^BUITENLAND. Spanje. Bel Frankrijk. Italië. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. pi Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding van halve zolen en achterlap pen, waren de minste inschrijvers: Battenbergsche huwelijksquaestieeen derde zijn verhouding tot keizerin Victoriazijn moederenz. Een Romeinsch berichtgever van de Lon- denscheDailey Telegraph heeft een onderhoud van twintig minuten met den paus gehad en van Z. H. uitdrukkelijk verlof ontvangen den inhoud openbaar le maken. Onomwonden betuigde in het gesprek de paus zijne ontevredenheid over de wijze waarop aan zijn onderhoud met keizer Wil helm door het binnentreden van prins Hein- rich een einde was gemaaktterwijl hijin de volgende uitweiding over keizer Friedrich, duidelijk toonde hoe hij denkt over den tegenwoordigen keizer „Ik vind" moet paus Leo gezegd heb ben „dat de jonge keizer niets heeft van zijn vader zaliger dien ik persoonlijk ge kend hebvan wien ik hield en met wien ik meer dan een uur lang aan één stuk heb gesproken. Hij was een verstandig en goed prins op de hoogte van allesvol tact, en met een ruimen blik op de dingen. Ook was hij de vormen geheel meester, en goed en verstandig was alles wat hij zeide." Ook Von Bismark noemde de paus een verstandig mandie met zich laat redenee ren en die nog eens bereid is rechtvaardige eischen in te willigenal te maal loftui tingen op anderen die als rechtstreeksche grieven tegen keizer Wilhelm kunnen gelden. Tamelijk in overeenstemming hiermede is het berichtvolgens hetwelk de paus aan de voornaamste Duitsche bisschoppen het ver langen moet te kennen hebben gegeven hen te Rome te zienten einde hun de noo- dige instruclien te geven voor een nieuwen veldtocht ten gunste der wereldlijke macht. Ieder bisschop zou daarbij vergezeld zijn van een afgevaardigde der kamer (centrnm), opdat de beweging ondersteund worde door den land- en den rijksdag. Uit de berichten uit Servie valt op te ma ken dat de toestanden daar nog zoo slecht niet zijn als zij wel schijnen. De ministers moeten hun aanvraag om ontslag hebben ingetrokken en reeds is een commissie benoemd van 7 L leden ter bestu deering van grondwetsherziening, met den ko ning zeiven als president, als vice-presiden- ten Ristisch en Garaschanine welke laat ste weinig lust toont als zoodanig te fun geer en. De „Gazette de Moscou" zegt echter dat koning Milan het verstand verloren heeft en dat de echtscheiding onwettig is. Het blad vraagt of geheel Europa of Rusland alleen zich de rechtvaardige zaak van koningin Nathalie zal aantrekken. Hoewel de verkiezingen in Rumenie gun stig voor het tegenwoordig ministerie zijn uitgevallen, valt nog niets bepaalds te zeggen vóór de samenkomst der kamers einde November. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft een troonrede gehouden bij opening van de Bul- gaarsche sobranje waarin hij den toestand in zijn land zeer rooskleurig afschildert en een der voornaamste gebeurtenissen van dit jaar de opening noemt van de lijn Tzaribrod Sofia Vacarel. Ook de koning van Griekenland heeft de zitting der kamers geopend. In zijne troon rede vermeldt hij den vooruitgang die er heerscht. Hij betuigt zijnen dank voor de bewijzen van vriendschap ter gelegenheid van zijn jubilé. Voorts kondigt hij het hu welijk aan tusschen den kroonprins en prin ses Sophia van Pruisen. Nog wordt in de rede vermeld dat het krediet zich herstelt, hetgeen zal leiden tot het evenwicht op de begrooting; en gezegd, dat leger en marine vooruitgaan. werklieden den arbeid zouden aanvangen. 