buitenland. Italië. Turkije. Frankrijk. Engeland. Duitsohland. Rusland. STAAT VAN BRIEVEN ÏjTt V O E~RI N G EN. BINNENLAND. STORM en ONWEDER. gemeester van Breslauwaarin hij zijn ge noegen uiting gaf, dat in genoemde stad de conservatieven voor de eerste maal een over winning hebben behaaldheeft al hun hoop den bodem ingeslagen. Yan een terugroeping van Von Puttkamer aan het hoofd van binnenlandsche zaken schijnt echter ondanks het geschrijf der con servatieven niets te zullen komen dat zou dan ook niets meer of minder zijn dan een afkeuring van hetgeen zijn vader Tre- derik III, gedaan heeft. De opening van den rijksdag heeft zonder bijzonder voorval met het gewone ceremo nieel plaats gehad. De keizer heeft de troonrede zelf voorgelezen. Herhaaldelijk werden zinsneden daarvan toegejuicht, zooals bij de verklaring dat eene verbetering in den economischen toestand waarschijnhj te achten is; verder bij de zinsnede over he voortzetten der tot dusver gevolgde sociale politiek, en aan het slot, toen de keizer met nadruk'de verzekering zijner eigeu vredelie vendheid te kennen gaf en zijne hoop uit sprak dat met de hulp zijner vrienden en bondgenooten de Europeesche vrede gehand haafd worden zal. De troonrede is slechts kort en maakt een zakelijken maar eenvoudigen indruk. Noch van den paus noch van de kerkehjk-politieke wetgeving bevat de rede eenig woord. Geen der groote schepen zal thééf dan 10,000 ton inhoud hebben omdat het voor Duitschland niet wenschelijk te achten is zich zulke reusachtige pantserschepen aan te schaffenals b. v. Italië. Woensdagavond is te Berlijn de Russi sche grootvorst-troonopvolger aangekomen. Hij werd door den keizer bijzonder hartelijk aan het station ontvangen. Tot groote ver rassing is de keizer met zijn gevolg mede- bereden naar het hotel van den Russischen gezantwaar hij bij den troonopvolger bleet soupeeren evenals prins Heinrich. De che van den generalen stafgraaf v. W aldersee was om den troonopvolger te Warnemunde te begroeten, derwaarts gezonden. De ge- heele ontvangst maakt den indruk als van eene staatkundige daad. De kamer van afgevaardigden heeft met 164 stemmen tegen 58 het wetsontwerp op de openbare veiligheid aangenomen. f. Met betrekking tot de nadeelige dienstrege ling van den zoogenaamden Hoïl. eersten post vm. en laatsten post des avonds, werd besloten ook daaromtrent in verband met de aankomst der laatste treinen spoor en tram de noodige stappen bij de hooge regeering te doen. De deze week gehouden collecte voor den algemeenen arme alhier heeft opgebracht ruim f131. De boulangistische Presse bevat it Chautellerault een berichtwaarin me^ n0» meer beslistheid wordt beweerddat de ge- weerfabriek door Duitsche spionnen in brand is gestoken. Het boek van Numa Gilly is verschenen en het heeft iedereen teleurgesteld. Het bevat niets dan verdachtmakingen en onthullingen welke reeds lang bekend zijn. Alle stukken zijn afkomstig uit het dossier van Alavêne den voormaligen geheimen agent der Fran- sche politie. In het paleis Bourbon is een bijeen komst gehouden van die leden der kamer die door Numa Gilly zijn aangevallen. Eem- gen wilden den beleediger onmiddellijk voor de rechtbank dagen anderen waren van meeningdat er niets nieuws aan 't licht is gebracht. Te Rijsel zijn zes personen gevat, die eenige jaren geleden te Brussel en te Mons wissels gestolen hebben tot een bedrag van 500000 francs en deze te Londen hebben van de hand gedaan. Een groote opgewondenheid heerschte Woensdag in Londen's straten na het verne men van het geruchtdat opnieuw in het Oosteinde der stad een vrouw was'vermoord en dat het lijk in dezelfde omstandigheden was gevonden als dat der vorige slachtoffers. Het is