Italië BINNENLAND. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. zij ons, met het oog op' de beminnenswaar digheid van den troonopvolger en op de innige vriendschap tusschen de beide keizer lijke familien niet verrast. Het blad wijst voorts op het vredelievende karakter der Duitsche troonrede. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Vrij dagavond plaats gehad op de lijn St. Peters burg—Warschau, op het kruispunt Libau Rommyer, waar een botsing ontstond tus schen twee treinen. Het aantal gewonden is zeer groot en velen zullen er het leven bij laten. WAALWIJK, 28 Nov. 1888. Met 't oog op het aanstaande St. N i c o- laasfeest zal Zondag 2 December op de uren, waarop 't kantoor voor de brievenpos- terij geopend isgelegenheid zijn tot het bezorgen van postpakketten. (/C Naar men ons mededeelt heeft de eerst aanwezende ingenieur van de lijn Zwaluwe Bosch een geheim onderhoud gehad met het gemeentebestuur van 's Boschdaarna zijn Maandag 19 November in commissie naar 's Hage geweest Jhr. Jos. de la Court en de hoofdingenieurs Bake en Van Ittersum om een nieuw plan van samenkoppeling van de lijn ZwaluweBosch met station en Dieze- brug te 's Bosch voor te stellen. Gaat dit door dan kan de aansluiting Vlijmen—Bosch nog jaren op zich laten wachten. Wij vermeenen onze lezeressen eenen dienst te bewijzendoor haar het volgende nieuwtje uit onze gemeente mee te deelen. Door de heer V. Hoffmanszeepzieder al hier wordt thans eene nieuwe zeepsoort in den handel gebrachtdie om hare uitmun tende hoedanigheden spoedig algemeen burgerrecht verkrijgen zal. Zij is in poeder- vormigen toestandheel netjes verpakt in hoeveelheden van 250 grammenmet ge drukte gebruiksaanwijzingen laat de tot heden op dit gebied uitgekomen nieuwighe den als olie en loog zoowel als Sinclairs koudwaterzeep verre achter zich. Bereid uit de zuiverste vettenwaarvan natuurlijk de kwaliteit van elke zeep af hangt, zal zij spoe dig een groote concurrent der zachte groene zeep worden. Deze zeep maakt de wasch blindend wit zelfs zonder bleekenterwijl alle stoffen, van welken aard of kwaliteit ookzonder het minste nadeel er mede kunen gewasschen worden terwijl na het gebruik een aangena me frissche reuk overblijft. Eén deel van deze zeep in vijf deelen kokend water opge lost, geeft koud geworden een schoone zachte witte zeep van groote reinigingskracht. Men spaart bij het gebruik derzelve tijd, arbeid en geld. Wij gelooven daarom, dat zij om hare uitmuntende eigenschappen door alle huis vrouwen met vreugde zal worden begroet en spoedig in elk huisgezin haren intrek zal nemen. Bij voortduring blijft de gedrukte toe stand in den hooihandel. Er is nagenoeg geen vraag terwijl het aanbod grooter wordt. De prijzen neigen dan ook tot achteruitgang. Reeds zijn er verkoopers die 2 minder ontvingen dan vroeger. Schraal hooi wordt op sommige plaatsen voor ƒ16 a 20 per 1000 Kg. aangeboden Naar stroo is daarentegen veel vraag, het wordt door de groote veeboeren voor 30 k 31,50 per 1000 Kg. gekocht. Met het oog op het ^a. s. St. Nicolaas- feestwordt het publiek vanwege het minis terie van waterstaat enz. uitgenoodigd voor eene zorgvuldige en stevige inpakking der bij die gelegenheid met de pakketpost te verzenden voorwerpen zorg te willen dragen. Ook wordt met nadruk aanbevolen om de adressenvoor zoover zij niet op den omslag der pakketten geschreven kunnen worden met stijfsel of andere kleefstof, mits niet met lak daarop in hun geheel vast te hechten in dier voegedat voor het losraken tijdens het vervoer geen gevaar bestaat. Alhoewel voor de vele suikerfabrieken, welke zich in het westelijk gedeelte dezer