4 hunner geraakten onder de puinhoopen, doch 2 werden spoedig gered zonder dat zij ernstige kwetsingen bekwamen. De 3de is met gebroken ruggegraat te voorschijn gebrachtdoch was spoedig een lijkde laatste is met gebroken beenen en een ver wonding aan het hoofd naar het ziekenhuis getransporteerd. Een onderzoek naar de oorzaak van deze ramp is ingesteld. De bevolking van het dorp Meillerie aan de grens van Savoye, verkeert in grooten angst. Drie huizen zijn ingestort en in de rotsen, die over het dorp hangen, vertoonen zich groote scheuren, die doen vreezen, dat de groote steenmassa's naar beneden zullen vallen. De soldaten, die uit de naaste garnizoens plaats opgeroepen zijnkunnen door den slechten staat der wegen niet in het dorp komen. Nauwelijks zijn de valsche bankbiljetten van 500 francs verdwenen daar komen die van 100 francs in de handelswereld onrust verwekken. Zij zijn te herkennen aan het zwaardere papier en ook daaraandat zij niet geheel doorzichtig zijn. In den ministerraad hebben de heeren Vego de Armijo en Moret medegedeeld, dat zij stellige berichten hebben ontvangendat er bij het leger en in verschillende provin ciën van revolutionaire zijde gewerkt wordt om onlusten te voorschijn te roepen. De regeering is zeer ongerust over de overeenstemmiug tusschen de federalen en de progressisten, onder de bescherming van Pi y Margall en Zorilla. gie. BRUSSEL, 29 October. Bij de herstem ming is Poivis, de katholieke candidaat, ge kozen tot afgevaardigde voor Brussel, met 8047 stemmen, tegen 7843 op den liberalen candidaat Graux. Het banketdat Zaterdag Boulanger te Parijs is aangeboden, is, dank zij de uitge breide politie-maatregelen, rustig afgeloopen. Het aantal aanzittenden bedroeg 820, waar onder eenige dames. De eerste vacature, die voor Parijs in de kamer mocht komen, werd den ex-generaal beloofd. De held van het feest hield een rede over de ontbinding der kamer, de grondwetsherziening enz. Terwijl hij die rede hieldstond achter hem een veteraan met een vlag in de handdie tel kens boven het hoofd van den spreker met de vlag wuifde, wanneer hij iets gezegd had, waarop toejuichingen volgden. De Echo du Nord meldt, dat de voor zitter van het aardrijkskundig genootschap te Rijsel een bericht ontvangen heeft be helzende dat Stanley met allen die hem ver gezelden vermoord zou zijn, met uitzondering van slechts twee mannen, die ontkwamen. Maandag ochtend ten 6 .ure is een in aanbouw zijnd huis op de boulevard Richard- le-Noir ingestort, op het oogenblik dat de den kanselier zeer hartelijk en schudde hem herhaaldelijk de hand. Twee dames na langen tijd geknield gelegen te hebben voor het gedenkteeken van koning Lodewijk II, aan den oever van het meer, waarin deze ongelukkige koning zich een paar jaren geleden heeft verdronken, zijn eveneens in het meer gesprongen. Hare lijken zijn opgevischt door den man, die ook het lijk des konings uit het water heeft gehaald. In de gemeenteraadszitting heeft de bur gemeester van Rome medegedeeld, dat keizer Wilhelm hem een bedrag van 6000 lires heeft gezonden om te verdeelen onder de personen, die hem smeekschriften hebben gezonden. Het misdrijf, hetwelk den jongen repu blikeinen ten laste gelegd wordt, is niet uit strooien van kleine papiertjesmaar luidt „samenzwering." Eenige der gearresteerden zullen echter toch eerstdaags in vrijheid wor den gesteld. De zijdeweefsters te Varesa en omlig gende plaatsen, hebben na een korte grève het werk we'er hervat. Het is gebleken, dat het loon, aan deze ongelukkigen uitbetaald slechts van 10 tot 90 centimes per dagwerk van 14 uren, dus gemiddeld 50 centimes be draagt, daarbij moeten zij in sommige fabrie ken nog de