Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Seryie. Rusland. Afrika. Australië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De president der republiek heeft zijnerzijds den ordonnance-officier Chamoin naar Cran- sac gezonden om hulp te bieden. De gewestelijke raad der Seine heeft 1000 fr. ter ondersteuning toegestaan. Tot nu toe zijn er 51 lijken uit de mijn te voorschijn gehaald. 71 kinderen zijn door de ramp vaderloos geworden. De commissie voor de herziening der constitutiedie zich reeds voor dat hervor mingswerk verklaard had, heeft met 6 stem men tegen 4 overeenkomstig het voorstel van den heer Anatole de la Forge, besloten dat de herziening opgedragen behoort te worden aan eene uitsluitend met dat doel bijeengeroepene constitueerende vergadering^ De rechtbank „te Parijs, geroepen om uitspraak te doen in de zaak betreffende het in beslag nemen van den bekenden brief door den graaf van Parijs aan de maires gericht, heeft in zooverre den secretaris van den graaf van Parijs, den heer Dufeuille, van wien de vervolging is uitgegaan, in het gelijk gesteld, dat zij zich gerechtigd heeft verklaard kennis van deze zaak te nemen, op grond dat de eisch betrekking heeft op de terug gave van in beslag genomen voorwerpen waarvan de kennisneming tot de bevoegdheid der rechterlijke macht behoort. De prefect van politie had dien eisch be streden op grond van scheiding der staats machten. Hij toch had gehandeld op last der regeering. De minister van marine heeft uit Saigon een telegram van 7 dezer ontvangen, waarin gemeld wordt dat de vroegere koning van Annam, Ham Nghi, gevangen genomen en de zoon van den minister Thuyet gedood is. Ten gevolge der gebeurtenissen te Hué had den Ham Nghi en zijn minister Thuyet naar het noorden van Annam de wijk genomen van waar zij den tegenstand tegen Frankrijk voortgezet hebben. Een der weinige provinciale bladen die voor het BouJangisme gewonnen zijn, le Patriote du Centre kondigt aan het hoofd zijner kolommen, in brommende taal de vol gende gewichtige gebeurtenis aan: „Het is thans eene besliste zaak: generaal Boulanger, vergezeld van al de leden van het natiaoale comité zal Zoudag 2 December 1888 te Nevers zijn. „Naar aanleiding hiervan hebben onze vrienden, de republikeinen van Nevers, een comité gevormd, dat besloten heeft niet alleen aan het hoofd van de nationale partij, maar ook aan het geheele comité dier partij een groot feestmaal aan te bieden." De St. James Gazette verzekert dat het pantserschip Agamemnon, behoorende tot het eskader der Middebandsche zee, bevel ge kregen heeft naar Zanzibar te stoomen. Te Londen hebben de gedelegeerden der Trade's Union0 aan de buitenlandsche leden van het internationaal werklieden-con gres een banket aangeboden. De president heeft het doel van het congres: de algemeene verbetering' van het lot der werklieden, uit eengezet. Hij hoopte, dat men niet moede zou worden voor dat doel congressen te be leggen, eenmaal zou men moeten erkennen dat voor een goede zaak gestreden werd. Broadhurst en Howell, leden van het la gerhuis, die aan het banket deelnamen, heb ben het woord niet gevoerd. De politie van Whitechapel heeft weder een biljet gevonden geteekend Jack the Rip per waarbij deze verklaart wederom een moord te hebben gepleegd en dat het ont hoofde lijk in Osborne Street verborgen is. Sir charles Warren heeft bevel gegeven een onderzoek in te stellen, hoewel hij aan mys- tificatiên gewoon is. LONDEN, 9 Nov. In een huis van Spi- talfields, nabij Whitechapel, werd heden och tend alweder het lijk gevonden van eene vrouw, die vermoord is geworden