Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Dit nieuws maakte in de stad en vooral in de voorname kringengroote sensatie. Wat nu blijkt de reden van de aanhou ding te zijn Een paar jaar geleden heeft Schwartzkopff wegens frauduleus bankroet en oplichting van een juwelier te Parijs zich een vonnis van twee jaren gevangenisstraf op den hals gehaald. Hij was die straf ontkomen door naar hier te vluchten en vervolgens naar Amerika te gaan. Aldaar had hij zich tot hooge kringen toegang weten te verschaffen en op deze wijze was ÏÜj met de tentoon stellingscommissie in aanraking gekomen. Meenende dat hij in deze betrekking niet herkend zou wordenhad hij zich met een gerust geweten naarhier begeven doch hij schijnt er niet op gerekend te hebben dat de Brusselsche leveranciers hunne wan betalers nog lang in 't geheugen hadden. Hij was namelijk aan een winkelier hier nog 500 francs schuldig voor het leveren van een bonten mantelwelke Schwartzkopff in 1886 had gekocht voor een artiste van het Alcazar Toen de wïhkelier zag dat zijn schuldenaar in goeden doen verkeerdeklopte hij eens bij hem aandoch bij bleef nogmaals wei geren zijn schuld te voldoen. De stappen van den leverancier om den onwilligen becaler tot andere gedachten te brengen waren oorzaak dat er meer over hem aan 't licht kwam en hij in handen der justitie geraakte. Volgens particuliere berichtente Saigoen ontvangen en onder reserve medegedeeld zou in de delta in Tonkin een post van het vreemdenlegioen den 7den September zijn aangevallen door zeeschuimers. Er zouden 39 dooden gevallen zijn. De minister van marine spreekt dit tegenen zegt dat er daar maar twee T ur- co's waren. De Fransche minister van koophandel heeft in den ministerraad verklaard dat het deeelnemen aan de Parijsche wereldtentoon stelling van 1889 den inzenders minder zal kosten dan in 1878. De toren van Eiffel is nu 178 meter hoog. Het nog te bouwen stuk 122 meterzal, naar men verwacht, in het laatst van Januari gereed zijn. In eene serie van belangrijke artikelen, behandelt tegenwoordig de „Economiste Francais" de cijfers der onlangs uitgegeven officieele statistieken omtrent den loop der bevolking in de republiek. Deze cijfers too- nen eene gestadige afname van het aantal geboorten en toename van de sterfgevallen aan bij den tegenwoordigen stand van zaken zullen de laatsten de eersten binnen eenige jaren overtreffen hetgeen terecht als hoogst ongunstig voor de toekomst wordt geacht. In 1881 bedroeg het meerdere aantal ge boorten dan sterfgevallen nog 108.229; thans is dit cijfer gedaald tot 56,536, of eene ver mindering van 48 ten honderd in zeven ja ren. Van de aangegeven geboorten waren 8,20 procent onwettighet gemiddelde cijfer uit de diverse departementale opgaven voor rekening van het departement Seine met Pa rijs komt daarvan 25 pCt. of V4 der geboor ten in het dep. Finisterre bedroeg het slechts 2 pCt. Twee derden der in de geheele re publiek uitgesproken echtscheidingen kwamen te Parijs voorsinds de wet van 1884 over dit onderwerp, is het aantal, percentsgewijze genomenmeer dan verdubbeld. Ook de loop der bevolking van alle departementen wordt in deze opgaven volledig verstrekt. „Le Siècle" schrijftDe „Ligue des Patriotes"gereorganiseerd onder het auto cratisch bestuur van den heer Paul Déroulède, is voortaan ter beschikking van Boulanger. Bij groote plechtigheden, waarin de generaal eene rol zal spelen, zooals zittingen der ka mer vergaderingen of reizen, door de Bou- langistische bladen luidruchtig aangekondigd, laat een der hoofden vragen hoeveel man schappen verlangd worden voor het geleide of de bescherming, van den generaal. Drie honderd is het getoone getal. Deze driehonderd gardes worden in drie groepen verdeeld. De eene groep wacht het rijtuig van den generaal af, dat