verlichling betalen. Een geheim politie-agent heeft aan het hoofd der veiligheidspolitie ernstige inlichtin gen verstrekt omtrent den moordenaar van Withechapel. Men gelooft dat eerstdaags een zeer belangrijke arrestatie zal volgen. Schechaw, parnellistisch afgevaardigde, is gearressteerdomdat hij de boeren van Killarney aanspoorde het voorbeeld van ver zet, door anderen gegeven, na te volgen. John O'Kellylid van het parlement is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de beginselen der nationale liga heeft verdedigd. De straf van 6 maanden gevangenisO'Kelly opgelegd, is in hooger beroep op twee maanden gebracht. Uit Suakim wordt van 29 October ge meld De toestand is niet veranderd, alleen wint het vuur van den vijand in juistheid. Gister nacht zijn 5 obussen in de stad gevallen. De luit. Gordon en Beech, alsmede 4 kanonniers en een Egyptische officier werden verwond. De opstandelingen gaan voort met hunne retranchementen te versterken. Ongeveer 35,000 arbeiders der Engel - sche kolenmijnen hebben het werk gestaakt en hun aantal zal waarschijnlijk weldra tot 50,000 zijn aangegroeid. De werkstaking is voornamelijk beperkt tot het graafschap York. Vele mijnbesturen elders hebben aan de eischen tot loonsver- hooging der werklieden toegegeven. Keizerin Frederik heeft, naar gemeld wordt, een brief van twintig pagina's aan dr. Mackenzie geschrevenom hem haar dank te betuigen voor zijn brochure„de laatste ziekte van Frederik den Edele." Uit Londen wordt aan de Indépendance gemeld, dat Mackenzie aan een vriend me- degeeld heeft, dat hij zijn werk over de ziekte van keizer Frederik geschreven heeft op ver zoek van koningin Victoria en keizerin Fre derik. De keizer, nauwelijks van zijne buitenland- sche reis in zijn residentie teruggekeerd, houdt zich opnieuw bezig met het beramen van maatregelen om het opperbevel van het leger in jeugdige handen te geven. In den loop van November verwacht men besluiten, waar bij een aantal oude generaals op pensioen worden gesteld. Tijdens zijn laatste bezoek aan het eiland Mainauden 30sten September, zou hertog Adolf Van Nassau in den loop van het ge sprek aan keizer Wilhelm gezegd hebben dat hij afziet van zijn rechten op Luxemburg ten behoeve van zijn zoon, in geval de ko ning der Nederlanden zou komen te overlijden. Zijn hooge leeftijd zou de eenige reden hier voor zijn. De zoon des hertogs, Wilhelm Van Nassau, is kolonel bij de Oostenrijksche huzaren. Het feest ter gelegenheid der aanslui ting van Hamburg bij het tolgebied is vol gens het programma afgeloopen. De keizer werd overal met onbeschrijfelijke geestdrift begroet. Bij het leggen van den sluitsteen gaf de keizer de drie gebruikelijke hamer slagen met de woorden: God ter eere! Het vaderland ten goede Hamburg ten heil! Maandag avond te 7,50 is de keizer te Frie- drichsruh aangekomen en door den rijkskan selier aan het station ontvangen en vervolgens naar het slot geleid. De keizer begroette De in het buitenland verspeide berichten van eenen tegen den keizer van Rusland ge durende zijn oponthoud te ICutais voorgeno men aanslag zijn, volgens inlichtingen uit de meest geloofwaardige bron, geheel ongegrond. Een telegram van den hofminister uit Ta- ranowka, een station op den Kursk-Charkow- Azow-spoorweg, van Maandag middag 2 uur, meldt echter, dat in het nabij Taranowka gelegene station Borki twee locomotieven en de daaropvolgende vier waggons van den keizerlijken trein ontspoord zijn. De keizer lijke familie en haar gevolg zijn volkomen ongedeerd gebleven. Een Noordamerikaansche spoorweg-maat schappij, op welker lijn het groote ongeluk heeft