onder toe voeging van dezelfde gruwelijke verminkingen, welke de vroegere vrouwenmoorden in Whi techapel zoo berucht hebben gemaakt. De minister president van Wurtemberg heeft zich op verlangen des konings naar Nizza begeven, waar de vorst verblijf houdt. Een der Amerikanen die veel invloed op den koning uitoefenen is op verzoek van den minister uit de omgeving der konings ver wijderd en heeft zich naar Engeland begeven. Te Hamburg is een derde persoon ge vat, die aan den diefstal in het postkantoor te Beriijn als medeplichtig wordt beschouwd. In zijn bezit zijn slechts eenige coupons en baar geld gevonden. Daar de man tot voor een paar dagen in Berlijn was, gelooft men. dat hij naar Hamburg is gegaan om zich van het gestolene te ontdoen. Bij den reeds vermelden brand te Ham burg in de export-slachterij van Koopman, is niet die geheele groote inrichting vernield. Er is veel verloren gegaan, maar ook veel gespaard gebleven. De schade bedraagt 315000 Mark, ongeveer de helft der som waarvoor alles verzekerd was. Blijkbaar uit den koker der politie wordt medegedeeld, dat bij de huiszoeking in Rog- genbach's kasteel niet alleen brieven van keizer Friedrich in beslag genomen zijn, maar dat ook in eene lade van zijne schrijftafel twee pakketten brieven van hooggeplaatste personen gevonden zijn, als van de koningin van Engeland, keizerin Frederik, den prins van Wales, prins Alexander van Battenberg, den hertog van Cumberland, Windthorst, enz. Daar baron von Roggenbach in de staatkunde in hoog aanzien staat, beteekent dit feit op zich zelf niets, maar uit gerechtelijk oogpunt hangt alles af van den inhoud der correspon dentie, waaromtrent tot heden niets bekend is. Baron von Rogdenbach bevindt zich op het oogenblik te Berlijnwaarschijnlijk in verband met de in beslag genomen brieven. Dezer dagen vertrekt keizerin Friedrich naar Engeland. BERLIJN, 9 Nov. De Norddeutsche AU- gemeine Zeitung zegtdat het bestuur der staatsspoorwegen bij de voorbeeldeloos snelle ontwikkeling van het verkeer, die alle ra mingen te boven gaatniet de handen in den schoot heeft gelegd. Het heeft in tijds nagenoeg 7000 nieuwe goederenwagens be steld, ongeveer 1500 wagens in het buitenland gehuurd, en zal nu tot verdere vermeerdering van het rollend materieel een bedrag van 45 millioen aanvragen. Het reservoir vau Souzier, dat is aangelegd om de electrische spoor van Novey naar Chillon te bedienenis gesprongen. Zes millioen liter water stortten in stroomen op de dorpen Souzier en Varennes en stroomden in het meer van Genève na verschillende huizen verwoest en geïnundeerd te hebben. 12 dooden en tallooze gewonden zijn nu reeds gevonden. Een lid der kamer van koophandel, te Mi laan organiseert eene groote vergadering ten gunste van het sluiten van een nieuw handelsverdrag met Frankrijk. Deze beweging wekt veler sympathie. In de verf-werkplaatsen van den Zuider spoorweg zijn acht waggons waaronder' drie hof-salon wagens in brand geraakt. Het vuur werd wel in betrekkelijk korten tijd ge- bluschtdoch alle wagens zijn vernield. In den waggon waarin de brand is ontstaan bevonden zich verscheidene werklieden, waar van een levensgevaarlijkeen tweede zwaar en vier licht gewond werden. De oorzaak is nog niet bekend. Het comité der nationale verdediging heeft de begrooting van oorlog goedgekeurd. De minister voorziet geene verhooging van het effectief der landweer, maar het is noo- dig d2t zij vóór 1890 met het nieuwe geweer is gewapend. Het particulier vermogen van koningin Na thalie bestaat in landerijen in Bessarabie. Eenigen tijd geleden heeft zij eenig land doen verkoopen