Aanbesteding. Zangschool F. van Gerwen FABRIEK; REGISTRATIE en DOMEINEN NIEUWE CURSUS KUIPERS WERK. Advertentiën. HUISHOUDSTER. ZITDAG HOUDEN, Ingezonden stukken. WAALWIJK. te Waalwijk, Tevens Vleesehrookerij. PUIK ROOKVLEESCH. M. Govaerts Waalwijk. van PRIMA HUIZEN. Het Keizersveer. Woensdag 14 November 1888, om 2 uur des namiddags, ten RAADHUIZE aldaaarAANBESTEDEN Het maken van 2 klinkerwegen, Kerksteeg en Molensteeg, met één jarig onderhoud, tegen vermoede lijke lengte van ongeveer 1000 meter. ZATERDAG 3 November, FRANS DE CORTIE. g Christianus Franciscus Bax, "STEEDS^VERKRIJGBAAR prima qualiteit L JU BÜ DE ONTVANGER Winteraardappelen voor provisie uit het Land van Heusden en Altena f4,50 J 5. per Hl. De ongunstige stemming in Belgie en Duitschland is oorzaak dat in hop niets ge daan wordt. Door de gemeente Tilburg is de in schrijving opengesteld in de geldleening van f 100,000 it 4 pet., tot een bedrag van f 40.000. Inschrijvingen uiterlijk op 10 November e.k. De heer H. Cooijmans, heeft, om re denen van gezondheid zijn ontslag aange vraagd als directeur der liedertafel „Oefening en Vermaak'' te 's Bosch. De liedertafel verliest in hem een bekwaam en ijverig directeur, die vele jaren zijne beste krachten aan haren bloei heeft gewijd. De vrees van sommigen voor hooge broodprijzen en de ijver van anderen om de noodzakelijkheid daarvan te doen uitkomen, zullen ongetwijfeld aanmerkelijk gematigd worden door het verblijdend officiéél bericht, dat de opbrengst van den graanoogst in Rusland meerendeels aanzienlijk boven het gemiddelde is. Rusland is namelijk, naast Amerika, de groote voorraadschuur van gra nen voor Europa; van de laatste oogsten voerde het meer dan 16.000 millioen kilo gram graan uit. Dank het bij ons heerschende vrijhandel stelsel komt een deel daarvan ten goede aan onze bevolking. Uit Oosterwij k wordt gemeld Zaterdag ochtend werd het lijk van Franz Michels die onlangs hier stierf en den 22sten October begraven werd opgegraven en op last der justitie door twee artsen gerechtelijk geschouwd. In de maand Juli jl. was Michels als mo lenmaker werkzaam te Herpen, .en daar werd hem op een avond op verraderlijke wijze met een zwaar voorwerp zulk een slag op het hoofd toegebrachtdat hij, na eerst eenigen tijd te Herpen in zijn kosthuis liefderijk te zijn verpleegd, nog steeds zeer ernstig lijden de, naar hier, waar hij woonde werd over gebracht. Oogenschijnlijk herstelde hij, totdat hij dezer dagen vrij plotseling stierf, en nu is bij de lijkschouwing gebleken, dat ereene zeer belangrijke beleediging van den schedel had plaats gehad, die zeker de oorzaak van den dood is geweest. Het is zeer te hopen dat de laaghartige dader zijne gerechte straf niet zal ontgaan en dat hij behalve deze ook verplicht zal worden tot eene ruime schadevergoeding aan de weduwe en kinderen, die in zeer behoef tige omstandigheden achterblijven. Te Nunen is door onbekende oorzaak de landbouwerswoning met schuur en stallen van Jan Sleegers geheel afgebrand. De oogsthet hooi, eenig vee en een gedeelte van den inboedel werden door het vuur verteerd. Alles was verzekerd. Zaterdagnacht te ruim 12 uren werd in de Turfsteeg te Haarlem „moord geroepen. De politiespoedig aanwezigvond aldaar twee personen liggende op straatbadende in een grooten plas bloed. Bij onderzoek bleek echter dat slechts de een zeer belang rijk in het aangezicht en aan het hoofd met een mes verwond was. In eene tapperij was tusschen hen twist ontstaan over een