Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. In den nacht van 4 op 5 dezer is er weer een aanslag gesmeed tegen een bureau de placement in de Rue Saint-Denis. Een persoon legde ten één ure in de gang, die naar het huis leidt, eene zware blikken doos neer, omstreeks 40 centimeter lang, en voor zien van eene lont ter lengte van 10 centi meter. De persoon belde tweemaal; de con cierge eene vrouw, trok aan het koord en kwam toen zij niemand zag opstijgen, uit haar vertrek. De onbekende nam, toen hij haar zag komen, de vlucht, doch vóórdat hij zich verwijderde, stak hij de lont aan. De concierge, iets in het donker ziende branden, had de tegenwoordigheid van geest water te halen en dit op de brandende lont te gieten. Vervolgens ging zij eenige politiedienaren waarschuwen, die in den laatsten tijd in den omtrek van de bureaux de placement goed wacht houden. Dadelijk werd de commissaris van politie in de wijk van het geval verwit tigd, en deze stuurde zijne agenten in de nabijgelegene straten af. Drie personen werden aangehouden, op een van welke zware ver moedens schenen te rusten; doch alle drie werden, na ondervaagd te zijn, losgelaten. De blikken doos is naar het stedelijk la boratorium gebracht, waar de inhoud onder zocht zal worden. De kamer heeft de begrooting voor eeredienst goedgekeurd. Boulanger heeft de verkiezing voor het Noorderdepartement aan genomen. De socialistische partij in den rijksdag heeft een voorstel ingediend tot afschaffing van invoerrecht op tarwe, rogge, meel, peul vruchten gort en bakkerswaren. Het is medeonderteekend door vi'ér leden der vrij zinnige partij. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat de berichten van aanwezigheid van Duitsche officieren als spionnen in Frankrijk verzinsels zijn, waartoe iedere, zelfs de ge ringste feitelijke grond ontbreekt. Daarente gen noemt zij 15 Fransche officieren van het FYansche leger, in actieven dienst, die in den tijd van 22 September tot 17 November uit Duitschland zijn gezet, alwaar zij zich op hielden, onder bewering van taalstudiën te doen. Hiertoe behoort de overste Stoffel die in de nabijheid der grens historische studiën over Cesar's oorlog tegen de Ger manen wilde doen. Ten slotte zegt de Nord deutsche: „Gelijk ons bekend is, is aan de Franschen van hoogerhand te kennen gege ven, dat hunne aanwezigheid in Duitschland niet wenschelijk wordt geacht. Wij hopen dat zij voortaan aan dien rechtmatigen wenk beter gevolg zullen geven, dan zij tot nog toe gedaan hebben." Keizer Frans Josef had den wensch geuit, dat men de geleienbestemd voor feestvie ringen en geschenken ter gelegenheid van het gedenkfeest zijner 40 jarige regeering liever zou geven voor liefdadige doeleinden, en die wensch is vervuld. Er is ongeveer/15/J00,000 in contant geld bijeengebracht en ongeveer een gelijk bedrag is geschonken in den vorm van legaten. Er zullen nu scholen zieken huizen kerkenenz. gebouwd worden ter herinnering aan het feest. In bijna alle gemeenten is een „Keizerseik" geplant en er zijn gedenkpenningen geslagen ter eere van het jubilé. De keizer heeft thans een eigenhandig schrijven aan den minister president graaf Taaffe gezonden, dat door dezen is openbaar gemaakt en waarin de keizer zijn dank be tuigt voor de ontelbare bewijzen van welda digheidszin waarmede het Oostenrijk-Hon- gaarsche volk den veertigsten verjaardag van de troonsbestijging des keizers heeft ge vierd. Tevens betuigt de keizer zijn erken telijkheid voor hetgeen onder zijn veertig jarige regeering door de natie tot bevor dering van de wetenschap, kunst en nijver heid is gedaan. Nadat