provincie bevindeneene menigte handen noodig zijn, waren er op een avond der vorige week aan het zoogenaamde „Zouthuis" of de Meerlsche dreef een ploeg van 55 zoutdra- gersdie geladen de grenzen overtrokken 12 Breda bezochten6 te Princenhage ver bleven en 2 hunne vracht onder Beek be zorgden. Naar Leur niettegenstaande d£ar 4 ambtenaren gestationeerd zijn, gingen er 5. Ais nu binnen enkele weken al die fabrieken stilstaankan men nagaan hoe groot dit aantal dan aan de verschillende zouthuizen zal worden. Gemiddeld wordt door één man minstens 40 KG. gedragen zoodat er dien nacht toch zeker uit dat éene zouthuis (en er bevinden zich tal van die huizen over de geheele grens) 2200 kilo binnengesmokkeld werden. verneemt men dat de Duitsche regeering huzaren zenden zal ter bewaking van de grenzen. Donderdagavond is de groote boeren plaats bewoond door G. S. W. te Korte- zwaageene prooi der vlammen geworden. 14 stuks prachtig rundvee waaronder in het stamboek ingeschreven zijn verbrand, benevens alle veldproducten en vele meube len enz. Oorzaak niet bekend. Uit Hoorn wordt het volgende gemeld Een slaapsteehouder tevens scharenslijper, begaf zich in het begin der vorige week op weg met een papierventer tot uitoefening van hun kostwinning. Donderdag hadden zij op den te rugweg te veel sterken drank gebruikt en kregen onderweg twist welke zoo hevig werd dat zij met elkaar handgemeen raakten en beiden worstelend in het water terecht kwamen. De scharenslijper wist zich te red den maar de ander verdronk, Zoo althans luidt het verhaal van den scharenslijper, die zichnog niet geheel nuchter aan het bu reau van politie kwam aangeven. Het lijk van den papierventer is later opgehaald. Uit Oosterend wordt van 23 November gemeld Terwijl heden avond omstreeks 8uur eene zoogenaamde Egyptische duisternis heerschte brak onder behoor van dit dorp een gewel dige brand uit. Na eenige gissingen verkreeg men weldra zekerheid dat de huizinge van den veehouder A. R. Sijbrandy in lichten laaie stond. Zóó snel verbreidden zich de vlammendat aan redding van den veesta pel niet te denken vielnagenoeg 40 stuks vee benevens twee paarden en twee varkens, zijn in de vlammen omgekomenslechts één koe wist het gevaar te ontloopen. Door de krachtige hulp onzer brandspuit is de zooge naamde „voorhuizinge", de pronkkamer be houden gebleven. Als vermoedelijke oorzaak der ramp wordt hooibroei genoemd. De kostbare schuur hooi was niet verzekerd. Een hevige brand is Zaterdag namid dag te 2 u. 40 te Amsterdam ontstaan in een groot gebouw in een slop tusschen den Nieuwendijk en den Voorburgwal, genaamd „De oude Braak". In het perceel werd be neden eene zaak uitgeoefend voor het inleg gen van vruchten en voorts werd het door 5 gezinnen bewoond. De brandweer bluschte met veel materieel4 stoomspuiten en vele brandkranen het vuur, dat men te 3,30 vol komen meester was. Persoonlijke ongeluk ken hebben er, voor zoover bekend is, niet plaats gehad. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Een heldendaad Woensdag is te Egmond aan Zee een hel dendaad verricht die aan de vergetelheid verdiend ontrukt te worden. Een schip strandde op de kust en het bleek onmogelijk het met een reddingsboot te bereiken. Men was ten einde raad en zag reeds met schrik het oogenblik naderendat al de on gelukkige schipbreukelingen door de zee verzwolgen zouden worden. Op dat oogenblik trad een jonkman uit de menigte angstige toeschouwers en hij zeide eenvoudig „Ik zal 't doen. Bindt mij een lijn om het lijf en een flambouw om het hoofd''. Deze woorden van den dapperen jongeling, een Egmonder van geboorte, maakten diepén