BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. avonds werden de grootste cafés, uren lang gesloten gehouden om de eenvoudige re den dat er door het samengepakte volk voor de deuren niemand uit of in kon. Het aantal vreemdelingenvooral uit het Over- maaschewas niet te schattenen dat er door het woeste gedrang dier stoere Hollan ders en boeredeernen geen ongelukken zijn gebeurd mag wel een mirakel heeten. Wanneer een langen ganschen avond door en een geheelen nacht daarbij duizenden ke len het Oranjehovenuitgalmen, slechts nu en dan afgewisseld door den kreet„Leve Willem Drie! en Weg met de socialen dan doet zóó weinig variatie in de uiting der geestdrift toch ten laatste het gehoor vlies "van den vurigsten Oranjeklant zelfs pijn lijk aan te meer als hij graag in Morpheus armen eenige zoete rust zou willen genieten na zooveel afmattende drukte. En zoo is het iederen eerzamen Rotterdammer gegaan, die goed en bloed veil hebbende voor vader land en koningniettemin nu dat niet ge vergd werd, wel een uurtje zou hebben willen slapen. Bovendien had de laatste bedreiging aan het adres der socialisten gevoeglijk ach terwege kunnen blijven want ditmaal waren ze zeer verstandig en practisch geweest door elk spoor van hunne tegenwoordigheid uit te wisschen en een „bonne mine k mouvais jeu" trekkende zich als ieder ander te tooien met de oranjestrik. Het meest treffende van het geheele feest was voor velen ongetwijfeld het orgelconcert, in de Groote kerk gegeven door den heer van 7Kruis In de groote ruimte van het middenschip bleef geen plaatsje onbezet, en alle standen, de aanzienlijkste en de geringste, ook de rijkstbegaafden van geest en de een- voudigen van verstand waren hier naast el kander geschaardals kinderen van éénen vader als zonen en dochters van denzelfden geboortegrondals onderdanen van eenen vorst. Hier was geen plaats voor partijzucht partijhaat en partijdrifthier zetelden alleen het vertrouwen op God en de liefde voor vaderland en koning, hier waren allen gelijk in de schoonste en eenige beteekenis van het woord. De heer van 7 Kruis is een organist met een kunstenaarsziel. Hem hoorende stemt men toe dat geen instrument der volmaakt heid zóó nabij komtals het kerkorgel, dat geen muziek zóó vol is, zóó harmonisch een geheel vormt en naar den wil van den or ganist zóó eindeloos afwisselendzóó ver rassend en vol tegenstellingen is als de or gelmuziek. Hier hoorde men in de reinste klanken het fluisterend bidden der ootmoe digheid de bange kreten der vertwijfeling en der wanhoopde zachte stemmen der hope der liefde der vereeringder diepe bewonderinghet schateren der blijdschap over de verlossing uit den noodhet schet teren der krijgsklaroen na den donder van het geschutden zoeten klank van het lied des vredes en het Hallelujah der herkregen vrijheid. Aandoenlijk was het oogenbliktoen op de plechtige stilte gedurende de uitvoering de verzamelde menigte eerbiedig opstond en met geestdrift instemdezoodra de melodie van het Wien Neer lands bloedin forsche klanken door deze ruimte golfde „Bewaar o God\ den koning lang en 7 lieve Vader land Toen deze laatste tonen van ons volkslied langzaam wegstierven onder de gewelven van dezen tempel, verliet men met een verlicht gemoed deze heilige plaats, vast betrouwende op de vervulling dezer bede. Mostaard na den maaltijd. De navolgende merkwaardige woorden ko men voor in het verslag van de commissie van rapporteurs over de waterstaatsbegroo- ting, nopens een werk, dat wij steeds volhar dend, hoezeer ook te vergeefs, hebben be streden de verlegging van den Maasmond. Wij lezen daar „Door een lid, vroeger