de waterleiding „Aqua Marcia" bij Tivoli niet meer werktis sedert Zondag Rome zonder water. De bevolking bestormt dientengevolge de openbare bronnen, zoo dat de gendarmes de orde moeten handhaven. De watercrisis was het onderwerp van een warm debat in den gemeenteraad van Rome, doch het zal toch nog wel eenige dagen duren voor Rome weder voldoende van drinkwater is voorzien. De ultra - liberale vereenigingen te Rome hebben een plan opgevat eerstdaags te Rome een groote volksmeeting te houden, ten einde te protesteeren tegen den oorlog en de soli dariteit te bevestigen van de Italiaansche democratie en het proletariaat met die van alle andere naties. Er zal tevens besproken worden het plan om in het album de handteekeningen te verzamelen van de voorstanders van den vrede en deze den gemeenteraad van Parijs aan te bieden. In den senaat interpelleerde Corti de regeering over de staatkunde, welke zij volgt aan de Roode Zee. Hij wantrouwt ten sterk ste eene staatkundewelke veroveringen al daar voor Italië begeertis bezorgd dat de beste soldaten van het land zoover verwijderd zijn terwijl de Europeesche staatkunde in ernstigen toestand verkeert, bestrijdt de over dreven wapeningen, en brengt de gespannen betrekkingen met Frankrijk ter sprake. Crispi zeide in zijn antwoord aan Corti dat hij was tegen het bezetten van Assab Massouah. De regeering wil geene verove ringen in Abessinie maar kan de stellingen niet verlaten welk e door anderen zouden bezet worden. Hij gelooft niet dat een oor log nabij is. De moeilijkheden in de betrek kingen tot Frankrijk zijn thans overwonnen. Die betrekkingen zijn tegenwoordig in orde. Italie's regeering zal nimmer uitdagend te werk gaanzij doet alles om een oorlog te vermijden maar zij kan bij de steeds klim mende wapeningen niet werkeloos blijven. In Afrika zoo zeide Crispi nog heeft Italië eene beschaving bevorderende taak en kan die niet laten varen. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. In de omstreken van Salonika wordt druk jacht gemaakt op de roovers. Daar de locale autoriteit een premie aan de herders heeft beloofd voor eiken kop van een struikroover, be'asten zij zich gewoonlijk zelf met de exe cutie. Te Vandina zijn vier roovers gear resteerd en onmiddellijk werden zij een hoofd kleiner gemaakt. Te Arrez zijn elf roovers onthoofd. Uit Petersburg wordt bericht, dat de politie een bijeenkomst van nihilistische studenten heeft ontbonden. Een bloedige strijd was er het gevolg van, waarin eenige dooden vielen. Drie studenten hebben zich door middel van vergif het leven benomen. De controleur der rijksschatkist heeft officieel bekend gemaakt, dat de inkomsten de uitgaven over 1887 met 61.500000 roebels overtroffen. De schatkist-biljetten vermeerder den met 49.00000 roeb., zoodat het batig saldo 56.600000 roebels bedraagt. Deze bekend making is te beschouwen als een dementi van de beschouwingen der officieuse Duitsche bladen. Een Amerikaansch luchtreiziger, Vandegrift genaamd, is te Columbus (Ohio) op treurige wijs om het leven 'gekomen. Hij zou met zijn ballon opstijgen en met een valscherm neerdalen. Toen hij hoog in de lucht was, zagen de toeschouwers (ongeveer 15000 in getal) tot hunne ontzetting, dat de ballon sprong en snel begon te dalen. Met veel tegenwoordigheid van geest maakte Vande grift het valscherm los en daalde nu met groote snelheid, maar juist boven de zeer onstuimige Chatahoochee-rivier. Men hoorde hem, niet ver meer boven het water, om hulp roepen. Eenige visschersdie in de buurt waren, roeiden snel naar de plaats, waar hij moest neerkomen; doch zij kwamen daar een