Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. Afrika. De voorzitter„ik heb hem er niet over gesproken, maar geloof wel dat hij ze aan zal nemen." De heer van der Heijden „nu, mij is 't goed al kunt ge hem voor nog minder krij gen, daar is toch al een goede duizend gul den aan weggegooid. Maar in alle geval, per visite is een gevaarlijk spelik heb bij mij in de buurt een huishouden dat in korten tijd f150 aan geneeskundige behandeling gekost heeftzoo kunnen er meermalen on der de armen en minvermogenden voorko men." De heer Gragtmans „'t is niet het doel de som te verminderen tot f 600, maar f 600 zal genoeg zijn als de armen per visite be handeld worden. Volgens de armmeesters is het getal zieken onder de armen niet groot; in 1887, 26 armlast.. 24 mirige^. 10 verlossing. 1888, 25 24 2 De heer Quirijns „dit kan erg uiteenloo- pen, en is zooals de heer van der Heijden gezegd heeft, nog al gevaarlijk." De heer Baijens „me dunkt, er is nu ge noeg over gesproken. Per visite betalen is zeer billijk. Voor den dokter kan er niets tegen zijn en voor den arme zelf is er veel voor. De dokter zal er zeker niet te minder om komen." De heer Quirijns „maar de mingegoeden dan Als men denkt niets te krijgen is het een lastig geval hen te behandelen." De heer Zijlmans „uit de opgegeven ge tallen blijkt, dat er evenveel mingegoeden, als armlastigen zijn behandeld." De heer Quirijns „als iemand ziek wordt kan de dokter niet dadelijk weten of hij geld van den arme zal krijgen of niet." De heer Zijlmans „ze zijn hier niet ver legen ze weten den weg goed dat verze ker ik u." De heer Gragtmans „ik meen dat Dr. van Gils in andere gemeenten ook de armen per visite behandelt." De voorzitter„ik zal dus in stemming brengen of de armen per visite zullen be handeld worden en daarna of er 600 of 800 zal worden uitgetrokken. De heer Hoffmans „per visite komt mij rationeel voor maar toch zou ik 800 behouden en 600 nietkomt men niet aan dat cijfer dan houdt men over en anders moet men maar weer gaan overschrijven." De raad besluit dat de arme zal worden behandeld per visite door Dr. van Gils, ge durende den tijd van 3 jaren. Tegen de heer Quirijns; de heeren Ver- buntvan der Heijden en Wijten onthiel den zich. Daarna wordt besloten den post van ƒ800 te handhaven. Hoofdstuk VIAfd. II, art. 9. Kosten van bestedelingen 400. Deze post dient minstens met 100 te worden verhoogd, daar er een bestedeling is bijgekomen. De heer van der Heijden „is er niets af te nemen van den volgenden post ad 500; ik meen dat die post voor bestedclingen een vermomde subsidie is aan het armbestuur waartegen ged. staten zijn. De voorzitter „daarop komt al te kort waarvan moet dan de ziekenverpleging in het gasthuis geschieden De heer Hoffmans„ik geloof niet dat ged. staten bezwaar hebben tegen het besteden van arme lui.'.' De heer Mombers: „als er kans was om de subsidie verhoogd te krijgen dan zou ik wel meer wenschen aan te vragen 't is erg om hier te zitten om uit te deelen en de menschen met enkele stuivers te moeten wegzenden't is erg karig 't is niet te heb ben om armmeester te zijn en hoe schraal wij het ook aanleggen toch komen wij nog te kort." De verhooging aangenomen. Hoofdstuk VIIart. 4. Administratiekosten schutterij 10. Men vraagt om welke reden die post in eens gereduceerd is van 35 op ƒ10.— De voorzitter „ik meen dat f 10.