zeer sterk voor de verlegging van den Maasmond gestemd, werd ten slotte de vraag gedaan of het niet beter zou wezen de uitgaven daarvoor te beperken, aangezien de voordeelen daarvanna de uitvoering te wachtende groote onkosten niet schenen te wettigen. Immers de. verbetering van de rivier zal voor een groot deel der betrokken streek, naar bedoeld 'lid meende, schade in plaats van voordeel brengen. Meende men. vroeger het water naar be lieven te kunnen leiden, thans blijkt dit niet het geval te wezen; de hooge gronden wor den te sterk ontwaterd en verliezen daar door in vruchtbaarheid. In plaats dus van algemeene verbetering, brengt het werk slechts verplaatsing van vruchtbaarheid te weeg. Bovendien worden de sommen, die parti culieren en besturen hebben aangenomen te betalen, zoo hoog, dat ze onmogelijk zijn te voldoende waterschapslasten stijgen daar mede, dat ze de opbrengst bijna overtreffen. Als voorbeeld werd gewezen op het water schap „de Dommel," waarin onder anderen voor een stuk grond, dat f 80 aan huur op brengt, f50 aan lasten wordt betaald. Hoewel bovenstaand oordeel in de afdee- ling, waar het werd uitgesproken, geenszins gedeeld werd, en men niet zoo gereedelijk tot staking van het werk, waartoe gemeld lid zich zelfs genegen verklaarde, wenschte mede te werken, meende men toch ook hier op het betrachten van de meest mogelijke spaarzaamheid te moeten aandringen.» Deze spijtige woorden van den teleurge- stelden voorstander van thans, staan wel in scherpe tegenstelling met het algemeen ge juich van de voorstanders van voor een vijf tal jaren, toen door de aanneming van de onteigeningswet, onze volhardend gevoerde strijd met eene nederlaag werd besloten. Nu blijkt het wel dat toen die tegenstan ders toch nog niet zoo geheel en al onge lijk hadden. Voor ons zijn zij dus een groote voldoe ning, doch niet daarom alleen halen wij deze woorden aan. Erkennen alleen„we hadden niet moe ten beginnen," nu het werk zoo ver gevor derd is, is mostaard na den maaltijd, en nu van geen nut meer. Want wie toen gelijk had of niet, het werk zal nu wel worden uitgevoerd. Doch juist over die uitvoering citeeven wij het slot der aangehaalde woorden. Er wordt daar zuinigheid aangeprezen. En juist dit is nogmaals de rechtvaardi ging van de vrees, waaraan wij reeds vier ja- .ren geleden uiting gaven, toen wij schreven „Kent men geen ware zuinigheid in het ondernemen, men kenne ook geene valsche in het uitvoeren. Is er geld genoeg om het te beginnen, er moet dan ook maar geld ge noeg zijn om het volmaakt uit te voeren. Wie nu dit werk wil, wil ook alle latere kosten." Niet te beginnen stond vrij en scheen ve len zelfs verkieselijkmaar nu men eenmaal begonnen is, is het een eisch der billijkheid, dat, al vallen de kosten tegen, het werk vol maakt worde uitgevoerd. Daarvoor was men gewaarschuwd. Moge de erkenning ook van die waarheid niet komen als die van de vorige „als mos taard na den maaliijd." (Oosterh. Ct.) Bij de begrafenis van Jan van Beers op het kerkhof te Antwerpen had Zaterdag een voorval plaats, dat een droevigen indruk op alle aanwezigen maakte. De - burgemeester, de heer Leopold de Wael, hield bij de ge opende groeve eene rede, waarin hij de ver diensten van den overledene, ook in zijne hoedanigheid van schepen der stad, herdacht. Plotseling zag men den spreker bleek wor den en wankelen, zoodat de omstanders hem in hunne armen moesten opvangen. De bur gemeester moest naar zijne woning gebracht worden, waar hem geneeskundige hulp ver leend werd. Hij was door eene beroerte getroffen. De ziekte schijnt echter een guns tig verloop te hebben. 