paar minutennadat de luchtreiziger in het water was gevallen. Vandegrift greep, toen hij weer boven kwam, den kant van de boot; maar hij kon zich niet lang genoeg vasthou den en zonk weg in de golven. Noordbrabaiitsckc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Nov. 1888. OpbreDgst personenvervoer f 1416.55 i, goederenvervoer 1793.47 postvervoer 166,66 Diversen 50, Totaal In Nov. 1887 f3426.68 f3015.97 UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 9 dezer, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak// van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. 7 WAALWIJK, 7 Dec. 1888. Bij kon. besluit van 5 Dec. is benoemd tot kantonrechter te Waalwijk, jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, thans griffier bij het kan tongerecht aldaar. In de memorie van antwoord betref fende de begrooting van waterstaat geett de minister uitvoerige inlichtingenover de dichting der Heerewaardensche overlaten, in verband met de verlegging van den Maas mond. De regeering zal met het nemen van maatregelen niet wachten totdat de evenlu- eele uitslag van de hervatte onderhandelingen met het waterschapsbestuur bekend is. Het aangevangen rechtsgeding wordt gestaakt. Een ontwerp betreffende de openstelling voor het verkeer van de nieuwe brug over de Donge zal nog in deze zitting ingediend worden. Ten aanzien van de uitbreiding van het station te 's Hertogenbosch is de minister niet voornemens terug te komen op de ver klaring door den minister Van den Berg in de eerste kamer der slaten-generaal afgelegd. Ook naar 's ministers meening behoort de wijziging van het station in haar geheel ge nomen tot de uitbreidingswerken, en niet tot die van eersten aanleg. In zake de bijdrage van den Grand Cen tral Beige tot den bouw van het station te Tilburg wordt in overeenstemming met de uitspraak van de in die zaak benoemde scheidslieden een nieuw uitbreidingsplan ont worpen. Op Zaterdag 29 December aanst., des voormiddags te 11 uren, zal onder goedkeu ring van den minister van waterstaat, handel en nijverheidaan het gebouwvan zijn departement te 's Gravenhage, worden aanbe steed het maken van de aardebaan, de kunst werken, den bovenbouw, de werken tot over gang, bewaking afsluiting enz. en eenige verdere werken, voor het gedeelte Vlijmen 's Hertogenbosch, van den spoorweg Zwaluwe 's Hertogenbosch. Door den minister van waterstaat is aan gekondigd een wetsontwerp tot onteigening van gronden voor den bcuw van een nieuw spoorwegstation te 's Hertogenbosch. Bij de burgemeesters van Waalwijk Baardwijk en andere gemeenten is van den heer Bekaar, ingenieur van den waterstaat, bericht ingekomen, dat deze binnen eenige dagen die plaatsen zal bezoeken om gegevens te verzamelen voor het opmaken eener nij verheidsstatistiek. Het onderzoek zal zich bepalen tot inrichtingen, waar meer dan 10 personen werkzaam zijn, en tot zulke, waar een stoom- of gaswerktuig gebezigd wordt en met meer dan 5 personen gewerkt wordt. Het Weekblad van het recht is van oordeel, dat men zich van eene zoo gewenschte spoedige indiening van het reeds voor ge- ruimen tijd door den druk openbaar gemaakte, algemeen met ten volle gerechtvaardigde sympathie ontvangen ontwerp eener wet op het faillissement en de surséance van betaling vooral geen illusies moet maken. De staatscommissie had „wegens het groote tijdverlies, dat daarvan" bij andere ont werpen „het gevolg was," er van afgezien om ook over dit ontwerp het advies van de kamers van koophandel in te winnen. De minister heeft dit echter, ook nadat van verschillende zijden over dit ontwerp door uitnemend deskundigen