Christus kent zijne plichten en zal die nooit -verzaken. Volgens «le Monde» heeft de paus 300000 francs geschonken voor het werk, dat kardi naal Lavigerie op touw gezet heeft om in Afrika tot de afschaffing der slavernij te ge raken. Hst moet in den laatsten tijd zeer on veilig zijn in de omstreken van Napels. Drie Amerikaansche dames en een gids o.a. zijn op een uitstapje naar Pozzuoli aangevallen door roovers, die hun diensten als geleiders aanboden, en toen deze geweigerd werden hen onder allerlei bedreigingen geld afdwon gen. LiTje. Van de 73 verkiezingen voor het college, dat leden der kamer moet kiezen, is van 49 de uitslag bekend. Tot dusver zijn gekozen 45 regeeringsgezinde conservatieven en 4 le den der liberale oppositie. De Bulgaarsche overheden te Silistria hebben de vorige week 170 personen wegens politieke vergrijpen gearresteerd en hen tot het ontvangen van stokslagen veroordeeld. 43 hunner zijn onder deze mishandeling ge storven. De overheden trachten deze gebeur tenis zooveel mogelijk te dekken doch de verontwaardiging is groot. STAAT VAN BRIEVEN Verzonden gedurende de 2e helft der maand September Geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. P. H. Elvers Co. Amsterdam. Mej. H. Giebels, (briefkaart) f> Van Drunen. G. M. Jansen. Rosmalen. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 28 dezer CONCERT te geven door de liedertafel «Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooien, des 's avonds 7 ure. WAALWIJK, 27 Oct. 1888. De volgende weekmarkt wordt alhier ge houden, Woensdag 31 October; de botermijn Vrijdag 2 November. "pC De gemeentebegrooting voor 1889, voorkomende op onze eerste bladzijde, biedt niet veel bijzonders aan; als ze door iets uit blinkt, dan is 't door de afwezigheid juist van datgene, wat men er gaarne op gezien had en recht had er op te verwachten. Al dadelijk valt in 'toog, dat ze niet be gint met een batig saldo van vroegere dienst jaren; integendeel treft men later een in 1889 te dekken nadeelig slot aan van den dienst van 1887, ad 459.655. Dit, gevoegd bij de f1000, dit jaar geleend om in 1889 terug te geven, maakt een som van bijna f1500, die wij voor den dienst van laatstgenoemd jaar achter zijn. Voor de aflossing van dief 1000 is echter geen post op de begrooting aange wezen. Vreemd komt het ons voor, dat de opbrengst der haven- en kaaigelden voor 1889 f125 lager is geraamd dan voor 1888; de steeds toenemende scheepvaartbeweging in onze ha ven zou, naar onze meening, juist aanleiding geven tot het tegendeel. Een verblijdend verschijnsel vinden wij het, dat de opbrengst der gasfabriek voor 1889 f70C hooger wordt geschat; wel staat hier tegenover een hoogere uitgaaf van f 1000 maar onder de uitgaven komt een som voor van f1300, bestemd voor buitengewone ver beteringen. Voor iemanddie met de Waalwijksche toestanden bekend is, geeft het te denken dat juist nu de kosten van drukwerken, re gisters burgerl. stand en schoolbehoeften sa men f80 hooger zijn uitgetrokken dan vroeger. Voor den gemeentegeneesheer vinden wij een post van f SOo in plaats van f 1400. Is men er in geslaagd een liefhebber voor dien prijs le vinden nadat men zoolang te ver geefs beproefd heeft er cenen voor f 1400 te krijgen Of heeft men ten slotte toch met Dr. van Gils het accoord getroffen, dat men reeds voor anderhalfjaar, met besparing van veel geld had kunnen hebben De discussie bij de behandeling der begrooting zal ons dienaangaande wel nader inlichten, ten minste als ze in 't openbaar gehouden wordt. Ook de apothekersrekening zal vrij wat lager zijn dan in vroegere jaren; thans is er maar f200 voor uitgetrokken, vroeger f400. Tot groote teleurstelling zeker van alle bewoners der Groote Straat is voor den aan leg van trottoirs aan de Noordzijde dier straat slechts een memoriepost uitgetrokken. Na de pertinente verklaring van den voorzitter in de raadsvergadering van 23 Junij.l. „dat

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2