250 mijnwerkers van de Charbonnage des Produits te Flénu hebben wederom het werk gestaakt. Zij zijn van oordeel dat, nu de prijzen der steenkolen aan het rijzen zijn, hun meer salaris dient te worden uitbetaald. De zaak Numa Gilly, waarin een aan tal leden der Fransche begrootingscommissie betrokken waren, is geëindigd met de vrij spraak van dezen heer, die, zooals men weet, een aantal van hen had beschuldigd van on eerlijke handelingen en deswegen door een der leden van die commissie, Andrieux, was aangeklaagd. Andrieux trok zijn aanklacht in en deze uitslag is voor de tegenwoordige re geering eer na- dan voordeelig, daar de ge ruchten en aantijgingen tegen haar geenszins zullen ophouden, maar integendeel scherper zullen worden. Sedert den aanmaak van valsche bank biljetten van 500 fr. heeft het bestuur der bank besloten een nieuw type voor hare bil jetten te vervaardigen, zoo vernuftig bedacht en uitgevoerd, dat de bedriegelijke namaak bijna niet denkbaar is. Sinds eenige dagen zijn er reeds biljetten van 100 en 50 fr. ge drukt. Zoodra hiervan een voldoend aantal gereed is, zullen ze in omloop worden ge bracht. De biljetten van 1000 en van 500 fr. zullen nog vóór het einde van dit jaar wor den uitgegeven. Te Breteuil zijn een aantal aangetee- kende brieven gestolen. Toen een postbe ambte aldaar 's nachts, na aankomst van den trein, van den dienstdoenden postbeambte de zakken met brieven van Parijs en van Beau- vais in ontvangst had genomen, borg hij die in een daartoe bestemd huisje, waarvan hij alleen den sleutel had. Hij liet er het licht branden eg sloot de deur. Toen een uur later de trein van het Noorden was aange komen en de postbeambte in bedoeld huisje terugkwam, vond hij de zakken opengemaakt en de grond bedekt met brieven en enve- loppes. De aangeteekende brieven ten getale van 28, waren namelijk alle geledigd. De andere brieven waren onaangetast gebleven. De wapenfabriek te Chatellerault is ge deeltelijk door brand vernield. Door dit on geval zijn 4000 werklieden zonder werk. De schade door het vuur veroorzaakt, wordt op twee en een half millioen geschat. De oor zaak van den brand is niet bekendeen streng onderzoek is bevolen. Dezer dagen kwam een jongmensch van 23 jaren uit een der Fansche departementen te Parijs en ging* in den nacht omstreeks 1 uur naar de „Halles" om er van die eigen aardige tooneeltjes bij te wonen, we ke men daar nooit missen kan aan te treffen. Hij werd meer dan voldaan. Terwijl hij in het reusachtig gebouw rondliep, werd hij plotse ling door een soort van Hercules aangevat, die hem de knie in de lendenen drukte en in een oogwenk waren zijne splinternieuwe overjas, zijne papieren en goedgevulde geld beurs verdwenen. Prado heeft appèl aangeteekend tegen het doodvonnis, door het gerechtshof der Seine ever hem geveld. In antwoord op de vraag, waarom hij zijn waren naam niet be kend heeft gemaakt, antwoordde hij, dat hij niet gedurfd had, „omdat die naam verba zing zou wekken door geheel Europa." PARIJS, 20 November- De Siècle behelst het volgende telegram uit Nancy: Men spreekt hier van een nieuw voorval aan de grenzen. Een beambte bij het spoorwegstation te Avri- court zou op de Duitsche grenzen aangehou den zijn. De onderprefect te Luneville is da delijk naar Avricourt vertrokken. Volgens een nader telegram heeft het voorval niets om het lijf. Een groote katoenspinnerij te Preston, van Brochertswn en Co., is door brand vernield en niet minder dan 800 werklieden zijn er door zonder werk. Door aanhoudenden regen zijn de ri vieren Aven en Stour buiten hare oevers ge treden en is het omringende land onderge- loopen. Veel