ongevraagde adviezen waren uitgebracht, nog noodig geacht. En hoe is het nu met het reeds voor meer dan twee jaren den koning aangeboden ontwerp van wet op het handelspapier, waarover reeds door de commissie zelve het advies van de voornaamste kamers van koophandel en van de Nederlandsche bank was ingewonnen? Dit zou nu bij het departement van justitie wel eindelijk in zoodanigen staat kunnen zijn gebracht, dat het, om eene geliefkoosde par lementaire uitdrukking te bezigen, binnen een niet te lang tijdsverloop de kamer zoude kunnen bereiken. Toch verneemt men er nader niets van. Men verneemt, dat bij de regeering het voornemen bestaat, om de betrekking van inspecteur bij het lager onderwijs en die van arrondissements-schoolopziener op te heffen en daarentegen het land in een grooter getal districten te verdeelen, zoodat er bij de fungeerende nieuwe functionarissen zouden worden aangesteld. Aan de katholieken in Nederland is een manifest gericht van den volgenden in houd Twee feiten staan op dit oogenblik voor de geheele wereld, openbaar en onweerspre kelijk. De paus is in zijne stad Rome van zijne volle souvereine vrijheid ontdaan. De katholieke wereld spreekt luide en krachtig haar protest tegen dezen toestand uit. Deze feiten trekken aller aandacht en steeds met meerder kracht. Aan het laatste feit hebben de katholieke Nederlanders op waardige wijze medegewerkt. Uit de hoofdstad des rijks en uit 's lands tweede koopstad hebben welsprekende stem men weerklonken stemmen, die overal een luide echo hebben gewekt. Het blijkt evenwel, dat de geestdrift en de trouw onzer katholieke landgenooten nog lui der taal verwacht. Om alles, wat tot hiertoe geschiedde, waardig te bekronen om het ge heele katholieke Nederland in één woord zijn gevoelen te doen uitspreken, te doen getuigen van zijn geloof, hebben de ondergeteekenden gemeend hun geloofsgenooten te moeten uit- noodigen tot het houden eener algemeene vergadering. Die algemeene vergadering zal gehouden worden te Utrecht, op Maandag 17 Decem ber, des namiddags ten half twee ure, in het gebouw „Tivoli." Het program der vergadering is I. Man nenkoor. II. Opening door den voorzitter. III. Voorlezing van a. een adres aan Z. H. den pausb. een adres aan HH. DD. HH. den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland. IV. Rede te houden door dr. H. J. A. M. Schaepman. V. Sluiting der verga dering. VI Mannenkoor. De prijs eener toegangskaart tot de ver gadering is gesteld op f0.50. Aan het hoofd der onderteekenaars staan de heeren jhr. Jos. de la Court, voorzitter van den bond van katholieke kiesvereni gingen in Nederland, mr. W. Cremers, onder voorzitter, J. F. H. Bekhuis, mr. J. W. van den Biesen, J. G. Gunst, mr. J. J. I. Harte, mr. J. P. Kraakman, mr. A. M. C. H. Koek, dr. H. J. A. M. Schaepman, loco-secr., mr. A F. Vos de Wael, J. H. Poell, secretaris. Men schrijft uit Enkhuizen van 5 De cember Een treurig ongeval had heden morgen plaats op het stoombootveer Enkhuizen Stavoren. De eerste boot uit Stavoren de «Friesland» werd door die uit Enkhuizen „Holland" om streeks half tien uur aangevaren. De mist, die als eenige oorzaak van de ramp te noemen is, was zoo dik, dat men geen tien pas van zich af kon zien. Alle voorschriften omtrent het geven van signalen zijn behoorlijk opgevolgd. De beide booten waren van weerszijden van den voorsteven zoo in elkaar gevaren dat het onmogelijk scheen om uit elkaar te komen. De beide gezagvoerders zoowel als de be manning hielden zich flink en dank zij de hulp van enkele passagiers, wist men de boo ten los te hakken. Alle passagiers waren van