Nummer 96. Zondag 2 December 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VITTETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. 33 E. Werner. IVaalwijksclif en Lauptraalsche Conrant, >Ü5 it blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, woiden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Op het oogenblik is te Parijs aller aan dacht gespannen op de manifestatiedie Zondag moet plaats vinden op het graf van Baudin een manifestatiedie groote afme tingen zal aannemen en de regeering niet ten onrechte ongerust maakt zoodat zeer gestrenge maatregelen zullen worden geno men en voornamelijk het ministerie van bin- nenlandsche zaken en het Elysée krachtig zullen worden beschermd. De bezetting van Parijs zal in de kazernes gereed staan om uit te trekken. Een esca- dron cavalerie (gardes) moet de paarden gezadeld klaar hebben staan; gendarmes van het departement der Seine zullen gestation- neerd worden op een der pleinen van den Ooster-spoorwegen verscheidene detache menten verspreid zijn op eenige punten der stad. De commissarissen van politie en de „of ficiers de paix" die met verlof uit Parijs zijn, hebben aanzegging gekregen om onverwijld terug te keeren. Behalve vele vereenigingendie deputa- tien zullen zenden om in den stoet te wor den opgenomenhebben ook muziekgezel schappen den gemeenteraad verlof gevraagd om deel te nemen aan den optocht. Dat is hun toegestaan doch onder voorwaarde dat zij niets anders spelen dan de beide vaderlandsche liederen: „la Marseil laise" en „I e C h a n t d u départ, of treurmarschen. De gemeenteraad heeft bepaald dat er geen enkele redevoering bij het graf zal ge houden worden. De stoet zal in alle stilte het graf voorbijtrekken en er de door ver schillende deputatien medegebrachte kransen neerleggen. Te Madrid had eene bijeenkomst van con servatieve afgevaardigden en senatoren onder voorzitterschap van den heer Canovas plaats. DOOR Wanda 9tond op, blijkbaar verstoord. Volstrekt niet, maar ik gevoel evenmin roe ping mij nog langer aan zulk een eigenzinnig heid. bloot te stellen, en ge zult liet dus niet kwalijk nemen, lieve tante, dat wij hoe eerder hoe liever Wilicza verlaten. Ik ten'minste blijf in geen geval hier en papa zal mij niet alleen laten gaan. Nog binnen een uur vertrekken wij." De vorstin kwam tevergeefs hiertegen op; 'ze moest wederom de ondervinding opdoen, dat hare nicht het even ver gebracht had als zij zelve in de kunst van haar wil door te drijven en dat graaf Morynski ^onbeschrijfelijk zwak" was, zoo- ara liet ae wenschen zijner dochter gold. On danks den uitdrukkelijken wil zijner zuster en Leo's blijkbare misnoegdheid, had Wanda's plan voortgang, en een half uur later kwam het rij tuig voor, dat haar en haar vader naarRakowicz terugvoerde. Eenige weken waren voorbijgegaan, zonder dat de komst van den jongen landheer eenige noe menswaardige verandering op Wilicza ten gevolge had gehad. Zijne tegenwoordigheid werd nau welijks opgemerkt, daar hij, zooals de vorstin terecht had voorzien, slechts zelden in het kas teel te vinden wasden ganschen dag zwierf hij in de bosschen en in den omtrek rond. De harts tocht voor de jacht scheen hem evenals van ouds te bezielen en al het andere op der; achtergrond te dringen. Zelfs verscheen hij niet eens geregeld aan tafel. Gewoonlijk dwaalde hij zoover af, dat hij genoodzaakt was een houtvesters- of pach terswoning binnen te treden om iets te gebrui ken, en dit geschiedde niet zeldenkwam hij dan laat en vermoeid thuis, dan bracht hij de avonden, meestal met doctor Fabian in zijn eigen vertrekken door en liet zich alleen als 't niet anders kon, in de salons zijner moeder zien. Leo had het reeds spoedig opgegeven zijn broe- Laatstgenoemde verklaarde dat de oppositie van de partij tegen het kabinet zich meer of minder zal openbaren naarmate de re geering meer of minder democratische wetten zal indienen. De spreker stelde het minis terie verantwoordelijk