zij voorafgaat, ge leidt of volgtde tweede groep gaat naar de puntenwaar rumoerige opeenhoopingen kunnen plaats vinden of vijandige kreten aan geheven wordende derde groep wacht den generaal op bij de plaats van aankomst, helpt de politie om eene plaats open te houden voor den stoet van den afgod en neemt de stemming der nieuwsgierigen waar. Deze vrijwilligers van de Ligue dragen allen een bijzonder kenteeken. Zij gehoor zamen stipt aan de bevelen hunner hoofden. Het zijn mannen, die goed onder tucht staan. Men heeft hen nu weermet vergunning der politie aan het werk gezien bij het huwelijk der dochter van Boulanger. Zij waren het die instructien gaven aan de agenten, die de beide rijen vormden en plaats maakten voor het rijtuig van den braven generaal. -— In de mijnen van Campagnac heeft Zaterdag een treurig ongeluk plaats gehad tengevolge van een ontploffing van mijngas. Zaterdagmiddag waren 33 lijken opgehaald. 23 lijken zijn gevonden op de bovenste ver dieping der exploitatie de gezichten dezer lijken waren niet misvormd noch verbrand zelfs niet zwartwaarover men zich ten hoogste verbaast. De tieu oyerigcn zijn ver schrikkelijk verbrand. Alle lijken werden onmiddellijk naar Cransac gebracht en gelegd in een der groote stallen van de maatschap pij tot aan den hals met een wit laten ge dekt. De prefect heeft onmiddellijk geld la ten ronddeelen onder de meest behoeftigen van de nagelaten betrekkingen der slachtof fers. Men schat het aantal dooden in 'tgeheel op tachtig. De begrafenis der slachtoffers heeft Zon dagmiddag te 3 uur plaats gehad. In de mijnen maakt men weinig vorderingen met de ontruiming; de ingenieurs vreezen nieuwe ontploffingen. In de voornaamste kerk te Brixham werd Maandag eene bijzondere godsdienstoefening gehouden om den Almachtige te danken voor de roemrijke omwenteling van 1688 en voor de zegeningen, daaruit voor Engeland voort gevloeid. Een oogenblik voor dat de eerste steen gelegd werd voor het monument van Willem III, brak de zon door de wolken. De haven van Brixham gaf op dat oogenblik een schit terend tafereel te zien. De talrijke schepen waren vroolijk met vlaggen versierd en met toeschouwers bedekt. Ook op elke plek, waar iets van de plechtigheid te zien was, tot zelfs op de daken der huizen, was de me nigte opeengepakt. Graat van Bijlandt zeide, nadat de steen legging had plaats gehad, dat hij er trotsch op was, Nederland te vertegenwoordigen te midden der groote Britsche natie. Te Glasgow zijn de voornaamste we verijen van geheel Schotland, die der firma Todd Higginbotham, door brand vernield Drie duizend werklieden zijn zonder werk. De schade bedraagt 750.000 gulden. Om een duidelijk denkbeeld te geven van den aanwas en de uitgestrektheid van het Britsche rijk in Indie, kunnen de vol gende vergelijkende opgaven dienen. In 1886 was dit gebied anderhalfmaal zoo groot als in 1842. In laatstgemeld jaar was zijne op pervlakte zoo groot als die van Frankrijk Spanje en het tegenwoordige Duitsche rijk. In 1852 werd er een gedeelte bijgevoegd gelijk aan Italië en Portugalin 1862 we der een stuk zoo groot als Hongarije, in i882 een gedeelte zoo groot als Nederland en in 1886 een gedeelte, in oppervlakte gelijk aan het Duitsche keizerrijk, behalve het konink rijk Pruisen. De inlandsche zelfstandige sta ten onder Britsch protectoraat zijn buiten deze berekening gelaten; deze zijn, ruw genomen samen zoo groot als Oostenr'jk-Hongarije, Spjmje, Portugal en Italië. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft bij stormweder en hooge zeeèn een aanvaring in het Kanaal plaats gehad tus- schen de stoomboot „Saxmundham" (kapitein Milne) en de Noordsche bark „Nor" met het gevolg, dat de „Saxmundham" onmiddel lijk zonk. De kapitein heeft zich met 7 man kunnen redden in een booten zij werden opgenomen door de schoener „Waterberd" van Liverpool. De overige 22 personen, die tot de bemanning van het verongelukte schip behoorden zullen hun dood in de. golven hebben gevonden. Het aantal landverhuizers uit het Duitsche rijk, die de reis hebben gemaakt over Duit sche havens, alsmede Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen, bedroeg volgens keizer lijke statistieken in Augustus 10,747 perso nen, tegen 8061 in Augustus 1887, 6727 in Augustus 1886 en 8615 in Augustus 1885. Sinds het begin van het loopend jaar tot lo September zijn aldus 71,394 personen uit Duitschland vertrokken, tegen 72,608 52,596, 82.716, 91,253, 119,201, 146,436, 155,039, 68,288 en 22,212 in de overeenkomstige pe rioden der jaren teruggaande tot 1879. Tot den stroom van landverhuizers uit Pruisen, vanwaar de emigratie dit jaar reeds tot 46,224 personen is gestegen, werd door Posen met 10,176 en door West-Pruisen met 9,123 emi granten bijgedragen. Bij eene serenade, welke de Berlijnsche studenten aan de hoogleeraren Gerhart en Bergmann brachten, naar aanleiding van hun nen strijd tegen dr. Mackenzie, heeft het bijzonder de aandacht getrokken, dat ver scheidene hooggeplaatse beambten en ge leerden tegenwoordig waren, en ook de mi nister van eeredienst en de kabinetssecretaris des keizers zich in de woningen der beide hoogleeraren bevonden, om aan de hun ge bracht wordende hulde deel te nemen. Volgens een brief van 22 Oct. uit Mas- sowa aan de Popoio romano" wa,s het ge rucht in omloop, dat de Abessinièrs opnieuw een nederlaag hadden geleden. Te Mandriola bij Padua heeft zich bij 't boren van een artesischen put een verschijn sel voorgedaan, dat zeer de aandacht, en van alle zijden belangstellende bezoekers trekt. Toen men namelijk tot op eene diepte van 24 meters was gekomen, nam men met groote verbazing uit de opening een gasstroom en een stroom van modderachtig water waar. En toen men de diepte van 38 meters had bereikt nam de toevoer van beiden zoo zeer toe, dat het werk moest worden "gestaakt. Nadat vervolgens een kraantje aan de buis was aangebracht, werden verschillende proef nemingen genomen met den volgenden uit slag. Wanneer men het kraantje slechts voor een klein deel opent verkrijgt men een groo- ten toevoer van krachtig lichtgevend gas en zonder den reuk van het kunstmatige gas. Indien men vervolgens het kraantje verder opent dan dooft de vlam uit, en verkrijgt men een nog sterker aandrang van gas, doch vermengd met koud, modderachtig water, met een reuk van zwavelzuur. Door een professor is aanstonds een on derzoek ingesteld, en reeds worden proeven genomen met het gebruik van dit natuurlijk gas in de plaats van kuilStgas. De bewoners uit den omtrek beschouwen het verschijnsel met grooten schrik en zeg gen dat alle drie, gas, water en vuur, uit de hel voortkomen. Het officieel regeeringsblad meldt Bij het spoorwegongeluk heeft de czaar zijne voeten en de keizerin hare hand licht gewond, hetgeen hunne majesteiten niet verhinderd heeft, terstond voor de veronge lukten te zorgen. Generaal Scheremetiew is een deel van een vinger afgescheurd en de borst ingedrukt terwijl de hofdame Marie Golenitschew beide beenen zwaar gewond heeft, en de generaals Worontzow-Daschkow en Wannowski, en de adjudanten-generaal Danilowitsch enTsche- rewin zwaar gekneusd zijrt. De ingenieur Stiernwal had zijne beenen zoo zwaar ge wond, dat hij op eene baar naar den hos pitaalwagen gedragen moest worden. Van het personeel der bedienden zijn 2L perso nen gedood en 37 gewond. Omtrent de oorzaak der ontsporing meldt het officieele blad, dat ter plaatse zelf de czaar in persoon aan een gendarme-officier een stuk van een half vergane rail heeft ter hand gesteld, om als overtuigingsstuk bij het onderzoek te dienen. --In het gebied van Kars hebben, op het eind der maand September 11., aarbevingen plaats gehad. Het officieele blad deelt dien aangaande de volgende bijzonderheden mede: De eerste schok werd waargenomen den ll/23aten September te 3 u. 25 m. 