— ge noeg is." De heer Quirijns „ik zou gaarne weten waarom die som in ééns zooveel verlaagd is." De voorzitter „de administratie van de schutterij kan geen 35 kosten ik weet niet welke uitgebreide correspondentie er zou ge voerd worden voor 10 's jaars kan men al heel wat papier en inkt koopen ik weet niet welke groote kosten er te maken zouden zijn." De heer Gragtmans „als er niet meer dan 10 noodig is, mij goed." De heer Hoffmans „volgens de bekomen inlichtingen kan 't heel goed voor ƒ10. Goedgekeurd. Hoofdstuk VII art. 17. Premiën voor markten 50. De voorzitter „de heer van der Heijden stelt voor dezen post te schrappen. Zijn er heeren die met dat voorstel meegaan De heer Hoffmans 't is zeker een goed doel f 50.op te offeren om de markten te steönen." Het voorstel van den heer van der Heij den wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de leden Verbunt, Mombers, van der Heijden en Wijten. Dé heer van der Heijden ik ga voor uit verleden jaar stond ik alleen, nu zijn wij reeds met vierenals ik nog eens zooveel win dan zijn zij weg." Zonder de begrooting, zooals ze gewijzigd was, «en bloc" aan de goedkeuring der ver gadering te onderwerpen ging de voorzitter over tot punt III der agenda, onderwijs. Op zijn verzoek geschiedde dit met gesloten deu ren. Vooraf echter werd nog op voorstel van de leden Quirijns Zijlmans en Gragt mans, door den raad met algemeene stemmen een gratificatie van 50 toegekend aan den gemeentebouwkundige voor buitengewone diensten in 1888 bewezen. Ook zijn met gesloten deuren behandeld de ingekomen bezwaarschriften tegen den hoof- delijken omslag en het suppletoir kohier van die belasting. Na opening der deuren deelde de voor zitter mede dat de onderwijsquaestie was aangehouden. Hierna is de vergadering gesloten, zonder dat men tot de ervaring is gekomen, hoe de raad de 1000 denkt af te lossendie in 1888 zijn opgenomen om in 1889 terug te geven, en zonder dat we officieel vernamen wie door Z. E. den heer commissaris des ko- nings zijn benoemd tot leden van het collegie van zetters in onze gemeente. De redevoering door lord Salisbury, Enge- lands premieraan het feestmaal van den lord-mayor gehouden die zoowel voor de buitenlandsche als voor de binnenlandsche politiek van Groot-Brittannie van groot be lang is, wordt druk besproken. De incidenten in Amerika (incident-Sack - ville) in Afghanistan en aan Afrika's oostkust werden door den premier hoogst optimistisch beoordeeld, maar in Egypte blijit de aanwe zigheid van Engelsche troepen noodig. Des premiers vroeger vertrouwen in het behoud van den vrede in Europa is nu hoop gewor den, met het oog op de kolossale krachts ontwikkeling op militair gebied in de ver schillende staten. De noodzakelijkheid de verdedigingsmiddelen te versterken, werd door den premier aangetoond. Voor de reeds door ons vermelde versterking der vloot zal een eerste krediet in het lagerhuis worden aan gevraagd van ruim 37 millioen gulden. De Standard spreekt ook van een vermeerdering der strijdkracht te land. Deze redevoering laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en zal voor zoover de premier handelt over de zegeningen des vredes enz. enz., ongetwijfeld luide worden toegejuicht, maar met lord Salisbury mogen wij wel ernstig vragen: op het oogenblik hoort men van niets dan vrede, maar wat zal het einde zijn van al de versterkingen van leger en vloot, die bijna gelijktijdig in Engeland Italië, Frankrijk en voor een deel ook door Oostenrijk worden besproken en immer weer toegestaan. De buitengewone kredieten voor leger en vloot worden steeds grooter en grooter, het wordt een wedstrijd tusschen de verschillende mogendheden van Europa wie het meest boven zijn kracht zal gaan, een wedstrijd waarvan de noodlottige gevolgen vroeg of spa in maar al te ruime mate zullen worden ingeoogst. Zaterdag heeft de Fransche kamer de be grooting van oorlog behandeld en de minister heeft de hoop op vermindering