vee kwam hierbij om en werd nog andere schade aangebracht. Uit Belfast wordt van 19 dezer ge seind Een vreeselijke storm woedt in de Iersche zee. Verscheidene schepen hebben schip breuk geleden. DUBLIN, 20 Nov. Hedenochtend is het lijk gevonden van een deurwaardereen ko gel had hem de hersenen doorboord en men vond in zijn zak een anonieme waarschuwing der agrarische Landliga, waarin hem geschre ven werd, dat zijn laatste uur bijna geslagen had. De politie meent reeds den moordenaar op het spoor te zijn. Het is nu zeker, dat de regeering een krediet aan den Reichstag zal aanvragen van 350 millioen mark, ten dienste van de verdedigingsmiddelen. Twee Fransche dagbladcorresponden ten hebben bevel ontvangen Duitsehland te verlaten. Men vervvacht, dat de Fransche regeering zich hierover bij de Duitsche be klagen zal. Uit Zanzibar wordt getelegra feerd, dat de gemoederen nog onverminderd vijandig zijn tegen de Duitsche maatschappij, met name te Kilwa, Lindie en de zuidelijke havens, die vol opstandelingen zijn. Het be richt van het platbranden van Minengani en Tunghi wordt bevestigd. De gouverneur van Mozambique is door een vijandig opperhoofd te Tete aan de Zambesi verhinderd terug te keeren. Het geheele land is in gisting. Bij geheime stemming heeft de Italiaan- sche senaat de strafwet aangenomen met de verpletterende meerderheid van 101 tegen 33 stemmen een parlementaire overwinning voor den premier Crispidie van zeer veel beteekenis moet worden geacht. De gezant van den czaar, de heer Is- wolsky, heeft met kardinaal Rampolla een be langrijk onderhoud gehad. Het Vatikaan is van oordeeldat binnenkort een accoord zal getroffen kunnen worden datvan een inter nationaal oogpuntvan zeer veel gewicht zal zijn. Op de circulaire van kardinaal Rampola betreffende het bezoek van keizer Wilhelm aan 't Vatikaan en 't Quirinaal, is door alle vreemde mogendheden, uitgezonderd Frank rijk dat nog niets van zich liet booren, ten antwoord gegevendat zij elke tusschen komst in de quaestie van de wereldlijke macht van de hand wijzen. In de Hongaarsche mijnen van Salgo-Tarjan werden verleden week 20 mijnwerkers over vallen door eene overstrooming en de hoofd ingenieur meende zoo stellig dat zij of ver dronken of gestikt zouden zijn dat hij 20 doodkisten liet komenom voor eene ge paste begrafenis te kunnen zorgenzoodra de lijken gevonden zouden zijn. Niettemin liet de ingenieur niets onbeproefd tot redding en hij zorgde in de eerste plaats, dat versche lucht werd aangevoerd naar de plaats waar hij vermoeddedat de ongeluk- kigen zich zouden bevinden. Daaraan had den zij hun leven te danken, want zij waren op het punt van te stikkentoen zij be speurden dat er versche lucht in hun ver blijf drong en daaruit merkten zij ook dat er pogingen tot redding gedaan werden in de goede richting. Dat hield hunnen moed staande en wel hadden zij dien noodig, want het duurde 61 uren voordat men hen kon bereiken. Om den honger te stillen hadden zij het hout hunner tabakspijpen en het leer hunner gordels opgegeten. Allen zijn echter in het leven gebleven. De politie heeft te Odessa een nihilistische samenzwering ontdekter hebben talrijke arrestatien en huiszoekingen plaats. WAALWIJK, 21 Nov. 1888. In den loop dezer week zal het algemeen armbestuur alhier zijne jaarlijksche collecte houden. Met warmte bevelen wij deze bij onze medeingezetenen aan, want hun steun is onmisbaar, om in de allernoodzakelijkste behoeften onzer hulpbehoevende broeders te voorzien, 't Is waar, het aantal bepaald arm lastigen is in onze gemeente betrekkelijk niet groot, maar toch is 't nog aanzienlijk, in