borrel. De verwonde is in het gasthuis verbonden en de dader, zekere K., is naar het huis van bewaring overgebracht. Zondagavond woedde er een felle brand te Kunrade—Voorendaal. Twee landbou werswoningen met ingeschuurden oogst en inboedel werden vernield. Weinig werd ge red en alles was laag verzekerd. Kaatsheuvel, 31 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden bij den herber gier J. de J. alhier door een tot heden on bekend gebleven individu de ruiten ingewor pen. Zes weken geleden werd aan datzelfde huis een raam met al de ruiten verbrijzeld. Men veronderstelt, dat de een of andere deugniet op deze wijze zijn wrok koelt op den eigenaar dezer woning. Het ware te wenschen, dat de onverlaat spoedig in de handen der politie viel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Het tijdschrift //De Ingenieurnummer 42 dd.: 20 October 1888 bladz. 359, meldt Staten-Generaal Staatsbegrooting voor 1889, Hoofdstuk IX, Departement van W., II. en N. Memorie van Toelichting, Vervolg van bladz. 343. Verlegging van den Maasmond (Vervolg). ♦De onteigening loopt af in 1889. Ten einde het vermogen der aan het Keizersveer te stich ten bemnlingswerktuigen te bepalen zal men trachten de toekomstige waterstanden daar ter plaatje op proefondervindelijke wijze te leeren kennen.' ,üit kan geschieden door het over den Baard- wijkschen overlaat in het Oude Maasje stroo- mende water te leiden in de nieuwe rivier, wijl de werking van dezen overlaat meermalen over eenkomt met den afvoer van de Maas. Daur het Oude Maasje beneden Hagoort in de nieuwe ri vier kan worden geleidwenscht men het rivier vak HagoortDussensche Gantel zoo spoedig mo gelijk aan te leggen.' ♦Het riviervak Dussensche GantelKeizersveer is n uitvoering en zal in 1889 nagenoeg voltooid worden. Het gedeelte HeleindeDoodeMaas(voor zooverre buitendijks gelegen) komt dit jaar in uit voering. In 1889' wenscht men met het gedeelte Doode Maas-Doeveren te kunnen beginnen, daal de daarlangs te leggen dijken later eveneens tot den dijksring der landen van Heusden en Altena zullen belmoren en dus tijd moeten hebben om de noodige vastheid te krijgen.* ,Met de uitvoering van het in de laatste plaats te graven riviervak DoeverenHagoort lioópt men ln 1891 te kunnen aanvangen. Dit kan ech ter niet geschieden voordat de wederzijds de nieuwe rivier ontworpen al'waterings- en scheep vaartkanalen gereed zijn. Voor deze kanalen is daarom op de begrooting van 1889 eene som uitgetrokken. De verbreeding en verdieping der Langstraatsche havens moet gereed zijn ^ooi- dat tot de afsluiting van het Oude Maasje nabij Keizersveer kan worden overgegaan.' ,Met den bouw van een brug over het Oude Maasje te Capelle moet worden aangevangen wijl de bewoners van de Langstraat en van het land van Altena anders, na het tot stand komen van de nieuwe rivier van twee veren zouden moeten gebruik maken. »Met de beteugeling van de Heerenwaar- densehe overlaten zal in 1889 worden voortge gaan.' Dus met andere woordenHet water dat uit het inundatie-terrein 's Hertogenbosch stroomt naar den Baardwijksclien overlaat en daarheen uitloopt in het Oude Maasje doch dat dan zal worden doorgeleid in de Nieuwe Rivier, zal daar een peil aanbrengen, gelijk aan het peil, datna de doorgraving van den Hedikhuizen- schen Dijk, het Maaswater in de rivier zal krij- fen bij 's Keizersveer, en waarnaar de stichting er bemalingswerktuigen zal moeten geregeld worden. Alweder een doorslaand bewijs, dat de ont werper van