Duitschland. Italië. Servie. BINNENLAND. Ingezonden stukken, UITVOERINGEN. HET KEIZERSVEER. genomen en Dinsdag 27 dezer neemt de ar- tikeisgewijze discussie een aanvang. In een nieu\V rescript van het Vaticaan wordt aan de bisschoppen in Ierland uitdruk kelijk bevolen,het vroegere rescript betreffende het campagne-plan en het boycotten krachtig na te leven. Den bisschoppen wordt opge dragen hunne geestelijken te verzoeken tegen die handelwijzen te prediken, en niet alleen hoegenaamd niet er aan mede te doen, maar ook zich met alle mogelijke middelen er tegen te verzetten. Men begint thans te Londen met de overheden den spot te drijven. De president van het comité tot bevordering der veiligheid heeft stukken menschenvleesch ontvangen in het bureau van Scotland Yard regent het, als 't ware, brieven, in een waarvan de meer genoemde Jack the Ripper mededeelde, dat fiij opnieuw van zich zal doen spreken, alleen waarschuwt hij, dat hij van wijk zal veran deren. De vrees heeft het toppunt bereikt en vele vrouwen durven zich niet meer des avonds op straat begeven. Iedereen met een zwarten zak, die laat in den avond in de beruchte wijk loopt, of er eenigszins verdacht uitziet, wordt gearresteerd. Er is echter op het oogenblik geen ver dachte' in hechtenis. Al de gevangen geno men personen zijn, na voldoende inlichtingen, weer vrijgelaten. De geheime politie te Londen loert op een Rumenier, die met diamanten en paarlen, ter waarde van 84000 is verdwenen, welke hem door tal van groote juweelen-handelaars in commissie waren gegeven. In het gezicht van het land is de brik „Granite" bij den ingang van een Theems gezonken. De gansche bemanning kwam in de golven om. Donderdag is de biographie van keizer Friedrich verschenen, welke de keizerin-we duwe- a?m ,den Engelschen.diplomaat R. Rocld had opgedragen te schrijven. Door de kei zerin weduwe zelve is de voorrede geschreven, waaruit een warmè liefde en een diep gevoel spreken. Daarin komt slechts ééne zinsnede ...voor, welke met de staatkunde in verband staat, zij luidt: „Men zal de diepe smart van teleurgestelde levenshoop kunnen beseffen, welke een van liefde voor zijn volk blakend vorst gevoelen moest, toen hij zich van zijne onmacht bewust werd om zijne lang gekoesterde plannen voor het algemeen welzijn te volvoeren." Voqr zoover uit een vluchtig doorbladeren is op 'te' maken, bevat het geheele geschrift zelf geenerlei politieke onthulling noch zelfs eene toespeling op de staatkunde. De koning van Wurtemberg heeft een beslissing genomen, welke aan de ministerieele crisis een einde maakt. De koning was voor de keus gestéld zich te scheiden van zijn Amerikaansche gunstelingen of van het mi nisterie en zijn scheiding van eerstgenoemden heeft hij gekozen. De Amerikanen zullen dus uit de omgeving van den vorst worden ver wijderd en het tegenwoordige kabinet houdt het bewind in handen. Dit is de mededee- ling, welke de minister president Von Mitt- nacht uit Nizza heeft medegebracht. Te Ftïrth zijn in een slaapkamer drie bakkersknechts, door het inademen van ko lendamp, gestikt De paus oordeelende dat de geschenken, die hem ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterschap zijn geworden niet voor hem persoonlijk bestemd zijnmaar voor den stoel van St. Pieterheeft besloten die ge schenken over de geheele katholieke wereld te verspreiden. Frankrijk dat zoo mild is geweestheeft wederkeerig van Leo XIII een groot deel van de geschenken ontvangen die tot opluistering van kerken zullen dienen, gelijk ook de geschenken aan andere landen bestemd zijn voor kerken. De paus heeft zich hierbij tot regel gesteld de voorwerpen niet naar de landen van herkomst te doen teruggaan. Zoo heeft Frankrijk vele siera den ontvangen die uit Oostenrijk Honga rije en Bohemen aan den Heiligen Vader waren