voor alle vijandelijke manifestatien die legen hem gericht waren. Hij zeide verder dat hij de invoering van het algemeen stemrecht nadrukkelijk zal be strijden. In eene vergadering van de leden der meerderheid van de cortes heett de minister president Sagasta de wetsontwerpen opge somd, die de regeering bij het parlement zal indienen. In de eerste plaats zullen de be grooting en eene wet tot invoering van het algemeen stemrecht worden aangeboden. De sociaal-democratische afgevaardigde van den Duitschen rijksdag Liebknechtheeft een redevoering gehouden van anderhalf uur, waarin hij o. a. een internationale ontwape ning voorstelde en zoowel de binnen- als de buitenlandsche politiek van Duitschland heftig aanviel en eigenlijk niet veel nieuws deed hooren. De minister Boetticher heeft zich verklaard tegen het door Liebknecht uitgedrukte ver langen naar eene internationale ontwa pening, als zijnde onuitvoerbaar. De minister heeft voorts de aanvallen van Liebknecht te gen de buitenlandsche staatkunde der regee ring afgeweerd. Bismarck zeide hij, heeft nooit conflicten met het buitenland te voor schijn geroepen. Hij heeft steeds den vrede trachten te bewaren. Dat door de wetge ving niet aan alle verkeerde toestanden een einde is gemaaktis de regeering zich be wust. Zij zou echter plich.vergeten geweest zijn indien zij niets gedaan had Zij heeft getracht aan sommige stuitende toestanden een einde te maken. De koning van Italië heeft zijne sanctie verleend aan het nieuwe strafwetboek on langs in den senaat met groote meerderheid goedgekeurd. Aan eene commissie, bestaan de uit tien senatoren tien afgevaardigden der te vergezellen, want het bleek werkelijk, dat zij op zeer verschillende wijs van het jachtver maak genoten. De jonge vorst was ooit hierin, evenals in alle andere zaken, vurig en onver saagd, maar niet volhardend genoeg; hij schoot alles wat hem onder schot kwam, schuwde geen hindernissen om het wild te vervolgen en vond het recht aangenaam, als de jacht van eenig ge vaar vergezeld ging. Waldemar daarentegen volgde met een taai geduld en onvermoeide vol harding dagen achtereen het spoor van het wild dat hij zich voorgenomen had te vellen, zonder er zich over te bekommeren dat het tijd was om te eten of te slapen, en getroostte zich hierbij ontberingen, die slechts zulk een krachtig lichaam als het zijne straffeloos kon verduren. Leo begon dit spoedig vermoeiend, vervelend en uiterst on gerieflijk te vinden, en toen hij daarenboven tot ae ontdekking kwam, dat zijn broeder onvoor waardelijk liever alleen was, liet hij hem zonder eenig leedwezen aan zijn eigen gezelschap over. Op deze manier kon er van een gezellig sa menwonen met moeder en broeder geen sprake zijn, hoewel ze elkander dagelijks meermalen ontmoetten. Waldemar was even ontoegankelijk als vroeger en zijne stugheid in het huiselijk verkeer was eer toe- dan afgenomen. Na weken lang bij elkaar te zijn geweest, was noch de vor stin noch Leo iets vertrouwelijker met hem ge worden, dan bij zijne komst, doch hieraan had ook geen hunner eenige behoefte. Men was te vreden dat de jonge landheer zoo volkomen aan de verwachting beantwoordde en ten opzichte van het gezellig verkeer zelfs een inschikkelijk heid betoonde, waarop men niet had durven re kenen. Zoo had hij onder anderen niet gewei gerd, een tegenbezoek op Rakowicz af te leggen, en het verkeer tusschen de beide kasteelen was nu drukker dan ooit. Graaf Morynski kwam met zijne dochter zeer dikwijls op Wilicza, maar meestal troffen zij de heeren niet thuis. Het eenige, wat de vorstin soms hinderde, was de verhouding tusschen haar oudsten zoon en Wanda, die maar steeds dezelfde bleef; hij behandelde haar even koel, afgemeten, vijandig zelfs. Zijne moeder had een paar malen als bemiddelaarster trachten op te treden, maar tevergeefs; en r.u gaf ze 't eindelijk op, de beide „stijfhoofden" tot rede te brengen. De geheele zaak had eigenlijk niet