indrukmaar men begreep, dat hij de eenige kans tot redding bood. Weldra wierp hij zich onvervaard in de woeste branding en werkelijkhij slaagde er in de lijn over te brengenzoodat verschei dene personen gered konden worden. De dorpsgenooten van den held waren dol van blijdschap en dadelijk werd besloten den volgenden dag te zijner eere een feest te ge ven, maar toen hem dit plan werd aangekon digd, zeide hij eenvoudig „ja vrienden, dat is alles heel goed en wel, maar ik kan er niet bij zijn, want je weet ik vaar op een bom schuit uit Scheveningen en ik moet daarheen, mijn baas zou niet weten waar ik bleef." Een ooggetuige deelde ons dit feit mede. Wij hopen later in de gelegenheid te zijn den naam van den jongeling te vermelden. Een daad waaruit zooveel moed spreekt en die zoo zonder eenigen ophef werd uitgevoerd, verdient een plaatsje in de geschiedenis. VI. BI. v. Amst. In de buurtschap Westendorp onder Varsseveld brandde door eene onbekende oorzaak het huis van den landbouwer D. H. Veldhors tot aan den grond af. Alleen het vee kon nog gered worden. Huis en inboe del waren verzekerd. Op den Schermerdijkonder de ge meente Akersloot, is een man, die zich met een wagen, bespannen met 4 honden, aldaar bevond, door den bliksem getroffen en on middellijk gedood. De wagen was gedeelte lijk stuk geslagen, doch de honden waren ongedeerd. De ongelukkige laat eene we duwe met 7 kinderen achter. Maar is het waar dat de aartshertog Ru- dolf deze meer dan stoute denkbeelden heeft aangenomen 't Wordt tusschenbeide in de anti-pruisische bladen gezegdmaar dit is niet voldoende. Tot nu toe ontbreekt alle autenthiek bewijs te dezen opzichte. Wij hebben het reeds in een vorig over zicht gezegdPruisen heeft het lot van Oostenrijk in handen, en wanneer men in de officieele kringen te Berlijn redenen had om te gelooven dat „Zwart en geel" gevoelens heeft uitgedrukt, die door een gedeelte van den Hofburg gedeeld worden, dan zou men zeker een incident in 't leven roepen. Terwijl een goederentrein werd gerangeerd nabij het station Turbise, werden twee jonge meisjes door den laatsten waggon aangere den en gedood. De baanwachter was de eerste, die dit ongeval bemerkte, en toen hij nader kwam, bleek het dat de meisjes zijne dochters waren. In Frankrijk geschieden er dingen, die iemand kippenvel doen krijgen en hem on willekeurig doen denken aan inquisitie, bloed raad en meer dergelijke instellingen wan neer die iemand tenminste een goed geloof heeft en alles slikt, wat de boulangisten hem voorzetten, Hoort en siddert Er is sprake van niets meer of minder dan van een coup d'état, die de premier Floquet reeds lang voorbereidde tegen den ex-generaal, monarchisten en allen, die niet dansen naar des premiers pijpen. Allen zou den in de gevangenis worden gezet (reeds waren 50 cellen voor een passende ontvangst in gereedheid gebracht) en de arme generaal zou eenvoudig vermoord worden. Die middeleeuwsche gruwelen zouden zijn gepleegd den 2en December a. s., indien niet gelukkig door tijdige ontdekking der goddelooze plannen alles onmogelijk was ge maakt. Dat de boulangisten dit sprookje ijverig exploiteeren en dat het door iedereen, die nog in 't bezit is van zijn verstand, met schouderophalen wordt vernomen, valt te be grijpen, maar dat een flinke daad, natuurlijk zonder de moorden, gevangennemingen enz. enz. voor Frankrijk hoogst weldadig zou zijn en veel kans zou hebben door het volk oproermakers uitgezonderd natuurlijk met bijval te worden begroet, is gewis, want zooals 't nu in Frankrijk staat is 't onhoudbaar. Als een gevolg van deze anti-boulangis- tische beweging mag het feit worden