gezondenDaarentegen zijn de ge schenken uit Frankrijk herkomstig bestemd voor de staten, waar de Fransche decoratieve kunst luttel bekend is. De kerk te Alby is verrijkt met een gouden geëmaiïleerden kelk, en die te St. Anne d'Aurayin Bre- tagne, met een altaar, waarop eene zeldzame teekening, voorstellende een scheepje met drie roeibankenaan welks voorsteven de figuren van Christus de Heilige Maagd en de Heilige Anna prijken. Te Padua heeft dezer dagen een wed strijd van blinden plaats ter eere van het 50-jarig bestaan van het Blinden-Instituut al daar waaraan door de leerlingen van ver scheidene blinden-instituten wordt deelgeno men. Door eenige blinden uit Genua zal een ensemble-spel op verschillende instrumen» ten ten gehoore worden gebracht. Aanrandingen en diefstallen zijn op Sicilië nog steeds aan de orde van den dag. Te Petralia Sottana is thans weder voor eenige dagen het postkantoor opengebroken, waarop de daders zich van al de aangeteekende brieven en het gereede geld hebben meester gemaakt. De verdere brieven en papieren werden alle door hen verscheurd. Te Cesaro is een moord gepleegd in de kathedraal tijdens de mis. De dader wist zich te midden der algemeene ontsteltenis uit de voeten te maken, maar korten tijd later werd hij gevat. Het is een twintigja rig jongelingen de vermoorde is zijn eigen broeder. Uit Sicilië wordt gemeld, dat de vuur spuwende berg op het eiland Vulcano sedert eenige dagen heviger dan ooit aan 't werken iszoo zelfs dat de straten van Messina met een dichte aschlaag zijn bedekt. De uit barsting gaat van een hevig geloei vergezeld en overal in den bodem vertoonen zich scheu ren en spleten. Zaterdag hebben ongeveer dertig Turken de Servische grens bij Naschka overschreden en eenige Serviërs gedood en gewond. De Servische grensbewakers hebben de Turken na een warmen strijd teruggedrongen. WAALWIJK. Zondag 18 Nov., 's middags 12 ure, zal de Harmonie „l'Espérance" in de har moniezaal een VOLKS-MATINÉE geven bij gelegenheid van den 75sten Gedenkdag aan Nêerlands onafhankelijkheid en uitvoeren 1. Oranje Marsch. Curth. 2. Nêerlands kracht doodt 's vij- ands Macht. Marche militaire. Reuland. 3. Grande Fantaisie champêtre. Beaudonck. 4. Dieu et la PatrieGalop original. Brohm. ZONDAG 18 dezer, 's avonds ll/2 uur CONCERT door de harmonie //St. Chrispijn// van Waalwijk en Bezooienin het Hotel Looiersbeurs, bij den heer H. F. van Kregten. WAALWIJK, 17 Nov. 1888. De directeur van het rijks post- en tele graafkantoor te Waalwijk maakt bekend, dat voortaan het kantoor op Zon- en feest dagen open is van-8l/s--!10 uur voormiddags, en 12—U/a uur namiddags. Heden, den vijfenzeventigsten gedenk dag van Nêerlands onafhankelijkheid wap pert de nationale driekleur van het gemeen tehuis, van de torens der beide kerken, en van verschillende particuliere woningen. Dr. L. G. van Heijst alhier, lid der pro vinciale staten van Noordbrabant, verkeert in zorgwekkenden toestand verleden Donderdag is ZEd. met de laatste H.H. sacramenten voorzien. Den 29en November a. s. hopen Mar- tinus Vermeer en Agatha Maria Stoopendaal hun gouden bruiloft te vieren. 't Zal den welbekenden „Zörg" en zijne wederhelft bij die gelegenheid zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Naar aanleiding van het feitdat on langs de acceptant en verdere houders van een acceptatie beboet waren omdat het ze gelrecht door twee zegels met twee handtee- keningen voldaan was, deelt iemand in Het Vad. mee zich tot den minister van finan cien te hebben gewend om inlichtingen, of een houder van een wissel of order brief, in geval van onregelmatig of te weinig voldaan recht, op nieuw ten volle moet ze gelen. Hij ontving daarop het. volgende ant woord „datin geval wissels ontoerei-kend gezegeld zijn, opvolgende houders volstaan kunnen met de