veel te beteekenen, als daardoor slechts geen ver en tien rechtsgeleerden is opgedragen den inhoud zoo noodig nog te rangschikken en toe te lichten. Mannen als Mancini, Vigliani. Tajanien Pes- sina maken deel uit van deze commissie. De ar tikelen 173 174 175 en 176 die bij het Vaticaan zooveel kwaad bloed gezet hebben, werden mede door den senaat goedgekeurd, behoudens een wijziging in den vorm, tot welke Zanardelli zelf zich bereidwillig heeft laten vinden. Het nieuwe wetboek zal den 30 Juni 1889 worden afgekondigd en twee maanden na die afkondiging in werking tre den. Of het in verband hiermede staat weten wij nietmaar weder komen uit Rome geruchtendat de eenige weg voor den paus om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken zal zijn dat hij Rome verlaat. Zoo zegt de „Moniteur de Rome een blad dat niet zelden officieuse mededeelingen van het Vaticaan ontvangtin zijn nommer van 26 dezerdat het vertrek van den paus uit Rome een der oplossingeu van de Ro- meinsche quaestie kan wezen, die niet alleen mogelijkmaar zelfs waarschijnlijk zijn. Het is zekervoegt het blad er bij, dat verschei dene natiën ingenomen zouden zijn met de eer den paus in haar midden te hebben en dat zij hem met bescherming zouden omrin gen. Voor Italië zouden de gevolgen van 's pausen heengaan ernstig zijn. De Italiaansche buitenlandsche politiek zal de belasting-plichtigen weder eens geducht doen bloeden de premier Crispi is reeds aan 't uitdenken van middeltjes om zijn greep zoo ruim mogelijk te kunnen doen ten einde den bodemloozen put „militaire uitgaven" weder eens goed te kunnen voorzien. Een witte raaf onder het ministersgilde in Europa is de nieuwe minister van oorlog in Rumen ie die niet alleen van den gewonen weg afwijktdoor zijn collega's te Rome Berlijn Weenen enz. gevolgd maar zelfs voorstelt de begrooting van oorlog aanmer- wijdering tusschen de verschillende familieleden ontstond, en dit was het geval niet. Waldemar behandelde den graaf zoo voorkomend, als men het van zulk een stuursch man als hij slechts kon verwachten, en deed overigens al zijne bloed verwanten het genoegen, zich zooveel mogelijk aan hun gezelschap te onttrekken. Weer had er eene groote jachtpartij plaats, bij welke gelegenheid al de bewoners der omlig gende kasteelen op Wilicza plachten samen te komen en ook ditmaal was er aan al de rond gezonden uitnoodigingen gehoor gegeven en het gezelschap, dat uitsluitend uit den Poolsehen adel van den omtrek bestond, talrijker dan ooit. Het deed de vorstin genoegen, dat haar zoon de keus hiervan ook thans aan haar had overgela ten. Natuurlijk zou ze heiu het offer gebracht en de uitnoodigingen volgens zijn verlangen ge wijzigd hebben maar dit eischte hij niet. Wal demar scheen het niet meer dan natuurlijk te vinden, dat de kennissen zijner moeder ook de zijnen waren, en bij het geringe aandeel, dat hij aan het gezellig verkeer nam, kon hem dit ook tamelijk onverschillig zijn. Hij zelf ging tot nu toe nog met niemand in de nabuurtschap om en vermeed ook de kennismakingen, die de vorstin eenigszins gevreesd had, met de liooge beambten te L. en de officieren van het hier in garnizoen liggend regiment, hoewel hij de meesten hunner reeds elders had ontmoet. Men hield er in deze kringen dan ook voor, dat de Baratowsky's hem volkomen geannexeerd hadden en dat 'hij zich geheel in de macht zijner moeder bevond, die hem met geen enkel vreemd element in aanra king wilde doen komen. Het was ditmaal buitengewoon laat, eer het jachtgezelschap zich op weg begaf. Een zware nevel, zoo dicht als een muur, waardoor men slechts weinige schreden van zich kon afzien, had 's morgens gedreigd het geheele feest in duigen te doen vallen. Eerst in den namiddag trok de mist In zoover op, dat het voor den dag vastge stelde programma ten uitvoer kon gebracht wor den, met de geringe wijziging, dat men in het kasteel in plaats van in het bosch het tweede ontbijt zou gebruiken. Een