later gelukkig gebleken, dat de moor denaar niet zoo volkomen zijn doel heeft bereikt als dit bij de vorige moorden het geval is geweest. De straatwaarin het moordtooneel heeft plaats gevonden, heet de Flower and Deau- street, dicht bij de plaats, waar vrouw Kelly den dood heeft gevonden. Vrouw Farmar op wie de poging tot moord is gepleegd, deelt het volgende mede omtrent hetgeen heeft plaats gehad. Tegen vier uur in den morgen viel een man haar in haar kamer aan en trachtte haar den strot door te snijden. Dit gelukte niet geheel, de vrouw werd slechts aan de keel gewond. Zij begon een hevige worsteling met den moordenaar en riep intusschen uit al haar macht om hulp. De moedige tegenstand der vromv was oor zaak dat de moordenaar het huis verliet en haastig op de vlucht ging. De vrouw vervolgde hem, doch in de richting van Heneage-street verloor zij den vluchteling uit het oog. Zij bloedde hevig aan de keel en werd door de politiedie intusschen was toegeschoten, naar het bureau in de Commer cial-street gebracht. De vrouw gaf een be schrijving van den moordenaar en volgens deze is hij ongeveer 30 jaar oud en 5 voet lang met een lichte snor en droeg een lange zwarte jas. De vrouw is tusschen de 40 en 50 jaar. In den omtrek van het moordtooneel wordt algemeen gedacht, dat deze moordpoging met de vorige moorden in Whitechapel in verband staat. De politie is hiervan volstrekt niet zeker en meentdat de dader van dezen aanslag volstrekt niets met de vorige heeft uit tq staan. Een vrouw in de Trawlstreet heeft den vluchteling gezien en hare beschrij ving van den persoon komt overeen met die van het slachtoffer. Onder de ingediende wetsontwerpen is voor den rijksdag het belangwekkendste de me morie omtrent de uitbreiding der marine. Nieuw gebouwd worden, binnen hoogstens 6 jaren 4 oorlogsvaartuigen van de nieuwste constructie9 gepantserde schepen voor de kustverdediging7 kruisers (korvetten) 6 stationsschepen en aviso's2 torpedobooten, gezamenlijk op eene uitgave van 117 millioen mark geraamd. De „Standard" verneemt uit Konstantino- pel dat de invallen der Albaneezen in Ser vië weder begonnen zijn. De troepen des konings hebben Zondag eenige sterke ben den op de vlucht gejaagd. De regeering van Servië heeft weder een protest aan de Porte gezonden. Uit Odessa wordt aan de ^Standard" gemeld, dat de Russische overheid wekelijks op groote schaal de uit het buitenland af komstige joden uitdrijft. Verzonden gedurende de 2e helft der maand October Geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. 1. A. de Bie, Drunen. 2. Y. D. de Jong, Sneek. Kunnende de brieven door tussclienkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. WAALWIJK. Zondag 25 dezer, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacrum." 1 La patrouille Van Ackere. 2 Omhoog. Heinze. 4 God en de Koning de Vliegh. BAARDWIJK. Zondag 25 dezer, des avonds 7 ure, eerste winterconcert door de liedertafel „Tot bloei der toonkunst" van Baardwijk, in de zaal bij den heer A. Mulders. Zie verder programma's. WAALWIJK, 24 Nov. 1888. Vergadering der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk op 21 November 1888. Tegenwoordig alle leden behalve de lieer Fano. De notulen der vorige zitting worden goedge keurd. De voorzitter brengt ter tafel. a. Kennisgeving van ZExcellentie den min. van buitenl. zaken omtrent eene internationale vee- en landbouwtentoonstelling in April 1890 te hou den in Buenos-Ayres. b. Schrijven van de kamer van koophandel en fabrieken te Enschedé, daarbij om aangevoerde reden verzoekende de telefonie-aanleg door par ticulieren te willen bevorderen. Na eenige gedachtenwisseling besloten het stuk aan te nemen voor kennisgeving, aangezien deze