ver gelijking met de fondsen, waarover het arm bestuur te beschikken heeft. Daarbij wordt de subsidie uit de gemeen tekas volgens voorschrift van ged. staten jaar lijks kleiner, zoodat er hoe langer hoe min der kans bestaat om het hoognoodige te kun nen verstrekken, zonder de ruime bijdragen der meergegoeden. In de laatste raadsverga dering heeft de heer Mombers trouwens in korte maar duidelijke woorden den hachelij- ken toestand geschetst. Men zegge nietik geef al aan de confe rentie, er is een diaconieeen Israëlitisch armbestuurzeker, die doen veel goed en verzachten zeer veel leed, maar deze instel lingen werken slechts voor bepaalde klassen van onbemiddelden, en er zijn er zoovelen, die niet daaronder vallen en toch geholpen moeten worden. Wij hopen daarom dat ieder naar zijn ver mogen zal bijdragen, opdat onze noodlijdende natuurgenooten bii het naderen van den win ter niet van de aflereerste behoeften versto ken zullen behoeven te blijven. Naar aanleiding van den nationalen gedenkdag, gaf de harmonie „l'Espérance" verleden Zondag eene drukbezochte volksma- tinée, waarop verschillende vaderlandsche stukken werden ten gehoore gebracht. Des avonds gaf de harmonie „St. Crispijn" haar eerste winterconcert in het hotel Looiers- beurs van den heer Van Kregten. Met genoegen vernemen wij dat het pu bliek, dat de uitvoering bijwoonde, in 't al gemeen tevreden was over het gehoorde. De liedertafel „Oefening en Vermaak" hield Maandag haar jaarlijkschen feestavond. Bij die gelegenheid is er gesproken over den Zaterdag gevierden nationalen feestdag, over Nederland en Oranje. Naar aanleiding daarvan is gisteren door den voorzitter, den heer Timmermans, het volgend telegram aan Z. M. den koning ge zonden Aan Z. M. den koning, 't Loo. „De werkende leden der liedertafel Oe fening en Vermaak» van Waalwijk en Be- zooien, feestvierende op de zaal Musis Sa crum, te Waalwijk, brengen uwer majesteit hunne eerbiedige hulde bij gelegenheid van den nationalen gedenkdag en vormen de beste wenschen voor uwer majesteits gezond heid en den bloei van hoogstdeszelfs huis." (get.) Timmermans. Eenige uren later werd het volgende ant woord ontvangen: Timmermans, president Liedertafel Oefening en Vermaak Waalwijk. „Zijne majesteit de koning heeft mij op gedragen aan de leden hoogstdeszelfs dank betuiging over te brengen voor aangeboden hulde en wenschen." De adjudant van dienst, (get.) Roell. Naar men ons mededeelt neemt dr. van Gils genoegen met de door den raad gestelde condities voor de waarneming der armenpraktijk in deze gemeente. Naar wij vernemen, is door de arron- dissements-rechtbank, te 's Bosch, voor de vacante betrekking van kantonrechter te Waalwijk, de volgende alfabetische voordracht gemaaktjhr. mr. W. E. Th. M. Van der Does de Willebois, ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het kantongerecht te 's Her togenbosch mr. R. H. A. Romme, advokaat- procureur te 's Hertogenbosch, en Jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, griffier bij 't kan tongerecht te Waalwijk. Sedert een viertal dagen, maar voorna melijk gisteren en den afgeloopen nacht heeft een hevige storm gewoed. Van onge lukken in deze streken hebben wij tot nu toe niets vernomen. Het water in den Bui tenpolder was heden ochtend hoog opge stuwd, maar dit kan geen kwaad meer. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw, jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Wille bois president van het gerechtshof te 's- Hertogenbosch. Ofschoon er eene algemeene lusteloos heid in den hooihandel heerscht en vele

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2