gedeelte van de gasten zou zich aanstonds op weg begeven. De heeren en de jongere dames, kelijk te verminderen als zijnde buitensporig hoog. Te Weenen zal men die schoon e voorne mens van den Russisch-gezinden minister minder mooi vinden want men weetdat de kostbare Rumeensche versterkingen in hoofdzaak tegen Rusland zijn gericht Weder loopen in Servie geruchten van een ministerieele crisisRistitch zou Christitch als premier vervangen een gevolg van de waarschijnlijke overmacht der radicalen in de Skouptchina. Van de zijde der Russische regeering wordt al het mogelijke gedaan om de opinie ingang te doen vinden dat Rusland geen kwaad in den zin heeftdat de vrede ook door den czaar hoog wordt gehouden. De nieuwe leening zou niet moeten die nen voor militaire doeleindenof om het deficit te dekkenmaar enkel en alleen voor den handel en de nijverheid worden ge bezigd. Zulk een verzekering van vredesgezindheid mag niet als overtollig worden beschouwd want alle handelingen van den czaar aller Russen worden voornamelijk van Duitsche zijde met wanirouwen gadegeslagen. Zoo nu weder zoekt men des vorsten buitengewone genegenheid voor Frankrijk af te leiden uit een aantal bekroningendoor hem aan eenige Fransche letterkundigen toegekend, als Augier, Doucet, Sardou, Dumas, Feuillet, Meilac en Blanet, alsook aan den componist Salvaire. De geheele vraag is of de czaar in hen de mannen van talent en verdienste eert of de zonen van het Fransche rijk. In den laatsten tijd heerscht er eene on rustbarende gisting onder de mijnarbeiders in het bassin du Centre, in het bijzonder te Mor'anwelz en la Louvière. In meeting op die hen op de jacht vergezelden, namen afscheid van de vorstin, die met Leo midden in de groote zaal stond. Ieder, die de omstandigheden niet van nabij kende, had onvoorwaardelijk den jon gen vorst als den eigenlijken heer en meester van Wilicza aangezien, want hij en zijne moeder vormdëïi het middelpunt van het geheele gezel schap, namen alle beleefdheden, alle belangstel lende vragen der gasten in ontvangst en hielden op een even voorname als innemende wijs de eer van het huis op, terwijl Waldemar eenzaam en half vergeten bij het \enster met doctor Fabian stond te praten, die natuurlijk thuisbleef en al leen aan het ontbijt had deelgenomen. De houding van den jongen eigenaar van het kasteel viel echter niemand in het oog, daar hij deze ondergeschikte rol steeds vrijwillig op zich nam. Hij scheen zichzelf voortdurend te beschou wen als een gast zijner moeder, die de eer van het huis niet mede behoefde op te houden, en wees alle9, wat' hiermede in eenig verband stond, als lastig en hinderlijk van de hand. Men had zich dus langzamerhand gewend om den jongen man, die niet de minste aanspraak maakte op bijzondere onderscheiding ook als een gewoon huisgenoot te behandelen. Men groette nem al tijd beleefd als hij kwam of ging, luisterde be langstellend, als hij zich soms verwaardigde aan het gesprek deel te nemen, en getroostte zich zelfs in zijne tegenwoordigheid Duitsch te spre ken, hoezeer deze taal allen ook mocht tegen staan hij was en bleef in elk geval in naam de heer en meester van die uitgestrekte goederen, en ieder begreep van hoeveel belang zijn lijde lijke houding als zoodanig was. Reeds sedert lanff niemand zich meer de vergeefsche moeite om zijne stugge onverschilligheid te overwinnen en alles bij elkander genomen, namen de gasten niet meer notitie van hem dan hij van lien. //Nu niet zoo wild rijden, Leo!" vermaande de vorstin, terwijl zij van haar jongsten zoon met een kus afscheiü nam. „Gij en Wanda, gij wed ijvert met elkaar in alle mogelijke waagstukken. Ik verzoek u vriendelijk, voorzichtig te zijn.' Hierop wendde ze zich tot Waldemar, die tlians ook op haar toetrad, en stak hem koel, maar welwillend de hand toe. -/Amuseer u goed! Van daag zult ge u recht in uw element gevoelen, niet waar?» (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1