's ochtends. De golvende bewegingen hadden eene rich ting van het zuidwesten n2ar het noordoos ten. Te 6 uur en te 9 u. 30 m. werden er weder schokken gevoeld. Den volgenden dag te 3 u. 20 m. was er een schok, veel hevi ger dan alle vorige, en te 5 uur weder een minder hevige schok. Te 8 u. 25 m. werden er golvende en verticale schokken waargeno men. Vele personen hebben onderaardsche geluiden gehoord, welke een nieuwen schok te 11 u. 20 m. in de richting van het noor den vergezelden. In de meeste gebouwen zijn spleten gekomen, en in het Armenische dorp Tchiguïrgan, op twaalf werst afstand van Kars, zijn verschillende huizen ingestort. Vijf personen moeten bij deze aardbevingen zijn omgekomen. Uit Odessa meldt men, dat vreemde lingen, die in Polen land ontginnen, bevel ontvangen hebben, het gebied binnen 28 da gen te verlaten, en dat de Israëlieten in het zuiden van Rusland, een dergelijken maat regel op hen toegepast verwachten. Noordbrabantschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Oct. 1888. OpbreDgst personenvervoer f 1643.75 u goederenvervoer 1981.94 postvervoer w 166,66 Diversen lotaal In Oct. 1887 f 3792 35 f 3521.57 WAALWIJK, 7 Nov. 1888. De heereti J. H. A. Diepen en J. B. Tim mermans Wz., respectievelijk voorzitters der kamers van koophandel en fabrieken, te Til burg en te Waalwijk, zijn op bevel van Z. M. den koning belast met het opmaken van eenen nominatieven staat van de fabrieken te Tilburg en omstreken te Waalwijk en in de Langstraat, met de namen der eigenaren en het aantal hoofden van huisgezinnen in iedere fabriek werkzaam. Het eerste winterconcert door „l'Espé- rance" 1.1. Zondagavond aan hare honoraire leden aangeboden, was zeer druk bezocht en mag in alle opzichten geslaagd heeten. De verschillende stukken van het goed gekozen programma werden verdienstelijk gespeeld en vooral de onberispelijke voordracht van No 3: „Une fête triomphale van Van Dam" getuigde, hoezeer bij „rÉspérance" degelijke studie voorafgaateer zij het waagt met een nieuw stuk op te treden. Zulk plichtsbesef tegenover het kunstminnend publiek en tegen over des meesters compositie verdient hoo- gen lof en strekt haar tot niet weinig eer. En bovendien is dit het eenige middel om de waardeering te verwerven en te behouden van hen die een uitstekend harmoniekorps in een gemeente als Waalwijk hoogst nuttig en eervol beschouwen. Den heer Schamber- gen dank voor de voortreffelijke leiding en den werkenden leden, in 't bijzonder den eersten pistonnist, voor de keurige muziek. De heer Boekbinder zorgde door zijne komieke voordrachten voor een aangename afwisseling van genot. Volgens verklaring van den behande- lenden geneesheer, blijft de koning in beter- sehap toenemen en is de ontsteking in mond en keelholte nagenoeg verdwenen. Hierdoor is de belemmering in de voeding geweken en kan de hoop gekoesterd worden dat Zijner Maiesteits krachten spoedig znllen terugkeeren (Staatsct De heer Anton Oudshoorn schrijft in het Leidsch Dagblad dat de Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te.Parijs na 10 November geen aanvragen meer aan neemt, aangezien reeds nu de geheele ruimte, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, zoo goed als ingenomen is. Voor het kantongerecht te Zevenbergen heeft terechtgestaan de landbouwer V. A., uit Etten-Leur. De beklaagde had ten tijde der militaire manoeuvres in Sept. jl. gewei gerd de bij hem ingekwartierde militairen en paarden te ontvangenen werd hiervoor veroordeeld tot eene geldboete van f 50 subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. Te Enschedé heerscht