Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. ST ATEN-GENER A A L. (f\ Staatsbegrooting over 1889. meeting is door socialistische redenaars de algemeene werkstaking, la grève noire, ge predikt en in menig gemoed heeft hunne opruiende taal weerklank gevonden. Rumoe rige vergaderingen zijn er gehouden, aan verschillende mijnen weigerden enkele ploe gen in de mijn af te dalen, de overheid deed op enkele plaatsen de gendarmerie verster ken en geregeld patrouilleeren, enz. De Bel gische regeering is door Duitschland officieel in kennis gesteld van de ernstige bezorgd heid, door dit laatste land gekoesterd, we gens de werkstakingen in Henegouwen. De Duitsche gezant heeft zich tot het buiten- landsch ministerie gewend en een uitgewerkt rapport over de werkstaking ingediend. Luidens een telegram uit Charleroi van gisteren, is de werkstaking geëindigd. Een paar Belgische visschers hebben in volle zee een niet onaardige vangst ge had een volkomen gaat, prachtig ijzeren schip, dat onbeheerd rondzwalkte. Dit schip de „Duncow," was te Duinkerken van zijne ankers weggeslagen en op de banken ge strand, van waar de bemanning door eene sleepboot gered werd. Wonderlijkerwij ze is het schip later vlot gekomen en over de banken in volle zee gedreven. Eene vis- scherssloep van de Paune, schipper Van Hil- len, heeft het daar in bezit genomen. Thans ligt de driemaster voor Antwerpen, en 't moet grappig zijn de eenvoudige visschers daar op het schip den baas te zien spelen zij laten den echten kapitein, die uit Duin kerken overgekomen is, niet aan boord toe, maar wel hunne vrouwen, die er in haar zondagspak een feestelijken dag kwamen door brengen. De wet schijnt hun een derde van de waarde van het schip geschat op een mil- lioen francs toe te kennen. Het algemeen gevoelen in Oosteind van Londen is, dat men binnenkort weder van een nieuwen moord in Whitechapel zal hoo- ren. Er is sprake van tien man meer des nachts in de wijk politiedienst te laten uit oefenen. Deze mannen zullen voorzien wor den van een lamp, een fluit een dikken stok. Het Russische blad Novosti zegt, dat de moordenaar van Whitechapel een Rus moet zijn. Het blad vermoedt, dat het de persoon is, die in 1847 te Tiraspol in Zuid Rusland is geboren en aan de universiteit te Odessa gestudeerd heeft. Na 1870 werd hij anarchist en verhuisde naar Parijs.' Hij had het idéé fixe, dat gevallen vrouwen in haar eer hersteld werden, wanneer zij werden ver moord hetgeen hem er toebracht eenige moorden te Parijs te plegen. De politie ar resteerde hem, doch hij werd niet toereken baar geacht voor zijne daden, zoodat hij in een krankzinnigengesticht werd geplaatst. Dit gebeurde zestien jaar geleden. Niet lang ge leden is hij als genezen in vrijheid gesteld, waarna hij naar Londen is overgestoken. Eerst was hij met zijn uitgeweken landge- nooten te Londen, doch na den eersten moord in Whitechapel is hij niet meer gezien. Dien tengevolge rust op hem een zwaar vermoe den. Uit de gevangenissen te Portsmouth en te Dartmoor zijn twee mannen ontslagen, die in 1872 wegens inbraak onder verzwarende omstandigheden werden veroordeeld tot le venslange tuchthuisstraf. Men achtte inder tijd hunne schuld overtuigend bewezen, o. a. wegens de gevonden voetstappen van de dieven, welke volkomen met de hunne sche nen overeen te komen. Maar thans kwamen er twee mannen zich aanmelden als de wer kelijke daders. Hunne schuld werd klaar bewezen, en de onschuldig veroordeelden werden ontslagen uit de gevangenis, waarin zij negen jaren hadden doorgbracht. Er worden nu gelden ingezameld te hunnen behoeve. Waarschijnlijk zal men ook per adres aan de regeering kwijtschelding van straf voor de berouwhebbende dieven vragen. Volgens een loopend gerucht zou het op