den Nieuwen Maasmond evenals alle andere plannenook dit plan op zeer losse schroeven gesteld fheelten even loszinnig als ondoordacht de bezwaren gewikt en gewogen of misschien geheel over het hoofd heelt gezien omdat zeer goedzooals hier nader blijken zal dat peil met juistheid en zekerheid nu reeds is aan te geven. De Baardwijksche overlaat, daargesteld m 1766 ligt op een peil van 4,12 M. boven AP., en het gemiddeld verhang vanaf 's Bosch is 0,30 Meter; zoodat de overlaat werkt met het peil van 4,42 meter boven AP. te 's Boschzelfs met een noord-oostenwind, toen de sluizen van het Bossche Veld gesloten waren en dat verhang op hield te bestaanheeft de overlaat geloopen met een peil van 4,25 Meter boven AP. in dien pol der. [Zie Prov. N.-Brfabantsche en 'sHert. Cou rant No. 51.] Op 5 Januari 1883, toen 's Bosch teekende 6,45 meter boven AP., heeft de overlaat gewerkt met 0,80 meter ovex-storting en de hoogstbekende werking van 1.20 meter heeft plaats gehad in Februari 1799 tot het peil van 5,12 meter bo ven AP. Ook na de verbreeding in 1827 tot 1022 meter, heeft die ovei-laat gewerkt met 0,94 metei-, den 5 Januari 1834 tot een peil van 5,06 meter boven AP. toen 's Hertogenbosch een peil van 6,15 M. boven AP. teekende. Een bewijs dus, dat de overstorting in den Baardwijksciien Overlaat zeer afhankelijk is van de windrichting en zich dus niet regelt naar het peil op de Maas te Hedel. Hierdoor wordl bewezen dat het peil van over storting door den Baardwijkschen Overlaat niets bewijst voor het te ontstane peil op de Nieuwe Rivierdoor het van buven afkomende Maaswa ter na de doorgraving van den Hedikhuizen- sclien Maasdijk. Door de wei-king van den ovei-laat overstroo- men de zoogenaamde Langsti-aatsche buitenvel- den. Veeleer moet de oorzaak gezocht worden te Moerdijk, waar de laagst bekende ebbe geweest is den 27 Februari 1825 tot 2.05 meter minus AP. en een der hoogstbekende vloeden heeft plaats gehad den 3 en 4 Februari van datzelfde jaar; terwijl dc hoogstbekende geweest is den 24 Fe bruari 1837 tot 3,36 meter boven AP. Het antwoord op de vraagwelk peil zal ver kregen wox'den op die Nieuwe Rivier bij 's Keizers- veei-, moet dus op eene geheel andere wijze ge zocht worden, waartoe eene veronderstelling, als zou de Nieuwe Maasmond nu i-eeds bestaan, kan toegepast worden op den thans bestaanden rivier stand. Tot uitgangspunt dezer redeneexing wordt geko zen het officieele bericht uit de Staatscourant No. 253. De windrichting was dien dag vrij algemeen Zuid en Zuidwest, doch zeer stil en rustig. Nijmegen teekende 9,71 meter boven AP. St. Andries (Waalzijde) 5,04 M. boven AP. en Gorin- chem 1,93 M. en 1,51 M, boven AP. Wanneer men den weg op de rivier de Waal van Nijmegen tot Gorinchem iD 5 deelen ver deelt, dan zal het vak boven St. Andries 3/5 en het vak beneden St. Andries 3/s gedeelte be dragen, Het verhang van Nijmegen tot St. Andries is 4,67 meter en het verhang van St. Andries tot Gorinchem (laagwater) is 3,53 meterzoodat die schatting vrij wel uitkomt en men mag aanne men dat er een gelijkelijk verhang bestaat van af Nijmegen tot Gorinchem (laagwater.) Grave teekende 5.90 meter boven AP., St. An dries (Maaszijde) 2,91 meter boven AP. en Gorin chem 1,93 meter en 1,51 meter boven AP. De weg op de rivier de Maas van Grave tot Gorinchem is in 2 deelen te verdeelen, waardoor het middelpunt valt te St. Andries. Het verhang van Grave tot St. Andries is 2,99 meter en het verhang van St. Andries tot Gorin- is slechts 