kamer vroeger een adres van de kamer te Haarlem aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft gesteund, waarbij verzocht is, maatregelen te nemenopdat de telefonie in 't vervolg voor rekening van het rijk worde geëx ploiteerd. De kamer vermeent dat hierdoor de algemeene indienststelling der telefonie het meest bevorderd zal worden. c. Adres van den Nederlandschen uitgeversbond aan de hooge regeering, op gemotiveerde gronden verzoekende het port van gedrukte stukken tus schen Nederland en Ned. Oost- en West-Indie te verminderen. Bij acclamatie besloten het adres te steunen. d. Afschrilt van een adres van de kamer te Arnhem aan den minister van justitie, verzoe kende nadere wettelijke bepalingen te willen be vorderen betrekkelijk faillissementen. Na inzage besloten de stukken te doen circu- leeren bij de leden. e. Komt in behandeling een voorstel van den voorzitter om andermaal aan te dringen op wij ziging van den treinenloop op den staatsspoorweg tusschen Zwaluwe en Vlijmen. Reeds in vorige vergaderingen is de voor deze streek zoo ongunstige winterdienstregeling bespro ken en is de kamer in correspondentie getreden met de betrokken autoriteiten. Zij betreft meer speciaal den laatst van Zwaluwe vertrekkenden trein. Werd deze iets later gesteld, dan zou een meer gewenschte aansluiting worden verkregen met de uit Amsterdam en Rotterdam vertrekken de avondtreinenen tevens eene betere post^e- meenschap met Holland worden tot stand gebracht. Nadat deze aangelegenheid nog nader was be discussieerd, werd op voorstel van den heer J. B. van der Heijden besloten, eene commissie uit deze kamer af te vaardigen om aan :den heer directeur-generaal der staatsspoorwegen deze zaak mondeling toe te lichten, ten einde de gewenschte aansluiting alsnog te verkrijgen. Gisteren zijn door de maréchaussee al hier, zonder geld of middel van bestaan aan gehouden en heden naar 's Bosch overge bracht, zekere N. K. en J. v. G., respectie velijk gewoond hebbende te Dordrecht en Breda. In zijn antwoord betreffende het hoofd stuk binnenlandsche zaken, zegt de minister wijziging toe van de tabel der provinciale kiesdistricten. Binnen enkele maanden is een ontwerp op „gedwongen winkelnering" te wachten gegrond op ontvangen inlichtingen van de gemeentebesturen. Tot leden der kamer van koophandel te Tilburg zijn herkozen de heeren J. H.A. Diepen, B. T. E. Strater, H. Eras en J. H. D. Kaltner, Men verneemt dat een paar fabrikan ten in wollen stoffen te Tilburg, in België aannemers zijn geworden voor de levering van 10,000 meter fijn laken, voor rekening van- het Belgisch gouvernement. Men schrijft uit Tilburg aan de N. R. Courant. De waterleiding loopt nog niet zoo goed van stapel als eerst verwacht werd. Nadat de plaats voor de vestiging van de pnse d'eau reeds bepaald was, schijnen eenige putboringen, die dezer dagen daar ter plaatse gedaan werden, een ongunstig resultaat op geleverd te hebben. Ook was dezer dagen de heer R. Stokvis Sr. uit Rotterdam, con- cessionnaris, met den ingenieur Schotel hier, om over nadere plannen te spreken. Hier omtrent is echter nog niets nader bekend. Men meldt uit Breda Maandag namiddag is de rijkspolitie van hier naar het naburige Zundert vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar den dood van een strooper uit de Belgische grensstreek, die door den onbezoldigden veld wachter P. B. van den heer v. d. Bergh, op de eendekooi onder Zundert, met een ge weerschot moet gedood zijn. De getroffene was vader van 7 kinderen. Nader wordt dienaangaande gemeld, dat P. B. door zelfbehoud gedwongen was. Hij stond tegenover tien stroopers, die hem te lijf wilden, terwijl een hunner reeds op hem aanlegde, toen zijn