voldoening van het t e m i n betaalde rech t." Naar men zegtzouden eenige heeren bezig zijn aan de bewerking van plannen voor een te graven kanaal van Tilburg naar de Oude Maas. Donderdagmiddag circa 1 uur, toen de zwaar beladene markttrein van Waalwijk naar Tilburg den Heikant passeerde had een jongen van 7 jaar, genaamd Reijnen, de verre gaande onvoorzichtigheid om onder het rijden op één der beladene zandwagens te willen springen natuurlijk met het ongelukkig ge volg dat hij missprong enonder den circa 8000" kilo zwaren wagen geraakte en zijne beiden beentjes onder de knieen ver pletterd werden. Het arme ongelukkige kind, is dadelijk door de welwillende zorgen van den Eerw. Heer kapelaan v/d Heikant met behulp der buren naar het gasthuis gebracht. „Hoe lang nog zal de tram wel moeten „rijdenvoor en al eer de kinderen tot de „overtuiging komen dat het geen kinder speelgoed is?" Naar wij nader vernemen zijn het kind beide beenen boven de knie afgezet. Door den stoomtram van 's Hertogen bosch naar Vucht is Dinsdagavond een werk man, v. d. Leur genaamduit Ammersooi overreden en gedood. De ongelukkige, die van een locomotief van een zandtrein, waar mede zand voor de nieuwe Bossche gasfabriek wordt aangevoerd stapte, op een puntwaar de lijn evenwijdig met de tram looptwas daarbij gevallen en aldus onder den juist aankomenden stoomtram geraakt. Het lijk van een sedert Maandag te Kromvoort vermiste meisje is gevonden onder een schop van M. D., hangende in zittende houding. Zij had zich door wurging met hatsdas en zakdoek van het leven beroofd. Te Bath heeft Dinsdag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Om halt vijf schoot de knecht van baron De N., zittende in een zoogenaamd poontje of cano op eenig waterwild. De commies te water C. Constandsedie in de nabijheid was verwonderde zich dat de persoon na het schot niet opstond en begaf zich met den anderen commies met de boot derwaarts. Zij vonden den knecht zwaar bloedend en kermende in het poontje, terwijl bleek dat het zoogenaamde kanon ruim 3 meter lang, was gesprongen en het achterste gedeelte (ruim 1 meter lang) nergens was te vinden. De rechterwang, hals, tot zelfs het borstbeen van den knecht waren totaal verbrijzeld zoodat hij vermoedelijk de gansche lading in het lichaam heeft gekregen. Door den geneeskundigedie spoedig tegenwoordig was kon alleen de dood geconstateerd wor den. De overledene is F. Meermansoud 25 jaargehuwd en wonende te Antwerpen, waarheen het lijk met het jacht is vervoerd. Dinsdag nacht ontstond er te Zundert, een hevige brand bij den landbouwer J, Ge vers, waarbij zeer weinig gered werd en een kind in de vlammen is omgekomen. Dinsdag avond, omstreeks 10 uur, brak in het oostelijk deel der gemeente Papen- drecht een felle brand uit. Naar men zegt in een spaanderschelf ont staan, hoe is onbekend, grepen de vlammen spoedig om zich heen en weldra stonden de naaste huizen, met riet gedekt, in lichterlaaie. Niet minder dan zes huizen met schuren, enz. zijn een prooi van het vuur geworden, waaronder de aanzienlijke bouwstelling van den heer Herweijer; 13 of 14 gezinnen zijn zonder dak. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren en ook de levende have, op twee varkens na, is kunnen gered worden. Autoriteiten waren spoedig ter plaatse, en de brandweer hield zich goed. Uit Groningen wordt gemeld Het gerucht is in omloop, dat de moor denaar uit Witechapel zich thans hier ter stede zou bevinden, en werkelijk moet ie mand zich aan verschillende personen als zoodanig hebben bekend gemaakt. Zelfs heeft hij aan een onzer ingezetenen een brief ge richt, waarin hij mededeelde thans geen vrou wen, maar kindereu op het oog te hebben. Men vermoedt met een krankzinnige uit eene der orfiliggende gemeente te doen te hebben. Woensdag was te Heusden