van die be grooting een luchtkasteel genoemd; minder dan 550 millioen kan de begrooting, zoolang de algemeene toestand in Europa voortduurt, niet komen. Eenige woorden van 's lands onafhankelijkheid en het prestige lokten al gemeene toejuiching uit, een teeken dat de minister zijn zaak reeds half had gewonnen. De Fransche commissie voor de herziening der constitutie heeft met 6 stemmen tegen 5 een voorstel aangenomen van den heer La- bordère, strekkende om de door de consti- tueerende vergadering aangenomen wijzigingen bij wijze van referendum te onderwerpen aan de goedkeuring des volks. 't Gaat al mooi naar het plebisciet van Boulanger. In Spanje breidt de beweging onder de studenten tegen Canovas de Castillo en diens conservatieve politiek zich steeds meer uit. Die van de eene academie zenden aan die van de andere brieven van adhaesie en eene algemeene manifestatie wordt voorbereid. Bij zijn terugkomst te Madrid is de heer Canovas ook al zeer onheusch ontvangen. Men jouwde hem uit en wierp met steenen naar zijn rijtuig. Door een dier werptuigen, die in het rijtuig vielwerd Canova's echtgenoote lichtelijk aan den schouder gewond. Eenige benden liepen' door de straten en hielden vijandige betoogingen voor de woningen van de leiders der conservatieve partij en voor de bureaux van het dagblad Epoca, waar de ruiten werden ingeworpen. Het blad bevat een heftig artikel tegen de regeering en zegt: Moge God Spanje en de monarchie redden! De leiders der conservatieven hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij protestee ren tegen hetgeen is gebeurd. Maar de ministerieele bladen prijzen de krachtige houding der autoriteiten. Zeer in het oogvallend houdt de Nordd. Algemeine zich met Frankrijk bezig. In een blijkbaar ingegeven artikel valt zij den mi nister Lockroy aan omdat die in het hem toebehoorende blad Le Rappel kunstmatig eene oorlogszuchtige, temming van Frankrijk tegen Duitschland levendig houdt. Op eene andere plaats heeft het officieuse blad van prins Bismarck het over de door den Fran- schen minister van oorlog aangevraagde kre dieten voor militare uitgaven en gaat het de Fransche koningsgezinden te lijf, die eene monarchale omwenteling in het leven willen roepen. Eindelijk wordt nog eene polemiek gevoerd tegen Fransche bladen, welke ver halen dat de paus met Rusland een bond genootschap tegen het Duitsche rijk zoekt te sluiten. Welk diplomatisch doei met deze opzienbarende schermmutseling tegen Frank rijk beoogd wordt, is op het oogenblik nog niet duidelijk. Het Berliner Tageblatt meldt uit Rome dat er sedert het bezoek van keizer Wilhelm tusschen den Duitschen en den Italiaanschen generalen staf eene rechtstreeksche gemeen schap is ingericht, zoodanig dat de beide chefs, graaf Waldersee en generaal Cosenz,door middel van bijzondere koeriers met elkander van gedachten wisselen. De Italiaansche generale staf moet aan de Duitsche autori teiten ter beoordeeling en ter gedachtenwis- seling toegezonden hebben het nieuwe ont werp voor de mobilisatie van het leger. In Italië wordt vooral voor eenen staatsgreep van Boulanger gevreesd als eene aanleiding tot verstoring van den vrede. In afwachting van de dingen, die komen zullen, heeft de minister-president Crispi aan den heer Gérard, den Franschen zaakgelas tigde, verzekerd, dat de Italiaansche regee ring den heer Mariani, den nieuw benoemden Franschen gezantop de meest sympatieke wijze denkt te ontvangen en een einde wenscht te maken aan het bestaande misverstand. De hoop, dat de drie partijen in Servie een drachtig zullen samenwerken tot bereiking van grondwetsherziening, zal naar allen schijn tot de vrome