Zanzibar gelegen Duitsche steenkolenstation voor oorlogsschepen ten gevolge van zelf ontbranding der kolengeheel afgebrand zijn hetgeenmet het oog op de voor genomen blokkadehoogst noodlottig zou wezen. Baron van Rotschild heeftter gelegen heid van 's keizers 40-jarig regeerings-jubi- leum een gift van 100,000 fl. aan het Oos- tenrijksch Museum voor kunst-industrie ge schonken. De rente van dit geld is bestemd voor de uitbreiding der bibliotheek, voor den aankoop van kunstvoorwerpen, en voor beur zen ten behoeve van arme maar talentvolle leerlingen. Door deze vorstelijke gift heeft baron von Rotschild aan de Oostenrijksche kunstnijverheid een onschatbaren dienst be wezen. De uitbarsting van den vulkaan op het eiland Vulcana is opnieuw begonnen. De bakkersknechts te Venetië hebben het werk gestaaktomdat de patroons ge weigerd hebben hunne voorwaarden aan te nemen. De bakkerijen staan derhalve stil en er is gebrek aan brood. De militaire autoriteiten aarzelen manschappen te leveren terwijl ook de bakkers uit de omstreken wei geren de stad van brood te voorzien. Een ingesteld onderzoek naar de ad ministratie der provincie Napels heeft aan het licht gebracht, dat van 1881 tot 1887 bij de aanneming van verschillende werketiwoor een gezamenlijk bedrag van 300 millioen lires is verduisterd geworden. De storm op de kust van den Atlai-ti- schen Oceaan duurt voort, doch de tempera tuur is hooger. Het aantal schipbreuken is aanzienlijk. In Florida heeft het hard gevroren, het geen veel vreugde verwektdaar men de hoop koestert, dat de koude temperatuur de gele koorts zal doen afnemen. Weerkuudige waarnemingen over dc maand NOVEAIBEkte Waalwijk. Gevallen regen 509/10 millimeter. 13 regendagen den 1, 2, 4, 12, 13, 16 a 21 26 ^30. De meeste regen viel 1 Nov. 94/io m. minste „13 D/4 m. Vorst van 610 Nov. Storm en stormachtig van 17—25 Nov. Windrichting tot 16 Nov. Zuid- en Z.-O., van 16—30 Nov. West. en Z. W. Geen bewolking van 6 10 Nov. WAALWIJK. Zondag 2 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 1 Dec. 1888. (De heeren W. Timmermans en Zonen, leerlooiers alhier, hebben van Z. M. den koning de vereerende opdracht ontvangen om eenige hertenvellen te looien en verder te bereiden. Donderdagochtend is op 41jarigen leef tijd, na eene langdurige ongesteldheid, over leden de heer J. Vis, directeur van het rijks post- en telegraafkantoor alhier. Gedurende zijn kort verblijf in ome gemeente had hij zich doen kennen als een ijverig ambtenaar, volkomen berekend voor zijne taak, en zich door voorkomendheid en bereidwilligheid vele vrienden gemaakt. Heden voormiddag heeft onder groote deelneming de ter aarde bestelling plaats gehad. Mej. Washington Taylor, le telegrafiste, is tijdelijk met de directie van het post- en telegraafkantoor belast. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan mr. H. C. F. Rits, schoolopziener in het arr. Tilburg, toegestaan in Bergenopzoom te wonen. Donderdag j.l. vierden alhier Martinus Vermeerde welbekende „Zorg" en zijne echtgenoote Agatha Stoopendaal hun gouden huwekjksfeest. De woning der beide oude luidjes was voor die gelegenheid met mast en kunstbloemen smaakvol versierd. Het ontbrak den jubilaris dien dag ook niet aan huldebewijzen. Van verscheidene aanzienlijke ingezetenen werden hem félicitaties en ca- deau's aangeboden wat ten bewijze strekt dat „Zorg" vele vrienden in Waalwijk heeft. Tegen den avond brachten de beide harmo niegezelschappen de oude luidjes eene séré- nade en verhoogden door hunne vroolijke tonen aanmerkelijk de vreugde de feestvieren den, die bij het einde van den dag vrij zeggen mochten een feest gevierd te hebben, waarop zij tot hunne laatste stonden met welgevallen zullen terugblikken. Wij van onzen kant, die de „Zorg" reeds zooveel jaren kennen, hopen, dat het hem en zijne vrouw gegeven mag zijn nog vele jaren in gezondheid en voorspoed door te brengen. Ten volste stemmen wij in met de wenschen vervat in het gedichtje, dat dien dag op de deur geplaatst was, en dat wij om zijn eigen- aardigen inhoud in zijn geheel mededeelen „Met zorgen kampte brave „Zorg" Een lange reeks van vijftig jaar; Heel Waalwijk prees zijn goede zorg En kocht zijn lekk're doode waar. Thans rust hij van dat zorgen uit, En op zijn gouden feest, Galmt oud en jong met forsch geluid, En juicht vereend van geest „Leeft lang nog brave »Zorg" en vrouw „In vrede, voorspoed en in trouw." Op het daarvoor aangewezen gedeelte van de Noordzijde der Groote Straat zijn thans de trottoirbanden gelegd en de boomen geplant, voor zoover de eigenaars geen be zwaar maakten de thans staande door nieuwe te laten vervangen. De werkzaamheden tot verbetering en ver fraaiing der Stationsstraat zijn sinds eenigen tijd gereed. Gisteren is door de maréchaussée alhier als zonder middel van bestaan naar de zijde van Duitschland uitgeleide gedaan zekere Maria F. Scheffer, geboren te Kleef. Ze liep hier dronken rond en molesteerde verschil lende ingezetenen, tengevolge waarvan ze in de doos terecht kwam. We vernemen dat er brand geweest is op de Heide onder Brunen. Het huisje van „de Keizer" is door het vuur vernield. In een adres aan Z. H. den Paus door den aartsbisschop en de bisschoppen v. Neder land wordt geprotesteerd tegen de kwelling, die het hoofd der katholieke kerk sinds de omver werping zijner tijdelijke macht heeft te ver duren. Herstel der wereldlijke macht voor den paus wordt door de geheele katholieke wereld onontbeerlijk geachtwijl hij thans zijn oppergezag niet veilig kan uitvoeren. Blijkens een mededeeling in de Duitsche „Reichs-Anzeigerwordt tot nader order geen toestemming meer gegeven tot invoer van vee ook van kalveren uit Nederland en wel op grond dat een uit Nederland in het district Munster ingevoerd stuk rundvee den 17n dezer gebleken is te lijden aan long ziekte. De tot dusver verleende toestemmin gen tot invoer worden ingetrokken en er wordt alleen een uitzondering gemaakt voor het reeds vóór 28 dezer verkochte veede invoer daarvan is vrij tot het einde dezer maand, mits niet af komstig uit Brummen Zutfen en Warmsveld. „Als financieel nieuws zoo schrijft de Italiaansche correspondent der „Semaine financière" kan in u mededeelendat er ernstig sprake is om de tabak aan een Hollandsche maatschappij te verpachten, die de verplichting op zich zou nemen om aan den Italiaanschen staat het bedrag der tegen woordige ontvangsten te waarborgen en aan de verbruikers minder slechte tabak en betere sigaren te leveren. Slechte tabak en hoogere prijzen leidden ongelukkiger wijze tot de thans verkregen uitkomsten vermindering van verbruik da ling van ontvangsten. Aan het ministerie van financien wordt thans voor deze hervor ming een studie gemaakt. Iedereen is het er over eens dat het publiek bij de veran dering slechts kan winnen daar de Hollan ders bekend zijn als meesters in de kunst om tabak te planten en de soorten te ver mengen." Het adres der beruchte oplichters-firma Schoemacher en Co is weder veranderd, en is thans Zuidwal 62 Den Haag. Men zij op zijne hoede Dinsdagmiddag is bij het houden van een drijfjacht in een der bosschen nabij Arnhem door een boschwachter gevonden het geraamte van een man met nog een weinig grijsachtig haar op het hoofd. De kleeding bestond uit een zwarte jaswaar op het lijk lag ronde zwarte pet (koetsiers model), blauw gestreept boezeroen donker grijsachtige mollevellen broekwitte onder broek, witte wollen sokken en bottines, welke kleedingstukken geheel vergaan waren. Ove rigens is nog gevonden