aange merkt, dat de regeering reeds sedert eenigen tijd een voorwendsel zoekt om het broeinest van ongeregeldheden, de patriotten-liga, te ontbinden en dat reeds moet gevonden heb ben. Genoemde bond is niet als rechtsper soon erkend en mag dus niet vergaderen een wapen in de hand der regeering, die de koe bij de horens moet vatten, indien het haar met de zuivering van den Franschen Augias stal ernst is, en dit moet het haar zijn, waar de keus is overwinnen of sterven. Het baat intusschen niet, of de ministe- rieelgezinde bladen beslist verklaren, dat de plannen omtrent een staatsgreep verzinsels zijn en het desbetreffende verhaal met al hetgeen er aangehangen is belachelijk willen maken. Boulanger en Paul de Cassagnac houden vol, dat zij in het bezit zijn van be wijzen, dat de regeering is omgegaan met plan van een staatsgreep. Zondagavond was er eene groote soirée der boulangisten in den restaurant Lemon- deley. De politie had ernstige maatregelen genomen. Eenige kleine manifestatien had den een veertigtal arrestaties ten gevolge; in den loop van den avond werden de meeste arrestanten weder losgelaten. Boulanger hield eene lange rede, waarin hij zijne vredelievende bedoelingen betuigde maar hij wil, dat Frankrijk even goed gewa pend is als zijne buren. Hij vervloekte de verdeeldheid der partijen, deed een beroep op den patriottenbond en klaagde Ferry aan. Aan dit feestmaal was eene algemeene vergadering der Ligue voorafgegaan, waarin Deroulède het woord voerde. De comraunegeneraal Cluseret, die in het departement Var in herstemming komt voor het lidmaatschap der kamer, is blijkens eene in 1870 door den Amerikaanschen ge zant te Parijs afgegevene verklaring niet ver kiesbaar, daar hij zich in Amerika als Ame- rikaansch burger heeft laten naturaliseeren. Figaro brengt dit aan het licht. -Een allertreurigst bericht lezen wij in een Fransch bladCharles Gounod, de be roemde componist, zou krankzinnig zijn ge worden en naar een gesticht zijn overge bracht. Men zegt, dat een groot aantal Duit- schers voornemens zijn aan de tentoonstel ling van 1889 te Parijs deel te nemen, on der voorwendsel Belgen of Oostenrijkers te zijn. Zij zullen dan hun regeering, die aan de tentoonstelling geen deelneemt, niet on aangenaam zijn, terwijl zij toch hun artike len exposeeren. De regeering heeft een onderzoek doen instellen naar de oorzaak van den brand in de wapenfabriek te Chdtellerault. Zooals men weet, wor lt de brand aan kwaadwilligheid toegeschreven. Het onderzoek heeft aan 't licht gebrachtdat eenige werklieden der fabriek, als Elzas-Lotharingers ingeschreven, op den dag van den brand de stad verlaten hebben, zonder eenig teeken van leven meer van zich te geven. De geheime politie is een der vluchtelingen op het spoor en gis teren werd verzekerd dat hij gearresteerd is. Weder is een gebouw, als magazijn ten behoeve van het leger ingericht, een prooi der vlammen geworden, namelijk te Troyes. Zaterdagavond is de brand uitgebroken en deze nam zoo snel in omvang toe, dat ver scheidene omliggende huizen bedreigd wer den. Ook deze brand wordt aan kwaadwil ligheid toegeschreven. Adeline Patti is te Parijs en moet er Woensdagavond in „Romeo et Juliette" op treden. Vier maal zal zij te Parijs optreden en alle plaatsen zijn voor die voorstellingen reeds genomen. Er zijn personen, die een plaats in de fauteuils d'orchestre betaald hebben met 500 francs. Volgens de Gauiois zou reeds heden in den ministerraard een definitief besluit worden genomen, betreffende de ontbinding der pa- triottenliga. Indien Wilson, de beruchte decoratiën- schacheraar, nog eenig eergevoel heeft, zal de