wenschen blijven behooren. De administratieve verdeeling des rijks, de rech ten van de Skouptchina en de vestiging van een of twee kamers, zijn zooveel punten, die radicalen, liberalen en progressisten verdeelen. Zondagnamiddag isin tegenwoordigheid van den graaf van Vlaanderen prins Bou de wijn de ministers en verscheidene offi- cieele personen de tentoonstelling gesloten, bij welke gelegenheid aikondiginggeschiedde van een deel der te dier zake verleende on derscheidingen. De electrische verlichting van het Noorderstation te Brussel is Donderdagavond, in tegenwoordigheid van den koning, den mi nister van spoorweg-, post en telegraafwe- zenen andere aanzienlijke personen voor het eerst in gebruik genomen. Het nieuwe licht zal daar niet alleen een verbetering maar ook op den duur een aanmerkelijke be zuiniging zijn. Het zal hoogstens 30,000 frs. per jaar kosten en de gasverlichting kostte jaarlijks 54.000 frs. De kosten van inrichting, 51,000 frs., zijn dus binnen een paar jaren door de uitgewon nen sommen gedekt. Het aantal vreemdelingen te Parijs dat zich tengevolge der nieuwe wet heeft laten inschrijven bedraagt reeds 139000. Als gevolg van de dynamietontploffin- gen in de Rue Boucher en in de Rue Fran- gaise te Parijs hebben tien arrestaties plaats gehad, doch den schuldige heeft men nog niet kunnen ontdekken. Een inwoner van Frouard is onder ver denking hoogverraad gepleegd te hebben in de gevangenis te Nancy opgesloten. Zooals beweerd wordt, heeft men een brief van zijn hand bij zijn kind gevonden waarin hij zijn vroeger gedaan aanbod herhaalt aan den gou verneur van Straatsburgom hem voor den prijs van 40,000 frs. een Lebel-geweer met patronen te verschaffen. Uit Zanzibar verneemt de „Times" dat de sultan de blokkade der kustten doel heb bende het onderdrukken van den slavenhan del, heeft goedgekeurd. Op verzoek van den Britschen consul-generaal is die blokkade evenwel nog eenige dagen uitgesteld. De consul waarschuwt de Europeanen in het binnenland dat zij aan gevaar zijn bloot gesteld en dat het zaak voor hen is de grootst mogelijke voorzorgen te nemen. Het jongste en zevende gruwelsruk van den Londenschen vrouwenmoordenaar, waar van ons vorig nummer reeds berichtte, moet in ijselijkheid al zijne vorige daden nog over troffen hebben. Het slachtoffer er van is eene 26jarige ongelukkige, Mary Jane Kelly, die alleen eene kamer bewoonde in de Dorset- street. Zij is in die kamer op haar bed on der het mes van het monster gevallen en de toestand van verminking, waarin men het lijk gevonden heeft, leent zich niet tot be schrijving. Van den dader geen spoor al weder. Doch zijne vastberadenheid en koel heid blijken uit de omstandigheid, dat hij, na zijnen bloeddorst te hebben botgevierd, de deur der kamer afgedraaid en de sleutel meegenomen heeft. Ondanks al die kolommen van gissingen en beschouwingen zegt de corresp. van de N. R. Ct., zijn er slechts weinige tastbare fei ten, en van die weinige luiden de meeste zoo walgelijk, dat men ternauvyernood er over spreken mag, laat dan staan er over schrijven. In hoofdzaak is er weer eene jonge vrouw, die van prostitutie hare broodwinning maakt, gedood en verminkt in dezelfde buurt, waar reeds zes andere voor haar, onder ge lijke, afschuwelijke omstandigheden, het le ven hebben verloren. Het eenige, waardoor deze moord van de vorige afwijkt, is dit dat hij is gepleegd binnenshuis, en dat de verminking zoo mogelijk nog boosaardiger en gruwelijker was. Voor het overige wijzen al de bijzonder heden op denzelfden moordenaar en, in weer wil van extra-politie, ontelbare stille dien ders, huiszoekingen en speurhonden, is die moordenaar