sedert eenigen dagen eene werkstaking. De rust is tot heden niet verstoord geworden. Ter voorkoming van ongeregeldheden waren Zaterdagbehalve huzaren uit Deven ter ook de schutters onder de wapenen ge roepen. Volgens de Zw. Crt. moet het volgende aanleiding gegeven hebben tot de staking van den arbeid. De firma Jannink heeft een nieuw Engelsch artikel sinds kort in aan maak waarvoor nog niet dadelijk kan wor den bepaald wat op den duur voor het weven per stuk kan gegeven worden dit .gaat dus op proef. Bij een dergelijk geval spreken de betrekkelijke wev'ers wel eens onderling af niet zoo hard te werken als zij kunnen. De fabrikanten komen echter spoedig op de hoogte en zien dan, dat het in den beginne bepaalde loon alleen zou kunnen gegeven worden, wanneer een aantal stukken per week en per touw worden afgeleverd. Wanneer dus de wevers zooveel niet willen of kunnen weven zijn ze verplicht het loon dienover eenkomstig te wijzigen. De arbeiders ver langden echter onmiddellijke aanplakking van de lijst der loonenwaarin vermeld zoude staan wat zij aan de verschillende stukken zouden kunnen verdienen. Daar iiu niet on middellijk aan hun wensch werd voldaan staakten Vrijdag met uitzondering van en kelen al de wevers met hun helpersten getale van 190den arbeid. Zij hebben dien sedert niet hervat. Volgens de Tw. Ct »heeft een sociaal-demo craat Benninkuit Hengeloo aan de werk stakers ondersteuning beloofd en is aan den heer H Domela Nieuwenhuis per telegram van de werkstakers bericht gezonden. Men schrijft uit Winschoten Sedert eenigen tijd vertoefde alhier een Dnitsch handelsreizigerzich noemende W. die voorgaf directeur en tevens aandeelhouder te zijn van eene aanzienlijke fabriek te Lü- beck. Dezen knoopte relatiën aan met zekere koopmanin het bezit van twee huwbare dochters, waarvan eene den vreemdeling wel dra zooveel genegenheid toedroeg, dat zij zich bereid verklaarde om aan zijn wensch ge hoor te geven en met hem naar Lübeck te vertrekkenten einde zich te overtuigen van de winstgevende betrekking, die hij daar be kleedde. Onnadenkend stemden de ouders van het meisje hierin toe. De jongelieden vertrokken naar Weenen om van daar de reis voort te zetten. Den volgenden dag kwam een van de di recteuren der fabriek uit Lübeck hier aan om informatien te nemen naar genoemden persoon en de hulp der politie in te roepen voor zijne inhechtenisneming, uit welk een en ander men besluiten magdat de han delsreiziger niet de eenvoudige en betrouw bare man was voor wien hij zich had uit gegeven. Vier dagen zijn sedert verloopen en noch hier ter plaatse noch te Lübeck is het de politie mogen gelukken het jonge paar op te sporen. De ouders van het meisje verkeeren in de grootste onrust over het lot van hun kind. Zekere Martijn Snijders, scheepstim merman te Berg a. d. Maas, viel Vrijdag avond jl., waarschijnlijk door de duisternis misleid, te Groot Ternay bij Maastricht in het kanaal en werd eenigen tijd later leven loos er uitgehaald. Voor eenige weken werd de boerderij van J. B., te Loenen onder Apeldoorn eene prooi der vlammen. Nauwelijks opgebouwd is zij geheel wederom afgebrand. Niets was verzekerd. De knecht des huizes kreeg bij het redden van een paard zulk een slag te gen de borst, dat men voor zijn leven vreest. LI. Zaterdag avond is te Haarlem twist ontstaan in eene slaapstede in de Witstraat, tusschen twee kooplieden, genaamd Van Leeu wen en Jansen, veroorzaakt door de vrouw van eerstgenoemde, die een hond van laatst genoemde had geschopt. De slaapsteehouder wilde daarom de vrouw, die beschonken was, uit zijne woning verwijderen, waarbij J. hem behulpzaam zoude zijn. V. L. trok daarop partij YQpr zijne vrguw en viel J. aan mét een 'groot mes', waarmede hij hem twee bè*

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2