een zakboekje, waarin een recept geschreven staat en waarin een almanak voor het jaar 1887 en '88, een stalen tabaksdoos en bril in een etui. Naar men meldt, had Dinsdag op de Waal onder Brakel het volgende ongeval plaats. De sleepboot „Catharina" kwam met vier schepen de Waal opvaren toen onver wacht het derde schip, geladen met 150 last graan, op een zandplaat voer, met het gevolg, dat het door het achtervarend ijzeren schip werd aangevaren en onmiddellijk zonk. De opvarenden zijn gered. Schip en inhoud zijn verzekerd. Dinsdag avond, omstreeks 9 ure, heeft op de Ruyterkade te Amsterdam wederom een brutale aanranding plaats gehad. Een man die zich met zijn zoontje langs de kade naar zijne woning begaf, werd door een for- schen kerel toegesproken en om een aalmoes gevraagd. De niets kwaads vermoedende man haalt zijne beurs uit den zak, en ter wijl hij daaruit eenig geld wilde nemen, ont ving hij van den onbekenden kerel een slag in het aangezicht, zoodat hij bedwelmd neer viel, terwijl uit neus en mond bloed stroomde Op het angstgeschreeuw van het kind kwam spoedig hulp opdagen, en werd de geslagene nog steeds bewusteloos, in een huis in de nabijheid opgenomen en kort daarna per ra- derbaar naar het gasthuis vervoerd. De aan rander vluchtte met de gestolen, vrij goed gevulde beurs; van hem is nog geen spoor ontdekt. Bij de politie te Amsterdam is aangifte gedaan, dat Dinsdag nacht diefstal met braak is gepleegd in de diamantslijperij „De Vrij heid" in de Govert Flinckslraat. Vermist werden twee blikken trommels waarin eenige partijtjes diamanten. Een en ander is teruggevonden in eene sloot achter de Dacostakade en in eene bij de Kuikerstraat. Maandagmiddag te vijf uur had op den Zuiderdijk van het Eemskanaal tusschen Rui- scherbrug en Garmerwolde een aanranding plaats. Een jonge koopman in manufactu ren, n.l. de zeventienjarige J. Niestijl van Harkstede, werd aldaar op zijne terugreis naar huis aangerand door een stevigen kerel die na Niestijl een paar vragen gedaan te hebben aangaande zijne affaire, hem aan greep, onder de voeten wierp en hem de portemonnaie, ongeveer f 15 inhoudende, af nam, waarna de aanrander zich in de rich ting van Garmerwolde snel verwijderde. Daar andere personen hem hebben gezien, is het te verwachten, dat de misdadiger spoedig in handen der justitie zal zijn, bij wie aan gifte van de zaak gedaan is. Behalve dat hij het geld kwijt is, is de aangevallene er ook niet zonder verscheurde kleeren afgekomen. (N. G. Ct.) Een der aanzienlijkste ingezetenen van Aarle-Rikstel is geboeid naar Roermond ge bracht. Hij was door het kantongerecht we gens mishandeling tot acht dagen gevange nisstraf veroordeeld en kwam daarvan in hooger beroep bij de rechtbank te 'sHer- togenbosch, doch had, naar het schijnt, vooraf aan twee personen 25 gulden gegeven, om te zijnen gunste valsch te getuigen. Voor de rechtbank schijnt het geweten der getuigen wakker te zijn geschud en deelden zij dit feit mede, waarop de gevangenneming van den omkooper volgde. Door de politie te Nijmegen is Woens dag zekere G. K., scheepstimmerman te Lent, een berucht individu, die reeds onderschei dene gevangenisstraffen heeft ondergaan, we derom in hechtenis genomen en naar de ge vangenis overgebracht ter zake van oplich ting. De personentrein No. 168 van Antwer pen, welke Woensdagavond te 6 u. 4 m. te Roermond moest binnenloopen, is door het breken van de as van den tender nabij het station Lommei ontspoord. Er werd een hulptrein van Roermond ontboden, die de reizigers, met 41/!