aan het werk van den nieuwen Maasmond een jongeling van zestien jaren bezig met zand over de rails te werpen, toen er eene locomotief met 16 wagens aankwam, die hem over het been reden, dat daardoor van het lichaam werd afgesneden. Er bestaat Weinig hoop op zijn behoud. Dinsdag namiddag brandde de boeren- behuizing van den heer C Reuken te Oost- wolderpolder af. Vier paarden, zes koeien en twee vette varkens, beneveus de aanwe zige voorraad koren en stroo werden mede eene prooi der vlammen. Het is de derde keer in vier jaren tijds dat den eigenaar dezer behuizing dit ongeluk treft. Het perceel was verzekerd bij de onderlinge brandwaarborg maatschappij, onder directie van de heeren Bekouw en Mijnssen, te Rotterdam. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Terw'jl in het noorden des lands de sluikhandel in sterke dranken en spiritus weer tot het normale is teruggekeerd, neemt de sluikhan lel in varkens een ongekenden om vang aan. Vooral in Westerwolde wordt veel daaraan g daan. Door rijksambtenaren in de gemeente Vlachtwedde werden dezer da gen acht stuks binnengesmokkelde varkens in beslag genomen. Ongelukkén, welke zeer goed hadden kun nen plaats hebben, zijn niet voorgevallen. Hun voorbeeld vond overigens weinig na volging. Dinsdagavond arriveerde in deze ge meente eene vrouw, die, omringd door eene menigte kinderen, hare waggelende schreden naar 't raadhuis wendde. Aldaar gekomen beklom zij sukkelende de trappen, en klopte ter secretarie aan. Zij klaagde haar nood en gaf leuk haar wensch te kennen, om den nacht in 't brandspuit huisje anders gezegd de provoost te mogen doorbrengen. Zij zeide den gepasseerden nacht onder den blooten hemel te hebben geslapenen den geheelen dag nog niets dan water te hebben gebruikt, doch uit al hare manieren bleek, dat zij met spreekwater had te doen gehad. Haar verzoek werd dan ook zonder aar zelen ingewilligd, en de politie bracht haar ijlings waar zij begeerde te zijn. Haar nachtleger werd bereidzoodat zij 's morgens te 8 uur, voorzeker na een ver- kwikkenden slaap, haar nachtverblijf en daar mede Capelle verliet. Drunen, 13 Nov. Gisteren vierde het gilde St. Barbara het aangekondigde feest. Na vooraf op de gebruikelijke wijze de H. mis te hebben bijgewoond, werden de gouden jubilarissenJ. Vrijhoeven en A.^ van den Hoven, door hunne gildebroeders in optocht van hunne woningen afgehaald en in een versierd rijtuig door de gemeente gereden. In het feestlokaal aangekomen, werden de jubilarissen toegesproken door den kastelein, die in korte woorden hunne verdiensten te genover het gild schetste en hun daarna den eerewijn aanbood. Hierna werd hun een geschenk aangebo* den bestaande in een léunstoel en een wan delstok. De dag werd verder op de gewone wijze vroolijk doorgebracht en besloten met een flinken maaltijd, waarvoor den kastelein alle eer toekomt. Wij drukken den wensch uit dat de gilde St. Barbara, opgericht in 1799, blijve groeien en bloeien, opdat zij over 11 jaren haar honderdjarig bestaan kunnen vieren; Ten slotte een woord van dank aan de harmonie „de Eendracht," die met de meeste bereidwilligheid heeft medegewerkt ter op luistering van dit feest, dat lang in aange name herinnering zal blijven bij de leden der gilde van St. Barbara. ZWOLLE16 Nov. De ingevallen dooi heeft in betrekkelijk korten tijd stoom-en scheepvaart doen herleven. De diensten op Amsterdam, Rot terdam en 's Gravenhage zijn heden allen weder in de vaart. De kanalen en smalle vaarten zijn weder open, zoodat op enkele uitzonderingen _na de marktschepen weder zijn aangekomen en heden weder kunnen vertrekken. De handelsbeweging is ontzettend groot. Vele schippers hebben bij schuiten afgehuurd, om de vele koopmansgoede ren naar de bestemming te kunnen vervoeren. Het plotselinge ijs op de Zuiderzee, thans