en een som van twee millioen francs gedeponeerd bij de firma Rotschild, te Parijs. Zij heeft haar echtgenoot 300000 francs geleend, welke som thans terugbetaald moet worden. Van de civiele lijst ontving zij 60000 francs per jaar, doch toen zij buiten stands vertoefde ontving zij 25000 francs per maand. De plaats, waar het ongeluk met de keizer lijken trein is gebeurd Borkiwordt door duizenden personen bezocht. De gemeenteraad van Karkhofif heeft 30000 roebels beschikbaar gesteld voor de oprichting van een nieuwe kapel op de plaats des onheils. Te Nieswicz, gouvernement Minsk, zijn 90 huizen door brand vernield. Een telegram van 7 dezer uit St. Pe tersburg meldt, dat tengevolge van het on geluk met den keizerlijken trein admiraal Possietminister van verkeerswegen, uit zijn ambt ontslagen en de minister van financien, de heer Vishnegradskivroeger professor in de technologie met het „interim" van dit departement belast is. Betreffende de belegering van Soeakin, bevat de Times het volgende bericht Generaal Grenfell is in gezelschap van den majoor Settle met zijnen staf, den 5en dezer alhier alhier aangekomen met eene batterij rijdendë artillerie, ongeveer 300 man infanterie en eenige kanonnen. Het vuur uit de veldkanonnen van den vijand wordt steeds krachtiger geregeld worden per nacht onge veer 30 bommen op de waterforten en de stad afgeschoten. Dat beschieten der forten heeft met groote nauwkeurigheid plaats, zoo dat het veel schade veroorzaaktin de stad heeft men van de bommen nog niet zooveel last gehad. Volgens overloopers in het aan tal der in de loopgraven opgestelde vijanden in de laatste dagen weder vergrootterwijl er te Hanboek krachtige reserves schijnen te zijn. De Arabieren zijn goed gewapend en sterk verschanst. Men vreest daarom dat het wordt met de thans te Soeakin be schikbare troepen een uitval gewaagdtot een hevig gevecht zal komen. De regeering van den Congo-staat nam weder 700 inwoners van Zanzibar in dienst. De Times zegt, dat het sultanaat door die herhaalde onttrekking der beste werkkrach ten ernstig wordt benadeeld. Te Brohenhill is de Argentstraatuit ver schillende blokken houten huizen bestaan de afgebrandde schade bedraagt over het millioen. WAALWIJK. Zondag 11 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacrum." 1. Ave Maria Abt. op verzoek 2. 2de gedeelte Krooningskantate. Smits. Bt——WWB—l—W—l—BW—1 WAALWIJK, 11 Nov. 1888. In de gisterenavond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is het verzoek van den directeur der zangschool om eene subsidie voor die inrichting, gewe zen van de hand met 7 tegen 3 st. De gemeentebegrooting voor 1889 is be handeld en vastgesteld. Voor den geneesheer belast met de armenpraktijk is behouden gebleven de post van 800.de meer derheid der commissie van onderzoek der begrooting, wilde dien reduceeren tot ƒ600. Verder is bepaald dat Dr. van Gils voor drie jaren zal aangesteld worden en hij de armen zal behandelen per visite de meer derheid scheen zeker te zijn dat Dr. van Gils dit zou aannemenafgaande echter op ons verstrekte inlichtingenmeenen wij dit voor alsnog te mogen betwijfelen. Aan den gemeen te-opzichter is toegekend een gratificatie van 50.voor in den loop van dit jaar be wezen buitgewone diensten. De onderwijs-quaestie is behandeld met gesloten deuren daarna is bekend gemaakt dat ze was aangehouden. Het uitvoerig verslag in het volgend nummer. Zooals men weetmoet er een mbdel trottoir gelegd worden aan de Noordzijde van de Groote Straatvanaf het huis van den heer Van Liempt tot aan dat van den heer Wijten. Daartusschen wonen verschil lende