de „Friesland" op de „Holland" overgesprongen. De reddingbooten los gelaten konden desnoods dienst doen wat gelukkig niet be hoefde. Toen de booten van elkaar waren zonk de friesland" onmiddellijk, terwijl de „Holland" naar Enkhuizen terugvoeralle passagiers met zich voerende waar zij om 4 uur in den namiddag aankwam. De kapitein van de „Friesland" heeft met vier man der equipage het schip niet willen verlaten en is met een reddingboot bij het vaartuig gebleven. Om vijf uur is de goederenboot maar de plaats des onheils gestoomdom de ach tergeblevenen terug te halenwat na zes uren rondzwerven is mogen gelukken. Het ongeval had plaats op ongeveer 6 minu ten ten noorden van de zoogenaamdeHofstede op 23 24 voet water. De passagiers roemden de houding der equipage. Te 's Hertogenbosch heeft terecht ge staan de landbouwer F. M., uit Herpen (N.-B.) beschuldigd van zekeren M. den 22sten Juli zoodanig lichamelijke letsel te hebben toege bracht dat deze den 20sten October aan de gevolgen is overleden. Het O.M.eischte eene gevangenisstraf vau vier jaren. Dinsdag nacht heeft in de kazerne te Deventer een dief eene ruit met zeep besmeerd en die daarna ingedrukt. Hij nam uit de bergkamer van de kantine der infanterie een kistje met ongeveer 50 aan zilvergeld, doch liet 5 aan centen liggen. Het kistje is bij het fouragemagazijn teruggevonden, doch het geld was er uit. Te Tilburg hebben reeds een dertigtal personen, meestal timmerlieden, metselaars smeden enz., voor het grootste gedeelte ge huwd en in het bezit van kinderenzich aangemeld om naar de Argentijnsche republiek te verhuizen. Te Echt (L.) zijn valsche gouden tien markstukken in omloop. Een winkelier ont ving in den loop dezer week reeds twee dier stukken en bemerkte te laat dat hij bedro gen was. Een felle brand heeft Maandagavond in de Limburgsche gemeente Hoensboek ge woed. Drie landbouwers woningen met schu ren en stallen toebehoorende aan J. Vonken, L. Diederen en H. Pendersbrandden tót den grond toe af. Voncken had allesDiederen alleen het huis en Penders niets verzekerd. Oorzaak onbekend. Woensdagnacht is er te Deventer brand ontstaan in eene houtloods van de firma F. ten Zijthoff cn Zoon op het Pothoofd, waarin voor eene aanzienlijke waarde aan kostbaar hout was geborgen. De verschillende auto- teiten en de brandweer waren spoedig aan wezig. Zij konden echter niet voorkomen, dat het geheele gebouw met al wat er in was in asch werd gelegd. Eene andere loods begon ook reeds te branden, doch daar werd de brand spoedig gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is tegen brand schade verzekerd. Te Arnhem is Woensdagavond brand uitgebroken in een perceel in de Wever straat, bewoond door een fruithandelaar. Hoe wel de brandweer spoedig ter plaatse was, zijn zoowel het huis als de inboedel voor het grootste gedeelte door het vuur ver nield. Tilburg, 5 Dec. Op Vrijdag 28 Dec. e.k. zal alhier eene vergadering gehouden worden van het hoofdbestuur der „Noordbrabantsche maatschappij van landbouw" ter beoordeeling van verschillende wijzigingen in de statuten der maatschappij. Reeds in de vergadering, den 18n Augustus alhier gehouden, werd de wenschelijkheid eener herziening betoogd, en het voorbereiden der wijziging opgedragen aan eene commissie, bestaande uit het dage- lijksch bestuur en de heeren L. C. J. Bogaerts, te 's Bosch, P. v. Lindonk te Ossendrecht en F. A. van Seters te Vucht. Aan de besturen der verschillende afdeelingen zijn thans ont- werp-statuten ter beoordeeling toegezonden om daarna hun gevoelen op de algemeene

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2