plaats gehad, dat 61 personen het leven kostte, zal minstens D/* a 2l/2 millioen gul den schadeloosstelling moeten betalen aan de familieleden der omgekomenen. Uit Toronto wordt gemeld, dat eene bende aanleggers van den spoorweg door de Redriver-vallei er op listige wijze in geslaagd is, eene kruising over den Canadian-Pacific- spoorweg op een bewaakt punt te bewerkstel ligen, maar de beambten van den laatstge noemden spoorweg namen de kruising terstond weder op en vernielden de kruislijn, waartegen slechts zwak verzet geboden werd. Hierover heerscht groote verontwaardiging in Manitoba, maar de directie van den Canadian-Pacific - spoorweg verklaart in staat te zijn, eenige duizenden manschappen te zenden om iedere verdere kruising te voorkomen. Laatstge noemde spoorwegmaatschappij heeft de tus- schenkomst van den rechter tegen de aan nemers van den Redriver-valleispoorweg in geroepen, hetgeen echter door de rechtbank in eersten aanleg geweigerd is. De Canadian- Pacific is van deze uitspraak in hooger beroep gekomen. WAALWIJK, 31 Oct. 1888. De koninklijke familie heeft opnieuw een droevig verlies te betreuren. De moe der van H. M. onze koningin de vorstin van Waldeck-Pyrmont is Zaterdagmorgen te Pyrmont overleden. Vorstin Helena Wilhelmina Henriette Pau line Marianne, geboren 12 Augustus 1831, dochter van hertog Wilhelm van Nassau, was den 26 September 1853 gehuwd met den tegenwoordig regeerenden vorst van Wal deck-Pyrmont. H.H. M.M. de koning en koningin zullen zich naar wij vernemen, bij de begrafenis plechtigheid van H. D. H. de vorstin van Waldeck-Pyrmont doen vertegenwoordigen door den vice-admiraal Jhr. J. van Capellen chef van 's konings militaire huis, en den kamerheer baron Taets van Amerongen van Natewisch, die naar Arolsen zijn vertrokken. Mr. H. C. F Rits, benoemd tot kan tonrechter te Bergenopzoom, heeft gisteren den eed als zoodanig afgelegd. Den 6en der volgende maand zal hij zijne nieuwe functien aanvaarden. Ofschoon hem de door ZEd. Achtb. ge- wenschte promotie gaarne gunnende, zullen de talrijke vrienden, die mr. Rits zich ge durende zijn I7jarig verblijf in ons midden heeft weten te maken, hem niet dan noode zien vertrekken. Hunne allerbeste wenschen vergezellen hem naar zijnen nieuwen werk kring. Het concert, waarmede de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, verleden Zondag avond de reeks der winteruitvoeringen opende, was druk be zocht, en terecht, want het talrijk publiek is zeker niet in zijn verwachting teleurge steld geworden. De verschillende nummers van het programma werden als altijd uitste kend ten gehoore gebracht. Het glanspunt van den avond was echter de Kroningscantate van W. A. Smit. Dit uitgebreid en moeilijk toonstuk werd onder de uitmuntende leiding van den heer Frans de Cortie onverbeterlijk uitgevoerd. De da verende toejuichingen, die den zangers in het algemeen, en den solisten: de heeren van Ier se! en Adr. van Delft, herhaaldelijk ten deel vielen, gaven hiervan voldoende blijk. 't Was zeker eene aangename verrassing dat de heer P. Snijders, uit 's Bosch, optrad met de „Theilung der Erde De hartelijke wijze, waarop de gevierde zanger ontvangen en geapplaudisseerd werd, zullen hem ge noegzaam bewezen hebben, hoezeer men hem hier blijft hoogschatten en welk een welkome gast hij is. Den pianist, den heer C. van Helvoirt, ten slotte een welverdiend woord van hulde voor zijn onberispelijk accompagnement. Aanstaanden Zondag geeft de harmonie l'Espérance haar eerste soirée. Het met zorg samengestelde programma belooft veel; de heer Boekbinder, die met kermis zoo uit stekend voldaan heeft, werkt ook mede en zal wel zorgen dat het publiek eens hartelijk lachen kan. voor halve zolen: J. van den Bergh, Baardwijk, 6 perceelen van 6000 paar voor SU/a, 52, 54, 55 cent. D. de Booij, te 's Bosch, 6 perceelen van 6000 paar voor 5072 en 52 cent. Achterlappen. D. de Booij 's Bosch. 