winkeliersdie de beschikking over hunne stoep wel aan de gemeente willen af staan, maar op conditie dat zij bij markten of kermissen geen kramen of tenten voor hun huis krijgen. De behandeling, door den marktmeester Bogaerts met kermis ondervonden zal hen voorzichtig gemaakt hebben. Bij koninklijk besluit is goedgekeurd dat de burgemeester van Vrijhoeve-Capelle, J. van Dijk, is benoemd tot tijdelijk secre taris dier gemeente, voor het tijdvak van 1 November 1888 tot 1 Mei 1889. Tot leden der kamer van koophandel te Breda zijn gekozen de heeren F. H. Smits, S. 0. J. Marynen, W. Merkelbach en J. J. Nelissen, terwijl herstemd moet worden tus- schen de heeren de Swert en 11 anderen, die ieder een stem verkregen, \P* De eerw. heer Z. J. Reijers, predikant te Bezooien, is beroepen naar Cats, (Zeeland.) De regeering heeft een voorstel inge diend tot het tegengaan van overmatigen ar beid van vrouwen en kinderen. Het rust op dezelfde grondslagen als de voorstellen der enquête-commissie. Het verbod tot het verrichten van arbeid door kinderen beneden de twaalf jaren wordt behouden uitbreiding tot 13jarigen leeftijd of bepaling van het aantal werkuren, acht de regeering vooralsnog ongeraden, in af wachting van een volledig onderzoek. On der strafbaren arbei l wordt nu verstaan alle werkzaamhededen in of voor eenig be drijf, verricht door kinderen beneden 12 ia- ren. Uitgezonderd zijn veldarbeid en licht huiswerk. Bepaalde soorten van arbeid kunnen voor waardelijk of onvoorwaardelijk verboden wor den bij algemeenen bestuursmaatregel, voor kinderen bene 'en 16 jaar. Nachtarbeid door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. Jongelieden beneden 18 jaren mogen evenmin langer werken dan van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds des zomers en van 7 tot 7 uren 's winters, behoudens bij bestuursmaatregel voor sommige bedrijven te maken uitzonde ring. Rusttijden voor jongelieden en vrou wen van 2 uren tusschen de werkuren wor den gewaarborgd buiten de arbeidslokalen. Zondagsarbeid wordt voor hen verboden. Voor Israëlieten kan vrijstelling worden ge geven. Beperking van den arbeids- en rust tijd geldt niet voor schippers en zeevisschers aap boord. Arbeid door vrouwen binnen 4 weken na hare bevalling wordt verboden. Werkgevers moeten identiteitskaarten van hun personeel kunnen vertoonen, ter consta teering van den leeftijd der arbeidenden, terwijl lijsten van het personeel en de rust tijden in de fabriekslokalen moeten opgehan gen worden. Ambtenaren van het genees kundig staatstoezicht worden belast met het toezicht op de handhaving van de wet. Onder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor eenig bedrijf, behalvef lo werkzaamheden in de opene lucht in o, voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw: veehouderij of veenderij 2o werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hen, bij wien degeen die ze verricht, inwoont, voor zoover die werkzaam heden, ook buiten eenig bedrijf, in een huis houding of stalling plegen voor te komen. Men schrijft uit Schiedam aan de Maasbode In de Woensdagavond gehouden verga dering der katholieke vereeniging »De Grond wet» kwam, na afdoening van eenige aan gelegenheden van meer huishoudelijken aard, aan de orde de bespreking van de aanstaan de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal. Met bijna een parige stemmen werd besloten den gedele geerden van Schiedam voor de Centrale Kiesvereeniging (welke a. s. Vrijdag verga dert) de opdracht te geven, hunne stemmen op een antirevolutionnair uit te brengen. De gronden welken tot deze opdracht hebben geleid, komen