ï uur vertraging, naar Roer mond terugbracht. Capclle, 30 Nov. Dinsdagavond 11. is door de liedertafel „Oefening kweekt kunst" alhier een concert gegeven ter herberge van M. Boeser. Al de op 't programma voorkomende num mers werden goed uitgevoerd, inzonderheid echter de nummers 1 Jagerslust, 4, Halleluja, 6 La Patrouille, 11 De Brandspuitgast en 14 Marsch. Op zijne beurt zong de directeur met het grootste succes l'Ange de l'Espéranceen Mein Turteltdubchen, en daarna als toegift, op het aanhoudend applaudissement: l'Avez- vous vu Het pianospel der heeren Schrijner en Ver- heijden voldeed uitstekend. Verder mag niet onvermeld blijven de welwillende medewer king van den heer P. A. van Ree, uit Waal wijk, die bij herhaling met zijn komieke voor drachten de lachspieren in beweging bracht. Na afloop werd een zeer geanimeerd bal gehouden. Eere de liedertafel „Oefening kweekt kunst" eere den ijverigen directeur, den heer Frans de Cortie, die bedoelde liedertafel op zoo uitstekende wijze weet te leiden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Noord-Brabanter Courant No. 280, meldt.* „Saatsbegrooting over 1889. nWaterstaat (voorloopig verslag.) «In de memorie van toelichting der wet enz. „Nog werd met betrekking tot de verlegging van den Maasmond gewezen op het onderwerp der verbinding van de Langstraatsche havens met de nieuwe rivier en de wenschelijkheid daarvan opnieuw betoogd.* De verbinding der Langstraatsche havens met de nieuwe rivier is, ofschoon eene zaak van on dergeschikt belang in vergelijking met het eroot- sche werk van den Nieuwen Maasmond, toen van zeer groot gewicht voor de geheele streek, en 't wekt wel verwondering, dat niet reeds in de eerste plannen hiervan is melding gemaakt ge worden, doch bewijst alweder dat het origineele plan van den ontwerper niet volledig is uit gewerkt en onderzocht; daar blijken moest, dat in 't belang van handel en scheepvaart altijd zooveel mogelijk moet worden zorg gedragen, dat de handeldrijvende streek zoo na en zoo goed mogelijk m»-t onze groote rivieren wordt verbon den. Het zou dus eene groote teleurstelling voor de streek en een even groot gebrek in de geheele samenstelling zijn, indien deze verbinding niet behoorlijk tot stand kwam. „Vele leden verklaarden er prijs op te stellen te vernemenof de tegenwoordige minister de raming meent te mogen onderschrijven en, zoo neen, hoeveel hij dan voor de voltooiing van het werk nog noodig acht.-" Dit antwoord is voor den minister zeer moeie- lijk en bijna onmogelijk te geven. Het lid der 2de kamer der staten-generaal, jlir. mr. Rutgers van Roozenburg heeft destijds in de zittingen gezegd, dat, ofschoon de raming i3 millioen is, men de cijfers van 13 wel in 31 kon omzetten. Het werk binnendijks, dat wil zeggen beneden den Hedikhuizenschen Maasdijk tot den Amer is een werk, dat eiken leek bijzonder mooi toe schijnt, daar het een zeer eenvoudig werk is: het graven van een kanaal en het opwerpen van twee dijken, die aan het boveneinde de hoogte of het peil moeien hebben van den beslaanden Maasdijk te Hedikhuizen en beneden of onder het peil van minstens 4,00 meter boven A.P., omdat de hoogst bekende vloed te Moerdijk geweest is 3,36 meter boven A.P. den 24 Februari 1837. Het groote en moeielijke werkhet afsluiten van de rivier de Maas te Andel, met de daarin te leggen schutsluis, moet gepaard gaan met de doorgraving van den Hedikhuizenschen Maasdijk, en zal altijd eene gevaarvolle onderneming blijven, die in één zomer zal moeten gelegd worden; ten minste, zoo ver zal moeten zijn afgewerkt, dat in den daar op volgenden winter, bij meerderen toevoer der bovenrivier en eene te verwachten opstuwing bij Westen- en Zuidwesten- wind op den Amer, die zich daar in volle kracht op die nieuwe rivier zal vertoonende rivier de Maas dan niet meer naar Loevestein in de Oude Mer- wede, maar over de nieuwe rivier in den Amer zal moeten uitwegen.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2