schot viel. De andere stroopers kozen het hazepad, toen er hu p voor den veldwachter kwam opdagen. Het waren allen Belgen. Uit Vaals meldt men Een vreeselijke moord heeft Zaterdag voor middag in de naburige Belgische grensge meente Welkenraedt plaats gehad. Terwijl de heer Lamberts ter kerke was, is een dief de woning binnengedrongen en heeft Lam berts zuster, die alleen thuis was, door mid del van slagen en messteken vermoord. Haar hoofd was bijna letterlijk van den romp ge scheiden. De misdadiger heeft, ofschoon er eene som van fr. 1300 in huis was, slechts fr. 110 verlieten zij daarop bierhuis. Een poosje daarna werden de ruiten verbrijzeld. Ook verleden Zondag werden weer enkele ruiten in genoemd huis stuk geworpen. De oolitie van 't voorgevallene onderricht meentlde daders op 't spoor te zijn. Slachtmaand is de tijdwaarop menig varken in de kuip terecht komt. Geen dag gaat dan ook voorbij of menig „knorrepot moet 't afleggen. De handel in vette varkens is hier tamelijk druk. Men besteedt 24, 241/, en 25 cent per halve kilogram, al naarmate de varkens lichtmiddelmatig of zwaar zijn. Men staat verbaasd over de vinding rijkheid van sommige lui om zonder werken aan den kost te komen. Alles denken zij uit, om de beurzen der nieuwsgierigen of mede lijdenden te openen. Om niet te spreken van quasi-blinden kreupelen lammen werkeloozen welke in de bedelwereld opgeld doen vermelden wij alleendat dezer dagen alhier een man van deur tot deur ging met eenen wondervogel, kennelijk eene vuurrood geverfde duifdien hij naar zijn zeggengevangen had in de bosschen van Zuid-Amerika. Voor één cent was 't wonderbeest te zien. De nieuwsgierig heid werd velen te machtigzij waagden er een cent aan om den vreemden vogeldie in eene zorgvuldig met doek overdekte kooi zat, te kunnen bezichtigen. Sommigen ver- 1 klaarden echter, dat onze slimmert de kunst van verven maar slecht verstonden raadden leukweg hem aan met zijne duif naar een schilder te gaandie beter dan hij op de hoogte van 't schilderen was. Capclle. Door de hevige Noordwesten winden is het water alhier buiten zijne oevers getreden tengevolge waarvan de pol ders overstroomd zijn. ouiu gevonden en medegenomen. Op aanwijzing van een schoolkind, dat een persoon uit L's woning had zien komen, is gisteren zekere August Hick, spoorwegarbeider, gearresteerd. De bew'jzen tegen hem moeten verplette rend zijn gebleken. De vermoedelijke moor denaar was pas sedert een paar dagen ge huwd met een meisje van Henri-Chappelle en zou zich te Welkenraedt metterwoon ves tigen. Hij is pas 19 jaren oud en te Eynat- ten in Pruisen geboren. In de Kalkhaven te Dordrecht, heeft eene ernstige aanvaring plaats gehad. Het Amerikaansche stoomschip Lillie, door eene sleepboot getrokken, de haven verlatende, werd door een hevigen rukwind in de zijde gegrepen, zoodat het schip niet meer naar het roer luisterde en met volle kracht tegen het in de haven liggend aakschip Eendragt, schipper Van Tuyl, aanliep, met dat gevolg, dat het aakschip nabij de roef dwars door midden werd gesneden en onmid 'ellijk zonk. Schipper en knecht konden zich nog bij tijds redden en eenig beddegoed en de zeilen in veiligheid brengen. Voor in het schip bevond zich nog 75 kar steenkolen. Alles was ver zekerd. Uit 's Hertogenbosch schrijft men Met betrekking tot het bericht aangaande het vervaardigen en uitgeven van valsche guldensstukken te dezer stede, wordt nader me degedeeld,dat ook eenige valsche rijksdaalders zijn vervaardigd en vermoedelijk uitgegeven, en dat de medeplichtige, de bierhuishouder C. H. M. K. in voorloopige hechtenis is ge steld. Kaatsheuvel, 23 November. Een veer tiental dagen geleden werd 't bierhuis]) van A., gelegen in