hoofdzakelijk neer op het volgende Het kiesdistrict Schiedam, eene overwe gend anti-liberale meerderheid hebbende mag nooit door een liberaal vertegenwoor digd worden. Alhoewel van de anti-liberale fractiên de katholieke over de grootste helft der stemmen te beschikken heeft, en het derhalve billijk zoude zijn een katholiek naar de kamer af te vaardigen, is het gebleken bij de verkiezing in Maart 1.1dat, niette genstaande den prijzenswaardigen ijver en moeite, welke de anti-revolutionaire leiders zich hebben gegeven om hunne geestver wanten te bewegen op den katholiek te stem men, zij daarin bij allen niet hebben mogen slagen; dat het echter blijkt dat het aantal van die onwilligen gaandeweg vermindert en het dus voor de naaste toekomst blijde hoop geeft, dat allen met de katholieken eendrachtig zullen samenwerken; dat de te genwoordige meerderheid in de tweede ka mer dringend versterking behoeft en het op getreden ministerie dien steun ten volle ver dient, het dus in de eerste plaats zaak is zooveel mogelijk dien steun te verleenen, en derhalve niet raadzaam zoude zijn om nu weer een katholiek tot candidaat te stellen, doch daarmede zoude moeten gewacht wor den totdat de meerderheid in de kamer dus danig is versterkt, dat bij eventueel verlies van een zetel, dit niet van overwegenden invloed zoude zijn op den stand der partijen. Persoonlijke dienstplicht Naar aan „De Tijd" uit goede bron wordt verzekerd, zou het verslag der staatscommis sie betrekkelijk de defensie zoo goed als ge reed zijn. In den boezem der commissie heeft het gevoelen'der voorstanders van den persoonlijken dienstplicht gezegevierd; slechts drie stemmen zouden zich bij de laatste be slissende stemming daartegen hebben ver klaard. XOver 't algemeen heeft de schoenmakerij e Langstraat tegenwoordig geen reden van stuiten. Een nadeeligen invloed op den gang der zaken oefenen vooral uit de slechte betalingen in Holland en de verschillende faillissementen van schoenhandelaars in de Hollandsche steden. De raad der gemeente Vlijmen heeft bepaald, dat de jaarwedde van het eerlang te benoemen hoofd der openbare school al daar zal bedragen f 1000. De vorige titularis genoot slechts f 800. Thans zal echter ge vorderd worden het bezit eener akte voor de Fransche taal. Te Enschede is nog geen van de werk- stakende wevers in de fabriek teruggekeerd, en ook geen van allen heeft het verdiende loon van de vorige week opgehaald. Dien tengevolge is aan de hoofddeur van de we verij aangeplakt: „Onze fabriek is voor de werkstakers gesloten. Gerhd. Jannink Zonen." Het blad Tubantia heeft uit een persoon lijk onderhoud met den heer Jannink den indruk gekregen, dat hij bij zijn eens genomen besluit moest blijven volharden, omdat hij de werkstaking onrechtvaardig noemt. Het deed hem zelf evenwel leed, dat hij op deze wijze afscheid moest nemen van vele goede arbei ders, die jaren lang bij hem gewerkt hadden. De werkstaking heeft alzoo feitelijk hiermede een einde genomen, daar de firma thans zelve hare arbeiders heeft bedankt en deze dus hare arbeiders niet meer zijn. De verdiende loonen zijn bij den Burge meester sedert afgehaald. Het besluit van B. en W. van Rotter dam, tot staking van de voorgenomen feest viering ter herdenking van onze 75jarige on afhankelijkheid op 17 dezer, heeft bij de verschillende feestcommissiên veel ontevre denheid verwekt. In eene Woensdagavond gehouden vergadering werd met warmte be toogd, dat juist de gelukkige verbetering in den toestand des konings thans een dubbele reden tot feestvieren was.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2