6 perceelen van 8000 paar a 16 en 17 ct. J. van den Bergh, Baardwijk. 3 perceelen van 8000 paar A 1772 en 18 cent. Erven Strijbosch, Boxtel. 2 perceelen van 8000 paar voor 16 en 17 cent. Geloot zal er moeten worden tusschen de erven Strijbosch en van den Bergh, omtrent 1 perceel a 19 cent. Zooals blijkt uit achterstaande adver tentie, begint aanstaanden Maandag de nieuwe cursus der zangschool. Wij raden de ouders dringend aan, hunne kinderen te laten pro- fiteeren van deze schoone inrichtingdie reeds zoovele goede krachten geleverd heeft voor de verschillende hier bestaande mu ziek- en zangvereenigingen, en die ongetwij feld veel bijdraagt tot veredeling en bescha ving van het opkomend geslacht. VMaandaghouden is den Waalwijker eenmaal een gewoontedat h:j dan niet stoelvast is, weet iedereen. Heeft er nu dien dag iets bijzonders plaats, dan is er onmid dellijk een menigte volks op de been. Dit was verleden Maandag 't geval. De hulp der politie werd werd ingeroepen bij de verhuizing van een boedel, waarbij man en vrouw het blijkbaar niet goed eens waren, daar laatstgenoemde weigerde de oude woning te verlaten, niettegenstaande de man zijn huisraad reeds per as naar zijn nieuw tehuis deed overbrengen; dit geschiedde onder begeleiding van een groot aantal personen, die de kar als in triomf vergezelden. Kort daarna moest de politie weder op treden bij een vechtpartij in een herberg in de Stationsstraatwaarvan een der acteurs nog al ernstig toegetakeld huiswaarts keerde Naar men ons mededeelt is, naar aanlei ding hiervan, tegen een tweetal personen door de maréchaussée's proces-verbaal opgemaakt^ Gisteren had ter terechtzitting te 's Bosch plaats de behandeling der zaak van het O. M. contra Th. v. D., goudsmidsknecht te 's Bosch, en aldaar gedetineerd. Het O. M., waargenomen door mr. baron Speijart van Woerden requireerde schuldig verklaring aan het hem ten laste gelegde, 2 verduisteringen en 2 diefstallen van gouden voorwerpendoor een loontrekkendeten nadeele van zijn meester, alwaar hij werkzaam wasgepleegd, en eischte 2 jaar en 6 maan den en veroordeeling in de kosten ver haalbaar bij lijfsdwang, waarvan de lang ste duur zes maanden zal zijnen ge vangenhouding van den beklaagde. Mr. Rits trad als verdediger op. Door den gemeenteraad van Vrijhoe ven Kapel is tot secretaris dier gemeente benoemd de heer J. van Dijk, burgemeester. Van het oude kasteel Gansoijen, aan heTOude Maasje gelegen, dat door Jan van Brabantden stamvader van het geslacht Heusden van Drongelen, gesticht werd wa ren tot voor eenige jaren nog opstaande muren aanwezig, die echter in den laatsten tijd gesloopt zijn. Toch kon men op ver ren afstand nog altijd aan de hoog opgaande en prachtige lanen vormende boomen zien, dat te dier plaatse eenmaal eene heerlijk heid gevestigd was geweest. De tegenwoordige eigenaar, de heer van Dam van Brakel, heeft ook die laatste over blijfselen voor ruim f4000 doen verkoopen, zoodat weldra niet slechts het slot der hee ren Van Drongelen maar ook de zichtbare omgeving tot de geschiedenis zal behooren. Hoewel de markt van leverantiehooi le qual. vast blijft op f21 per 500 Kg., was de handel niet zeer omvangrijk. Van schraal hooi overtreft het aanbod de vraag, het wordt naar qual. van fll tot f 15 aangeboden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2