de nabijheid van t gehucht t Straatje's avonds bezocht door een viertal lieden die jenever eischten. A. om niet in contraventie te komen met de drankwet weigerde hun dezen drank te verkoopen maar trakteerde hen eindelijk op een glaasje. Niet tevreden met één borrel, wilden zij meer van 't Schiedammer vocht hebbenmaar nu weigerde A. volstandig. Razend en tierend Beroepen naar 's Grevelsduin- en Vrij- hoeven-Capelle Ds. J. Boekestein te Langer en Korter Aar. Een groot Fransch barkschip is Woensdag middag voor Scheveningen gestrand. De wind was zoo hevig, dat de reddings boot tweemaal werd terruggeslagen, terwijl ook de afgestoken vuurpijlen hun doel misten. Tot groote ontsteltenis van de duizenden menschen aan het strand is het schip op ongeveer 300 meters van de kust met man en muis vergaan. Van het vaartuig is thans niets meer te zien dan een gedeelte van den mast. Maat regelen werden dadelijk genomen om bij het aanspoelen van drenkelingen hulp te verlee- nen en hen in 't Kurhaus op te nemen. Twaalf man heeft men in den mast zien klimmen. Ten 5 uur ongeveer spoelden 2 man bewusteloos, doch nog levend aan. Zij werden dadelijk in het Kurhaus opgenomen, waar dr. De Niet, bijgestaan door zijn broe der, candidaat in de medicijnen te Utrecht, er in slaagde hen tot bewustzijn te brengen, De naam van het schip is „Ango" komende van Vannes, gelijk bleek uit de kleeding der aangespoelden. Nader wordt uit Scheveningen geschreven: Ontzettend was de ramp, die Woensdag middag half drie duizenden aan duizenden uit Scheveningen naar het strand deed stroo men. Met volle zeilen stuurde een driemaster op Scheveningen aan, met de noodvlag in top en de Fransche vlag aan 't roer. Niemand kon zich dit goed verklaren tenzij de Fransch- man door de pinken, die aan 't strand ston den, in den waan was gebracht, dat hij een zeehaven voor zich had. Intusschen, de bark kwam al dichter en dichter en naderde eindelijk tot de tweede bank de z. g. Molbank, vlak voor den ingang van het dorp bij de z. g. Kerkwerf. Toen bleek het groote gevaar, waarin 't verkeerde, op zijn duidelijkst en werd reeds aan red ding gewanhoopt, tenzij de reddingsboot, die inmmiddels was gereedgemaakt, 't in hachelij- ken toestand verkeerend schip zou kuniien bereiken. De krachtige Westenwind stuurde 't schip echter al meer en meer noordelijk oost, waardoor de mannen van de reddings boot in vertwijfeling geraakten op welk punt zij zee zouden kiezen. De algemeene opinie was dat dit afdrijven van 't schip hen niet had moeten weerhouden dit te dóen om de zuid nabij den vuurtoren, maar de equipage van de reddingsboot koos een an dere plek, namelijk nabij het hotel Garni. Hier bleek 't evenwel dat alle door hen aan gewende pogingen vruchteloos waren, zoodat zij op hun voetstappen moesten terugkeeren en werkelijk zee kozen, waar zij dit aanvan kelijk hadden moeten doen. Toen geraakten zij ook vlot, maar ook nu weder zonder ge volg, daar zij telkens, hoe krachtig de roei spanen ook werden aangewend, naar 't strand werden teruggeworpen. Inmiddels was de toe stand van het schip steeds hachelijker. Zware stortzeeën kwamen over de ver- schansing, waardoor 't schip, dat ^olle zeilen op had, in zinkende staat kwam "te verkee- ren. Hartverscheurend was 't gezicht van 't strand af op de laatste stuiptrekkingen van de bemanning, welke steeds hooger en hoo- ger in het want en de masten klom. Men onderscheidde duidelijk tien man aan boord, waarvan drie aan den fokkemast hingen, een in de ra zat" en de overigen in de masten. Inmiddels was het eindelijk aan de Noord en Zuid-Hollandsche reddingsmaatschappij na veel tegenspoed, gelukt twee vuurpijlen,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2