1,40 meterzoodat het benedengedeelte slechts het halve verhang heeft van het boven gedeelte. De oorzaak, waarom het benedengedeelte min der of het halve verhang heeft van het boven gedeelte is, omdat het benedengedeelte beheerd en opgestuwd wordt door het afkomende Waal- water bij Loevestein. Wanneer het Waal water niet bestond, dan zou het verhang van dat ri viervak ook 2,99 meter bedragen en het peil te Go rinchem verlaagd wurden met 1,59 meterhet verschil tusschen 1,40 en 2,99 meter. De weg van af St. Andries (Maaszijde) tot Go rinchem kan men gelijkstellen aan den weg van af St. Andries (Maaszijde) langs Hedikhuizen naar den Amerten minstede Nieuwe Maasmond gerekend ter lengte van '23 kilomete-, omdat het verdere gedeelte tot aan de volle lengte van 34 kilometer geheel en vrij beheerd wordt door het Moerdijk-water. Op dien weg Grave—St. Andries—Hedikhuizen —Amer is dan het middelpunt St. Andries. Grave teekent 5,90 meter boven AP- en Moerdijk (laag- water) 0,57 meter minus AP., zoodat het verhang bedraagt 6,47 meter. De helft is 3,24 meter en afgetrokken van 5,90 meter boven AP. te Grave, is het peil 2.66 meter boven AP. te St. Andries Het middelpunt van St. AndriesAmeris Hedik huizen dus de helft van 3,24 meter is 1,62 me ter afgetrokken van 2,66 meter boven AP. te St. Andries geeft 1,04 meter boven AP. te Hedik huizen. Dit is de stand, die Hedikhuizen bij dezen ri vierstand zou krijgenindien de Nieuwe Maas mond reeds bestond. De gemiddelde stand, die het Oude Maasje te Keizersveer heeft is 0,60 meter minus en 1.20 M, boven A.P.; doch daar de Nieuwe Rivier een vrij en en onbelemmerden toegang voor vloed en uit gang voor ebbe aanbrengt, zoo zal die stand in de toekomst vrij wel zijn over een te brengen met den stand te Moerdijk. Vroeger was de toegang voor vloed en uit gang voor ebbe nog al belemmerd door kronke- ling'en en ondiepten die thans verwijderd zijn zoodat men gerust als basis kan aannemen, dat de vloed op den Nieuwen Maasmond bij 's Kei zersveer iets lager zal zijn dan te Moerdijk, en de ebbe ook iets hoogerveroorzaakt door den weg bij de opkomst van den vloeddie zich in gewone omstandigheden zal verliezen tot Hedik huizen, en iets hooger bij de ebbe, aangezien die door de afdaling of uitstrooming niet ten volle het laagste punt, gelijk aan Moerdijk, zal be halen. Ziehier dus de vraag beantwoord, welke peil 's Keizersveer op den Nieuwen Maasmond krij gen zal. Men zou dus nu reeds 1,04 meter boven AP. op de Maas te Hedikhuizen zien, waardoor die rivier ook nu reeds onbevaarbaar zou zijn. De rijzing te Moerdijk was op dien dag 1,98. meter, die bij het stille weder zeer denkelijk toch nog tot Hedikhuizen komen konen daar een peil zou bezorgen van 1,98 meter boven het peil van 0,57 M. minus AP.; dus 1.41 meter boven AP. eene rijzing van 0.37 meter. Bij woesten wind en zeer zeker bij Zuid- en Zuid-Westerstormen, wanneer diezelfde vloed als op de Nieuwe Merwede slechts zal te kampen hebben met het in verhouding der rivier de Waal zeer zwakke riviertje de Maas, dan zal de kracht van opstuwing onberekenbaar en de verwoesting op een rivierbed, dat korte dagen te voren aan zeer laag peil stond, onoverzienbaar zijn; vooral als men het oog richt op de belendende polders, die dan allen droog en waterloos zijn. Wat aangaat het voortgaan met de beteugeling van de Heerdenwaardensche overlatengelieve men in te zien de Meierijsche courant no. 83 en 85, alwaar in de stukken „De Dommel* wordt medegedeelddat de