geheel verdwenen, heeft veel angst verwekt en aan som mige schippers benauwde oogenblikken bezorgd. Schipper Jan Jansen geraakte met zijn schip vol klipzand tusschen Schokland en Kraggenburg in het ijs beklemd, bekwam lek en zonk. Schipper W. Boerendans van Zwolle, geladen met lijnkoe ken, dwars voor Kraggenburg in het ijs zittende, redde Jansen en gezin onttuigde het gezonken schip van alleswat los was, en bracht Jansen met gezin en.tuigage onder menigen zweetdroppel behouden op Kraggenburg. Het toenemend lage water deed den romp van het schip iets boven water kömen. Met kracht van pompen is het gelukt, het schip vlot te.krij gen, de lekkage te dichten en te Zwartsluis bin nen te slepen. Onder deze bedrijven en bevor derd door wassend water, geraakte Boerendans mede los en kwam ook behouden binnen. Door de schippersvereniging „Schuttevaer" is een adres verzonden aan de staten van Utrecht, met verzoek, wanneer die provincie mocht beslui ten tot afschaffing van alle tollen op rijwegen, zooals bijv. in Noordbrabant, om dan ten behoeve der schipperij, wier positie in de laatste jaren toch zoo treurig is, gelijkvormigheid te beharti gen en alle tollen op waterwegen op te heffen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het ingezonden stuk //Het Keizers veer' in num mer 87 van deze courant, heeft, evenals het stuk „De Dommel* in nummer 83 van de Meierijsche Courant, bij lezing en herlezing, ook aanmerkin gen bekomen. Evenals die in nummer 85 van courant beantwoord zijnzoo zal ook hier Uit Sappemeer schrijft men aan de N. R. Ct. De toestand alhier wordt haast ondrage lijk. Maandagmorgen verzamelden zich eenige belhamels bij het gemeente tuis, die den bur gemeester beleedigden en de politieagenten aangrepen, zoodat er versterking van politie macht uit het naburige Hoogezand ontboden moest worden. Des avonds drongen zij een spekslagerswinkel binnen, wilden daar een pas geslacht varken wegnemen en verwond den den eigenaar. Deze heeft, op zelfverde diging bedacht, twee der grootste oproerma kers zware hoofdverwondingen toegebracht. En nog gebeurt er niets om aan de ingeze tenen veiligheid van personen en goederen te verzekeren. Naar men ons mededeelt, is thans aldaar een politieman meer aangesteld. Capelle, 16 Nov. Hoewel het ijs gedu rende de laatste vorst broos wasin ieder geval nog niet bestand tot schaatsen rijden, hebben alhier toch eenigen de stout heid gehad hunne schaatsen onder te binden. die getracht worden deze te weerleggendoor de gestelde vragen duidelijk voor te dragen en gron dig en degelijk toe te lichten. Die vragen of opmerkingen zijn I. Waarom, volgens gemaakte veronderstelling van het bestaan van den Maasmond op den ge kozen dag der peilopgave of waterbericht uit de Staatscourant, zal de rivier de Maas een sterker verhang krijgen te Grave, en niet te St.Andries of te Iledikhuizen bij het ontstaan der nieuwe rivier II. Waarom zal de rivier de Maas te Iledik huizen onbevaarbaar worden met het peil van 1.04 meter boven A.P.; daar de minister vroeger in de kamer verklaard heeft, dat die rivier door den stroom zich zal uitdiepen, even als de nieuwe Maasmond, of wel dat daarin door normaliseering of andere werken zal worden voorzien? III. Waarom zal het verhang van af St. An dries (Maaszijde) tot Gorinchem (laag water), of liever gezegd tot aan de ontmoeting van 't Waal water te Loevesteingrooter en dieper worden, indien dat Waalwater niet bestond; en waarom zal dan niet eerder de geheele rivier boven St. Andries dalen I. Volgens opgave in de Staatscourant no 253 teekende Grave 5.90 M. boven A. P. en St. An dries (Maaszijde) 2,91 M. boven-AP., een verhang van 2,99 M. Dit verhang bestond ook in gelijke verhouding over de geheele bovenrivier tot aan

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2