nog zoek. Telkens worden ver dachten gegrepen, vaak op de wilde aan gifte van den eersten den besten, om dra weder vrij te worden gelaten. De werkelijke dader schijnt te spotten met alle pogingen om hem te vatten. Hij lijkt ongrijpbaar als de lucht. Hij laat de bloedige en stomme getuigen zijner fielterij achter, maar zijn per soon is geheinizinniger dan ooit. Oudtijds zou hij twijfelloos door een benauwd gepeu pel voor den prins der duisternisse gehouden zijn, die de macht heeft zich onzichtbaar te maken. Nu blijft hij een bloedig raadsel voor eene meer verlichte burgerij en eene geheel verbijsterde justitie. Wie is hij Waar toeft hij Hoe kan hij de eene gruweldaad op de andere stapelen en ontglippen in eene volk rijke buurt, zonder dat iemand het ontwaart? Hij alleen schijnt in het geheim te wezen, en van dit geheim blijft het monster meester. Sir Ch. Warren, het hoofd der politie te Londen, heeft zijn ontslag gevraagd, daar hij zich de berisping niet wilde laten welge vallen, die de minister van binnenlandsche zaken hem toegediend heeft wegens een door hem geschreven artikel in Murray's Maga zine over de politie te Londen. DUBLIN, 13 November. Bij het binnen komen der haven is gisteren een sleepboot tegen een kaaimuur aangevarende boot zonk onmiddellijk en niettegenstaande da delijk bijstand werd verleend kon niet voor komen worden dat drie der opvarenden ver dronken. De rechten op den invoer van graan hebben te Berlijn onverwachte gevolgen. In den tijd van een week hebben veertien bakkers zich failliet moeten verklaren. DUSSELDORF, 10 Nov. De socialisten der provincie hebben 800,000 mark bijeen gebracht ter oprichting van een sociaal-de mocratisch blad. Door den grooten vooruitgang in de fa bricatie van ontploffingsmiddelen hebben verscheidene versterkte plaatsen haar doel verloren. De minister van oorlog heeft bevel gegeven de vestingen Josefstadt, Olmutz en Theresienstadt te doen slechten en reeds heeft hij de kommandanten van hun func- tien ontslagen. De Daily News verneemt uit Konstantino- pel, dat de Porte, naar aanleiding van Rus- land's aandringen op afdoening der achter stallige krijgsschatting, aan de gewestelijke gouverneurs in Klein Azië en aan alle pach ters gelast heeft, hunne betalingen bij?, te storten bij de Ottomanische Bank, tot gelei delijke afbetaling der krijgsschattiug. Men beschouwt de aftreding van den mi nister van openbare werken, naar aanleiding van het spoorwegongeluk met den keizerlij ken trein bij Borki, nu als onvermijdelijk. De bladen te Petersburg werpen de schuld van het ongeluk op het bestuur van den Kursk-Charkoff-Azow-spoorweg. Sedert lan gen tijd was het allernoodigste niet eens her nieuwd. Men wilde zooveel mogelijk ver dienen, opdat de staat, uitgelokt door de groote ontvangsten en kleine uitgaven, in 1891, bij het overnemen van den spoorweg, een belangrijke som zou geven. Uit Odessa wordt gemeld dat aldaar verscheiden Zuid Russische nihilisten gear resteerd zijn. De jongste aankondiging, dat de partij besloten had revolutionaire midde len op te geven, bleek een list te zijn ge weest. TRIPOLI10 Nov. Luidens berichten uit Beniazi is er in het sultanaat Wadai een groote slag geleverd tusschen de Madhisten en het volk van Wadai. De Madhisten 70,000 man sterk vielen de hoofdstad Wa dai aanzij werden aanvankelijk met een verlies van 3000 man aan dooden afgeslagen, doch hebben zich ten slotte toch van de stad meester ^gemaakt. TANGER 9 Nov. Wegens de ingewik kelde zaken die op eene internationale con ferentie te Madrid ter zake van de Marok- iniiwaa—g—«nrTwrraa—bbbmü iikihivimm—i

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2