regeering de laatste aanbe steding tot versterking en verliooging heeft inge trokken. De Schrijver der Brochures. Onder de bijzonderheden uit de procedure van de I. C. G. A. tegen de gemeente Am sterdam komt ook deze voordat zij beboet werd en, om volgende boeten te voorkomen, sterker gas leverde onder protest. Voor hen, die niet op de hoogte zijn van het belangrijke cijfer, dat door een reeks van van boeten voor onvoldoende lichtsterkte bijvoorbeeld in een halve maandbereikt wordt, volgt hier de vermelding, dat de „be palingen" tusschen de associatie en de ge meente hieromtrent voorschrijven: f100 voor den eersten dag en voor eiken volgenden dag het dubbele bedrag van den voorafgaan- den. In 15 dagen, of een halve maand, zou dit dus f998.4C0 of bijna een millioen be dragen. N. v. d. D. Het Nieuws van den Dag vergist zich. de bedragen der boeten vormen eene meetkun stige reeks waarvan de eerste term is 100, de reden 2 en het aantal termen 15. De som daarvan wordt uitgedrukt door 215 i 100 x100 X (32768 - 1) 3276700 2 1 dus drie millioen twee honderd zes en ze ventigduizend zeven honderd gulden. In eene maand of 30 dagen hadden de boeten beloopen 107,374,999,900 gulden. Om de boete voor 3 maanden uit te druk ken, zou men krijgen een getal van 30 cijfers. C. O. Het GEMEENTEBESTUUR van Nieuwkuik zal op Aanwijzing in loco op den dag der aanbe steding om 10 ure voormiddags; aanvang bij de Kerksteeg. Inlichtingen geven de opzichter LZJGTEN te Heusden, en de burgemeester, te Nieuivkuik. De ONDERGETEEKENDE heeft de eer ter algemeene kennis te brengendat de zal geopend worden op den 5en Nov. a.S. Allen, die wenschen daaraan deel te nemen, worden verzocht zich aan te melden op Musis Sacrum, Jongelieden van 1014 jaar n/m. 2 uur, r/ 14 jaar en ander n/m. 3 u De lessen worden gegeven Maandag avonds, de le cursus van 51/261/2. n 2e f/ 61/2 71/3. DE DIRECTEUR, werkzaam in de KUIPERIJ vroeger in ge bruik bij J. van Mil beveelt zich beleef delijk aau voor de LEVERING en RE PARATIE van alle soort Steeds voorhanden Op eene nette en voordeelige bediening kan gerekend worden. oorspoedig bevallen van een welge schapen ZOON G. J. BOLK-RANT Waalwijk, 30 Oct. 1888. Heden overleed tot onze innige! ■droefheid ons teergeliefd zoontje NOR-' I BERT, in den ouderdom van slechts j elf dagen. Waalwijk. 27 Oct. 3 888. P. J. VAN LOON. jgj C. G. VAN LOON-GragtmansJ Te Rotterdam overleed heden, voor-H Wzien van de H. Sacramenten der ster-® venden onze hooggeachte grootvnder I jgj en behuwd-grootvaderde WelEdele Heer bijna 90 jaren oud. Waalwijk, 29 Oct. 188S. M. A. J. RITS-Hoogeweegen. m Mr. H. C. E. RITS. Voor iemandover kapitaal kunnende beschikken en op de hoogte van adminis tratie en correspondentie, is te KOOP; eene in werking zijnde kennis van het VAK, voorloopig geen vereischte. Adres fr. motto t,Fabriek," ANTOON TIELEN, Waalwijk. Eene R. C. J U E E R O U W zag zich gaarne geplaatst als Beste informatien s^aan ten dienste. Eranco aanbiedingen letters C. D. E. bu reau dezer courant. DER te WAALWIJK, zal, op DONDERDAG 1 November 1888, van 10 uur vdor- tot 2 uur namid dags, ten raadhuize te Kapelle, tot ontvangst van P A C H T P E N— N I N G E N verschuldigd van land ont eigend voor den Maasmond. Een NET JONGMENSCH, van uitste kende referentien voorzien, verscheidene ja ren op een voornaam agentuurkantoor werk zaam, vraagt de vertegenwoordiging Adres fr. br. motto ff Vertegenwoordiging" Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3