ontvangst in de kamerwaar hij Maandag weder voor 't eerst verscheen na zijn berucht proces, om te zien of de bankier Vieil-Picard een aanklacht wegens laster tegen hem zou indienen hem niet zeer aangenaam hebben getroffen. Hij werd behandeld als een melaatsche allen gingen hem uit den weg, alle plaatsen rond zijn zetel bleven ledig. Na een kort debat werd een voorstel van een republi- keinsch afgevaardigde betreffende verdaging der zitting om bekende redenen, aangenomen met 375 tegen 30 stemmen (de rechterzijde hield zich neutraal.) Om half vijf werd de zitting hervat en Wilson, die bedaard was blijven zitten, ver liet de zaalmet de belofte terug te zullen komen. De afgevaardigden Raynal en Compayre hebben beiden een aanklacht ingediend tegen Numa Gilly wegens laster. Men ziet dus, dat Frankrijk nog veel belooft, het is een hoorn des overvloeds van schandaaltjes en daar mede samengaande gebeurtenissen, een hoorn des overvloedsdie na korter of langer tijd de regeering dreigt te vertikkenindien zij niet oppast. Een advocaat heeft berekend, dat de kosten van het Parnell Times-proces bedra gen 35 gulden voor elke minuut, dat er zit ting gehouden wordt. De politie te Londen doet verscheidene arrestatien van personen, die zij van de moorden in Whitechapel verdacht houdt doch alle personen zijn uit gebrek aan be wijs weder in vrijheid gesteld moeten wor den. Te Kerry is wederom een pachter dood geschoten. Hij werd door zes kogels ge troffen. Twee personen zijn in hechtenis ge nomen, welke beiden bloedverwanten van den verslagene waren. Nieuwe benoemingen en pensioeneeringen worden in het leger verwacht. Vier korps-commandanten en verscheidene generaals zullen van hun bevel ontheven worden. Den minister van oorlog Von Schellendorf, zal een bevel over een legerkorps worden opgedragen en als minister worden vervan gen door generaal Hahnke. De minister van landsverdediging heeft in de zitting van de financieele commissie der kamer van afgevaardigden verklaard, dat het gouvernement niet voornemens is de effec tieve legersterkte op voet van vrede te ver- hoogen, maar de kaders wil aanvullen, zon der dat daaruit eene verhooging der uitga ven voortvloeit. De commissie, hiervan akte nemende, heeft het ontwerp van den minis ter aangenomen. Te Como hebben 1000 zijdewevers den arbeid gestaakt. Deze strike is de grootste die ooit in Italié is voorgekomen. Te Rome heeft een schoenmaker een courantenventer vermoord, omdat deze hem den vorigen dag bedrogen had omtrent den inhoud een er door hem gekochte courant. In het Journal de St. Petersbourg wordt gewezen op de blijken van hartelijke sym pathie, welke de t oonopvolger bij zijn ver blijf te Berlijn van de zijde des keizers, het hof en der bevolking heeft ondervonden. Het verheugt ons (zegt het blad), op deze blij ken de aandacht te mogen vestigen, ofschoon De smokkelarij van graan van het Compascuum in het Münstersche veld naar het Hanoversche heeft thans zulke verhou dingen aangenomen, dat wekelijks via Ter- Apel drie vijthonderd zakken koren der waarts geëxpedieerd wordenwelke geregeld de grenzen over Duitschland binnengevoerd worden. Er zijn kooplui op onze grenzen die er 's weeks ƒ75 mee verdienen. Thans De heer Ernest Seebohm, rentenier te Berlijn, heeft van daar te paard eene reis gedaan naar Nizza. Den 1 September is hij op weg gegaan en de n 1 November ter bestemder plaatse aangekomen. De reis ging van Berlijn over Wittenberg, Halle, Naum- burg, Jena, Schwarzburg, Weissbach, Strass- furt, Kitzingen, Hall, Stuttgart, Tubingen, RottweilSchwenningen Donaueschingen

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2